Friday, September 5, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

STATE CLASS A SECOND ROUND

Phil-Mont Christian vs. St. John Neumann at Central Dauphin East, 6

Math, Civics and Sciences vs. Sullivan County at Parkland, 6

Church Farm vs. Mahanoy Area at Central Dauphin East, 7:30

STATE CLASS AAA SECOND ROUND

Phila. Electrical vs. Holy Ghost Prep at Plymouth Whitemarsh, 7

Neumann-Goretti vs. Wilkes-Barre GAR at Freedom, 7:30

Archbishop Carroll vs. Abington Heights at Parkland, 7:30

Girls' Basketball

STATE CLASS AA SECOND ROUND

Neumann-Goretti vs. Minersville at Freedom, 6

St. Basil vs. Delone Catholic at Coatesville, 6

STATE CLASS AAAA SECOND ROUND

North Penn vs. Northampton at Souderton, 6

Archbishop Carroll vs. Cumberland Valley at Geigle Complex, 6

Mount St. Joseph vs. Dover at Garden Spot, 6

West Chester Rustin vs. Parkland at Souderton, 7:30

Abington vs. Wilson at Coatesville, 7:30

Spring-Ford vs. Mechanicsburg at Garden Spot, 7:30

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

STATE CLASS AA SECOND ROUND

Constitution vs. Mid-Valley at Parkland, 6

West Catholic vs. Elmer L. Myers at Freedom, 6

Del-Val Charter vs. Loyalsock at Cumberland Valley, 7

Bristol vs. Holy Cross at Parkland, 7:30

STATE CLASS AAAA SECOND ROUND

La Salle vs. Cedar Crest at Coatesville, 6

Roman Catholic vs. Lower Merion at Archbishop Ryan, 7

Chester vs. Hazleton at Freedom, 7:30

West Chester Rustin vs. Parkland at Geigle Complex, 7:30

Abington vs. York at Coatesville, 7:30

Pennsbury vs. Martin Luther King at Plymouth Whitemarsh, 7:30

Girls' Basketball

STATE CLASS A SECOND ROUND

Jenkintown vs. St. John Neumann at East Pennsboro, 6

Phil-Mont Christian vs. Millville Area at East Pennsboro, 7:30

STATE CLASS AAA SECOND ROUND

Archbishop Wood vs. Villa Maria at Plymouth Whitemarsh, 6

Merion Mercy vs. Palmyra at Geigle Complex, 6

Inter-Ac All-Stars

Boys' Basketball

FIRST TEAM

Tim Guers, Germantown Academy

Shawn Alston, Haverford School

Devon Goodman, Germantown Academy

Mike Jolaoso, Episcopal Academy

Sean O'Brien, Penn Charter

SECOND TEAM

Nick Alikakos, Episcopal Academy

Eric Anderson, Haverford School

Demetrius Isaac, Penn Charter

Sam Lindgren, Germantown Academy

Chris McNeal, Episcopal Academy

Lamar Stevens, Haverford School

Jordan Watson, Springside Chestnut Hill Academy

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected