Southeastern Pa.'s opening-week football schedule

Quarterback Brody McAndrew (12) and Neshaminy will host North Penn at 7 p.m. Friday.

Opening-week football schedule in Southeastern Pa.

Friday, Aug, 24

Dobbins at Roxborough, 10

Overbrook at Palumbo, at South Philly Super Site, 10

Strawberry Mansion vs. Samuel Fels, at Northeast, 10

Mastbaum at Southern, 3

Upper Dublin at Norristown, 5

Valley Forge Military Ac. at Harriton, 5

Camera icon LOU RABITO / STAFF
Quarterback Jahlil Sanders (16) and Archbishop Ryan will take on Bartram at 6:30 p.m. Friday at the South Philly Super Site.

Archbishop Ryan vs. Bartram, at South Philly Super Site, 6:30

Academy Park at Pennsbury, 7

Ben Franklin at Bishop Shanahan, 7

Bonner-Prendie at Upper Darby, 7

C.R. South at Cheltenham, 7

Delaware Valley at Pennridge, 7

Downingtown West at Perkiomen Valley, 7

Father Judge at Ridley, 7

Frankford at Bensalem, 7

George Washington at West Philadelphia, 6:30

Great Valley at Phoenixville, 7

Hatboro-Horsham at C.B. West, 7

Camera icon CHARLES FOX / Staff Photographer
Tykee Smith, right, and Imhotep Charter will clash with La Salle at 7 p.m. Friday at Upper Dublin.

Imhotep Charter vs. La Salle, at Upper Dublin, 7

Interboro at Strath Haven, 7

Jenkintown at Springfield (Montco), 7

Kennett at Avon Grove, 7

Kensington at New-Hope Solebury, 7

KIPP DuBois at Marple-Newtown, 7

Kutztown at Pope John Paul II, 7

Lower Merion at Chichester, 7

M.L. King at Wissahickon, 7

McDonogh School (Md.) vs. Archbishop Wood, at William Tennent, 7

Methacton at Harry S Truman, 7

North Penn at Neshaminy, 7

Northeast at Abington, 7

Olney at Archbishop Carroll, 7

Owen J. Roberts at Conestoga, 7

Plymouth Whitemarsh at Downingtown East, 7

Pottstown at Octorara, 7

Shenandoah Valley at Morrisville, 7

Simon Gratz at Mastery North, at Ben. Johnston Stadium, 6:30

Souderton at Penn Wood, 7

Spring-Ford at C.B. South, 7

Springfield (Delco) at Glen Mills, 7

Sun Valley at Penncrest, 7

Unionville at Garnet Valley, 7

Upper Merion at Radnor, 7

Upper Perkiomen at Boyertown, 7

West Catholic at Pottsgrove, 7

W.C. East at C.R. North, 7

W.C. Henderson at Oxford, 7

Camera icon STEVEN M. FALK / Staff Photographer
Two-way back Caleb Mead and Upper Moreland will host William Tennent at 7 p.m. Friday.

William Tennent at Upper Moreland, 7

Saturday, Aug. 25

Lower Moreland at Academy of the New Church, 10

Quakertown at C.B. East, 11

Central vs. Bishop McDevitt, at Springfield (Montco), 2

Coatesville at Harrisburg, 1

Camera icon STEVEN M. FALK / Staff Photographer
Junior quarterback quarterback Malik Johnson and Boys’ Latin will face Prep Charter at 6:30 p.m. Saturday at the South Philly Super Site.

Boys’ Latin vs. Prep Charter, at South Philly Super Site, 6:30

Haverford High vs. Chester, at Lincoln U., 7

Roman Catholic vs. Conwell-Egan, at Harry S Truman, 7 ​

For additions or corrections, contact Rick O’Brien at robrien@phillynews.com