Saturday, April 19, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Thursday's Results

Boys' Basketball

MONTVERDE (FLA.) INVITATIONAL

Math, Civics & Sci 56, Ocala Vanguard 55

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion 82, Marple Newtown 58

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 63, Oxford 42

Octorara 74, Sun Valley 54

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Coatesville 77, West Chester East 37

W.C. Henderson 51, Downingtown West 41

Bishop Shanahan 70, Avon Grove 45

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood 72, Academy Park 48

Chester 69, Glen Mills 40

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 65, George School 35

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley 71, Boyertown 58

Phoenixville 69, Upper Perkiomen 35

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Martin Luther King 66, Frankford 36

Constitution 60, Phila. Electrical 49

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Dobbins 70, Engineering and Science 47

Freire Charter 60, Sankofa Freedom 58

Boys' Latin 59, Esperanza 52

Southern 52, Franklin Learning Center 47

Washington 69, Prep Charter 47

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Strawberry Mansion 49, Mastery North 42

Central 77, Robeson 74

Northeast 75, Ben Franklin 59

Lincoln 65, Palmer 62

Olney 75, Audenried 70

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

World Comm. 83, Mariana Bracetti 78

Palumbo 73, Edison 69

Randolph 82, Bodine 71

New Media Charter 59, Swenson 55

Roxborough 52, Mastbaum 50

Franklin Towne 74, Mastery South 66 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

New Foundations 55, Parkway West 50

GAMP 54, Penn Treaty 39

Rush 44, CAPA 39

Parkway Northwest 78, Elverson 72 (OT)

School of Future 49, Phila. Academy 16

Maritime Academy 44, Science Leadership 31

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 48, West-Mont Christian 21 Barrack Hebrew 46, Mercy Vocational 40

NONLEAGUE

Woodlynde 67, AIM Academy 62 (OT)

Westtown 68, Sanford (Del.) 51

West Chester Rustin 49, Kennett 44

Pope John Paul II 70, Lansdale Catholic 65

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Christopher Dock 47, Lower Moreland 41

Delco Christian 48, New Hope-Solebury 42

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Joseph Marie 47, Nazareth Acad. 39 (OT)

Villa Maria 49, Sacred Heart (Pa.) 27

Mount St. Joseph 51, St. Basil 27

CENTRAL LEAGUE

Marple Newtown 47, Lower Merion 26

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 37, Oxford 35

West Chester Rustin 86, Kennett 36

Sun Valley 88, Octorara 21

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

West Chester East 48, Coatesville 25

Downingtown West 63, W.C. Henderson 32

Bishop Shanahan 63, Avon Grove 19

DEL-VAL LEAGUE

Chichester 38, Interboro 36

Penn Wood 65, Academy Park 30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Shipley 63, George School 19

INTER-AC LEAGUE

Germantown Academy 57, Baldwin 50 (OT)

Notre Dame 54, Penn Charter 49

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown 45, Perkiomen Valley 26

Pottsgrove 40, Pottstown 38 (OT)

Methacton 47, Spring-Ford 43

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School 57, Collegium Charter 27

Mercy Vocational 42, Renaissance Acad. 38

NONLEAGUE

Friends Select 58, Phila. Academy Charter 36

Abington Friends 53, Northeast 46

Solebury School 67, Acad. of New Church 22

Unionville 32, Owen J. Roberts 30

Norristown 58, Souderton 48

Wrestling

DISTRICT 12 AA CHAMPIONSHIP

Bishop McDevitt 66, Palumbo 17

DISTRICT 12 CLASS AA SEMIFINALS

Bishop McDevitt 66, Archbishop Carroll 7

Palumbo 34, Conwell-Egan 25

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 43, George School 18

George School 54, Abington Friends 19

Friends' Central 42, Abington Friends 29

SUBURBAN ONE LEAGUE

William Tennent 39, Abington 34

Boys' Swimming

Perkiomen School 102, George School 61

Girls' Swimming

George School 94, Perkiomen School 58

Girls' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 4, Jenkintown 0

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast 4, Conwell-Egan 0

Boys' Bowling

BICENTENNIAL LEAGUE

Bristol 3, Jenkintown 1

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic 4, LaSalle 0

St. Joseph's Prep 2, Father Judge 2

Boys' Basketball Boxes

Montverde Invitational

Ocala Vanguard (Fla.) 7 16 16 16 - 55

Math, Civics & Sciences 9 10 22 15 - 56

OV(: Dehn 4, Dukes 8, Godetto 3, Jackson 6, McQuay 9, Moreau 13, Pecheco 2, Shelton 10.

MCaS: Donovan Barnes 2, Nazeer Bostick 5, Samir Doughty 16, Keith Griffin 5, Tyrese Hester 5, Terquin Mott 9, Lou Myers 4, Mike Watkins 10.

Central League

Marple Newtown 13 15 15 15 - 58

Lower Merion 12 28 23 19 - 82

MN: Matt Bailey 12, Nick DiCamillo 5, Nick Giordano 19, Tim MacNeal 3, Jake McGee 8, Colin Rufo 9, Mike Rutecki 2.

LM: Dave Baer 1, Jule Brown 12, K.J. Helton 3, JaQuan Johnson 8, Nick Jones 17, Justin McFadden 13, Myles McGregor 2, Steve Pendleton 12, Corey Sherman 14.

Ches-Mont League American

Great Valley 15 13 16 19 - 63

Oxford 4 12 14 12 - 42

GV: Julian Alston 5, Kyrie Ames 8, Mikal Bridges 14, Ryan Buchholz 4, Nate Cohen 13, Blake McGlond 10, Ricky McQuay 9.

O: Miles Clarke 6, Dylan Dunn 5, Ethan Herb 38, Ryan Hubley 2, Jordan Logan 10, Musty Mahmud 13, Nick Salvadore 2, Arron Sivels 1.

Sun Valley 9 16 16 13 - 54

Octorara 19 16 19 20 - 74

SV: Chandlar 17, Evens 12, Guilfoy 8, Miller 8, Ryan 6, Wood 3.

O: Tarojae Brake 16, Corey Cooper 5, Jaekwon Dickson 2, Andrew Forman 17, Jackson Ray 18, Jiaire Rogers 4, Devante White 12.

Ches-Mont League National

Bishop Shanahan 15 25 14 16 - 70

Avon Grove 12 12 8 13 - 45

BS: Dylan Alderman 14, Mike Booth 25, Pat Corcoran 14, Doug Costin 9, Hector Hilton 2, Chris Leporati 2, Joe Lord 2, Dan Murphy 2.

AG: Andrew Colagreco 12, Mike Deitz 7, Eric Ligda 11, Tyler MacCrory 3, Quinn Parsons 6, JB Petrison 6.

Downingtown West 6 8 14 13 - 41

W.C. Henderson 11 12 11 17 - 51

DW: Ryan Betley 10, Doug Conrad 6, George Gordon 1, Jeff Halle 3, Josh Warren 21.

WH: Brian Armstrong 4, Colin Costello 13, Mark DiMatteo 1, Matt DiNacci 2, Jensen Goldfine 4, Mike Griffith 7, Steve Huber 5, Tyler Ramirez 3, Wes Smith 12.

Del-Val League

Academy Park 4 12 18 14 - 48

Penn Wood 16 18 20 18 - 72

AP: Jawan Collins 9, Terran Hamm 8, Dayjuan Henson 7, Travis Smith 19, Cyrie Spencer 5.

PW: Raekwon Coles 2, Naeem East 2, Dameen Holbrook 2, Malik Jackson 27, Landen Jenkins 5, Amadou Kaba 2, Calvin Melton 2, Jeff Padilioni 15, Addison Scott 10, Antonio Ward 5.

Glen Mills 5 11 14 10 - 40

Chester 11 17 24 17 - 69

GM: Dion Bacon 3, Tyreek Brickus 3, Anthony Burgos 2, Dawine Harmon 16, Franco Harris 3, Anthony Johnson 7, Solden Moreland 2, Nathaniel Searight 2, Stephen Welsh 2.

C: Gabe Adesina 2, Khaleeq Campbell 3, Conrad Chambers 5, Marquis Collins 4, Mahir Johnson 19, Tyrell Sturdivant 22, Brewster Ward 2, Keyonte Watkins 12.

Friends Schools League

George School 3 8 11 13 - 35

Shipley 25 17 11 12 - 65

GS: Mo Diop 3, Harrison Fritz 9, Chris Gilbert 1, Luke Haug 9, Liang 3, Daniel Lindsey 2, Jibri Loving 3, Charles Williams 5.

S: Hunter Cummin 11, Josh Gorrell 7, Kiyon Hardy 1, Shawn Harvey 8, Arvelle Jones 4, John Parker 9, Seb Pepper 3, Justin Ross 3, Pete Sobelman 9, Kevin Zwolak 10.

Pioneer Ath Conference

Upper Perkiomen 7 9 9 10 - 35

Phoenixville 11 17 25 16 - 69

UP: Joe Holtje 2, Frank Kennedy 4, Matt Ruskey 8, Isaiah Stokes 12, Nate Weinstein 4, Zera 5.

P: Abernathy 3, DeAndre Gadsden 7, Hershel 3, James Jackson 13, Billy Kedra 3, Christian Kelly 12, Cole Luzins 4, Marquise McDuffee 6, Treshawn Rebalsky 7, Eric Wallace 11.

Public League A

Martin Luther King 17 13 11 25 - 66

Frankford 6 5 13 12 - 36

MLK: Greg Bennett 18, Randolph Edwards 2, Sammy Foreman 9, Tyheem Harmon 1, Xavier Malone 9, Jabri McCall 10, Nasir McFadden 3, Chase Rodgers 2, Rasool Samir 6, Jahmir Taylor 6.

F: Mussa Ba 3, Bamba Jaye 1, Kijuan Matthews 3, Aaron McFarlan 7, Joe Ricketts 14, Rob Simmons 8.

Constitution 8 19 13 20 - 60

Phila. Electrical 13 13 15 8 - 49

C: Chad Andrews 2, Ahmad Gilbert 17, Akeem King 8, Lincoln Kpokuyou 6, Raheem Liggins 7, Floyd Preito 8, Haneef Vaughn 4, Tamir Watson 4, Kimar Williams 4.

PE: Jihad Barnes 10, Anthony Harris 9, Nysir Marshburn 4, Zakee Shakur 2, James Suber 9, Larenz Thurman 4, Devante Truitt 11.

Public League B

Engineering & Science 8 6 18 15 - 47

Dobbins 20 13 24 13 - 70

EaS: Anthony Hurd 2, Eric Lewis 25, Davod Owens 6, Keenan Oxner 6, Hanif Taylor 8.

D: Richard Arevalo-Armour 4, Andre Cannedy 18, Darrell Ellis 10, Dashawn Gindraw 9, Devante Laws 21, Jarelle Pinckney 4, Tyron Roberson 4.

Washington 21 14 19 15 - 69

Prep Charter 15 7 9 16 - 47

W: Asante Ali 9, Jerome Blume 4, Charles Brown 16, James Cottrell 13, Malcolm Jenkins 7, Jheron Johnson 2, Marquise Lane 2, Harvey Mosley 4, Joseph Randall 10, Ryan Smith 2.

PC: Brandon Brown 7, Marcell Curry 10, Michael Diggins 5, Johnny Eden 3, Zamir Let 3, Dontaye Morris 2, Amari Moulton 7, Eric Taylure 3, Rahim Washington 7.

Southern 9 9 18 16 - 52

Franklin Learning 7 17 8 15 - 47

S: Benjamin Baker 1, Brandon Davenport 2, Rasul Jackson 11, Khaid Jones 10, Kahsiaan Kay 8, Barry Quartlebaum 8, Latrelle Wilson 12.

FLC: Dante Blocker 2, Damontay Fowler-Thomas 12, Jacory Livingston 4, Che Perry 9, Karon Snead 20.

Freire Charter 16 19 6 19 - 60

Sankofa Freedom 12 13 6 27 - 58

FC: Jaison Battle 2, Jahmir Burton 10, Desmond Faison 5, Joel Grant 18, Jamir Poindexter 13, Thomas Spruill 12.

SF: Stephon Brant 6, Naseem Brown 6, Drew Jones 5, Luis Martinez 15, Anthony Wright-Downing 26.

Esperanza 14 14 14 10 - 52

Boys' Latin 14 14 16 15 - 59

E: Briheim Anthony 10, Hyking Brisbon 11, Terence Days 4, Robert Edwards 10, Amir Hill 3, Nyfis Humbert 7, Bernard McIntyre 2, Mohamed Sherif 5.

BL: Jamar Brisbon 16, Pasquale Dimascio 9, Jahmir Green 4, Jelani Mauge 4, Charles Presley 7, Umar Saaba 10, Gus Sephes 9.

Public League C

Ben Franklin 7 23 8 21 - 59

Northeast 18 21 16 20 - 75

BF: Hanif Alexander 4, Terron Bacon 3, Michael Foster 1, Shyheim Saunders 6, William Taylor 27, Steve White 2, Nurideen Young 16.

N: Darren Baggett 7, Desean Brown 10, Drew Heller 11, Sydney Hugzer 2, Dalvin Johnson 6, Will Okrafo-Smart 13, Rashee Walls 8, Elmange Watson 18.

Strawberry Mansion 12 5 14 18 - 49

Mastery Charter North 10 12 8 12 - 42

SM: Tyron Cheeseboro 4, Raekwon Dial 19, Derrick Gant 16, Laties Goodwin 3, Christopher Russell 7.

MCN: Andre Allen 3, Eli Alvin 7, Raheen Francis 4, Rashid Guyton 1, Isaiah Jones 8, Emmanuel Olanrewaju 4, Shawn Ruffin 15.

Olney 19 20 19 17 - 75

Audenried 16 23 10 21 - 70

O: Rasheed Baldwin 4, Paulil Campbell 2, Kadir Chisholm 6, Tyheim Monroe 35, Ryheem Parker 8, Shakeem Stevenson 20.

A: Jamir Carr 3, Eddie Lewis 12, Kerry Scott 17, Nasim Smith 7, Malachi Thompson 18, Justin Thompson 6, Raheem White 7.

Central 21 12 20 24 - 77

Robeson 9 18 15 32 - 74

C: Gbolahan Alliyu 3, Chris Bing 23, Gregory Holdsman 4, Tyler Jefferson 2, Rafiq Johnson 13, Zachary Stone 15, Kahlil Williams 17.

R: Juan Clark 8, Ross Coley 5, Leron Epps 26, Jihaad Fluellen 21, Malik Harris-King 2, Maurice Saunders 6, Maurice Smith 6.

Lincoln 17 10 14 24 - 65

Palmer 13 22 6 21 - 62

L: Zyhir Baker-Elam 4, Blair Bowes 23, Raymond Fred 13, Akquil Harrington 9, Ishmael Marshall 14, Savion Parks 2.

P: Jon Beccles 9, Marvin Bell 7, Damian Bryant 6, Jarratt McLaurin 23, Demetrius White 17.

Public League D

Edison 12 18 19 20 - 69

Palumbo 19 20 18 16 - 73

E: Montrell Gilliam 30, Wesley Guzman 12, Jahleel Jackson 3, Gilberto Martinez 9, Quadeer Pratt 15.

P: Shamar Campbell 6, Mike Chau 17, Samad Dawson 11, Anwar Epps 21, Rafiq McCleary 8, Shafi Meachum 8, Laquan Preston 2.

New Media Charter 14 17 11 17 - 59

Swenson 18 15 9 13 - 55

NMC: Jalil Boswell 2, Devin Bullock 20, John Fieffe 12, Donte Govan 5, Tyquill McFadden 11, Jirveese Thomas 9.

S: Clarence Brunot 7, Reggie Davis 2, Coley Eleazer 7, Mackenson Juste 4, Naykwon Phillips 9, Alex Rodriguez 5, Somah Slewion 17, Jihad Warner 4.

World Comm. 18 20 21 24 - 83

Mariana Bracetti 7 28 15 28 - 78

WC: Zakaria Abdulazize 8, Damir Boone 11, Willie Grant 18, Nehemiah Hodges 13, Robert Moore 29, Kareem O'Neill 2, Sam Sams 2.

MB: Luis Graciani 11, Marc Henriquez 23, Shaqur Jones 27, Joshua Marrero 2, William Morales 7, Chris Reyes 8.

Franklin Towne 10 28 15 9 12 - 74

Mastery r South 17 20 16 9 4 - 66

FTC: Marcel Bosket 2, Ryan Boyd 34, Stephen Callahan 4, Demetrius Frye 19, Mike Kessler 15.

MCS: Yasaan Betterson 12, Jahleel Brown 4, Morjess Butler 2, Larry Edwards 13, Dionte Falligan 4, Troy Fields 3, Elijah Kiah-El 4, Za'von Richardson 19, Kasim Shaw 5.

Randolph 19 15 30 18 - 82

Bodine 12 27 21 11 - 71

R: Dwayne Caldwell 15, Tyric Childs 6, Zahir Gillis 21, Donte McCrea 4, Tariq Meredith 14, Daquon Sanders 22.

B: Nasir Cheeks 28, Derrick McLean 8, Tyron Price 5, Troy Richardson 18, Yasin Smith 12.

Roxborough 9 11 20 12 - 52

Mastbaum 13 12 12 13 - 50

R: Tony Brown 12, Jovan Hammond 6, Matt Harris 7, Romello Holland 4, Tyere Marshall 14, Keyonne Parker 2, Nyree Terrell 7. M: Andre Bryant 12, Rhasheed Camp 15, Dashawn Hines 8, Taiquan Jones 5, Robert Lafayette 3, Sadiq Muhammad 4, Anton Smith 3.

Public League E

Parkway West 11 17 7 15 - 50

New Foundations 15 15 10 15 - 55

PW: Dean Grant 6, John Herndon 13, Khalif Hester 8, Micheal Lewis 4, Stephon Sessoms 9, Kobe Tate 7, Anthony Tucker 3. NF: Keith Blassingale 19, Matt Campbell 7, Nate Comp 8, Travon Williams 6, Nazir Wilson 15.

CAPA 15 5 11 8 - 39

Rush 6 17 13 8 - 44

C: Michael Adkins 1, Marcus Bryant 12, Damir Lewis 9, Phu Nguyen 4, Bryant Turner 13.

R: Munchar Cassell 2, Dieon Hammond 6, Maleek Hughes 11, John Jaje 5, Dillon McClain 2, Anthony Moore 4, Isaiah Riddick 7, David Sistrunk 7.

Phila. Academy Charter 2 8 4 2 - 16

High School of Future 7 21 17 4 - 49

PAC: Dennis Keys 2, Muhammad Laws 6, James Smith 4, Eddie Trexler 4.

HSoF: Kameron Gilfillian 14, Nick Miles 2, Dominick Morales 21, Shawn Morrison 6, Keyohn Palmer 2, Ronald Thomas 4.

GAMP 14 8 20 12 - 54

Penn Treaty 2 11 9 17 - 39

G: John Capizzi 5, David Ford 8, Harniak Sembhi 12, Deverris Stuckey 8, Matt Ventus 3, William Whiteley 2, Jeff Willford 16.

PT: Tony Banks 2, Elijah Cintron 2, Isaiah Frazier 5, Dymier Redmond 10, Kendall Watson 20.

Elverson 14 20 10 18 10 - 72

Parkway Northwest 10 20 11 23 14 - 78

E: Isaiah Browne 3, Samre Jones 1, Anthony Jones 11, Davon Perry 6, Robert Redmond 8, Jeremiah Steiniger 8, Wayne Stewart 35.

PN: Kahlief Askew-Hughes 36, Djuan Baucom 5, Ahanri Briggs 18, Jahmair Craig 6, Sayzon Dunn 9, Hanif Islam 2, Jeriah Wallace 2.

Science Leadership 7 10 14 0 - 31

Maritime Academy 14 10 10 10 - 44

SL: Nuri Bracey 3, Roger Bracey 6, Lewis Ford 9, Ibn-Haneef Nelson 11, Raekwon Smith 2.

MA: Devon Adams 9, Akeem Roberts 11, Zahir Stewart 14, Wendell Vann 7, Ronald Wilson 3.

Tri-County League

Mercy Vocational 5 8 9 18 - 40

Barrack Hebrew 9 15 9 13 - 46

MV: Renaldo Askew 4, Isaiah George 7, T Gladden 10, David Hughes 7, Shareef Jackson 5, Frank Poole 7.

BH: Corey Barnett 14, Shawn Martin 5, Marc Meltzer 2, Sammy Turk Tolub 4, Ari Yosef 21.

Collegium Charter 5 28 10 5 - 48

West-Mont Christian 7 10 3 1 - 21

CC: Tyler Allen 6, Donte Campbell 1, Marquise Jones 17, Ansu Sarnor 14, Soward Snoh 10.

WC: Devon Jackson 18, Jeffrey McDermott 2, Kyle Stroble 1.

Nonleague

AIM Academy 9 13 23 15 2 - 62

Woodlynde 14 16 14 17 6 - 67

AA: Berghuis 19, Berman 5, Carluccio 10, Pokora 4, Ridenhour 15, Rosenstein 9.

W: Jordan Booth 14, Dan Cervone 9, Patrick Daniel 5, Ryan Harvie 16, Andrew Rosenberg 16, Rich Sposato 7.

Pope John Paul II 13 16 16 25 - 70

Lansdale Catholic 19 7 9 30 - 65

PJPI: James Bleming 19, Michael Cianciulli 17, Nick Giampetro 3, James McKeon 6, Matt Mesaros 4, Sean Rafferty 3, Tim Tadros 14, Paul Taglialatela 2, Patrick Vasas 2.

LC: Dan Braun 8, Kyle Kilpatrick 3, Corey Kirk 7, Tommy O'Connor 4, Kyle Pavlik 15, Brian Rafferty 10, Andrew Riviello 7, Brendan Schneider 11.

Kennett 12 5 9 18 - 44

West Chester Rustin 11 9 12 17 - 49

K: Jackson Hyland 21, Vaughn Jenkins 7, Yohsuke Kobayashi 13, Connor McGlone 3.

WCR: Tyler Blake 4, Andrew Chobany 21, Brendan Halvorsen 1, Matt McCarrick 4, Chris Richardson 8, Ethan Ridgeway 11.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial Independence

Delco Christian 3 13 18 14 - 48

New Hope-Solebury 9 6 11 16 - 42

DC: Jamie Barr 2, Analeigh Crisanti 21, Victoria Eppright 4, Siani McNeil 8, Paige Thompson 13.

NH: Annie Behre 11, Annabella DeVito 6, Kelly Hyland 5, Madison Jaronski 10, Bailey Jaronski 2, Toni Suler 8.

Lower Moreland 12 6 10 13 - 41

Christopher Dock 3 12 13 19 - 47

LM: Bridgette Alexander 11, Jess Dranzik 4, Erica Fleck 2, Lauren Killion 16, Demi Morganstein 3, Kaley Przybylinski 5.

