Full NBC 2016 Summer Olympics TV schedule

Here is NBC's full television schedule for the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil. It is subject to change. During the Olympics, Philly.com will post daily schedule updates with the latest listings on our Olympics page.

You'll find coverage on a wide range of channels: NBC, NBCSN, MSNBC, CNBC, and USA Network in English, and Telemundo and NBC Universo in Spanish. There are also specialty channels for soccer and basketball that show almost every game live or delayed.

All times listed below are Eastern. Some coverage on NBC's over-the-air network is live only in the Eastern and Central time zones.

In addition to television coverage, all events including the Closing Ceremony will be streamed live at NBCOlympics.com, and in Spanish at TelemundoDeportes.com.

WEDNESDAY, AUGUST 3 (DAY -2)

NBCSN

11:30 a.m. to 2 p.m.
Women's Soccer - Sweden vs. South Africa (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Australia (LIVE)

5:40 p.m. to 9 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. New Zealand (LIVE)

9 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - France vs. Colombia (LIVE)

USA

3 p.m. to 5 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. China (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Women's Soccer - Zimbabwe vs. Germany (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Soccer - Sweden vs. South Africa (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Australia (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. China

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. New Zealand (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Women's Soccer - Zimbabwe vs. Germany

9 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - France vs. Colombia (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Women's Soccer - U.S. vs. New Zealand Encore

NBC UNIVERSO

2 p.m. to 3 p.m.
News

3 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. China (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. New Zealand (LIVE)

THURSDAY, AUGUST 4 (DAY -1)

NBC

8 p.m. to 9 p.m.
Olympic Preview Special

NBCSN

12:30 p.m. to 3 p.m.
Men's Soccer - Iraq vs. Denmark (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. South Africa (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Men's Soccer - Portugal vs. Argentina (LIVE)

7 p.m. to 9 p.m.
Men's Soccer - Fiji vs. South Korea (LIVE)

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Japan (LIVE)

USA

2 p.m. to 4 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Algeria (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Men's Soccer - Mexico vs. Germany (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - Sweden vs. Colombia (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Iraq vs. Denmark (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Men's Soccer - Iraq vs. Denmark Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. South Africa (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Men's Soccer - Portugal vs. Argentina (LIVE)

7 p.m. to 9 p.m.
Men's Soccer - Fiji vs. South Korea (LIVE)

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Japan (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Algeria

12:30 a.m. to 2 a.m.
Men's Soccer - Mexico vs. Germany

2 a.m. to 3:30 a.m.
Men's Soccer - Sweden vs. Colombia

TELEMUNDO

1 p.m. to 2 p.m.
Olympic News and Football Preview Show

2 p.m. to 4 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Algeria (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Men's Soccer - Mexico vs. Germany (LIVE)

NBC UNIVERSO

2 p.m. to 3 p.m.
News (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. South Africa (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Men's Soccer - Portugal vs. Argentina (LIVE)

FRIDAY, AUGUST 5 (DAY 0)

NBC

7:30 p.m. - 12 a.m.
Opening Ceremony

NBC's Opening Ceremony broadcast is tape-delayed by one hour. The event actually begins at 7 p.m. Eastern time. Here's the explanation of why NBC isn't showing the event live.

TELEMUNDO

5 p.m. to 6 p.m.
Olympic Preview Special

NBC UNIVERSO

5 p.m. to 6 p.m.
Olympic Preview Special

SATURDAY, AUGUST 6 (DAY 1)

NBC

8 a.m. to 10:30 a.m.
Rowing - Qualifying Heats (LIVE)
Men's Cycling - Road Race (LIVE)
Men's Water Polo - U.S. vs. Croatia (LIVE)

10:30 a.m. to 2:30 p.m.
Men's Cycling - Road Race (LIVE)
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)

2:30 p.m. - 4:15 p.m.
Rowing - Qualifying Heats
Men's Beach Volleyball - Gibb/Patterson (U.S.) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Puerto Rico (LIVE)

8 p.m. - 12 a.m.
Men's Gymnastics - Team Competition
Swimming (LIVE)
- Men's 400m Individual Medley - Gold Medal Final
- Men's 400m Freestyle - Gold Medal Final
- Women's 400m Individual Medley - Gold Medal Final
- Women's 100m Butterfly - Semifinals
- Men's 100m Breaststroke - Semifinals
- Women's 4x100m Freestyle Relay - Gold Medal Final
Women's Beach Volleyball - Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) (LIVE)

12:30 a.m. to 1:30 a.m.
Men's Gymnastics - Team Competition

1:30 a.m. to 5 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

9 a.m. to 12 p.m.
Men's Archery - Team Round of 16 (LIVE)
Women's Shooting - 10m Air Rifle Gold Medal Final (LIVE)
Beach Volleyball - Preliminary Round (LIVE)
Women's Volleyball - Japan vs. South Korea

12 p.m. to 1 p.m.
Women's Rugby - U.S. vs. Fiji (LIVE)
Women's Rugby - Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. to 4 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. France (LIVE)
Beach Volleyball - Preliminary Round
Men's Water Polo - Spain vs. Italy

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. France (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. China (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Judo - Gold Medal Finals
Women's Weightlifting - 48kg Gold Medal Final

9 p.m. to 12 a.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden (LIVE)
Table Tennis - Singles First and Second Rounds
Boxing - Elimination Matches

MSNBC

12 p.m. to 2:15 p.m.
Beach Volleyball - Preliminary Round (LIVE)
Women's Handball - Norway vs. Brazil

2:15 p.m. to 5 p.m.
Table Tennis - Singles First Round
Men's Archery - Team Gold Medal Final (LIVE)

USA

3 p.m. to 4 p.m.
Equestrian - Eventing, Dressage

4 p.m. to 5:30 p.m.
Women's Field Hockey - U.S. vs. Argentina (LIVE)

5:30 p.m. to 6:15 p.m.
Women's Basketball - Brazil vs. Australia (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.
Men's Water Polo - France vs. Montenegro (LIVE)

CNBC

5 p.m. to 8 p.m.
Women's Rugby - U.S. vs. Colombia (LIVE)
Women's Rugby - Preliminary Round
Women's Soccer - Germany vs. Australia (LIVE)
Women's Fencing - Individual Epee Gold Medal Final

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. to 12:45 p.m.
Women's Basketball - Turkey vs. France (LIVE)

1:15 p.m.- 3 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. France (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Women's Basketball - China vs. Canada

4:30 p.m. to 6 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. France Encore

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - China vs. U.S. (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Brazil vs. Australia

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Venezuela vs. Serbia (LIVE)

11:15 p.m. to 1 a.m.
Women's Basketball - Belarus vs. Japan

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Zimbabwe (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. France (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - South Africa vs. China (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Australia

9 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden (LIVE)

11 p.m. to 1 a.m.
Women's Soccer - Colombia vs. New Zealand

TELEMUNDO

9 a.m. to 11 a.m.
Opening Ceremonies Recap

11 a.m. to 2 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Women's Beach Volleyball - Elsa/Liliana (Spain) vs. Gallay/Klug (Argentina)
Swimming - Qualifying Heats

2 p.m. to 6 p.m.
Women's Volleyball - Brazil vs. Cameroon
Women's Volleyball - U.S. vs. Puerto Rico

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. China (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

SUNDAY, AUGUST 7 (DAY 2)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Women's Beach Volleyball - Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE)
Rowing - Qualifying Heats (LIVE)
Women's Cycling - Road Race (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Cycling - Road Race (LIVE)
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)

3 p.m. to 4:15 p.m.
Canoe/Kayak - Whitewater Qualifying (LIVE)
Men's Beach Volleyball - Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia) (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.
Men's Volleyball - U.S. vs. Canada (LIVE)

7 p.m. to 12 a.m.
Women's Diving - Springboard Synchronized Final
Women's Gymnastics - Team Competition
Swimming (LIVE)
- Women's 100m Butterfly - Gold Medal Final
- Men's 200m Freestyle - Semifinals
- Women's 100m Backstroke - Semifinals
- Men's 100m Breaststroke - Gold Medal Final
- Women's 400m Freestyle - Gold Medal Final
- Men's 100m Backstroke - Semifinals
- Men's 4x100m Freestyle Relay - Gold Medal Final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.
Women's Gymnastics - Team Competition

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

9 a.m. to 11 a.m.
Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Ukolova/Birlova (Russia) (LIVE)
Women's Archery - Team Round of 16
Men's Fencing - Individual Foil (LIVE)

11 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Senegal (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Brazil vs. Lithuania (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Germany vs. South Korea (LIVE)

5 p.m. to 8 p.m.
Women's Archery - Team Gold Medal Final
Men's Basketball - Croatia vs. Spain (LIVE)

8 p.m. - 9 p.m.
Weightlifting - Gold Medal Finals
Table Tennis - Singles Second and Third Rounds

9 p.m. - 11 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Iraq (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Judo - Gold Medal Finals
Boxing - Elimination Matches

MSNBC

12 p.m. to 2:30 p.m.
Beach Volleyball - Preliminary Round (LIVE)
Men's Fencing - Individual Foil Quarterfinals
Men's Handball - Croatia vs. Qatar (LIVE)

2:30 p.m. to 5:15 p.m.
Beach Volleyball - Pavan/Bansley (Canada) vs. Van Gestel/Van der Vlist (Netherlands) (LIVE)
Men's Fencing - Individual Foil Semifinals and Gold Medal Final (LIVE)
Equestrian - Eventing, Dressage

USA

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Rugby - Fiji vs. Colombia (LIVE)
Women's Rugby - U.S. vs. Australia (LIVE)
Men's Volleyball - France vs. Italy

CNBC

4 p.m. to 7 p.m.
Women's Rugby - Quarterfinal (LIVE)
Men's Soccer - Argentina vs. Algeria (LIVE)
Women's Shooting - Trap Gold Medal Final

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. to 12:45 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Senegal (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Brazil vs. Lithuania (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. Spain

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Senegal Encore

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Croatia vs. Spain (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Australia vs. Brazil

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Argentina (LIVE)

11:15 p.m. to 1 a.m.
Women's Basketball - France vs. Belarus

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Fiji vs. Mexico (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Men's Soccer - Fiji vs. Mexico Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Germany vs. South Korea (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Men's Soccer - Argentina vs. Algeria (LIVE)

7 p.m. to 9 p.m.
Men's Soccer - Sweden vs. Nigeria

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Iraq (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Portugal

12:30 a.m. to 2 a.m.
Men's Soccer - Denmark vs. South Africa

2 a.m. to 3:30 a.m.
Men's Soccer - Japan vs. Colombia

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10 a.m. to 2 p.m.
Men's Volleyball - Brazil vs. Mexico
Men's Soccer - Fiji vs. Mexico

2 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Portugal
Olympic Athlete Special Encore

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

4 p.m. to 5 p.m.
Men's Beach Volleyball - Nicolai/Lupo (Italy) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico)

5 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - Argentina vs. Algeria (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

8 p.m. to 11 p.m.
Women's Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Ukolova/Birlova (Russia)
Men's Soccer - Japan vs. Colombia (LIVE)

MONDAY, AUGUST 8 (DAY 3)

NBC

10 a.m. to 2 p.m.
Rowing - Qualifying Heats (LIVE)
Men's Water Polo - U.S. vs. Spain (LIVE)
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)
Canoe/Kayak - Whitewater Qualifying (LIVE)

2 p.m. to 3:45 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Netherlands (LIVE)

3:45 p.m. - 5 p.m.
Men's Beach Volleyball - Gibb/Patterson (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria) (LIVE)
Canoe/Kayak - Whitewater Qualifying

8 p.m. - 12 a.m.
Men's Diving - Platform Synchronized Gold Medal Final
Men's Gymnastics - Team Gold Medal Finals
Swimming (LIVE)
- Women's 200m Freestyle - Semifinals
- Men's 200m Freestyle - Gold Medal Final
- Women's 100m Backstroke - Gold Medal Final
- Men's 100m Backstroke - Gold Medal Final
- Women's 100m Breaststroke - Gold Medal Final
- Men's 200m Butterfly - Semifinals
- Women's 200m Individual Medley - Semifinals
Women's Beach Volleyball - Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Wang/Yue (China) (LIVE)

12:35 - 1:35 a.m.
Canoe/Kayak - Whitewater Qualifying

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

9 a.m. to 11 a.m.
Women's Field Hockey - U.S. vs. Australia (LIVE)
Women's Fencing - Individual Sabre Round of 32

11 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Spain (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Women's Archery - Individual Eliminations
Women's Judo - 57kg quarterfinals
Women's Rugby - Semifinals, Australia vs. Canada and Great Britain vs. New Zealand

3 p.m. to 6 p.m.
Women's Fencing - Individual Sabre Gold Medal Finals (LIVE)
Rowing - Qualifying Hetas
Archery - Individual Eliminations

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Venezuela (LIVE)

8 p.m. to 9:30 p.m.
Men's Water Polo - Croatia vs. Montenegro (LIVE)
Weightlifting - Gold Medal Finals

9:30 p.m. to 12 a.m.
Women's Volleyball - Brazil vs. Argentina (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

USA

9 a.m. to 12 p.m.
Table Tennis - Women's Singles Elimination Round, Zhang (USA) vs. Suh (South Korea) (LIVE)
Equestrian - Eventing, Cross Country (LIVE)
Women's Fencing - Individual Sabre, Round of 16
Women's Fencing - individual Sabre, Quarterfinals

12 p.m. to 2:30 p.m.
Equestrian - Eventing, Cross Country (LIVE)
Table Tennis - Singles Third Round
Women's Fencing - Individual Sabre, Round of 16

2:30 p.m. to 5:10 p.m.
Men's Beach Volleyball - Alison/Bruno (Brazil) vs. Doppler/Horst (Austria) (LIVE)
Women's Handball - Spain vs. Romania

MSNBC

12 p.m. to 1:15 p.m.
Men's Beach Volleyball - Herrera/Gavira (Spain) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) (LIVE)
Women's Volleyball - China vs. Italy

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Serbia vs. Australia (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Shooting - Trap Gold Medal Final
Judo - Gold Medal Finals (LIVE)
Sailing

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.
Men's Water Polo - Hungary vs. Australia
Women's Rugby - Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)
Men's Beach Volleyball - Brouwer/Meeuwsen (Netherlands) vs. Bockermann/Fluggen (Germany)
Table Tennis - Singles Fourth Round

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. to 12:45 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. U.S. (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Serbia vs. Australia (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. Canada

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. U.S.

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Venezuela (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Japan vs. Brazil

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Argentina (LIVE)

11:15 p.m. to 1 a.m.
Women's Basketball - Senegal vs. China

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.
News Recap
Women's Beach Volleyball - Preliminary Round
Boxing - Elimination Matches

1 p.m. to 3 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Tennis

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 4 p.m.
Swimming - Qualifying Heats

4:30 p.m. to 8 p.m.
Women's Volleyball - Serbia vs. Puerto Rico
Men's Basketball - U.S. vs. Venezuela
Boxing - Elimination Matches

TUESDAY, AUGUST 9 (DAY 4)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.

Men's Beach Volleyball - Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico) (LIVE)
Women's Water Polo - U.S. vs. Spain (LIVE)

12 p.m. to 2 p.m.
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)
Rowing - Semifinals and Quarterfinals

2 p.m. to 3:45 p.m.
Men's Volleyball - U.S. vs. Italy (LIVE)

3:45 p.m. - 5 p.m.
Women's Beach Volleyball - Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Larissa/Talita (Brazil) (LIVE)
Men's Canoe/Kayak - Whitewater C-1 Gold Medal Final

8 p.m. - 12 a.m.
Women's Diving - Platform Synchronized Gold Medal Final
Women's Gymnastics - Team Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
- Men's 100m Freestyle - Semifinals
- Women's 200m Freestyle - Gold Medal Final
- Men's 200m Butterfly - Gold Medal Final
- Women's 200m Butterfly - Semifinals
- Men's 200m Breaststroke - Semifinals
- Women's 200m Individual Medley - Gold Medal Final
- Men's 4x200m Freestyle Relay - Gold Medal Final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.
Women's Gymnastics - Team Gold Medal Final
Men's Rugby - U.S. vs. Brazil

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

9 a.m. - 1 p.m.
Men's Beach Volleyball - Pedro/Evandro (Brazil) vs. Schalk/Saxton (Canada) (LIVE)
Men's Rugby - Australia vs. France (LIVE)
Men's Rugby - South Africa vs. Spain (LIVE)
Men's Rugby - Great Britain vs. Kenya (LIVE)
Men's Rugby - New Zealand vs. Japan (LIVE)
Men's Rugby - U.S. vs. Argentina (LIVE)
Men's Rugby - Fiji vs. Brazil (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Canada (LIVE)
Archery - Individual Eliminations

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. Colombia (LIVE)

8 p.m. to 9:30 p.m.
Judo - Gold Medal Finals
Weightlifting - Gold Medal Finals
Men's Table Tennis - Quarterfinal

9:30 p.m. to 12 a.m.
Men's Volleyball - Brazil vs. Canada (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

USA

9 a.m. to 11:30 a.m.
Equestrian - Eventing, Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

11:30 a.m. to 1 p.m.
Men's Volleyball - Russia vs. Argentina

1 p.m. to 2:30 p.m.
Equestrian - Eventing, Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)
Women's Table Tennis - Quarterfinal

2:30 p.m. to 5 p.m.
Men's Beach Volleyball - Samoilovs/Smedens (Latvia) vs. Diaz/Gonzalez (Cuba) (LIVE)
Men's Rugby - South Africa vs. France (LIVE)
Men's Rugby - Great Britain vs. Japan (LIVE)
Men's Rugby - New Zealand vs. Kenya (LIVE)

MSNBC

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Water Polo - Russia vs. Australia (LIVE)
Men's Handball - Qatar vs. France
Archery - Individual Eliminations

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Table Tennis - Quarterfinal (LIVE)
Men's Handball - Germany vs. Poland
Sailing

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.
Men's Rugby - U.S. vs. Brazil
Men's Rugby - Preliminary Round (LIVE)
Beach Volleyball - Preliminary Round

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - Australia vs. France (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Brazil Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - Brazil vs. Belarus

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Lithuania vs. Nigeria (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Turkey vs. Japan

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Argentina vs. Croatia (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

3 p.m. to 5 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Canada (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - Australia vs. Zimbabwe

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - Colombia vs. U.S. (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Women's Soccer - New Zealand vs. France

9 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - South Africa vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.
Women's Soccer - Australia vs. Zimbabwe Encore

12:30 a.m. to 2 a.m.
Women's Soccer - New Zealand vs. France Encore

2 a.m. to 3:30 a.m.
Women's Soccer - China vs. Sweden

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.
News Recap
Men's Volleyball - France vs. Mexico
Men's Beach Volleyball - Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico)

1 p.m. to 3 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Basketball - Spain vs. Brazil (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Volleyball - Russia vs. Argentina

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - Colombia vs. U.S. (LIVE)

WEDNESDAY, AUGUST 10 (DAY 5)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Men's Beach Volleyball - Gibb/Patterson (U.S.) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE)
Men's Water Polo - U.S. vs. France (LIVE)

12 p.m. to 2 p.m.
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)

2 p.m. to 3:45 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Serbia (LIVE)

3:45 p.m. - 5 p.m.
Women's Cycling - Road Race Time Trial
Canoe/Kayak - Whitewater, Men's K-1 Gold Medal Final
Rowing - Gold Medal Finals

8 p.m. to 12 a.m.

Women's Beach Volleyball - Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Forrer/Verge-Depre (Switzerland) (LIVE)
Swimming (LIVE)
- Men's 200m Breaststroke - Gold Medal Final
- Women's 100m Freestyle - Semifinals
- Men's 200m Backstroke - Semifinals
- Women's 200m Butterfly - Gold Medal Final
- Men's 100m Freestyle - Gold Medal Final
- Women's 200m Breaststroke - Semifinals
- Men's 200m Individual Medley - Semifinals
- Women's 4x200m Freestyle Relay - Gold Medal Final
Men's Gymnastics - Individual All-Around Gold Medal Final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.
Men's Diving - Springboard Synchronized Gold Medal Final

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

7:30 a.m. to 9 a.m.
Women's Cycling - Road Race Time Trial (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Men's Cycling - Road Race Time Trial (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.
Men's Soccer - Argentina vs. Honduras (LIVE)
Men's Fencing - Individual Sabre Round of 16

2:30 p.m. to 4:15 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Serbia (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.
Women's Field Hockey - U.S. vs. Japan (LIVE)
Women's Archery - Individual Eliminations

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Australia (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Fencing - Individual Sabre Gold Medal Final

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Denmark vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Boxing - Elimination Matches
Women's Table Tennis - Singles Gold Medal Final

USA

9 a.m. - 12 p.m.
Women's Beach Volleyball - Meppelink/Van Iersel (Netherlands) vs. Bawden/Clancy (Australia) (LIVE)
Women's Fencing - Foil Round of 16 (LIVE)
Men's Rugby - South Africa vs. Australia (LIVE)
Men's Rugby - New Zealand vs. Great Britain (LIVE)

12 p.m. to 1 p.m.
Archery - Individual Eliminations
Men's Rugby - U.S. vs. Fiji (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Serbia vs. France (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Beach Volleyball - Alison/Bruno (Brazil) vs. Carambula/Ranghieri (Italy) (LIVE)
Equestrian - Team Dressage, Qualifying
Men's Rugby - Quarterfinals (LIVE)

MSNBC

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Beach Volleyball - Wang/Yue (China) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) (LIVE)
Women's Table Tennis - Singles Semifinal
Men's Water Polo - Montenegro vs. Italy
Men's Shooting - Double Trap Gold Medal Final (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - South Korea vs. Mexico (LIVE)

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.
Men's Rugby - Quarterfinals (LIVE)
Women's Beach Volleyball - Agatha/Barbara (Brazil) vs. Elsa/Liliana (Spain)
Women's Table Tennis - Singles Semifinal
Women's Fencing - Individual Foil Gold Medal Final (LIVE)
Men's Fencing - Individual Sabre Final (LIVE)

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. to 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)

12:30 p.m. to 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)

3:30 p.m. to 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)

5:45 p.m. to 10 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - China vs. Spain (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Basketball - China vs. Spain Encore

2:30 p.m.- 4:15 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Serbia (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m.
Men's Basketball - Serbia vs. France

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. U.S. (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Senegal vs. Canada

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Venezuela vs. China (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Argentina vs. Honduras (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Men's Soccer - Algeria vs. Portugal

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - South Korea vs. Mexico (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.
Men's Soccer - Germany vs. Fiji

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - Japan vs. Sweden (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Men's Soccer - Colombia vs. Nigeria

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Denmark vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. to 12:30 a.m.
Men's Soccer - Algeria vs. Portugal Encore

12:30 a.m. to 2 a.m.
Men's Soccer - Germany vs. Fiji Encore

2 a.m. to 3:30 a.m.
Men's Soccer - Colombia vs. Nigeria Encore

3:30 a.m. to 5 a.m.
Men's Soccer - South Africa vs. Iraq

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 11 a.m.
News recap

11 a.m. to 2 p.m.
Women's Volleyball - China vs. Puerto Rico
Men's Soccer - Argentina vs. Honduras (LIVE)

2 p.m. to 5 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Soccer - South Korea vs. Mexico (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

2:30 p.m. to 6 p.m.
Men's Soccer - South Korea vs. Mexico (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - Colombia vs. Nigeria (LIVE)

8 p.m. to 11 p.m.
Women's Beach Volleyball - Alfaro/C. Charles (Costa Rica) vs. Pazo/Agudo (Venezuela)
Men's Soccer - Denmark vs. Brazil (LIVE)

THURSDAY, AUGUST 11 (DAY 6)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Rowing - Semifinals and Gold Medal Finals
Women's Water Polo - U.S. vs. China (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)

2:30 p.m. - 5 p.m.
Women's Beach Volleyball - Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Uklova/Birlova(Russia) (LIVE)
Men's Beach Volleyball - Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Nicolai/Lupo (Italy) (LIVE)
Canoe/Kayak - Whitewater Gold Medal Finals

8 p.m. - 12 a.m.
Women's Gymnastics - Individual All-Around Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
- Men's 50m Freestyle - Semifinals
- Women's 200m Breaststroke - Gold Medal Final
- Men's 200m Backstroke - Gold Medal Final
- Women's 200m Backstroke - Semifinals
- Men's 200m Individual Medley - Gold Medal Final
- Women's 100m Freestyle - Gold Medal Final
- Men's 100m Butterfly - Semifinals

12:35 a.m. - 1:35 a.m.
Women's Gymnastics - Individual All-Around Gold Medal Final
Canoe/Kayak - Whitewater Gold Medal Finals

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 10 a.m.
Women's Archery - Individuals Eliminations
Women's Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE)

10 a.m. to 1:30 p.m.
Men's Beach Volleyball - Schalk/Saxton (Canada) vs. Diaz/Gonzalez (Cuba) (LIVE)
Women's Shooting - Rifle, Three Positions Gold Medal Final (LIVE)
Women's Judo - 78kg quarterfinal
Rowing - Semifinals

1:30 p.m. to 2:30 p.m.
Men's Rugby - Semifinals (LIVE)

2:30 p.m. to 5:30 p.m.
Women's Archery - Quarterfinals (LIVE)
Women's Judo - 78kg Gold Medal Final (LIVE)
Women's Archery - Individual Gold Medal Final
Men's Beach Volleyball - Pedro/Evandro (Brazil) vs. Samoilovs/Smedins (Latvia) (LIVE)

5:30 p.m. to 6:30 p.m.
Men's Rugby - Bronze Medal Game and Gold Medal Final (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.
Women's Field Hockey - U.S. vs. India (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.
Boxing - Elimination Matches
Women's Badminton - Lee/Obanana (U.S.) vs. Jung/Shin (South Korea)
Women's Fencing - Team Epee Gold Medal Final
Men's Volleyball - U.S. vs. Brazil (LIVE)
Men's Table Tennis - Singles Gold Medal Final (LIVE)

USA

9 a.m. to 10:30 a.m.
Women's Water Polo - Italy vs. Australia (LIVE)

10:30 a.m. to 1 p.m.
Men's Table Tennis - Singles Semifinals
Badminton Mixed Doubles - Chew/Subandhi (U.S.) vs. Ko/Kim (South Korea)

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Brazil vs. Croatia (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Badminton Mixed Doubles - Chew/Pongnairat (U.S.) vs. Fu/Zhang (China) (LIVE)
Men's Handball - Brazil vs. Germany (LIVE)

MSNBC

12 p.m. - 2 p.m.
Men's Beach Volleyball - Nummerdor/Varenhorst (Netherlands) vs. Semenov/Krasilnikov (Russia) (LIVE)
Women's Water Polo - Spain vs. Hungary

2 p.m. to 3:45 p.m.
Men's Volleyball - Poland vs. Argentina (LIVE)

3:45 p.m. to 5 p.m.
Equestrian - Team Dressage Qualifying
Sailing

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.
Cycling - Track Gold Medal Final (LIVE)
Women's Beach Volleyball - Heidrich/Zumkehr (Switzerland) vs. Van Gestel/Van der Vlist (Netherlands) (LIVE)
Men's Field Hockey - Spain vs. Belgium
Women's Badminton - Wang (U.S.) vs. Tan (Belgium) (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.
Men's Golf - 1st Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Men's Golf - 1st Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Men's Golf - 1st Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.
Men's Golf - 1st Round Encore

BRAVO

10 a.m. to 1 p.m.
Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - Belarus vs. Turkey (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Brazil vs. Croatia (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - Brazil vs. Croatia Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - France vs. Brazil

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Spain (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Japan vs. Australia

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Lithuania vs. Argentina (LIVE)

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 11 a.m.
News Recap

11 a.m. to 1 p.m.:
Men's Beach Volleyball - Schalk/Saxton (Canada) vs. Diaz/Gonzalez (Cuba) (LIVE)
Women's Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Basketball - Brazil vs. Croatia (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Beach Volleyball - Virgen/Ontiveros (Mexico) vs. Naceur Ma/Belha (Tunisia) (LIVE)
Men's Volleyball - Poland vs. Argentina

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Spain (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

FRIDAY, AUGUST 12 (DAY 7)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
Women's 10k - Gold Medal Final
Men's Water Polo - U.S. vs. Montenegro (LIVE)

12 p.m. to 2:30 p.m.
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)
Rowing - Gold Medal Finals
Track & Field - Qualifying Rounds

2:30 p.m. to 5 p.m.
Swimming - Qualifying Heats (LIVE)
Track & Field - Qualifying Heats
Women's Volleyball - U.S. vs. Italy (LIVE)
Track & Field - Qualifying Rounds
Rowing - Gold Medal Finals

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
Women's Shot Put - Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
- Women's 200m Backstroke - Gold Medal Final
- Men's 100m Butterfly - Gold Medal Final
- Women's 800m Freestyle - Gold Medal Final
- Men's 50m Freestyle - Gold Medal Final
- Women's 50m Freestyle - Semifinals
Women's Diving - Springboard Qualifying (LIVE)
Women's Beach Volleyball - Round of 16

12:35 a.m. to 1:35 a.m.
Swimming - Semifinals
Track & Field - Qualifying Rounds

1:35 a.m. to 5 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.
Men's Archery - Individual Round of 16 (LIVE)
Track & Field - Qualifying Heats (LIVE)
Women's 10k - Gold Medal Final

12 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. Sweden Quarterfinal (LIVE)

2:30 p.m. to 4:15 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Canada (LIVE)

4:15 p.m. to 6 p.m
Beach Volleyball - Round of 16

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Boxing - Semifinals and Elimination Round

9 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Australia Quarterfinal (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Weightlifting - Gold Medal Finals
Boxing - Quarterfinals and Semifinals

USA

9 a.m. to 12 p.m.
Men's Fencing - Team Foil Quarterfinals
Beach Volleyball, Round of 16

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Fencing - Team Foil Semifinals (LIVE)
Women's Volleyball - China vs. Serbia

MSNBC

12 p.m. - 3 p.m.
Men's Badminton - Shu (U.S.) vs. Sugiarto (Indonesia)
Women's Handball - Sweden vs. Netherlands
Men's Shooting - Rifle, Prone Position Gold Medal Final
Men's Badminton - Chew/Pongnairat (U.S.) vs. Goh/Tan (Malaysaia)
Women's Shooting - Skeet Gold Medal Final (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Archery - Individual Gold Medal Final
Equestrian - Dressage, Team Gold Medal Final
Sailing

CNBC

5 p.m. - 6:30 p.m.
Cycling - Track Gold Medal Finals (LIVE)
Men's Fencing - Team Foil Gold Medal Final (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. France Quarterfinal (LIVE; joined in progress, kickoff is at 6 p.m.)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.
Men's Golf - 2nd Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Men's Golf - 2nd Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Men's Golf - 2nd Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.
Men's Golf - 2nd Round Encore

BRAVO

11 a.m. to 1 p.m.
Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. China (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. China Encore

2:30 p.m. to 4;15 p.m.
Women's Basketball - Canada vs. U.S.

4:15 p.m. to 6 p.m.
Men's Basketball - China vs. Australia

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. Senegal

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - France vs. Venezuela (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. Sweden, Quarterfinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. Sweden, Quarterfinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Women's Soccer - China vs. Germany, Quarterfinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.
Women's Soccer - China vs. Germany, Quarterfinal #2 Encore

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. France, Quarterfinal #3 (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. France, Quarterfinal #3 Encore

9 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Australia, Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Australia, Quarterfinal #4 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 12 p.m.
News Recap
Beach Volleyball - Round of 16
Boxing - Elimination Matches

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Soccer - U.S. vs. Sweden (LIVE)
Beach Volleyball - Round of 16

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.
20K Walk
Women's Volleyball - Netherlands vs. Puerto Rico

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

SATURDAY, AUGUST 13 (DAY 8)

NBC

10 a.m. to 2 p.m.
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
Men's Discus - Gold Medal Final
Rowing - Gold Medal Finals (LIVE)
Women's Water Polo - U.S. vs. Hungary (LIVE)

2 p.m. to 4:40 p.m.
Men’s Beach Volleyball - Forrer/Verge-Depre (Switzerland) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany) (LIVE)
Rowing - Gold Medal Finals
Women's Diving - Springboard Semifinals (LIVE)

4:40 p.m. to 6 p.m.
Men's Volleyball - U.S. vs. France (LIVE, joined in progress, start time is 4 p.m.)

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field (LIVE)
- Men's Long Jump - Gold Medal Final
- Men's 10k - Gold Medal Final
- Women's 100m - Semifinals and Final
- Women's Heptathlon
Swimming (LIVE)
- Women's 50m Freestyle - Gold Medal Final
- Men's 1500m Freestyle - Gold Medal Final
- Women's 4x100m Medley Relays - Gold Medal Final
- Men's 4x100m Medley Relays - Gold Medal Final
Men’s Beach Volleyball - Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria) (LIVE)

12:30 a.m. to 1:30 a.m.
Track & Field - Semifinals

1:35 a.m. to 5 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.
Women's Fencing - Team Sabre Round of 16 (LIVE)
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
Men's Discus - Gold Medal Final

12 p.m. to 2:40 p.m.
Men's Soccer - Portugal vs. Germany, Quarterfinal (LIVE)
Men's Shooting - Skeet Gold Medal Final (LIVE)

2:40 p.m. to 6 p.m.
Men's Trampoline - Gold Medal Final (LIVE)
Men's Soccer - Nigeria vs. Denmark, Quarterfinal (LIVE, joined in progress at 3:15, kick off is 3 p.m.)
Women’s Cycling - Track Gold Medal Finals
Men’s Beach Volleyball - Pedro/Evandro (Brazil) vs. Liamin/Barsuk (Russia)

6 p.m. to 9 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Lithuania (LIVE)
Cycling - Track Finals
Men’s Boxing - Elimination Matches

9 p.m. to 12 a.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Colombia, Quarterfinal (LIVE)
Men’s Weightlifting - 94kg Gold Medal Final
Men's Shooting - Pistol Gold Medal Final

MSNBC

9 a.m. to 1:30 p.m.
Women's Water Polo - Russia vs. Italy (LIVE)
Women's Fencing - Team Sabre Quarterfinals (LIVE)
Cycling - Track Qualifying

1:30 p.m. to 4 p.m.
Men’s Doubles Badminton - Chew/Pongnairat (U.S.) vs. Fuchs/Schoettler (Germany)
Men’s Singles Badminton - Shu (U.S.) vs. Guerrero (Cuba)
Women’s Table Tennis - Team Quarterfinal
Men's Volleyball - Poland vs. Russia

4 p.m. to 6:15 p.m.
Women's Fencing - Team Sabre Bronze and Gold Medal Matches (LIVE)
Sailing

USA

10 a.m. to 1 p.m.
Men’s Beach Volleyball - Alison/Bruno (Brazil) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE)
Women’s Beach Volleyball - Pavan/Bansley (Canada) vs. Broder/Valjas (Canada) (LIVE)
Men's Handball - Slovenia vs. Germany

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Argentina vs. Brazil (LIVE)

CNBC

5 p.m. to 6:30 p.m.
Women's Field Hockey - U.S. vs. Great Britain (LIVE)

6:30 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - South Korea vs. Honduras, Quarterfinal (LIVE)

Golf Channel

5 a.m. to 6:30 a.m.
Golf Central live from the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.
Men's Golf - Third Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m
Men's Golf - Third Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Men's Golf - Third Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central live from the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.
Men's Golf - Third Round Encore

Bravo

11 a.m. to 1 p.m.
Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Tennis (LIVE)

Basketball Specialty CHannel

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - Australia vs. Belarus (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Argentina vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - Argentina vs. Brazil Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - Turkey vs. Brazil

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Lithuania (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Japan vs. France

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Croatia vs. Nigeria (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Portugal vs. Germany, Quarterfinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Men's Soccer - Portugal vs. Germany, Quarterfinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Denmark, Quarterfinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Denmark, Quarterfinal #2 Encore

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - South Korea vs. Honduras, Quarterfinal #3 (LIVE)

8 p.m. to 9 p.m.
Men's Soccer - South Korea vs. Honduras, Quarterfinal #3 Encore

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Colombia, Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Men's Soccer - Game of the Day

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

11 a.m. to 2 p.m.
News Recap
Men's Soccer - Portugal vs. Germany, Quarterfinal

2 p.m. to 5 p.m.
Men's Volleyball - Canada vs. Mexico
Men's Soccer - Nigeria vs. Denmark, Quarterfinal

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

5 p.m. to 8 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Soccer -South Korea vs. Honduras, Quarterfinal

8 p.m. to 11 p.m.
Men's Volleyball - Canada vs. Mexico
Men's Soccer - Brazil vs. Colombia, Quarterfinal (LIVE)

SUNDAY, AUGUST 14 (DAY 9)

NBC

8 a.m. to 11:15 a.m.
Women's Track & Field - Marathon (LIVE)

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. China (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Synchronized Swimming - Duet Qualifying
Equestrian - Individual Jumping Qualifying
Men's Golf - Final Round (LIVE)

3 p.m. to 4 p.m.
Women's Beach Volleyball - Pavan/Bansley (Canada) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany) (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. China (LIVE)

7 p.m. to 12 a.m.
Women's Diving - Springboard Gold Medal Final
Track & Field (LIVE)
- Women's Triple Jump - Gold Medal Final
- Men's 400m - Gold Medal Final
- Men's 100m - Gold Medal Final
Gymnastics - Individual Event Gold Medal Finals
- Men's Floor
- Women's Vault
- Men's Pommel Horse
- Women's Bars
Women's Beach Volleyball - Walsh/Jennings (U.S.) vs. Clancy/Bawden (Australia) (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.
Gymnastics - Individual Event Gold Medal Finals
Women's Beach Volleyball - Quarterfinals

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. France (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Water Polo - U.S. vs. Italy (LIVE)
Women's Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Heidrich/Zumkehr (SUI)

5 p.m. to 7:45 p.m.
Wrestling - Greco-Roman Gold Medal Finals (LIVE)
Cycling - Track Gold Medal Finals (LIVE)
Women's Weightlifting - +75kg Gold Medal Finals (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Men's Water Polo - Brazil vs. Hungary (LIVE)
Men's Boxing - Gold Medal Final, Elimination Round

9:30 p.m. to 12 a.m.
Women's Volleyball - Brazil vs. Russia (LIVE)
Men's Boxing - Gold Medal Final, Elimination Round

USA

9 a.m. to 11 a.m.
Women's Volleyball - Serbia vs. Netherlands (LIVE)

11 a.m. to 1 p.m.
Wrestling - Greco-Roman Qualifying (LIVE)
Men's Shooting - Men's Rifle, Three Positions Final (LIVE)

MSNBC

1 p.m. to 3:30 p.m.
Men's Water Polo - Montenegro vs. Spain
Men's Field Hockey - Quarterfinal

3:30 p.m. to 5 p.m.
Men's Table Tennis - Team Quarterfinals
Sailing - Gold Medal Finals

CNBC

4 p.m. to 7 p.m.
Women's Handball - Norway vs. Romania
Men's Field Hockey - Netherlands vs. Australia (LIVE)
Women’s Badminton - Wang (U.S.) vs. Li (China)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 a.m. to 9 a.m.
Men's Golf - Final Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Men's Golf - Final Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Men's Golf - Final Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 6 a.m.
Men's Golf - Final Round Encore

BRAVO

11 a.m. to 1 p.m.
Tennis (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Tennis (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Tennis (LIVE)

5 p.m. to 7 p.m.
Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. to 1 p.m.
Women's Basketball - China vs. U.S. (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. France (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. France Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - Senegal vs. Serbia

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. Venezuela (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. Canada

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Serbia vs. China (LIVE)

11:15 p.m. to 12:15 a.m.
Men's Basketball - U.S. vs. France Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

11 a.m. to 3 p.m.
News Recap
Boxing - Elimination Matches
Men's Basketball - U.S. vs. France

3 p.m. to 5 p.m
Women's Beach Volleyball - Quarterfinal
Boxing - Elimination Matches

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

5 p.m. to 7 p.m.
Women's Volleyball - Italy vs. Puerto Rico

MONDAY, AUGUST 15 (DAY 10)

NBC

10 a.m. to 1 p.m.
Track & Field (LIVE)
- Women's 200m - Round 1
- Women's Hammer Throw - Gold Medal Final
- Women's 3,000m Steeplechase - Gold Medal Final
- Men's 400m Hurdles - Round 1
Men's Volleyball - U.S. vs. Mexico (LIVE)

1 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Water Polo - Quarterfinal

2:30 p.m. to 4 p.m.
Canoe/Kayak - Sprint Semifinals
Men's Beach Volleyball - Quarterfinals (LIVE)

4 p.m. to 5 p.m.
Synchronized Swimming - Duet Qualifying
Women's Swimming - Open Water 10k
Canoe/Kayak - Sprint Semifinals

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field (LIVE)
- Men's Pole Vault - Gold Medal Final
- Men's 800m - Gold Medal Final
- Women's 400m - Gold Medal Final
Gymnastics - Individual Event Gold Medal Finals
- Men's Rings
- Men's Vault
- Women's Balance Beam
Men's Diving - Springboard Qualifying

12:35 a.m. to 1:35 a.m.
Men's Beach Volleyball - Quarterfinal
Canoe/Kayak - Sprint Semifinals

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 11:30 a.m.
Canoe/Kayak - Sprint Qualifying Heats (LIVE)
Track & Field (LIVE)
- Women's Hammer Throw - Gold Medal Final
- Women's 3,000m Steeplechase - Gold Medal Final
Women's Swimming - Open Water 10k Gold Medal Final

11:30 a.m. to 1 p.m.
Women's Field Hockey - USA vs. Germany Quarterfinal (LIVE)

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 6 p.m.
Men's Volleyball - Russia vs. Iran
Cycling - Track Gold Medal Final

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Argentina (LIVE)

8 p.m. to 9:30 p.m.
Wrestling - Greco-Roman Gold Medal Finals
Boxing - Men's Heavyweight Gold Medal Final and Women's Quarterfinals

9:30 p.m. to 12 a.m.
Men's Volleyball - Brazil vs. France (LIVE)
Men's Weightlifting - 105kg Gold Medal Final

USA

9 a.m. to 10:30 a.m.
Women's Field Hockey - New Zealand vs. Australia Quarterfinal (LIVE)

10:30 a.m. to 12:30 p.m.
Equestrian - Individual Dressage Gold Medal Final (LIVE)

 

12:30 p.m. to 2:30 p.m.
Badminton - Quarterfinal
Women's Table Tennis - Team Semifinals

MSNBC

12 p.m. to 1 p.m.
Cycling - Track Events

1 p.m. to 4 p.m.
Wrestling - Greco-Roman Qualifying
Men's Handball - France vs. Denmark (LIVE)
Women's Water Polo - Australia vs. Hungary (LIVE)

4 p.m. to 5 p.m.
Badminton - Quarterfinal
Sailing - Gold Medal Finals

CNBC

5 p.m. to 8 p.m.
Women's Field Hockey - Great Britain vs. Spain Quarterfinal (LIVE)
Women's Water Polo - Italy vs. China Quarterfinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Brazil Encore

4:30 p.m. to 6 p.m.
Men's Basketball - Nigeria vs. Brazil Encore

6 p.m. to 7:45 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Argentina (LIVE)

7:45 p.m. to 9:30 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Argentina Encore

9:30 p.m. to 11:15 p.m.
Men's Basketball - Lithuania vs. Croatia (LIVE)

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.
News Recap
Men's Volleyball - U.S. vs. Mexico
Men's Volleyball - Argentina vs. Egypt
Women's Diving - Gold Medal Final

1 p.m. to 3 p.m.
Boxing - Elimination Matches
Men's Basketball - Nigeria vs. Brazil

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 6 p.m.
Men's Beach Volleyball - Quarterfinal
Men's Volleyball - Poland vs. Cuba

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Argentina (LIVE)
Boxing - Elimination Matches

TUESDAY, AUGUST 16 (DAY 11)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Track & Field (LIVE)
- Men's Triple Jump - Gold Medal Final
- Women's Discus - Gold Medal Final

12 p.m. to 1 p.m.
Equestrian - Team Jumping Qualifying (LIVE)
Track & Field - Qualifying Rounds

1 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Japan Quarterfinal (LIVE)

2:30 p.m. to 5 p.m.
Synchroinzed Swimming - Duet Gold Medal Final
Women's Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany) Semifinal (LIVE)
Men's Diving - Springboard Semifinal

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field - Gold Medal Finals (LIVE)
- Men's High Jump
- Women's 1500m
- Men's 110m Hurdles
Gymnastics - Individual Event Gold Medal Finals
- Men's Parallel Bars
- Women's Floor
- Men's High Bar
Beach Volleyball - Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Agatha/Barbara (Brazil) Semifinal (LIVE)

12:35 a.m. to 1:35 a.m.
Men's Diving - Springboard Gold Medal Final

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.
Canoe/Kayak - Sprint Gold Medal Finals (LIVE)
Track & Field (LIVE)
- Men's Triple Jump - Gold Medal Final
- Women's Discus - Gold Medal Final

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden Semifinal (LIVE)
Men's Swimming - Open Water 10k Gold Medal Final
Cycling - Track Events

3 p.m. to 5:30 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Germany Semifinal (LIVE)
Badminton - Doubles Semifinal

5:30 p.m. to 7:30 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Japan Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. to 9:15 p.m.
Men's Weightlifting - Superheavy Gold Medal Final (LIVE)
Men's Boxing - Lightweight Gold Medal Final
Wrestling - Greco-Roman Gold Medal Finals

9:15 p.m. to 12 a.m.
Women's Volleyball - Brazil vs. China Quarterfinal (LIVE)
Women's Table Tennis - Team Gold Medal Finals

MSNBC

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Water Polo - Serbia vs. Spain
Wrestling - Greco-Roman Qualifying

2 p.m. to 5 p.m.
Men's Water Polo - Brazil vs. Croatia Quarterfinal (LIVE)
Men's Water Polo - Greece vs. Italy Quarterfinal (LIVE)
Sailing - Gold Medal Finals

USA

9 a.m. to 10:45 a.m.
Women's Volleyball - South Korea vs. Netherlands Quarterfinal (LIVE)

10:45 a.m. to 12:30 p.m.
Women's Basketball - Australia vs. Serbia Quarterfinal (LIVE)
Men's Field Hockey - Argentina vs. Germany Semifinal (LIVE)

12:30 p.m. to 1 p.m.
Badminton - Doubles Semifinal

1 p.m. to 2:15 p.m.
Synchronized Swimming - Duet Gold Medal Final (LIVE)

2:15 p.m. to 2:45 p.m.
Women's Table Tennis - Team Bronze Medal Match

2:45 p.m. to 3:15 p.m.
Canoeing - Sprint Gold Medal Finals

3:15 p.m. to 5 p.m.
Women's Handball - Spain vs. France (LIVE)
Men's Beach Volleyball, Alison/Bruno (Brazil) vs. Brouwer/Meeuwsen (Netherlands) Semifinal (LIVE)

CNBC

5 p.m. to 7 p.m.
Cycling - Track Gold Medal Finals (LIVE)
Women's Volleyball - Russia vs. Serbia Quarterfinal (LIVE)

7 p.m. to 8 p.m.
Men's Field Hockey - Belgium vs. Netherlands Semifinal

GOLF CHANNEL

9 a.m. to 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. to 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. to 11:45 a.m.
Women's Basketball - Australia vs. Serbia Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. to 1:30 p.m.
Women's Basketball - Australia vs. Serbia Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. to 3:15 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. Turkey Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. to 5 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. Turkey Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. to 5:45 p.m.
Women's Basketball - Spain vs. Turkey Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. to 7:30 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Japan Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. to 9:15 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Japan Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. to 11 p.m.
Women's Basketball - France vs. Canada Quarterfinal #4 (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden Semifinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Germany Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6:30 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. to 8 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Germany Semifinal #2 Encore

8 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. to 11 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Germany Semifinal #2 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 12 p.m.
News Recap

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Sweden Semifinal (LIVE)
Synchronized Swimming

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Women's Soccer - Canada vs. Germany Semifinal (LIVE)

5 p.m. to 8 p.m.
Beach Volleyball - Semifinal
Women's Volleyball - Quarterfinal
Boxing - Elimination Matches

WEDNESDAY, AUGUST 17 (DAY 12)

NBC

10 a.m. to 1 p.m
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
Men's 3,000m Steeplechase - Gold Medal Final
Decathlon Shot Put
Canoeing - Sprint Qualifying Heats and Semifinals
Equestrian - Team Jumping Gold Medal Final

1 p.m. to 3 p.m.
Men's Volleyball - U.S. vs. Poland Quarterfinal (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Gymnastics - Gala
Women's Water Polo - U.S. vs. Hungary Semifinal (LIVE)
Canoe/Kayak - Sprint Qualifying Heats

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field - Gold Medal Finals (LIVE)
- Women's Long Jump
- Women's 200m
- Women's 100m Hurdles
Women's Diving - Platform Qualifying
Women's Beach Volleyball - Larissa/Talita (Brazil) vs. Walsh Jennings/Ross (U.S.) Bronze Medal Match

12:35 a.m. to 1:35 a.m.
Women's Beach Volleyball - Agatha/Barbara (Brazil) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany) Gold Medal Match

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 12 p.m.
Canoe/Kayak - Sprint Qualifying Heats (LIVE)
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
Men's 3,000m Steeplechase - Gold Medal Final

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Honduras Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Cycling - BMX Qualifying

3 p.m. to 5:30 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Germany Semifinal
Gymnastics - Gala

5:30 p.m. to 7:30 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Argentina Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. to 9 p.m.
Men's Handball - Denmark vs. Slovenia
Men's Boxing - Welterweight Gold Medal Final
Women's Boxing - Quarterfinal
Women's Wrestling - Freestyle Gold Medal Finals

9 p.m. to 11 p.m.
Men's Volleyball - Brazil vs. Argentina Quarterfinal

11 p.m. to 12 a.m.
Men's Table Tennis - Team Gold Medal Final
Taekwondo - Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. to 12:30 p.m.
Women's Field Hockey - Netherlands vs. Germany Semifinal (LIVE)

12:30 p.m. to 2 p.m.
Men's Handball - Brazil vs. France Quarterfinal

2 p.m. to 3:30 p.m.
Women's Wrestling - Qualifying
Men's Handball - Germany vs. Qatar Quarterfinal
Sailing - Gold Medal Finals

3:30 p.m. to 5 p.m.
Gymnastics - Gala

USA

9 a.m. to 10 a.m.
Men's Badminton - Singles Quarterfinal

10 a.m. to 11:45 a.m.
Men's Basketball - Australia vs. Lithuania Quarterfinal (LIVE)

11:45 a.m. to 1:30 p.m.
Women's Water Polo - Russia vs. Italy Semifinal (LIVE)
Men's Badminton - Singles Quarterfinal

1:30 p.m. to 3:15 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. France Quarterfinal (LIVE)

3:15 p.m. to 5 p.m.
Men's Badminton - Mixed Doubles Gold Medal Final
Men's Table Tennis - Team Bronze Medal Match
Taekwondo - Quarterfinals and Semifinals

CNBC

5 p.m. to 8 p.m.
Men's Volleyball - Italy vs. Iran Quarterfinal (LIVE)
Women's Field Hockey - New Zealand vs. Great Britain Semifinal

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.
Women's Golf - 1st Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Women's Golf - 1st Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Golf - 1st Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 5 a.m.
Women's Golf - 1st Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. to 11:45 a.m.
Men's Basketball - Australia vs. Lithuania Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. to 1:30 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. Lithuania Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. to 3:15 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. France Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. to 5 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. France Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. to 5:45 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. France Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. to 7:30 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Argentina Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. to 9:15 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Argentina Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. to 11 p.m.
Men's Basketball - Serbia vs. Croatia Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. to 12 a.m.
Men's Basketball - Serbia vs. Croatia Quarterfinal #4 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Honduras Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Honduras Semifinal #1 Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Germany Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. to 6:30 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Honduras Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. to 8 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Germany Semifinal #2 Encore

8 p.m. to 9:30 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Honduras Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. to 11 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Germany Semifinal #2 Encore

11 p.m. to 12 a.m.
Men's Soccer - Match of the Day Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 2 p.m.
News Recap
Men's Soccer - Brazil vs. Honduras Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3 p.m.
Athletics
Men's Boxing, Welterweight Gold Medal Final (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

3 p.m. to 5 p.m.
Men's Soccer - Nigeria vs. Germany Semifinal (LIVE)

5 p.m. to 8 p.m.
Volleyball
Men's Basketball - U.S. vs. Argentina Quarterfinal (LIVE)
Boxing (LIVE)

THURSDAY, AUGUST 18 (DAY 13)

NBC

10 a.m. to 12 p.m.
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
- Men's 400m Hurdles - Gold Medal Final
Canoe/Kayak - Sprint Gold Medal Finals

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Serbia Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3:15 p.m.
Women's Diving - Platform Semifinal
Men's Cycling - BMX Quarterfinals

3:15 p.m. to 5 p.m.
Synchronized Swimming - Team Qualifying
"Karolyi" (A documentary on the careers of U.S. gymnastics coaches Bela and Marta Karolyi)

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field - Gold Medal Finals (LIVE)
- Men's Shot Put
- Women's Javelin
- Men's 1500m Decathlon
- Women's 400m Hurdles
- Men's 200m
Women's Diving - Platform Gold Medal Final
Women's Volleyball - U.S. vs. Serbia Semifinal Encore

12:35 a.m. to 1:35 a.m.
Men's Beach Volleyball - Nicolai/Lupo (Italy) vs. Alison/Bruno (Brazil) Gold Medal Match

1:35 a.m. to 4:30 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
NBCSN Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

8 a.m. to 11:20 a.m.
Canoe/Kayak - Sprint Gold Medal Finals (LIVE)
Track & Field - Qualifying Rounds (LIVE)
- Men's 400m Hurdles - Gold Medal Final

11:20 a.m. to 2 p.m.
Men's Water Polo - Montenegro vs. Croatia Semifinal (LIVE)
Women's Wrestling - Freestyle Qualifying
Men's Field Hockey - Netherlands vs. Germany Bronze Medal Game

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. Spain Semifinal (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Wrestling - Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. France Semifinal (LIVE)

8 p.m. to 10 p.m.
Men's Boxing - Light Heavyweight Gold Medal Final
Men's Beach Volleyball - Brouwer/Meeuwsen (Netherlands) vs. Krasilnikov/Semenov (Russia) Bronze Medal Match (LIVE)

10 p.m. to 12 a.m.
Women's Volleyball - China vs. Netherlands Semifinal (LIVE)
Taekwondo - Gold Medal Finals

MSNBC

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Badminton - Doubles Gold Medal Final
Women's Handball - Netherlands vs. France Semifinal (LIVE)

USA

10 a.m. to 1 p.m.
Men's Triathlon (LIVE)
Women's Badminton - Singles Semifinals

CNBC

5 p.m. to 6:15 p.m.
Men's Water Polo - Italy vs. Serbia Semifinal
Taekwondo - Quarterfinals and Semifinals

6:15 p.m. to 8 p.m.
Men's Field Hockey - Belgium vs. Argentina Gold Medal Final
Sailing - Gold Medal Finals

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.
Women's Golf - Second Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Women's Golf - Second Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Golf - Second Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 4 a.m.
Women's Golf - Second Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. Spain Semifinal #1 (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. Spain #1 Encore

6 p.m. to 8 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. France. #2 (LIVE)

8 p.m. to 10 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. France #2 Encore

10 p.m. to 12 a.m.
Women's Basketball - Serbia vs. Spain #1 Encore

12 a.m. to 2 a.m.
Women's Basketball - U.S. vs. France #2 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 1 p.m.
News Recap
Synchronized Swimming
Track & Field

1 p.m. to 4 p.m.
Women's Beach Volleyball - Agatha/Barbara (Brazil) vs. Ludwig/Walkenhorst (Germany) Gold Medal Match Encore
Track & Field

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

4 p.m. to 8 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Serbia Semifinal
Boxing

FRIDAY, AUGUST 19 (DAY 14)

NBC

10 a.m. to 12:10 p.m.
Equestrian - Individual Jumping Gold Medal Final Round 1 (LIVE)
Canoe/Kayak - Sprint Semifinals
Synchronized Swimming - Team Gold Medal Final (LIVE)

12:10 p.m. to 2 p.m.
Men's Volleyball - U.S. vs. Italy Semifinal (LIVE)

2 p.m. to 3:45 p.m.
Cycling - BMX Gold Medal Finals (LIVE)
Women's Water Polo - U.S. vs. Italy Gold Medal Final (LIVE)

3:45 p.m. to 5 p.m.
Equestrian - Individual Jumping Gold Medal Final Round 2
Rhythmic Gymnastics - Individual Qualifying

8 p.m. to 10:30 p.m.
Track & Field - Gold Medal Finals (LIVE)
- Women's Pole Vault
- Men's Hammer
- Women's 5000m
- Women's 4x100m Relay
- Men's 4x100m Relay
Men's Diving - Platform Qualifying

11:35 p.m. to 12:35 a.m.
Canoe/Kayak - Sprint Semifinals

12:35 a.m. to 3 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

7 a.m. to 11 a.m.
Men's Track & Field - 50k Walk Gold Medal Final (LIVE)

11 a.m. to 2:15 p.m.
Men's Wrestling - Freestyle Qualifying (LIVE)
Taekwondo - Qualifying
Rhythmic Gymnastics - Individual Qualifying

2:15 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Spain Semifinal (LIVE)

4:30 p.m. to 7:30 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Sweden Gold Medal Game (LIVE)

7:30 p.m. to 9 p.m.
Men's Handball - Poland vs. Denmark Semifinal (LIVE)

9 p.m. to 12 a.m.
Men's Volleyball - Russia vs. Brazil Semifinal (LIVE)
Boxing - Semifinal
Taekwondo - Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. to 12 p.m.
Women's Badminton - Singles Gold Medal Final

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Canada Bronze Medal Game (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.
Women's 20K Walk Gold Medal Final
Men's Handball - France vs. Germany Semifinal (LIVE)

4 p.m. to 6 p.m.
Women's Field Hockey - Netherlands vs. Great Britain Gold Medal Final (LIVE)

USA

9 a.m. to 11:30 a.m.
Men's Badminton - Singles Semifinal
Women's Badminton - Singles Bronze Medal Match
Women's Water Polo - Russia vs. Hungary Bronze Medal Game (LIVE)

11:30 a.m. to 1 p.m.
Women's Field Hockey - Germany vs. New Zealand Bronze Medal (LIVE)
Men's Badminton - Singles Semifinal

CNBC

5 p.m. to 6 p.m.
Men's Wrestling - Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. Serbia Semifinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. to 9 a.m.
Women's Golf - Third Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Women's Golf - Third Round (LIVE)

12 p.m. to 3 p.m.
Women's Golf - Third Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 4 a.m.
Women's Golf - Third Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2:30 p.m. to 4:30 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Spain Semifinal #1 (LIVE)

4:30 p.m. to 6 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Spain Semifinal #1 Encore

6 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. Serbia Semifinal #2 (LIVE)

8 p.m. to 10 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. Serbia Semifinal #2 Encore

10 p.m. to 12 a.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Spain Semifinal #1 Encore

12 a.m. to 2 a.m.
Men's Basketball - Australia vs. Serbia Semifinal #2 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Canada Bronze Medal Game (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.
Women's Soccer - Brazil vs. Canada Bronze Medal Game Encore

4:30 p.m. to 7 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Sweden Gold Medal Game and Medal Ceremony (LIVE)

7 p.m. to 9:30 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Sweden Gold Medal Game and Medal Ceremony Encore

9:30 p.m. to 12 a.m.
Women's Soccer - Germany vs. Sweden Gold Medal Game and Medal Ceremony Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

10:30 a.m. to 2 p.m.
News Recap
Synchronized Swimming
Track & Field
Men's Beach Volleyball - Nicolai/Lupo (Italy) vs. Alison/Bruno (Brazil) Gold Medal Match Encore

2 p.m. to 4 p.m.
Boxing
Rhythmic Gymnastics

4 p.m. to 7 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Sweden Gold Medal Game and Medal Ceremony (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

4 p.m. to 7 p.m.
Women's Soccer - Germany vs. Sweden Gold Medal Final (LIVE)

7 p.m. to 8 p.m.
Men's Basketball - Australia vs. Serbia Semifinal (LIVE, joined in progress)

SATURDAY, AUGUST 20 (DAY 15)

NBC

10 a.m. to 12:15 p.m.
Women's Triathlon - Gold Medal Final (LIVE)

12:15 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Volleyball - U.S. vs. Netherlands Bronze Medal Match (LIVE)
Canoe/Kayak - Sprint Gold Medal Finals

2:30 p.m. to 4:45 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Spain Gold Medal Game (LIVE)

4:45 p.m. to 6 p.m.
Men's Water Polo - Croatia vs. Serbia Gold Medal Game (LIVE)

8 p.m. to 12 a.m.
Track & Field - Gold Medal Finals (LIVE)
- Women's High Jump
- Men's Javelin
- Men's 1500m
- Women's 800m
- Men's 5000m
- Women 4x400m Relay
- Men 4x400m Relay
Men's Diving - 10m Platform Gold Medal Final

12:30 a.m. to 1:30 a.m.
Rhythmic Gymnastics - Individual All-Around Gold Medal Final

1:30 a.m. to 5 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Nigeria Bronze Medal Game (LIVE)

2 p.m. to 4:30 p.m.
Rhythmic Gymnastics - Group Qualifying
Women's Cycling - Mountain Bike Gold Medal Final

4:30 p.m. to 7:30 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Geramny Gold Medal Final (LIVE)

MSNBC

12 p.m. to 2:30 p.m.
Men's Water Polo - Montenegro vs. Italy Bronze Medal Game (LIVE)
Taekwondo - Qualifying
Men's Badminton - Bronze Medal Match

2:30 p.m. to 5 p.m.
Women's Handball - France vs. Russia Gold Medal Game (LIVE)

USA

9 a.m. to 10:30 a.m.
Rhythmic Gymnastics - Group Qualifications (LIVE)

10:30 a.m. to 12:15 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. France Bronze Medal Game (LIVE)

12:15 p.m. to 2:15 p.m.
Men's Wrestling - Freestyle Qualifying
Men's Boxing 56kg Gold Medal Final – Stevenson (U.S.) vs. Ramirez (Cuba) (LIVE)
Women's Handball - Netherlands vs. Norway Bronze Medal Game

2:15 p.m. to 5 p.m.
Rhythmic Gymnastics - Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE)
Men's Badminton - Singles Gold Medal Final

8 p.m. to 9:15 p.m.
Boxing - Gold Medal Finals
Men's Wrestling - Freestyle Gold Medal Finals

9:15 p.m. to 12 a.m.
Women's Volleyball Gold Medal Final - China vs. Serbia (LIVE)
Taekwondo - Gold Medal Finals
Men's Modern Pentathlon

GOLF CHANNEL

5 a.m. to 6 a.m.
Golf Central Live From the Olympics

6 a.m. to 9 a.m.
Women's Golf - Final Round (LIVE)

9 a.m. to 12 p.m.
Women's Golf - Final Round (LIVE)

12 p.m. to 1 p.m.
Women's Golf - Final Round (LIVE)

3 p.m. to 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. to 4 a.m.
Women's Golf - Final Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. to 12:30 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. France Bronze Medal Game (LIVE)

12:30 p.m. to 2:30 p.m.
Women's Basketball - Serbia vs. France Bronze Medal Game Encore

2:30 p.m. to 5 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Spain Gold Medal Game (LIVE)

5 p.m. to 7:30 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Spain Gold Medal Game Encore

7:30 p.m. to 10 p.m.
Women's Basketball - U.S. vs. Spain Gold Medal Game Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

12 p.m. to 2 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Nigeria Bronze Medal Game (LIVE)

2 p.m. to 4 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Nigeria Bronze Medal Game Encore

4:30 p.m. to 7 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Germany Gold Medal Game and Medal Ceremony (LIVE)

7 p.m. to 9:30 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Germany Gold Medal Game and Medal Ceremony Encore

9:30 p.m. to 12 a.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Germany Gold Medal Game and Medal Ceremony Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

11 a.m. to 12 p.m.
News Recap

12 p.m. to 3:30 p.m.
Men's Soccer - Honduras vs. Nigeria Bronze Medal Game (LIVE)
Boxing - Gold Medal Finals

3:30 p.m. to 7 p.m.
Men's Soccer - Brazil vs. Germany Gold Medal Game and Medal Ceremony (LIVE)

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore

SUNDAY, AUGUST 21 (DAY 16)

NBC

8 a.m. to 11 a.m.
Men's Marathon (LIVE)

11 a.m. to 12:15 p.m.
Rhythmic Gymnastics - Group Gold Medal Final

12:15 p.m. to 2:15 p.m.
Men's Volleyball - Italy vs. Brazil Gold Medal Game (LIVE)

2:15 p.m. to 5 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia Gold Medal Game (LIVE)

7 p.m. to 8 p.m.
"Rio Gold" (A retrospective show looking back at the top moments of the Olympics)

8 p.m. to 10:30 p.m.
Closing Ceremony

11:35 p.m. to 3 a.m.
Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. to 6 a.m.
Primetime Encore

6 a.m. to 7 a.m.
NBC Late Night Encore

10:30 a.m. to 12:30 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Australia Bronze Medal Game (LIVE)

12;30 p.m. to 3 p.m.
Men's Wrestling - Freestyle Gold Medal Finals
Boxing - Gold Medal Finals (LIVE)

USA

8 a.m. to 10:30 a.m.
Men's Wrestling - Freestyle Qualifying (LIVE)
Men’s Volleyball - U.S. vs. Russia Bronze Medal Game (LIVE)

10:30 a.m. to 11:30 a.m.
Men's Handball - Germany vs. Poland Bronze Medal Game (LIVE)

11:30 a.m. to 1:15 p.m.
Men's Cycling - Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE)

1:15 p.m. to 3 p.m.
Men's Handball - France vs. Denmark Gold Medal Game (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. to 12:30 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Australia Bronze Medal Game (LIVE)

12:30 p.m. to 2:30 p.m.
Men's Basketball - Spain vs. Australia Bronze Medal Game Encore

2:45 p.m. to 5:15 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia Gold Medal Game (LIVE)

5:15 p.m. to 7:30 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia Gold Medal Game Encore

TELEMUNDO

3 a.m. to 5 a.m.
Late Night Encore

12 p.m. to 3 p.m.
News Recap
Men's Volleyball - Italy vs. Brazil Gold Medal Match
Boxing

3 p.m. to 6 p.m.
Men's Basketball - U.S. vs. Serbia Gold Medal Game

12 a.m. to 2 a.m.
Late Night Recap Show

NBC UNIVERSO

6 a.m. to 8 a.m.
Late Night Encore