Tuesday, August 26, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Boys' Basketball Box

District 12 Class AAAA Third Place

Central 12 13 14 11 - 50

La Salle 10 24 9 10 - 53

C: Curtis Barker 9, Khyre Bilal 4, Chris Bing 21, Gregory Holdsman 7, Rafiq Johnson 6, Zachary Stone 3.

LS: Chuck Champion 10, Dan Corr 5, Sean Greenberg 7, Jalen Herdsman 1, Dave Krmpotich 10, Najee Walls 7, Shawn Witherspoon 13.

Girls' Basketball Box

District 12 Class AAA Third Place

Freire Charter 9 11 13 18 - 51

Bonner-Prendergast 19 24 18 11 - 72

FC: Zahkeyah Allen 2, Taijae Bell 2, Sabrina Heines 2, D'niya Mealy 11, Chelsea Woods 34.

B: Amber Ballinger 6, Princess Clemons 6, Lynette Leboy 2, Shalina Miller 16, Sarah Monaghan 15, Alyssa Monaghan 11, Shannon Murphy 3, Anna Savage 3, Sierra Stretch 5, Mary Ann Young 5.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

DISTRICT 1 CLASS A THIRD PLACE

At Plymouth Whitemarsh

Delco Christian vs. Jenkintown, 7:30

DISTRICT 1 CLASS AA CHAMPIONSHIP

At Villanova University

Calvary Christian vs. Bristol, 5

DISTRICT 1 CLASS AAAA THIRD PLACE West Chester Rustin at Conestoga, 7

DISTRICT 1 CLASS AAAA 5TH PLACE

Lower Merion at Abington, 7

DISTRICT 1 CLASS AAAA 9TH PLACE

Haverford High at Oxford, 7

DISTRICT 1 AAAA CHAMPIONSHIP

At Villanova University

Pennsbury vs. Chester, 9

DISTRICT 12 AA CHAMPIONSHIP

At St. Joseph's University

West Catholic vs. Constitution, 5:30

DISTRICT 12 CLASS AAA FINAL

At St. Joseph's University

Neumann-Goretti vs. Phila. Electrical, 7

DISTRICT 12 CLASS AAAA FINAL

At St. Joseph's University

Roman Catholic vs. Martin Luther King, 8:30

Girls' Basketball

DISTRICT 1 CLASS AAA THIRD PLACE

At Plymouth Whitemarsh

Merion Mercy vs. Pope John Paul II, 6

DISTRICT 1 AAAA NINTH PLACE

Methacton at Garnet Valley, 7

DISTRICT 1 AAAA CHAMPIONSHIP

At Villanova University

Spring-Ford vs. North Penn, 7

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

DISTRICT 1 CLASS A CHAMPIONSHIP

At Villanova University

Church Farm vs. Phil-Mont Christian, 4

DISTRICT 1 AAA CHAMPIONSHIP

At Villanova University

Lower Moreland vs. Holy Ghost Prep, 8

Girls' Basketball

DISTRICT 1 CLASS A CHAMPIONSHIP

At Villanova University

Phil-Mont Christian vs. Jenkintown, noon

DISTRICT 1 CLASS AA CHAMPIONSHIP

At Villanova University

St. Basil vs. Christopher Dock, 2

DISTRICT 1 CLASS AAA THIRD PLACE

At Plymouth Whitemarsh

Mount St. Joseph vs. W. Chester Rustin, 1:30

DISTRICT 1 AAA CHAMPIONSHIP

Radnor vs. Villa Maria at Villanova, 6

DISTRICT 1 CLASS AAAA FIFTH PLACE

Abington at Central Bucks West, 1:30

DISTRICT 1 CLASS AAAA 7TH PLACE

Central Bucks East at Bishop Shanahan, 7

DISTRICT 12 AA CHAMPIONSHIP

At St. Joseph's University

Neumann-Goretti vs. Imhotep Charter, 2

DISTRICT 12 AAA CHAMPIONSHIP

At St. Joseph's University

Archbishop Wood vs. Mastery North, 3:30

DISTRICT 12 AAAA THIRD PLACE

At St. Joseph's University

Cardinal O'Hara vs. Central, 12:30

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected