Sunday, August 31, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Sunday's Result

Baseball

CATHOLIC LEAGUE RED

LaSalle 6, Roman Catholic 4

Baseball Box

Catholic League Red

Roman Catholic 003 001 0 - 4 9 1

LaSalle 201 030 x - 6 12 3

WP: Joe Krol. LP: Bill Isaac. 2B: LS-Dominic Cuoci 2, Brad Schneider, Nick Dermo. 3B: RC-Connor McKenna.

Monday's Schedules

Baseball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian at Plumstead Christian, 3:45

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Conwell-Egan at Bonner-Prendergast, 3:45

Neumann-Goretti at Archbishop Wood, 3:45

Archbishop Carroll at West Catholic, 3:45

Lansdale Catholic at Bishop McDevitt, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Haverford High at Conestoga, 3:45

Ridley at Garnet Valley, 3:45

Harriton at Marple Newtown, 3:45

Lower Merion at Strath Haven, 3:45

Upper Darby at Penncrest, 3:45

Springfield (D) at Radnor, 3:45

CHES-MONT AMERICAN

Great Valley at Oxford, 3:45

Kennett at Sun Valley, 3:45

Octorara at West Chester Rustin, 3:45

CHES-MONT NATIONAL

West Chester East at Downingtown East, 3:45

Coatesville at Downingtown West, 3:45

Bishop Shanahan at W.C. Henderson, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II at Pottstown, 4

Boyertown at Pottsgrove, 4

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 4

Upper Perkiomen at Phoenixville, 4

Methacton at Spring-Ford, 7

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Northeast at GAMP, 2:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Mastbaum at Engineering & Science, 3:15

Furness at Swenson, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Randolph at Franklin Learning Center, 3:15

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton at Central Bucks West, 3:30

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman at Council Rock North, 3:30

Council Rock South at Pennsbury, 3:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Barrack Hebrew, 4

NONLEAGUE

Franklin Learning Cen. at New Foundations, 3:15

Bensalem at Upper Merion, 3:30

William Tennent at Norristown, 3:30

Prep Charter at Penn Wood, 3:30

Phil-Mont Christian at Perkiomen School, 3:45

Episcopal Academy at Calvary Christian, 3:45

Morrisville at Girard College, 3:45

Valley Forge Military Academy at Mastery Charter, 3:45

Friends' Central at Central, 4

Comm. Acad. of Phila. at Renaissance Acad., 4

Softball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Morrisville at MaST Charter, 3:45

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Bristol, 3:45

Christopher Dock at Delco Christian, 3:45

CATHOLIC ACADEMIES

Sacred Heart (Pa.) at Mount St. Joseph, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Haverford High, 3:45

Garnet Valley at Ridley, 3:45

Marple Newtown at Harriton, 3:45

Strath Haven at Lower Merion, 3:45

Penncrest at Upper Darby, 3:45

Radnor at Springfield (D), 3:45

CHES-MONT AMERICAN

Sun Valley at Kennett, 3:45

Oxford at Great Valley, 3:45

West Chester Rustin at Octorara, 3:45

CHES-MONT NATIONAL

W.C. Henderson at Bishop Shanahan, 3:45

Downingtown East at West Chester East, 3:45

Downingtown West at Coatesville, 7:15

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Interboro, 3:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at Friends' Central, 3:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Upper Perkiomen, 3:45

Spring-Ford at Methacton, 4

Pottstown at Pope John Paul II, 4

Pottsgrove at Boyertown, 4

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7

PUBLIC LEAGUE

Masterman at Central, 3:15

Swenson at Lincoln, 3:15

Frankford at Franklin Towne Charter, 3:15

Prep Charter at Northeast, 3:15

Washington at Phila. Academy Charter, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER DIVISION

Mastbaum at Martin Luther King, 3:15

Rush at Fels, 3:15

Bartram at Olney, 3:15

Dobbins at Edison, 3:15

Phila. Electrical at Southern, 3:15

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Truman, 3:30

Pennsbury at Council Rock South, 3:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Renaissance Academy at Woodlynde, 3:30

NONLEAGUE

Quakertown at Wissahickon, 3:30

Hatboro-Horsham at Norristown, 3:30

Villa Maria at Upper Merion, 3:30

New Foundations at Community Ac. of Phila., 3:30 Barrack Hebrew at Abington Friends, 3:45

Merion Mercy at Notre Dame, 3:45

Lansdale Catholic at Gwynedd-Mercy, 3:45

West-Mont Christian at Plumstead Christian, 3:45

GCIT at Calvary Christian, 3:45

Friends Select at Girard College, 3:45

St. Hubert at Rancocas Valley, 4

South Hunterdon (N.J.) at Solebury School, 4

Central Bucks South at Archbishop Ryan, 6:30

Boys' Lacrosse

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Pottsgrove, 3:45

Methacton at Owen J. Roberts, 3:45

Boyertown at Perkiomen Valley, 3:45

Pope John Paul II at Phoenixville, 4

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Council Rock North, 3:30

TRI-COUNTY LEAGUE

Phelps at Kimberton Waldorf

NONLEAGUE

Devon Prep/Delco Christian at Cheltenham, 3:30

Roman Catholic at Washington, 3:45

Archbishop Wood at New Hope-Solebury, 3:45

Valley Forge at Lansdale Catholic, 3:45

Allentown Central Catholic at North Penn, 3:45 Hill School at Rutgers Prep, 4:30

Girls' Lacrosse

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil at Mount St. Joseph, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Methacton, 3:45

Boyertown at Pottsgrove, 3:45

Spring-Ford at Upper Perkiomen, 3:45

Owen J. Roberts at Pope John Paul II, 4

Pottstown at Perkiomen Valley, 7:15

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock North at Central Bucks East, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Interboro at Upper Merion, 3:30

Neshaminy at Conwell-Egan, 3:30

Little Flower at Academy Park, 3:45

Central Bucks South at Norristown, 3:45

St. Hubert at Nazareth Academy, 3:45

Delco Christian at Oxford, 4

Cardinal O'Hara at Upper Darby, 7

Boys' Tennis

PUBLIC LEAGUE

Masterman at Bartram, 3:15

GAMP at West Philadelphia, 3:15

Frankford at Washington, 3:15

Bodine at Central, 3:15

Lincoln at Northeast, 3:15

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected