Saturday, December 20, 2014

Pennsylvania Scoreboard

Wednesday's Results

Boys' Soccer

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Pottsgrove 4, Pope John Paul II 1

Pottstown 3, Upper Perkiomen 2

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

More coverage
 
Latest High School Sports Scores
 
Local High School Standings
MORE
 
New Jersey high school sports
 
Southeastern Pa. high school sports
Perkiomen Valley 3, Spring-Ford 2 (OT)

Owen J. Roberts 3, Boyertown 1

PUBLIC LEAGUE

Martin Luther King 1, Franklin Learning Center 0

Ben Franklin 6, Masterman 1

Frankford 5, Kensington 2

School of the Future 4, Engineering & Science 3

Furness 7, Boys' Latin 0

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion 2, Cheltenham 1

Upper Dublin 2, Norristown 0

Plymouth Whitemarsh 5, Upper Moreland 0

Wissahickon 3, Springfield (M) 0

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 2, Central Bucks South 0

Central Bucks West 1, Quakertown 0 (OT)

Souderton 3, Hatboro-Horsham 0

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 3, Pennsbury 2

Neshaminy 2, Bensalem 0

William Tennent 2, Council Rock North 0

NONLEAGUE

Franklin Towne 4, New Foundations Charter 0

Lower Moreland 5, Washington 1

Faith Christian 4, Devon Prep 1

Delco Christian 3, MaST Charter 0

Academy Park 2, Christian Academy 2

Garnet Valley 2, Archbishop Carroll 1 (OT)

Girls' Soccer

CHES-MONT AMERICAN

Oxford 3, Sun Valley 0

Great Valley 3, Kennett 0

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Pope John Paul II 6, Pottsgrove 0

Upper Perkiomen 7, Pottstown 0

Boyertown 4, Owen J. Roberts 3

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Spring-Ford 2, Perkiomen Valley 0

PUBLIC LEAGUE

Phila. Academy Charter 7, Girls High 1

Science Leadership Academy 7, Rush 0

Masterman 5, Washington 0

Northeast 7, Bodine 1

Franklin Towne Charter 4, Central 1

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion 5, Cheltenham 2

Upper Dublin 3, Norristown 0

Plymouth Whitemarsh 2, Upper Moreland 0

Wissahickon 8, Springfield (M) 2

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge 2, Central Bucks East 2 (2 OT)

North Penn 2, Central Bucks South 1

Souderton 3, Hatboro-Horsham 2 (OT)

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 7, Abington 1

Neshaminy 7, Bensalem 0

Council Rock North 1, William Tennent 1

Council Rock South 5, Truman 0

NONLEAGUE

Archbishop Ryan 1, Penn Charter 0

Conwell-Egan 3, Calvary Christian 0

Delco Christian 1, Notre Dame 1 (2 OT)

Cardinal O'Hara 8, Upper Darby 0

Phoenixville 1, Bishop Shanahan 0

West Chester Rustin 1, Methacton 0

Episcopal Academy 4, Friends' Central 1

Field Hockey

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll 8, Archbishop Ryan 0

St. Hubert 5, Bishop McDevitt 2

Bonner-Prendergast 9, Lansdale Catholic 0

Cardinal O'Hara 10, Little Flower 0

PIONEER ATHLETIC FRONTIER

Phoenixville 10, Pottsgrove 0

Pottstown 3, Pope John Paul II 1

PIONEER ATHLETIC LIBERTY

Methacton 3, Boyertown 0

Perkiomen Valley 3, Owen J. Roberts 1

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion 3, Cheltenham 2

Upper Dublin 3, Norristown 1

Plymouth Whitemarsh 6, Upper Moreland 0

Wissahickon 5, Springfield (M) 1

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East 4, Pennridge 0

Central Bucks South 3, North Penn 1

Central Bucks West 6, Quakertown 1

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 5, Abington 1

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill 5, Sacred Heart 2

Villa Maria 4, Notre Dame 1

Boys' Golf

CENTRAL LEAGUE

Strath Haven 213, Penncrest 215

CHES-MONT LEAGUE

Unionville 194, Great Valley 211

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills 249, Interboro 318

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville 237, Pottstown 297

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 232, Upper Moreland 255

Upper Dublin 202, Plymouth Whitemarsh 223

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Council Rock North 196, William Tennent 209

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury 196, Abington 208

NONLEAGUE

Garnet Valley 203, Lower Merion 220

Holy Ghost Prep 204, Methacton 205

Oxford 218, Chichester 243

Girls' Tennis

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy 5, St. Basil 0

Mount St. Joseph 3, Villa Maria 2

NONLEAGUE

Notre Dame 6, Germantown Friends 1

Friends' Central 5, Springside Chestnut Hill 2

North Penn 5, Owen J. Roberts 2

Boys' Cross Country

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville 23, Pottstown 35

Upper Perkiomen 19, Pope John Paul II 38

NONLEAGUE

Germantown Acad. 25, Plymouth Whitemarsh 30 Upper Moreland 20, George School 35

Upper Moreland 23, Lower Moreland 32

Lower Moreland 20, George School 35

Girls' Cross Country

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen 18, Pope John Paul II 40

Phoenixville 21, Pottstown 30

NONLEAGUE

Germantown Acad. 26, Plymouth Whitemarsh 30 Villa Joseph Marie 22, Upper Dublin 37

Boys' Water Polo

EASTERN CONFERENCE

La Salle 13, Springfield (M) 7

Girls' Water Polo

NONLEAGUE

Springfield (M) 9, Germantown Academy 8

Girls' Volleyball

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Ryan 3, Bishop McDevitt 0

NONLEAGUE

Plymouth Whitemarsh 3, Radnor 0

Cardinal O'Hara 3, Central Bucks South 0

Interboro 3, Harriton 1

Unionville 3, Marple Newtown 0

Downingtown West 3, Upper Darby 0

Baldwin 3, Academy of New Church 0

North Penn 3, New Hope-Solebury 0

Pope John Paul II 3, Gwynedd Mercy 0

Thursday's Schedules

Football

NONLEAGUE

Lincoln at Dobbins, 3

Washington vs. Cardinal O'Hara at Northeast, 6

Boys' Latin vs. KIPP DuBois at Simon Gratz, 6

Boys' Soccer

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep at Archbishop Carroll, 3:45

Bishop McDevitt at Father Judge, 3:45

Lansdale Catholic at Bonner-Prendergast, 3:45

Cardinal O'Hara at La Salle, 3:45

Archbishop Wood at Archbishop Ryan, 7

Conwell-Egan at Roman Catholic, 7

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion at Conestoga, 3:45

Harriton at Penncrest, 3:45

Upper Darby at Ridley, 3:45

Strath Haven at Springfield (D), 3:45

Garnet Valley at Radnor, 7

Haverford High at Marple Newtown, 7

CHES-MONT AMERICAN

Great Valley at Kennett, 3:45

Sun Valley at Oxford, 5

CHES-MONT NATIONAL

Avon Grove at West Chester East, 7

Downingtown East at W.C. Henderson, 7

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Morrisville, 4

PUBLIC LEAGUE

Palumbo at Northeast, 3:15

Bartram at Central, 3:15

Olney at Phila. Academy Charter, 3:15

Franklin Towne Charter at Prep Charter, 3:15

Lincoln at Southern, 3:15

Fels at Washington, 3:15

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Central Bucks East, 7

NONLEAGUE

West Chester Rustin at Bishop Shanahan, 3:45 Germantown Friends at Penn Charter, 4:15

Coatesville at Octorara, 7

Unionville at Downingtown West, 7

Girls' Soccer

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd Mercy at Merion Mercy, 3:45

Mount St. Joseph at Nazareth Academy, 3:45

St. Basil at Villa Joseph Marie, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Penncrest, 3:45

Marple Newtown at Haverford High, 3:45

Ridley at Upper Darby, 3:45

Conestoga at Lower Merion, 5

Springfield (D) at Strath Haven, 7

Radnor at Garnet Valley, 7:30

CHES-MONT NATIONAL

W.C. Henderson vs. Downingtown East at West Chester Henderson, 3:30

West Chester East at Avon Grove, 3:45

PUBLIC LEAGUE

Martin Luther King at Furness, 3:15

Freire Charter at Mastbaum, 3:15

Frankford at Kensington, 3:15

NONLEAGUE

Germantown Friends at Little Flower, 2

MaST Charter at Phila. Academy Charter, 3:15

Octorara at Coatesville, 3:30

Bishop Shanahan at West Chester Rustin, 3:45 Chichester at Phil-Mont Christian, 4

New Foundations Charter at Villa Victoria, 4

Lansdale Catholic at Faith Christian, 7

Downingtown West at Unionville, 7

Field Hockey

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Christopher Dock, 7:15

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Lower Merion, 3:30

Marple Newtown at Haverford High, 3:30

Radnor at Garnet Valley, 3:45

Ridley at Upper Darby, 3:45

Springfield (D) at Strath Haven, 3:45

Penncrest at Harriton, 7

CHES-MONT AMERICAN

Kennett at Great Valley, 3:30

Oxford at Sun Valley, 3:45

CHES-MONT NATIONAL

W.C. Henderson at Downingtown East, 3:45

West Chester East at Avon Grove, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Quakertown, 7

NONLEAGUE

Delco Christian at Bristol, 3:45

New Hope-Solebury at Morrisville, 3:45

St. Basil at Bishop McDevitt, 3:45

Downingtown West at Unionville, 3:45

Pottsgrove at Tulpehocken, 4

Archbishop Ryan at Penn Charter, 4:15

Octorara at Coatesville, 7

Bishop Shanahan at West Chester Rustin, 7:15

Girls' Volleyball

CATHOLIC ACADEMIES

Gwynedd Mercy at Merion Mercy, 5:15

Mount St. Joseph at Villa Maria, 5:15

Villa Joseph Marie at St. Basil, 5:15

CHES-MONT LEAGUE

Great Valley at Oxford, 5

Sun Valley at Kennett, 5

Downingtown East at Avon Grove, 5

W.C. Henderson at Bishop Shanahan, 5

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Phoenixville, 3:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Cheltenham, 3:30

Norristown at Wissahickon, 3:30

Upper Dublin at Abington, 5

Upper Merion at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Central Bucks West, 6:30

Pennridge at Central Bucks East, 7

North Penn at Central Bucks South, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Bensalem, 3:30

Council Rock South at Truman, 3:30

William Tennent at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Cardinal O'Hara at Notre Dame, 3:45

Fairview Christian at Renaissance Academy, 4 Hallahan at MaST Charter, 5

Sacred Heart vs. Springside Chestnut Hill , 5

Spring-Ford at Octorara, 5

Unionville at West Chester East, 5

Coatesville at West Chester Rustin, 5

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected