Pennsylvania Scoreboard
Thursday's Results Football PIONEER ATHLETIC CONFERENCE Perkiomen Valley 56, Upper Perkiomen 7 NONLEAGUE Boys' Latin 38, Central 14
Thursday's Results
Football
PIONEER ATHLETIC CONFERENCE
Perkiomen Valley 56, Upper Perkiomen 7
NONLEAGUE
Boys' Latin 38, Central 14
Roxborough 35, Mastbaum 18
Lincoln 7, Kensington 0
Olney 49, High School of the Future 14
Boys' Soccer
DISTRICT 1 CLASS AA FINAL
Holy Ghost Prep 3, Pottsgrove 1
DISTRICT 1 CLASS AAA SEMIFINALS
Central Bucks East 4, Unionville 1
Great Valley 1, Wissahickon 0
TRI-COUNTY CHRISTIAN SEMIFINAL
Christian Academy 2, Pilgrim Academy 1
TRI-COUNTY LEAGUE CHAMPIONSHIP
Phelps 2, Perkiomen School 1
INTER-AC LEAGUE
Haverford School 1, Penn Charter 0
Girls' Soccer
DISTRICT 1 CLASS AAA PLAYBACKS
Spring-Ford 1, Great Valley 0
Owen J. Roberts 2, Conestoga 1
DISTRICT 1 CLASS AAA SEMIFINALS
Central Bucks East 3, Council Rock South 0
Pennsbury 1, Central Bucks West 0 (OT)
TRI-COUNTY CHRISTIAN SEMIFINALS
Cumberland Christian 3, Christian Academy 1
INTER-AC LEAGUE
Penn Charter 5, Notre Dame 0
Field Hockey
CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIP
Archbishop Carroll 3, Cardinal O'Hara 2
INTER-AC LEAGUE
Notre Dame 6, Penn Charter 0
Girls' Volleyball
DISTRICT 1 CLASS A FINAL
Sacred Heart 3, Christopher Dock 2
DISTRICT 1 CLASS AA FINAL
Pope John Paul II 3, Villa Maria 0
DISTRICT 1 CLASS AAA SEMIFINALS
Upper Merion 3, Garnet Valley 1
Bishop Shanahan 3, Pennridge 0
PAISAA TOURNAMENT QUARTERFINALS Germantown Academy 3, George School 0
Football Boxes
Nonleague
Mastbaum 6 6 0 6 - 18
Roxborough 7 8 7 13 - 35
R: Eduardo Sanchez 1 run (Sanchez kick)
R: Sanchez 1 run (Edinton Wright pass from Sanchez)
R: Wright 83 kickoff return (Sanchez kick)
R: Sanchez 6 run (Sanchez kick)
R: Sanchez 4 run (pass fail)
Boys' Latin 16 6 8 8 - 38
Central 0 0 8 6 - 14
BL: Troy Hester 20 run (Michael Hammock from Hester)
BL: Damere Gilbert 21 pass from Hester (David Williams run)
BL: Gilbert 36 pass from Hester (run failed)
C:Jaron Waring 6 run (Blake Schwartz run)
BL: Gilbert 52 pass from Hester (Clarence Rowland pass from Hester)
BL: Hammock 3 pass from Hester (Tony Henderson run)
C: Waring 111 pass from Jeffrey Coplin (run failed)
Kensington 0 0 0 0 - 0
Lincoln 0 0 0 7 - 7
L: Nassir Coleman 4 run (Christian Steiner kick)
Friday's Schedules
Boys' Soccer
INTER-AC LEAGUE
Episcopal Acad. at Springside Chestnut Hill, 3:45
Haverford School at Germantown Acad., 3:45
Malvern Prep at Penn Charter, 3:45
DISTRICT 12 CLASS A FINAL
Bishop McDevitt vs. Phila. Academy Charter at Northeast, 3
DISTRICT 12 CLASS AA FINAL
Furness vs. Lansdale Catholic at Northeast, 5
DISTRICT 12 CLASS AAA FINAL
Archbishop Wood at Northeast, 7
Girls' Soccer
INTER-AC LEAGUE
Springside Chestnut Hill at Agnes Irwin, 3:45
Baldwin at Germantown Academy, 3:45
Field Hockey
INTER-AC LEAGUE
Springside Chestnut Hill at Agnes Irwin, 3:30
Baldwin at Germantown Academy, 3:30
DISTRICT 1 CLASS AAA FIFTH PLACE
Conestoga vs. Phoenixville at
W.C. Henderson, 3
DISTRICT 1 CLASS AAA THIRD PLACE
Downingtown East vs. Council Rock North at North Penn, 3
Girls' Volleyball
DISTRICT 12 AA CHAMPIONSHIP
Palumbo vs. Lansdale Catholic at
High School of the Future, 5
PAISAA TOURNAMENT QUARTERFINALS Baldwin at Agnes Irwin, 4
Girls' Tennis
PIAA SINGLES & DOUBLES CHAMPIONSHIP
First Round and Quarterfinals, at Hershey Racquet Club
Saturday's Soccer
Boys
MID-ATLANTIC PREP LEAGUE
Hill School at Mercersburg Academy, 2:30
FRIENDS SCHOOLS SEMIFINALS
George School at Shipley, 2:45
Westtown at Moorestown Friends, 2:45
Girls
FRIENDS SCHOOLS SEMIFINALS
Friends' Central at Moorestown Friends, 2:45
Shipley at Germantown Friends, 2:45
TRI-CO. CHRISTIAN CONSOLATION
Christian Academy vs. Pilgrim Christian at Cairn University, 2:30