Suburban One National girls dominate state meet

Suburban One National Conference girls came away with team and individual titles in the PIAA State Class AAA cross-country championships on Saturday at the Parkview Country Club course in Hershey.

Pennsbury coasted to the team title with 81 points, well ahead of second-place finisher West Chester Henderson (119) and Council Rock North's Lindsay Rheiner too the individual gold medal with a time of 18 minutes, 42 seconds. Pottsville's Paige Stoner finished second (18:48).

Pennsbury's depth carried the day, led by Sara Sargent, who finished sixth (18:59). Teammate Ann Herman finished 21st (19:21) and Erica Gray (19:42) was 30th.

In the boys' AAA competition, also at Hershey, North Allegheny won individual and team championships.

Ryan Gil of North Allegheny (15:52) beat Altoona's Wade Endress by two seconds to take the individual title, while the best finish by a District 1 athlete was registered by Council Rock North's Chris Campbell (15;55), who finished fourth.

West Chester Henderson used a 16th-place finish from Bryan Andrews and a 27th-place finish Austin Stecklair to grab the runner-up team spot in the state.

North Allegheny's 124 points was 18 better than the Warriors' 146. Henderson finished ahead of District 12 standard-bearer Cardinal O'Hara (160).

The best individual finish by a District 12 athlete was from Tom Trainer (La Salle), who was 17th.

In Class AA boys, Lower Moreland had a fifth-place team finish and John Trueman of Springfield (Montgomery County) finished sixth.

In Class AA girls, St. Basil registered a fifth-place team finish and Villa Joseph Marie's Emma Mahony had the best individual finish, fourth, among Pennsylvania runners.

The results

CLASS AAA BOYS

Team scoring: North Allegheny 124, W.C. Henderson 146, Cardinal O'Hara 160, Baldwin 201, Altoona 207, Tunkhannock 208, Mount Lebanon 212, Hatboro-Horsham 216, Council Rock North 228, La Salle 233, Great Valley 262, North Penn 265.

Individual leaders: 1, Ryan Gil, North Allegheny, 15:52. 2, Wade Endress, Altoona, 15:54. 3, Zach Hebda, North Hills, 15:55. 4, Chris Campbell, Council Rock North, 15:55. 5, Jacob Kildoo, Grove City, 15:57. 6, Reece Ayers, Tunkhannock, 16:06. 7, Sam Hibbs, Hatboro-Horsham, 16:08. 8, Matt Kacyon, Whitehall, 16:09. 9, Alex Izewski, Central Bucks East, 16:10. 10, Joe Kush, North Hills, 16:15. (Other runners fom SE Pa.: 15, Austin Gregor, Central Bucks South, 16:23. 16, Bryan Andrews, W.C. Henderson, 16:24. 17, Tom Trainer, La Salle, 16:24. 20, Conner Quinn, Hatboro-Horsham, 16:25. 21, Dillon Farrell, Wissahickon, 16:27. 22, Chris Garrity, Cardinal O'Hara, 16:28. 23, Brett Kelly, Boyertown, 16:28. 26, Quinn Devlin, Downingtown West, 16:34. 27, Austin Stecklair, W.C. Henderson, 16:39. 30, Dan Davis, North Penn, 16:45. 33, Alex Kane, Central Bucks East, 16:48. 35, David Kraiss, Hatboro-Horsham, 16:49. 38, Connor McLaughlin, Coatesville, 16:51. 42, James Ferguson, Conestoga, 16:54. 43, Max Norris, Harriton, 16:55. 46, Mike Bilotta, Cardinal O'Hara, 16:58. 47, Chris Muldoon, Archbishop Wood, 16:58).

CLASS AAA GIRLS

Team scoring: Pennsbury 81, W.C. Henderson 119, North Allegheny 154, State College 215, Downingtown East 216, Council Rock North 219, Archbishop Wood 227, Central Bucks East 241, Pine-Richland 261, Cumberland Valley 304.

Individual leaders: 1, Lindsay Rheiner, Council Rock North, 18:42. 2, Paige Stoner, Pottsville, 18:48. 3, Hannah Grossman, Strath Haven, 18:49. 4, Margo Malone, North Hills, 18:49. 5, Meghan McGovern, North Penn, 18:57. 6, Sara Sargent, Pennsbury, 18:59. 7, Elizabeth Chikotas, Saucon Valley, 19:00. 8, Tessa Mundell, Governor Mifflin, 19:08. 9, Janie Augustyn, W.C. Henderson, 19:08. 10, Leigha Anderson, Cumberland Valley, 19:09 (Other runners from SE Pa.: 11, Victoria Gerlach, Pennridge, 19:09. 12, Jenny Guidera, Central Bucks East, 19:11. 16, Carlyn Evans, Downingtown West, 19:17. 17, Katelyn Callaghan, Downingtown East, 19:17. 18, Katie Kinkead, Central Bucks East, 19, Biz Weiler, Downingtown East, 19:20. 21, Ann Herman, Pennsbury, 19:21. 23, Lauren Mills, Unionville, 19:26. 29, Amanda Eisman, W.C. Henderson, 19:41. 30, Erica Gray, Pennsbury, 19:42. 31, Tess Meehan, Haverford High, 19:43. 33, Kara Steinke, Methacton, 19:45. 35, Kate Scott, Council Rock North, 19:49. 36, Kayla Lampe, Bishop Shanahan, 19:50. 37, Kasey Brown, Archbishop Wood, 19:50. 39, Katie Rodden, Archbishop Carroll, 19:50. 43, Meghan Iatarola, Central Bucks West, 19:54. 48, Sophia Meehan, Haverford High, 19:55. 49, Morgan Perry, Pennsbury, 19:57).

CLASS AA BOYS

Team scoring: Elk Lake 102, Holy Redeemer 116, Quaker Valley 154, North East 176, Lower Moreland 183, Fairview 205, Canton 242, Northeast Bradford 243, Annville-Cleona 248, Central Cambria 296, Lancaster Mennonite 321, West Middlesex 323, Allentown Central Catholic 323, South Fayette 347, Masterman 352.

Individual leaders: 1, Tommy Gruschow, Trinity, 16:30. 2, A.J. Limongelli, Holy Redeemer, 16:31. 3, Harley Thompson, Elk Co. Catholic, 16:40. 4, Joel Christian, Towanda, 16:43. 5, Ryan Smathers, North East, 16:43. 6, John Trueman, Springfield-Montco, 16:48. 7, Mike Bedell, Elk Lake, 16:49. 8, L.J. Westwood, Quaker Valley, 16:51. 9, Donny Scatena, Central Columbia, 16:53. 10, Sam Williams, Northeast Bradford, 16:53. (Other runners from SE Pa.: 20, Harold Lamour, Engineering & Science, 17:03).

CLASS AA GIRLS

Team scoring: Elk Lake 77, Holy Redeemer 106, Central Cambria 180, Quaker Valley 181, St. Basil 193, Mercyhurst Prep 215, Lewisburg 233, Wyomissing 271, Notre Dame Green Pond 280, North East 287.

Individual leaders: 1, Angel Piccirillo, Homer-Center, 18:44. 2, Kennedy Weisner, Elk Co. Catholic, 19:10. 3, Adair Gennocro, St. Marys. 19:17. 4, Emma Mahony, Villa Joseph Marie, 19:18. 5, Nicole Hilton, South Fayette, 19:20. 6, Maria Trowbridge, Elk Lake, 19:35. 7, Leah Anne Wirfel, Forest Hills, 19:37. 8, Bridgit Walters, Northgate, 19:38. 9, Rachel Sowinski, Holy Redeemer, 19:39. 10, Lillie Brown, Boiling Springs, 19:40. (Other runners from SE Pa.: 13, Megan McGarrity, St. Basil, 19:54. 42, Kevia Delorme, Paul Robeson, 20:49. 47, Casey Uhrich, St. Basil, 20:55. 49, Elizabeth McDonald, Sacred Heart, 20:57).

 


Contact Mike Gibson at rallysports@phillynews.com.