Sunday, August 10, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Monday's Results

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville 63, Egg Harbor Township 58

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Hammonton 49, Lower Cape May 37

St. Augustine 79, Bridgeton 42

Middle Township 50, Ocean City 45

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape 54, Cherry Hill East 38

TRI-COUNTY CONFERENCE

Penns Grove 73, Deptford 58

NONLEAGUE

Seneca 57, Palmyra 50

Pennsauken Tech 54, Moyer Acad. (Del.) 45

Westampton Tech 49, Haddon Township 44

Camden Academy Charter 39, Triton 36

Atlantic Tech 49, Wildwood 46

Moorestown Friends 57, Delran 56

Lindenwold 79, Bordentown 58

Medford Tech 65, Woodbury 64 (OT)

Holy Spirit 58, Oakcrest 48

Trenton Catholic 65, Burlington Township 54

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley 71, Pennsauken 23

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Bordentown 36, Maple Shade 20

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Middle Township 36, Ocean City 32

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City 72, Vineland 53

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Schalick 36, Pennsville 29

NONLEAGUE

Haddon Township 59, Westampton Tech 34

Overbrook (N.J.) 44, Moorestown Friends 34

Camden County Tech 40, Gateway 39

Trenton Catholic 60, Burlington Township 28

Audubon 61, Medford Tech 18

Holy Cross 54, Cinnaminson 36

Wrestling

C. JERSEY GROUP 1 QUARTERFINALS

Burlington City 44, Bordentown 29

S. JERSEY GROUP 1 QUARTERFINALS

Haddonfield 42, Haddon Township 24

S. JERSEY GROUP 2 QUARTERFINALS

Woodstown 34, Clayton 21

Highland 50, Gateway/Woodbury 21

S. JERSEY GROUP 3 QUARTERFINALS

Pennsauken 39, Hammonton 25

Toms River South 34, Moorestown 28

S. JERSEY GROUP 4 QUARTERFINALS

Toms River North 35, Cherokee 27

Millville 37, Shawnee 29

Cherry Hill West 32, Absegami 25

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Cinnaminson 52, Pemberton 16

Pemberton 42, Westampton Tech 25

NONLEAGUE

Camden 33, Overbrook (N.J.) 30

Oakcrest 46, Winslow Township 24

Palmyra 42, Mainland 32

Girls' Swimming

SOUTH JERSEY PUBLIC B SEMIFINALS

Cherokee 90, Shawnee 80

Girls' Bowling

OLYMPIC CONFERENCE

Cherry Hill West 4, Camden County Tech 0

NONLEAGUE

Kingsway 4, Hammonton 0

Boys' Bowling

OLYMPIC CONFERENCE

Cherry Hill West 4, Camden County Tech 0

NONLEAGUE

Kingsway 3, Hammonton 1

Boys' Basketball Boxes

Cape-Atlantic American

Millville 17 18 11 17 - 63

Egg Harbor Township 14 9 19 16 - 58

M: Khaliq Ford 22, Terron Mitchell 8, Paris Patterson 9, Roberto Rivera 10, Bryheem Tomlin 2, Kelvin Tull 13.

EHT: Christian Estrada 15, Carmine Fiore 8, Keyshawn McMahon 11, Robinson Normil 12, Jonah Surman 9, Josh Vinasco 3.

Cape-Atlantic National

Lower Cape May 6 11 8 12 - 37

Hammonton 7 12 6 24 - 49

LCM: Kevin Bryson 7, Dom Catanoso 5, Miles Kline 10, Cody Lambert 3, Jack Von Savage 5, Shane Szubski 7.

H: Nick Barone 3, Ryan Forry 4, Mark Giberson 10, Justin Harris 18, Marcus Mitchell 2, Kelvin Rivera 6, Josh Troche 6.

Bridgeton 9 14 11 8 - 42

St. Augustine 23 22 19 15 - 79

B: Marquese Bell 8, Stefon Bowman 4, Andrew Hall 3, Cappadona Miller 6, Alim Money 3, John Morris 2, Jeff Saunders 2, Ty'trel Stubbs 3, Latrell Williams 2, Nazir Williams 3, Marquis Wilson 6.

SA: Bill Birmingham 1, Ryan Brown 4, Warren Burich 2, Steve Corbo 1, Walt Harvey 2, Zach Karbasian 2, Kevin Kennedy 6, Austin Kennedy 4, Justyn Mutts 11, Sa'eed Nelson 14, Nate Segal 6, Brian Seward 7, George Steffa 3, Mike Vasturia 16.

Ocean City 5 13 13 14 - 45

Middle Township 8 10 16 16 - 50

OC: Zach Altieri 4, Garrett Jones 1, Kieran Kelleher 6, Conner Laverty 13, Justin Ruggia 16, Jeremy Sullivan 5.

MT: Jeremiah Bland 16, Lynell Brooks 14, Michael Feraco 6, Trai Greer 4, Tanner Kerr 7, Rashid Marrow 3.

Olympic American

Lenape 9 9 18 18 - 54

Cherry Hill East 8 15 5 10 - 38

L: Kelsey Gray 7, Caleb Kupa 17, Garrett Mahon 2, Ryan McMahon 10, Cole Moody 3, John Morgan 11, Jordan Russell 4.

CHE: Phil Cunha 5, Timmy Perry 8, Jake Silpe 11, Austin Wetzler 14.

Tri-County Conference

Penns Grove 22 14 20 17 - 73

Deptford 10 17 12 19 - 58

PG: Jermaine Carter 4, Kyle Goodson 2, Allen Killiebrew 8, Tristin Lloyd 21, Eli Richardson 6, Kylee Ridgeway 9, Steven Sanchez 6, Laqwin Stewart 17.

D: Glenn Abbott 11, Zack Chapman 11, Richie Cormaney 5, Kris Mooring 7, Jathen Vereen 7, Ron Whittaker 17.

Nonleague

Wildwood 10 9 19 8 - 46

Atlantic Tech 9 15 20 5 - 49

W: Jahnire Coleman 10, Dave Flanders 11, Gerald Gibbs 11, Mikal Poteat 6, Jose Valentin 8.

AT: Will Atkins 8, Isaiah Bell 7, Jarius Condry 8, Rose 6, Ahmad Shepherd-Sloan 12, Marcus Watson 8.

Delran 22 5 15 14 - 56

Moorestown Friends 17 12 14 14 - 57

D: Quamir Davis 4, Tim Hunt 23, Shiv Patel 4, Colin Romero 20, Ryan Strauss 3, Kevin Zataveski 2.

MF: Joe Beideman 10, C.J Eni 4, Jordan Ernest 2, John Nutaitis 12, Dan Richards 11, Dhalil Sadiq 8, Jordan White 8, Pierce Williams 2.

Camden Acad. Charter 2 3 12 22 - 39

Triton 4 6 12 14 - 36

CAC: Edwin Centeno 7, Jeremy DiPasquale 12, Desmond Hill 10, Deondre Scott 10.

T: Darren Aupperle 4, Aaron Bailey 8, Colton Cargen 4, Connor Casey 2, Nick Consolo 2, Chris Dalbey 7, Mike Wright 9.

Trenton Catholic 21 17 10 17 - 65

Burlington Township 17 20 10 7 - 54

TC: Richmond Arirguzoh 5, Marquise Bell 3, Myles Powell 28, Malachi Richardson 10, Anthony Wright 19.

BT: Jarren Abad 5, Kenny Davis 5, Dominique Joseph 5, Daniel Joseph 4, Devin Matelett 6, Shelby Parris 16, Curtis Thompson 13.

Bordentown 9 15 16 18 - 58

Lindenwold 15 17 21 26 - 79

B: James Buggs 6, Greg Byrd 5, Matthew Culda 6, Matt Daniels 4, Dante Gipson 2, Myron Gordon 18, Shane Jardine 1, Jahmiere Van Kline 4, Brion Teel-Scott 10.

L: Rakim Bryant 12, Myles Council 6, Bryant Geddes 12, Bryce Hill 2, Eric Hughes 21, Malik Muldrow 12, Kahleel Pettey 6, Ernest Schuler 6, Chauncey Smith 2.

Holy Spirit 16 16 16 10 - 58

Oakcrest 4 7 11 26 - 48

HS: CJ Barnes 3, Leon Daniels 6, Tyler Jones 2, Jack Marczyk 1, John Middleton 15, Johnny Midi 6, Junior Saintel 17, Jordan Taylor 8.

O: Jordan Brooks 5, Vernon Burch 3, Gabe Castillo 5, Ladarrell Dixon 10, Trevor Little 18, Thomas Matthews 2, Eddy Perez 2, Aliquan Stokes 3.

Westampton Tech 9 18 10 12 - 49

Haddon Township 15 8 9 12 - 44

WT: Lawrence Anderson 3, Clinton Asalu 2, Lamar Morgan 14, Vladmir Sanon 9, Chris Slocombe 5, Kieran Sullivan 12, Kasun Thompson 4.

HT: Casey Boyle 8, Eric Dicresenzo 11, Jeb Howley 2, Nick Marino 4, RJ McCullough 16, Robert Preziosi 3.

Woodbury 11 10 12 22 9 - 64

Medford Tech 18 16 13 6 12 - 65

W: Kapone Brown 2, Jeray Demby 18, Elijah Grant 19, Will Harris 2, Darius Triplett 14, Trey Wilson 9.

MT: Julius Armstead 2, Sidney Harris 7, DeAngelo Hilton 10, Ricky Jones 4, Derrick Jones 8, Dennis Tunstall 16, Shakwel Vincent 13, Isaiah Williams 5.

Seneca 13 16 11 17 - 57

Palmyra 11 14 8 17 - 50

S: Ryan Bradway 4, Connor Egan 4, Tommy Egan 7, Jake Ferrell 12, Nashir Hollingshead 2, Jake Limpert 7, Mike Mulvihill 2, Liam O'Connor 10, John Rebori 7, Alex Weightman 2.

P: James Brett 2, Jovan Hairston 5, Kameron Kennedy 9, Tony Perkins 12, Angel Torres 2, Davon Whitfield-Gaines 20.

Moyer Academy (Del.) 11 11 7 16 - 45

Pennsauken Tech 16 12 15 11 - 54

PT: Michail Duran 12, Isaiah Louis 2, D'Wan McCrary 4, Tynell Nelson 8, Imire Pollitt 4, Stacy Thomas 24.

Girls' Basketball Boxes

Burlington County Liberty

Rancocas Valley 26 13 18 14 - 71

Pennsauken 4 6 6 7 - 23

RV: Addison 2, Deja Brown 10, Gabby Coridon 3, Sabrina Jackson 11, Jonise Ledbetter 2, Lauren Moses 18, Aaliyah Paxton 10, Kristin Smith 5, Dominique Ward 10.

P: Destiny Campbell-Scott 2, Jasmine Gabri-El 2, Briana Roberts 11, Tenille Stewart 6, Lorraine Velez 2.

Burlington County Patriot

Maple Shade 4 8 0 8 - 20

Bordentown 10 7 13 6 - 36

MS: Alexis Ashman 5, Erin Haddon 8, Michelle Lubin 7.

B: Carter 2, Morgan Decker 6, Brielle Hudik 4, Cait Nitschmann 11, B. Pagnani 2, Samantha Pagnani 2, Samantha Schenck 3, Danielle Schenk 6.

Cape-Atlantic League

Middle Township 6 12 10 8 - 36

Ocean City 10 5 8 9 - 32

MT: Lauryn Fields 18, Holly McKaig 12, Bridget Ruskey 2, Oliva Salvo 4.

OC: Olivia Briggs 8, Alexa Paone 6, Taylor Price 9, Grace Sacco 9.

Tri-County Classic

Pennsville 5 8 4 12 - 29

Schalick 10 10 8 8 - 36

P: Jordan Beals 2, Lexie DePew 2, Sydney Hackett 2, Kendall Hampton 10, Alyssa Whipkey 11, Jenna Wyshinski 2.

S: Ayanna Chapman 7, Kelsey Hoffman 9, Taylor Ismail 2, Superia Ryan 8, Tiernny Wiltshire 10.

Nonleague

Moorestown Friends 11 9 7 7 - 34

Overbrook (N.J.) 10 15 9 10 - 44

MF: Camille Aguilar 4, Sarah Applegate 6, Jasmine Brown 5, Sarah Henig 2, Emily McKeown 8, Katrina Savon 2, Alaina Shivers 5, Noell Smith 2.

O(: Joann Bodanza 6, Alyssa Cavallaro 1, Raquel Harris-Scott 6, Rachael McClaskey 11, Shainazia Peterson 7, Jade Pinto 4, Taylor Vanore 9.

Camden County Tech 8 10 14 8 - 40

Gateway 8 12 10 9 - 39

CCT: Miracle Carraway 8, Nigeria Crump 21, Serenity Dilone 5, Richardson 4, Sesay 2.

G: Miranda Braun 2, Brianna Gismondi 3, Jada Hayes 10, Mikaela Lightcap 2, Katie Moniz 4, MacKell Schultes 18.

Burlington Township 9 4 4 11 - 28

Trenton Catholic 16 19 17 8 - 60

BT: Jess Aragona 2, Carin Essex-Arline 17, Tamecia Ransom 4, Liana Rulli 2, D'Yana Wilcox 3.

TC: Meshaylah Blue 4, Ce'Nia Bowser 5, Amaya Brown-Humphrey 7, Erin Garner 21, Ci'Ahni Hunt 2, Deja Ingram 3, Deja King 7, Meaurie Pickett 5, Ross 4, Cayla Sexton 2.

Medford Tech 3 6 6 3 - 18

Audubon 21 20 14 6 - 61

MT: Zuri Alston 3, Julia Bachman 12, Kiele Cruse 3.

A: Becca Van Arnam 7, Grace Borden 4, Molly Furlong 6, Kim Hill 4, Erica Lord 3, Maddie Lord 21, Val Pineiro 8, Deanna Pineiro 2, Mackenzie Reilly 2, Kaitlyn Young 4.

Holy Cross 15 13 8 18 - 54

Cinnaminson 3 7 10 16 - 36

HC: Rachel Benson 1, Alliya Butts 23, Bridget Fynan 5, Alex Hickey 2, Megan Katzmar 2, MacKenzie Moran 2, Morgan Morrocco 10, Cassandra Skelton 8, Juliette Stockton 1.

C: Allison Axelrod 6, Marissa Dileo 5, Caitlyn Kollar 2, Brittany Runyen 8, Naja Treadwell 10, Jillian Vanek 5.

Westampton Tech 9 9 4 12 - 34

Haddon Township 13 9 21 16 - 59

WT: Dalazia Bailey 2, Funder 2, Charde Herrington 4, Lewis 9, D'Zhanae' Roman 8, Keina Thorpe 3, Dionna Tunstall 6.

HT: Katie Burns 10, Alayxiah Carr 10, Sarah Getzinger 2, Morgan Lenahan 18, Bella Preziosi 17, Erin Rust 2.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Palmyra at New Egypt, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley at Moorestown, 5:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Willingboro, 5:15

Cinnaminson at Pemberton, 5:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Millville, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Pleasantville at Atlantic Tech, 4

Wildwood Catholic at Buena, 6

Atlantic Tech at St. Joseph, 7

COLONIAL CONFERENCE

Lindenwold at Paulsboro, 5:30

Haddon Heights at Sterling, 5:30

Gateway at Haddon Township, 5:30

Woodbury at Audubon, 5:30

Haddonfield at Collingswood, 7

Overbrook (N.J.) at West Deptford, 7

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Eastern, 5:30

Washington Township at Lenape, 6

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace at Camden Catholic, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Cherry Hill West at Shawnee, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Glassboro at Schalick, 5:30

Cumberland at Deptford, 5:30

Williamstown at Kingsway, 5:30

Gloucester Catholic at Highland, 7

Delsea at Clearview, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville at Clayton

Salem at Gloucester, 5:30

Wildwood at Pitman, 6

NONLEAGUE

Timber Creek at Winslow Township, 3:45

Bordentown at Burlington Township, 5:15

Christian Acad. at Gloucester Christian, 5:30

Florence at Maple Shade, 6:15

Pennsauken at Camden, 6:30

Westampton Tech at Trenton Catholic, 6:30

Medford Tech at Northern Burlington, 6:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Palmyra, 5:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Moorestown at Rancocas Valley, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Bordentown, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Wildwood Catholic at Cedar Creek, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Woodbury at Audubon, 5:30

West Deptford at Overbrook (N.J.), 5:30

Gateway at Haddon Township, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Cherry Hill West at Shawnee

Winslow Township at Timber Creek, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE

Gloucester at Salem, 5:30

Schalick at Glassboro, 5:30

Deptford at Cumberland, 5:30

Pitman at Wildwood, 6

Kingsway at Williamstown, 7

Gloucester Catholic at Highland, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Pennsville, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Clearview at Delsea, 7

NONLEAGUE

Maple Shade at Florence, 5:15

Medford Tech at Burlington City, 6:15

Trenton Catholic at Willingboro, 6:30

Wrestling

Burlington City at W. Windsor-Plainsboro N., 5:30

Boys' Swimming

NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Gloucester Catholic at Monsignor Donovan, 7:30

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit at Egg Harbor Township, 5:30

Vineland at Absegami, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at Hammonton, 5:30

Lower Cape May at Ocean City, 6

Bridgeton at Oakcrest, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at St. Joseph, 7:15

NONLEAGUE

Moorestown at Moorestown Friends, 5:30

GCIT at Triton, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Pemberton at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Vineland, 6

Oakcrest at Bridgeton, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Triton at GCIT, 5:30

NONLEAGUE

Holy Cross at Northern Burlington, 5:15

Our Lady of Mercy at Millville, 5:30

Egg Harbor Township at Holy Spirit, 5:30

Ocean City at Lower Cape May, 7

Hammonton at Middle Township, 7

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Riverside at Burlington Township, 6

Rancocas Valley at Bordentown, 6

COLONIAL CONFERENCE

Deptford at Pitman, 6:30

OLYMPIC CONFERENCE

Camden Catholic at Cherokee

NONLEAGUE

Winslow Township at Overbrook (N.J.)

Seneca at Collingswood, noon

St. Joseph at Westampton Tech, 6

Pennsauken at Cherry Hill West, 6

Vineland at Kingsway, 6

Triton at Lindenwold, 6:30

Woodstown at West Deptford, 7

Riverside at Sterling, 7

SOUTH JERSEY GROUP 3 SEMIFINALS

Pennsauken at Clearview, 7

SOUTH JERSEY GROUP 4 SEMIFINALS

Millville at Southern Regional, 7

S. JERSEY NON-PUBLIC A SEMIFINALS

Red Bank Catholic at St. Augustine, 7

Girls' Swimming

NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Gloucester Catholic at Oak Knoll, 5:30

Latest Videos:
Also on Philly.com:
ENTERTAINMENT:
Stay Connected