Friday, July 25, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Sunday's Results

Girls' Basketball

97.3 ESPN SHOOTOUT

St. Joseph 36, Absegami 19

Wildwood Catholic 56, Willingboro 34

Shabazz 60, Gloucester Catholic 43

Holy Spirit 49, Holy Cross 27

BLUE CHIP BASKETBALL

SUPER SUNDAY SHOWCASE

Washington Township 54, Cardinal O'Hara 43

Girls' Basketball Boxes

97.3 ESPN Shootout

Holy Cross 2 9 5 11 - 27

Holy Spirit 18 9 10 12 - 49

HC: Rachel Benson 2, Bridget Fynan 2, Katie Gurba 3, Alex Hickey 3, Morgan Morrocco 6, Cassandra Skelton 6, Juliette Stockton 3, Jenna Turner 2.

HS: Summer Crilley 20, Cass Gallagher 3, Bri Long 6, Kira McCully 1, Natalie Neiderhofer 2, Cass Pallitto 3, Sarah Shields 4, Alexa Steffens 2, Audrey Wilson 8.

Willingboro 5 6 10 13 - 34

Wildwood Catholic 18 19 14 5 - 56

W: Brashai Bolden 3, Celina Dash 6, Gabrielle Holman 12, Sierra Liggon 1, Maya Mosely 12.

WC: Kimberly Gawarzewski 2, Kennedy Johnson 33, Caitlin Nanos 3, Olivia Rulon 2, Naiyanna Sabb 2, Danielle Sanderlin 14.

St. Joseph 10 10 9 7 - 36

Absegami 5 2 2 10 - 19

SJ: Dana DiRenzo 9, Dana Donahue 2, Gabby Dudo 7, Alexis Hoerter 3, Krissy Kozachyn 3, Shannon Nilson 2, Jesse Welte 4, Sammy Wetzel 6.

A: Brielle Clark 3, Julia Dolan 3, Barbara Gedeon 1, Sara Pietropola 1, Arielle Schafer 1, Eva Sodaitis 10.

Blue Chip Basketball Super Sunday Showcase

Washington Township 11 16 14 13 - 54

Cardinal O'Hara 11 6 12 14 - 43

WT: Brianna Capacchione 2, Megan Finucane 7, Kylie Giedemann 11, Kelly Giedemann 19, Jessica Monte 6, Erin Rafter 9.

CO: Mia Farmer 16, Steph Garafolo 2, Rachel Guy 2, Christina Manning 12, Hannah Nihill 3, Mary Sheehan 6, Kim Whelan 2.

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville at Absegami, 5:30

Atlantic City at Egg Harbor Township, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Overbrook at Sterling, 5:30

Lindenwold at Audubon, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Cumberland at Glassboro, 5:30

Highland at Woodstown, 7

Triton at GCIT, 4

PENN-JERSEY LEAGUE

Doane Academy at Palmyra, 7

Girard College at Life Center, 7:30

NONLEAGUE

Woodrow Wilson at Camden Catholic, 3:45

Winslow Township at Shawnee, 3:45

Lenape at Camden, 4

Cherokee at Seneca, 4

Vineland at Bridgeton, 4

Penns Grove at Salem, 5:30

West Deptford at Gloucester, 5:30

Lower Cape May at Wildwood, 6

Hamilton North at Burlington Township, 6:30

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Millville, 4

Vineland at Bridgeton, 5:30

Egg Harbor Township at Atlantic City, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Cedar Creek at Buena, 4

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at Moorestown Friends, 4

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Winslow Township, 3:45

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Life Center, 6

NONLEAGUE

Lower Cape May at Wildwood, 4:30

Camden County Tech at Millville, 5:30

Camden County Tech at GCIT, 5:30

Medford Tech at New Egypt, 5:30

Wrestling

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Mainland at Ocean City, 5:30

Absegami at Millville, 7

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Haddonfield

Collingswood at Gateway, 6:30

Sterling at West Deptford, 7

Paulsboro at Haddon Heights, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Cherokee at Shawnee, 4

Washington Township at Camden, 5

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown at Pennsville, 7

NONLEAGUE

Pennsauken at Cedar Creek

Hamilton West at Lenape, 5

Palmyra at Bishop Eustace, 6

Delsea at Triton, 6

Atlantic City at Gloucester Catholic, 7

Boys' Swimming

Eastern at GCIT, 3:30

Haddon Heights at Washington Twp., 7:30

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected