Saturday, April 19, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Saturday's Results

Boys' Basketball

CHERRY HILL EAST INVITATIONAL

Pemberton 68, Cumberland 47

Haddonfield 51, Holy Spirit 42

Cherry Hill East 50, Cherry Hill West 49

Camden 60, Pitman 56

Schalick 67, Lenape 51

N.J. SCHOLASTIC PBP CLASSIC

Willingboro 78, Westampton Tech 64

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross 68, Riverside 46

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Augustine 46, Middle Township 41

NONLEAGUE

Haddon Heights 64, Gloucester Catholic 54

West Deptford 67, Triton 33

Bordentown 77, Vineland Prep 41

Washington Township 43, Williamstown 32

Collingswood 46, Northern Burlington 45

Kittanning at Egg Harbor Township, ppd.

Girls' Basketball

S.J. INVITATIONAL CONSOLATIONS

Sterling 51, Willingboro 50

Ocean City 32, Delran 27

S.J. INVITATIONAL SHOWCASE

Winslow Township 58, Wildwood Catholic 51

Middle Township 48, Seneca 43

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Gloucester 34, Clearview 31

NONLEAGUE

Westampton Tech 55, Doane Academy 13

Mainland 66, Camden 12

Kingsway 47, West Deptford 34

Washington Township 52, Delsea 5

Pemberton 58, Haddonfield 52

Haddon Heights 55, Pitman 46

St. Joseph 57, Bishop Eustace 44

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Pennsauken 39, Paul VI 31

NONLEAGUE

Winslow Township 57, Cedar Creek 18

Winslow Township 54, Holy Spirit 23

Palmyra 43, W. Windsor-Plainsboro North 16

Cinnaminson 46, Audubon 17

Williamstown 52, Pennsville 27

Clayton 37, Seneca 34

Clayton 51, Palmyra 25

Williamstown 39, Washington Township 33

Collingswood 48, Pennsauken 14

Collingswood 69, Maple Shade 9

Seneca 69, W. Windsor-Plainsboro North 12

Seneca 62, Palmyra 15

Winslow Township 57, Overbrook (N.J.) 18

Allentown 38, Pemberton 33

Pennsauken 66, Maple Shade 15

Point Pleasant Boro 66, Pemberton 7

Collingswood 53, Paul VI 24

Hightstown 41, Bordentown 32

Haddon Township 48, Bordentown 24

Ridge 53, Bordentown 20

Haddon Township 54, Hightstown 18

Haddon Township 33, Ridge 33

Boys' Basketball Boxes

Cherry Hill East Invite

Lenape 18 6 16 11 - 51

Schalick 16 16 16 19 - 67

L: Kelsey Gray 4, Cameron Green 2, Caleb Kupa 15, Ryan McMahon 7, Cole Moody 12, John Morgan 6, Jordan Russell 3, Jesse Spitznas 2.

S: Melvin Allen 12, Rashaan Holloway 14, Mike Holloway 23, Shamirr Kennedy 2, Tyler Lunsford 2, DeAndre Solomon 14.

Pemberton 15 20 18 15 - 68

Cumberland 8 7 15 17 - 47

P: Shaun Brooks 18, Dennis Clark 4, Taro Gaither 2, I'Javion Ivory 14, JB Lebrun 6, Tyler McShea 2, Jaquan Pitts 14, Hashim Russell 2, Antoine Wilson 6.

C: Joseph Boose 1, Chris Burch 12, Steven Henigan 5, Jacobs 2, Raekown Loatman 5, Josh Marinduque 9, Joe Ordille 11, Dwayne Parker 1, Jeremy Pepper 1.

New Jersey Scholastic Play-By-Play Classic

Willingboro 18 22 22 16 - 78

Westampton Tech 15 10 20 19 - 64

W: Thomas Farrior 10, Jeff Haddock 21, Antonio Parnell 2, Awwal Reid 15, Terique Robinson 9, Carey Saturne 4, Shelton 9, Marquis Staples 4, Joey Taylor 4.

WT: Clinton Asalu 8, William Burt 4, Malik Davis 3, King 9, Lamar Morgan 24, George Parrish 3, Vladmir Sanon 11, Kasun Thompson 2.

Burlco Freedom

Riverside 11 8 10 17 - 46

Holy Cross 10 19 19 20 - 68

R: Dakota Fenton 8, Chris Gahm 2, Josh Graham 1, Jake Graham 10, Sam Guckin 5, Claudius LaFond 15, Jake Stockton 2, Brad Urwiler 3.

HC: Brandon Anderson 18, Kevin Carroll 5, Tymere DeShield 6, Alvin Hall 2, Greg Kousoulis 18, Justin Marshall 1, David Noworyta 3, Kyle Shallow 3, Jack Shontz 2, Matt Thomas 4, Jordan Walker 6.

Cape-Atlantic National

St. Augustine 7 12 14 13 - 46

Middle Township 10 11 12 8 - 41

SA: Steve Corbo 2, Adam Kennedy 4, Justyn Mutts 4, Sa'eed Nelson 12, Nate Segal 14, Brian Seward 2, Mike Vasturia 8.

MT: Jeremiah Bland 15, Lynell Brooks 9, Michael Feraco 9, Trai Greer 2, Tanner Kerr 4, Will Neill 2.

Nonleague

Gloucester Catholic 10 9 14 21 - 54

Haddon Heights 17 9 19 19 - 64

GC: Chin Akwarandu 14, Matt Green 11, Keanu Kelii 6, Fran Kinsey 8, Tyler Mondile 8, Austin Regan 7.

HH: Tre Broadway 12, Lucian Brownlee 24, Kwame Dokes 12, Kyle Pierce 2, Bilal Qadar 6, Nick Smith 7, Robert Tindley 1.

Washington Township 10 12 7 14 - 43

Williamstown 9 7 8 8 - 32

WT: Spencer Cook 9, Julian Jastrzebski 14, Brett Lawrence 10, Dom Nastasi 4, John Schoelkopf 4, Jerry Thompson 2.

W: T.J. Booth 10, Kendall Fearn 11, On-nir Kendall 4, Marques Little 7.

Triton 5 2 9 17 - 33

West Deptford 25 16 20 6 - 67

T: Darren Aupperle 2, Aaron Bailey 5, Colton Cargen 4, Connor Casey 4, Nick Consolo 2, Chris Dalbey 6, Mike Wright 10.

WD: Mike Gardner 12, David Hamilton 1, Justin Hansen 8, Preston Harcum 16, Brian Kuda 2, Tyler Leonhardt 5, Ray Mason 1, Luke McKeown 3, Marquise Owens 12, Zach Peterson 3, Drew Wilden 4.

Northern Burlington 10 3 13 19 - 45

Collingswood 10 8 12 16 - 46

NB: Lawrence Garner 4, Mark Granberry 4, Jalen Harmon 4, Kendal Little 3, Jonathan Martinez 2, Marhshe Terry 16, Cameron Tucker 12.

C: Steve Copeland 8, Isac Deskin 16, Ibrahim Kargbo 2, Tyree Mann-Barnes 11, Malik Muhommad 8, Jordan Wallace 1.

Girls' Basketball Boxes

S.J. Invitational Consolations

Sterling 7 12 16 16 - 51

Willingboro 12 8 17 13 - 50

S: Dominique Budd 5, Danielle Mundell 2, Ke'alohi Naone-Carter 8, Leilani Naone-Carter 8, Shannell Robinson 7, Jenna Scully 3, Jordan Wallace 18.

W: Te'Nel Coleman-Kearney 15, Vanessa Francis 8, Sierra Liggon 7, Maya Mosely 20.

Delran 7 5 8 7 - 27

Ocean City 10 7 8 7 - 32

D: Nicole Bayer 9, Brenna Cloud 9, Gabriel Gizzi 3, Brianna Taylor 6.

OC: Olivia Briggs 5, Alexa Paone 4, Nicole Piergross 10, Taylor Price 2, Grace Sacco 8, Sierra Schoenwald 3.

S.J. Invitational Showcase

Winslow Township 13 11 13 21 - 58

Wildwood Catholic 7 11 18 15 - 51

WT: Ashli Cheek 10, Kyanna Filmore 13, Imani Hurst 1, Jocelynne Jones 21, Jada Matthews 11, Amiaya Melvins 2.

WC: Grace Ann Carroll 4, Kennedy Johnson 8, Katie McCallion 8, Olivia Rulon 14, Naiyanna Sabb 7, Danielle Sanderlin 10.

Seneca 15 14 8 6 - 43

Middle Township 11 10 9 18 - 48

S: Sam Andrews 7, Megan Drum 4, Rachel Jankowski 4, Emily Metzger 5, Maddy Schulte 6, Erica Snow 15, Doni Tejada 2.

MT: Lauryn Fields 18, Lauren Legler 3, Holly McKaig 14, Marianna Peterson 10, Erin Ruskey 3.

Nonleague

Washington Township 18 13 9 12 - 52

Delsea 0 3 0 2 - 5

WT: Brianna Capacchione 7, Torrie Eggers 7, Kylie Giedemann 3, Kelly Giedemann 5, Ciara Keitt 6, Jessica Monte 8, Erin Rafter 6, Bella Siravo 4, Paige White 6.

D: Asya Alba 2, Haley Parks 3.

Haddonfield 9 16 13 14 - 52

Pemberton 10 11 12 25 - 58

H: Lizzie Hammon 3, Juliana Kadar 6, Ali LaMaina 2, C.C. Mooney 12, Hayley Raymond 3, Taylor Sehdev 9, Arpie Senopoulos 4, Meg Shroeter 2, Meghan Smart 11.

P: Brittanie Bingham 10, Jada Champion 19, Joe-Annah Jean Jacques 7, Asanae Muwwakkill 9, Breana Philips 10, Lexus Phillips 3.

Bishop Eustace 7 20 6 11 - 44

St. Joseph 14 11 17 15 - 57

BE: Natalie Alleva 15, Paulina Boyer 8, Clare Monaghan 3, Obianuju Obianwu 2, Elizabeth Radley 12, Alexis Santarelli 4.

SJ: Phoebe Carano 2, Dana DiRenzo 16, Dana Donahue 2, Gabby Dudo 16, Krissy Kozachyn 3, Shannon Metzler 2, Shannon Nilson 4, Sammy Wetzel 12.

Doane Academy 0 2 2 9 - 13

Westampton Tech 23 17 9 6 - 55

DA: Carly Hall 2, Mona Lisa Hyppolite 2, Zaniya Lewis 9.

WT: Dalazia Bailey 2, Cromwell 6, Green 2, Charde Herrington 2, Lewis 5, D'Zhanae' Roman 15, Keina Thorpe 8, Dionna Tunstall 15.

Camden 2 3 4 3 - 12

Mainland 23 12 19 12 - 66

C: Bryanna Balance 3, Alexis Garrison 2, Artesia Owens 2, Domonique Owens 5.

M: Emilee Dalessio 12, Dorner 9, Glass 4, Jones 6, McGlynn 3, Scandin 9, Shea Scannell 2, Schallus 1, Schoen 8, Megan Stafford 12.

Tri-County Classic

Gloucester 4 12 11 7 - 34

Clearview 4 11 7 9 - 31

G: Taylor Blackiston 4, Makenzie Cooper 3, Alisha Fox 14, Kylee Hirst 11, Nikki Velez 2.

C: Ali Dononhue 6, Jordan Harbaugh 3, Liz Kramer 9, Karli Pelino 2, Alexa Plitt 7, Kori Warren 4.

