Here's the television schedule for the Copa América Centenario tournament on Fox and Univision networks.

The Copa América Centenario is a special edition of the national team tournament that is usually reserved for just South American nations. Because 2016 is the centennial year of the event, the South American governing body CONMEBOL teamed up with the North and Central American governing body CONCACAF to organize a special edition with teams from across the continents.

Sixteen nations are in the field, of which 10 are from CONMEBOL and six are from CONCACAF. They are divided into four-team groups as follows:

Group A: A1. United States, A2. Colombia, A3. Costa Rica, A4. Paraguay
Group B: B1. Brazil, B2. Ecuador, B3. Haiti, B4. Peru
Group C: C1. Mexico, C2. Uruguay, C3. Jamaica, C4. Venezuela
Group D: D1. Argentina, D2. Chile, D3. Panama, D4. Bolivia

Fox Sports is the U.S. English-language rights holder, and Univision is the Spanish-language rights holder.

Fox spreads games across its main network (4 games), Fox Sports 1 (21 games), FX (3 games) and Fox Sports 2 (4 games).

All games are streamed online through Fox Sports Go (free with authentication through participating TV providers) and Fox Soccer 2 Go (a paid subscription service independent of TV providers).

Studio coverage includes 60-minute pregame shows on most nights; the rest will have 30-minute pregame shows. Some broadcast windows also include postgame shows. Full details are available here.

Fox broadcasters

(Note that those lists are ordered alphabetically, not by rank on the depth chart. Strong and Dellacamera are the top play-by-play announcers; Friedel and Holden are the top game analysts; Stone is the primary studio host.)

Univision spreads games across its main network (18 games) or UniMás (15 games). The tournament-opening U.S.-Colombia game airs on both channels. All games are also simulcast on Univision Deportes.

All games are streamed online through Univision's website and apps for iOS and Android (free with authentication).

Studio coverage includes 30-minute pregame and postgame shows on the main networks and expanded windows on Univision Deportes.

Univision broadcasters
(Here's hoping Aguirre and Miguel Herrera are put together on air to analyze Mexico's performances. Both men are former head coaches of El Tri, and are not shy about their opinions on just about anything.)

If you can't get to a TV during a game, there's Spanish-language radio coverage on the Fútbol de Primera network. A list of affiliates is available here. In the Philadelphia region, tune to WEMG 1310-AM ("La Mega"). There is no English-language radio coverage. Broadcasts begin 30 minutes before each day's first kickoff.

Fútbol de Primera broadcasters

If you're in Canada, television coverage is exclusively in Spanish via Univision Canada. As you might guess from the channel's name, it is owned by Univision and will simulcast the American network's coverage.

Here is the full tournament schedule. Games in Philadelphia or involving the United States are in italics.


These games have already been played:

Group Stage

Friday, June 3

9:30 p.m.: A1. United States vs. A2. Colombia at Levi's Stadium, Santa Clara, Calif.

- Fox Sports 1 (John Strong, Brad Friedel and Kyndra de St. Aubin)
- Univision, UniMás and Univision Deportes (José Luis López Salido, Pablo Ramírez, Marcelo Balboa, Jesús Bracamontes and Ramses Sandoval)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Steve Sampson, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)
Yes, this game airs on three Univision channels at once.
Saturday, June 4

5:00 p.m.: A3. Costa Rica vs. A4. Paraguay at Camping World Stadium, Orlando, Fla.

- Fox (J.P. Dellacamera and Stuart Holden)
- Univision and Univision Deportes (Edgar Martínez, José Luis Chilavert, Hernán Medford, Hristo Stoichkov and Nathalie Juárez)
- Fútbol de Primera (Nicolás Cantor, Daniel Chapela, Carlos de los Cobos and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

7:30 p.m.: B3. Haiti vs. B4. Peru at CenturyLink Field, Seattle, Wash.

