Delco Championships Results

Delco Championships Results

Long jump American: 1. Micah Sims, Haverford School, 21-01.50; 2. David Goins, Delco Christian, 20-05; 3. Reggie Harris, Haverford School, 20-01.

Long jump National: 1. Phillip Thompson, Springfield, 22-1; 2. Tacquan Harris, Ridley, 21-0.5; 3. Thomas Bacchia, Cardinal O'Hara, 20-8.

Shot put American: 1. Eric Von Hertsenberg, Radnor, 50-02.50; 2. Nathaniel Searight, Glen Mills, 46-03.50; 3. Peter Deeb, Strath Haven, 46-03.00.

Shot put National: 1. Chipper Rossino, Haverford High, 47-06.25; 2. Alexander Constantini, Cardinal O'Hara, 46-10.50; 3. Nick Apostolu, Springfield, 44-06.00.

4x800 American: 1. Radnor, 8:13.78; 2. Haverford School, 8:31.13; 3. Interboro, 8:31.77.

4x800 National: 1. Cardinal O'Hara, 8:11.98; 2. Upper Darby, 8:22.56; 3. Penncrest, 8:27.23.

300 hurdles American: 1. Nathaniel Kent, Strath Haven, 39.86; 2. Jaylen Williams, Interboro, 39.98; 3. Morgan Ellis, Delco Christian, 40.39.

300 hurdles National: 1. Jabree Nicholson, Chester, 38.99; 2. Ache Hall, Springfield, 40.14; 3. Purvis, Chester, 40.17.

100 American: 1. Eric Doe, Academy Park, 11.07; 2. Dean Brathwaite, Marple Newtown, 11.20; 3. Micah Sims, Haverford School, 11.25.

100 National: 1. Jake Irving, Garnet Valley, 11.05; 2. Deshon Pace-Robinson, Upper Darby, 11.28; 3. Isaiah Cooper, Cardinal O'Hara, 11.42.

400 American: 1. Jaylen Williams, Interboro, 50.38; 2. Max Ariaas, Haverford School, 51.03; 3. Morgan Ellis, Delco Christian, 51.07.

400 dash National: 1. Malik Jones, Ridley, 47.93; 2. Roger McNeill, Penn Wood, 49.55; 3. Jalen Wilkinson, Penn Wood, 50.18.

1,600 American: 1. James Hare, Marple Newtown, 4:22.94; 2. Alex Kim, Haverford School, 4:26.60; 3. Andrew Garrett; Delco Christian, 4:29.40.

1,600 National: 1. Kevin James, Cardinal O'Hara, 4:14.22; 2. Nick Smart, Cardinal O'Hara, 4:16.34; 3. Jim Belfatto, Cardinal O'Hara, 4:17.92.

4x100 American: 1. Academy Park, 42.72; 2. Strath Haven, 44.40; 3. Delco Christian, 44.54.

4x100 National: 1. Upper Darby, 43.07; 2. Chester, 44.10; 3. Springfield, 44.11.

110 hurdles American: 1. Nathaniel Kent, Strath Haven, 15.50; 2. Aaron Elocock, Delco Christian, 15.97; 3. Matt Recktenwald, Episcopal Academy, 16.71.

110 hurdles National: 1. Mason Weh, Upper Darby, 14.50; 2. Tito Orijy, Ridley, 14.84; 3. Thomas Akeim, Upper Darby, 15.00.

200 American: 1. Brian Ingram, Academy Park, 22.38; Micah Sims, Haverford School, 22.43; 3. Dean Brathwaite; Marple Newtown, 22.58.

200 National: 1. Malik Jones, Ridley, 21.65; 2. Jake Irving, Garnet Valley, 22.10; 3. Justin Moscoe, Haverford High.

800 American: 1. James Hare, Marple Newtown, 1:56.42; 2. Joe Sullivan, Bonner-Prendie, 1:59.02; 3. Andrew Garrett, Delco Christian, 1:59.27.

800 National: 1. Kevin James, Cardinal O'Hara, 1:55.85; 2. Ramsey Kerkula, Upper Darby, 1:56.10; 3. Jim Belfatto, Cardinal O'Hara, 1:58.42.

4x400 American: 1. Academy Park, 3:27.39; 2. Delco Christian, 3:31.23; 3. Strath Haven, 3:31.62.

4x400 National: 1. Penn Wood, 3:21.11; 2. Cardinal O'Hara, 3:22.83; 3. Ridley, 3:24.46.

Pole vault American: 1. Colin Waitzman, Strath Haven, 13-00; 2. Jurjeet Rai, Marple Newtown, 13-00; 3. Spencer Rappaport, Haverford School, 12-00.

Pole vault National: 1. Felix Strater, Garnet Valley, 12-00; 2. Jeff Lord, Springfield, 11-06; 3. Jake Hauser, Garnet Valley, 11-00.

Continue Reading