S. Jersey Scoreboard
Wednesday's Results Boys' Basketball CENTRAL GROUP 1 FIRST ROUND Florence 61, Manville 24 CENTRAL GROUP 2 QUARTERFINALS
Wednesday's Results
Boys' Basketball
CENTRAL GROUP 1 FIRST ROUND
Florence 61, Manville 24
CENTRAL GROUP 2 QUARTERFINALS
Bordentown 57, Lakewood 54
CENTRAL GROUP 3 FIRST ROUND
Northern Burlington 73, Neptune 60
SOUTH GROUP 1 FIRST ROUND
Haddon Heights 66, Salem 45
Schalick 77, Camden Academy Charter 31
Palmyra 57, Haddon Township 35
Woodbury 56, Riverside 34
SOUTH GROUP 2 QUARTERFINALS
Camden 61, Collingswood 57
Haddonfield 64, Cedar Creek 40
Sterling 53, Bridgeton 33
Middle Township 74, West Deptford 33
SOUTH GROUP 3 FIRST ROUND
Toms River South 62, Seneca 56
SOUTH GROUP 4 QUARTERFINALS
Cherry Hill East 61, Cherry Hill West 45
Atlantic City 74, Southern Regional 61
Rancocas Valley 47, Toms River North 28
Cherokee 57, Washington Township 52
SOUTH NON-PUBLIC A FIRST ROUND
Christian Brothers Academy 80, Paul VI 65
SOUTH NON-PUBLIC B FIRST ROUND
Rutgers Prep 81, Moorestown Friends 62
Wildwood Catholic 63, St. Joseph 46
Marist 92, Doane Academy 57
Holy Spirit 67, Gill St. Bernard's 66
Girls' Basketball
CENTRAL GROUP 3 FIRST ROUND
Middletown North 59, Northern Burlington 41
SOUTH GROUP 1 FIRST ROUND
Woodbury 51, New Egypt 44
Clayton 45, Riverside 27
Gloucester 61, Pennsville 37
Haddon Heights 64, Schalick 23
SOUTH GROUP 2 QUARTERFINALS
Deptford 40, Haddonfield 39
Lower Cape May 63, Audubon 22
Middle Township 45, Cedar Creek 33
Sterling 53, Bridgeton 33
SOUTH GROUP 3 FIRST ROUND
Central Regional 60, Westampton Tech 49
Ocean City 61, Seneca 39
SOUTH GROUP 4 QUARTERFINALS
Shawnee 57, Absegami 36
Cherokee 58, Toms River North 30
Lenape 60, Atlantic City 46
Rancocas Valley 41, Washington Township 39
SOUTH NON-PUBLIC A FIRST ROUND
Red Bank Catholic 53, Paul VI 48
Immaculata 60, Bishop Eustace 51
SOUTH NON-PUBLIC B FIRST ROUND
Wildwood Catholic 81, Timothy Christian 49
Patrick School 57, St. Joseph 31
Boys' Basketball Boxes
Central Group 1 First Round
Manville 5 6 9 4 - 24
Florence 19 19 13 10 - 61
M: Javier Garcia 3, Carl Imhoff 9, Ramon Quinonez 5, Kenny Valasquez 7.
F: Femi Adebowale 6, Jabril Enmonds 9, Marquise Gehin 2, Jaylen Lewis 3, Myles McIntyre 2, Michael Morgan 8, Michael Muchowski 16, Kyle Ryan 4, Jeff Smith 5, Mitchell Tanzini 6.
Central Group 3 First Round
Neptune 10 17 9 24 - 60
Northern Burlington 10 12 26 25 - 73
N: Barry Brown 6, Marque Ellington 2, Micah Kerr 8, Kerry Kirkwood 17, Keishawn Kirkwood 15, Sean McMillan 12.
NB: Parker Dortch 17, Lawrence Garner 1, Mark Granberry 2, Nate Lewis 9, Marshe Terry 23, Cameron Tucker 10, J'Maurie Tucker 11.
South Group 1 First Round
Salem 13 7 9 16 - 45
Haddon Heights 19 18 15 14 - 66
S: Daquan Blake 8, Chimenti Eason 2, Antwan Furbush 5, Spencer Jarrett 2, Tazmere Martin 6, Teron Nance 3, Ramon Roots 15, Rashwan Williams 4.
HH: Jake Barr 4, Frankie Bell 3, Lucian Brownlee 8, Jeff Cross 5, Kwame Dokes 27, Jared Latane 12, Robert Tindley 7.
Camden Acad. Charter 6 5 9 11 - 31
Schalick 19 18 27 13 - 77
CAC: Edwin Centeno 2, Desmond Hill 11, Dijon Johnson 3, Stephen Lomax 7, Terrane Moore 3, My'Ante Moore 2, Daniel Riveria 2, Nigel Shields 1.
S: Dante Camilli 2, Collin Cardona 4, Mike Holloway 31, Troy Johnson 10, Shamirr Kennedy 6, Tyler Lunsford 14, Superior Ryan 10.
South Group 2 Quarterfinals
Collingswood 14 15 19 9 - 57
Camden 17 13 16 15 - 61
C: Isaac Destin 14, Ibrahim Kargbo 3, Marcquon Lawrence 14, Tyree Mann-Barnes 18, Malik Muhammad 8.
C: Brad Hawkins 12, Rasool Hinson 7, Jamal Holloway 23, William McCants 9, Myles Thompson 10.
Cedar Creek 6 3 13 18 - 40
Haddonfield 15 10 21 18 - 64
CC: Jalil Burrell 5, Lavelle Davis 6, Vincent Davis 13, Alex Dawn 2, Michael Gaines 3, Isaiah Watson 11.
H: Robby Depersia 12, Nick DePersia 11, Matt Fell 2, Tommy Kadar 2, Tyler Klaus 14, Luke Leverick 20, Jake Robinson 3.
South Group 4 Quarterfinals
Rancocas Valley 16 11 7 13 - 47
Toms River North 4 13 4 7 - 28
RV: Jordan Cole 4, Darius Dooley 18, Justin Marshall 2, Ned Ogoemesim 13, Adam Perry 4, Brendan Ruby 6.
TRN: Brian Brannagan 3, Darrion Carrington 6, Jordan Craig 6, Evan Martin 4, Mike Nyisztor 4, Hunter Patrick 3, Ted Thelemaque 2.
Washington Township 7 14 10 21 - 52
Cherokee 12 13 9 23 - 57
WT: Spencer Cook 20, A.J. Michaels 2, Justin Ortiz 2, Rich Racobaldo 17, Jerry Thompson 11.
C: Paul Bellamy 28, Kevin Brown 2, Steve Gervasi 1, Luke Gibson 2, Grant Gibson 12, Marcus Marshall 6, Tyler Tobin 6.
Southern Regional 15 16 12 18 - 61
Atlantic City 10 14 25 25 - 74
SR: Dylan Clark 2, Ethan Dubois 6, Jake Logue 19, Eric Ray 7, Peyton Wejnert 27.
AC: Kevin Allen 21, Leon Daniels 24, Ryan Fader 7, Jamir Prevard 13, Lamar Thomas 9.
South NonPublic B First Round
Moorestown Friends 4 18 13 27 - 62
Rutgers Prep 24 23 15 19 - 81
MF: Joe Beideman 19, Jackson Blanchard 2, Andy Cook 2, CJ Eni 12, Chris Grahan 2, John Nutaitis 4, Elijah O'Neal 4, Jordan White 15.
RP: Karl Charles 23, Levi Holmes 21.
Gill St. Bernard's 16 19 14 17 - 66
Holy Spirit 11 23 12 21 - 67
GSB: Hamzen Demaira 11, Ian DeMarest 17, J.M Mea 14, Adam Mitola 16, Mike Morreale 4, Alex Schachne 2, Jovas Stakiliunas 2.
HS: CJ Barnes 20, Andrew Gallagher 2, Tyler Jones 15, John Middleton 14, Travis Stoll 2, Jordan Taylor 14.
St. Joseph 15 10 15 6 - 46
Wildwood Catholic 26 8 8 21 - 63
SJ: Jordan Davis 2, Jordan Herrin 11, Drew Hohman 13, B.J. Mitchell 16, Ricky Quirindongo 4.
WC: Will Bell 10, Caleb Fields 2, Charles Fields 6, Ryan Legler 6, Kevin McWade 7, D.J. Smith 21, Trey Smith 11.
Doane Academy 1 21 14 21 - 57
Marist 24 21 25 22 - 92
DA: Willy Colon 1, Titus Flowers 6, Bryce Green 10, Chase Lane 15, Elijah Pettis 3, David Rodriguez 2, Damon Wall 20.
M: Myer Armstrong 3, Christian Dejean 10, Kyle Elliott 11, Kenny Jones 9, Steven Ruiz 6, Logan Santiago 17, Jose Santos 14, Hakeen Slue-Brown 8, Justin Taylor 4, Mark Thomas 4, Darcel Wood 6.
Girls' Basketball Boxes
Central Group 3 First Round
Northern Burlington 9 7 14 11 - 41
Middletown North 9 21 14 15 - 59
NB: Alley Anderson 2, LaChelle Colbert 26, Erika Hill 3, Kacie Walton 10.
MN: Alexa Barriero 2, Allison Degrushe 6, Jordan Derise 7, Hailee Hallard 17, Kayla Morford 4, Kamani Williams 23.
South Group 1 First Round
Schalick 4 10 6 3 - 23
Haddon Heights 15 27 11 11 - 64
S: Grace Brown 4, Amanda Chomo 6, Sarah Hatten 3, Lauren Kenny 4, Superia Ryan 4, Tiernny Wiltshire 2.
HH: Marissa Beebe 4, Jynazha Davis 10, Caroline Gormley 5, Meagan Irish 6, Samantha Mullen 3, Alex Pease 6, Leah Peshkin 11, Ashley Reynolds 19.
New Egypt 13 12 8 11 - 44
Woodbury 10 14 17 10 - 51
NE: Jessica Andreula 3, Ashlyn Borik 10, Caitlyn Hughes 2, Kalilah Johnson 7, Faith Weber 22.
W: Zeaenna Brackett 10, Geena DiRugeris 6, Taylor Graham 25, Angelai Hayes 10.
Pennsville 6 8 11 12 - 37
Gloucester 25 11 9 16 - 61
P: Jordan Beals 5, Logan Beals 3, Lexie DePew 11, Laura Esham 2, Alyssa Whipkey 12, Jenna Wyshinski 4.
G: Makenzi Cooper 17, Kylee Hirst 13, Jacqueline Myers 6, Nikki Velez 25.
South Group 2 Quarterfinals
Deptford 10 12 10 8 - 40
Haddonfield 9 12 10 8 - 39
D: NaOnna Brown 4, Immane Bussie 12, Cheyenne Clark 18, Juliette Tobin 6.
Audubon 8 3 4 7 - 22
Lower Cape May 20 15 16 12 - 63
A: Kim Hill 4, Erica Lord 4, Mackenzie Reilly 8, Bailie Rizzo 2, Bailey Warren 4.
LCM: Kassidy Cluff 2, Jessica Elliott 2, Madison Gibson 11, Lauren Holden 21, Olivia Levin 6, Ariel McGee 10, Dejahanee McNeal 2, Lizzy Sulecki 4, Rian Young 5.
Cedar Creek 12 2 13 6 - 33
Middle Township 6 12 13 14 - 45
CC: Fatimah Blackwell 4, Shanon Fletcher 4, Kelsey Kruger 2, Alina Nelson 2, Alissa Reeves 8, Casey Thomas 8, Maddy Tomasello 5.
MT: Jenna Herlihy 14, Allison Hunter 2, Olivia Nelson 3, Bridgette Ruskey 20, Ashley Ryan 2, Summer Sides 4.
Bridgeton 2 7 8 16 - 33
Sterling 12 14 17 10 - 53
B: Eniyah Armstead 2, Deja Mosely 13, Jadesia Stafford 1, Destiny Thompson 17.
S: Dominique Budd 15, Ke'alohilani Naone-Carter 10, Shanell Robinson 8, Jordan Wallace 18, Leila Zapata 2.
South Group 3 First Round
Seneca 8 3 9 19 - 39
Ocean City 13 11 22 15 - 61
S: Megan Drum 8, Rachel Jankowski 5, Emily Metzger 3, Rachel Roseboro 7, Sam Scarpello 3, Maddy Schulte 13.
OC: Karissa Bourbeau 6, Olivia Briggs 13, Rosalia Daddi 2, Sadie Ford 5, Alexis Paone 8, Nicole Piergross 2, Grace Sacco 15, Sierra Schoenwald 10.
South Group 4 Quarterfinals
Absegami 13 3 11 9 - 36
Shawnee 18 10 16 13 - 57
A: Brielle Clark 6, Sara Pietropola 3, Mary Riggs 11, Arielle Schafer 6, Eva Sodaitis 10.
S: Jennifer Byrne 10, Taylor Gilligan 3, Jenna Hoffner 7, Karissa Mansure 3, Amanda Morello 6, Taylor Ryan 15, Nikola Williams 13.
Washington Township 11 14 2 12 - 39
Rancocas Valley 10 9 13 9 - 41
WT: Ashley Akumuo 4, Brianna Capacchione 7, Madison Dorney 3, Torie Eggers 9, Ciara Keitt 12, Courtney Treude 4.
RV: De'Ja Brown 7, Jonise Ledbetter 6, Katie McShea 8, Aaliyah Paxton 12, Kristin Smith 8.
Toms River North 5 5 11 9 - 30
Cherokee 9 18 18 13 - 58
TRN: Marissa Dusheck 2, Amanda Johnson 4, Christina Ribaudo 18, Breonna Runk 2, Ashley Tutzauer 4.
C: Samantha Debicki 5, Jamie Manzo 10, Taylor McGlashan 12, Shaye McGoey 13, Leah Reistle 7, Isabella Therien 11.
Atlantic City 4 13 12 17 - 46
Lenape 16 10 17 17 - 60
AC: Chapman 1, Alyvia Essex 17, Skylar Glass 2, Alexis Harris 14, Alejandra Serrano 3, Raquel White 2, Lajerah Wright 7.
L: Alicia Hampton 1, Shane Holmes 4, Caroline Kovacs 2, Mackenzi McErlean 5, Amanda McGrogan 4, Alex Seedes 18, Maddie Sims 26.
South NonPublic A First Round
Paul VI 7 13 12 16 - 48
Red Bank Catholic 12 6 15 20 - 53
PV: Isabel Caruso 7, Payton Greene 7, Lauren Lewis 12, Simone Small 2, Aliyah Stephens 20.
RBC: Alex Barazotti 13, Rose Caverly 3, Maureen Coakley 21, Rachel Gazda 3, Josie Larkins 2, Hayley Moore 2, Katie Rice 9.
South NonPublic B First Round
Wildwood Catholic 26 21 28 6 - 81
Timothy Christian 11 9 12 17 - 49
WC: Becky Andress 12, Katie Fiore 2, Noelle Johnson 7, Caitlin McMullan 23, Eileen McNulty 7, Molly McNulty 1, Lauren Moretti 10, Olivia Rulon 19.
TC: Michaela Csorny 19, Hannah Saquian 19, Gabrielle Saydee 11.
Thursday's Schedules
Boys' Basketball
SOUTH GROUP 1 QUARTERFINALS
Haddon Heights at Wildwood
Woodbury at Schalick, 6:30
Gloucester at Paulsboro, 6
SOUTH GROUP 3 QUARTERFINALS
Highland at Timber Creek, 5
Moorestown at Winslow Township
Westampton Tech at Delsea
SOUTH NONPUBLIC A QUARTERFINALS
Notre Dame at St. Augustine, 6
Christian Bros Acad. at Gloucester Catholic, 4
SOUTH NONPUBLIC B QUARTERFINALS
Red Bank Catholic at Camden Catholic
Girls' Basketball
CENTRAL GROUP 1 QUARTERFINALS
Florence at South Hunterdon, 7
SOUTH GROUP 1 QUARTERFINALS
Woodbury at Haddon Heights
Clayton at Gloucester
Burlington City at Wildwood, 4
SOUTH GROUP 3 QUARTERFINALS
Toms River South at Woodrow Wilson
Cumberland at Ocean City
Moorestown at Mainland, 6
Central Regional at Timber Creek, 7
SOUTH NONPUBLIC A QUARTERFINALS
Donovan Catholic at Gloucester Catholic, 6
Boys' Bowling
South Jersey High Averages
1. Matt Frei-Funk, Lenape, 223
2. Matt Young, Eastern, 220
3. Daryl James, Westampton Tech, 217
4. Glenn Trace, Cherry Hill West, 215
5. Dean Klimek, Lenape, 213
6. Jacob Boris, Seneca, 210
7. Chris Pagliuso, Shawnee, 210
8. Andrew Abbonizio, Shawnee, 210
9. Matt Loeber, Cherry Hill East, 209
10. Mike Uhl, Lenape, 203
11. Jordan Shackleford, Westampton Tech, 202
12. Tyler Rea, Washington Twp. 199
12. Eric Freeman, Shawnee, 199
14. Dean Bongiovanni, Cherry Hill West, 197
15. John Biedebach, Maple Shade, 196
16. Mike Lewandowski, Eastern, 195
Girls' Bowling
South Jersey High Averages
1. Jessica Bello, Pennsauken, 191
2. Katie Robb, Kingsway, 187
3. Kristina Scimone, Eastern, 185
4. Michelle Bello, Pennsauken, 182
5. Maddie Miller, West Deptford, 180
6. Laken Owen, Kingsway, 177
7. Carla Hansen, GCIT, 174
8. Erin Welling, Seneca, 171
9. Caitlyn Sorelle, Bishop Eustace, 169
10. Sammie Willis, Deptford, 167
11. Tori Bombardt, Deptford, 164
12. Bria Reid, Westampton Tech, 160
13. Anna Hileman, Eastern, 156
14. Kate Bardall, Kingsway, 155
14. Gaby Mills, Lenape, 155
14. Andrea DiStefano, Medford Tech, 155