Yesterday's Results

Wrestling

PUBLIC LEAGUE

Lincoln 28, Overbrook 21

Washington 51, Northeast 21

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Academy 36, Malvern Prep 32

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown 55, Academy of New Church 16

NONLEAGUE

Lower Merion 47, Harriton 28

Swimming

BOYS

Penn Charter 109, Episcopal Academy 77

(PC: Chris Tiano 2:02.14 200 IM, 1:02.86 100 breaststroke; Anthony Lordi 1:50.27 200 freestyle, 50.21 100 freestyle)

Wissahickon 100, Upper Merion 78

(W: Leo Draham 2:12.25 200 IM, 1:01.21 100 backstroke; UM: Gage Jacobs 1:57.23 200 freestyle, 5:28.31 500 freestyle)

Friends' Central 106, George School 64

(FC: Mike Weiss 2:06.78 200 IM, 59.81 100 butterfly; Jordan Valores 5:28.39 500 freestyle, 1:05.70 100 backstroke; Chris Hall 1:55.66 200 freestyle, 1:03.74 100 breaststroke)

GIRLS

Episcopal Academy 105, Penn Charter 81

(EA: Jessie Small 2:01.46 200 freestyle, 5:34.77 500 freestyle; Lauren Berry 25.98 50 freestyle, 56.58 100 freestyle; PC: Samantha Jarmul 2:15.38 200 IM, 1:02.02 100 butterfly)

Friends' Central 106, George School 61

(FC: Sarah Starr 27.53 50 freestyle, 1:00.62 100 freestyle; Olivia Gillison 2:11.65 200 freestyle, 1:07.45 100 backstroke)

Notre Dame 93, Agnes Irwin 77

(ND: Megan Harvey 2:00.86 200 freestyle, 1:03.01 100 butterfly; Galen Barry 2:15.91 200 IM, 1:01.56 100 backstroke; Leslie Tatlow 26.61 50 freestyle, 58.49 100 freestyle)

Germantown Academy 101, Baldwin 72

(GA: Katharine Burkhart 2:13.59 200 IM, 56.41 100 freestyle)

Bowling

GIRLS

Archbishop Prendergast 4, Archbishop Carroll 0

(AP: Lauren Pescatore 189 game, 549 series; AC: Liz Musgreave 171 game, Megan Mazza 464 series)

Archbishop Ryan 4, Neumann-Goretti 0

(AR: Nicole Gatto 210 game, 584 series; NG: Gina Stankewicz 172 game, 494 series)

Cardinal O'Hara 3, Little Flower 1

(CO: Emily McGehrin 204 game, Jessica Zahner 558 series; LF: Tara Flaville 204 game, Kate Brady 516 series)

Conwell-Egan 2, Hallahan 2

(CE: Nicole Drejerwski 171 game, 495 series; H: Megan O'Donnell 181 game, 474 series)

Girls' Volleyball

NONLEAGUE

Agnes Irwin 3, Shipley 0

Germantown Academy 3, Baldwin 1

(24-26, 25-15, 25-15, 25-14)

Squash

BOYS

Hill School 7, Malvern Prep 1

(Carter Rufe, H, def. D.J. Avellino, 9-2, 9-6, 5-9, 0-9, 9-8)

GIRLS

Germantown Friends 5, Hill School 2

Indoor Track and Field

BOYS

Hill School 472/3, Peddie School 381/3

GIRLS

Peddie School 59, Hill School 26

Ice Hockey

BOYS

Haverford School 4, St. Joseph's Prep 1

GIRLS

Strath Haven 3, Radnor 1

(SH: Sarah Wilkinson 2 goals, 1 assist)

Boys' Basketball Line Scores

Bicentennial League

Holy Ghost Prep13121215-52

Jenkintown77515-34

HGP: Jim Barrett 4, Nick DeLuca 10, John Glenn 2, Bob Lantzy 10, Chris Lucarini 10, Colin McCarthy 8, Brendan O'Neill 2, Rob Wozniak 6.

J: Anthony Federici 4, Alex Flood 6, Jesse Hill 13, Nick Jaskula 9, Zachery Meier 2.

New Hope-Solebury17201215-64

MaST Charter16585-34

NH: Matt Allegretto 1, Steve Diodati 19, Chris Francy 16, Tom Keane 2, Dan Kelly 4, Mike Kelly 2, Doug Moore 13, Ben Pitkow 7.

MC: Will Frederic 1, Anthony Rice 8, Lee Schlossberg 4, Donald Solomon 2, Suarez 2, Blair Thomas 13, Carroll Wilson 4.

Christopher Dock12101510-47

Calvary Christian12211312-58

CD: Nick Burke 7, Ryan Kirk 5, Brandon Kiser 2, Alex LaRosa 4, Owen Longacre 13, Nathaniel Martin 4, Brett Moyer 1, Mike Reeser 7, Jake Snyder 4.

CC: Ross Boczar 2, James Booth 10, Jack Dempsey 7, Chris Esteves 2, Jack Gibbs 10, Jordan Grow 21, Ryan Purtle 4, Joel Williams 2.

Catholic League North

Archbishop Ryan1210168-46

Bishop McDevitt86713-34

AR: Keith Czarny 8, Eric Dethloff 12, Eric Jann 3, Andrew Rogers 12, Jeff Sottnick 3, Chris Wilk 8.

BM: R.P. Boyle 7, Matt Davis 5, Anthony Deturo 6, Dan Drennen 4, Aaron Walker 2, James Williams 10.

Conwell-Egan74173-31

Father Judge930218-68

C: Ryan Fitch 6, Ryan Golan 6, Hayk Gyokchyan 1, Rashad Little 4, David Marcinkowski 5, Steve McLeon 2, Ray O'Hara 2, Jonas Skovdal 5.

FJ: Jim Fenningham 10, Pat Kelly 2, Ryan Langdon 3, Kevin Lynch 13, Matt McLaughlin 2, Tom Ryan 1, Bob Verrelle 2, Andrew Vose 6, Ryan Walker 16, Bob Zanneo 13.

Cardinal Dougherty10151721-63

LaSalle1219914-54

CD: Tim Gates 3, Isiah Mason 2, Justin Minter 13, Kahlil Mumford 22, Willis Nicholson 2, Brandon Savage 2, Christian Smith 3, Roberto Townsend 16.

L: C.J. Aiken 2, Sean Benz 1, T.J. Brown 7, Matt Crozier 14, Joe Migliarese 7, Clay Penecale 18, Frank Pierson 5.

Catholic League South

Roman Catholic1891529-71

Archbishop Carroll11151010-46

RC: Nick Daggett 4, Wes Kirkland 2, Mark Reeves 13, Courtney Stanley 11, Bradley Wanamaker 18, Brian Wanamaker 13, Maalik Wayns 10.

AC: Pete Clancy 3, Brian Concio 2, Kasheef Festus 9, D.J. Irving 10, Lamar Jackson 10, Ellis Rogers 10, Andre Wilburn 2.

St. Joseph's Prep14151110-50

West Catholic292016-47

SJP: Rob Coney 7, Matt Dolan 1, Phil Giordano 1, Matt Griffin 10, Larry Loughery 17, Jim Mower 9, Matt Williams 5.

WC: Abraham Bah 1, Eric Brennan 7, Haleem Hayward 19, Rob Holloman 11, Koron Reed 4, Mike Williams 5.

Kennedy-Kenrick91288-37

Monsignor Bonner24161720-77

K: Duane Alford 1, Karlton Byrd 22, Alex Byrne 4, Ryan Donovan 6, Ronnell Fairel 4.

MB: Tim Cassidy 6, Ryan Cummings 8, Rob DiNicola 2, Jovan Edwards 7, Jeff Jones 23, Nagbe Saylee 5, John Sheehan 2, Rob Siter 6, Marty Spellman 4, Lijah Thompson 6, Rob Wyley 8.

Ches-Mont League

West Chester East95149-37

Avon Grove131187-39

WCE: Terry Hovington 8, Fred Maldonado 14, Justin Orton 3, Joe Torres 3, Demond Vance 9.

AG: Jordan Harris 13, Anthony Heaps 2, Ben Jackson 2, Kyle Johnson 3, Jake Reyle 2, Brennen Robinson 7, Luis Vazquez 10.

Del-Val League

Penn Wood1781825-68

Glen Mills26251018-79

PW: Blake 7, Jerald Bryant 22, Kamar Jorden 5, Rashan Overton 13, Marvin Redmond 2, Austin Smith 15, Vann 4.

GM: Jordan Burdine 11, Eric Harrington 2, Alonzo Jones 15, Dierre Martin 3, Kyle Sims 6, Tayquane Wallace 8, Quentin Watson 2, Shireff Whitmore 8, Raheem Wiggins 24.

Sun Valley5241610-55

Academy Park16151518-64

SV: Tom Brennan 9, Jerome Duncan 4, Tom Hazinsky 15, Brian Robinson 11, Mark Treml 15, Tim Wilson 1.

AP: Brandon Burton 10, Wyoken Cook 13, Anthony Dean 14, Hunter 2, Devon Preston-Nelson 3, Djuan Seals 10, Roger Thomas 12.

Chichester1131119-44

Interboro17101116-54

C: Danny Clapp 16, Zach Nicholson 8, Hector Ortiz 2, Ray Palladino 4, Chris Smith 5, Lameer Winsley 9.

I: Mike Barrett 1, Seth Cartmell 4, Dave Kerzner 11, Sean Samar 1, Evan Tozer 28, Tim White 9.

Chester15183022-85

Harriton1613416-49

C: Raheem Bowman 8, Mark Burrell 1, Karon Burton 5, Micah Covert 10, Marvin Dukes 2, Kevin Green-Germany 9, Rahlir Jefferson 5, Russell Johnson 14, Justin Knox 2, Robert Redd 6, Brandon Robinson 13, Nasir Robinson 5, Justin Wright 5.

H: Jarett Bolden 13, Ian Cohen 12, Ben Kay 5, Mark Margulies 2, John Selarnick 17.

Friends Schools League

George School101057-32

Friends' Central118917-45

GS: Kenneth Anyanwu 6, Kyle Scott 12, Matt Shipon 3, Emmanuel Tapia 11.

FC: Cyleb Burton 13, Arthur Bush 9, Tymiak Hawkins 8, Quaran Johnson 8, Henry Lobb 2, Samuel Propper 5.

Abington Friends27152810-80

Moorestown Friends91286-35

AF: Ryan Cahill 2, Bryan Cohen 12, Jeremy Hurst 6, Rob Keefer 19, Leopold 2, Mike Mutchler 2, Kenny Shinn 4, Mike Walther 14, Ben Weitz 6, Brandon Williams 13.

MF: Sean Benson 4, Bowen 2, Ben Bruvik 2, Santos Gonzales 21, Saunders 2, Rashabh Thosani 2, Mike Young 2.

Inter-Ac League

Germantown Academy15191716-67

Penn Charter20121424-70

GA: Kyle Griffin 21, Joe Hill 3, Jeff Holton 10, D.J. Johnston 15, Dean Melchionni 9, Steve Roma 2, Eric Yuschak 7.

PC: Drew Fullen 2, Chris Kurz 4, Leland O'Connor 9, Travis Robinson 18, Brian Teuber 14, Sam Zeglinski 23.

Episcopal Academy1413813-48

Malvern Prep136916-44

EA: Herb Bowen 14, Blair Fox 4, Omari Grier 1, Dan Hilferty 4, Pat Kelly 11, Will McFee 4, Mike Nealis 10.

MP: Kevin Corbett 3, Chris Cowell 1, Mike Francisco 13, Phil Gosselin 6, Joe Hoban 15, Ryan Nassib 4, Paul Ostick 2.

Keystone Conference

Phil-Mont Christian06821-35

Church Farm1117159-52

PC: James Baldwin 2, Jay Burke 2, Gerald Glover 4, Mack Lloyd 3, Owen Struck 15, Dave Thomas 9.

CF: Cofie 2, Michael Eric 8, Anthony Hall 10, Hyunjun Lee 2, Kwame Mensah 6, Bryant Mills 2, Damien Nazario 8, Sakyi 2, Chris Thebaud 12.

Pioneer Athletic Conference

Phoenixville1120410-45

Upper Perkiomen91674-36

P: Tom Beasley 8, Jon Crabtree 10, Jesse Daywalt 4, Jonathan Hogga 12, Kyle MacLelland 6, Zachary Wise 5.

UP: Chris Hollister 6, Clayton Holmes 6, Dane Kress 12, E.J. Stroman 2, Rylan Treffinger 10.

Spring-Ford15211413-63

Pottstown15121716-60

S: Adrion Collopy 5, Ben Davisson 19, Chris Fryberger 5, Gary Lynch 21, Cameron Malloy 1, John Rodgers 7, Dave Weister 5.

P: Kareem Andrews 1, Andre Brown 18, Marques DeGraffenreid 2, Randall Purnell 14, Jamal Stinson 7, Michael Williams 18.

Southern Chester County

Great Valley12141313-52

Octorara716118-42

GV: Michael Donatoni 13, Zach Eckley 7, Chris Hobson 4, Zack Oas 2, Doug Palmer 23, Kyle Stackhouse 3.

O: Brian Conrad 2, Nigel Davis 20, Pat Evans 2, Zack Kasabo 1, Kris Nixon 5, Maurice Stewart 12.

Devon Prep6181616-56

Kennett916817-50

DP: Rory Crowe 5, Robert Driscoll 20, Tim Fox 14, Tim Gola 14, Kurt Kramer 1, Matt Regan 2.

K: Ronnie Bryant 11, Justin Clark 7, Jason Ecklund 2, Kenoye Eke 6, Greg Jackson 1, Matt Knight 3, Mike McLeod 3, Corey Medina 14, David Pearson 3.

Garnet Valley109172310-69

Delco Christian162071619-78

GV: Kyle Davis 2, Steve Delucia 1, Brett Douglas 11, Tim Lang 14, Tim McGraw 10, J.J. Rapczynski 18, Paul Skulski 13.

DC: Jon Deshields 15, Jake Godino 15, Quentin Harris 2, Nate House 34, Matt McClelland 2, Ed Roberts 10.

Unionville1291421-56

Oxford146618-44

U: Tom Barrett 2, Ryan Crossman 15, Pete Hissey 11, Jon Hoffman 12, Robert Sundry 16.

O: Derek Allen 6, Dan Bove 2, Justin Curry 2, Torrin Davis 2, Darren El 5, Jason Flagg 2, Julius Gray 23, Josh Schneider 2.

Suburban One American

Plymouth Whitemarsh2319247-73

Quakertown09129-30

PW: Mike Acquaviva 8, Marquise Boggs 3, Billy Gayle 3, Greg Maugle 16, Anthony Minor 16, Anthony Scott 3, Johuan Smith 4, Lance Wilson 20.

Q: Ani Ajayi 2, Aaron Brunner 1, Dalton Nice 5, Brett Roseboro 2, Joe Sheppleman 14, Donnie Thomas 2, Mike Utterback 4.

Wissahickon2122914-66

Upper Merion1012168-46

W: Zach Byrne 6, Dan Delconte 9, Justin Gewertz 15, Chris Kim 4, Zach Kreider 3, Alec McClure 13, Mike McClure 16.

UM: Ryan Donavan 2, Tim Gallagher 6, Josh Hill 8, Ryan Mitchell 15, Gary Rowan 15.

Upper Dublin12121026-60

Springfield (M)1841712-51

UD: Tyrone Bell 24, Jamil Brown 2, Terrel Dickerson 6, Scott Ferguson 10, Chris Howard 5, Mike McCarry 4, Tom Morris 4, Ryan Young 5.

S: Jon Curtis 2, Terrell Foster 5, J.C. Krauth 7, Larry Mackall 6, Dan Schlater 7, Elijah Taylor 10, Eric Thornhill 6, Sean Williams 8.

Upper Moreland108910-37

Methacton481610-38

UM: Shawn Caldwell 18, Colin Campana 4, Dan Heiland 6, Ryan King 9.

M: Luke Hawk 21, Stephen Johnson 8, Jay Joseph 3, Greg Low 2, Ian McNamara 2, Ben Yocum 2.

Suburban One Continental

William Tennent771316-43

Central Bucks East12121317-54

WT: Dom Farrello 15, John Janos 6, Kevin Johnson 6, Kyle Jovanovic 3, Mike Mitchell 3, Ryan Richter 10.

CBE: Nick Boekel 6, Richard Harmon 7, Pat McLaughlin 17, Tim McLaughlin 6, Nick Menard 12, Keith Milnazik 2, Gabe Montemuro 2, Joe Paone 2.

Council Rock South10111119-51

Norristown1681127-62

CRS: Jim Bea 11, Bevilacqua 3, Chichkin 4, Conway 4, Joe Crane 15, Jake Lerner 13, Chris Schlupp 1.

N: Jamal Blaylock 14, Tim Bowman 12, Russ Graham 18, Richard Lancaster 1, Jared Smart 2, Dwight Tinsley 15.

Central Bucks West1891517-59

Council Rock North1491114-48

CBW: Zach Ashworth 17, Anthony Colloi 10, Joe Dilullo 10, Chris Dilullo 2, Kyle Dougherty 2, Paul Furst 7, Chris McDevitt 5, Doug Schultz 4, James Sweet 2.

CRN: Scott Bradish 19, Mike Christou 5, Corey Mack 6, Nick Reisig 9, Mike Rizzo 3, Andrew Stress 6.

Hatboro-Horsham1271518-52

Souderton11181014-53

H: Tarik Frison 2, Nick Lackman 2, Dan Lineberger 4, Shane Mulligan 2, Cameron Prince 4, Shawn Schwarz 22, Steve Stoczko 11, Marshall Vogel 5.

S: Ron Benson 29, Ken Bishop 1, Jim Connolly 4, Ryan Dickerson 6, Frank Erkes 4, Kevin Weaver 7, Dan Werth 2.

Suburban One National

Central Bucks South91383-33

Pennsbury412622-44

CBS: Bryan Harrity 10, Greg Johnston 3, Kris Most 4, Matt Perozze 6, Kevin Steinberger 10.

P: Lavoy Allen 13, Mike Aviles 7, Brandyn Corker 3, Jesse Krasna 3, Dalton Pepper 11, Derrick Wright 7.

Truman10233212-77

North Penn26252129-101

T: Hyshun Barnes 7, Gibbs Bellamour 4, Jon Blount 4, Rakim Carter 4, Anthony Johnson 5, Aubrey Kimbrough 19, Mike Schmidt 6, Dominique Simmons 22, Isaiah Thomas 6.

NP: Evan Banks 2, Rob Braxton 22, Kevin Chavarria 10, Sean Feely 2, Brad Gallagher 3, Danny Geiger 8, Alex Hill 6, Dan Hoover 20, Scott Jarmon 8, John Jones 2, Josh Kucenic 11, Darren Nixon 7.

Pennridge6171611-50

Abington681115-40

P: Zach Huff 3, Jim Jefferson 20, Jon Jefferson 6, Derek Kunkle 8, Reills Reichwein 7, Joe Reichwein 2, Tyler Rutter 4.

A: Jamel Clay 8, Dion Durham 2, Andy Green 2, Sam Kind 3, Mike Link 8, Blair Moore 9, Joe Renzi 4, Steve Sims 4.

Neshaminy1251324-54

Bensalem1791022-58

N: Paul Carrezola 8, Justin Deeter 14, Randall Jackson 4, Mike Small 2, Joe Spina 11, Ryan Stark 4, James Ward 11.

B: Corey Cantestrare 3, Justin Christian 9, Raju Easterling 17, Deon Hilton 4, Tim Howe 5, Bruce Petaccio 2, Ramiesh Roberts 9, Mike Stumpf 9.

Tri-County League

Phelps2061312-51

Del-Val Friends77142-30

P: Matt Bennett 3, Canwells 2, Joel Dabbieri 5, Brandon Gibson 11, Teddy Gordon-Hardy 2, Mike Metzger 4, Tyler Robinson 24.

DF: Fred Johnson 16, Matt Jungles 2, Adriano Maestri 1, Antoine McClary 9, Austin Munch 2.

Mercy Vocational79142-32

Wyncote1218918-57

MV: David Brown 6, Jim Head 6, Ski 16, William Bragg Taylor 4.

W: Dariel Harris 3, Ken Johnson 23, Andrew Lindenbaum 2, Keith Shepard 20, Denzel White 9.

Nonleague

Del-Val Charter18141618-66

Shipley1491517-55

DC: Troy Blue 23, Tyreek Cooper 4, John Jackson 12, Terrell Jenkins 9, Malcom King 7, Jeremiah Mitchell 4, Malik Rice 3, Tyree Smith 4.

S: David Balderston 7, Hakiem Coles 2, Charlie Dalrymple 19, Monty Leaks 4, Ethan Magill 6, Cody Snider 4, Aaron Summers 3, Drew Tremblay 10.

Faith Christian179824-58

Upper Bucks Christian1014129-45

FC: Tony Forliano 3, Isaiah Gerhart 12, Corey Grieser 12, Lucas Hollenbach 3, Dexter Hollenbach 5, Matt Makowski 4, Josh Vargas 19.

UBC: Baun 2, Calderon 4, Hallman 21, McClanahan 9, Steward 9.

Girls' Basketball Line Scores

Catholic League North

Kennedy-Kenrick118812-39

Archbishop Wood32161614-78

K: Nicole Calvacante 5, Creavin 6, Janelle Delbuono 8, Donovan 3, Kelly 2, Jessica McGinness 5, Jill Termine 4, Michelle Weinstein 6.

AW: Ashley B'Oris 7, Carolyn Bucher 5, Laura Caron 3, Grace Gallagher 4, Samantha Greenfield 2, Janelle Hudson 6, Jen Maxwell 3, Alyssa Parsons 13, Taylor Peltzer 9, Ashley Robinson 9, Emily Roynan 1, Lisa Strack 8, Kelly Young 8.

Archbishop Ryan616811-41

St. Hubert6967-28

AR: Autumn Brennan 4, Danielle Foreman 14, Meghan Gibson 8, Jessica Koci 1, Kate Sullivan 9, Megan Tole 5.

SH: Sarah DelCasale 2, Carolyn Foley 5, Chrissie Gana 6, Stacey Judge 2, Kristi MacKin 5, Jackie Maier 2, Janet McMenamin 2, Rose Williamson 4.

Catholic League South

Archbishop Carroll24162017-77

Little Flower3966-24

AC: Kaitlin Cole 12, Marlee Hagan 2, Deanna Kelly 10, Alexandra Leahy 1, Hollie Mershon 6, Meghan Pearson 18, Erin Shields 7, Kerri Shields 11, Lauren Wells 10.

LF: Melissa Benson 2, Jackie Bray 2, Brittany Buehler 6, Chelsey Kada 8, Kellie Lorence 2, Jamie Shackles 2, Lori Stoneck 1, Jackie Thomas 1.

Hallahan210712-31

Archbishop Prendergast918414-45

H: Flanagan 3, Kristin Galanti 12, Kim Houck 4, MacK 4, Merar 1, Chrissy Rogers 4, Danielle Trout 3.

AP: Emily Brill 6, Krista DiRomualdo 16, Katie Durkin 5, Katie Kirk 8, Bernadette Moran 2, Sarah O'Doherty 5, Becky Sharkey 1, Kathleen Tarzwell 2.

Del-Val League

Harriton9101620-55

Chichester5111317-46

H: Chelsea Citron 10, Leah Dworkin 1, Steph Fusaro 24, Kelly Higgins 6, Ali Sayer 5, Becky Tyler 1, Melissa Wheil 2, Brianna Winston 6.

C: Delaney Cohan 18, Kelly Croff 2, Annie Gilhool 7, Michelle Miller 7, Kelly Pace 6, Nicole Preziuso 4, Monica VanHorn 2.

Chester1271629-64

Penn Wood4201212-48

C: Chardae Bradley 3, Sheri Harper 6, Tanisha Kane 9, Shaniece Morriss 4, DeJuana Mosley 15, Shakira Showell 3, Nashay Tottman 24.

PW: Ditara Coleman 3, Robbia Hines 10, Ottia Jenkins 6, Mercedes Johnson-Smith 2, Alisa Roberts 14, Emily Thompson 13.

Interboro410913-36

Sun Valley13141719-63

I: Kerri Boon 11, Alyssa Clupp 3, Brittany Franchetti 7, Stephany Parcell 11, Vicky Patterson 2, Fran Stracchione 2.

SV: Sami Borcky 16, Anna Crowley 7, Kelly Custer 8, Brittany McCunney 15, Ashley Montecchio 6, Kacie O'Neill 1, Sam Wilson 10.

Friends Schools League

Westtown41397-33

Friends Select2161014-42

W: Neka Dlkigbo 3, Alex Frankel 7, Shinkwia Keshew 2, Klein 4, Megan Morley 9, Meghan Shaver 8.

FS: Phoebe Hopkins 17, Ivana Vasic Lalovic 4, Keara McLaughlin 6, Kelly Siderio 5, Abbe Stern 6, Natasha Trice 2, Eliza Williams 2.

Abington Friends91296-36

Moorestown Friends7477-25

AF: Angie Adams 8, Bashira Anderson 3, Cindy Gould 6, Cara Liuzzi 2, Shakia Robinson 17.

MF: Sarah Van Cleve 1, Lauren Hawkins 4, Lauren Mannion 2, Katie Richter 5, Ann Stouffer 6, Katie Stutz 7.

Academy of the New Church06100-16

Germantown Friends237179-56

ANC: Logan Bocneak 3, Jessy Campbell 2, Madeline Fazio 4, Kelsey Kiel 4, Kerstin Lindroothy 3.

GF: Drew Dickler 2, Maddy Kaufman 6, Lydia Kring 4, Marisol McKee 5, Talitha Smith 6, Cara Smith 6, Shelby Tucker 7, Nina Voith 16, Jasmine West 4.

Friends' Central96611-32

George School36102-21

FC: Erica Bash 8, Sarah Friedman 9, Taylor Lee 4, Maggie Lile 6, Kristen Mann 5.

GS: Chidera Anyanwu 2, Lisa Bernardini 2, Capri Bronaugh-LaRocca 4, Annie Foppert 8, Courtney Jones 1, Emily Stevens 2, Liz Stevens 2.

Inter-Ac League

Baldwin51477-33

Notre Dame2424124-64

B: Carly Bernstein 2, Emma Hamm 21, Haley Pearlstein 4, Maggie Mae Shields 6.

ND: Kendall Bennett 2, Bridget Borgese 2, Regina Burns 2, Fiona Flanagan 4, Devon Kane 10, Katie Kuester 14, Kelly McCallion 2, Meghan McCullough 14, Breanna Ockimey 5, Ashley Teti 9.

Springside018914-41

Episcopal Academy9181210-49

S: Tori Baggio 2, Ivory 3, Katie Rutan 17, Amanda Walker 8, Krystin Walker 9, Nan Weisel 2.

EA: Sammi Arbitman 2, Ashley Aruffo 6, Kelsey Gula 7, Callye Komlo 4, Brittney Perfetti 26, Megan Spagnola 2, Kory Tyron 2.

Germantown Academy2892114-72

Penn Charter2297-20

GA: Meredith Carber 8, Jesse Carey 5, Brianna Cowden 8, Caroline Doty 12, Jessica Erb 1, Lindsay Freid 2, Alexa Gallagher 2, Laura Karbach 3, Maggie Lucas 10, Torie Machikas 4, Colleen Magarity 5, Tory Theirolf 12.

PC: Caroline Huber 5, Audra Hugo 3, Bridget McDougall 2, Nora McGurkin 10.

Keystone Conference

Perkiomen School6295-22

Christian Academy1611116-44

PS: Lailah Carter 4, Lisa Conley 2, Lucy Cox 3, Taylor Manferdini 4, Jenn Pirri 4, Brittany Slattery 5.

CA: Lauren Atkins 4, Gretchen Grover 17, Ishea Jennings 9, Leah Kiehl 3, Katelin Wright 11.

Pioneer Athletic Conference

St. Pius X4141914-51

Owen J. Roberts2272315-67

SPX: Nicole Azar 2, Mary-Kate Brady 2, Michelle Hosage 2, Melissa Mansur 7, Regan Mooney 15, Deven Owsiany 4, Jordan Pasik 10, Ashley Pfeiffenberger 3, Kelly Sorber 6.

OJR: Viola Augugliaro 13, Jenna Bless 5, Gayle Exley 22, Hannah Halteman 13, Jillian Taylor 14.

Lansdale Catholic20162010-66

Boyertown4111412-41

LC: Michele Brokans 4, Natalie Cabrey 4, Colleen Collins 9, Maggie Farrell 10, Courtney Formica 14, Amanda Hummel 4, Katie Kiester 4, Gabby McCarron 4, Angie Palmerio 2, Brittany Sandone 11.

B: Sarah Bennett 6, Alex Brown 4, Allison Furman 2, Ashley Harman 3, Juliane Hutnyan 15, Megan Stewart 8, Maggie Tamasitis 3.

Pottsgrove18181611-63

Phoenixville66710-29

P: Latiana Austin 14, Nicole Bealer 4, Aubree Carpenter 6, Erica Coleman 2, Alexis Glenn 5, Kari Ludy 7, Katie McGroarty 2, Lauren Rosar 15, Eryn Schultz 8.

P: Kat Casaday 5, Chelsea Difebbo 9, Ariel Keys 2, Kelly Moser 3, Heather Parris 2, Janay Winston 8.

Pottstown13171319-62

Spring-Ford27131320-73

P: Christine Bradley 6, Jasmine Debnam 8, Shanaye Glenn 20, Aiesha Harper 23, Brittney Sanford 3, Shante Savage 2.

S: Megan Bedard 17, Lindsey Berzins 10, Megan Booth 8, Patty Garofolo 2, Jasmin Hinnant 3, Allie Kakareka 15, Ashley Wood 12, Jess Yates 6.

Public League

Washington4350-12

Germantown13211210-56

W: Brittany Collier 4, Najrah Haynes 8.

G: Chaka Adams 3, Onia Gaskins 3, Maya Malcolm 22, Calina Poindexter 10, Alicia Wilson 18.

Franklin Learning Center2003-5

West Philadelphia16171713-63

FLC: Andrell Barnes 3, Vernique Fields 2.

WP: Cynthia Byrd 10, Kia Crawford 25, Shanae Davis 2, Taffe Minnik 4, Shaquanna Washington 18, Serita Williams 4.

Martin Luther King1871015-50

Fels661314-39

MLK: Letrace Johnson 4, June Kane 10, Charnell Morris 5, Rahman 4, Yasmineah Williams 14, Yasmin Wooten 13.

F: Madina Brennan 10, Ayanna Charleston 3, Demetrious Patterson 21, Shaquita Shaw 3, Shemika Wiltshire 2.

Nueva Esperanza41042-20

Roxborough191226-48

NE: Bonnifil 2, Gwen Fizer 4, Jalessa Hunter 14.

R: Rajon Brown 17, Alexis Coleman 13, Mercedes Lee 3, Tamika Mason 4, Sarai Nathaniel 11.

Furness4645-19

Bok1415108-47

F: Ayres 2, Shanique Copper 9, Shaquirra Jones 2, Tyshawanna Parks 2, Dorothy Peoples 4.

B: Devita Austin 13, Lacy Davis 4, Alice Keosann 12, Shanah Miller 16, Marcia Stinney 2.

Central15113114-71

Girls High11970-27

C: Dominique Adams 6, Jill Barrett 8, Renee Deas 8, Rachelle Drayton 8, Samantha Frick 3, Ashley Gripper 2, Brittany Harriot 5, Sarah Jones 9, Karen Pankey 4, Janaa Pickard 12, Zuri Stone 6.

GH: Victoria Czarnick 5, Shelagh Humes 4, Raiana Lewis 2, Morgan 2, Joelle Neilson 5, Keisha Robinson 3, Lucy Ukwa 4, Amber Walker 2.

Lincoln79720-43

Frankford1691314-52

L: Sabrina Boulware 5, Jamika Farlow 6, Shante Howard 3, Paige Medlar 4, Tracy Moless 4, Justin Pearson 9, Heather Sharper 5, Karla Tyler 7.

F: Fatima Brand 2, Dionne Harris 17, Qudarah Hodge 23, Ebony Washington 4, Tanika Williams 6.

Masterman5845-22

Freire Charter12181919-68

M: Monique Anderson 4, Helen Levins 6, Vincensa Mucha 8, Neilson 1, Kate Steiker-Ginsburg 3.

FC: Justine Davis 12, Raquel Fleming 8, Darlene Morgan 8, Porchia Rogers 6, Yasmeen Thompson 8, Shakira Waggoner 15, Cyara Woodbridge 11.

Phila. Electrical8611124-41

Math, Civics & Science6101479-46

PE: Whitney Alston 2, Ashton Clark 23, Amanda Laporte 5, Samara Sanders 2, Ashley Wooding 9.

MC&S: Jaslyn Johnson 2, Valencia Morgan 27, Markia Seamon 15, Sheneese Thompson 2.

Southern99154-37

Rhodes914616-45

S: A. Amalgathi 4, R. Amalgathi 15, Naid 1, Riddick 2, Meiya Tirera 15.

R: Kelly Earls 5, Alexis Hall 2, Desiree Johnson 5, Cassia McCall 11, Jasmeen Smith 5, Monet Weekly 17.

Overbrook19660-31

Kensington3570-15

O: Joyce Bivens 2, Bivens 4, J. Bivens 4, Creighton 2, Finney 2, Geathers 6, Mummin 5, Jessica Smith 6.

K: Porsha Forbes 8, Martinez 3, Charlene Rogers 4.

Olney101052-27

Northeast2372315-68

O: Kareema Connell 5, Tina Frisby 9, Jatoya Harris 5, Shakira Russell 8.

N: Michelle Anderson 1, Shaz Battle 2, Satoria Bell 27, Anna Coleman 2, D. Davis 5, Georgette Elmes 4, J. Elum 2, Alisha Flanagan 5, Leech 3, Peaches Nesmith 17.

Bodine302576-68

Del-Val Charter3434-14

B: Jasmine Elum 24, Angel Gaffney 6, Chakilra Goodman 7, Laneisha Murcheson 11, Lauren Prince 6, Zakiyyah Smack 6, Samiya Soto 4, Aisha Soto 4.

DC: Jaleesa Cardina 6, Humphrey 1, Scott 4, Spencer 3.

Franklin Towne Charter413612-35

Parkway13956-33

FTC: Paige Dolan 14, Christina Hyatt 2, Megan McGuigan 4, Megan Tuffy 15.

P: Kristen Butler 12, Bria Butler 5, Vidalina Rodriguez 10, Adaya Thomas 4, Bonatia Womack 2.

Prep Charter20161216-64

Ben Franklin413714-38

PC: Deara Chambers 10, Courtney Edmunds 18, Robin Harcum 5, Erin Hunley 8, Raven Jones 14, Emerald Robinson 9.

BF: Quianna Bailey 3, Shaday Festus 7, Cenquetta Harris 8, Brooke White 20.

Imhotep Charter14161310-53

Communications Tech89510-32

IC: Chauncey Bond 2, Daveta Drayton 20, Brianne Griffin 1, Jazmyne 2, Alleisha Reedick 10, Shakira 6, Synae Williams 12.

CT: Nysheka Davis 10, Garrett 16, Martinez 6.

Swenson87818-41

Lamberton519139-46

S: Quinayah Bryant 2, Kandis Drayton 2, Benetta Johnson 8, Martin 2, Torres 2, Mia Waring 25.

L: Nyiesha Baker 9, Chanel Daniels 12, Colleena Gray 4, Alicia Rose 19, Radera Sharpe 2.

Southern Chester County

Delco Christian75717-36

Garnet Valley1671911-53

DC: Bethanie Donovan 1, Sarah Grenier 3, Sarah Homan 16, Renee Militello 14, Alexa Weaver 2.

GV: Jen Consorti 6, Megan D'Antonio 4, Lindsay Kuhn 5, Tara Larkin 2, Meredith Ortals 2, Bianca Peart 6, Cecily Scavichio 20, Jessica Woods 8.

Octorara71009-26

Great Valley1581213-48

O: Astyn DiNorscia 9, Erin Donnelly 5, Kacie Hershey 6, Myeisha Nelson 3, Jacque Norman 2, Kristen Patrick 1.

GV: Logan Cohen 2, K.C. Curran 6, Emily Ellisen 5, Brittany Greaves 8, Colleen O'Malley 8, Andrea Pride 11, Dana Walsh 8.

Suburban One American

Methacton2114174-56

Upper Moreland54117-27

M: Lindsay Barainyak 2, Alison Hammond 2, Sarah McMichael 2, Rachel Meier 4, Melanie Ordway 4, Kaleigh Prough 4, Leeann Randall 2, Brittany Roth 6, Lauren Ruhl 16, Renee Womack 14.

UM: Nicole McDonnell 2, Latasha Reeves 6, Lasha Reeves 9, Lauren Robinson 7, Dayna Snyder 3.

Springfield (M)4972-22

Upper Dublin322389-72

S: Shannon Carabba 4, Coleman 5, Difilippo 4, McDowell 1, Pearce 2, Scafio 6.

UD: Siobhan Brady 5, Rebecca Courter 4, Shannon Ferguson 2, Lisa Harchut 12, Jaclyn Hilf 10, Liza Leyes 2, Leah Matusow 2, Mashira Newman 4, Kathryn Stockbower 10, Amber Strand 4, Lindsay Thomas 2, Rory Yerkes 15.

Quakertown13121318-56

Plymouth Whitemarsh7281918-72

Q: Kyra Ames 2, Daniella Chiccarone 21, Colleen Gavin 16, Gabby Heerschap 5, Sam Lynam 7, Kara Ross 4, Jess Schill 1.

PW: Angie Branigan 14, Samantha Cipar 4, Jenn Kopsie 14, Brittany MacDonald 2, Taylor McGarvey 3, MariLynn McMonagle 8, Lexi Piazza 7, Megan Piotrowicz 20.

Upper Merion14748-33

Wissahickon8101111-40

UM: Alexis Brunson 7, Emily Hoover 6, Cookie Lockley 2, Laura Reuss 9, Lisa Ridgeway 4, Meagn Shivick 3, Elyse Smith 2.

W: Anne Bracaglia 9, Jamie Eckardt 2, Emily Gordon 1, Jenny Knoebel 11, Liz Royer 2, Rachel Schaible 4, Katie Villa 11.

Suburban One Continental

Souderton118813-40

Hatboro-Horsham3788-26

S: Averie Brittin 7, Sarita Kundrod 2, Becca Reach 3, Ashley Sammoritano 9, Monica Schmidt 14, Teanna Ziegler 5.

H: Lauren Anderson 4, Meghan Byrne 6, Rachel Gierenger 4, Courtney Haggerty 6, Biz Meschio 4, Jenna Phillips 2.

Council Rock North1781316-54

Central Bucks West118619-44

CRN: Sarah Casten 2, Kelsey Dumont 3, Juliann Fricke 4, Erin Gold 4, Sarah Kiely 4, Addie Micir 25, Jen Sroba 5, Cassie Willard 7.

CBW: Renee Fullella 2, Leigh Hutchinson 8, Ashley Klun 7, Meredith Labs 3, Brittany Mattozzi 7, Lauren Peters 13, Meghan Vazquez 4.

Suburban One National

North Penn541211-32

Truman01368-27

NP: Rachel Bandura 5, Sara Ciaverelli 3, Brittany Foye 11, Dara Nelson 8, Kristen Pifer 5.

T: Stephanie Barrington 8, Ashley Rosario 8, Tanisha Washington 3, Shagala Williams 8.

Bensalem23879-47

Neshaminy514915-43

B: Sabrina Brisbane 7, Kristen Gilroy 10, Sharmine Hall 12, Holly Hughes 2, Megan Pritchard 4, Yolanda Wynne 5, Korey Zehender 7.

N: Stephanie McGinty 19, Holly Pfiefer 14, Kelsey Ryan 8, Avery Wunder 2.

Abington66912-33

Pennridge7152515-62

A: Ayona Allen 2, Lindsay Cameron 1, Liz Leer 16, Emily Leer 4, Casey Pritz 10.

P: Danielle Franchois 2, Corrine Geiger 3, Marissa Kunkle 22, Lindsey Lyons 11, Sam Simononis 8, Lindsey Tennett 16.

Pennsbury961413-42

Central Bucks South817918-52

P: Michelle Beri 2, Brittany Kobal 2, Meghan Ponza 8, Jenn Prine 7, Maddie Rosnick 8, Sarah Thorn 9, Bradie Vaughn 6.

CBS: Colleen Christian 19, Kelly Donahue 4, Julie Hahn 6, Allie Holbert 2, Jenna McGrath 4, Calla Miller 10, Fallon Roche 7.

Tri-County League

Kimberton Waldorf2034-9

West-Mont Christian8449-25

KW: Dwyer 5, Tima Janisch 3, Shannon MacCabe 1.

WC: Britney Davis 6, Megan Heffelfinger 8, Kristen Keen 9, Kelly Sharr 2.

Nonleague

MaST Charter114139-37

Phil-Mont Christian101767-40

MC: Yasmeen Byers 2, Brittany Cohen 1, Erin Holmes 2, Kaitlyn Rapko 9, LaKeisha Thomas 17, Zena Tracey 6.

PC: Ticora Adams 5, Holly Asher 2, Sarah Asher 3, Theresa Dodridge 15, Emily Steiger 2, Libbie Turchi 13.

Rancocas Valley14131420-61

Conwell-Egan2012175-54

RV: Ariel Brown 11, Rhonda Callahan 2, Chelsea Cole 16, Francesca Lee 10, Shameerah Peterson 12, Tannis Spencer 2, Aisha Varnadore 8.

C: Hilary Cloonan 4, Theresa Griffin 8, Ashley LaRosa 8, Kate Leahey 12, Jenny Rongione 4, Carmen Tyson-Thomas 18.

Bensalem Baptist3420-9

American Christian2014162-52

BB: Brittany Ainsley 2, Tasheka McClease 2, Sharia Pierce 2, Chelsea Stigelman 3.

AC: Jarae Alvin 8, Jessica Cain 8, Adrienne Cooke 8, Teisha Johnson 2, Brittany Loper 10, Shakeya Marshall 4, Maya Nelson 12.

Academy Park12141218-56

Bishop Shanahan1418173-52

AP: Alyssa Hamm 34, Jasmine Jones 4, Daisy Marrero 8, LaTasha Torres 10.

BS: Tina Burg 12, Jackie Burg 5, Torrie Burt 7, Sarah Cusick 2, Sam Dickinson 2, Chelsea Manchester 5, Kristy McGrath 17, Alexandra Sagnor 2.

Today's Schedule

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Upper Darby, 1

Penncrest at Radnor, 2

Haverford High at Strath Haven, 2:30

Marple Newtown at Ridley, 3

Lower Merion at Springfield (D), 6

KEYSTONE CONFERENCE

Perkiomen School at Christian Academy, 2:45

MID-ATLANTIC PREP LEAGUE

Mercersburg Academy at Hill School, 3:45

MARTIN LUTHER KING TOURNAMENT

Solebury School at Camden, 2

NONLEAGUE

Strawberry Mansion at Overbrook, 1

Owen J. Roberts at Bayard Rustin, 2:30

Harriton at W.C. Henderson, 3:30

Haverford School at Valley Forge, 3:30

DeLaSalle at Mercy Vocational, 3:45

Octorara at Girard College, 4

Abington at William Tennent, 4:30

Central Bucks East at Upper Dublin, 5:30

Central Bucks West at Pennridge, 5:30

Truman at Council Rock South, 5:30

Malvern Prep at Downingtown East, 5:45

Glen Mills at Cheltenham, 6

New Hope-Solebury at Pennington, 6

Pottsgrove at Bishop Shanahan, 7

Church Farm at George School, 7:30

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Nazareth Academy, 2:30

Merion Mercy at St. Basil, 2:30

Sacred Heart at Gwynedd-Mercy, 2:30

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Conestoga, 1

Strath Haven at Haverford High, 1

Ridley at Marple Newtown, 1

Radnor at Penncrest, 2

Springfield (D) at Lower Merion, 2:30

MID-ATLANTIC PREP LEAGUE

Mercersburg Academy at Hill School, 2

NONLEAGUE

North Penn at West Chester East, 11 a.m.

Community Ac. of Phila. at Bensalem, 12:30

Abington at Kingsway, 1

Neshaminy at Notre Dame (N.J.), 1

Pennridge at Central Bucks West, 1:30

Downingtown West at Pennsbury, 1:30

Pottstown at Sun Valley, 2

Easton at Perkiomen Valley, 2:30

Peddie School at Cardinal O'Hara, 3:30

Bayard Rustin at Owen J. Roberts, 6:30

COUGAR CLASSIC

At Cherry Hill East:

Council Rock North vs. Malcolm X Shabazz, 5:15