Friday Boys' Box

Camden Catholic 10 15 25 10 - 60

St. Joseph 6 10 9 16 - 41

CC: Rob Brosh 15, Craig Campbell 2, Brendan Crawford 12, Courtney Cubbage 10, Thomas Organ 10, Jamal Parker 3, Jimmy Robinson 8.

SJ: LaQuay Brown 10, Jordan Davis 3, Jordan Lyles 3, B.J. Mitchell 10, Charlie Riccardi 8, Jeff Thompson 4, Val Vadino 3.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CHERRY HILL EAST INVITATIONAL

At Cherry Hill East

Eastern vs. St. Augustine, 11 a.m.

Middle Township vs. Bishop Eustace, 12:30

Medford Tech vs. Camden Catholic, 2

Atlantic City vs. Rancocas Valley, 3:30

Paul VI vs. St. Anthony (N.J.), 5

Girls' Basketball

S.J. INVITATIONAL SHOWCASE

Clearview at Eastern, 1

S.J. INVITE THIRD-PLACE GAME

Rancocas Valley vs. Woodrow Wilson at Eastern, 2:30

S.J. INVITATIONAL CHAMPIONSHIP

Camden Catholic vs. Gloucester Catholic at Eastern, 4:30

Wrestling

NJSIAA GROUP 1 SEMIFINALS

Paulsboro vs. Roselle Park at Pine Belt Arena

NJSIAA GROUP 2 SEMIFINALS

Delsea vs. High Point at Pine Belt Arena

NJSIAA GROUP 3 SEMIFINALS

Clearview vs. Wayne Valley at Pine Belt Arena

NON-PUBLIC A CHAMPIONSHIP

St. Augustine vs. Bergen Catholic at Pine Belt Arena

NON-PUBLIC B CHAMPIONSHIP

Camden Catholic vs. DePaul at Pine Belt Arena

Ice Hockey

Gloucester Catholic at Bishop Eustace, 5

Monday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Paul VI at Haddon Township, 11:30 a.m.

Winslow Township at Seneca, 5:30

Girls' Basketball

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East at Washington Township, 5:15

Girls' Swimming

STATE NON-PUBLIC B SEMIFINALS

NONLEAGUE

Red Bank Catholic at Bishop Eustace, 2

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Medford Tech at Willingboro, 5:15

Bordentown at Delran, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Millville, 4

Egg Harbor Township at Mainland, 5:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at Oakcrest, 6

St. Augustine at Lower Cape May, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

St. Joseph at Pleasantville, 5:30

Cedar Creek at St. Joseph, 7

COLONIAL CONFERENCE

Gateway at Collingswood, 5:30

Woodbury at Sterling, 5:30

West Deptford at Haddon Township, 5:30

Audubon at Overbrook (N.J.), 5:30

Paulsboro at Haddon Heights, 7

Lindenwold at Haddonfield, 7

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Seneca at Camden Catholic, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Clearview at GCIT, 5:30

Delsea at Kingsway, 5:30

Cumberland at Highland, 7

Williamstown at Triton, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Wildwood at Salem, 6

Pitman at Clayton, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Glassboro at Woodstown, 5:30

Deptford at Gloucester Catholic, 7

NONLEAGUE

Paul VI at Cherry Hill East, 3:45

Camden at Winslow Township, 3:45

Moorestown Friends at Camden Acad. Charter, 4

Penns Grove at Pennsville, 5:30

Timber Creek at Cherokee, 6

Shawnee at Lenape, 6

Moorestown at Cinnaminson, 6:15

Burlington City at Burlington Township, 6:30

Florence at Northern Burlington, 6:30

Maple Shade at Riverside, 6:30

Woodrow Wilson at Washington Township, 7

Bishop Eustace at Cherry Hill West, 7

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Mainland at Egg Harbor Township, 5:30

Ocean City at Vineland, 6

Absegami at Millville, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Lower Cape May at Our Lady of Mercy, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

St. Joseph at Cedar Creek, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Sterling at Woodbury, 5:30

Audubon at Overbrook (N.J.), 5:30

Collingswood at Gateway, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Eastern at Washington Township, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pennsville at Penns Grove, 4

Woodstown at Glassboro, 5:30

Gloucester Catholic at Deptford, 5:30

Salem at Wildwood, 6

Triton at Williamstown, 7

Clearview at GCIT, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Pitman, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Delsea at Kingsway, 4

NONLEAGUE

Florence at Northern Burlington, 5

Maple Shade at Riverside, 5:15

Palmyra at Schalick, 5:30

Highland at Cumberland, 5:30

Camden Catholic at Seneca, 5:30

Cinnaminson at Moorestown, 5:30

Haddonfield at Lindenwold, 5:30

Shawnee at Lenape, 6

Oakcrest at Middle Township, 6

Burlington City at Burlington Township, 6:30

Holy Cross at Bordentown, 6:30

Westampton Tech at Delran, 6:30

Rancocas Valley at Willingboro, 6:30

Cherokee at Timber Creek, 7

Girls' Swimming

Cherokee at Montgomery, 5:30

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Pennsauken at Rancocas Valley, 5

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Bridgeton at Hammonton, 7

NONLEAGUE

Bordentown at W. Windsor-Plainsboro South, 5:30

South River at New Egypt, 6:30

Cape May Tech at Vineland, 7

Woodrow Wilson at Eastern, 7

Girls' Basketball

Medford Tech at Moorestown Friends, 5:15

Northern Burlington at Pemberton, 5:15

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Medford Tech at Pemberton, 5:30

Willingboro at Delran, 6:30

COLONIAL CONFERENCE

Woodbury at Collingswood, 5:30

Paulsboro at Overbrook (N.J.), 5:30

Audubon at Sterling, 5:30

Haddon Township at Haddon Heights, 5:30

Haddonfield at Gateway, 5:30

Lindenwold at West Deptford, 7

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East at Eastern, 3:45

Washington Township at Cherokee, 6

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Paul VI at Bishop Eustace, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Winslow Township at Cherry Hill West, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

GCIT at Kingsway, 5:30

Glassboro at Cumberland, 5:30

Delsea at Williamstown, 7

Triton at Clearview, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville at Wildwood, 6

NONLEAGUE

Woodrow Wilson at Bishop Eustace, 3:45

Camden at Camden Catholic, 3:45

Salem at Penns Grove, 4

Camden County Tech at Palmyra, 4

Cinnaminson at Florence, 5:15

Deptford at Schalick, 5:30

St. Augustine at Pitman, 5:30

Ocean City at Mainland, 5:30

Seneca at Shawnee, 6

Burlington Twp. at LEAP Acad. Charter, 6:15

Westampton Tech at Maple Shade, 6:30

Woodstown at Highland, 7

Gloucester Catholic at St. Joseph, 7

Cedar Creek at Absegami, 7

Millville at Middle Township, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Willingboro, 5:15

COLONIAL CONFERENCE

Collingswood at Woodbury, 5:30

Overbrook (N.J.) at Paulsboro, 5:30

Gateway at Haddonfield, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Seneca, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE

Penns Grove at Salem, 5:30

Kingsway at GCIT, 5:30

Glassboro at Cumberland, 5:30

Wildwood at Pennsville, 6

Clearview at Triton, 7

Highland at Woodstown, 7

Schalick at Deptford, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Gloucester, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Williamstown at Delsea, 6

NONLEAGUE

Doane Academy at Riverside, 4

Medford Tech at Camden Acad. Charter, 5:15

Pennsauken at Maple Shade, 5:15

Camden County Tech at Palmyra, 5:30

Gloucester Catholic at Lenape, 6

Atlantic County Tech at Oakcrest, 6

Burlington Township at Paul VI, 6:30

Moorestown at New Egypt, 6:30

Rancocas Valley at Timber Creek, 7

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected