Pennsylvania Scoreboard
Saturday's Results Football BICENTENNIAL LEAGUE Delco Christian 36, Jenkintown 10 CATHOLIC LEAGUE AA Conwell-Egan 32, Neumann-Goretti 0
Saturday's Results
Football
BICENTENNIAL LEAGUE
Delco Christian 36, Jenkintown 10
CATHOLIC LEAGUE AA
Conwell-Egan 32, Neumann-Goretti 0
West Catholic 18, Lansdale Catholic 2
CATHOLIC LEAGUE AAA
Bonner-Prendergast 7, Archbishop Carroll 6
Archbishop Wood 41, Archbishop Ryan 0
CENTRAL LEAGUE
Marple Newtown 40, Lower Merion 0
CHES-MONT LEAGUE NATIONAL
Downingtown West 31, Coatesville 16
PIONEER ATHLETIC CONFERENCE
Perkiomen Valley 42, Pottstown 7
PUBLIC LEAGUE CLASS AAA
Overbrook 22, Boys' Latin 14
Imhotep Charter 46, Mastery North 0
SUBURBAN ONE CONTINENTAL
Council Rock North 53, William Tennent 0
SUBURBAN ONE NATIONAL
Pennridge 17, Neshaminy 7
NONLEAGUE
Bergen 40, Palumbo 14
Germantown Academy 41, Bishop McDevitt 6
Academy of New Church 20, Sussex Tech 7
Haverford School 41, Penn Wood 6
Springside Chestnut Hill 23, Hill School 20
Lawrenceville 41, Penn Charter 36
Father Judge 14, Salesianum 7
Boys' Soccer
NONLEAGUE
Marple Newtown 4, Cardinal O'Hara 0
Downingtown East 3, Washington 2
Conestoga 4, West Chester East 0
Upper Merion 2, Harriton 1 (2 OT)
West Chester Rustin 4, Bensalem 2
Hun School 2, George School 1
Owen J. Roberts 3, Daniel Boone 0
Quakertown 1, Saucon Valley 0
Roman Catholic 1, Penn Charter 1 (2 OT)
Penncrest 2, Sun Valley 1
Central Bucks East 2, Methacton 1
William Tennent 2, Great Valley 0
Hill School 3, Springside Chestnut Hill 2
Wilson Area 6, Coatesville 0
Girls' Soccer
PIONEER ATHLETIC CONFERENCE
Phoenixville 1, Perkiomen Valley 0
NONLEAGUE
Neshaminy 4, Archbishop Wood 1
Unionville 1, Conestoga 0 (OT)
Strath Haven 3, Hatboro-Horsham 2
Springside Chestnut Hill 4, Hill School 1
Field Hockey
FALCON INVITATIONAL
Episcopal Academy 6, Cumberland Valley 0
Episcopal Academy 2, Lower Dauphin 1 (OT)
NONLEAGUE
Delco Christian 4, Marple Newtown 1
Penncrest 4, Sun Valley 1
Merion Mercy 3, Agnes Irwin 0
Methacton 4, Harriton 0
Lower Merion 3, Phoenixville 1
Stuart Country Day 2, George School 0
Germantown Academy 3, Peddie School 1
Unionville 7, Spring-Ford 1
Springside Chestnut Hill 1, Hill School 0 (OT)
Girls' Tennis
CENTRAL LEAGUE SINGLES TOURNAMENT
Healthplex Sports Club in Springfield
Top six qualify for District One Tournament.
Final
Nina Hoog, Harriton, def. Simone Burd, Lower Merion, 6-3, 6-2.
Semifinals
Burd, Lower Merion, def. Connie Richards, Harriton, 6-2, 6-2
Hoog, Harriton, def. Cassidy Landau, Conestoga, 6-0, 6-1
Third Place
Landau, Conestoga, def. Richards, Harriton, 6-3, 6-4
Fifth Place
Grace Hederick, Radnor, def. Jessica Lin, Radnor, 6-2, 6-1
Seventh Place
Stella Chen, Garnet Valley, def. Emma Lee, Strath Haven, 6-2, 3-6, 10-5
Boys' Cross-Country
WESTTOWN SCHOOL INVITATIONAL
At Westtown School, 3.1-mile course
Team scores: 1. Downingtown East, 47; 2. Episcopal Academy, 79; 3. Coatesville, 87; 4. Haverford School, 93; 5. Springside Chestnut Hill, 128; 6. George School, 131; 7. Westtown School, 169; 8. Shipley School, 241; 9. Church Farm School, 247.
Top 10: 1. Charlie Scales, Haverford School, 16:38; 2. Colin Mihalak, Coatesville, 17:03; 3. Jakob Jorgensen, Episcopal Academy, 17:06; 4. Dylan Jackson, Downingtown East, 17:39; 5. Ryan O'Donnell, Westtown School, 17:40; 6. Elias Lindgren, Episcopal Adademy, 17:46; 7. Noah Chandler, Springside Chestnut Hill, 17:48; 8. Jeffrey Love, George School, 17:49; 9. Braden Dommel, Downingtown East, 17:53; 10. Alex Ochsner, Downingtown East, 18:00.
Girls' Cross-Country
WESTTOWN SCHOOL INVITATIONAL
At Westtown School, 3.1-mile course
Team scores: 1. Coatesville, 45; 2. West Chester Henderson, 63; 3. Downingtown East, 69; 4. Villa Maria Academy, 111; 5. George School, 123; 6. Springside Chestnut Hill, 141; 7. Westtown School, 150.
Top 10: 1. Jerrica Bauer, George School, 18:24; 2. Brooke Hutton, Coatesville, 18:53; 3. Rebecca Saunders, Springside Chestnut Hill, 20:23; 4. Tina Mitchell, Coatesville, 20:24; 5. Lucy Merrill, West Chester Henderson, 20:44; 6. Corinne Gallagher, Coatesville, 20:47; 7. Alicia Stratman, West Chester Henderson, 20:48; 8. Lili Ladner, Westtown School, 21:02; 9. Caroline Roumpz, Downingtown East, 21:04; 10. Jessica Squeri, Downingtown East, 21:05.
Girls' Volleyball
NONLEAGUE
West Chester Rustin 3, Truman 0
Central Bucks West 3, Christopher Dock 1
Upper Dublin 3, Christopher Dock 1
Upper Darby 3, Bensalem 0
Avon Grove 3, Lower Merion 0
Unionville 3, Upper Merion 2
Water Polo
MID-ATLANTIC PREP LEAGUE
Lawrenceville 8, Hill School 7 (OT)
Football Boxes
Bicentennial League
Jenkintown 0 10 0 0 - 10
Delco Christian 15 0 14 7 - 36
DC: Amir Dorsey 1 run (Ford Harvey kick)
DC: Dorsey 1 run (Dorsey run)
J: FG Justin Nusbaum 22
J: Andre Madden 4 run (Nusbaum kick)
DC: Dorsey 5 run (Harvey kick)
DC: Dorsey 1 run (Harvey kick)
DC: Dan Poirier 3 run (Jacob Bronkema kick)
Catholic League AA
West Catholic 6 0 6 6 - 18
Lansdale Catholic 0 2 0 0 - 2
WC: Ociele Miller 14 run (run failed)
LC: Safety
WC: Calil Wortham 44 run (pass failed)
WC: Wortham 36 run (run failed)
Catholic League AAA
Bonner-Prendergast 0 7 0 0 - 7
Archbishop Carroll 0 0 6 0 - 6
BP: Joe Hartley-Vittoria 50 pass from Shaun Douglas (kick)
AC: Rahsul Faison 2 run (kick failed)
Central League
Lower Merion 0 0 0 0 - 0
Marple Newtown 5 7 14 14 - 40
MN: Safety
MN: FG George Lambritsios 31
MN: Abel Hoff 8 pass from Anthony Paoletti (Lambritsios kick)
MN: Hoff 26 pass from Paoletti (pass failed)
MN: Hoff 4 run (Jack Fallows run)
MN: Marcus Weathers 16 pass from Paoletti (Lambritsios kick)
MN: Matt Racsine 2 run (Lambritsios kick)
Public League Class AAA
Mastery North 0 0 0 0 - 0
Imhotep Charter 20 20 6 0 - 46
I: Mike Waters 7 run (pass failed)
I: Waters 73 run (run failed)
I: Waters 95 run (Chris Wells run)
I: Waters 36 run (pass failed)
I: Nasir Lewis 76 pass from Nasir Boykin (run failed)
I: Waters 51 run (Wells run)
I: Wells 15 run (run failed)
Overbrook 10 6 6 0 - 22
Boys' Latin 0 6 8 0 - 14
O: Joel Polk 1 run (Gary Hawes run)
O: Safety
O: Polk 31 run (run failed)
BL: Javon Rice 85 kickoff return (run failed)
O: Brinkley 17 pass from Hawes (pass failed)
BL: Troy Hester 1 run (Corey Little pass from Hester)
Suburban One Continental
William Tennent 0 0 0 0 - 0
Council Rock North 26 14 7 6 - 53
CRN-Tyler Nowmos 8 pass from Brandon McIlwain (pass failed)
CRN-Seth Leuz 3 fumble return (Nowmos kick)
CRN-Devon Bibbens 8 pass from McIlwain (Nowmos kick)
CRN-Leuz 1 run (kick failed)
CRN-Nowmos 53 pass from McIlwain (Nowmos kick)
CRN-Bibbens 5 pass from McIlwain (Nowmos kick)
CRN-Matt Shenot 3 run (Heavener kick)
CRN-Chris Welde 35 run (kick failed)
Nonleague
Bergen (N.J.) 8 14 6 12 - 40
Palumbo 0 6 0 8 - 14
B: Roddy Acuna 2 pass from Matt Orrecciho (Justin Paragian run)
B: Paragian 2 run (run failed)
B: Acuna 23 pass from Orrecchio (Marc Garcia pass from Orrechio)
P: Tahir Cruise 47 pass from Alieu Sahor (Pass fail)
B: Mike Nowak 6 run (run failed)
B: Nowak 6 run (run failed)
B: Garcia 14 pass from Orrecchio (run failed)
P: Cruise 25 run (Paul Johnson pass from Sahor)
Haverford School 28 6 7 0 - 41
Penn Wood 6 0 0 0 - 6
HS: Malik Twyman 23 pass from Tommy Toal (Tommy McNamara kick)
PW: Tayvon Ruley 50 run (kick failed)
HS: Twyman 1 run (McNamara kick)
HS: Twyman 1 run (McNamara kick)
HS: Micah Sims 11 pass from Toal (McNamara kick)
HS: Dox Aitken 65 pass from Toal (kick failed)
HS: Twyman 35 run (McNamara kick)
Lawrenceville 7 28 0 6 - 41
Penn Charter 7 7 7 15 - 36
L: Sam Wamakima 1 run (Daniel Alexander kick)
PC: Marqui Johnson 38 run (Colin Mattice kick)
L: Emile Bamfield 65 pass from Joe Kalosky (Alexander kick)
L: Dylan DeMarco 13 pass from Kalosky (Alexander kick)
L: Bamfield 5 with bloked punt (Alexander kick)
PC: Evan Ferrell 5 pass from Mike Hnatkowsky (Mattice kick)
L: Isaiah Wingfield 45 pass from Kalosky (Alexander kick)
PC: Jake McCain 1 run (Mattice kick)
PC: Johnson 3 run (Mattice kick)
PC: Ferrell 65 pass from Hnatkowsky (Hnatkowsky run)
L: Wingfield 10 pass from Kalosky (run failed)
Springside Chestnut Hill 0 6 0 17 - 23
Hill School 6 0 14 0 - 20
SCH: Matt Hoffman 12 pass from Matt Rahill (kick failed
SCH: Cucconotta 8 pass from Rahill (Cucconotta from Rahill)
SCH: Safety
SCH: Hoffman 12 pass from Rahill (Jimmy Burke kick)
Salesianum 0 0 7 0 - 7
Father Judge 0 7 7 0 - 14
FJ: Yeedee Thaenrat 14 run (Joe Gallagher kick)
S: Jeremy Ryan 31 pass from Garrett Cannon (Pearce Bartlett kick)
FJ: Robert King 16 run (Gallagher kick)