Boys' basketball: A closer look at Tuesday's sectional finals

Delsea players Nate Cox (0) and Jacon Gordon celebrate an S.J. 3 semifinal win over Timber Creek.

Basketball sectional finals

South Jersey Group 1

Woodbury (18-11) at Glassboro (23-5), Tuesday at 5:30 p.m.

Third-seeded Woodbury’s road to the final: Beat Audubon, 76-24; Haddon Twp., 46-45, and Penns Grove, 70-65.

Woodbury player to watch: Junior guard Aaron Estrada has scored 21, 27 and 24 points in three tournament games.

Camera icon Elizabeth Robertson/Staff photographer
Junior guard Aaron Estrada (center) leads Woodbury into the S.J. 1 finals.

Top-seeded Glassboro’s road to the final: Beat Buena, 63-31; Pitman, 75-62, and Paulsboro, 53-40.

Glassboro player to watch: Senior guard Anthony Mitchell is a versatile player who can score, rebound, pass and defend.

Fast fact: Glassboro has won 12 of 14, with the lone losses to sectional finalists Haddonfield (Group 2) and Delsea (Group 3).

Pick: Glassboro, 48-46.

South Jersey Group 3

Delsea (24-5) at Seneca (17-12), Tuesday at 5:30 p.m.

Fourth-seeded Delsea’s road to the final: Beat Cherry Hill West, 71-50; Pinelands, 64-36, and Timber Creek, 80-70.

Delsea player to watch: Senior guard Kolby Braxton was 11 for 12 from the foul line in the fourth quarter of the upset of top-seeded Timber Creek.

Second-seeded Seneca’s road to the final: Beat Triton, 51-45; Highland, 81-44, and Ocean City, 59-52.

Seneca player to watch: Senior swingman Mike Ginyard scored 23 points in the playoff opener vs. Triton and 20 in the semifinals vs. Ocean City.

Camera icon Jose Moreno/Staff photographer
Senior swingma Mike Ginyard has been Seneca’s leading scorer in the S.J.3 tournament.

Fast fact: From Feb. 3 to Feb. 22, Seneca lost by one point to Williamstown, by two to Timber Creek, by two to Bishop Eustace and by one to Camden Catholic.

Pick: Delsea, 60-56.

Central Jersey Group 1

Point Pleasant Beach (18-9) at Burlington City (24-4), Tuesday at 7 p.m.

Point Pleasant Beach’s road to the final: Beat STEM Civics, 76-52; Middlesex, 76-57, and New Egypt, 63-42.

Point Pleasant Beach player to watch: Senior swingman Mohamed Traore scored 23 points against New Egypt.

Top-seeded Burlington City’s road to the final: Beat Foundation Collegiate, 75-48; Bound Brook, 74-44, and Florence, 66-39.

Burlington City player to watch: Senior forward D’Andre Thurmond has scored in double figures in every game except one.

Fast fact: Burlington City coach Paul Collins has 759 career wins, third on South Jersey’s all-time list.

Camera icon H. Rumph Jr./For the Inquirer
Burlington City’s Paul Collins is third on South Jersey’s all-time list with 759 career wins.

Pick: Burlington City, 62-60.

Central Jersey Group 3

Nottingham (26-2) at Moorestown (24-5), Tuesday at 7 p.m.

Second-seeded Nottingham’s road to the final: Beat Jackson Liberty, 77-44; Ocean Twp., 78-61, and Northern Burlington, 73-57.

Nottingham players to watch: Seniors Richie Jones, Cliff Joseph and Darrell Johnson are 1,000-point scorers.

Top-seeded Moorestown’s road to the final: Beat Steinert, 87-58; West-Windsor-Plainsboro North, 68-56, and Neptune, 41-38.

Moorestown player to watch: Junior guard Jagger Zrada leads the Quakers with 83 three-pointers.

Fast fact: Moorestown is seeking its first sectional title since 1998.