The Results

Class AA Girls

Pole vault: 1. Bre Manzolillo, Schuylkill Valley, 12-0; 2. Kaitlyn Toman, Salisbury Township, 12-0; 3. Tesia Kempski, Bishop McDevitt (District 3), 11-06; 4. Samantha Becker, Anville-Cleona, 11; 5. Grace Reidel, Delone Catholic, 10-6.

Long jump: 1. Abby Martin, Boiling Spring, 18-5.25; 2. Regan Hess, Annville-Cleona, 18-2.25; 3. Essence Barron, New Brighton, 18-1; 4. Bailey Kratz, 17-10.75; 5. Lindsay Bauer, Salisbury Township, 17-7.50.s

High jump: 1. Erika Voyzey, Tyrone Area, 5-7; 2. Lindsey Carl, Central Columbia, 5-5; 3. Nicole Florio, Elk County Catholic, 5-2; 4. Shelby Sameuls, Conwell-Egan, 5-2; 5. Hannah Runtas, Meadowbrook, 5-2.

Discus throw: 1. Emily Campbell, Slippery Rock, 146-8; 2. Taylor Weiss, Boiling Springs, 136; 3. Julie Falvo, Wilmington, 134-10; 4. Emily Fisher, Greenwood, 131-5; 5. Molly Montalvo, Greenville, 127-6.

Class AAA Girls

High jump: 1. Cyre Virgo, Fleetwood, 5-9; 2. Abby Jones, Franklin Area, 5-8; 3. Shannon Taub, Council Rock South, 5-7; 4. Katie Kravitsky, Dalls, 5-6; 5. Julia Baxter, Butler, 5-3.

Shot put: 1. Courtney McCartney, Sellinsgrove, 46-10; Jocelen Ruth, Kutztown, 45-2.25; 3. Elena Marchand, Hickory, 43-3.50; 4. Taylor Hojnacki, Central Bucks South, 42-7; 5. Sophia Fustos, Hickory, 42-6.

Long jump: 1. Maddie Holmberg, Hempfield, 20-1; 2. Jessica Stever, Indiana Area, 18-3; 3. Claudine Andre, Upper Darby, 18-1.75; 4. Ariana Przybylowski, Pennridge, 18; 5. Kaila Cannon, Haverford High, 17-10.50.

Javelin: 1. Madison Wiltrout, Connellsville, 151-1; 2. Sarah Stanley, South Park, 146-11; 3. Morgan DeFloria, 134-4; 4. Crystal Hartman, Ephrata, 138-10; 5. Jocelen Ruth, Kutztown, 136-4.

Class AA Boys

Triple jump: 1. Kobren Frederick, Huntingdon, 46-02.25; 2. Michael Somiarai, Richland, 44-11.75; 3. Blake Over, Northern Bedford, 44-2.75; 4. Tyler Carter, Trinity Christian, 44-2; 5. Tyrel Hill, Shady Side, 43-11.

Javelin: 1. Matt Reinhart, Berks Catholic, 186-7; 2. Nick Despot, Brownsville, 183-6; 3. Michael Biddle, Williamsburg. 182-7; 4. Sam Dressler, Danville Area, 176-3; 5. Cody DeMoss, Bedford, 175-8.

Shot put: 1. Luke Lewis, Hickory, 61-8.25; 2. Austin Aikins, Hickory, 53-1.50; 3. Joe Mundell, Schuylkill Valley, 51-6.50; 4. Angelo Lucci, Allentown Central Catholic, 51-5; 5. Frankie Tewell, Central Columbia, 50-4.

Class AAA Boys

Discus: 1. Max Adams, Hempfield, 198-3; 2. David Lucas, Warwick, 187-3; Alec Rideout, Canon-McMillan, 181-3; 4. Morgan Shigo, Fleetwood, 173-10; 5. Jordan Geist, Knoch, 169-11.

Pole vault: 1. Ryan Wilkes, Valley View, 15-6; 2. Caleb Sanford, McDowell, 15; 3. Derek DiAngelis, Northern Lebanon, 14-6; 4. Kareem Mohamed, Stroudsburg, 14-6; 5. Brandon Raguz, Central Bucks South, 14.

Triple jump: 1. Deshawn Millington, Carlisle, 46-8.75; 2. A.J. Stevens, Pottsville, 47-11.75; 3. Bryce Williams, State College, 47-7.25; 4. De'Lorian Day, Hempfield, 46-9.50; 5. Fritz Isaac, Northern Allegheny, 46-9.50.