SCOREBOARD
Thursday's Results Boys' Basketball BICENTENNIAL LEAGUE SEMIFINALS Phil-Mont Christian 66, L. Moreland 61 (OT) Jenkintown 54, Bristol 47
Thursday's Results
Boys' Basketball
BICENTENNIAL LEAGUE SEMIFINALS
Phil-Mont Christian 66, L. Moreland 61 (OT)
Jenkintown 54, Bristol 47
PUBLIC LEAGUE CLASS A SEMIFINALS
Math, Civics and Sciences 69, Robeson 55
Constitution 105, Parkway Northwest 76
PUBLIC LEAGUE AA SEMIFINALS
Mastery North 80, Masterman 51
Parkway Center City 55, Dobbins 46
PUBLIC LEAGUE AAA SEMIFINALS
Del-Val Charter 90, Boys' Latin 76
Imhotep Charter 62, Ben Franklin 29
PUBLIC LEAGUE AAAA SEMIFINALS
Martin Luther King 59, Frankford 53
Simon Gratz 49, Northeast 35
INTER-AC LEAGUE
Episcopal Acad. 57, Spring. Chestnut Hill 41
Penn Charter 57, Haverford School 55
Germantown Academy 68, Malvern Prep 56
Girls' Basketball
BICENTENNIAL LEAGUE SEMI-FINALS
New Hope-Solebury 39, Lower Moreland 38
BICENTENNIAL LEAGUE SEMIFINAL
Faith Christian 41, Phil-Mont Christian 40
CATHOLIC LEAGUE QUARTERFINALS
Cardinal O'Hara 70, Lansdale Catholic 33
Archbishop Wood 49, Archbishop Ryan 34
Archbishop Carroll 41, Bonner-Prendergast 31
Neumann-Goretti 73, St. Hubert 33
INTER-AC LEAGUE
Episcopal Acad. 47, Spring. Chestnut Hill 32
NONLEAGUE
Life Center 53, Lincoln 35
Wrestling
PIAA AA FIRST ROUND
Huntingdon 70, New Hope-Solebury 12
PIAA AAA FIRST ROUND
Boyertown 61, Clearfield 12
Central Dauphin 51, Father Judge 15
Council Rock South 34, Erie Cathedral Prep 28
Boys' Bowling
BICENTENNIAL LEAGUE
Jenkintown 4, Morrisville 0
NONLEAGUE
Christopher Dock 2, Church Farm 2
Girls' Bowling
PCL SEMIFINALS
St. Hubert 2028, Bonner-Prendergast 1684
BICENTENNIAL LEAGUE
Jenkintown 2, Morrisville 2
Boys' Swimming
Spring-Ford 107, Methacton 63
Upper Perkiomen 84, Perkiomen School 73
Girls' Swimming
Methacton 96, Spring-Ford 71
Upper Perkiomen 88, Perkiomen School 46
Boys' Basketball Boxes
Bicentennial League Semifinals
Bristol 10 11 15 11 - 47
Jenkintown 13 13 13 15 - 54
B: Samir Brisbon 3, Ronnie Garrison 9, Deonte Harris 16, Carter Kelley 3, Parker Kelley 9, Dom Sica 7.
J: John Contoudis 2, Mike DiValentino 1, Jameson Kolb 5, Andres Madden 7, Colin Mulvaney 16, Carl Robinson 12, Frank Sobolewski 11.
Lower Moreland 16 10 14 13 8 - 61
Phil-Mont Christian 12 9 12 20 13 - 66
LM: Danny Duffey 15, Jake Fazio 5, Forrest Keys 4, Tyler Millan 16, Dan Shimon 3, Nick Smolda 18.
PC: Noah Baldez 10, Sean Griffin 26, Daniel Olinger 3, Ethan Steiger 2, Matt Steiger 7, Osaze Thornton 18.
Public League Class A Semifinals
Parkway Northwest 9 21 26 20 - 76
Constitution 24 36 24 21 - 105
PN: Shawn Gardiner 5, Vernon Garvin 9, Martin Hutchins 14, Hanif Islam 6, Naire McNeil 4, Khalif Medley 4, Marquise Moore 9, Bruce Young 25.
C: Andrews 3, Jamaal Brown 3, Youssef Diabate 17, Tamir Green 31, Kroma 7, Tyree Mitchell 2, Isiah Patrick 5, Nasir Randolph 2, Anthony Satchell 19, Maurice Waters 16.
Math, Civics and Sci. 20 17 16 16 - 69
Robeson 17 15 9 14 - 55
MCaS: Malik Archer 26, Edward Croswell 3, Nasir Cunningham 3, Tymair Johnson 13, Saheed Peoples 13, Kwahzere Ransom 11.
R: Nasir Cassel 7, Daiquan Copeland 10, Quadir Croston 9, Musa Harrison 8, Walter Hester 11, Thomir Jackson 8, Jahleel Johnson 2.
Public League Class AA Semifinals
Masterman 13 7 20 11 - 51
Mastery North 25 18 14 23 - 80
M: Jackson Foltz 1, Maurice Scott 3, Liam Shanahan 14, Jesse Turkson 27, Gary Williams 4, Jack Winner 2.
MN: Andre Allen 15, Eli Alvin 11, Harold Daily 4, Benford Jones 6, Asa Kitchen 11, Daeqwon Plowden 13, Rodney Ross 18, Elijah Vinson 2.
Parkway Center City 20 13 11 11 - 55
Dobbins 10 12 15 9 - 46
PCC: Tymir Cooper 17, Amir Hill 21, Jemal Sheppard 11, Tyrell Tillman 2, Maqi Watson 4.
D: Jovone Bowie 4, Tariq Boyer 1, Nizja Faison 7, Tyzja Faison 25, Jaron Flowers 4, Daniel Gilliam 3, Brandon Smith 2.
Public League Class AAA Semifinals
Ben Franklin 8 7 7 7 - 29
Imhotep Charter 18 12 17 15 - 62
BF: Khawaajah Carr 1, Ramir Hardrick 5, Bryan Harvey 2, Mike Kane 9, Devin Stady 2, Isaiah Wilmore 8, Omar Young-Jordan 2.
IC: Jaquan Arrington 4, Bishop 2, Davonte Canty 2, Jaekwon Carlyle 5, Johnson 2, Chereef Knox 6, Bernard Lightsey 4, Daron Russell 17, Donte Scott 5, Koby Thomas 12, Joshua Townsend 2, Fatayn Wesley 1.
Boys' Latin 13 19 24 20 - 76
Del-Val Charter 27 26 25 12 - 90
BL: Jameer Killing 14, Tim Moore 6, Julian Morris 7, Nichols 13, Jabril Noble-Pagese 18, Nasair Powell 2, Yazid Powell 11, Chris Slater 1, Omar Slaughter 4.
DC: Antwain Butler 23, Dwayne Coleman 2, Waheem Lowman 16, Wade Lowman 10, Makhi Morris 9, Semaj Motley 25, Shane Smith 2, Mikel Sullivan 3.
Public League Class AAAA Semifinals
Frankford 7 13 12 21 - 53
Martin Luther King 14 12 17 16 - 59
F: Jermaine Bent 12, Seydou Cisse 17, Nahmeer East 12, Frankie Okpala 2, Anthony Rodriguez 10.
MLK: Nasir Bell 14, Qadir Burgess 3, Ishum Horn 1, Kahssian Kay 2, Nahim Lee 7, Jabri McCall 17, Jakwon McQueen 4, Ricardo Monteiro 11.
Simon Gratz 9 10 9 21 - 49
Northeast 12 5 7 11 - 35
SG: Nasir Cambell 5, JJ Eden 17, Jamal Goode 8, Rashon Johnson 6, Harvey Lath 4, Tyriek Meredith 7, Kevin Tillgman 2.
N: Anthony Brown 8, Diante Cannon 7, Joshua Coleman 14, John Kirkpatrick 1, Edgardo Lanzo 5.
Inter-Ac League
Germantown Academy 16 26 12 14 - 68
Malvern Prep 13 13 10 20 - 56
GA: Gabe Alter 2, Eathyn Edwards 1, Devon Goodman 16, Evan-Eric Longino 18, Kyle McCloskey 26, Cole Storm 2, Bailey Whitman 3.
MP: O'Shaan Allison 15, Ray Baran 8, Billy Corcoran 6, Brady Devereaux 2, Mike Hollingsworth 2, Quinn McCahon 1, Mike Narzikul 3, Will Powers 17, Tommy Wolfe 2.
Springside Chestnut Hill 4 9 11 17 - 41
Episcopal Academy 10 16 15 16 - 57
SCH: Xavier Bell 5, Sam Gerlach 5, Zuri Peyton 5, Sean Simon 18, CJ Sweitzer 6, Charlie Trey-Masters 2.
EA: Nick Alikakos 18, Conner Delaney 15, McEowen 1, Jack O'Connell 6, Colin Phillips 2, Jermaine Rhoden 6, Kyle Sacchetta 4, Matt Woods 5.
Penn Charter 16 11 13 17 - 57
Haverford School 13 22 6 14 - 55
PC: Dylan Burnett 2, Evan Ferrell 2, Michael Hnatkowsky 8, Ryan Holmes 6, Jake McCain 9, Owen Pighini 1, Mason Williams 13, Harrison Williams 16.
HS: Gavin Burke 7, Jack Marshall 13, Tom McNamara 4, Kharon Randolph 16, Asim Richards 6, Micah Sims 6, Nasir Smith 3.
Girls' Basketball Boxes
Bicentennial League Semifinals
Lower Moreland 6 4 17 11 - 38
New Hope-Solebury 8 5 13 13 - 39
LM: Erica Fleck 6, Lauren Killion 11, Rachel Millan 19, Erin Przybylinski 2.
NH: Karli Burns 4, Bella DeVito 6, Maggie Dougherty 11, Kelly Hyland 4, Toni Suler 6, Sarah Wilson 6, Jessica Zimmerman 2.
Bicentennial League Semifinal
Phil-Mont Christian 11 8 13 8 - 40
Faith Christian 5 15 6 15 - 41
PC: Tracey Goodman 9, Keyen Green 21, Kayla Griffin 2, Julia Johnson 8.
FC: Maddy Brodish 5, Ashley Forker 17, Liz Hoffman 14, Ashley Parylak 5.
Catholic League Quarterfinals
Lansdale Catholic 11 11 6 5 - 33
Cardinal O'Hara 27 16 16 11 - 70
LC: Miranda Grant 7, Clare Hill 2, Kim Talley 13, Laura Vetter 2, Abby Ward 5, Brady Wassel 4.
CO: Kirsten Denoncour 5, Mackenzie Gardler 23, Emily Helms 1, Maura Hendrixon 7, Hannah Nihill 11, Molly Paolino 2, Kerry Patterson 3, Mary Sheehan 15, White 3.
Bonner-Prendergast 5 16 5 5 - 31
Archbishop Carroll 6 7 15 13 - 41
B: Princess Clemons 12, JayLynn Durrett 1, Caroline Manfre 6, Maggie McPeak 2, Emily Monaghan 10.
AC: Amber Germer 4, Theresa Kearney 5, Lexi Kucia 2, Molly Masciantonio 16, Pina 3, Bella Sorrentino 9, Sam Swart 2.
St. Hubert 5 13 6 9 - 33
Neumann-Goretti 25 27 10 11 - 73
SH: Haley Crossley 12, Alexa Forward 2, Courtney Hoffman 6, Allison Hooven 5, Emma Keal 2, Caela Russell 2, Celine Tobin 4.
N: Jabria Ingram 6, Alisha Kebbe 13, Morgan Lenahan 10, Chyna Nixon 12, Deja Parmoy 9, Jada Russell 10, Kamiah Smalls 13.
Inter-Ac League
Episcopal Academy 13 12 12 10 - 47
Springside Chestnut Hill 5 8 5 14 - 32
EA: Olivia Dirks 4, Elodie Furey 6, Shannon Gillespie 2, Lily Kuntz 8, Luca Mamula 11, Seanna McNamara 3, Margaux Paolino 2, Katie Weaver 5, Courtnie Williamson 6.
SCH: Chloe Burns 2, Caroline Clark 11, Mo'ne Davis 5, Kayla McTamney 2, Essence Walden 12.
Nonleague
Life Center 8 18 13 14 - 53
Lincoln 8 9 12 6 - 35
LC: Amaya Brown 2, Maria DeVincenzo 2, Deja King 10, Imani Lewis 14, Tera Reed 6, Anessa Rippie 2, Grace Simmons 4, Danielle Tunstall 13.
L: Daniya Darby 10, Maviel Gonzalez 9, Penelope Gonzalez 2, Destiny Shuler 3, Karla Williams 11.
Friday's Schedules
Boys' Basketball
NONLEAGUE
St. Thomas More (Conn.) at Malvern Prep, 7:30
CATHOLIC LEAGUE QUARTERFINALS
Archbishop Ryan at La Salle, 7
Roman Catholic vs. St. Joseph's Prep at Philadelphia University, 7
Archbishop Wood at Archbishop Carroll, 7
Bonner-Prendergast at Neumann-Goretti, 7
DISTRICT 1 CLASS AAAA FIRST ROUND Bensalem at Coatesville, 7
Central Bucks East at Pennsbury, 7
Hatboro-Horsham at Strath Haven, 7
Council Rock North at Chester, 7
North Penn at Ridley, 7
Perkiomen Valley at Cheltenham, 7
Central Bucks South at Pennridge, 7
Penncrest at Spring-Ford, 7
Radnor at Plymouth Whitemarsh, 7
Academy Park at Upper Merion, 7
Downingtown East at Central Bucks West, 7
Boyertown at Phoenixville, 7
Garnet Valley at Downingtown West, 7
Great Valley at Conestoga, 7
Upper Dublin at Abington, 7
Penn Wood at Lower Merion, 7
FRIENDS SCHOOLS LEAGUE FINAL
At Haverford College
Friends' Central vs. Westtown, 8:30
QUAKER CUP FINAL
George School at Abington Friends, 4
Girls' Basketball
INTER-AC LEAGUE
Penn Charter at Germantown Academy, 4
PUBLIC LEAGUE
Rush at Tacony, 3:15
Kensington at Strawberry Mansion, 3:15
Edison at Esperanza, 3:15
World Communications at Washington, 3:15
Olney at String Theory, 3:15
Randolph at Maritime Academy, 3:15
Mastbaum at Penn Treaty, 3:15
NONLEAGUE
Baldwin at Germantown Friends, 4:30
DISTRICT 1 CLASS AAAA FIRST ROUND Unionville at Conestoga, 5:30
W.C. Henderson at Neshaminy, 7
Oxford at Garnet Valley, 7
FRIENDS SCHOOLS LEAGUE FINAL
At Haverford College
Abington Friends vs. Friends' Central, 7:15
PUBLIC LEAGUE AAA SEMIFINALS
Palumbo at Audenried, 3:15
PUBLIC LEAGUE AAAA SEMIFINALS
Girls High at Franklin Towne Charter, 3:15
Wrestling
CHES-MONT LEAGUE
W.C. Rustin at W.C. Henderson, 7
NONLEAGUE
Pottstown at West Chester East, 6:15
Saturday's Schedules
Boys' Basketball
BICENTENNIAL LEAGUE FINAL
At Holy Family University
Jenkintown vs. Phil-Mont Christian, 2:30
PUBLIC LEAGUE AAAA FINAL
At Southern
Martin Luther King vs. Simon Gratz, 4:30
PUBLIC LEAGUE AAA FINAL
At Southern
Del-Val Charter vs. Imhotep Charter, 6
PUBLIC LEAGUE AA FINAL
At High School of the Future
Parkway Center City vs. Mastery North, 1
PUBLIC LEAGUE A FINAL
At High School of the Future
Math, Civics, and Sci. vs. Constitution, 2:30
Girls' Basketball
BICENTENNIAL LEAGUE FINAL
At Holy Family University
Faith Christian vs. New Hope-Solebury, 1
DISTRICT 1 CLASS AAAA FIRST ROUND Haverford High at Central Bucks South, noon
Central Bucks East at Springfield (D), 1
Pennridge at Perkiomen Valley, 1
Kennett at Central Bucks West, 1
Norristown at Bishop Shanahan, 1
Penncrest at North Penn, 1:30
Penn Wood at Cheltenham, 1:30
Radnor at Mount St. Joseph, 1:30
Harriton at Downingtown East, 1:30
Plymouth Whitemarsh at Spring-Ford, 1:30
West Chester Rustin at Upper Dublin, 1:30
Council Rock North at Boyertown, 7
Abington at Great Valley, 7