- Fox Sports 2 (Mark Followill and Hérculez Gómez)
- Univision and Univision Deportes (Ernesto Amador, Raul Guzmán and Enrique Borja)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Carlos Hermosillo, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.: B1. Brazil vs. B2. Ecuador at the Rose Bowl, Pasadena, Calif.

- Fox Sports 1 (Justin Kutcher and Cobi Jones)
- Univision and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Luis Omar Tapia, Diego Balado and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Steve Sampson, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Sunday, June 5

5:00 p.m.: C3. Jamaica vs. C4. Venezuela at Soldier Field, Chicago, Ill.

- Fox (Justin Kutcher and Cobi Jones)
- Univision and Univision Deportes (Jorge Pérez-Navarro, Juan Arango, Gonzalo Pineda and Ana Caty Hernández)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapela, Carlos de los Cobos and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

8:00 p.m.: C1. Mexico vs. C2. Uruguay at University of Phoenix Stadium, Glendale, Ariz.

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera, Stuart Holden and Francisco X. Rivera)
- Univision and Univision Deportes (José Luis López Salido, Pablo Ramírez, Javier Aguirre, Jesús Bracamontes, Gustavo Matosas and Rodolfo Landeros)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos Hermosillo, Carlos Valderrama, Jaime Gallardo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Monday, June 6

7:00 p.m.: D3. Panama vs. D4. Bolivia at Camping World Stadium, Orlando, Fla.

- Fox Sports 1 (Mark Followill and Eric Wynalda)
- UniMás and Univision Deportes (Edgar Martínez, José Luis Chilavert, Hristo Stoichkov and Nathalie Juárez)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapala, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m: D1. Argentina vs. D2. Chile at Levi's Stadium, Santa Clara, Calif.

- Fox Sports 1 (John Strong and Brad Friedel)
- UniMás and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Luis Omar Tapia, Diego Balado, Antonio Mohamed, Iván Zamorano and Gibrán Arainge)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos Hermosillo, Carlos Valderrama, Jaime Gallardo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Tuesday, June 7

8:00 p.m.: A1. United States vs. A3. Costa Rica at Soldier Field, Chicago, Ill.

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera, Stuart Holden and Jenny Taft)
- UniMás and Univision Deportes (José Luis López Salido, Jorge Pérez-Navarro, Marcelo Balboa, Hernán Medford, Gonzalo Pineda and Ramses Sandoval)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapela, Steve Sampson, Nicolás Cantor and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.: A2. Colombia vs. A4. Paraguay at the Rose Bowl, Pasadena, Calif.

- Fox Sports 1 (Justin Kutcher and Cobi Jones)
- UniMás and Univision Deportes (Pablo Ramírez, Raul Gúzman, Enrique Borja, José Luis Chilavert and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos Hermosillo, Carlos Valderrama, Jaime Gallardo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Wednesday, June 8

7:30 p.m.: B1. Brazil vs. B3. Haiti at Camping World Stadium, Orlando, Fla.

- Fox Sports 1 (John Strong and Brad Friedel)
- UniMás and Univision Deportes (Edgar Martínez, Félix Fernández, Hristo Stoichkov and Nathalie Juárez)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapela, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.,: B2. Ecuador vs. B4. Peru at University of Phoenix Stadium, Glendale, Ariz.

- Fox Sports 2 (Mark Followill and Eric Wynalda)
- UniMás and Univision Deportes (Luis Omar Tapia, Pablo Ramírez, Jesús Bracamontes and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos Hermosillo, Steve Sampson and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Thursday, June 9

7:30 p.m.: C2. Uruguay vs. C4. Venezuela at Lincoln Financial Field, Philadelphia, Pa.

- Fox Sports 1 (Justin Kutcher and Cobi Jones)
- UniMás and Univision Deportes (Raúl Guzmán, Juan Arango, Enrique Borja and Adriana Monsalve)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapela, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.: C1. Mexico vs. C3. Jamaica at the Rose Bowl, Pasadena, Calif.

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera, Stuart Holden and Francisco X. Rivera)
- Univision and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Luis Omar Tapia, Diego Balado, Miguel Herrera and Rodolfo Landeros)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos Hermosillo, Carlos Valderrama, Jaime Gallardo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Friday, June 10

7:00 p.m.: D2. Chile vs. D4. Bolivia at Gillette Stadium, Foxborough, Mass.

- Fox (Mark Followill and Cobi Jones)
- UniMás and Univision Deportes (Edgar Martínez, Félix Fernández, Iván Zamorano and Antonio Gómez Luna)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapala, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

9:30 p.m.: D1. Argentina vs. D3. Panama at Soldier Field, Chicago, Ill.

- Fox (J.P. Dellacamera and Stuart Holden)
- UniMás and Univision Deportes (José Luis López Salido, Jorge Pérez-Navarro, Antonio Mohamed, Gonzalo Pineda, Hristo Stoichkov amd Gibran Araige)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos de los Cobos, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Saturday, June 11

7:00 p.m.: A1. United States vs. A4. Paraguay at Lincoln Financial Field, Philadelphia, Pa.

- Fox Sports 1 (John Strong, Brad Friedel and Jenny Taft)
- Univision and Univision Deportes (Raúl Guzmán, Marcelo Balboa, Enrique Borja, Iván Zamorano and Ramses Sandoval) 
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Carlos de los Cobos, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

9:00 p.m.: A2. Colombia vs. A3. Costa Rica at NRG Stadium, Houston, Texas

- Fox Sports 2 (Justin Kutcher and Cobi Jones)
- Univision and Univision Deportes (José Luis López Salido, Pablo Ramirez, Jesús Bracamontes, Hernán Medford and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapela, Carlos Hermosillo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Sunday, June 12

6:30 p.m.: B2. Ecuador vs. B3. Haiti at MetLife Stadium, East Rutherford, N.J.

- Fox Sports 2 (Mark Followill and Eric Wynalda)
- Univision and Univision Deportes (Raúl Guzmán, Enrique Borja, Hristo Stoichkov and Xavi Sol)
- Fútbol de Primera (Nicolás Cantor, Daniel Chapela, Carlos Hermosillo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

8:30 p.m.: B1. Brazil vs. B4. Peru at Gillette Stadium, Foxborough, Mass.

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera and Stuart Holden)
- Univision and Univision Deportes (Jorge Pérez-Navarro, Antonio Mohamed, Gonzalo Pineda, Iván Zamorano and Adriana Monsalve)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Carlos de los Cobos, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Monday, June 13

8:00 p.m.: C1. Mexico vs. C4. Venezuela at NRG Stadium, Houston, Texas

- Fox Sports 1 (John Strong, Stuart Holden and Francisco X. Rivera)
- Univision and Univision Deportes (José Luis López Salido, Pablo Ramírez, Juan Arango, Jesús Bracamontes, Miguel Herrera and Rodolfo Landeros)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Daniel Chapela, Carlos Hermosillo, Jaime Gallardo and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.: C2. Uruguay vs. C3. Jamaica at Levi's Stadium, Santa Clara, Calif.

- Fox Sports 1 (Mark Followill and Eric Wynalda)
- UniMás and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Luis Omar Tapia, Diego Balado, Gustavo Matosas and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Carlos de los Cobos, Manuel Sol, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Tuesday, June 14

8:00 p.m.: D2. Chile vs. D3. Panama at Lincoln Financial Field, Philadelphia, Pa.

- Fox Sports 1 (Mark Followill and Eric Wynalda)
- UniMás and Univision Deportes (Raul Gúzman, Enrique Borja, Ivan Zamorano and Ana Caty Hernández)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Carlos Hermosillo, Manuel Sol and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.: D1. Argentina vs. D4. Bolivia at CenturyLink Field, Seattle, Wash.

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera and Landon Donovan)
- UniMás and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Luis Omar Tapia, Diego Balado and Antonio Mohamed)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Daniel Chapela, Steve Sampson, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Quarterfinals

From here on, letters and numbers refer to the first and second place finishers in each group.

Thursday, June 16

9:30 p.m.: 1A. United States vs. 2B. Ecuador at CenturyLink Field, Seattle, Wash. (Game 25)

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera, Landon Donovan and Jenny Taft)
- UniMás and Univision Deportes (José Luis López Salido, Pablo Ramírez, Diego Balado, Marcelo Balboa and Ramses Sandoval)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Daniel Chapela, Steve Sampson, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Friday, June 17

8:00 p.m.: 1B. Peru vs. 2A. Colombia at MetLife Stadium, East Rutherford, N.J. (Game 26)

- Fox Sports 1 (John Strong and Stuart Holden)
- UniMás and Univision Deportes (Edgar Martínez, Jorge Pérez-Navarro, Félix Fernández, Hristo Stoichkov and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Manuel Sol, Carlos de los Cobos and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Saturday, June 18

7:00 p.m.: 1D. Argentina vs. 2C. Venezuela at Gillette Stadium, Foxborough, Mass. (Game 27)

- FX (Mark Followill and Eric Wynalda)
- Univision and Univision Deportes (Raúl Guzmán, Jorge Pérez-Navarro, Juan Arango, Hristo Stoichkov and Gibran Araige)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadvovnik, Manuel Sol, Carlos de los Cobos and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

10:00 p.m.: 1C. Mexico vs. 2D. Chile at Levi's Stadium, Santa Clara, Calif. (Game 28)

- FX (John Strong, Brad Friedel and Francisco X. Rivera)
- Univision and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Luis Omar Tapia, Miguel Herrera, Gonzalo Pineda, Ivan Zamorano and Rodolfo Landeros)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Daniel Chapela, Carlos Valderrama, Steve Sampson and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Semifinals

Tuesday, June 21

In addition to its television and authenticated streaming coverage, Univision streams both semifinals free of charge live on its YouTube channel.

9:00 p.m.: United States vs. Argentina at NRG Stadium, Houston, Texas (Game 29)

- Fox Sports 1 (J.P. Dellacamera, Landon Donovan and Jenny Taft)
- Univision and Univision Deportes (José Luis López Salido, Jorge Pérez-Navarro, Marcelo Balboa, Gonzalo Pineda and Ramses Sandoval)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Nicolás Cantor, Daniel Chapela, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Wednesday, June 22

8:00 p.m.: Colombia vs. Chile at Soldier Field, Chicago, Ill. (Game 30)

- Fox Sports 1 (John Strong, Brad Friedel and Francisco X. Rivera)
- Univision and Univision Deportes (Edgar Martínez, Luis Omar Tapia, Félix Fernández, Hristo Stoichkov, Ivan Zámorano and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Nicolas Cántor, Carlos de los Cobos, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Third Place Game

Saturday, June 25

8:00 p.m.: United States vs. Colombia at University of Phoenix Stadium, Glendale, Ariz.

- FX (J.P. Dellacamera, Stuart Holden and Jenny Taft; pregame coverage is on Fox Sports 1 starting at 7 p.m.)
- Univision and Univision Deportes (Jorge Pérez-Navarro, Marcelo Balboa, Enrique Borja and Karina Herrera)
- Fútbol de Primera (Sammy Sadovnik, Daniel Chapela, Nicolás Cantor and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)

Championship Game

Sunday, June 26

8:00 p.m.: Argentina vs. Chile at MetLife Stadium, East Rutherford, N.J.

- Fox Sports 1 (John Strong, Brad Friedel and Francisco X. Rivera)
- Univision and Univision Deportes (Enrique Bermúdez, Pablo Ramírez, Luis Omar Tapia, Diego Balado, Jesús Bracamontes, Antonio Mohamed, Ivan Zamorano and Rodolfo Landeros)
- Fútbol de Primera (Andrés Cantor, Nicolás Cantor, Carlos de los Cobos, Carlos Valderrama and Rosa Beatriz Sánchez-Worley)