S. Jersey Scoreboard
Sunday's Results Boys' Basketball PLAY-BY-PLAY CLASSIC Hun School 48, Medford Tech 43 Atlantic City 61, Lower Merion 51
Sunday's Results
Boys' Basketball
PLAY-BY-PLAY CLASSIC
Hun School 48, Medford Tech 43
Atlantic City 61, Lower Merion 51
Rancocas Valley 69, Cherry Hill West 67 (OT)
NONLEAGUE
Devon Prep 44, King's Christian 34
Girls' Basketball
97.3 ESPN GIRLS' BASKETBALL SHOOTOUT
Millville 32, Central 30
Gloucester Catholic 43, Middletown South 36
Timber Creek 60, Springside Chestnut Hill 38
Holy Spirit 57, Wildwood Catholic 29
BLUE CHIP SUPER SHOWCASE
Shawnee 53, Garnet Valley 47 (OT)
Boys' Basketball Boxes
Play-By-Play Classic
Lower Merion 11 13 12 15 - 51
Atlantic City 6 18 11 26 - 61
LM: Asher Barry 20, Jule Brown 8, KJ Helton 2, Terrell Jones 2, Steve Pendleton 15, Corey Sherman 4.
AC: Kevin Allen 15, Aishon Centino 5, Leon Daniels 19, Munir Harris 4, Jamir Prevard 7, Lamar Thomas 11.
Hun School 10 11 14 13 - 48
Medford Tech 9 5 18 11 - 43
HS: Kyle Borden 4, Niall Carpenter 11, Andrew Dufort 2, Austin Harriot 4, Dominic Robb 8, Ben Seipt 12, Tucker Stevenson 2, Eric Williams 5.
MT: John Armstead 4, Ronald Gaskin 5, Aziz Parker 7, Shakwel Vincent 18, Bryan Isaiah Williams 9.
Rancocas Valley 10 15 22 17 5 - 69
Cherry Hill West 8 15 26 15 3 - 67
RV: Jordan Cole 9, Darius Dooley 6, Shaun Ellis-Bradley 4, Aaron Little 2, Ned Ogoemesim 20, Adam Perry 16, Brendan Ruby 10.
CHW: Elijah Bey 23, Danny Buckwalter 18, Jack Goan 9, Bruce Neal 4, Can Oztamur 13.
Nonleague
Devon Prep 12 8 11 13 - 44
King's Christian 4 8 14 8 - 34
DP: Danny Brace 16, Jack Hegarty 3, James Loftus 4, Daniel Shannon 2, Andrew Shannon 16, Andrew Walheim 3.
KC: Jared Jeweitt 11, Claude LaFond 3, Christian Pellerin 2, Chris Ross 10, Anthony Thomas 8.
Girls' Basketball Boxes
97.3 ESPN Shootout
Timber Creek 15 13 16 16 - 60
Springside Chestnut Hill 10 11 9 8 - 38
TC: Bridget Brierley 2, Joie Brittingham 6, Kayla Cade 2, Kirsten Flournoy 8, Celina Foxworth 4, Brittany Martin 22, Macie McCallion 2, Summer Pierce 4, Fatimah Williams 10.
SCH: Chloe Burns 4, Destini Curry 2, Mo'ne Davis 11, Lindsay Hiner 2, Emily McNesby 2, Marissa Pownall 1, Delaney Sweitzer 8, Savannah Sweitzer 2, Essence Walden 6.
Millville 18 0 7 7 - 32
Central 15 3 7 5 - 30
M: Alexis Harrison 11, Kapree Holden 6, Kaila Smith 13, Amanda Smith 2.
C: Jaclyn Bobinski 3, Halie Bondulich 6, Adriana DeJesus 1, Alexis Halloway 3, Katelyn Kuster 14, Samantha Wilbur 3.
Middletown South 6 6 9 15 - 36
Gloucester Catholic 7 7 14 15 - 43
MS: Alexandra Balsamo 2, Madison Curtis 3, Haley Dalonzo 6, Angela DeBartolome 3, Stephanie Karcz 11, Julia Valkos 11.
GC: Mary Gedaka 5, Maggie McIntyre 11, Naiyi Sabb 6, Dani Sandlerin 14, Kennedi Thompson 7.
Wildwood Catholic 13 2 8 6 - 29
Holy Spirit 15 15 18 9 - 57
WC: Becky Andress 3, Mary Gomez 2, Madison Hamlin 2, Caitlin McMullan 9, Lauren Moretti 8, Olivia Rulon 5.
HS: Cass Gallagher 4, Francesca Geromini 7, Regina Lamken 2, Kealei Light 2, Kira McCully 2, Natalie Neidutofer 15, Amanda Reale 4, Alexis Steffens 5, Aubrey Wilson 16.
Blue Chip Super Showcase
Shawnee 14 5 11 8 15 - 53
Garnet Valley 9 6 9 14 9 - 47
S: Jennifer Byrne 20, Jenna Hoffner 9, Karissa Mansure 6, Amanda Morello 2, Taylor Ryan 7, Nikola Williams 9.
GV: Sydney Fail 3, Macy Goldbach 20, Maddie Ireland 5, Jordan Ireland 13, Michelle Koscinski 3, Sam Tomasetti 2, Kylie Young 1.
Monday's Schedules
Boys' Basketball
CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN
Millville at Egg Harbor Township, 5:30
Atlantic City at Vineland, 6
Absegami at Holy Spirit, 7
CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL
Ocean City at Lower Cape May, 7
Oakcrest at Middle Township, 7
CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED
Cedar Creek at Buena, 5:30
PENN-JERSEY NORTH
Doane Academy at Calv. Christian (N.J.), 5:15
TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC
Wildwood at Clayton, 6
NONLEAGUE
Maple Shade at Gateway, 5:30
Bordentown at Camden County Tech, 5:30
Bridgeton at Mainland, 5:30
Gloucester at GCIT, 5:30
Burlington Twshp. at Westampton Tech, 6:30
Northern Burlington at Delran, 6:30
Girls' Basketball
BURLINGTON COUNTY FREEDOM
Burlington City at Medford Tech, 5:15
BURLINGTON COUNTY PATRIOT
Delran at Northern Burlington, 5:15
CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN
Egg Harbor Township at Millville, 5:30
Vineland at Atlantic City, 7
CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL
Middle Township at Oakcrest, 5:30
Lower Cape May at Ocean City, 6
CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED
Buena at Cedar Creek, 5:30
Cape May Tech at Wildwood Catholic, 5:30
St. Joseph at Atlantic County Tech, 5:30
COLONIAL CONFERENCE PATRIOT
Lindenwold at Paulsboro, 5:30
PENN-JERSEY NORTH
Doane Academy at Solebury School, 3:45
NONLEAGUE
Highland at Camden, 3:45
Our Lady of Mercy at Penn Tech, 3:45
Gateway at Maple Shade, 5
Camden County Tech at Bordentown, 5:30
Burlington Township at Trenton Catholic, 5:30
GCIT at Woodbury, 5:30
Penns Grove at Gloucester, 5:30
Mainland at Bridgeton, 5:30
Plumstead Christian at Life Center, 6
Seneca at Williamstown, 7
Wrestling
OLYMPIC CONFERENCE
Cherokee at Cherry Hill West, 6
TRI-COUNTY ROYAL
Highland at Clearview, 6:30
NONLEAGUE
Penns Grove at Salem, 5:30
Bishop Eustace at Palmyra, 6
Burlington Township at St. Joseph, 6
Clayton at Schalick, 6:30
Gloucester at Westampton Tech, 6:30
Mainland at Deptford, 6:30
Gateway at Collingswood, 7
Woodstown at West Deptford, 7
Burlington City at Gloucester Catholic, 7
Tuesday's Schedules
Boys' Basketball
CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED
Atlantic Tech at St. Joseph, 7
FRIENDS SCHOOLS LEAGUE
Shipley at Moorestown Friends, 5:30
OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN
Cherokee at Cherry Hill East, 3:45
Lenape at Washington Township, 5:30
OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL
Camden Catholic at Camden, 6:30
Paul VI at Woodrow Wilson, 7
OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT
Timber Creek at Winslow Township, 5:15
PENN-JERSEY NORTH
New Foundations at Doane Academy, 4
TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC
Clayton at Salem, 5:30
Pennsville at Wildwood, 6
Pitman at Gloucester Catholic, 7
TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND
Penns Grove at Cumberland, 5:30
Deptford at Delsea, 7
Schalick at Woodstown, 7
TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL
GCIT at Kingsway, 5:30
Williamstown at Hammonton, 5:30
Clearview at Highland, 7
NONLEAGUE
Trenton Catholic at Willingboro, 4
Eastern at Shawnee, 4
Triton at Camden Academy Charter, 4
Allentown at Northern Burlington, 5
Vineland Prep at Pennsauken Tech, 5
Florence at Holy Cross, 5:15
Riverside at Bordentown, 5:15
New Egypt at Burlington City, 5:15
Pemberton at Pennsauken, 5:30
Paulsboro at Collingswood, 5:30
Haddonfield at Haddon Township, 5:30
Gateway at Sterling, 5:30
Glassboro at Gloucester, 5:30
Palmyra at Cinnaminson, 6:15