Southeastern Pa.'s Week 2 football schedule

Junior quarterback Jack Machita and La Salle will visit North Penn at 7 p.m. Friday at Crawford Stadium.

Southeastern Pa.’s Week 2 football schedule

Friday, Aug. 31

Lower Moreland at Springfield (Montco), 10

Germantown Academy at Simon Gratz, noon

Seton Hall Prep (N.J.) at Archbishop Carroll, noon (Streamed on SFBN)

Archbishop Ryan at Frankford, 1:30

Fels vs. Mastbaum, at Northeast, 3

Southern at Abraham Lincoln, 3

High School of the Future vs. Overbrook, at Simon Gratz, 3

Morrisville at Valley Forge Military Academy, 3:45

Strawberry Mansion at Roxborough, 4

Bishop McDevitt at Cheltenham, 4

Salem (N.J.) vs. Conwell-Egan, at Wildwood’s Maxwell Field, 4

Paramus Catholic (N.J.) vs. West Catholic, at Cardinal O’Hara, 4 (SFBN)

Upper Merion at Norristown, 5

Springside Chestnut Hill Academy at Father Judge, 6

Haverford School at Northeast, 6:30

Bartram vs. Palumbo, at South Philly Super Site, 6:30

DeMatha Catholic (Md.) vs. Imhotep, at Northwest Philly Super Site, 6:30

Abington at Plymouth Whitemarsh, 7

Academy Park at Unionville, 7

Avon Grove at Harry S Truman, 7

Boyertown at Exeter Township, 7

C.B. South at Downingtown West, 7

C.R. North at C.B. West, 7

Episcopal Academy at St. Mary’s (Md.), 7

Haverford High at Conestoga, 7

Jenkintown at Shenandoah Valley, 7

KIPP DuBois vs. Bonner-Prendie, 7

Kennett at Chichester, 7

Kutztown at Upper Perkiomen, 7

La Salle at North Penn, 7

Malvern Prep vs. Roman Catholic, at Wildwood’s Maxwell Field, 7 (SFBN)

M.L. King at Phoenixville, 7

Neshaminy at Pennridge, 7

Owen J. Roberts at Daniel Boone, 7

Oxford at Interboro, 7

Penncrest at Harriton, 7

Pennsbury at Penn Wood, 7

Pope John Paul II at New Hope-Solebury, 7

Pottsgrove at Methacton, 7

Prep Charter at Bishop Shanahan, 7

Quakertown at Souderton, 7

Radnor at Marple Newtown, 7

Ridley at Garnet Valley, 7

Upper Darby at Springfield (Delco), 7

Sun Valley at Upper Moreland, 7

Wayne Valley (N.J.) at Spring-Ford, 7

West Philadelphia at Glen Mills, 7

William Tennent at Bensalem, 7

Wissahickon at C.R. North, 7

St. Joseph’s Prep vs. St. Frances (Md.), at Univ. of Maryland, 7

Lower Merion at Strath Haven, 7:30

Saturday, Sept. 1

Penn Charter vs. Lansdale Catholic, at Ocean City (N.J.), 10

Great Valley at Chester, 10:30

Hatboro-Horsham at C.B. East, 11

Bristol at Academy of the New Church, 1

Hudson Catholic (N.J.) at Cardinal O’Hara, 3 (SFBN)

Perkiomen Valley at Downingtown East, 7