Friday, August 1, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Wednesday's Results

Baseball

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Neumann-Goretti 10, Conwell-Egan 4

NONLEAGUE

Episcopal Academy 7, Jefferson City (Mo.) 3

Buckingham Browne & Nichols (Mass.) 2,

Episcopal Academy 1

Southside 10, Friends' Central 8

Softball

NONLEAGUE

Pennridge 11, Christopher Dock 1

Boys' Lacrosse

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Perkiomen Valley, ppd.

NONLEAGUE

Conwell-Egan 13, Oxford 5

Holy Ghost Prep 9, Kennett 1

St. Joseph's Prep 8, Loyola Blakefield (Md.) 7

Girls' Lacrosse

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Spring-Ford, ppd.

Upper Perkiomen 10, Pottsgrove 4

NONLEAGUE

Council Rock South 12, Jenkintown 9

Agnes Irwin 16, Downingtown West 6

Penn Charter 12, Hill School 11

Perkiomen Valley at Avon Grove, ppd.

Boys' Tennis

BICENTENNIAL LEAGUE

Upper Moreland 4, Jenkintown 3

Boys' Volleyball

PUBLIC LEAGUE

Washington 3, Palumbo 0

Engineering & Science 3, Central 1

Masterman 3, Lincoln 0

NONLEAGUE

Salesianum (Del.) 3, Unionville 0

Thursday's Schedules

Baseball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Phil-Mont Christian, 3:45

CATHOLIC LEAGUE BLUE

Archbishop Wood at Bishop McDevitt, 3:45

CATHOLIC LEAGUE RED

St. Joseph's Prep at Cardinal O'Hara, 3:45

Father Judge at Roman Catholic, 3:45

Archbishop Ryan at LaSalle, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Penncrest, 3:45

Garnet Valley at Haverford High, 3:45

Harriton at Lower Merion, 3:45

Springfield (D) at Marple Newtown, 3:45

Strath Haven at Radnor, 3:45

Upper Darby at Ridley, 3:45

CHES-MONT AMERICAN

Kennett at Oxford, 3:45

CHES-MONT NATIONAL

Avon Grove at Downingtown East, 3:45

DEL-VAL LEAGUE

Glen Mills at Chichester, 3:30

Chester at Academy Park, 3:45

Interboro at Penn Wood, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Spring-Ford, 4

Owen J. Roberts at Pope John Paul II, 4

Methacton at Pottsgrove, 4

Phoenixville at Pottstown, 4

Boyertown at Perkiomen Valley, 4

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Saul at Dobbins, 3:15

Simon Gratz at Sankofa Freedom, 3:15

Freire Charter at Rush, 3:15

Franklin Lnr. Center at Martin Luther King, 3:15

Southern at Bartram, 3:15

Del-Val Charter at Randolph, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Strawberry Mansion at Maritime Academy, 3:15

NONLEAGUE

Friends' Central vs. DePaul Catholic at

Myrtle Beach, S.C., 3

Truman at Upper Merion, 3:30

Quakertown at Norristown, 3:30

Calvary Christian at Holy Ghost Prep, 3:45

Central at Jenkintown, 3:45

Central Bucks East at William Tennent, 3:45

North Penn at Wissahickon, 3:45

Morrisville at Bristol, 3:45

Church Farm at New Hope-Solebury, 3:45

Christopher Dock at Lower Moreland, 3:45

MaST Charter at Devon Prep, 3:45

Barrack Hebrew at Friends Select, 3:45

Souderton at Perkiomen Valley, 4

West-Mont Christian at Bishop McDevitt, 4

Wissahickon at Lansdale Catholic, 4

Pennington at Academy of New Church, 4:15

Springside Chestnut Hill Academy vs.

Princeton Day School (N.J.) at Florida Coast, 7

Softball

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at Mount St. Joseph, 3:45

Gwynedd-Mercy at St. Basil, 3:45

Merion Mercy at Villa Maria, 3:45

CATHOLIC LEAGUE

West Catholic at Bishop McDevitt, 3:30

Archbishop Ryan at Archbishop Carroll, 3:45

Bonner-Prendergast at Archbishop Wood, 3:45

Hallahan at Conwell-Egan, 3:45

Neumann-Goretti at St. Hubert, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Conestoga, 3:45

Haverford High at Garnet Valley, 3:45

Lower Merion at Harriton, 3:45

Marple Newtown at Springfield (D), 3:45

Radnor at Strath Haven, 3:45

Ridley at Upper Darby, 3:45

CHES-MONT AMERICAN

Oxford at Kennett, 3:45

CHES-MONT NATIONAL

West Chester East at W.C. Henderson, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Boyertown, 3:15

Pottsgrove at Methacton, 4

Pope John Paul II at Owen J. Roberts, 4

Spring-Ford at Upper Perkiomen, 4

PUBLIC LEAGUE BRONZE DIVISION

Elverson at New Foundations, 3:15

Freire Charter at Roxborough, 3:15

Sankofa Freedom at West Philadelphia, 3:15

Randolph at Overbrook (Pa.), 3:15

Mastery South at Ben Franklin, 3:15

High School of the Future at Simon Gratz, 3:15

PUBLIC LEAGUE GOLD DIVISION

Del-Val Charter at Kensington, 3:15

Eng.& Science at Franklin Learning Center, 3:15

Bodine at CAPA, 3:15

GAMP at Saul, 3:15

Mariana Bracetti at Science Leadership, 3:15

PUBLIC LEAGUE SILVER DIVISION

Martin Luther King at Southern, 3:15

Parkway West at Phila. Electrical, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Mercy Vocational at Barrack Hebrew, 3:30

Perkiomen School at West-Mont Christian, 3:45

NONLEAGUE

Friends Select at Penn Charter, noon

Central Bucks West at Cheltenham, 3:30

Souderton at Neshaminy, 3:30

Council Rock South at Upper Merion, 3:30

Esperanza at Calvary Christian, 3:30

William Tennent at Quakertown, 3:45

Bristol at Norristown, 3:45

Upper Dublin at Abington, 3:45

Wissahickon at Lansdale Catholic, 3:45

Plymouth Whitemarsh at Harriton, 3:45

Pennridge at Truman, 4

Moravian at Plumstead Christian, 4

Boys' Lacrosse

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Penncrest, 3:45

Upper Darby at Ridley, 3:45

Lower Merion at Conestoga, 3:45

Garnet Valley at Radnor, 7

Haverford High at Marple Newtown, 7

Strath Haven at Springfield (D), 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Great Valley, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Spring-Ford, 6

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West at Central Bucks East, 7:15

NONLEAGUE

Lansdale Catholic at New Hope-Solebury, 3:30

Archbishop Wood at Council Rock South, 3:30

Unionville at Archbishop Carroll, 3:30

Hatboro-Horsham at Abington, 3:30

Pennridge at Norristown, 3:30

Devon Prep/Delco Christian at

Del-Val Friends, 3:45

Upper Moreland at Conwell-Egan, 3:45

Interboro at West Chester East, 3:45

Holy Ghost Prep at Council Rock North, 4

Hun School at Springside Chestnut Hill, 4

Academy of New Church at Father Judge, 5

Plymouth Whitemarsh at W.C. Henderson, 7

Penn Charter at St. Stephen's & St. Agnes (Va.), 7

Girls' Lacrosse

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Joseph Marie at Gwynedd-Mercy, 3:45

Nazareth Academy at Mount St. Joseph, 3:45

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at Cardinal O'Hara, 3:30

Conwell-Egan at Lansdale Catholic, 3:45

Little Flower at St. Hubert, 3:45

Hallahan at Archbishop Wood, 3:45

Archbishop Ryan at Bonner-Prendergast, 3:45

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Harriton, 3:45

Ridley at Upper Darby, 3:45

Conestoga at Lower Merion, 3:45

Marple Newtown at Haverford High, 3:45

Radnor at Garnet Valley, 3:45

Springfield (D) at Strath Haven, 3:45

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Unionville at Bishop Shanahan, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Phoenixville at Pottstown, 3:45

NONLEAGUE

Council Rock North at Abington, 3:30

Methacton at Cheltenham, 3:30

Souderton at Plymouth Whitemarsh, 3:30

Barrack Hebrew at Academy Park, 3:45

Pennridge at New Hope-Solebury, 3:45

Episcopal Academy at Hatboro-Horsham, 3:45

Merion Mercy at Downingtown East, 3:45

Neshaminy at Academy of New Church, 3:45

Pottsgrove at Sun Valley, 3:45

Sub. One Nat. All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Cameron Jones, Pennsbury, Jr.

Amir Hinton, Abington, Jr.

Mett Penecale, Abington, Jr.

Matt Alden, William Tennent, Sr.

Mekhi Bryant, Pennsbury, Jr.

SECOND TEAM

Anthony Lee, Abington, Sr.

Steve Ciotti, Pennsbury, Sr.

Chris Rowland, C.R. North, Sr.

Lazaros Mackrides, Abington, Sr.

Derrick Woods, Pennsbury, Jr.

THIRD TEAM

Josh McWilliams, C.R. North, Sr.

John Ryan, William Tennent, So.

Tom Townsend, C.R. South, Sr.

Avery Nyekan, Bensalem, Jr.

Jaylen Pickett, Neshaminy, Sr.

HONORABLE MENTION

Player School Yr.

Brian Kilcoyne, Bensalem, Sr.

Cory Hamlet, William Tennent, Sr.

Will Faccenda, C.R. South, Sr.

Khari Jefferson, Abington, Sr.

Tyquan Law, Harry S Truman, Jr.

Sub. One Cont. All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Matt Scamuffo, C.B. South, Sr.

Zach Quattro, Hatboro Horsham, Sr.

Zach Muredda, Pennridge, Jr.

Carter Knight, Souderton, Sr.

Joe Molettiere, Pennridge, Jr.

SECOND TEAM

Bryce Dobisch, C.B. South, Sr.

Dan Long, Pennridge, So.

Tommy Strasburger, C.B. East, So.

Suleyman Hakim, F North Penn, Sr.

Brendan McLaughlin, C.B. East, Sr.

THIRD TEAM

Jared Kelly, C.B. West, Sr.

Evan Sloan, Souderton, Jr.

Walt Kimble, Hatboro Horsham, Jr.

Brian Coleman, North Penn, Sr.

Griffin Schmidt, Quakertown, So.

HONORABLE MENTION

Steve Shaffer, Souderton, Sr.

Pat Kelley, C.B. West, Sr.

Kyle Salvitti, C.B. West, Sr.

Evan Dunn, C.B. West, Sr.

Blake Peterson, C.B. East, So.

Joe Richards, North Penn, Jr

Del-Val All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Malik Jackson, Penn Wood

Mahir Johnson, Chester

Tyrell Sturdivant, Chester

Christian Irons, Interboro

Cyrie Spencer, Academy Park

Conrad Chambers, Chester

SECOND TEAM

Travis Smith, Academy Park

Jawan Collins, Academy Park

Terran Hamm, Academy Park

Derrick Welles, Chichester

Amadou Kaba, Penn Wood

Jeff Padilioni, Penn Wood

THIRD TEAM

Dawine Harmon, Glen Mills

Addison Scott, Penn Wood

Julian Gallo, Interboro

Nathaniel Searight, Glen Mills

Anthony Burgos, Glen Mills

Naeem East, Penn Wood

HONORABLE MENTION

Anthony Johnson, Glen Mills

Tyler Moralis, Interboro

Mike McDevitt, Interboro

Steven Welsh, Glen Mills

Eric Montanez, Chichester

Kaleb Taliaferro, Academy Park

Keyonte Watkins, Chester

Antonio Ward, Penn Wood

Jamai Womack, Chichester

Gabe Adesina, Chester

Dameen Holbrook, Penn Wood

Landen Jenkins, Penn Wood

Marquis Collins, Chester

Mathias Meyer, Interboro

Shah Ahmed, Chichester

Eric Baiocco, Chichester

DeJuan Santana, Chichester

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected