Friday, August 8, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Sunday's Results

Boys' Basketball

SHOOT DOWN CANCER CLASSIC

Seneca 51, Cedar Creek 38

Bridgeton 50, Winslow Township 47

Williamstown 60, Pleasantville 45

Eastern 59, St. Joseph 53

Wildwood Catholic 31, Cherokee 26

STATE PREP SCHOOL TOURNAMENT

Doane Academy 72, Wardlaw-Hartridge 33

Girls' Basketball

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Holy Cross 46, Sterling 45

Cinnaminson 44, Holy Spirit 36

Camden Catholic 54, Williamstown 45

Gloucester Catholic 51, Winslow Township 40

Eastern 49, Delran 26

Boys' Basketball Boxes

Shoot Down Cancer

Williamstown 15 11 14 20 - 60

Pleasantville 15 7 8 15 - 45

W: T.J. Booth 15, Dylan Convery 20, Hudson Etienne 3, On-nir Kendall 22.

P: Marquel Bridgers 5, Ajon Centeno 5, Brian Gomez 2, Jovan Luna 5, Lou Savage 16, Omar Wallace 1, Nile White 11.

Wildwood Catholic 8 6 6 11 - 31

Cherokee 7 3 6 10 - 26

WC: Will Bell 4, George Cook 4, Clint Freeman 9, Ed McWade 8, Jordan Robertson 6.

C: Paul Bellamy 3, Brian Cunningham 5, Ben Handel 3, Kyle Kahriger 5, Tyler Tobin 3, Kevin Wixted 7.

Seneca 15 11 13 12 - 51

Cedar Creek 8 9 13 8 - 38

S: Ryan Bradway 2, Tommy Egan 5, Connor Egan 6, Jake Ferrell 12, Nashir Hollingshead 6, Jake Limpert 5, Mike Mulvihill 6, Liam O'Connor 6, John Rebori 2, Alex Weightman 1.

CC: Lavelle Davis 1, Joshua Duverglas 6, Michael Gaines 4, Jake Knight 11, Jon Newman 5, Louis Pitale 7, Isaiah Watson 4.

Bridgeton 10 18 7 15 - 50

Winslow Township 14 8 8 17 - 47

B: Marquese Bell 6, Stefon Bowman 5, Ty'trel Stubbs 16, Latrell Williams 2, Nazir Williams 12, Marquis Wilson 9.

WT: Masner Beauplan 20, Elijah Campbell 1, Michael Cubbage 4, Nasir Fields 3, Devon Jones 3, Kenton Munn 4, Devon Robinson 12.

St. Joseph 13 9 12 19 - 53

Eastern 23 9 9 18 - 59

SJ: LaQuay Brown 6, B.J. Mitchell 21, Charlie Riccardi 20, Val Vadino 6.

E: Alex Barr 15, Logan Edwards 7, Tom Flacco 7, Matt Klinewski 23, Malik Sanders 4, John Scalindro 3.

State Prep School Tournament

Wardlaw-Hartridge 3 17 4 9 - 33

Doane Academy 20 15 22 15 - 72

W: Raphael Genty 2, John Houston 1, Shareef Ibraheem 6, Ishmael Menns 5, Mike Newman 5, Nick Palko 7, John Pohopin 3, Luke Romeo 2, Jordan Rose 2.

DA: Marcos Baez 18, Matt Czyzewski 5, Titus Flowers 4, Tyler Heupel 5, Hayden Johnson 3, Luca Longo 2, Chris Scott 22, Jeffrey Sterling 13.

Girls' Basketball Boxes

South Jersey Invitational

Winslow Township 8 11 8 13 - 40

Gloucester Catholic 12 16 6 17 - 51

WT: Kyanna Filmore 5, Jocelynne Jones 19, Jada Matthews 16.

GC: Mary Gedaka 25, Emily Lyons 10, Maggie McIntyre 2, Becky Pund 10, Kennedi Thompson 4.

Sterling 10 10 15 10 - 45

Holy Cross 10 15 10 11 - 46

S: Brennah Lambert 3, Ke'alohi Naone-Carter 13, Leilani Naone-Carter 5, Shannell Robinson 9, Jenna Scully 5, Jordan Wallace 10.

HC: Alliya Butts 22, Bridget Fynan 6, Morgan Morrocco 9, Cassandra Skelton 3, Juliette Stockton 6.

Cinnaminson 12 12 3 17 - 44

Holy Spirit 14 8 8 6 - 36

C: Marissa Dileo 11, Brittany Runyen 10, Naja Treadwell 17, Jillian Vanek 6.

HS: Summer Crilley 12, Cass Gallagher 4, Natalie Neiderhofer 2, Amanda Reale 11, Sarah Shields 5, Audrey Wilson 2.

Williamstown 16 7 13 9 - 45

Camden Catholic 13 13 16 12 - 54

W: Taylor Abbott 4, Amber Anderson 13, Taylor Bynoe 14, Cianni Carter 6, Julia Dixon 8.

CC: Julia Braungart 4, Cara Hardy 1, Michelle Obasi 10, Tara Racobaldo 4, Sierra Taylor 15, Tialah Thorton 20.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville at Egg Harbor Township, 5:30

Atlantic City at Vineland, 6

Mainland at Absegami, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Lower Cape May at Hammonton, 5:30

Bridgeton at St. Augustine, 6

Ocean City at Middle Township, 7

NONLEAGUE

Westampton Tech at Haddon Township, 4

Camden Academy Charter at Triton, 5:15

Audubon at Clayton, 5:30

Wildwood at Atlantic Tech, 5:30

Delran at Moorestown Friends, 5:30

Bordentown at Lindenwold, 5:30

Gateway at Camden County Tech, 5:30

Woodbury at Medford Tech, 5:30

Holy Spirit at Oakcrest, 6

Trenton Catholic at Burlington Township, 6:30

Gospel of Grace at Life Center, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Maple Shade at Bordentown, 5:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Egg Harbor Township at Millville, 4

Vineland at Atlantic City, 7

Absegami at Mainland, 7

COLONIAL CONFERENCE

Collingswood at Haddonfield, 5:30

NONLEAGUE

Springside Chestnut Hill at Life Center, 3:45

Triton at Camden Academy Charter, 4

Moorestown Friends at Overbrook (N.J.), 4

Hamilton West at Northern Burlington, 5:15

Camden County Tech at Gateway, 5:30

Burlington Township at Trenton Catholic, 5:30

Medford Tech at Audubon, 5:30

Middle Township at Ocean City, 6

Oakcrest at Holy Spirit, 6

Holy Cross at Cinnaminson, 6:30

Clayton at Riverside, 6:30

Hammonton at Lower Cape May, 7

Wrestling

Overbrook at Camden

Oakcrest at Winslow Township, 4:30

Kingsway at Lenape, 6

Mainland at Palmyra, 6

Burlington Township at St. Joseph, 6

Vineland at Woodstown, 7

CENTRAL JERSEY 1 QUARTERFINALS

Bordentown at Burlington City, 7

CENTRAL JERSEY 2 QUARTERFINALS

Delran at Delaware Valley, 7

SOUTH JERSEY 1 QUARTERFINALS

Penns Grove at Buena, 7

Haddon Township at Haddonfield, 7

SOUTH JERSEY 2 QUARTERFINALS

Clayton at Woodstown, 7

Gateway at Highland, 7

SOUTH JERSEY 3 QUARTERFINALS

Hammonton at Pennsauken, 7

Moorestown at Toms River South, 7

SOUTH JERSEY 4 FIRST ROUND

Shawnee at Millville, 7

SOUTH JERSEY 4 QUARTERFINALS

Toms River North at Cherokee, 6

Absegami at Cherry Hill West, 7

SJ NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

St. Joseph at Gloucester Catholic, 7

Bishop Eustace at Holy Spirit, 7

Girls' Swimming

SOUTH JERSEY PUBLIC B SEMIFINALS

Cherokee at Shawnee, 3:30

Boys' Bowling

Bordentown at Ewing, 3:45

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Palmyra at New Egypt, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Rancocas Valley at Moorestown, 5:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Willingboro, 5:15

Cinnaminson at Pemberton, 5:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Millville, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Pleasantville at Atlantic Tech, 4

Wildwood Catholic at Buena, 6

Atlantic Tech at St. Joseph, 7

COLONIAL CONFERENCE

Lindenwold at Paulsboro, 5:30

Haddon Heights at Sterling, 5:30

Gateway at Haddon Township, 5:30

Woodbury at Audubon, 5:30

Haddonfield at Collingswood, 7

Overbrook at West Deptford, 7

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Eastern, 5:30

Washington Township at Lenape, 6

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace at Camden Catholic, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Cherry Hill West at Shawnee, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Glassboro at Schalick, 5:30

Cumberland at Deptford, 5:30

Williamstown at Kingsway, 5:30

Gloucester Catholic at Highland, 7

Delsea at Clearview, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville at Clayton

Salem at Gloucester, 5:30

Wildwood at Pitman, 6

NONLEAGUE

Timber Creek at Winslow Township, 3:45

Bordentown at Burlington Township, 5:15

Christian Acad. at Gloucester Christian, 5:30

Florence at Maple Shade, 6:15

Pennsauken at Camden, 6:30

Westampton Tech at Trenton Catholic, 6:30

Medford Tech at Northern Burlington, 6:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Palmyra, 5:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Moorestown at Rancocas Valley, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Bordentown, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Wildwood Catholic at Cedar Creek, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Woodbury at Audubon, 5:30

West Deptford at Overbrook (N.J.), 5:30

Gateway at Haddon Township, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Lenape at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Cherry Hill West at Shawnee

Winslow Township at Timber Creek, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE

Gloucester at Salem, 5:30

Schalick at Glassboro, 5:30

Deptford at Cumberland, 5:30

Pitman at Wildwood, 6

Kingsway at Williamstown, 7

Gloucester Catholic at Highland, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Clayton at Pennsville, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Clearview at Delsea, 7

NONLEAGUE

Maple Shade at Florence, 5:15

Medford Tech at Burlington City, 6:15

Trenton Catholic at Willingboro, 6:30

Wrestling

Burlington City at West Windsor-Plainsboro North, 5:30

Boys' Swimming

NON-PUBLIC B QUARTERFINALS

Gloucester Catholic at Monsignor Donovan, 7:30

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Holy Spirit at Egg Harbor Township, 5:30

Vineland at Absegami, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at Hammonton, 5:30

Lower Cape May at Ocean City, 6

Bridgeton at Oakcrest, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at St. Joseph, 7:15

NONLEAGUE

Moorestown at Moorestown Friends, 5:30

GCIT at Triton, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Pemberton at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Vineland, 6

Oakcrest at Bridgeton, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Triton at GCIT, 5:30

NONLEAGUE

Holy Cross at Northern Burlington, 5:15

Our Lady of Mercy at Millville, 5:30

Egg Harbor Township at Holy Spirit, 5:30

Ocean City at Lower Cape May, 7

Hammonton at Middle Township, 7

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Riverside at Burlington Township, 6

Rancocas Valley at Bordentown, 6

COLONIAL CONFERENCE

Deptford at Pitman, 6:30

OLYMPIC CONFERENCE

Camden Catholic at Cherokee

NONLEAGUE

Winslow Township at Overbrook (N.J.)

St. Joseph at Westampton Tech, 6

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected