Pa. sportswriters' all-state boys' basketball teams announced

Imhotep Charter’s Donta Scott (24) was voted the Class 4A player of the year by Pennsylvania sportswriters.

Abington’s Eric Dixon, Imhotep Charter’s Donta Scott, Westtown’s Cameron Reddish, and Constitution’s Damon Wall were chosen as the top performers in their schools’ respective classifications.

The all-state boys’ basketball teams were selected by a panel of Pennsylvania sportswriters and media members and announced Tuesday afternoon.

Dixon, a 6-7 junior forward who recently committed to Villanova, was voted the best player in Class 6A; Scott, a 6-7 junior wing, was picked in 4A; Reddish, a 6-7 senior wing and McDonald’s All-American who is bound for Duke, was tabbed in 3A; and Wall, a 6-0 senior guard, was honored in 2A.

Camera icon LOU RABITO
Roman Catholic second-year head coach Matt Griffin.

Roman Catholic’s Matt Griffin was chosen 6A coach of the year for guiding Roman Catholic to a 24-6 record and the program’s third state crown in four seasons.

Here are the all-state teams, with each player’s school, height, class, and scoring average.

Local players and coaches in bold.

Class 6A

Player of the year: Eric Dixon, Abington

Coach of the year: Matt Griffin, Roman Catholic

First Team

Camera icon LOU RABITO
Abington forward Eric Dixon (43) shoots against Plymouth Whitemarsh.

Eric Dixon, Abington, 6-7 Jr., 24.0 ppg.

Drew Friberg, State College, 6-7 Sr., 20.0 ppg.

Lynn Greer III, Roman Catholic, 6-3 So., 15.3 ppg.

Seth Lundy, Roman Catholic, 6-6 Jr., 16.6 ppg

Camera icon LOU RABITO
Plymouth Whitemarsh junior center Naheem McLeod dunks against Abington.

Naheem McLeod, Plymouth Whitemarsh, 7-2 Jr., 19.5 ppg.

Ethan Morton, Butler, 6-6 So., 24.6 ppg.

Second Team

Chris Arcidiacono, Neshaminy, 6-4 Sr., 26.4 ppg.

Allen Betrand, Roman Catholic, 6-3 Sr., 14.2 ppg.

Amante Britt, Woodland Hills, 5-10 Sr., 20.2 ppg.

William Jeffress, McDowell, 6-6 Fr., 21.2 ppg.

Phil Jurkovec, Pine-Richland, 6-5 Sr., 16.1 ppg.

Camera icon LOU RABITO
Senior guard Khalif Meares led Lincoln to the PIAA Class 6A final.

Khalif Meares, Abraham Lincoln, 6-3 Sr., 14.0 ppg.

Josh Samec, Hazleton, 6-8 Sr., 15.2 ppg.

Third Team

Jhamir Brickus, Coatesville, 5-11 So., 19.2 ppg.

Wesley Butler, Reading, 6-1, Jr., 16.7 ppg.

Ed Croswell, St. Joseph’s Prep, 6-7 Sr., 13.5 ppg.

Hakim Hart, Roman Catholic, 6-5 Jr., 15.1 ppg.

Robbie Heath, Abington, 6-2 Sr., 18.8 ppg.

Darius Kinnel, St. Joseph’s Prep, 6-0 Sr., 16.2 ppg.

Jeff Planutis, Hazleton, 6-5 Sr., 15.7 ppg.

Class 5A

Plater of the year: Robby Carmody, Mars

Coach of the year: Ken Bianchi, Abington Heights

First Team

Don’yae Baylor-Carroll, Milton Hershey, 5-9 Sr., 23.5 ppg.

Robby Carmody, Mars, 6-4 Sr., 31.3 ppg.

Jackson Danzig, Abington Heights, 6-6 Sr., 17.3 ppg.

Antonio Rizzuto, Northeastern, 6-3 Sr., 23.4 ppg.

George Tinsley, Abington Heights, 6-5 Jr., 18.2 ppg.

Camera icon ELIZABETH ROBERTSON
Bonner-Prendergast junior guard Isaiah Wong.

Isaiah Wong, Bonner-Prendergast, 6-3 Jr., 22.2 ppg.

Second Team

Andrew Funk, Archbishop Wood, 6-5 Sr., 18.5 ppg.

A.J. Hoggard, Archbishop Carroll, 6-3 So., 15.7 ppg.

Ajiri Johnson, Bonner-Prendergast, 6-8 Sr., 11.1 ppg.

Bryce Laskey, Laurel Highlands, 6-4 Sr., 33.3 ppg.

Tyler Norwood, Penncrest, 5-11 Sr., 21.6 ppg.

Camera icon LOU RABITO
Haverford School junior Christian Ray was the Inter-Ac League’s most valuable player.

Christian Ray, Haverford School, 6-6 Jr., 18.9 ppg.

Ryan Smith, Lampeter-Strasburg, 6-10 Sr., 20.8 ppg.

Third Team

Antwuan Butler, Cardinal O’Hara, 6-1 Sr., 18.5 ppg.

Kyree Generett, York, 6-1 Sr., 21.0 ppg.

Tariq Ingraham, Bonner-Prendergast, 6-9 Jr., 12.6 ppg.

Lashon Lindsey, Meadville, 6-7 Jr., 23.1 ppg.

Fred Mulbah, Northeastern, 5-9 Sr., 14.3 ppg.

Camera icon YONG KIM
Archbishop Wood senior guard and Quinnipiac signee Tyree Pickron.

Tyree Pickron, Archbishop Wood, 6-3 Sr., 15.9 ppg.

Deuce Turner, Malvern Prep, 6-1 So., 20.5 ppg.

Class 4A

Player of the year: Donta Scott, Imhotep Charter

Coach of the year: Zach Sarver, Sharon

First Team

Dahmir Bishop, Imhotep Charter, 6-3 Jr., 9.0 ppg.

Marcus Hooker, New Castle, 5-11 Sr., 16.1 ppg.

Patrick Robinson, Conwell-Egan, 6-2 Sr., 24.3 ppg.

Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 Jr., 11.5 ppg.

Coletrane Washington, Quaker Valley, 6-5 Sr., 21.5 ppg.

Ryan Young, Bethlehem Catholic, 6-10 Sr., 16.0 ppg.

Second Team

Carlos Carter, Indiana, 6-4 Sr., 23.3 ppg.

Ryan Hughes, Middletown, 6-4 Sr., 21.6 ppg.

Casey Jack, Berks Catholic, 6-2 Jr., 11.3 ppg.

Leo O’Boyle, Scranton Prep, 6-8 Jr., 20.3 ppg.

Justin Paz, Bethlehem Catholic, 5-10 Jr., 16.5 ppg.

Ethan Porterfield, Sharon, 6-8 Jr., 17.4 ppg.

Third Team

Imil Britt, Johnstown, 5-7 Sr., 19.8 ppg.

Camera icon WILLIAM THOMAS CAIN
Conwell-Egan’s Eric Esposito (34) fights for a rebound with Bethlehem Catholic’s Kyle Young (15).

Eric Esposito, Conwell-Egan, 6-6 Sr., 16.1 ppg.

Adam Freese, Kennard-Dale, 6-5 Sr., 18.5 ppg.

Chereef Knox, Imhotep Charter, 6-6 Jr., 8.9 ppg.

Nate Kreitzer, Nanticoke, 5-9 Jr., 19.4 ppg.

Nathan Schneider, Saint Marys, 6-1 Sr., 25.7 ppg.

Class 3A

Player of the year: Cameron Reddish, Westtown

Coach of the year: Greg Burke, Richland

First Team

Joe Batt, Greenville, 6-2 Sr., 20.5 ppg.

James Ellis, Westinghouse, 6-11 Sr., 21.1 ppg.

Sean Good, Trinity, 6-11 Sr., 13.6 ppg.

Dymir Montague, Neumann-Goretti, 6-3 Sr., 14.8 ppg.

Camera icon LOU RABITO
Westtown senior guard and Duke signee Cameron Reddish.

Cameron Reddish, Westtown, 6-7 Sr., 26.6 ppg.

Sam Sessoms, Shipley School, 5-9 Sr., 28.6 ppg.

Second Team

Jalen Gaffney, Westtown, 6-3 Jr., 16.5 ppg.

Isaiah Graves, Catasauqua, 6-1 Sr., 26.1 ppg.

Keeno Holmes, Lincoln Park, 6-2 Jr., 23.0 ppg.

Matt Holsinger, Central Cambria, 6-6 Sr., 21.8 ppg.

Christian Ings, Neumann-Goretti, 5-10 Jr., 11.2 ppg.

Marrek Paola, Ligonier Valley, 6-6 Jr., 24.3 ppg.

Tyler Zimmerman, Richland, 6-2 Sr., 14.3 ppg.

Third Team

Noah Dillow, Chestnut Ridge, 6-2 Sr., 25.3 ppg.

Dimitri Gnall, Wyoming Seminary, 6-3 Jr., 17.1 ppg.

Nick Guadarrama, Perkiomen School, 6-6 Sr., 16.9 ppg.

Collin Instone, Richland, 6-3 Jr., 14.2 ppg.

Camera icon LOU RABITO
Valley Forge Military Academy senior guard Arion Lewis.

Arion Lewis, Valley Forge Military Academy, 6-2 Sr., 21.8 ppg.

Sam Parini, Fairview, 6-10 Sr, 15.6 ppg.

Gerald Ross, Loyalsock, 6-2 Jr, 18.1 ppg.

Class 2A

Player of the Year: Damon Wall, Constitution

Coach of the Year: Al Callejas, Holy Cross

First Team

John Bol Ajak, Church Farm, 6-10 Jr., 14.3 ppg.

Owen Chambers, Coudersport, 6-2 Jr., 24.9 ppg.

Jordan Holmqvist, Moravian Academy, 6-0 Jr., 19.8 ppg.

Luke Ruggery, Bishop Guilfoyle, 5-10 Jr., 21.1 ppg.

Camera icon LOU RABITO
Constitution senior guard Damon Wall puts up a lefthanded layup against Holy Cross.

Damon Wall, Constitution, 6-0 Sr., 17.4 ppg.

Isiah Warfield, Sewickley Academy, 6-4 So., 16.0 ppg.

Second Team

Tyler Fritz, Marian Catholic, 6-1 So., 22.3 ppg.

Patrick Galvin, Holy Cross, 5-10 Sr., 13.7 ppg.

Keshaun Hammonds, Constitution, 6-1 So., 14.1 ppg.

Donovan Johnson, Our Lady of the Sacred Heart, 6-6 So., 19.0 ppg.

Nate Ridgeway, Sewickley Academy, 6-6 Jr., 13.0 ppg.

Austin Wigley, Our Lady of the Sacred Heart, 6-2 Jr., 14.7 ppg.

Third Team

Tre Cunningham, Jeannette, 6-4 Sr., 19.5 ppg.

Rene Figueroa, Panther Valley, 5-7 Jr., 18.6 ppg.

Turner Kurt, Cambridge Springs, 6-7 Sr., 18.7 ppg.

Jahmir Marable-Williams, Constitution, 6-0 Sr., 13.9 ppg.

Isaiah Smith, Sewickley Academy, 6-2 So., 16.0 ppg.

Dante Spadafora, Our Lady of the Sacred Heart, 5-11 Fr., 15.0 ppg.

Class A

Player of the year: Maceo Austin, Kennedy Catholic

Coach of the year: James Sandri, Lourdes Regional

First Team

Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-5 Jr., 18.2 ppg.

Jalen Gorham, York Country Day, 6-7 Jr., 20.0 ppg.

Camera icon CHARLES FOX
Mikeal Jones, right, of Girard College pulls down a rebound in front of St. Joseph’s Prep’s Gabe Arizin.

Mikeal Jones, Girard College, 6-8 So., 21.5 ppg.

Thomas Schultz, Lourdes Regional, 6-5 Jr., 20.4 ppg.

Oscar Tshiebwe, Kennedy Catholic, 6-10 Jr., 21.2 ppg.

Second Team

Cameron Collins, Juniata Valley, 5-8 Jr., 25.5 ppg.

Brady Fyfe, Shade, 6-3 Jr., 18.5 ppg.

Tristan McDannell, Bishop Carroll, 5-9 So., 15.7 ppg.

Zach McDonough, Vincentian, 6-2 Sr., 24.1 ppg.

Dawson Snyder, Shanksville-Stonycreek, 6-2 Jr., 23.3 ppg.

Third Team

Tre Charles, Union Area, 5-10 Sr., 23.0 ppg.

Carson Curry, Plumstead Christian, 6-0 Jr., 19.9 ppg.

Lyndon Henderson, Monessen, 6-2 Jr., 22.0 ppg.

John Saxe, Sullivan County, 6-1 Sr., 16.0 ppg.

Camera icon TIM TAI
Sankofa Freedom’s Khalil Turner, right, battles a pair of Abraham Lincoln players for a rebound.

Khalil Turner, Sankofa Freedom, 6-6 Jr., 9.4 ppg.