Rick's all-Southeastern Pa. football team

La Salle running back Syaire Madden stiff-arms Dawson DeIuliis of St. Joseph's Prep en route to scoring the Explorers' final touchdown in the fourth quarter of a Catholic League Red Division football game Saturday, Oct. 22, 2016 at Plymouth Whitemarsh. Prep went on to win, 63-35.

ALL-SOUTHEASTERN PA. OFFENSE

First Team

Pos.       Player                   School                   Yr.         Ht.          Wt.

Line       Anthony Diodato          Archbishop Wood          Sr.         6-5          255

Many of the Vikings' running plays went behind the Fordham recruit, who also shined on defense.

Line       Jackson Evans             St. Joseph's Prep          Sr.         6-4          295

The imposing guard is mulling scholarship offers from Air Force, Bucknell, Lehigh, and Lafayette.

Line       Desmond Holmes          Cardinal O'Hara          Sr.          6-6          320

The Penn State recruit was a force at tackle as the Lions won the Catholic League Class 4A crown.

Line       Chris Jimenez             Perkiomen Valley          Sr.         6-5          265

Jimenez, a Temple recruit, helped the Vikings reach the PIAA District 1 Class 6A semifinals.

Line       Justin Johnson          Imhotep Charter          Jr.          6-7          335

He has scholarship offers from Boston College, BYU, Maryland, and Virginia, among others.

QB       Stephen Sturm          Perkiomen Valley          Sr.          6-2          205

The southpaw passed for 3,448 yards and 42 TDs for the Pioneer Athletic Conference champs.

QB       Reece Udinski             North Penn                Sr.          6-4          215

The Virginia Military Institute recruit threw for 4,088 yards and 40 touchdowns for the 14-1 Knights.

RB       Rahsul Faison             Pottsgrove                Jr.         6-0          185

He rushed 280 times for 2,109 yards and 26 TDs as the Falcons won the District 1 Class 4A title.

RB       Syaire Madden             La Salle                   Sr.          5-8          190

The Catholic League Red Division's MVP carried 261 times for 1,511 yards and 16 scores.

RB       D'Andre Swift             St. Joseph's Prep          Sr.         5-9          215

Speedy and strong, the Georgia recruit carried 149 times for 1,564 yards and 25 scores.

RB       Malik Twyman             Haverford School          Sr.         5-11          210

Twyman, who is ticketed for Colgate, rushed 210 times for 1,559 yards and 19 TDs.

TE          Oleh Manzyk             Neshaminy                So.       6-2          190

Manzyk, also a key contributor at linebacker, had 33 receptions for 1,003 yards and 15 scores.

WR       Justin Jaworski         Perkiomen Valley          Sr.         6-1          185

Despite being slowed by a knee injury, he made 78 catches for 1,413 yards and 13 TDs.

WR       Mark Webb                Archbishop Wood          Sr.         6-2         205

Webb, whose next stop is Georgia, shined as a receiver and cornerback for the Vikings.

MP       Raheem Blackshear       Archbishop Wood          Sr.         5-10          180

The Temple recruit sparked the Vikings as a fleet rusher, receiver, and kick returner.

MP       Zac Fernandez             Malvern Prep             Sr.         5-9          185

He rushed for 1,196 yards and nine scores and made 40 catches for 456 yards and eight TDs.

MP       Jordan Mosley             Haverford High            Jr.         6-2          205

Mosley, who also played well at linebacker, had 52 catches for 956 yards and 11 scores.

PK       Barney Amor             Central Bucks East       Sr.         6-2          170

He drilled 10 field goals, including a 50-yarder, and was 39 for 39 on extra points.

Neshaminy quarterback Mason Jones. LOU RABITO / StaffSecond Team

Line      Zach Bucksar             Pennsbury                Sr.          6-4          265

Line      Jake Glavin               Malvern Prep            Sr.         6-2          290

Line      Carter Lynch            St. Joseph's Prep          Sr.         6-6          310

Line      Blake Morgan            Bensalem                Sr.         6-4          270

Line       Peter Solomon             Haverford School          Sr.         6-4         275

Line      Garrett Zobel             La Salle                   Jr.         6-3          260

QB       Mason Jones (photo above)             Neshaminy                Sr.         6-3          195

RB         Darryl Davis-McNeil       Abington                Jr.          5-10          175

RB       C.J. Preston                West Chester Henderson   Jr.          5-11          195

RB       Shawn Thompson          Archbishop Wood          Sr.         6-0          195

RB       Aaron Young            Coatesville                So.       5-11          185

TE          Owen Thomas             North Penn                Jr.         6-4          210

WR       Amadou Barry             West Catholic             Sr.         6-0          170

WR       Justin Gies                Father Judge             Sr.         6-0          170

WR       Cameron Mathes          Marple Newtown          Sr.         6-2         180

MP         Aamir Brown             Imhotep Charter         Sr.          5-10          185

MP       Terrance Greene         St. Joseph's Prep          Sr.         5-11          180

MP       Justis Henley            North Penn                Jr.          5-10          155

PK       Garrett Patla             Perkiomen Valley          Sr.         6-1          185

Third Team

Line       Pat Bartlett                Council Rock North       Sr.          6-5          295

Line       Joe Basiura                Malvern Prep             Jr.         6-4          290

Line       Ormond Isom             Northeast                Jr.          6-3          235

Line       Brendan Ruskowski       Archbishop Ryan          Sr.         6-3          255

Line       Kyree Wade             Del-Val Charter            Sr.         6-5         325

Line       Kevin Zimmerman          Bonner-Prendie         Sr.          6-6          235

QB       Anthony Paoletti          Marple Newtown          Jr.         6-2          205

RB       Will Dogba                Neshaminy                Sr.         5-9          190

RB       Matt Garcia                Phoenixville             Sr.         5-6          165

RB       Dazhon Miller             Academy Park             Sr.          5-11          195

RB       Chris Thomas             Interboro                Sr.          6-1          210

TE          Kyle Pitts                Archbishop Wood          Jr.         6-6          230

WR       Stone Scarcelle          Spring-Ford             Sr.         6-2          185

WR       Wes Verbit (photo above)               CentralBucks East          Sr.          5-11          170

WR       Avery Young             Coatesville                Jr.         6-0          180

MP       Jacob Buttermore          Garnet Valley             Sr.          5-11          190

MP       Jordan Haynes             Roman Catholic          Sr.         5-7          170

MP       Ryan Hubley             Great Valley                Sr.         5-8          165

PK       Dan Zanine                Archbishop Wood          Sr.         5-9          200

ALL-SOUTHEASTERN PA. DEFENSE

 First Team

Pos.       Player             School                   Yr.            Ht.          Wt.

Line       Ryan Bryce          St. Joseph's Prep          Jr.             6-4          280

Bryce, who notched 61/2 sacks, was a first-team all-Catholic League Red Division selection.

Line       Dom Carey          Father Judge             Sr.            6-2          290

He was a terrific run-stuffer on defense and also a key performer on the offensive line.

Line       J.D. Carroll          West Chester East          Sr.            6-2          225

The first-team all-Ches-Mont League American Conference pick will play lacrosse at Michigan.

Line       Will Kiely          Downingtown East       Sr.             6-4          250

Kiely, who is bound for William & Mary, registered 36 tackles for loss and 10 sacks.

Line       Rob Monachello    Garnet Valley             Sr.            5-10          220

The hard-charging tackle posted a team-high 78 tackles, including 11 sacks, for the Jaguars.

LB       Amin Black          Imhotep Charter          Sr.            5-11          230

The Villanova recruit's play was crucial in the Panthers' drive to the PIAA Class 4A state final.

LB       Ricky Johns          North Penn             Sr.             6-4          190

Johns, who is headed to West Virginia, was terrific as an outside linebacker and wide receiver.

LB       Patrick McGettigan Germantown Academy   Sr.             6-2          235

The Penn recruit made 93 tackles as the Patriots earned a share of the Inter-Ac League crown.

LB       Nick Tarburton       Pennridge             Jr.             6-3          245

The bruising tackler has drawn interest from Maryland, Michigan State, and Penn State, among others.

Back      Jaquan Amos       Northeast                Sr.             6-0          185

The Villanova recruit spurred the Public League Class 6A champs as a safety and wide receiver.

Back      Jeremy Jennings    Downingtown East       Sr.             6-0          175

The speedy cornerback and Temple recruit was also a multipurpose threat on offense.

Back       Teddy Wright       Academy Park             Sr.            6-0          200

Also a terror as a running back, he was involved in 100 tackles for the District 1 Class 5A champs.

Back       Isheem Young (photo above)      Imhotep Charter          Jr.            5-11          195

The hard-hitting free safety is being recruited by numerous top-flight college programs.

P          Mike Wells          La Salle                   Sr.            5-10          180

In addition to his booming punts, Wells booted five field goals and 34 extra points.

 Second Team

Line       Ryan Betz  (photo above)        Malvern Prep             Jr.             6-4          255

Line       Stephon Brown    Cardinal O'Hara          Sr.            6-0          325

Line       Chris Maloney       La Salle                   Jr.            6-3          225

Line      Kenny Ngaima       Penn Wood                Sr.             6-2          255

Line       Togba Porte       Academy Park             Sr.            6-0          210

LB       Audley Isaacs       Valley Forge Military Ac.    Sr.             6-1          215

LB       James Johnson    St. Joseph's Prep          Sr.            5-11          210

LB       Nate Norris          Central Bucks South       Sr.            6-1          220

LB       Matt Palmer       Archbishop Wood          Jr.            6-1          195

LB       Brian Snow          Episcopal Academy       Sr.            6-3          220

Back       Kenneth Bennett    Palumbo                  Sr.             6-1         195

Back       Mike Crawford      Imhotep Charter          Sr.            6-0          185

Back       Jacob Gordon       Neshaminy                Sr.            6-2          185

Back       George Reid       Abington                Sr.            6-1          185

P          Matthew Mauer    Pennridge                Sr.            6-2          200

 Third Team

Line       Keanan Baines       Conwell-Egan             Sr.            6-3          300

Line       Joe Cawley          Germantown Ac.          Jr.             5-11          230

Line       Isaiah Hall          Coatesville                Sr.            5-8          200

Line       Shane Hogarth       Downingtown East       Sr.            6-4          245

Line       Omar Speights       Imhotep Charter          So.          6-2          230

LB       Jack Farrell          Haverford High            Sr.             6-1          210

LB       Ryan Gricco          Ridley                   Sr.             5-10          200

LB       Maurice McCray    Del-Val Charter          Sr.             6-2          225

LB       Luke Stansfield    Penn Charter             Sr.             6-3          240

LB       Cole Zapf          Downingtown West       Sr.            5-11          190

Back       Brendan Dearing    Bishop Shanahan          Sr.            5-9          165

Back       Tyson Hugee (photo above)       Springside Chestnut Hill    Sr.            6-0          170

Back       Joe Kennedy       Springfield (D)             Sr.             5-11          165

Back       Tyler Watson       Central Bucks South       Sr.            5-11         180

P          Jake Dianno       Germantown Ac.          Sr.             5-11         190