Pennsylvania Scoreboard
Saturday's Results Football BICENTENNIAL LEAGUE Bristol 35, Delco Christian 12 CHES-MONT LEAGUE NATIONAL Bishop Shanahan 31, West Chester East 21
Saturday's Results
Football
BICENTENNIAL LEAGUE
Bristol 35, Delco Christian 12
CHES-MONT LEAGUE NATIONAL
Bishop Shanahan 31, West Chester East 21
PIONEER ATHLETIC CONFERENCE
Methacton 20, Pottsgrove 7
Pottstown 32, Phoenixville 9
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Ben Franklin 60, Olney 0
PUBLIC LEAGUE CLASS AA
KIPP DuBois 20, Strawberry Mansion 12
PUBLIC LEAGUE CLASS AAA
Mastery North 32, Overbrook (Pa.) 14
SUBURBAN ONE CONTINENTAL
Norristown 28, Central Bucks West 27 (OT)
NONLEAGUE
Springside Chest. Hil 36, Father Judge 35
Archbishop Carroll 45, Penn Wood 20
Bishop McDevitt 48, Jenkintown 14
Roman Catholic 24, Archbishop Ryan 16
Pius X 48, Conwell-Egan 14
Peddie (N.J.) 20, Germantown Academy 16
Acad. of New Church 57, Lower Moreland 21
Lower Merion 18, Kensington 16
La Salle 27, Malvern Prep 8
Episcopal Academy 42, Hill School 20
Imhotep Charter 58, Friendship Collegiate Academy (Calif.) 20
Lansdale Catholic 20, Academy Park 14
Neumann-Goretti 20, Cardinal O'Hara 0
Bonner-Prendergast 34, Chester 27
Boys' Soccer
CENTRAL LEAGUE
Conestoga 1, Strath Haven 0
Lower Merion 6, Marple Newtown 1
Garnet Valley 1, Ridley 1 (2 OT)
Penncrest 2, Haverford High 1
Upper Darby 2, Springfield (D) 1
Harriton 4, Radnor 3 (OT)
SUBURBAN ONE AMERICAN
Plymouth Whitemarsh 2, Boyertown 0
SUBURBAN ONE CONTINENTAL
Central Bucks East 2, Souderton 1
NONLEAGUE
Moravian 2, New Hope-Solebury 0
Springside Chestnut Hill 4, Archbishop Ryan 2
Great Valley 1, William Tennent 0
West Chester Rustin 3, Bensalem 2
Germantown Academy 6, Hun School 0
Coatesville 4, Delco Christian 0
Unionville 4, Daniel Boone 1
Malvern Prep 1, Lawrenceville 1
Westtown 7, Church Farm 1
Shipley 2, La Salle 0
Hill School 3, Episcopal Academy 1
Lansdale Catholic 4, Faith Christian 0
Roman Catholic 1, West Chester East 0
Downingtown East 1, Owen J. Roberts 0
Girls' Soccer
CENTRAL LEAGUE
Strath Haven 1, Conestoga 0
Penncrest 5, Haverford High 1
Springfield (D) 9, Upper Darby 1
PIONEER ATHLETIC LIBERTY
Owen J. Roberts 2, Perkiomen Valley 0
NONLEAGUE
Villa Maria 5, Avon Grove 4
St. Hubert 1, Nazareth Academy 0
Hill School 2, Episcopal Academy 1
Boyertown 1, Unionville 0
Spring-Ford 3, West Chester Rustin 2
Field Hockey
CATHOLIC ACADEMIES
Villa Maria 3, Mount St. Joseph 1
CENTRAL LEAGUE
Radnor 3, Harriton 1
NONLEAGUE
Episcopal Academy 3, Hill School 0
George School 2, Lansdale Catholic 1
Girls' Tennis
NONLEAGUE
Episcopal Academy 7, Hill School 0
CENTRAL LEAGUE SINGLES
At Healthplex, Springfield (Delco)
Championship: Rachel Benstock, Harriton def. Marina Zhang, Garnet Valley, 6-1, 6-4.
Semifinals: Benstock, Harriton, def. Simone Burde, Lower Merion, 6-0, 6-0; Marina Zhang, Garnet Valley, def. Rylee Power, Marple Newtown, 6-4, 6-3.
Third place: Power, Marple Newtown, def. Burde, Lower Merion, 6-0, 6-0.
Fifth place: Kaylee Yan, Conestoga, def. Amy Zhang, Conestoga, 6-4, 6-4.
Boys' Water Polo
BEAST OF THE EAST TOURNAMENT
Episcopal Academy 10, St. Francis (Ohio) 8
Cathedral Prep 15, Episcopal Academy 11
Malvern Prep 9, North Allegheny 6
Cumberland Valley 11, Malvern Prep 9
NONLEAGUE
North Penn 11, Penn Charter 6
St. Peter's Prep (N.J.) 13, Friends' Central 11
Girls' Volleyball
Southern Lehigh 3, Downingtown East 0
Williamstown 2, Southern 0
Penncrest 3, Kennett 0
Penncrest 3, William Tennent 1
Great Valley 3, Methacton 2
Downingtown East 3, Mount St. Joseph 0
Upper Merion 3, Garnet Valley 1
Strath Haven 3, Pennsbury 2
Girls' Water Polo
BEAST OF THE EAST TOURNAMENT
Governor Mifflin 10, Episcopal Academy 6
NONLEAGUE
Penn Charter 9, Upper Perkiomen 3
Football Boxes
Pioneer Athletic Conference
Pottsgrove 0 0 0 7 - 7
Methacton 0 7 13 0 - 20
M: Conner Derrickson 25 run (Matt Kenwood kick)
M: Derrickson 42 run (kick failed)
M: Derrickson 44 run (Kenwood kick)
P: Tyrell Bar 14 pass from Torin Verdone (Garrett Bleakley kick)
Public AAAA Independence
Ben Franklin 26 13 14 7 - 60
Olney 0 0 0 0 - 0
BF: Rasheem James 45 pass from Kevin Caldwell (kick failed)
BF: Chad Grinnage 7 run (Ismaila Saka kick)
BF: Javier Buffalo 49 pass from Caldwell (Edward Dennis pass from Caldwell)
BF: Rafeal Rodriguez 89 run (kick failed)
BF: Buffalo 26 pass from Caldwell (run failed)
BF: Rodriguez 32 pass from Caldwell (kick failed)
BF: Caldwell 8 run (Saka kick)
BF: James 57 punt return (Sak kick)
BF: Dennis 7 pass from Caldwell (Saka kick)
Public League Class AA
Strawberry Mansion 0 0 0 12 - 12
KIPP DuBois 6 6 0 8 - 20
K: Kyree Ruffin 51 pass from Domair Harris (run failed)
K: Andre Kelly 7 run (run fail)
SM: Marvin Dozier 45 with blocked punt (run failed)
K: Brian Jones 41 run (Naszhir Selder run)
SM: Basil Wilson pass from Marvin Dozier (run failed)
Public League Class AAA
Overbrook 6 0 0 8 - 14
Mastery North 7 11 7 7 - 32
O: Ryan Fuller 91 kickoff return (run failed)
M: Isaiah Tann 62 run (Dejason Ellis kick)
M: Tann 38 run (Tann run)
M: FG Ellis 33
M: Tysheed Stwords 4 run (Ellis kick)
M: Stacey Langley 5 run (Ellis kick)
O: Julius Peurifoy 15 pass from Niykolis Rodriguez (Rodriguez run)
Suburban One Continental
Central Bucks West 6 14 0 0 7 - 27
Norristown 0 7 0 13 8 - 28
CBW: FG Kenny Doak 22
CBW: FG Doak 36
CBW: Dallas Owen 5 run (Doak kick)
N: Corey Davenport 72 run (Shane Hammer kick)
CBW: Griffin Shields 1 run (Doak kick)
N: Khalif Sinclair 82 run (Hammer kick)
N: Sinclair 15 pass from Desmond Gorski (kick blocked)
CBW: Luke Durkin 7 run (Shields kick)
N: Sinclair 13 pass from Gorski (Diavonte Lloyd run)
Nonleague
Bishop McDevitt 21 13 7 7 - 48
Jenkintown 0 7 0 7 - 14
BM: Mac Bryson 2 run (Brendan Hanagan kick)
BM: Stephen Leach 84 run (Hanagan kick)
BM: Vincent DiLeo 21 run (Hanagan kick)
J: Steven Charlemagne 22 run (Jamie Griffin kick)
BM: Jalen Reynolds 6 run (Hanagan kick)
BM: Leach 34 pass from Bryson (kick failed)
BM: DiLeo 23 run (Hanagan kick)
J: Julian Goldhill 10 run (Griffin kick)
BM: DiLeo 15 run (Hanagan kick)
Peddie School (N.J.) 7 7 6 0 - 20
Germantown Academy 0 10 0 6 - 16
P: Dom Borelli 15 run (Dylan Clancy kick)
GA: Mike Gilmore 42 pass from Kyle McCloskey (James McAfee kick)
P: Dom Borelli 3 run (Dylan Clancy kick)
GA: FG Jake Dianno 33
P: Vandy Hall 2 run (kick failed)
GA: Kyle McCloskey 11 run (kick failed)
Academy Park 8 0 6 0 - 14
Lansdale Catholic 7 7 6 0 - 20
LC: Ryan Quigley 68 run (kick)
AP: Allon Ruffin 1 run (Jeremy Dembry run)
LC: Michael Basilii 5 pass from Joe Pinzka (kick)
AP: Jermaine Wesley (1 run)
LC: Pinzka 2 run (kick failed)
Friday's Late Boxes
Bicentennial League
Valley Forge Milit. 0 0 6 6 6 - 18
N.H.-Solebury 0 6 6 0 0 - 12
NHS: Russell Abernathy 1 pass from Nick Garritano (kick failed)
VFMA: Everest Williams 4 run (run failed)
NHS: Brendan Shadle 32 run (run failed)
VFMA: Bronson Szallar 42 run (pass failed)
VFMA: Szallar 10 run (no attempt)
Central League
Strath Haven 0 7 7 0 - 14
Garnet Valley 0 7 21 7 - 35
SH: Anthony Myers 1 run (Zach Newlon kick)
GV: Zach Nelson 38 run (Zachary Myers kick)
GV: Derrick West 3 run (Myers kick)
SH: Nick Milone 73 run (Newlon kick)
GV: West 7 run (Myers kick)
GV: Steve Flanagan 11 run (Myers kick)
GV: Nelson 74 rush (Myers kick)
Ches-Mont League American
Oxford 6 28 13 6 - 53
Kennett 7 19 6 15 - 47
O: Ryan Hubley 7 pass from Dan Green (kick failed)
K: Myles Robinson 3 run (Nico Meola kick)
O: Hubley 37 pass from Green (run failed)
K: Robinson 68 kickoff return (Meola kick)
O: Hubley 4 pass from Green (run failed)
K: Robinson 39 run (kick failed)
O: Hubley 50 pass from Green (Hubley pass)
O: Hubley 38 pass from Green (Zach Deasey run)
K: Frankie Perigo 27 pass from Nick Dunlevy (kick failed)
O: Hubley 13 pass from Green (run failed)
K: Dunlevy 2 run (kick failed)
O: Deasey 37 run (Hubley kick)
K: Robinson 5 pass from Dunlevy (Dunlevy run)
O: Hubley 25 pass from Green (kick failed)
K: Dunlevy 2 run (James Tuley kick)
Pioneer Athletic Conference
Perkiomen Valley 13 21 0 7 - 41
Owen J. Roberts 0 0 0 0 - 0
PV: David Williams 20 run (Garrett Patla kick)
PV: Justin Jaworski 26 pass from Stephen Sturm (kick failed)
PV: Jaworski 9 pass from Sturm (Patla kick)
PV: Williams 44 run (Patla kick)
PV: Taiyir Wilson 21 pass from Sturm (Patla kick)
PV: Ronnie Arch 30 pass from Sturm (Patla kick)
Pope John Paul II 0 0 7 7 - 14
Upper Perkiomen 6 15 7 6 - 34
UP: Owen Leister 6 pass from Zeke Hallman (kick failed)
UP: Michael Felix 46 pass from Hallman (Tyler Whary pass from Hallman)
UP: Austin Tutolo 3 run (Hallman kick)
PJP: Jake Hennessey 6 pass from Duff (Stevens kick)
UP: Somky Akpunonu 25 run (Hallman kick)
UP: Hallman 6 run (kick failed)
PJP: Matt Duff 3 run (Stevens kick)
Suburban One American
Upper Moreland 14 0 21 7 - 42
Hatboro-Horsham 0 6 0 0 - 6
UM: Tyler Whitmore 13 run (Randy Meehl kick)
UM: Whitmore 66 run (Meehl kick)
HH: Casey Walsh 1 run (kick failed)
UM: Whitmore 68 run (Meehl kick)
UM: Nick DeLucas 14 pass from Josh Abrams (Meehl kick)
UM: Abrams 6 run (Meehl kick)
UM: Kyle Bennis 38 pass from Abrams (Meehl kick)
Suburban One Continental
Quakertown 0 7 14 0 - 21
William Tennent 7 0 0 7 - 14
W: Nik Banks 67 run (Dylan Mannon kick)
Q: Alec Vera 4 run (Anthony Soriano kick)
Q: Vera 46 run (Soriano kick)
Q: Nick Bonomo 3 run (Soriano kick)
WT: Jake Herbert 1 run (Mannon kick)
Central Bucks East 0 0 0 0 - 0
Council Rock North 0 21 0 0 - 21
CRN: Brandon McIlwain 58 run (run failed)
CRN: Devon Bibbens 30 pass from McIlwain (McIlwain run)
CRN: Chris Welde 46 run (James McMullen kick)
Suburban One National
Bensalem 0 0 0 0 - 0
Central Bucks South 21 14 7 0 - 42
CBS: Josh Adams 10 run (Tyler Fischer kick)
CBS: Evan Becker 1 run (Fischer kick)
CBS: Adams 15 run (Fischer kick)
CBS: Adams 20 run (Fischer kick)
CBS: Danny Cannon 9 pass from Kevin Witchey (Mike Dignetti kick)
CBS: Matt Weeks 2 run (Fischer kick)
Pennridge 7 0 8 7 - 22
North Penn 14 9 7 17 - 47
P: Devon Balmer 1 run (Ethan Aigeldinger kick)
NP: Elgin Horton 91 kickoff return (Matt Ammendola kick)
NP: Nyfease West 2 run (Ammendola kick)
NP: Keith Earle 57 pass from Mark Bevan (kick failed)
NP: FG Ammendola 26
P: Balmer 1 run (Joe Unangst kick)
NP: Colby Beck 6 pass from Bevan (Ammendola kick)
P: Unangst 18 pass from Balmer (Aigeldinger kick)
NP: FG Ammendola 40
NP: Mike Liddy 18 with fumble (Ammendola kick)
NP: Nick Isabella 22 run (Ammendola kick)
Pennsbury 21 7 14 7 - 49
Souderton 0 6 0 0 - 6
P: Victor Delgado 30 run (Josh Leon kick)
P: Charles Snorweah 4 run (Leon kick)
P: Snorweah 24 run (Leon kick)
P: Delgado 29 run (Leon kick)
S: Dajone Averett 12 pass from Joey Curotto (kick failed)
P: Snorweah 54 run (Leon kick)
P: Snorweah 3 run (Leon kick)
P: Chris Rupprecht 13 run (Leon kick)
Nonleague
Perkiomen School 20 7 14 0 - 41
George School 0 7 0 13 - 20
PS: Tom Aaron 4 run (kick failed)
PS: Josh Cruz 27 pass from Brett Ciocari (Aaron run)
PS: David Juechter 2 run (kick failed)
PS: Juechter 17 run (Kristian Olsen kick)
GS: Luke Haug 1 run (Haug kick)
PS: Juechter 1 run (Olsen kick)
PS: Aaron 4 run (Olsen kick)
GS: Haug 15 run (kick failed)
GS: Haug 1 run (Haug kick)
Sunday's Schedules
Boys' Soccer
PENN-JERSEY LEAGUE
Kohelet Yeshiva at Barrack Hebrew, 10:30 a.m.
Girls' Soccer
CATHOLIC LEAGUE
Archbishop Wood at Lansdale Catholic, 3:45
Hallahan at Archbishop Carroll, 3:45
Archbishop Ryan at Little Flower, 5:15
Bishop McDevitt at Cardinal O'Hara, 7
PENN-JERSEY LEAGUE
Kohelet Yeshiva at Barrack Hebrew, 9 a.m.