CD: Jill Bolton 10, Lanae Hunsberger 18, Olyvia Longacre 2, Olivia Seavy 2, Kereece Seuren 11, Mattasyn Shisler 4.

Catholic Academies

Nazareth Academy 8 6 14 9 2 - 39

Villa Joseph Marie 11 14 6 6 10 - 47

NA: Jacki Dollard 6, Alex Edger 7, Katie Fagan 6, Marissa Sylvester 12, Alexis Vega 4, Karli Visconto 4.

VJM: Colleen Coleman 14, Dumsie Ebo 2, Caroline Gray 6, Marissa Morano 8, Darrah Morrison 4, Mary kate Ridgeway 13.

Villa Maria 18 13 12 6 - 49

Sacred Heart (Pa.) 2 9 11 5 - 27

VM: Blair Allan 5, Jaime Brown 2, Laura Davis 3, Mora Fetterolf 10, Danielle Knopp 2, Molly Namiotka 9, Mary Kate O'Malley 2, Claire O'Rourke 11, Murrin Pague 3, Shea Saturno 1, Erin Zimmerman 1.

SH(: Jessica McTaggart 5, Nicolette Paci 8, Maddie Schneider 2, McKenna Schneider 12.

Mount St. Joseph 15 14 13 9 - 51

St. Basil 8 6 6 7 - 27

MSJ: Alex Louin 18, Carly Monzo 14, Colleen Steinmetz 3, Libby Tacka 6, Mary Kate Ulasewicz 10.

SB: Caroline Buckley 2, Kalee Fuegel 9, Molly Greenberg 4, Lindsay Joyce 3, Karen Lapkiewiecz 2, Kelly Mancini 4, Kate Skalski 3.

Central League

Lower Merion 2 8 9 7 - 26

Marple Newtown 17 8 13 9 - 47

LM: Danielle Baer 6, Lizzy D'Alonzo 2, Gladstone 2, Nique Glasgow 2, Sophia Goldstein 4, Quinn Harrigan 3, Margo Urheim 7. MN: Carley Hamilton 8, Julia Lynch 2, Morgan McAndrews 2, Rylee Power 27, Nicole Smyth 8.

Ches-Mont American

Oxford 7 13 13 2 - 35

Great Valley 9 10 6 12 - 37

O: Hannah Bahls 10, Alex Fernandez 4, Melanie Kempf 15, Meghan O'Connor 6.

GV: Stephanie Aker 7, Megan Buettner 2, Kodi Campetti 4, Danielle DiSanto 11, Emilee Kirk 7, Franchesca Liberatoscioli 2, Ashlyn Smith 4.

Octorara 4 5 8 4 - 21

Sun Valley 21 24 15 28 - 88

O: Emily Carrigan 5, Jaycee Dagney 6, Rocio Hernandez 2, Brielle Kirk 1, Amber Stirling 4, Brianna Walter 3.

SV: Carson Adelberger 6, Madison Corrento 9, Alexa Evans 6, Ashley Gindle 2, Chelsea Jones 5, Steph Kelly 7, Kate Lannon 24, Shannon Savage 11, Taylor Stigale 9, Hannah Turner 9.

West Chester Rustin 18 24 20 24 - 86

Kennett 9 7 9 11 - 36

WCR: Adashia Franklyn 24, Julie Griesemer 6, Clair Nelson 2, Katie O'Hare 9, Noelle Powell 10, Emily Walls 5, Courtney Warley 4, Casey Warley 21, Lexi Zavitsky 5.

K: Myia Bonifacino 4, Haley DeVoe 3, Kylee Harvey 2, Melissa Hauck 3, Jess Hussey 17, Deryn Schuck 3, Shannon Turner 4.

Ches-Mont National

W.C. Henderson 9 4 14 5 - 32

Downingtown West 18 17 17 11 - 63

WH: Emma Bertrando 2, Julie Gawrylowicz 8, Vicki Keneis 6, Jenna Maratea 9, Chynna Scott 7. DW: Megan Camden 4, Kerri Caruso 2, Meghan Coleman 2, Maddie Dew 28, Driscoll 2, Megan Graham 2, Lindsay Kuhn 3, Melana Paternoster 2, Katy Steffen 6, Hannah Supplee 12.

Coatesville 8 10 7 0 - 25

West Chester East 14 13 10 11 - 48

C: Zada Bookman 8, Irelynn Donovan 1, Samaria Turner 6, Brianna White 10.

WCE: Caitlin Culbertson 5, Holly Hager 7, Melanie Hartman 14, Nina Mazzarelli 16, Maura McCloskey 4, Maddie Steibritz 2.

Avon Grove 2 6 6 5 - 19

Bishop Shanahan 25 8 22 8 - 63

AG: Nina Connor 2, Missy Crowell 3, Taylor Harper 2, Cyndie Martin 4, Devon Rudisill 4, Morgan Whiteside 4.

BS: Kelly Basile 1, Annie Briglia 1, Kelly Cox 2, Kelly Dreiling 14, Ciara Forde 11, Kristen Habbel 9, Nikki Juliana 8, Mikayla Maxwell 1, Rachel Parker 2, Grace Phillips 8, Jamie Powers 2, Jen Sendi 2, Kathleen Wirshup 2.

Del-Val League

Interboro 7 7 13 9 - 36

Chichester 6 9 13 10 - 38

I: Sami Barnett 7, Stacie Hallinan 9, Brandi James 10, Gina McNamee 10.

C: Lauren Carrafa 9, Jess Cruz 4, Tequila Donnelly 2, Logan Newman 8, Haley Sipple 11, Maddie Thornton 4.

Academy Park 10 9 2 9 - 30

Penn Wood 14 12 26 13 - 65

AP: Dariel Bennett 5, Courtney Jenkins 12, Treasure Ketter 4, Memuna Sillah 2, Madison Street 5, Alyssa Williams 2.

PW: Lorna Caesar 8, Indiah Cauley 10, Nadege Dorrand 2, Iris Freely 1, Gabrielle Hairston 14, Janessa Johnson 2, Joy Morton 2, Dahnye Redd 12, Simone Walker 14.

Friends Schools League

George School 9 3 5 2 - 19

Shipley 29 17 12 5 - 63

GS: Shannon Cunningham 4, Ginneh Dickenson 7, Jaydee Figueroa 3, Natalie Hackett 2, Kim Muth 3.

S: Sox Alexander 7, Yndia Bobo 2, Charlotte Cavanaugh-Kerr 2, Martine Fortune 6, Nia Holland 6, Meredith McGuire 6, Maya Overton 15, Tenisha Pressley 11, Courtney Redcross 5, Colleen Walsh 3.

Inter-Ac League

Baldwin 18 6 7 17 2 - 50

Germantown Acad. 8 14 12 14 9 - 57

B: Devon Adams 1, Alex Brittingham 5, Imani Brown 6, Danielle Hammond 11, Kejohna Hammond 7, Jen Motter 17, Ally Thaler 1, Kayla Watkins 2.

GA: Maeze Connor 3, Olivia Gorman 27, Margaret Anne Hubbell 13, Erin Lindahl 6, Lauren Oeth 3, Jassica Sheridan 2, Abby Starzecky 3.

Notre Dame 8 23 8 15 - 54

Penn Charter 9 10 18 12 - 49

ND: Caitlin Clark 15, Alex Kane 16, Leanne Purcell 8, Sam Sacchetta 8, Casey Walsh 7.

PC: Mireyah Davis 10, Hannah Fox 10, Camryn Gold 5, Alexis Hnatkowsky 7, Christina Kubach 3, Ayanna Matthews 13, Julie Webb 1.

Pioneer Athletic Conference

Pottstown 6 6 10 9 7 - 38

Pottsgrove 6 9 7 9 9 - 40

P: Terri Chestnut 6, Tiffany Cuascut 2, Jenna Endy 3, Alivia Lopez 2, Sydney Sanford 15, Tyler Thorne 6, Destiny Willis 4.

P: Alliya Austin 15, Marquita Barefield 1, Karly Conrad 6, Kyler Conrad 3, Cori Dickinson 1, Molly Galvin 2, Dirajah McCalvin 1, Diana Randleman 11.

Methacton 12 8 13 14 - 47

Spring-Ford 2 16 14 11 - 43

M: Jenna Carroll 17, Ryan DeOrio 6, Kelly Glatthorn 19, Kara Steinke 5.

S: Abby Beyer 11, Maddie Haney 2, Shelby Mueller 10, Sammy Stipa 18, Emily Walker 2.

Perkiomen Valley 5 3 6 12 - 26

Boyertown 9 11 14 11 - 45

PV: Katie Armstrong 8, Nicole Bangert 2, Julianna Hoisington 7, Katie Leahy 5, Danielle Marino 4.

B: Ali Bauman 6, Anna Blanch 1, Brooke Erb 2, Maria Garofolo 8, Hannah Jaskuta 1, Abby Kapp 15, Amanda Moyer 3, Dee Terry 2, Marie Valenti 4, Sarafina Valenti 1, Jordan Webb 2.

Tri-County League

Renaissance Academy 7 4 17 10 - 38

Mercy Vocational 12 12 10 8 - 42

RA: Anna Algeo 7, Kaylah Andrews 17, Chasity Foley 3, Sophie Kaplan 3, Liana McMahon 6, Tatyana Rucker-Henderson 2.

MV: Eliasha Bagwell 6, Jessica Heard 2, Nykia Richards 21, Essence Shaw 13.

Perkiomen School 13 16 15 13 - 57

Collegium Charter 5 5 10 7 - 27

PS: Destinee Ashteimer 14, Kristen Burdo 23, Steph Falcone 7, Mindi Gallagher 2, Nicole Pupillo 9, Laura Vetter 2.

CC: Aaliyah Hoggard 3, Maimuna Kenneh 16, Deja O'Riordan 2, Tori Paisley 3, Lillian Rowell 2, Akina Wollie 1.

Nonleague

Unionville 5 9 12 6 - 32

Owen J. Roberts 4 7 6 13 - 30

U: Micayla Flores 9, Emily Mason 3, Casey Scheuer 5, Lexi Shanahan 6, Taylor Thames 7, Adrianna Weber 2.

OJR: Taylor Evans 7, Rebecca Painter 4, Lexi Shimkonis 6, Nicki Testa 6, Theresa Walsh 7.

Norristown 16 12 17 13 - 58

Souderton 10 8 10 20 - 48

N: Tatiana Dewalt 1, Keifonna Ferguson 16, Pattie Fortescue 8, Briana Hedgepeth 15, Jenny Kennedy 1, Essence Milligan-Williams 6, Devon Morse 2, Brianna Schools 8.

S: Hannah Bergey 4, Devon Boehm 3, Sarah Derstein 16, Allison Gallagher 13, Noelle Noble 2, Katie O'Connor 4, Bianca Picard 6.

Solebury School 17 16 20 14 - 67

Acad. of New Church 6 7 4 5 - 22

SS: Maya Brewington 16, Denia Campbell 12, Leauna Chisolm 3, Clover Stieve 12, Tavorsia Talley 21, Carol Wright 3.

AoNC: Christine Daum 2, Lucy Raymond 14, Lauren Sheedy 4, Ashley Smith 2.

Northeast 8 8 14 16 - 46

Abington Friends 16 13 9 15 - 53

N: Jacqueline Hagan 4, Ciera Nimmons 16, Robmira Taylor 2, Tahira Vance 4, Lauren Willis 20.

AF: Bianca Adams 14, Morgan Burrell 2, Alyssa Denofa 2, Keira Jones 2, Isabel McPeak 7, Alexa Middleton 19, Asia Turner 1, Bridget Warlea 2, Jade Young 4.

Phila. Academy Charter 12 10 8 6 - 36

Friends Select 18 12 13 15 - 58

PAC: Alley Berdel 12, Elisa Curtin 7, Taylor Fritz 11, Haley Keller 6.

FS: Sydney Leffler 4, Emily Payne 18, Laura Searles 4, Jada Smith 32.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Plumstead Christian at Phil-Mont Christian, 6

Calvary Christian at Jenkintown, 7

Delco Christian at Christopher Dock, 7

Morrisville at Faith Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep at Devon Prep, 7

Lower Moreland at New Hope-Solebury, 7

CATHOLIC LEAGUE

West Catholic at Bishop McDevitt, 5:30

Roman Catholic at Archbishop Wood, 7

Father Judge at Lansdale Catholic, 7

Bonner-Prendergast at Conwell-Egan, 7

Archbishop Carroll at Cardinal O'Hara, 7

Archbishop Ryan at Neumann-Goretti, 7

La Salle vs. St. Joseph's Prep at LaSalle, 7:30

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley at Conestoga, 7

Springfield (D) at Radnor, 7

Harriton at Strath Haven, 7:30

Ridley at Upper Darby, 7:30

Penncrest at Haverford High, 7:30

INTER-AC LEAGUE

Episcopal Acad. at Springside Chestnut, 5:30

Germantown Academy at Malvern Prep, 7:30

Haverford School at Penn Charter, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Wissahickon at Upper Merion, 7

Cheltenham at Upper Moreland, 7

Norristown at Plymouth Whitemarsh, 7

Springfield (M) at Upper Dublin, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Quakertown, 7

Hatboro-Horsham at North Penn, 7

Souderton at Pennridge, 7

Central Bucks South at Central Bucks West, 8

SUBURBAN ONE NATIONAL

Council Rock South at Neshaminy, 7

Bensalem at Council Rock North, 7

Abington at William Tennent, 7

Truman at Pennsbury, 7

NONLEAGUE

Lawrenceville at Friends' Central, 6:30

Germantown Friends at Solebury School, 7

Atlantic Christian at Christian Academy, 7:15

FRIENDS SCHOOLS QUARTERFINALS

Germantown Friends at Shipley, 5:30

MONTVERDE ACAD. TOURNAMENT

Math, Civics and Sciences vs. Montverde Academy (Fla.) at Montverde, Fla.

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Jenkintown at Phil-Mont Christian

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Calvary Christian at Lower Moreland, 5:30

CATHOLIC LEAGUE

Lansdale Catholic at Little Flower

West Catholic at Conwell-Egan, 3:30

Hallahan at St. Hubert, 5:30

Bonner-Prendergast at Archbishop Carroll, 7

Cardinal O'Hara at Archbishop Ryan, 7

CENTRAL LEAGUE

Strath Haven at Harriton

Conestoga at Garnet Valley, 7

Haverford High at Penncrest, 7:30

Upper Darby at Ridley, 7:30

Radnor at Springfield (D), 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at West Chester East, 6

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Agnes Irwin, 3:45

Notre Dame at Springside Chestnut Hill, 3:45

Episcopal Academy at Baldwin, 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Perkiomen Valley, 7

Owen J. Roberts at Perkiomen Valley, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Martin Luther King at Franklin Towne, 3:15

Bartram at Fels, 3:15

Simon Gratz at Northeast, 3:15

Central at Frankford, 3:15

Kensington at Girls High, 3:15

Lincoln at Edison, 3:15

Olney at Washington, 3:15

Engineering & Science at Mastery North, 3:15

Mastery South at Freire Charter, 3:15

Franklin Learning at West Philadelphia, 3:15

Prep Charter at Del-Val Charter, 3:15

Rush at Overbrook (Pa.), 3:15

Dobbins at Palumbo, 3:15

Bodine at Mariana Bracetti, 3:15

Maritime Academy at Roxborough, 3:15

Penn Treaty at High School of Future, 3:15

Parkway Center City at Swenson, 3:15

Imhotep Charter at Masterman, 3:15

Ben Franklin at Phila. Academy Charter, 3:15

World Comm. at Phila. Electrical, 3:15

Parkway Northwest at Sci. Leadership, 3:15

Motivation at Audenried, 3:15

Straw. Mansion at Math, Civics &; Sci, 3:15

Elverson at Randolph, 3:15

New Media Charter at Parkway West, 3:15

Sankofa Freedom at Paul Robeson, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Springfield (M), 7

Upper Merion at Wissahickon, 7

Plymouth Whitemarsh at Norristown, 7

Upper Moreland at Cheltenham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks W. at Central Bucks South, 6:30

Pennridge at Souderton, 7

Quakertown at Central Bucks East, 7

North Penn at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Neshaminy at Council Rock South, 7

Pennsbury at Truman, 7

Bensalem at Council Rock North, 7

William Tennent at Abington, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian at Woodlynde, 3:45

Renaissance Acad. at Kimberton , 3:45

NONLEAGUE

Faith Christian at MaST Charter, 3:30

Hun School at Germantown Friends, 4

Shipley at Lawrenceville, 4:15

Friends Select at Solebury School, 4:30

Abington Friends at Bishop McDevitt, 5:30

Atlantic Christian at Christian Academy, 6

Christopher Dock at Upper Perkiomen, 7

Friends' Central at Interboro, 7

FRIENDS SCHOOLS PLAY-IN GAME

Moorestown Friends at Friends' Central, 4

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Penncrest at Upper Darby, 7

CHES-MONT LEAGUE

Oxford at Octorara, 6:15

Great Valley at Kennett, 6:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germantown Fr at Acad. of New Church, 10 Westtown at Acad. of New Church, 10 a.m.

INTER-AC LEAGUE

Penn Charter at Springside Chestnut Hill, 3:45

Germantown Acad. at Episcopal Acad., 3:45

Malvern Prep at Haverford School, 3:45

NONLEAGUE

Hill School at Academy of New Church, 3:45

Hill School at Germantown Friends, 3:45

Hill School at Westtown, 3:45

Boys' Swimming

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 3:45

Girls' Swimming

Spring-Ford at Owen J. Roberts, 3:45

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Morrisville at Jenkintown, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Devon Prep, 5:30

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Chichester, 1:30

MID-ATLANTIC PREP LEAGUE

Hill School at Mercersburg Academy, 5

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Boyertown, 1:30

Phoenixville at Pottsgrove, 2:30

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7:30

Pope John Paul II at Pottstown, 7:30

NONLEAGUE

Barrack Hebrew at Kohelet, 9 a.m.

GAMP at Friends Select, 11 a.m.

Gospel of Grace at Jackson, 11:30 a.m.

Malvern Prep at Shipley, 2

Frankford at Central Bucks East, 2:30

Downingtown West at Marple Newtown, 2:30

Westtown at Phelps, 2:30

Spring-Ford at Downingtown East, 2:30

Academy Park at West Chester Rustin, 2:30

Peddie School at Germantown Academy, 3

Hatboro-Horsham at Upper Moreland, 5

Sci. Leadership at Germantown Friends, 5:30

Springside Chestnut Hill at Hun School, 5:45

Conestoga at Pennsbury, 7

Springfield (D) at Interboro, 7

West Chester East at Garnet Valley, 7:15

Octorara at Coatesville, 7:15

Lower Merion at Parkland, 7:30

Great Valley at Penn Wood, 7:30

Unionville at Avon Grove, 7:30

Williamsport at Imhotep Charter, 7:30

KYLE LOWRY CITY CLASSIC

At Ben Franklin

Phila. Electrical vs. Milford Mills, 1

Constitution vs. Patterson, 2:45

Martin Luther King vs. Neumann-Goretti, 4:30

Life Center vs. Coastal Christian (Md.), 6:15

WARMINSTER CLASSIC

At Archbishop Wood

Holy Ghost Prep vs. William Tennent 6:15

Abington at Archbishop Wood , 8

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Phil-Mont Christian at Delco Christian, 7

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Gwynedd-Mercy, 2:30

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood at Neumann-Goretti

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Bishop Shanahan at Downingtown West, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pope John Paul II at Pottstown, 1:30

Pottsgrove at Phoenixville, 2:30

Boyertown at Methacton, 7:30

NONLEAGUE

Shipley vs. St. Anthony at Medgar Evers College

Sacred Heart (Pa.) at Christopher Dock, 1

Delco Christian at Springfield (M), 1

Interboro at Lower Merion, 1

Mount St. Joseph at St. Hubert, 1

Pennsbury at Villa Joseph Marie, 1:30

Hallahan at St. Basil, 1:30

Great Valley at W.C. Henderson, 1:30

Penn Wood vs. Penn Charter at New Jersey Life Center, 2

Mastery Charter North at Abington, 2:30

Imhotep Charter at Life Center, 3:15

Academy Park at Harriton, 3:30

Council Rock North at Haverford High, 3:30

Hatboro-Horsham at Upper Moreland, 3:30

Hill School at Mercersburg Academy, 3:30

Chester at Villa Maria, 5:15

Unionville at Avon Grove, 6

Jenkintown at Germantown Friends, 7

Strath Haven at West Chester East, 7:15

Sun Valley at Coatesville, 7:30

Barrack Hebrew at Kohelet Yeshiva, 7:30

Wrestling

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown at Germantown Friends, 10 a.m.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan at Bishop McDevitt, 1

La Salle at Lansdale Catholic, 2:30

Arch. Wood at Bonner-Prendergast, 2:30

Archbishop Ryan at Archbishop Carroll, 2:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Cardinal O'Hara at West Catholic, 6:30

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Pennridge, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at Phelps, 3:45

Collegium Charter at Renaissance Academy, 4 NONLEAGUE

Roman Catholic at St. Joseph's Prep, 3:30

Barrack Hebrew at Germantown Friends, 5

Plumstead Christian at Friends Select, 5:30

Gospel of Grace at Atlantic Christian, 6

North Penn at Methacton, 7

Upper Perkiomen at Palisades, 7

Spring-Ford at Liberty, 7

Upper Merion at Pope John Paul II, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

MaST Charter at Delco Christian, 6

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil at Merion Mercy, 5:15

Nazareth Academy at Sacred Heart (Pa.), 5:15 CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at Hallahan

Little Flower at West Catholic, 4

Archbishop Wood at Conwell-Egan, 5:30

St. Hubert at Bonner-Prendergast, 5:30

Cardinal O'Hara at Lansdale Catholic, 7

Archbishop Carroll at Archbishop Ryan, 7

PUBLIC LEAGUE

Southern at Bartram, 3:15

Northeast at Martin Luther King, 3:15

Fels at Central, 3:15

Simon Gratz at Girls High, 3:15

Frankford at Lincoln, 3:15

Washington at Kensington, 3:15

Edison at Olney, 3:15

Mastbaum at Mastery South, 3:15

Engineering & Science vs. West Philadelphia at Engineering & Science, 3:15

Freire Charter at Prep Charter, 3:15

Overbrook (Pa.) at Franklin Learning, 3:15

Del-Val Charter at Dobbins, 3:15

Mariana Bracetti at Rush, 3:15

Palumbo at Bodine, 3:15

Penn Treaty at Roxborough, 3:15

Swenson at Maritime Academy, 3:15

Imhotep at High School of Future, 3:15

Parkway Center City at Phila. Acad. Ch., 3:15

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected