Wednesday, July 30, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Tuesday's Results

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross 65, Riverside 38

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley 55, Moorestown 37

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Willingboro 81, Delran 42

Pemberton 75, Cinnaminson 58

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City 56, Millville 49

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

St. Joseph 59, Atlantic Tech 33

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro 103, Lindenwold 52

Haddon Township 53, Gateway 45

Woodbury 90, Audubon 40

Haddonfield 61, Collingswood 44

West Deptford 65, Overbrook 21

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Eastern 74, Cherokee 66

Lenape 39, Washington Township 28

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace 41, Camden Catholic 33

Paul VI 100, Woodrow Wilson 37

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Timber Creek 60, Winslow Township 51

Cherry Hill West 65, Shawnee 45

TRI-COUNTY CONFERENCE

Schalick 83, Glassboro 53

Deptford 67, Cumberland 54

Kingsway 55, Williamstown 52

Gloucester Catholic 51, Highland 41

Delsea 74, Clearview 73

Pitman 69, Wildwood 27

NONLEAGUE

Pennsauken Tech 61, Northwest Prep 50

LEAP Academy Charter 58,

Camden County Tech 51

Burlington Township 64, Bordentown 56

Gloucester Christian 73, Christian Academy 50

Camden 106, Pennsauken 53

Medford Tech 69, Northern Burlington 44

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt 36, Palmyra 35 (OT)

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran 38, Bordentown 27

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Heights 43, Sterling 39

Audubon 57, Woodbury 22

West Deptford 49, Overbrook 42

Haddon Township 59, Gateway 24

Collingswood 45, Haddonfield 40

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Washington Township 57, Lenape 52

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Woodrow Wilson 73, Paul VI 62

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee 67, Cherry Hill West 35

Winslow Township 70, Timber Creek 56

TRI-COUNTY CONFERENCE

Gloucester 50, Salem 41

Glassboro 41, Schalick 36

Deptford 48, Cumberland 40

Wildwood 56, Pitman 31

Gloucester Catholic 53, Highland 24

Pennsville 38, Clayton 27

Williamstown 36, Kingsway 29

Clearview 42, Delsea 33

NONLEAGUE

Pennsauken 46, Camden 16

Cherry Hill East 66, Burlington Township 37

Cherokee 42, Eastern 25

Florence 51, Maple Shade 15

Holy Spirit 76, Oakcrest 30

Burlington City 57, Medford Tech 28

Boys' Swimming

OLYMPIC CONFERENCE

Eastern 114, Seneca 56

Girls' Swimming

Eastern 116, Lenape 54

Girls' Bowling

NONLEAGUE

Hammonton 4, Camden County Tech 0

Boys' Bowling

Hammonton 3, Camden County Tech 1

Boys' Basketball Boxes

Burlington Freedom

Holy Cross 7 17 24 17 - 65

Riverside 13 5 15 5 - 38

HC: Brandon Anderson 11, Tymere DeShield 17, Greg Kousoulis 9, David Noworyta 3, Jack Shontz 2, Matt Thomas 11, Jordan Walker 12.

R: Dakota Fenton 6, Chris Gahm 2, Josh Graham 5, Jake Graham 12, Sam Guckin 11, Claudius LaFond 2.

Burlington Patriot

Cinnaminson 13 12 18 15 - 58

Pemberton 17 11 31 16 - 75

C: Dave Bresnaham 2, Will Cabbler 21, Rashone Damon 13, Matthew Gono 4, Ryan Hanratty 5, Jackson Merget 12, Rich Rickus 1.

P: Shaun Brooks 11, Dennis Clark 6, Taro Gaither 5, I'Javion Ivory 24, JB Lebrun 8, Jaquan Pitts 10, Hashim Russell 2, Antoine Wilson 9.

Delran 10 13 11 8 - 42

Willingboro 22 17 28 14 - 81

D: Quamir Davis 16, Tim Hunt 11, Brenden Kennedy 3, Colin Romero 7, Ryan Strauss 1, Deavonte Wingfield 2, Kevin Zataveski 2.

W: Bryce Chapman 2, Thomas Farrior 7, Jeff Haddock 13, Antonio Parnell 9, Awwal Reid 26, Terique Robinson 10, Carey Saturne 5, Marquis Staples 2, Joey Taylor 5, Franklin Tyler 2.

Cape-Atlantic United

Atlantic Tech 9 9 8 7 - 33

St. Joseph 12 20 10 17 - 59

AT: Will Akins 2, Isaiah Bell 4, Borsown 5, Jarius Condry 4, Rose 5, Ahmad Shepherd-Sloan 7, Marcus Watson 6.

SJ: LaQuay Brown 14, Eric Colon 3, Jordan Davis 3, B.J. Mitchell 14, Charlie Riccardi 14, Jeff Thompson 1, Val Vadino 6, Marc Youngman 4.

Colonial Conference

Haddonfield 16 16 10 19 - 61

Collingswood 9 14 4 17 - 44

H: Abby Bah 3, Rich Bond 2, Nick DePersia 13, Robby DePersia 9, Tyler Klaus 6, Jake Robinson 8, Ted Stavetski 20.

C: Jovon Allie 2, Steve Copeland 3, Isac Deskin 6, Steve Earl 8, Tyree Mann-Barnes 9, Malik Muhommad 4, Allen Valentine 4, Jordan Wallace 8.

Lindenwold 13 7 11 21 - 52

Paulsboro 28 25 30 20 - 103

L: Bryant Geddes 10, Eric Hughes 12, Malik Muldrow 16, Chauncey Smith 2, Brandon Tollerson 2.

P: Curtis Adams 6, Deshaun Burgess 2, Cassius Carter 22, Nate Dubois 4, Brandon Hamilton 13, Theo Holloway 10, Kyle Jones 2, Tyrque King 11, Saleem Little 15, John Pellegrini 4, Cherron Quarles 1, Keenan Williams 14, Devon WIlliams 2.

Overbrook 4 4 4 9 - 21

West Deptford 23 21 14 7 - 65

O(: James Alber 2, Justin Hagee 4, Khalil Keaton 5, Keith Miles 2, Bill Miller 8.

WD: Mike Gardner 8, Justin Hansen 11, Preston Harcum 14, Brian Kuda 5, Tyler Leonhardt 10, Ray Mason 2, Luke McKeown 2, Marquise Owens 11, Zach Peterson 2.

Gateway 18 5 13 9 - 45

Haddon Township 10 19 11 13 - 53

G: RJ Blanton 6, Spencer Fallon 3, Justin Fredhoff 10, Dan Kline 4, Joel Melendez 6, Ryan Sole 6, Matt Spissell 10.

HT: Casey Boyle 16, Eric Dicresenzo 18, Nick Marino 8, RJ McCullough 6, Jake Mulroy 2, Robert Preziosi 3.

Woodbury 24 23 16 27 - 90

Audubon 4 16 11 9 - 40

W: Jalen Bundy 3, Jeray Demby 18, Ronald Gaskins 7, Elijah Grant 3, Will Harris 11, Jordan Herrin 3, Rob Hobbs 4, Jamere Lynch 7, Kevin Tierney 10, Darius Triplett 17, James Trumbo 2, Trey Wilson 5.

A: Brian Furlong 11, Eli Lapp 4, Shawn McKee 2, Eric Schorr 7, Dillon Tassi 9, Zack Thomas 7.

Olympic American

Washington Township 4 5 8 11 - 28

Lenape 10 5 12 12 - 39

WT: Spencer Cook 8, Savoy Jones 5, Christian Maiden 4, Dom Nastasi 9, John Schoelkopf 2.

L: Kelsey Gray 11, Caleb Kupa 7, Garrett Mahon 4, Ryan McMahon 2, Cole Moody 8, John Morgan 3, Jordan Russell 4.

Cherokee 15 8 15 28 - 66

Eastern 13 19 19 23 - 74

C: Paul Bellamy 7, Kevin Brown 3, Ben Handel 9, Kyle Kahriger 6, Jake Powell 8, Lance Taylor 5, Pat Thompson 2, Tyler Tobin 8, Kevin Wixted 18.

E: Alex Barr 8, Logan Edwards 7, Justin Fendrick 9, Tom Flacco 12, Darren Gibson 2, Matt Klinewski 32, Malik Sanders 2, John Scalindro 2.

Olympic National

Woodrow Wilson 5 2 17 13 - 37

Paul VI 19 25 30 26 - 100

WW: John Cruz 6, Tyrelle King 2, Tarre Plowden 11, J'Quan Ragin 7, Nigel Sanchez 7, Giovanni Villa 2, Haikie Wynce 2.

PV: Alex Danko 8, Jair Green 18, Harris 2, Jay Howard 10, Lonnie Moore 10, DeVahnte Mosley 8, Matt Risse 17, Ivan Robinson 9, Jahvan Rosbia 11, Justin Ryder 7.

Olympic Patriot

Cherry Hill West 11 17 21 16 - 65

Shawnee 4 16 14 11 - 45

CHW: Joe Ajike 2, Elijah Bey 17, Danny Buckwalter 14, Adriel Bustinera 2, Jack Goan 10, Nick Krake 2, Can Oztamur 18.

S: Dean Austin 5, Matt Canuso 3, Mike Caples 4, Paul Chiusano 4, Luke Cooper 8, Anthony Mague 3, Sam Portner 6, Alec Warren 12.

Timber Creek 17 20 14 9 - 60

Winslow Township 15 9 7 20 - 51

TC: Dikemba Amungo 12, Randy Bell 7, Caleb Bowser 2, Coleman Cosby 4, Victonio Pratt 6, Denzel Washington 5, Keith Washington 24.

WT: Masner Beauplan 10, Elijah Campbell 7, Michael Cubbage 8, Nasir Fields 7, Junior Jones 5, Devon Jones 6, Kenton Munn 1, Devon Robinson 7.

Tri-County Conference

Glassboro 13 17 12 11 - 53

Schalick 28 27 20 8 - 83

G: Ken Dobbins 6, Acosta Kittles 10, Marcus Malloy 1, Deonte Rowland 4, Jason Shivers 2, Sam Smith 19, David Still 6, Jared Victor 5.

S: Melvin Allen 25, Tariq Furbush 5, Mike Holloway 22, Shamirr Kennedy 2, Tyler Lunsford 12, Will Murphy 6, DeAndre Solomon 11.

Cumberland 13 11 15 15 - 54

Deptford 17 18 15 17 - 67

C: Bryant Banks 6, Joseph Boose 11, Raekown Loatman 2, Jules Marinduque 5, Josh Marinduque 5, Joe Ordille 18, Casey Ordille 4, Dwayne Parker 16.

D: Glenn Abbott 13, Nate Blackwell 1, Zack Chapman 5, Richie Cormaney 7, Curtis Huff 1, Kris Mooring 8, Jathen Vereen 5, Ron Whittaker 14.

Gloucester Catholic 12 14 12 13 - 51

Highland 9 8 9 15 - 41

GC: Chin Akwarandu 11, Matt Green 16, Keanu Kelii 8, Fran Kinsey 4, Matt Peoples 3, Austin Regan 9.

H: NaQuan Council 12, Jerome Furlow 11, Pitee Gibesi 9, Marcus Jones 5, Thomas Lawus 3, Iyear Purnell 1.

Williamstown 13 19 13 7 - 52

Kingsway 14 16 12 13 - 55

W: T.J. Booth 22, Hudson Etienne 3, Kendall Fearn 7, On-nir Kendall 12, Marques Little 5, Dan Musilli 3.

K: Nehemiah Arzeez 4, Ray Lawry 11, Brendan Pollick 4, Colin Pollick 13, Marcus Robinson 12, Jordan Rodney 11.

Delsea 6 16 23 29 - 74

Clearview 16 19 17 21 - 73

D: Kris Anderson 3, Keith Braxton 23, Kwame Morton 14, Kaleb Morton 15, Ronnie Russell 19.

C: Gavin Bright 10, Dan Brown 23, Mike Heim 7, Adam Herman 13, Anthony Martin 6, Sterling Sheffield 8, Mark Wilhelm 6.

Wildwood 13 7 5 2 - 27

Pitman 17 18 20 14 - 69

W: Jahnire Coleman 9, Dave Flanders 13, Tyler Gentek 2, Gerald Gibbs 3.

P: Jay Amwake 2, Bea 2, Tim Delaney 17, Darnell Foreman 18, Michael Gibson 4, Kyle Leach 4, Andrew Sawyer 2, Matt Spicer 2, Eric Stafford 12, Tyler Wisniewski 6.

Nonleague

Pennsauken 8 11 18 16 - 53

Camden 19 36 29 22 - 106

P: Larenz Brown 9, Deion Cassell 2, Anthony Dadson 6, Zaire Davis 2, Packwon Ferguson 2, Voshon Mack 9, Gilberto Reyes 6, Khalil Rhett 13, Jaylen Robinson 4.

C: Brad Hawkins 20, Tavaris Headen 12, Rasool Hinson 12, Jamal Holloway 17, Jamil Maddred 10, William McCants 11, Nasir Money 13, Nasir Santana 7, Keyshawn Simmons 2, Dustin Singelton 2.

Christian Academy 15 9 16 10 - 50

Gloucester Christian 16 21 22 14 - 73

CA: Ethan Dutton 11, Brit Haseltine 4, Trevin Jones 8, RJ Walker 2, Brady Waller 7, Jeremiah Williams 18.

GC: Yamier Copper 6, Nathan Court 2, Brian Groot 2, Josh Hevalow 2, John Hevalow 15, Austin Kearney 28, Josh Roach 8, Colin Sareyka 4, Shane Thompson 6.

Medford Tech 10 13 23 23 - 69

Northern Burlington 8 18 2 16 - 44

MT: John Armstead 4, Julius Armstead 5, Sidney Harris 11, DeAngelo Hilton 2, Ricky Jones 4, Aziz Parker 4, Dennis Tunstall 19, Shakwel Vincent 4, Isaiah Williams 16.

NB: Neal Baranosky 2, Parker Dortch 12, Lawrence Garner 6, Mark Granberry 5, Harmon 2, Marhshe Terry 2, Cameron Tucker 15.

Bordentown 9 22 8 17 - 56

Burlington Township 14 10 17 23 - 64

B: James Buggs 4, Dante Gipson 11, Myron Gordon 26, Shane Jardine 3, Jahmiere Van Kline 4, Brion Teel-Scott 8.

BT: Jarren Abad 8, Kenny Davis 14, Dominique Joseph 2, Shelby Parris 29, Ian Taylor 8, Curtis Thompson 3.

Northwest Prep 18 10 10 12 - 50

Pennsauken Tech 13 21 10 17 - 61

NP: Hasson Hill 7, Evin Jimenez 25, Aaron Robinson 10, Al-Tarik Rushing 8.

PT: Michail Duran 7, Isaiah Louis 6, Tynell Nelson 8, Imire Pollitt 6, Stacy Thomas 34.

LEAP Academy Charter 13 15 16 14 - 58

Camden County Tech 8 14 15 14 - 51

LAC: Zaire Cooley 5, Donovan Guess 24, Juan Ibarra 8, Andrew Morgan 8, Tymir Walker 13.

CCT: Malik Browne 2, Jaleel Carson 10, Nakee King 3, Isaiah Streater 10, Eron Trowery 3, Najee Watson 17, Ray Ray Young 6.

Girls' Basketball Boxes

Burlington Freedom

New Egypt 9 5 6 10 6 - 36

Palmyra 8 4 12 6 5 - 35

NE: Ashlyn Borik 4, Bridgette Buckalew 11, Caitlyn Hughes 5, Makenzie Magnotta 2, Faith Weber 14.

P: Sharmaine Belton 9, Mariah Best 12, Sierra Forman 10, Damaris King 3, Amber Orfe 1.

Colonial Conference

Woodbury 9 2 5 6 - 22

Audubon 16 11 15 15 - 57

W: Zeaenna Brackett 7, Geena DiRugeris 3, Taylor Graham 2, Dacia Holmes 6, Chanel Martin 4.

A: Becca Van Arnam 2, Grace Borden 2, Kim Hill 4, Maddie Lord 17, Val Pineiro 19, Mackenzie Reilly 5, Kaitlyn Young 8.

West Deptford 8 14 12 15 - 49

Overbrook 7 11 12 12 - 42

WD: Ivory Ajamu 4, Sam Budd 7, Dai'jah Diggs 13, Tina Furfari 9, Gabby Minnite 8, Rita Prinz 8.

O(: Joann Bodanza 7, Alyssa Cavallaro 4, Raquel Harris-Scott 14, Rachael McClaskey 4, Shainazia Peterson 5, Jade Pinto 1, Taylor Vanore 7.

Gateway 4 5 3 12 - 24

Haddon Township 26 11 12 10 - 59

G: Brianna Gismondi 1, Jada Hayes 7, Mikaela Lightcap 5, MacKell Schultes 11.

HT: Katie Burns 10, Alayxiah Carr 12, Sarah Getzinger 7, Elllie Lacey 2, Morgan Lenahan 16, Bella Preziosi 4, Cara Shuttleworth 8.

Collingswood 7 7 11 20 - 45

Haddonfield 6 6 13 15 - 40

C: Lauren Glaze 11, Jane Hatzell 17, Molly O'Neill 7, Meghan O'Neill 10.

H: Ali LaMaina 1, C.C. Mooney 6, Hayley Raymond 9, Taylor Sehdev 17, Meghan Smart 7.

Sterling 12 12 7 8 - 39

Haddon Heights 11 10 11 11 - 43

S: Dominique Budd 9, Leilani Naone-Carter 1, Ke'alohi Naone-Carter 10, Shannell Robinson 6, Jenna Scully 3, Latasha Sparrow 2, Jordan Wallace 8.

HH: Myranda Christy 12, Tyler Raysor 2, Ashley Reynolds 10, Nadja Riggs 19.

Olympic American

Lenape 13 8 12 19 - 52

Washington Township 12 5 19 21 - 57

L: Rena Carabases 2, Alicia Hampton 2, Taylour Jones 9, Mackenzie McErlean 5, Alexis Sears 6, Alex Seedes 12, Maddie Sims 16.

WT: Brianna Capacchione 7, Megan Finucane 2, Kylie Giedemann 18, Kelly Giedemann 19, Jessica Monte 9, Erin Rafter 2.

Olympic National

Paul VI 14 7 15 26 - 62

Woodrow Wilson 19 22 18 14 - 73

PV: Emily Barbera 9, Isabel Caruso 2, Emahni Laws 2, MaryKate McLaughin 2, Kristen McShane 4, Maria Owsiak 4, Simone Small 2, Aliyah Stephens 22, Kiana Ye 15.

WW: Shanyah Allen 11, Ciarah Bennett 11, Chanelle Perry 22, Santiago 3, Tamara Sellers 15, Lyayshia Stevens 11.

Olympic Patriot

Cherry Hill West 9 4 2 20 - 35

Shawnee 15 19 13 20 - 67

CHW: Libby Dougherty 6, Eberhardt 2, Anne Mullarkey 4, Taylor Thompson 4, Sofia Velasquez 6, Sasha Williams 13.

S: Olivia Askin 8, Molly Bleacher 4, Jennifer Byrne 9, Kristine Cugliotta 2, Dugan 4, Jenna Hoffner 7, Karissa Mansure 6, Amanda Morello 2, Taylor Ryan 2, Nikola Williams 23.

Winslow Township 15 18 13 24 - 70

Timber Creek 11 15 12 18 - 56

WT: Ashli Cheek 18, Kyanna Filmore 14, Jocelynne Jones 20, Jada Matthews 16, Amiaya Melvins 2.

TC: Joie Brittingham 11, Kirsten Flournoy 2, Brittany Martin 27, Summer Pierce 2, Amanda Riiff 14.

Tri-County Classic

Clayton 4 4 6 13 - 27

Pennsville 2 6 13 17 - 38

C: Catherine Copeland 14, Kamonah Praul 4, Francesca Shipe 9.

P: Jordan Beals 2, Lexie DePew 7, Sydney Hackett 4, Kendall Hampton 4, Alyssa Whipkey 16, Jenna Wyshinski 5.

Gloucester 12 17 13 8 - 50

Salem 4 14 7 16 - 41

S: Azure Brittingham 2, Kayla Chapman 6, Montika Marts 5, Kayla Robinson 2, Gayle Sanders 12, Tiasia Tatem 14.

Tri-County Diamond

Deptford 19 7 8 14 - 48

Cumberland 12 6 12 10 - 40

D: Naonna Brown 10, Immani Bussie 17, Cheyenne Clark 13, Destini Curry 4, Ayranna Steele 4.

C: Raykena Brown 2, Jodi Cook 6, Nakia Cross 2, SyDonnie Dawkins 12, Ashley Fackler 2, Vashti Hannah 8, Victoria Nichols 2, Makayla Pepper 4, Sarah Smith 2.

Tri-County Royal

Kingsway 8 6 8 7 - 29

Williamstown 9 9 5 13 - 36

K: Zoe Hahn 9, Renee Hersperger 10, Tiana Morgan 6, Rachel Rivell 4.

W: Amber Anderson 10, Taylor Bynoe 8, Cianni Carter 8, Julia Dixon 10.

Clearview 13 6 8 15 - 42

Delsea 8 11 3 11 - 33

C: Ali Donohue 4, Jordan Harbaugh 3, Liz Kramer 13, Alexa Plitt 16, Hannah Quast 4, Kori Warren 2.

D: Asya Alba 7, Kat Christina 8, Haley Parks 16, Hannah Seabert 2.

Nonleague

Oakcrest 12 7 6 5 - 30

Holy Spirit 17 21 16 22 - 76

O: Oliva Aires 7, Kanesha Foster 15, Samantha Liepe 6, Katelyn Nguyen 2.

HS: Summer Crilley 17, Cass Gallagher 4, Bri Long 2, Kira McCully 2, Natalie Neiderhofer 8, Maddie Oleksiak 4, Cass Pallitto 5, Amanda Reale 7, Sarah Shields 14, Alexa Steffens 5, Audrey Wilson 8.

Maple Shade 3 0 4 8 - 15

Florence 12 11 16 12 - 51

MS: Alexis Ashman 3, Erin Haddon 6, Michelle Lubin 5, Dana Sheply 1.

F: Destinee Ceruti 4, Claudia Cosenzo 8, LaDeja Ingram 3, Haley Jusino 2, Kristiana Lamore 5, Maya McIntyre 2, Lacey Olaff 5, Asia Robertson 13, Michelle Taylor 7, Mattison Worthy 2.

Camden 4 4 2 6 - 16

Pennsauken 9 19 8 10 - 46

C: Justina Brent 5, Campbell 4, Alexis Garrison 2, Tiara Maldonado 2, Artesia Owens 1.

P: Sharlize Burgos 2, Destiny Campbell-Scott 5, Aleyah Dupree 10, Alyssa Frisby 2, Kristen Roberts 5, Briana Roberts 11, Tenille Stewart 5, Shayla Tait 2, Lorraine Velez 4.

Burlington Township 16 11 5 5 - 37

Cherry Hill East 18 13 20 15 - 66

BT: Jess Aragona 2, Carin Essex-Arline 20, Darian Francisco 4, Shavonne Hubbard 4, Liana Rulli 4, Alyssa Watson 1, D'Yana Wilcox 2.

CHE: Kendall Boardman 5, Aliyah Godwin 5, Julia Presant 19, Rachel Rivera 2, Cassidy Rosen-Swell 4, Zoe Schlessel 8, Yamalis Villegas 23.

Eastern 4 10 2 9 - 25

Cherokee 13 6 6 17 - 42

E: Hannah Baruch 8, Bentz 3, Molly Fendrick 2, Emily Fendrick 9, Holly Norbury 3.

C: Erin Brown 6, Gervasi 2, Cailey Gibson 7, Manzo 3, Shaye McGoey 4, Leah Reistle 4, Isabella Therien 16.

Wedneday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit at Egg Harbor Township, 5:30

Vineland at Absegami, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at Hammonton, 5:30

Lower Cape May at Ocean City, 6

Bridgeton at Oakcrest, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at St. Joseph, 7:15

TRI-COUNTY CONFERENCE

GCIT at Triton, 7

NONLEAGUE

Moorestown at Moorestown Friends, 5:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Pemberton at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Egg Harbor Township at Holy Spirit, 5:30

Absegami at Vineland, 6

Oakcrest at Bridgeton, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Ocean City at Lower Cape May, 7

Hammonton at Middle Township, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at St. Joseph, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Triton at GCIT, 5:30

NONLEAGUE

Holy Cross at Northern Burlington, 5:15

Our Lady of Mercy at Millville, 5:30

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Riverside at Burlington Township, 6

Rancocas Valley at Bordentown, 6

COLONIAL CONFERENCE

Deptford at Pitman, 6:30

NONLEAGUE

Winslow Township at Overbrook

Triton at Lindenwold, 6:30

Riverside at Sterling, 7

CENTRAL GROUP JERSEY 1 SEMIFINALS

Burlington City at Point Pleasant Beach, 7

SOUTH JERSEY GROUP 1 SEMIFINALS

Buena at Paulsboro, 7

Haddonfield at Collingswood, 7

SOUTH JERSEY GROUP 2 SEMIFINALS

Woodstown at Delsea, 7

Highland at West Deptford, 7

SOUTH JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Pennsauken at Clearview, 5:30

Toms River South at Kingsway, 7

SOUTH JERSEY GROUP 4 SEMIFINALS

Toms River North at Cherry Hill West, 6

Millville at Southern Regional, 7

SJ NON-PUBLIC A SEMIFINALS

Red Bank Catholic at St. Augustine, 7

SJ NON-PUBLIC B SEMIFINALS

St. Joseph at Camden Catholic, 6

Bishop Eustace at Holy Cross, 7

Boys' Swimming

SOUTH JERSEY GROUP A FINAL

Lenape vs. Cherry Hill East at GCIT

NON-PUBLIC A QUARTERFINALS

St. Joseph at St. Augustine

NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Holy Cross at Pingry

Bishop Eustace at Notre Dame

Girls' Swimming

NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Gloucester Catholic at Oak Knoll, 5:30

SOUTH JERSEY GROUP A FINAL

Cherokee at Clearview, 7:30

NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Mount St. Mary at Holy Spirit

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Maple Shade at Cinnaminson, 5

Florence at Delran, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Buena at Wildwood Catholic, 7

St. Joseph at Cape May Tech, 7

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Lindenwold, 3:45

Haddon Township at Paulsboro, 5:30

Sterling at Overbrook, 5:30

Woodbury at Gateway, 5:30

Haddon Heights at Collingswood, 7

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Lenape, 6

Cherry Hill East at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace at Paul VI, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Penns Grove at Cumberland, 5:30

Glassboro at Williamstown, 7

Gloucester at Schalick, 6

NONLEAGUE

Moorestown Friends at Pennsauken Tech, 3:45 Pitman at Glassboro, 5:30

Clayton at Deptford, 5:30

Winslow Township at Seneca, 5:30

Medford Tech at Pennsauken, 5:30

Wildwood at Highland, 6

Millville at St. Augustine, 6

Vineland at Ocean City, 6

Northern Burlington at Holy Cross, 6:15

Pemberton at Burlington Township, 6:30

New Egypt at Bordentown, 6:30

Vineland at Palmyra, 6:30

Pennsville at Woodstown, 7

Salem at Gloucester Catholic, 7

Timber Creek at Cherry Hill West, 7

Lindenwold at Timber Creek, 7

West Deptford at Haddonfield, 7

NEW JERSEY SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY CLASSIC

Commonwealth Acad. (Va.) at Life Center, 8

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Mainland, 5:30

Ocean City at Vineland, 6

COLONIAL CONFERENCE

Gateway at Woodbury, 5:30

Overbrook at Sterling, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East at Washington Township, 5:15

Cherokee at Lenape, 6

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Seneca at Winslow Township, 5:30

Cherry Hill West at Timber Creek, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Glassboro at Penns Grove, 4

Cumberland at Salem, 5:30

Deptford at Wildwood, 6

Woodstown at Pennsville, 7

Schalick at Pitman

NONLEAGUE

Riverside at Medford Tech, 5:15

Notre Dame at Northern Burlington, 5:15 Burlington Township at Pemberton, 5:30

Burlington City at Moorestown, 5:30

Bordentown at New Egypt, 6:30

Cinnaminson at Palmyra, 6:30

Millville at Delsea, 7

NEW JERSEY SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY CLASSIC

Caramel Academy at Life Center, 6:30

Wrestling

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Absegami at Holy Spirit, 6

Mainland at Egg Harbor Township, 7

NONLEAGUE

Audubon at Maple Shade, 6

Boys' Swimming

SOUTH JERSEY GROUP B FINAL

Mainland vs. Moorestown at GCIT

Girls' Swimming

Haddonfield vs. Ocean City at GCIT

Friday's Schedules

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Atlantic Christian at Timber Creek

Cape May Tech at Atlantic Christian, 4

Woodstown at Camden County Tech, 5:30

Clearview at Hammonton, 5:30

Trenton Catholic at Moorestown, 5:30

Oakcrest at Cedar Creek, 5:30

Pennsauken Tech at Overbrook (N.J.), 5:30

Delsea at Eastern, 6

Pennsauken at Lindenwold, 7

Camden Catholic at St. Joseph, 7

St. Joseph at Camden Catholic, 7

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Holy Spirit, 5:30

NONLEAGUE

LEAP Academy Charter at Clayton, 3:30

Triton at Camden County Tech, 3:45

Palmyra at Buena, 4

Florence at Collingswood, 5:30

Delran at Holy Cross, 6:30

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Woodrow Wilson at Gloucester Catholic, 8:15

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Delran at Rancocas Valley, 5

NONLEAGUE

Gloucester Catholic at Burlington City, 4

Lindenwold at Pemberton, 5:15

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Burlington City, 12:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Augustine at Middle Township, 2

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

St. Joseph at Vineland, 7

NONLEAGUE

Gloucester Cath. at Haddon Heights, 10 a.m.

Kingsway at Millville, 10 a.m.

Triton at West Deptford, noon

Vineland Prep at Bordentown, noon

Washington Township at Williamstown, 1

Northern Burlington at Collingswood, 1

Kittanning at Egg Harbor Township, 1

CHERRY HILL EAST INVITATIONAL

Cumberland vs. Pemberton, 10 a.m.

Paulsboro vs. Shawnee, 11:30 a.m.

Holy Spirit vs. Haddonfield, 1

Cherry Hill West at Cherry Hill East, 2:30

Pitman vs. Camden, 4

Schalick vs. Lenape, 5:30

NEW JERSEY SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY CLASSIC

At Life Center

Westampton Tech vs. Willingboro, 4:15

Florence vs. Willingboro, 4:45

St. Anthony vs. Life Center, 6

Rancocas Valley vs. Newark West Side, 7:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Burlington City, noon

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Gloucester at Clearview, 11:30 a.m.

NONLEAGUE

West Deptford at Kingsway, 11:30 a.m.

Washington Township at Delsea, 11:30 a.m.

Haddonfield at Pemberton, 11:30 a.m.

Haddon Heights at Pitman, noon

Bishop Eustace at St. Joseph, noon

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Haddon Heights at Burlington City, 9 a.m.

Pitman at Riverside, 9 a.m.

Maple Shade at Pennsauken, 10 a.m.

OLYMPIC CONFERENCE

Lenape at Eastern, 10 a.m.

Lenape vs. Delran at Eastern, 11:30 a.m.

Delran at Eastern, 1

NONLEAGUE

Gloucester at Overbrook

Triton at Overbrook

Hammonton at Overbrook

Pemberton at Point Pleasant Boro, 9 a.m.

Pemberton at Monmouth, 9 a.m.

Haddon Heights at St. Joseph, 9 a.m.

Maple Shade vs. Paul VI at Pennsauken, 10 a.m.

Maple Shade vs. Collingswood at Pennsauken, 10 a.m.

Bordentown at Hightstown, 11 a.m.

Bordentown vs. Haddon Township at Hightstown, 11 a.m.

Bordentown vs. Ridge at Hightstown, 11 a.m.

Haddon Township at Hightstown, 11 a.m.

Haddon Township vs. Ridge at Hightstown, 11 a.m.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CHERRY HILL EAST INVITATIONAL

At Cherry Hill East

Eastern vs. St. Augustine, 11 a.m.

Middle Township vs. Bishop Eustace, 12:30

Medford Tech vs. Camden Catholic, 2

Atlantic City vs. Rancocas Valley, 3:30

Paul VI vs. St. Anthony, 5

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected