S. Jersey Scoreboard
Saturday's Results Boys' Basketball TRI-COUNTY CHRISTIAN Gloucester Christian 75, Christian Academy 50 NONLEAGUE Atlantic Christian at St. Joseph, ppd.
Saturday's Results
Boys' Basketball
TRI-COUNTY CHRISTIAN
Gloucester Christian 75, Christian Academy 50
NONLEAGUE
Atlantic Christian at St. Joseph, ppd.
Gloucester 69, Gateway 67
Woodbury 61, Millville 44
Washington Township 62, Pleasantville 50
Camden Catholic 55, Vineland 29
Deptford 86, West Deptford 85
Wildwood 77, Camden County Tech 55
Timber Creek 76, Woodrow Wilson 70
Collingswood 62, Pennsauken 54
Paul VI 58, Eastern 56
Shawnee 50, Cherokee 49 (OT)
Notre Dame (N.J.) 73, Holy Cross 58
Bordentown 80, Pitman 39
St. Augustine 55, Holy Spirit 52
Girls' Basketball
97.3 ESPN SHOOTOUT
Mainland 47, Atlantic Christian 25
Atlantic City 43, St. Joseph 30
Middle Township 40, Trenton 36
Shabazz 51, Ocean City 39
Cedar Creek 53, Absegami 51
SOUTH JERSEY INVITATIONAL
Camden Catholic 62, Deptford 29
Winslow Township 50, Collingswood 44
Rancocas Valley 54, Sterling 47
NONLEAGUE
Clayton 40, Glassboro 15
Timber Creek 50, Woodrow Wilson 43
Haddonfield 71, Pennsauken 23
Cherokee 50, Shawnee 40
Paul VI 41, Eastern 33
Wrestling
ABSEGAMI TRI
Washington Township 36, Absegami 24
Paulsboro 51, Washington Township 18
Paulsboro 63, Absegami 3
BORDENTOWN QUAD
Haddon Township 50, Bordentown 23
Haddon Township 61, Pitman 12
Pitman 43, Bordentown 33
CHERRY HILL WEST QUAD
Cherry Hill West 60, Hamilton East 15
Cherry Hill West 60, Steinert 15
Millville 45, Cherry Hill West 34
Millville 57, Steinert 15
DELRAN QUAD
Delran 60, Bishop Eustace 7
DELSEA QUAD
Eastern 34, Woodstown 29
Woodstown 54, Schalick 15
EGG HARBOR TOWNSHIP QUAD
Cinnaminson 32, West Deptford 27
Cinnaminson 84, Gloucester Catholic 0
Cinnaminson 30, Egg Harbor Township 23
HADDON HEIGHTS QUAD
Penns Grove 50, Palmyra 27
LENAPE QUAD
Haddonfield 41, Lenape 20
OVERBROOK QUAD
Sterling 48, Cedar Creek 28
PALMYRA TRI
Haddon Heights 39, Palmyra 34
PEMBERTON QUAD
Pemberton 41, Gloucester 30
Pemberton 37, Oakcrest 33
Ocean City 51, Pemberton 24
WILLIAMSTOWN TRI
Williamstown 36, Timber Creek 30
WINSLOW TOWNSHIP QUAD
Winslow Township 53, Atlantic City 18
Winslow Township 61, Lower Cape May 11
Gateway 46, Winslow Township 33
Gateway 72, Lower Cape May 6
Gateway 58, Atlantic City 14
NONLEAGUE
Cherry Hill East 45, Palmyra 27
Boys' Bowling
Cherry Hill West 4, St. Augustine 0
Boys' Basketball Boxes
Tri-County Christian
Gloucester Christian 27 16 22 10 - 75
Christian Academy 11 15 15 9 - 50
GC: Brian Groot 17, Austin Kearney 27, Josh Roach 6, Collin Sareyka 17, Bill Scanlon 6, Chris Sickler 2.
CA: Ethan Dutton 16, Devon Howard 2, RJ Walker 10, Brady Waller 8, Jeramiah Williams 14.
Nonleague
Gateway 17 18 15 17 - 67
Gloucester 14 17 14 24 - 69
G: Tyree Clark 5, Jeremy Hellyer 7, Justin Kapp 10, Dan Teschko 37, Justyce Young 8.
G: Roy Bond 2, Tony Bultron 11, Sai'mere Colon 8, Jaleel Hatcher 28, Jake Petrick 11, Trey Thompson 9.
Vineland 2 7 13 7 - 29
Camden Catholic 15 10 18 12 - 55
V: Betancourt 1, Davon Carter 6, Chris Louis 4, Lukkus Perez 5, Jaquan Porter 2, Christian Quijada 9, Mack Selby 2.
CC: Craig Campbell 4, Brendan Crawford 14, Courtney Cubbage 7, Joe Hahn 2, Terrance Harris 9, Demola Onifade 2, Jamal Parker 7, Jimmy Robinson 8, Joe Wolfram 2.
Timber Creek 21 14 24 17 - 76
Woodrow Wilson 8 23 16 23 - 70
TC: Dikenba Amugo 6, Randy Bell 15, Caleb Bowser 12, Mike Schlitter 5, Donovan Spencer 4, Justin Thompson 26, Denzel Washington 2, Hershell Williams 6.
WW: Tymere Carter 13, Javier Gonzalez 14, Tyrelle King 16, Dante Owens 11, Hymid Taplin 16.
Pleasantville 10 17 7 16 - 50
Washington Township 13 18 11 20 - 62
P: Kenny Allen 11, Chequan Hargrosde 16, Jovan Luna 1, Malik Morgan 7, Phil Polanco 2, Isiah Spencer 1, Omar Wallace 12.
WT: Spencer Cook 13, Mekhi Greene 3, Nick McGough 3, Justin Ortiz 19, Rich Racobaldo 4, Jerry Thompson 20.
Camden County Tech 13 8 19 15 - 55
Wildwood 30 24 14 9 - 77
CCT: Zafir Brower 12, Michael English 2, Delonte Johnson 1, Earon Trowery 8, Najee Watson 10, Khalil Wise 4, Ray Young 18.
W: Jahnire Coleman 23, Kyion Flanders 14, Gerald Gibbs 14, Yahmire McNeal 9, Mikal Poteat 6, Abdiel Richards 2, Kevin Wright 2, Trayvon Young 7.
Eastern 10 21 17 8 - 56
Paul VI 18 7 11 22 - 58
E: Keith Davis 11, Logan Edwards 7, Justin Fendrick 19, Chase Finnegan 4, Darren Gibson 4, Maliq Sanders 11.
PV: Will Cabbler 4, Jeremiah Harris 12, Kiyon Johnson 14, Voshon Mack 8, Lonnie Moore 18, Justin Ryder 2.
Bordentown 30 17 23 10 - 80
Pitman 5 9 6 19 - 39
B: Manny Ansong 2, Teriq Ashburn 6, Kenyondre Blackshear 8, Darnill Brown 16, Drew Chiszar 2, Mike Giorgianni 2, Dante Gipson 10, Myron Gordon 15, Dominik Nemeth 2, Brison Teel-Scott 11, Jon Vasil 6.
P: Luke Castagna 9, Kyle Collinsworth 5, Mike D'Orazio 8, David Gerace 2, Will Gougon 7, John Rooney 3, Nick Sanitate 3, Zach Shalaway 2.
Millville 9 10 12 13 - 44
Woodbury 14 15 21 11 - 61
M: Terrance Allen 2, Jordan Fitchett 12, Davion Holland 2, Carlton Lawrence 17, Tyeck Newman 1, Derrick Porter 4, Lamarr Preston 4, Tyrese Snipe 2.
W: Jalen Bundy 8, Jamere Lynch 9, R. Miller 4, Deschaun Miller 3, Ja'zere Noel 10, Cornell Rocester 6, Darius Triplett 21.
Deptford 19 24 22 21 - 86
West Deptford 29 22 17 17 - 85
D: Glenn Abbott 40, D'Andre Blue-Eli 13, Zach Chapman 7, Kevin Clark 12, Terron Hackley 2, Zack Jankauskus 4, Jaythan Vereen 8.
WD: Preston Harcum 24, Marcus Malloy 19, Marc Malloy 2, Luke McKeown 8, Marquise Owens 27, Zach Peterson 5.
Cherokee 16 13 11 5 4 - 49
Shawnee 11 7 16 11 5 - 50
C: Paul Bellamy 22, Kevin Brown 10, Grant Gibson 7, Luke Gibson 2, Marcus Marshall 3, Tyler Tobin 5.
S: Dean Austin 16, Dylan Deveney 9, Anthony Mague 4, Dean Noll 2, Sam Portner 14, Alec Warren 5.
Holy Cross 12 18 14 14 - 58
Notre Dame (N.J.) 23 25 17 8 - 73
HC: Brandon Anderson 9, Billy Atkinson 6, Kevin Carroll 5, Tymere DeShield 7, Sean Heine 3, Zach Shontz 10, Brandon Simmons 14, Matt Thomas 4.
ND(: Manny Dixon 19, Sean Hoggs 19, Darren James 2, Troy Jones 10, Sean Kelly 5, Vikram Singh 2, Christain Swiney 9, Ryan Turco 2, Mike Walley 5.
St. Augustine 16 18 10 11 - 55
Holy Spirit 13 12 15 12 - 52
SA: Nate Aldrich 4, Austin Kennedy 3, Justyn Mutts 24, Sa'eed Nelson 21, George Steffa 3.
HS: CJ Barnes 4, Tyler Jones 4, Jack Marczyk 2, John Middleton 14, Matt Sommers 8, Jordan Taylor 20.
Girls' Basketball Boxes
97.3 ESPN Shootout
Shabazz 17 15 15 4 - 51
Ocean City 8 12 9 10 - 39
S: Robin Engleman 2, Carrie King 8, Ivana Negron 6, Danielle Robinson 11, Acestra Robinson 17, Jayla Thorton 7.
OC: Olivia Briggs 11, Nicole Fenton 3, Sadie Ford 3, Alexis Paone 5, Nicole Piergross 3, Grace Sacco 6, Sierra Schoenwald 8.
Trenton 10 8 5 13 - 36
Middle Township 10 7 13 10 - 40
T: Shymirra Grant 3, Deja Ingram 15, Tatyyana Jones 1, Tyquasia Peterson 8, Jazzmere Weathers 1, Jhava Wilson 8.
MT: Jenna Herlihy 2, Allison Hunter 4, Devon Nagle 2, Olivia Nelson 3, Samantha Pyffer 5, Bridgette Ruskey 5, Ashley Ryan 9, Summer Sides 10.
St. Joseph 2 7 8 13 - 30
Atlantic City 13 8 17 5 - 43
SJ: Dana DiRenzo 20, Krissy Kozachyn 4, Jana Martini 4, Sarah Matro 2.
AC: Alyvia Essex 15, Skylar Glass 2, Janerah Glaze 3, Alexis Harris 10, Erin Rafter 2, Raquel White 1, Lajerah Wright 10.
Atlantic Christian 7 0 9 9 - 25
Mainland 13 12 9 13 - 47
AC: DJ Hitchner 9, Sarah Kimmerley 2, Shannon Murphy 8, Ola Oguatuase 6.
M: Gabby Boggs 11, Mackenzie Brennan 5, Melanie Malcom 7, Shea Scannell 10, Georgia Schoen 2, Lex Schoen 6, Meghan Stafford 6.
South Jersey Invitational
Sterling 15 9 13 10 - 47
Rancocas Valley 13 16 14 11 - 54
S: Dom Budd 12, Xiomara Colon 2, Brennah Lambert 11, Ke'alohilani Naone-Carter 11, Shanell Robinson 2, Jordan Wallace 7, Leila Zapata 2.
RV: Briana Boyd 5, De'Ja Brown 22, Jonise Ledbetter 8, Katie McShea 5, Aaliyah Paxton 2, Kristin Smith 12.
Deptford 3 7 5 14 - 29
Camden Catholic 22 12 19 9 - 62
D: NaOnna Brown 8, Immane Bussie 3, Cheyenne Clark 12, Brianna Jankaukas 2, Ayriana Steele 2, Corin Willaims 2.
CC: Maggie Bednarek 2, Julia Braungart 6, Erin Campbell 6, Kate Deutsch 7, Brittany Garner 18, Arielle Robinson 4, Sierra Taylor 4, Taiah Thorton 15.
Winslow Township 13 11 14 12 - 50
Collingswood 5 7 10 22 - 44
WT: Nadja Brown 2, Ashli Cheek 15, Jaida Davis 10, Kimyatta Goggins 4, Amaiya Melvins 17.
C: Lauren Glaze 13, Jane Hatzell 2, Dominque Hunt 5, Morgan McConnell 7, Molly ONeill 15, Hannah Taglang 2.
Nonleague
Woodrow Wilson 9 10 8 16 - 43
Timber Creek 14 13 10 13 - 50
WW: Ciarah Bennett 13, Share Blackshear 2, Tierah Bush 4, Iris Sanjurjo 4, Tamara Sellers 7, Lyayshia Stevens 13.TC: Joie Brittingham 7, Kirsten Flournoy 17, Brittany Martin 9, Summer Pierce 4, Fatimah Williams 13.
Pennsauken 0 10 10 3 - 23
Haddonfield 23 17 16 15 - 71
P: Destiny Campbell-Scott 2, Jamiyah Rivas 3, Briana Roberts 7, Tenille Stewart 11.
H: Katie Agnew 1, Bridget Kane 4, Mary Kelly 4, C.C Mooney 11, Poisel 2, Meg Schroeter 5, Taylor Sehdev 22, Arpie Senopoulous 9, Meghan Smart 7, Annie Stanton 6.
Paul VI 4 18 11 8 - 41
Eastern 5 11 10 7 - 33
E: Alyssa Bentz 6, Molly Fendrick 7, Emily Fendrick 6, Alex Manchel 2, Leah Manchel 4, Kylea Patterson 6, Avery Reiter 2.
Shawnee 8 9 7 16 - 40
Cherokee 11 13 3 23 - 50
S: Jennifer Byrne 7, Jenna Hoffner 2, Karissa Mansure 2, Amanda Morello 4, Taylor Ryan 8, Nikola Williams 17.C: Erin Brown 3, Cailey Gibson 2, Taylor McGlashan 9, Shaye McGoey 16, Isabella Therien 20.
Glassboro 4 4 4 3 - 15
Clayton 9 9 6 16 - 40
G: Lyric Cunningham 4, Megan Lord 2, Solona Reyes 1, Morgan Servis 4, Nae Thomas 2, Alexis Winder 2.
C: Tatyana Bell 5, Samantha Blake 5, Catherine Copeland 9, Ally Moore 1, Kaymonah Praul 6, Francesca Shipe 5, Jada Simon 9.
Sunday's Schedules
Boys' Basketball
PLAY-BY-PLAY CLASSIC
At Cherry Hill West
Medford Tech vs. Hun School, 1
Atlantic City vs. Lower Merion, 2:45
Rancocas Valley vs. Cherry Hill West, 4
Girls' Basketball
97.3 ESPN SHOOTOUT
At Holy Spirit
Central vs. Millville, 1
Gloucester Cath. vs. Middletown South, 2:45
Springside Chestnut Hill vs. Timber Creek, 4:30 Wildwood Catholic at Holy Spirit, 6:15
BLUE CHIP SUPER SHOWCASE
Garnet Valley vs. Shawnee at Spring-Ford, 1
Monday's Schedules
Boys' Basketball
CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN
Millville at Egg Harbor Township, 5:30
Atlantic City at Vineland, 6
Absegami at Holy Spirit, 7
CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL
Ocean City at Lower Cape May, 7
Oakcrest at Middle Township, 7
CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED
Cedar Creek at Buena, 5:30
PENN-JERSEY NORTH
Doane Acad. at Calvary Christian, 5:15
TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC
Wildwood at Clayton, 6
NONLEAGUE
Maple Shade at Gateway, 5:30
Bordentown at Camden Tech-Sicklerville, 5:30
Bridgeton at Mainland, 5:30
Gloucester at GCIT, 5:30
Burlington Twp at Westampton Tech, 6:30
Northern Burlington at Delran, 6:30
Girls' Basketball
BURLINGTON COUNTY FREEDOM
Burlington City at Medford Tech, 5:15
BURLINGTON COUNTY PATRIOT
Delran at Northern Burlington, 5:15
CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN
Egg Harbor Township at Millville, 5:30
Vineland at Atlantic City, 7
CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL
Middle Township at Oakcrest, 5:30
Lower Cape May at Ocean City, 6
CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED
Buena at Cedar Creek, 5:30
Cape May Tech at Wildwood Catholic, 5:30
St. Joseph at Atlantic County Tech, 5:30
COLONIAL CONFERENCE PATRIOT
Lindenwold at Paulsboro, 5:30
PENN-JERSEY NORTH
Doane Academy at Solebury School, 3:45
NONLEAGUE
Highland at Camden, 3:45
Our Lady of Mercy at Penn Tech, 3:45
Gateway at Maple Shade, 5
Camden County Tech at Bordentown, 5:30
Burlington Township at Trenton Catholic, 5:30
GCIT at Woodbury, 5:30
Penns Grove at Gloucester, 5:30
Mainland at Bridgeton, 5:30
Plumstead Christian at Life Center, 6
Seneca at Williamstown, 7
Wrestling
OLYMPIC CONFERENCE
Cherokee at Cherry Hill West, 6
TRI-COUNTY ROYAL
Highland at Clearview, 6:30
NONLEAGUE
Penns Grove at Salem, 5:30
Bishop Eustace at Palmyra, 6
Burlington Township at St. Joseph, 6
Clayton at Schalick, 6:30
Gloucester at Westampton Tech, 6:30
Mainland at Deptford, 6:30
Gateway at Collingswood, 7
Woodstown at West Deptford, 7
Burlington City at Gloucester Catholic, 7