Pennsylvania Scoreboard
Saturday's Results Football NONLEAGUE Olney 32, Kipp DuBois 6 W.C. Henderson 36, Chester 14 Prep Charter 26, Cardinal O'Hara 19
Saturday's Results
Football
NONLEAGUE
Olney 32, Kipp DuBois 6
W.C. Henderson 36, Chester 14
Prep Charter 26, Cardinal O'Hara 19
Archbishop Ryan 21, Father Judge 20
Bishop Shanahan 14, Germantown Academy 6 West Catholic 24, Haverford School 19
Imhotep Charter 31, Cardinal Mooney (Ohio) 27
Sun Valley 34, Pottstown 14
Simon Gratz 27, Lansdale Catholic 17
Delco Christian 18, High School of Future 16
Episcopal Academy 28, Neumann-Goretti 6
Mastery North 21, William Tennent 13
Bishop McDevitt 33, Pope John Paul II 14
Great Valley 54, Phoenixville 0
Truman 40, Bensalem 13
Boys' Soccer
HENDERSON LABOR DAY CLASSIC
W.C. Henderson 1, Perkiomen Valley 0
Malvern Prep 4, Radnor 1
OLEY VALLEY TOURNAMENT
Owen J. Roberts 1, Oley Valley 0
STEEL CITY INVITATIONAL
Springfield (D) 2, Coatesville 1
Kennett 3, Pope John Paul II 0
SUN VALLEY VANGUARD INVIT.
Upper Darby 1, Sun Valley 0
Oxford 9, Pottstown 3
UNDER ARMOUR CLASSIC
Shipley 0, Pennington 0
Haverford School 1, Archbishop Curley 0
NONLEAGUE
Summit Country Day (Ohio) 6, Penn Charter 2
Boyertown 2, Bensalem 0
Great Valley 6, Phoenixville 1
Roman Catholic 3, Truman 0
Avon Grove 4, Ridley 2
Springside Chestnut Hill 6, Friends' Central 1
Saucon Valley 3, Quakertown 0
Harriton 4, Chichester 2
Father Judge 0, Pennsbury 0 (2 OT)
Methacton 1, Souderton 0
Central Bucks East 2, Spring-Ford 0
Girls' Soccer
BISHOP SHANAHAN TOURNAMENT
Bishop Shanahan 1, Villa Maria 0
Penn Charter 4, Springfield (D) 1
CATHOLIC LEAGUE
Lansdale Catholic 8, Bonner-Prendergast 1
NONLEAGUE
West Chester East 4, Radnor 1
W.C. Henderson 1, Spring-Ford 0
Sun Valley 2, Ridley 0
Perkiomen Valley 1, Coatesville 0
Methacton 2, Souderton 1
Cumberland Valley 4, Neshaminy 3
Great Valley 2, Phoenixville 1
Central Bucks East 1, W.C. Rustin 0 (OT)
Field Hockey
NONLEAGUE
Conestoga 5, West Chester East 1
Phoenixville 4, Great Valley 1
Avon Grove 7, Radnor 1
Ridley 5, Plymouth Whitemarsh 2
Downingtown East 9, Spring-Ford 0
Water Polo
PHILMORE CUP
Malvern Prep 20, Mount St. Joseph 8
Malvern Prep 8, Gilman (Md.) 2
Calvert Hall 9, Malvern Prep 8
Girls' Volleyball
NONLEAGUE
Great Valley 3, Phoenixville 0
Football Boxes
Haverford School 14 0 2 3 - 19
West Catholic 0 18 6 0 - 24
H: Phil Poquie 65 run (Jack Soslow kick)
H: Micah Sims 42 pass from Kevin Carter (Soslow)
WC: Calil Worthan 9 run (run failed)
WC: Antwain McCollum 24 run (run failed)
WC: Ahkil Crumpton 36 pass from McCollum (run failed)
H: Safety
WC: Wortham 9 run (pass failed)
H: FG Soslow
W.C. Henderson 22 7 7 0 - 36
Chester 0 0 0 14 - 14
WC: Nick Rizzo Run (Ryan Angle Kick)
WC: Safety
WC: Matt Dinacci 22 Run (kick failed)
WC: Tre Green 16 run (Angle)
WC: Dinacci 1 run (Angle)
WC: Green 80 run (Keith Halberstdat kick)
KIPP DuBois 0 6 0 0 - 6
Olney 0 16 16 0 - 32
O: Kadir Chisholm 1 run (Chisholm run)
K: Kyree Ruffin 77 kickoff return (run failed)
O: Erik Andrews 8 run (Andrews run)
O: Andrews 15 pass from Chisholm (Chisholm run)
O: Sultan Johns 4 run (Chisholm run)
Cardinal Mooney (Ohio) 14 3 8 2 - 27
Imhotep Charter 6 19 0 6 - 31
CM: Jon Saadey 51 pass from Chris Mitchell (Zak Kennedy kick)
CM: Kameron Stringer fumble recovery in end zone (Kennedy kick)
IC: DJ Moore 45 pass from Andre Dreuitt-Parks (conversion failed)
CM: FG Kennedy 30
IC: Tyliek Raynor 76 run (conversion failed)
IC: Moore 9 pass from Dreuitt-Parks (conversion failed)
IC: Moore 55 pass from Dreuitt-Parks (conversion failed)
CM: Anthony Gill 10 run (Jon Saadey run)
IC: Moore 34 pass from Dreuitt-Parks (conversion failed)
CM: Safety
Sun Valley 6 15 0 13 - 34
Pottstown 7 0 7 0 - 14
P: Gary Wise 63 run (Diamond kick)
SV: Juwan Chandler 47 pass from Gabe Boccella (kick failed)
SV: Chandler 27 run (Nate Cusumano pass from Boccella)
SV: Kijana Gordon 42 run (Cusumano kick)
P: Wise 19 run (Diamond kick)
SV: Steve Okoorian 2 run (kick failed)
SV: Steve Taylor 12 pass from Boccella (Cusumano kick)
Delco Christian 12 6 0 0 - 18
High School of Future 0 8 0 8 - 16
DC: Amir Dorsey 7 run (kick failed)
DC: Alexander Linton 3 run (kick failed)
DC: Nazim Trannell-Wells 36 run (kick failed)
HSOF: Chris Bangura 9 run (Tysheen Anderson run)
HSOF: Supreme Kemp 13 run (Anderson run)
Prep Charter 7 6 7 6 - 26
Cardinal O'Hara 0 0 6 13 - 19
PC: Vian Dolo 5 run (kick good)
PC: Quadir Strothers 30 pass from Dolo (conversion failed)
CO: Ryan Shaughnessy 3 pass from Brandon Laughlin (kick failed)
PC: Dolo 5 run (kick good)
CO: Kyle Godsey 1 run (Jimmy Weyler kick)
CO: Shaughnessy 20 pass from Laughlin (conversion failed)
PC: Strothers 55 run (kick failed)
Episcopal Academy 14 7 7 0 - 28
Neumann-Goretti 0 0 0 6 - 6
EA: Ryan Whayland 7 run (Connor Ringwalt kick good )
EA: Cole Johnson 5 pass from Whayland (Ringwalt kic)
EA: CJ McAnally 40 pass from Whayland (Ringwalt kick)
EA: Dee Barlee 4 yards (Ringwalt kick)
NG: Aamir Brown 48 pass from Raymond Lenhart (kick failed)
Bensalem 0 6 7 0 - 13
Truman 19 7 8 6 - 40
T: Justin Sant 42 pass from Mark Lopez-Shefcyk (Darius DeLeon run)
T: Lopez-Shefcyk 29 run (kick failed)
T: Tristan Hunt 75 run (kick failed)
T: Hunt 7 run (kick failed)
B: Albert Moore 40 pass from Kenny O'Connell (kick good)
T: Lopez-Shefcyk 29 run (Romeo Sturkey pass from DeLeon)
T: Lopez-Shefcyk 1 run (kick failed)
Late Friday Boxes
Springside Chestnut Hill 6 6 6 7 - 25
Washington 0 0 7 8 - 15
SCH: Syaire Madden 13 run (kick failed)
SCH: Paul Dooley 15 run (pass failed)
SCH: Dooley 25 run (run failed)
GW: Tavios Morgan 35 run (Chris Schlegel kick)
SCH: Jordan Johnson 30 run (Mac McHugh kick)
GW: Bruce Smalley 3 run (Smalley run)
Pennsbury 14 14 0 0 - 28
Council Rock South 0 0 0 0 - 0
P: Charles Snorweah 31 run (Leon kick)
P-Rob Daly 1 run (Leon kick)
P-Raheem Thompson 2 run (Leon kick)
P-Daly 6 run (Leon kick)
Solanco 7 7 0 7 - 21
Oxford 0 0 15 0 - 15
S: Rakif Butler 57 pass from Noah McCardle (Tyler McFalls kick)
S: Robbie Hassel 3 run (McFalls kick)
O: Brad Way 47 with fumble (Ryan Hubley kick)
O: Mike Williams 29 pass from Danny Green (Hubley run)
S: Butler 69 pass from McCardle (McFalls kick)
Springfield (M) 7 7 7 14 - 35
Lower Moreland 0 0 0 0 - 0
S: Chris Stone 18 run (George Baughan kick)
S: Martin Worgan 1 run (Baughan kick)
S: Sheir-Ron Whittaker 18 pass from Stone (Baughan kick)
S: Baughan 42 pass from Stone (Baughan kick)
S: Stone 20 run (Baughan kick)
DeMatha (Md.) 0 0 7 6 - 13
Archbishop Wood 7 7 14 6 - 34
AW: Jarett McClenton 1 run (Dan McDonald kick)
AW: McClenton 7 run (McDonald kick)
D: Anthony McFarland 1 run (Meyer kick)
AW: McClenton 58 run (McDonald kick)
AW: Dan Freeman 8 run (kick failed)
D: Darryl Turner 54 pass from Dylan Stein
Pennridge 7 21 7 0 - 35
Hatboro-Horsham 0 6 0 0 - 6
P: DeVon Balmer 16 run (Ethan Aigeldinger kick)
HH: Kingsley Nworu 2 run (kick failed)
P: Imeir Simmons 40 run (Aigeldinger kick)
P: Ryan Cuthbert 20 pass from Balmer (Aigeldinger kick)
P: Simmons 6 run (Aigeldinger kick)
P: Joe Unangst 63 run (Aigeldinger kick)
Frankford 0 0 6 0 - 6
Downingtown East 14 31 0 0 - 45
DE: Jack Kincade 3 run (Drew Brennan kick)
DE: Nik Aivado 7 run (Brennan kick)
DE: FG Brennan
DE: Aidavo 30 run (Brennan kick)
DE: Keith Conner 21 pass from Hudson (Brennan kick)
DE: Kincade 8 run (Brennan kick)
F: Mikey Morrell 3 run (kick blocked)
Martin Luther King 7 0 0 12 - 19
Coatesville 19 19 7 0 - 45
C: Jordan Young 1 run (kick failed)
C: Amir Ealey fumble return (Kallie kick)
C: Jalen Hudson 2 run (kick failed)
MLK: James Clark 8 pass from Boykin (kick good)
C: Young 1 run (kick failed)
C: Hudson 2 run (kick failed
C: Ealey 6 pass from Young (kick)
C: Jay Stocker 11 pass from Young (kick)
MLK: Nasir Boykin 10 run (kick failed)
MLK: Boykin 7 run (kick failed)
Kutztown 0 0 0 0 - 0
Bristol 14 14 7 7 - 42
B: Kyle Slivka-Fralin 40 pass from R.J. Collins (Santana kick)
B: Dante Simmons 88 run (Santana kick)
B: Jeremiah Haywood 80 interception return (Santana kick)
B: Simmons 1 run (Santana kick)
B: Aidan Coughlin 55 interception return (Santana kick)
B: Isaiah Carroll 13 pass from Collins (Santana kick)
Kennett 7 7 7 7 - 28
Avon Grove 0 7 0 6 - 13
K: Nick Dunlevy 66 run (Nico Meola kick)
AG: Shane McLaughlin 10 run (Logan Jirak kick)
K: Myles Robinson 10 run (Meola kick)
K: Dunlevy 6 run (Meola kick)
K: John Finfrock 92 interception return (Meola kick)
AG: Nate Jones 76 run (kick failed)
Council Rock North 14 8 0 7 - 29
Perkiomen Valley 0 0 14 13 - 27
CRN: Mitch Maisel 5 pass from McIlwain (Chris Welde run)
CRN: Devon Bibbens 13 pass from McIlwain (kick failed)
CRN: Welde 2 run (Kevin Brandberg kick)
PV: David Williams 49 run (Garrett Patla kick)
PV: Bobby Pagel 16 pass from Stephen Sturm (Patla kick)
PV: Taiyir Wilson 8 pass from Sturm (run failed)
CRN: McIlwain 4 run (McMullen kick)
PV: Wilson 68 pass from Sturm (Pelta kick)
Central Bucks East 6 15 0 0 - 21
Cheltenham 7 0 0 0 - 7
CBE: David Gressgott 1 run (pass failed)
C: Greg Morris 7 run (kick)
CBE: Connor O'Keefe 5 run (Alec Sager pass from O'Keefe)
CBE: AJ Ventresca 42 pass from Eric Poppke (Kick)
Central Bucks South 20 21 0 0 - 41
Central Bucks West 0 0 7 7 - 14
CBS: Josh Adams 81 run (kick failed)
CBS: Troy Robertson 25 pass from Kevin Witchey (kick)
CBS: Robertson 5 pass from Witchey (kick)
CBS: Robertson 73 pass from Witchey (kick)
CBS: Adams 53 run (kick)
CBW: Michael Kovalic 29 pass from Jaker Metzer (Kenny Doak kick)
CBW: Jake Reichwein 1 run (Doak kick)
Sunday's Schedules
Football
NONLEAGUE
St. Joseph's Prep vs. Mount Carmel (Ill.) at Toyota Park (Chicago), noon
Football Standings
Bicentennial League League Overall
W L W L
Calvary Christian. . . 1 0 1 0
Bristol. . . 0 0 1 0
Delco Christian. . . 0 0 1 0
Lower Moreland. . . 0 0 0 1
Morrisville. . . 0 0 0 1
New Hope-Solebury. . . 0 0 1 0
Jenkintown. . . 0 1 0 1
Catholic League AA League Overall
W L W L
Bishop McDevitt. . . 0 0 1 0
Conwell-Egan. . . 0 0 1 0
Lansdale Catholic. . . 0 0 0 1
Neumann-Goretti. . . 0 0 0 1
West Catholic. . . 0 0 1 0
Catholic League AAA League Overall
W L W L
Archbishop Carroll. . . 0 0 0 1
Archbishop Ryan. . . 0 0 1 0
Archbishop Wood. . . 0 0 1 0
Bonner-Prendergast. . . 0 0 1 0
Cardinal O'Hara. . . 0 0 0 1
Catholic AAAA League Overall
W L W L
Father Judge. . . 0 0 0 1
La Salle. . . 0 0 1 0
Roman Catholic. . . 0 0 1 0
St. Joseph's Prep. . . 0 0 0 0
Central League League Overall
W L W L
Conestoga. . . 0 0 1 0
Garnet Valley. . . 0 0 0 1
Harriton. . . 0 0 0 1
Haverford High. . . 0 0 0 1
Lower Merion. . . 0 0 0 1
Marple Newtown. . . 0 0 0 1
Penncrest. . . 0 0 0 1
Radnor. . . 0 0 1 0
Ridley. . . 0 0 1 0
Springfield (D). . . 0 0 1 0
Strath Haven. . . 0 0 1 0
Upper Darby. . . 0 0 0 1
Ches-Mont American League Overall
W L W L
Great Valley. . . 0 0 1 0
Kennett. . . 0 0 1 0
Octorara. . . 0 0 0 1
Oxford. . . 0 0 0 1
Sun Valley. . . 0 0 1 0
Unionville. . . 0 0 1 0
West Chester Rustin. . . 0 0 1 0
Ches-Mont National League Overall
W L W L
Avon Grove. . . 0 0 0 1
Bishop Shanahan. . . 0 0 1 0
Coatesville. . . 0 0 1 0
Downingtown East. . . 0 0 1 0
Downingtown West. . . 0 0 1 0
W.C. Henderson. . . 0 0 1 0
West Chester East. . . 0 0 1 0
Del-Val League League Overall
W L W L
Academy Park. . . 0 0 1 0
Chester. . . 0 0 0 1
Chichester. . . 0 0 1 0
Glen Mills. . . 0 0 0 1
Interboro. . . 0 0 0 1
Penn Wood. . . 0 0 0 1
Inter-Ac League League Overall
W L W L
Episcopal Academy. . . 0 0 1 0
Germantown Academy. . . 0 0 0 1
Haverford School. . . 0 0 0 1
Malvern Prep. . . 0 0 0 1
Penn Charter. . . 0 0 1 0
Springside Chestnut Hill. . . 0 0 1 0
Pioneer Athletic League Overall
W L W L
Boyertown. . . 0 0 0 1
Methacton. . . 0 0 0 1
Owen J. Roberts. . . 0 0 0 1
Perkiomen Valley. . . 0 0 0 1
Phoenixville. . . 0 0 0 1
Pope John Paul II. . . 0 0 0 1
Pottsgrove. . . 0 0 0 1
Pottstown. . . 0 0 0 1
Spring-Ford. . . 0 0 0 1
Upper Perkiomen. . . 0 0 0 1
Public Class AA League Overall
W L W L
Del-Val Charter. . . 0 0 1 0
Kipp DuBois. . . 0 0 0 1
Palumbo. . . 0 0 0 1
Prep Charter. . . 0 0 1 0
Strawberry Mansion. . . 0 0 0 1
Public Class AAA League Overall
W L W L
Boys' Latin. . . 0 0 1 0
Dobbins. . . 0 0 0 1
High School of Future. . . 0 0 0 1
Imhotep Charter. . . 0 0 1 0
Mastery North. . . 0 0 1 0
Overbrook. . . 0 0 0 1
West Philadelphia. . . 0 0 1 0
Public AAAA Liberty League Overall
W L W L
Bartram. . . 0 0 1 0
Central. . . 0 0 0 1
Fels. . . 0 0 0 1
Frankford. . . 0 0 0 1
Mastbaum. . . 0 0 0 1
Simon Gratz. . . 0 0 1 0
Southern. . . 0 0 1 0
Public AAAA Freed. League Overall
W L W L
Ben Franklin. . . 0 0 1 0
Lincoln. . . 0 0 0 1
Martin Luther King. . . 0 0 0 1
Northeast. . . 0 0 0 1
Olney. . . 0 0 1 0
Roxborough. . . 0 0 1 0
Washington. . . 0 0 0 1
Suburban One Amer. League Overall
W L W L
Cheltenham. . . 0 0 0 1
Plymouth Whitemarsh. . . 0 0 0 1
Springfield (M). . . 0 0 1 0
Upper Dublin. . . 0 0 0 0
Upper Merion. . . 0 0 0 1
Upper Moreland. . . 0 0 1 0
William Tennent. . . 0 0 0 1
Wissahickon. . . 0 0 1 0
Suburban One Cont. League Overall
W L W L
Central Bucks East. . . 0 0 1 0
Central Bucks West. . . 0 0 0 1
Council Rock North. . . 0 0 1 0
Council Rock South. . . 0 0 0 1
Hatboro-Horsham. . . 0 0 0 1
Norristown. . . 0 0 1 0
Quakertown. . . 0 0 1 0
Suburban One Nat. League Overall
W L W L
Abington. . . 0 0 1 0
Bensalem. . . 0 0 0 1
Central Bucks South. . . 0 0 1 0
Neshaminy. . . 0 0 0 1
North Penn. . . 0 0 0 1
Pennridge. . . 0 0 1 0
Pennsbury. . . 0 0 1 0
Souderton. . . 0 0 1 0
Truman. . . 0 0 1 0
Tuesday's Schedules
Boys' Soccer
NONLEAGUE
MaST Charter at Central, 3
New Hope-Solebury at Plumstead Christ., 3:45
Cheltenham at Archbishop Wood, 3:45
Bishop McDevitt at Springfield (M), 3:45
Bonner-Prendergast at Lower Merion, 3:45
Friends' Central at Cardinal O'Hara, 3:45
Conwell-Egan at Abington Friends, 3:45
George School at La Salle, 3:45
Harriton at Academy Park, 3:45
Marple Newtown at West Chester East, 3:45
Chichester at Oxford, 3:45
Reading at Bishop Shanahan, 3:45
Pottsgrove at Downingtown East, 3:45
Radnor at Interboro, 3:45
Germantown Acad. at Germantown Friends, 3:45
Brandywine Heights at Phoenixville, 3:45
Collegium at Valley Forge, 3:45
St. Joseph's Prep at Episcopal Academy, 4
Octorara at Twin Valley, 4
Strath Haven at Springside Chestnut Hill, 4:15
Council Rock South at Unionville, 5:30
Downingtown West at Emmaus, 6:30
Holy Ghost Prep at Father Judge, 7
Conestoga at W.C. Henderson, 7
Haverford High at Central Bucks West, 7
Lansdale Catholic at Christopher Dock, 7:15
Archbishop Carroll at Garnet Valley, 7:30
Girls' Soccer
CATHOLIC ACADEMIES
Merion Mercy at Villa Maria, 3:45
Villa Joseph Marie at Mount St. Joseph, 3:45
St. Basil at Nazareth Academy, 3:45
NONLEAGUE
Downingtown West at Council Rock South, 3:30
Upper Dublin at Hatboro-Horsham, 3:30
W.C. Henderson at Central Bucks East, 3:30
MaST Charter at New Foundations, 3:45
Penncrest at Archbishop Carroll, 3:45
Archbishop Wood at Germantown, 3:45
Cardinal O'Hara at Haverford High, 3:45
Upper Merion at Marple Newtown, 3:45
William Tennent at Radnor, 3:45
Coatesville at Pottsgrove, 3:45
Interboro at Harriton, 3:45
Archbishop Wood at Germantown Acad., 3:45
Pope John Paul II at New Hope-Solebury, 4
West Chester Rustin at Methacton, 4
Lansdale Catholic at Christopher Dock, 5:30
Conestoga at Owen J. Roberts, 7
Field Hockey
BICENTENNIAL CONSTITUTION
Bristol at Jenkintown, 3:45
BICENTENNIAL INDEPENDENCE
Delco Christian at Lower Moreland, 3:45
NONLEAGUE
Garnet Valley at Central Bucks East, 3:15
Penncrest at Coatesville, 3:30
W.C. Henderson at Garnet Valley, 3:30
Hatboro-Horsham at Council Rock South, 3:30
W.C. Henderson at Council Rock North, 3:30
Morrisville at Christopher Dock, 3:45
New Hope-Solebury at Plumstead Christian, 3:45
Gwynedd Mercy at Upper Perkiomen, 3:45
Merion Mercy at Radnor, 3:45
Neshaminy at Mount St. Joseph, 3:45
Conestoga at Downingtown East, 3:45
Franklin Towne Charter at Little Flower, 3:45
Haverford High at Bishop Shanahan, 3:45
Avon Grove at Lower Merion, 3:45
Kennett at Interboro, 3:45
Marple Newtown at Octorara, 3:45
Norristown at Ridley, 3:45
Pottstown at Sun Valley, 3:45
West Chester Rustin at Phoenixville, 3:45
Downingtown West at North Penn, 3:45
Girls' Volleyball
CATHOLIC ACADEMIES
Villa Joseph Marie at Merion Mercy, 5
Villa Maria at Gwynedd Mercy, 5:15
St. Basil at Mount St. Joseph, 5:15
CHES-MONT LEAGUE
Bishop Shanahan at Downingtown West, 5
NONLEAGUE
Kennett at West Chester East, 2:45
Bensalem at Cheltenham, 3:30
Council Rock South at Norristown, 3:30
Archbishop Carroll at Garnet Valley, 3:45
Ridley at Notre Dame, 3:45
Radnor at Upper Dublin, 3:45
Nazareth Academy at Central Bucks South, 4
Avon Grove at Great Valley, 4:30
Coatesville at Unionville, 4:30
Haverford High at North Penn, 5
Upper Darby at West Chester Rustin, 5
Oxford at W.C. Henderson, 5
Downingtown East at Spring-Ford, 5
Central Bucks West at Abington, 5
Archbishop Wood at Council Rock North, 5
Perkiomen Valley at Southern Lehigh, 6:30
Christopher Dock at Wissahickon, 7
Upper Merion at Strath Haven, 7
Methacton at Hatboro-Horsham, 7
Truman at Pennridge, 7
Souderton at William Tennent, 7