Thursday, July 10, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Wednesday's Results

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross 51, Burlington City 46

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley 74, Pennsauken 44

NONLEAGUE

Pemberton 59, Northern Burlington 46

Trenton Catholic 69, Moorestown 47

W. Windsor-Plainsboro S. 56, Bordentown 53

New Egypt 85, South River 70

Cape May Tech 66, Vineland Prep 60

Eastern 86, Woodrow Wilson 61

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Bridgeton 37, Hammonton 21

NONLEAGUE

Delsea 53, Our Lady of Mercy 27

Moorestown Friends 47, Medford Tech 17

Boys' Basketball Boxes

Burlington Freedom

Burlington City 15 8 11 12 - 46

Holy Cross 12 13 13 13 - 51

BC: Jelanie Glaze 18, Yamal Hilton 13, Wade Singletary 5, Tevin Whitter 2, Derrick Wright 8.

HC: Brandon Anderson 7, Tymere DeShield 12, Greg Kousoulis 9, Justin Marshall 2, David Noworyta 3, Matt Thomas 6, Jordan Walker 12.

Burlington Liberty

Pennsauken 17 3 11 13 - 44

Rancocas Valley 16 23 17 18 - 74

P: Larenz Brown 4, Deion Cassell 3, Anthony Dadson 11, Zaire Davis 10, Packwon Ferguson 1, Voshon Mack 6, Gilberto Reyes 3, Khalil Rhett 4, Jaylen Robinson 2.

RV: Vince Anfield 7, Nigel Barksdale 2, Niall Carpenter 8, Nick Davidson 18, Darius Dooley 8, Shamir Dudley-Williams 6, Shaun Ellis-Bradley 5, Jalen Freeman 2, Aaron Little 7, Adam Perry 6, Brenden Ruby 5.

Nonleague

Trenton Catholic 10 16 19 24 - 69

Moorestown 16 16 10 5 - 47

TC: Jamir Anderson 2, Marquise Bell 13, Tony Ellington 3, Myles Powell 36, James Wright 12, Anthony Wright 3.

M: Kyle Austin 2, Joe Caprarola 2, Dan Dyer 7, Treston Ellis 8, Colin Francisco 2, Chris Li 9, Seth West 17.

South River 22 11 21 16 - 70

New Egypt 17 25 18 25 - 85

SR: Cyrus Byrd 2, Sean Darrar 16, Connor Devich 11, Patrick Genthe 2, Tyler Hill 2, Richie Leogrande 4, Matthew Martinez 25, Mario Nigro 8.

NE: Ryan Devine 10, Matt Knigge 16, Ryan Schwartz 18, Gino Tortoriello 6, Travis Ward 35.

Woodrow Wilson 10 18 18 15 - 61

Eastern 28 17 22 19 - 86

WW: Dean Diggs 3, Tyrelle King 11, Mario McLean 6, Tarre Plowden 12, J'Quan Ragin 5, Nigel Sanchez 21, Haikie Wynce 3.

E: Alex Barr 28, Logan Edwards 2, Justin Fendrick 2, Chase Finnigan 2, Matt Klinewski 38, Malik Sanders 12, Alec Walker 2.

Pemberton 20 10 17 12 - 59

Northern Burlington 11 12 9 14 - 46

P: Shaun Brooks 13, Dennis Clark 14, Taro Gaither 2, Jordan Heck 3, I'Javion Ivory 6, Tyler McShea 8, Jaquan Pitts 4, Hashim Russell 1, Antoine Wilson 8.

NB: Lawrence Garner 3, Mark Granberry 2, Kendal Little 2, Jonathan Martinez 6, Marhshe Terry 13, Cameron Tucker 20.

Girls' Basketball Boxes

Cape-Atlantic American

Hammonton 9 3 4 5 - 21

Bridgeton 4 13 9 11 - 37

H: Farris Ellington 4, McKenna Forry 5, Paige Mortellite 8, Mary Ann Rivera 2, Tamera Webster 2.

B: Claudia Hawse 4, Deja Mosley 7, Symone Sweazie 10, Destiny Thompson 16.

Nonleague

Medford Tech 2 3 6 6 - 17

Moorestown Friends 13 19 12 3 - 47

MT: Zuri Alston 9, Julia Bachman 8.

MF: Camille Aguilar 7, Sarah Applegate 7, Jasmine Brown 6, Creighton 3, Emily McKeown 8, Katrina Savon 6, Alaina Shivers 6, Noell Smith 4.

Our Lady of Mercy 5 11 6 5 - 27

Delsea 13 17 12 11 - 53

OLoM: Jackie Battaglia 2, Katie Kavanagh 23, Isabella Knapp 2.

D: Asya Alba 14, Kat Christina 2, Emily Evans 2, Jess Monteleone 15, Haley Parks 17, Hannah Seabert 3.

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Medford Tech at Pemberton, 5:30

Willingboro at Delran, 6:30

COLONIAL CONFERENCE

Woodbury at Collingswood, 5:30

Paulsboro at Overbrook (N.J.), 5:30

Audubon at Sterling, 5:30

Haddon Township at Haddon Heights, 5:30

Haddonfield at Gateway, 5:30

Lindenwold at West Deptford, 7

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East at Eastern, 3:45

Washington Township at Cherokee, 6

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Woodrow Wilson at Bishop Eustace, 3:45

Camden at Camden Catholic, 3:45

Paul VI at Bishop Eustace, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Seneca at Shawnee, 6

Winslow Township at Cherry Hill West, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

GCIT at Kingsway, 5:30

Glassboro at Cumberland, 5:30

Triton at Clearview, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Salem at Penns Grove, 4

Pennsville at Wildwood, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Delsea at Williamstown, 7

NONLEAGUE

Camden County Tech at Palmyra, 4

Cinnaminson at Florence, 5:15

Deptford at Schalick, 5:30

St. Augustine at Pitman, 5:30

Ocean City at Mainland, 5:30

Christian Acad. at Gloucester Christian, 5:30

Burlington Township at LEAP Acad, 6:15

Westampton Tech at Maple Shade, 6:30

Woodstown at Highland, 7

St. Joseph at Gloucester Catholic, 7

Cedar Creek at Absegami, 7

Millville at Middle Township, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Willingboro, 5:15

COLONIAL CONFERENCE

Collingswood at Woodbury, 5:30

Overbrook (N.J.) at Paulsboro, 5:30

Gateway at Haddonfield, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Seneca, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Gloucester, 5:30

Wildwood at Pennsville, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Williamstown at Delsea, 6

Clearview at Triton, 7

NONLEAGUE

Doane Academy at Riverside, 4

Medford Tech at Camden Academy , 5:15

Pennsauken at Maple Shade, 5:15

Penns Grove at Salem, 5:30

Kingsway at GCIT, 5:30

Glassboro at Cumberland, 5:30

Camden County Tech at Palmyra, 5:30

Gloucester Catholic at Lenape, 6

Atlantic County Tech at Oakcrest, 6

Burlington Township at Paul VI, 6:30

Moorestown at New Egypt, 6:30

Highland at Woodstown, 7

Schalick at Deptford, 7

Rancocas Valley at Timber Creek, 7

Buena at Our Lady of Mercy, 7

Friday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Highland at Camden Academy Charter, 4

Northern Burlington at Bordentown, 5:15

Gateway at Clayton, 5:30

Pennsville at Atlantic Tech, 5:30

Cedar Creek at Wildwood Catholic, 6

Millville at St. Augustine, 6

Medford Tech at Rancocas Valley, 6:30

Cape May Tech at Lower Cape May, 7

Girls' Basketball

TRI-COUNTY CONFERENCE

Delsea at Pitman, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clearview at Kingsway, 4

NONLEAGUE

Absegami at Winslow Township, 4:45

Bordentown at Northern Burlington, 5:15

Holy Cross at Pemberton, 5:15

Atlantic County Tech at Pennsville, 5:30

Schalick at BCIT Westampton, 5:30

Clayton at Camden County Tech, 5:30

Timber Creek at Woodstown, 7

Wrestling

Clayton at Paulsboro, 5

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Bordentown at Maple Shade, 11:15 a.m.

NONLEAGUE

Burlington City at Willingboro

Eastern at Pitman, noon

Deptford at Washington Township, noon

Collingswood at St. Joseph, noon

Penns Grove at Schalick, noon

Delsea at Pemberton, 12:30

Triton at Gloucester Catholic, 1

Kingsway at West Deptford, 1

Seneca at Palmyra, 1

Pennsauken at Bishop Eustace, 1

Camden Catholic at Lenape, 1

Northwest Prep at Cherry Hill West, 1

New Egypt at Allentown, 1

Haddonfield at Timber Creek, 1

Hammonton at Williamstown, 1:30

Paul VI at Atlantic City, 1:30

Atlantic Tech at Cape May Tech, 5:30

Wildwood Catholic at St. Augustine, 6

Girls' Basketball

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pitman at GCIT, 11 a.m.

NONLEAGUE

Shawnee at Kingsway, 11:30 a.m.

Mainland at Deptford, 11:30 a.m.

Bordentown at Westampton Tech, 11:30 a.m.

Eastern at Woodrow Wilson, 11:30 a.m.

Williamstown at Washington Township, noon

Lenape at Camden Catholic, 1

New Egypt at Allentown, 1

Haddon Heights at Riverside, 1:30

Millville at Cedar Creek, 5:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Cinnaminson, 6:30

Pemberton at Bordentown, 6:30

TRI-COUNTY CONFERENCE

Highland at Cumberland, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pitman at Pennsville, 5:30

NONLEAGUE

Audubon at GCIT

Willingboro at Northern Burlington, 5:15

West Deptford at Moorestown Friends, 5:30

Lindenwold at Palmyra, 5:30

Windsor-Plainsboro N. at Moorestown, 5:30

Wildwood at Woodstown, 6

Washington Township at Paul VI, 7

Timber Creek at Cherry Hill West, 7

Lindenwold at Timber Creek, 7

Girls' Basketball

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pennsville at Pitman, 5:30

Cumberland at Schalick, 5:30

Gloucester at Delsea, 5:30

Glassboro at Deptford, 5:30

NONLEAGUE

West Deptford at Haddonfield, 5:30

Palmyra at Lindenwold, 5:30

Woodbury at Moorestown Friends, 5:30

University at Life Center, 6

Northern Burlington at Holy Cross, 6:30

Paul VI at Washington Township, 7

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Burlington Township at Rancocas Valley, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Willingboro at Pemberton, 5:30

Delran at Bordentown, 6:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East at Lenape, 3:45

Eastern at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Seneca at Timber Creek, 7

Camden at Paul VI, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Schalick at Clearview, 5:30

Highland at Triton, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Woodstown at Penns Grove, 4

Gloucester Catholic at Deptford, 5:30

NONLEAGUE

Shawnee at Winslow Township, 5:15

Collingswood at Salem, 5:30

Glassboro at Pennsauken, 5:30

Woodbury at Kingsway, 5:30

Cherokee at Haddonfield, 5:30

Sterling at Delsea, 7

Camden Catholic at Woodrow Wilson, 7

Williamstown at Cherry Hill West, 7

Haddon Heights at Lower Cape May, 7

Clayton at Haddon Heights, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley at Burlington Township, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Bordentown at Delran, 6:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Washington Township at Eastern, 4:30

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Timber Creek at Seneca, 5:15

Winslow Township at Shawnee, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pitman at Glassboro, 5:30

Salem at Woodstown, 7

Triton at Highland, 7

NONLEAGUE

Williamstown at Gloucester Catholic, 4

Camden Academy at Medford Tech, 5:15

Kingsway at Woodbury, 5:30

Haddon Heights at Clayton, 5:30

Riverside at GCIT, 5:30

Cherry Hill East at Lenape, 6

Pitman at West Deptford, 7

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Paulsboro at Penns Grove, 4

GCIT at Palmyra, 5:30

Holy Cross at Moorestown, 5:30

Girls' Basketball

Woodrow Wilson at Willingboro, 5:15

Audubon at Deptford, 5:30

Palmyra at GCIT, 5:30

Moorestown at Holy Cross, 6:30

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Pemberton at Delran, 6:30

COLONIAL CONFERENCE

West Deptford at Haddonfield, 7

NONLEAGUE

Gloucester Catholic at Cherry Hill East, 3:45

Collingswood at Bordentown, 4

Pennsauken Tech at Cinnaminson, 5

Highland at Atlantic Christian, 5:15

Gateway at Moorestown Friends, 5:30

Haddonfield at Triton, 5:30

Wildwood at Clearview, 6

Clearview at Cherokee, 6

Camden at Shawnee, 6

Paul VI at Lenape, 6

Woodbury at Delsea, 7

Seneca at Washington Township, 7

Winslow Township at Camden Catholic, 7

Holy Cross at Haddon Heights, 7

Timber Creek at Bishop Eustace, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Pemberton, 5:15

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape at Eastern, 6:30

TRI-COUNTY CONFERENCE

Cumberland at Salem, 5:30

Williamstown at Glassboro, 5:30

Triton at Wildwood, 6

Clearview at Triton, 6

NONLEAGUE

Woodbury at Delsea, 5:15

Kingsway at Sterling, 5:30

Washington Township at Seneca, 5:30

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected