Tuesday, August 26, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Thursday's Results

Boys' Basketball

CAPE ATLANTIC CONSOLATION

Egg Harbor Township 53, Buena 44

Mainland 54, Middle Township 49

Oakcrest 58, Cedar Creek 42

St. Joseph 72, Vineland 66 (OT)

COLONIAL CONFERENCE

Haddonfield 59, West Deptford 48

NONLEAGUE

Palmyra 73, Vineland Prep 51

Schalick 78, Deptford 46

Westampton Tech 77, Doane Academy 70

Trenton Catholic 66, Rancocas Valley 61

Camden 61, Shawnee 38

Pitman 49, Williamstown 45

Bishop Eustace 61, Pennsauken 49

Cherry Hill East 60, Gloucester Catholic 43

Cinnaminson 44, Pennsauken Tech 34

Moorestown Friends 55, Gateway 25

Paul VI 53, Lenape 39

Delsea 80, Woodbury 57

Washington Township 51, Seneca 35

Camden Catholic 66, Winslow Township 51

Haddon Heights 64, Holy Cross 57

Girls' Basketball

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape 42, Eastern 31

TRI-COUNTY CONFERENCE

Williamstown 57, Glassboro 37

Deptford 57, Schalick 30

NONLEAGUE

Audubon 33, Camden Academy Charter 25

Paul VI 53, Pennsauken 22

Haddon Heights 76, Burlington City 56

Clayton 35, Buena 31

Delsea 46, Woodbury 39

Sterling 51, Kingsway 42

Washington Township 65, Seneca 34

Moorestown Friends 36, Gateway 19

Haddonfield 50, Bordentown 35

Haddon Township 52, Moorestown 37

Gloucester 60, Highland 18

Holy Cross 44, Burlington Township 38

Timber Creek 61, Bishop Eustace 47

Boys' Basketball Boxes

Cape Atlantic Consol.

Buena 10 15 6 13 - 44

Egg Harbor Township 20 10 13 10 - 53

B: Jordan Aikens 13, Love Scott 13, Jamal Tilman 7, Daniel Velazquez 11.

EHT: Quanif Ames 4, Christian Estrada 2, Anthony Li 2, Keyshawn McMahon 14, Robinson Normil 2, Austin Smith 1, Jonah Surman 21, Josh Vinasco 6, Duval Woodford 1.

Middle Township 9 14 11 15 - 49

Mainland 12 14 10 18 - 54

MT: Jeremiah Bland 9, Lynell Brooks 6, Michael Feraco 11, Trai Greer 12, Tanner Kerr 2, Will Neil 9.

M: Drew Dalzell 7, Sam Jackson 2, Darius Jerkins 27, Ken Randall 15, Drew Riska 3.

Cedar Creek 10 11 8 13 - 42

Oakcrest 16 10 16 16 - 58

CC: Lavelle Davis 1, Joshua Duverglas 2, Michael Gaines 11, Jake Knight 19, Miles Melton 2, Jon Newman 2, Louis Pitale 1, Isaiah Watson 4.

O: Jordan Brooks 9, Gabe Castillo 13, Jason Cervi 5, Ladarrell Dixon 24, Hassan Fuller 1, Quaaim James-Ward 1, Trevor Little 5.

Vineland 18 11 13 16 8 - 66

St. Joseph 10 12 19 17 14 - 72

V: Jola Babalola 9, Black 13, Taylor Clarke 11, James Coates 2, Shawn Douglas 2, Eddie Thomas 29, Steve Tobolski 6.

SJ: LaQuay Brown 25, Jordan Davis 6, Jordan Lyles 5, B.J. Mitchell 22, Ricardo Quiringdongo 12, Val Vadino 2.

Colonial Conference

West Deptford 20 12 9 7 - 48

Haddonfield 23 13 16 7 - 59

WD: Justin Hansen 20, Preston Harcum 2, Tyler Leonhardt 9, Luke McKeown 5, Marquise Owens 10, Isaiah Worthy 2.

H: Abby Bah 16, Rich Bond 1, Nick DePersia 18, Robby DePersia 13, Tommy Kadar 3, Jake Robinson 2, Ted Stavetski 6.

Nonleague

Gloucester Catholic 11 18 5 9 - 43

Cherry Hill East 16 12 16 16 - 60

GC: Chin Akwarandu 8, Matt Green 9, Keanu Kelii 14, Fran Kinsey 2, Tyler Mondile 3, Austin Regan 7.

CHE: Ronnie Barnes 2, Azlan Cobb 6, Phil Cunha 8, Timmy Perry 14, Jake Silpe 12, Tommy Smerciak 6, Austin Wetzler 12.

Woodbury 14 15 11 17 - 57

Delsea 22 15 22 21 - 80

W: Kapone Brown 6, Jalen Bundy 2, Jeray Demby 15, Elijah Grant 6, Will Harris 4, Noel Jazere 3, Jamere Lynch 6, Deshean Miller 5, Darius Triplett 8, Trey Wilson 2.

D: Kris Anderson 4, Keith Braxton 28, Will Conrey 2, Dan McDuffie 2, Kaleb Morton 11, Kwame Morton 13, Ronnie Russell 20.

Gateway 6 5 10 4 - 25

Moorestown Friends 7 10 16 22 - 55

G: RJ Blanton 7, Spencer Fallon 1, Justin Fredhoff 11, Jeremy Hellyer 1, Joel Melendez 3, Matt Spissell 2.

MF: Joe Beideman 18, Shailen Doshi 2, Jordan Ernest 4, Tommy Martin 3, John Nutaitis 11, Elijah O'Neill 2, Dan Richards 8, Dhalil Sadiq 2, Jordan White 3, Pierce Williams 2.

Seneca 8 7 10 10 - 35

Washington Township 8 9 12 22 - 51

S: Ryan Bradway 3, Tommy Egan 6, Jake Ferrell 11, Carter Gimbel 2, Nashir Hollingshead 6, Jake Limpert 4, Liam O'Connor 1, Alex Weightman 2.

WT: Spencer Cook 1, Montana Houston 5, Julian Jastrzebski 13, Savoy Jones 5, Brett Lawrence 12, Christian Maiden 8, Dom Nastasi 6, John Schoelkopf 1.

Winslow Township 14 13 13 11 - 51

Camden Catholic 15 12 22 17 - 66

WT: Masner Beauplan 16, Michael Cubbage 12, Nasir Fields 10, Juan Hemmingway 5, Devon Jones 2, Kenton Munn 2, Devon Robinson 4.

CC: Rob Brosh 5, Brendan Crawford 27, Courtney Cubbage 19, Jake Johnson 3, Thomas Organ 8, Jimmy Robinson 4.

Paul VI 8 18 18 9 - 53

Lenape 2 13 12 12 - 39

PV: Alex Danko 13, Jair Green 2, Jay Howard 21, DeVahnte Mosley 4, Ivan Robinson 10, Jahvan Rosbia 3.

L: Kelsey Gray 3, Cameron Green 4, Caleb Kupa 6, Garrett Mahon 2, Ryan McMahon 8, Cole Moody 10, Matt Popso 3, D. Yerkes 3.

Pennsauken Tech 6 13 6 9 - 34

Cinnaminson 14 11 9 10 - 44

PT: Michail Duran 2, Elbin Fraguso 5, Isaiah Louis 6, Tynell Nelson 3, Charlie Shambry 2, Stacy Thomas 16.

C: Will Cabbler 5, Rashone Damon 13, Matthew Gono 10, Jake McDevitt 3, Jackson Merget 10, Mark Staudenmayer 3.

Vineland Prep 16 12 8 15 - 51

Palmyra 14 13 25 21 - 73

VP: Dixon 4, Durire 8, Hyman 11, Johnson 2, McCrary 22, Millen 2, Taylor 2.

P: James Brett 6, Jovan Hairston 4, Kameron Kennedy 4, Jomo Percell 5, Jaubri Shehee 19, Max Smyth 6, Angel Torres 6, Davon Whitfield-Gaines 23.

Westampton Tech 11 15 12 39 - 77

Doane Academy 17 19 22 12 - 70

WT: Malik Davis 3, Seven Flagg-Briggs 17, Lamar Morgan 29, George Parrish 5, Vladmir Sanon 11, Chris Slocombe 7, Kieran Sullivan 6, Kasun Thompson 1.

DA: Marcos Baez 9, Matt Czyzewski 11, Tyler Heupel 3, Hayden Johnson 2, Chris Scott 14, Jeffrey Sterling 31.

Rancocas Valley 14 14 20 13 - 61

Trenton Catholic 17 12 14 23 - 66

RV: Vince Anfield 14, Niall Carpenter 8, Jordan Cole 2, Nick Davidson 22, Shaun Ellis-Bradley 8, Jalen Freeman 3, Adam Perry 4.

TC: Marquise Bell 10, Tony Ellington 2, Myles Powell 17, Malachi Richardson 22, James Wright 15.

Camden 13 8 12 28 - 61

Shawnee 7 11 9 11 - 38

C: Brad Hawkins 11, Tavaris Headen 13, Rasool Hinson 8, Jamal Holloway 9, Jamil Maddred 11, William McCants 3, Nasir Money 6.

S: Dean Austin 4, Paul Chiusano 4, Eric Clark 6, Luke Cooper 2, Anthony Mague 2, Mike Shinske 2, Alec Warren 18.

Williamstown 10 12 15 8 - 45

Pitman 6 10 12 21 - 49

W: T.J. Booth 17, Hudson Etienne 4, Kendall Fearn 2, On-nir Kendall 12, Marques Little 7, Dan Musilli 3.

P: Tim Delaney 1, Darnell Foreman 17, Matt Spicer 2, Eric Stafford 16, Tyler Wisniewski 13.

Pennsauken 9 15 3 22 - 49

Bishop Eustace 10 18 23 10 - 61

P: Larenz Brown 4, Zaire Davis 18, Voshon Mack 18, Khalil Rhett 4, Kazi Robinson 5.

BE: Brandon Cazan 16, Mike Cohen 12, Flo DaSilva 15, Sean Dumele 10, Keller 2, Conor McLaughlin 2, Jack Walter 2, Isaiah Wingfield 2.

Girls' Basketball Boxes

Olympic American

Lenape 12 12 14 4 - 42

Eastern 9 5 5 12 - 31

L: Rena Carabases 5, Alicia Hampton 3, Amanda McGrogan 4, Alexis Sears 19, Alex Seedes 5, Maddie Sims 6.

E: Hannah Baruch 8, Alyssa Bentz 2, Molly Fendrick 2, Emily Fendrick 2, Miranda Konstantinides 15, Holly Norbury 2.

Tri-County Conference

Williamstown 22 9 15 11 - 57

Glassboro 5 6 14 12 - 37

W: Taylor Abbott 9, Amber Anderson 13, Taylor Bynoe 14, Cianni Carter 8, Julia Dixon 12, Ally Dowd 1.

G: Brianna Florentino 2, Maria Mancini 11, Taina Rivera 4, Morgan Servis 6, Jaya Simmons 3, Callan Tweedie 11.

Deptford 17 11 17 12 - 57

Schalick 7 3 10 10 - 30

D: Naonna Brown 5, Carmeecia Bryant 10, Immani Bussie 6, Cheyenne Clark 17, Kim Diaz 2, Brianna Jankaukus 2, Ayranna Steele 8, Julia Tobin 3, Corin Williams 4.

S: Ayanna Chapman 3, Kelsey Hoffman 2, Taylor Ismail 2, Superia Ryan 21, Tiernny Wiltshire 2.

Nonleague

Kingsway 11 9 10 12 - 42

Sterling 9 11 11 20 - 51

K: Allie Gallagher 8, Maddie Hahn 7, Zoe Hahn 15, Renee Hersperger 5, Kristen O'Donnell 2, Rachel Rivell 5.

S: Dominique Budd 5, Ke'alohi Naone-Carter 21, Leilani Naone-Carter 6, Jenna Scully 4, Latasha Sparrow 9, Jordan Wallace 6.

Woodbury 10 5 10 14 - 39

Delsea 16 10 7 13 - 46

W: Zeaenna Brackett 12, Geena DiRugeris 2, Taylor Graham 11, Dacia Holmes 6, Chanel Martin 2, Sabrina Pantoja 4.

D: Asya Alba 9, Kat Christina 2, Nina Mancini 3, Jess Monteleone 2, Haley Parks 24, Abby Poisker 2, Hannah Seabert 4.

Washington Township 25 8 8 24 - 65

Seneca 7 10 8 9 - 34

WT: Brianna Capacchione 9, Torrie Eggers 5, Megan Finucane 2, Kelly Giedemann 9, Kylie Giedemann 19, Jessica Monte 8, Erin Rafter 6, Bella Siravo 4, Paige White 3.

S: Sam Andrews 2, Megan Drum 7, Emily Metzger 2, Erica Snow 17, Doni Tejada 4, Jordan Wahrenberger 2.

Bishop Eustace 15 9 9 14 - 47

Timber Creek 20 12 22 7 - 61

BE: Natalie Alleva 3, Paulina Boyer 13, Donnelly 5, Clare Monaghan 2, Darby O'Kane 1, Obianuju Obianwu 6, Elizabeth Radley 8.

TC: Joie Brittingham 10, Celina Foxworth 2, Desiree Furbert 5, Brittany Martin 19, Summer Pierce 3, Amanda Riiff 20.

Gateway 5 4 4 6 - 19

Moorestown Friends 8 13 9 6 - 36

G: Miranda Braun 2, Jada Hayes 2, Mikaela Lightcap 4, Katie Moniz 2, MacKell Schultes 9.

MF: Camille Aguilar 4, Sarah Applegate 13, Sarah Henig 2, Emily McKeown 4, Katrina Savon 4, Alaina Shivers 9.

Burlington Township 9 17 2 10 - 38

Holy Cross 8 17 11 8 - 44

BT: Carin Essex-Arline 18, Darian Francisco 2, Shavonne Hubbard 11, Tamecia Ransom 2, Liana Rulli 5.

HC: Alliya Butts 18, Bridget Fynan 4, Alex Hickey 2, MacKenzie Moran 2, Morgan Morrocco 7, Cassandra Skelton 5, Juliette Stockton 6.

Bordentown 6 5 14 10 - 35

Haddonfield 10 20 11 9 - 50

B: Carter 2, Ellison 2, Irons 5, Moonan 5, Cait Nitschmann 9, Samantha Schenck 12.

H: Briana Gess 7, Lizzie Hammon 2, Ali LaMaina 3, C.C. Mooney 6, Hayley Raymond 22, Taylor Sehdev 2, Meghan Smart 8.

Haddon Township 13 11 16 12 - 52

Moorestown 10 8 11 8 - 37

HT: Katie Burns 2, Alayxiah Carr 10, Sarah Getzinger 3, Morgan Lenahan 19, Bella Preziosi 18.

M: Frankie Angeleri 9, Miranda Chrone 5, Emily Filoon 11, Tristan McGinley 10, Anahita Sabet-Payman 2.

Highland 2 2 5 9 - 18

Gloucester 20 13 21 6 - 60

H: Aylanna Bey 3, K'yana Brown 2, D.Sanders 2, Devon Graf 1, Gia LaBance 2, Briana McKenzie 1, Jasmine Miranda 3, Morgan Reid 2, Tyler Stokes 2.

G: Makenzie Cooper 7, Nicole DeMarco 2, Alisha Fox 20, Cassie Francis 1, Kylee Hirst 13, Jacqueline Myers 3, Nikki Velez 12, Sydney Weichmann 2.

Camden Academy 9 4 2 10 - 25

Audubon 6 8 8 11 - 33

CAC: Brianna Chambers 8, Zana Lee 10, Amy Loyola 4, Maria Vazquez 3.

A: Molly Furlong 2, Kim Hill 1, Maddie Lord 10, Erica Lord 2, Val Pineiro 14, Mackenzie Reilly 2, Kaitlyn Young 2.

Pennsauken 6 0 11 5 - 22

Paul VI 14 16 10 13 - 53

P: Aleyah Dupree 3, Alyssa Frisby 3, Briana Roberts 5, Kristen Roberts 5, Lorraine Velez 6.

PV: Celine Assi 1, Emily Barbera 5, Isabel Caruso 4, Emahni Laws 1, Kristen McShane 7, Maria Owsiak 2, Sam Sack 4, Simone Small 6, Aliyah Stephens 16, Kiana Ye 7.

Haddon Heights 15 21 25 15 - 76

Burlington City 15 19 12 10 - 56

HH: Myranda Christy 2, Jynazha Davis 11, Caroline Gormley 2, Tyler Raysor 13, Ashley Reynolds 19, Nadja Riggs 29.

BC: Jada Atchison 35, Carisma Cochren 8, Jessica Diamond 9, Ty'Lise Throckmorton 2, Akira Young 2.

Clayton 6 7 5 17 - 35

Buena 5 8 9 9 - 31

C: Catherine Copeland 9, Ceciley Joynes 4, Ally Moore 4, Leeasia Morris 2, Kamonah Praul 5, Devin Rowe 2, Francesca Shipe 9.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Florence at Delran, 6:30

COLONIAL CONFERENCE

Woodbury at Gateway, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Lenape, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Glassboro at GCIT, 5:30

Woodstown at Delsea, 7

NONLEAGUE

St. Anthony at Bishop Eustace, 5:30

Cherry Hill West at Wash. Township, 5:30

Rancocas Valley at Cinnaminson, 6:15

Girls' Basketball

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Lenape, 6

NONLEAGUE

Medford Tech at Doane Academy, 3:45

Bordentown at New Egypt, 4

Our Lady of Mercy at Vineland, 4

Timber Creek at Clearview, 7

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Kingsway at Haddonfield, 11:30 a.m.

Pennsauken at Camden Catholic, 1

Camden at Woodrow Wilson, 2

CAPE-ATLANTIC CHAMPIONSHIP

At Stockton College

Atlantic City vs. Wildwood Catholic, 2

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC CHAMPIONSHIP

At Stockton College

Middle Township vs. Wildwood Catholic, noon

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CENT. JERSEY GROUP 1 FIRST ROUND

Piscataway Tech at Florence, 6:30

CENT. JERSEY GROUP 3 FIRST ROUND

Northern Burlington at Middletown North, 6:30 SOUTH JERSEY GROUP 1 FIRST ROUND Maple Shade at Paulsboro, 4

Palmyra at Penns Grove, 5

Gateway at Pitman, 6

Riverside at Schalick, 6:30

Audubon at Clayton, 7

Lindenwold at Burlington City, 7

Gloucester at Woodbury, 7

Wildwood at Haddon Township, 7

SOUTH JERSEY GROUP 2 FIRST ROUND Winslow Township at Moorestown, 5

Highland at Oakcrest, 6

Lacey Township at Cumberland, 6:30

Ocean City at Toms River South, 7

Seneca at Delsea, 7

SOUTH JERSEY GROUP 3 FIRST ROUND

Burlington Township at Hammonton, 5:30

Woodrow Wilson at Mainland, 6

Central Regional at Westampton Tech, 7

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected