Wanna watch football? Southeastern Pa.'s Week 3 high school football schedule

Michael Terra (21) and Quakertown host Central Bucks West at 7 p.m. Friday. C.B. West won last year’s meeting by a 20-0 decision.

Week 3 Football Schedule

Thursday, Sept. 6

Nonleague

Phoenixville at Kennett, 7

Friday, Sept. 7

Central League

Garnet Valley at Haverford High, 7

Camera icon ED HILLE / For the Inquirer
Linebacker Tom Tobin and Marple-Newtown visit Central League rival Lower Merion at 7 p.m. Friday.

Marple-Newtown at Lower Merion, 7

Springfield (Delco) at Ridley, 7

Harriton at Radnor, 7

Strath Haven at Penncrest, 7

Nonleague

Dobbins at George Washington, 3

Roxborough at Kensington, at Simon Gratz Super Site, 3

Future vs. Fels, at Northeast, 3

Strawberry Mansion at Lincoln, 3

KIPP DuBois vs. Mastbaum, at Northwest Philly Super Site, 3

Central at Springside Chestnut Hill, 3:45

West Catholic vs. Hudson Catholic (N.J)., at Rutgers, 6

Edison vs. Palumbo, at South Philly Super Site, 6:30

Haverford School at Simon Gratz, 6:30

Olney vs. Martin Luther King, at Northwest Philly Super Site, 6:30

Southern at West Philadelphia, 6:30

Academy of the New Church at New Hope-Solebury, 7

Academy Park at Great Valley, 7

Bishop Shanahan at Daniel Boone, 7

Boys’ Latin at Archbishop Carroll, 7

Cardinal O’Hara at Sun Valley, 7

Camera icon WILLIAM THOMAS CAIN / For The Inquirer)
Halfback Jake Ventresca (1) and Central Bucks East visit Bensalem at 7 p.m. Friday.

C.B. East at Bensalem, 7

C.B. South at Council Rock South, 7

C.B. West at Quakertown, 7

Cheltenham at Abington, 7

Chichester at Pope John Paul II, 7

C.R. North at Penn Wood, 7

Cumberland Valley at Coatesville, 7

Father Judge at Northeast, 7 (SFBN)

Glen Mills at W.C. Henderson, 7

Harry S Truman at William Tennent, 7

Lansdale Catholic at Wissahickon, 7

Methacton at Upper Merion, 7

Octorara at Northern Lebanon, 7

Owen J. Roberts at Oxford Area, 7

Pennridge at Perkiomen Valley, 7

Pennsbury at North Penn, 7

Phoenixville at Kennett, 7

Pottsgrove at Boyertown, 7

Pottstown at Kutztown, 7

Roman Catholic at Downingtown East, 7

Souderton at Hatboro-Horsham, 7

Spring-Ford at Wilson West Lawn, 7

Unionville at Avon Grove, 7

Camera icon STEVEN M. FALK / Staff Photographer
Caleb Mead (24) and Upper Moreland host Upper Perkiomen at 7 p.m. Friday.

Upper Perkiomen at Upper Moreland, 7

Valley Forge Milit. at Springfield (Montco), 7

W.C. Rustin at W.C. East, 7

Archbishop Ryan at Interboro, 7:30

St. Paul’s School (Md.) at Bonner-Prendie, 7:30

Saturday, Sept. 8

Central League

Conestoga at Upper Darby, 10 a.m.

Nonleague

La Salle at Malvern Prep, 1 (SFBN)

Plymouth Whitemarsh at Norristown, 1

Frankford at Germantown Academy, 1:30

Conwell-Egan at Penn Charter, 2

Imhotep Charter at St. Joseph Regional (N.J.),  2

Morrisville at George School, 2

Pennington School (N.J.) at Bristol, 2

Episcopal Aacademy at Allegany (Md.), 2

Camera icon WILLIAM THOMAS CAIN / For The Inquirer
Luke Stengel (64) and Archbishop Wood (0-1) take on Bergen Catholic (N.J.) at 4 p.m. Saturday at Rutgers University.

Archbishop Wood vs. Bergen Catholic (N.J.), at Rutgers, 4

Chester at Bishop McDevitt, 3

Ben Franklin at Mastery North, at Northwest Philly Super Site, 6

Bartram vs. Overbrook, at Simon Gratz Super Site, 6

Neshaminy at Downingtown West, 7

St. Joseph’s Prep vs. St. Peter’s Prep (N.J.), at Rutgers, 7

For additions or corrections, contact robrien@phillynews.com