Thursday, July 10, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Saturday's Results

Boys' Basketball

JEFF CONEY TOURNAMENT

Moorestown 70, Williamstown 61

Medford Tech 93, Paulsboro 86 (OT)

Washington Twp. 59, Burlington Twp. 50

Haddonfield 53, Wildwood Catholic 38

Paul VI 59, Rancocas Valley 40

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Florence 49, Burlington City 47

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Heights 48, Collingswood 38

TRI-COUNTY CONFERENCE

Kingsway 69, Cumberland 54

NONLEAGUE

Montgomery 62, Lenape 52

Frankford 73, Pennsauken 66 (OT)

Holy Cross 78, Maple Shade 41

Clearview 60, Cherry Hill West 49

Hammonton 65, St. Joseph 53

Camden 65, Timber Creek 39

Girls' Basketball

ESPN GIRLS SHOOTOUT

Holy Spirit 58, Cherry Hill East 49

Central Regional 41, Atlantic City 39

Cedar Creek 65, Trenton Central 39

Lenape 39, Middle Township 27

Gill St. Bernard's 66, Rancocas Valley 59

Washington Township 59, Ocean City 35

MECCA SHOWCASE

Malcolm X Shabazz 68, Life Center 55

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

BASKETBALL TOURNAMENT

Eastern 46, Collingswood 26

PENN-JERSEY LEAGUE

Villa Victoria 30, Doane Academy 29

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Gloucester 54, Penns Grove 32

NONLEAGUE

Haddonfield 60, West Deptford 51

Deptford 54, Kingsway 47

Westampton Tech 60, Holy Cross 38

Shawnee 48, Haddon Township 36

New Egypt 49, Keansburg 19

Bishop Eustace 66, Burlington Township 29

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Burlington City 58, New Egypt 9

Burlington City 70, Willingboro 3

Pennsauken 63, Willingboro 9

COLONIAL CONFERENCE

Sterling 48, Overbrook (N.J.) 18

NONLEAGUE

Millville 54, Seneca 16

Pennsville 43, Seneca 34

Penns Grove 57, Palmyra 22

Clearview 44, Shawnee 24

St. Augustine 41, Shawnee 14

Cedar Creek 51, Overbrook (N.J.) 24

Sterling 39, Cedar Creek 30

Pennsauken 33, Burlington City 26

Atlantic City 47, Winslow Township 33

Williamstown 60, Cumberland 15

Pennsauken 63, New Egypt 9

West Deptford 43, Cinnaminson 29

Shawnee 54, Northern Burlington 26

Palmyra 42, Haddon Heights 39

Paul VI 42, Audubon 20

Haddon Township 42, Hamilton East 36

Egg Harbor Township 33, Cinnaminson 30

West Deptford 58, Gloucester Catholic 10

Woodstown 58, Schalick 21

Cherry Hill West 51, Pennsville 12

Roxbury 65, Bordentown 10

Penns Grove 50, Cherry Hill East 24

Penns Grove 57, Haddon Heights 16

Ocean City 48, Gloucester 24

Ocean City 53, Oakcrest 15

Hamilton North-Nottingham 38, Audubon 34

Hunterdon Central 47, Camden Catholic 21

Hamilton East 57, Riverside 9

Gloucester 43, Oakcrest 24

Gateway/Woodbury 34, Atlantic City 28

Winslow Twp. 48, Gateway/Woodbury 30

Egg Harbor Twp. 80, Gloucester Catholic 0

Delsea 48, Woodstown 24

Christian Brothers 45, Buena 28

Christian Brothers 45, Delran 25

Cherry Hill East 48, Palmyra 28

Cherry Hill West 32, Millville 29

Cherokee 27, Christian Brothers 26

Cedar Creek 52, St. Joseph 18

St. Peter's Prep 67, Bordentown 9

Robbinsville 45, Audubon 28

St. Joseph 60, Bordentown 21

Collingswood 44, Moorestown 19

Cinnaminson 75, Gloucester Catholic 3

Keyport 48, Camden 25

Ocean City 39, Pemberton 21

Pemberton 37, Gloucester 36

Pemberton 44, Oakcrest 27

Timber Creek 59, Cumberland 15

Timber Creek 41, Williamstown 24

Woodstown 49, Eastern 25

St. Augustine 34, Clearview 30

St. Augustine 70, Northern Burlington 6

West Deptford 33, Egg Harbor Township 32

Allentown 43, Lenape 30

Paulsboro 61, Absegami 9

Boys' Basketball Boxes

Jeff Coney Tournament

Paulsboro 22 14 20 20 10 - 86

Medford Tech 18 15 18 25 17 - 93

P: Deshaun Burgess 4, Cassius Carter 17, Brandon Hamilton 13, Theo Holloway 15, Saleem Little 22, Keenan Williams 16.

MT: John Armstead 11, Sidney Harris 4, DeAngelo Hilton 7, Derrick Jones 13, Ricky Jones 3, Dennis Tunstall 33, Shakwel Vincent 8, Isaiah Williams 15.

Burlington Township 5 17 10 18 - 50

Washington Township 17 9 18 15 - 59

BT: Kenny Davis 10, Daniel Joseph 2, Dominique Joseph 10, Devin Matelett 10, Shelby Parris 4, Ian Taylor 4, Curtis Thompson 10.

WT: Spencer Cook 16, Julian Jastrzebski 14, Savoy Jones 3, Brett Lawrence 6, Dom Nastasi 11, John Schoelkopf 7, Jerry Thompson 2.

Burlington Freedom

Florence 11 12 10 16 - 49

Burlington City 6 12 14 15 - 47

F: Jordan Bryant 2, Marcus Lawless 10, Michael Morgan 8, Michael Muchowski 14, Javon Rankins 5, Derek Ross 2, Mitchell Tanzani 8.

BC: Shaquan Crowder 6, Jelanie Glaze 23, Yamal Hilton 5, Wade Singletary 1, Derrick Wright 12.

Colonial Conference

Collingswood 9 11 10 8 - 38

Haddon Heights 16 10 14 8 - 48

C: Isac Deskin 18, Ibrahim Kargbo 2, Tyree Mann-Barnes 9, Malik Muhommad 3, Jordan Wallace 6.

HH: Tre Broadway 7, Lucian Brownlee 23, Kwame Dokes 2, Bilal Qadar 4, Tyler Selby 2, Nick Smith 10.

Tri-County Conference

Cumberland 13 5 6 30 - 54

Kingsway 16 14 25 14 - 69

C: Joseph Boose 9, Chris Burch 20, Jules Marinduque 6, Joe Ordille 19.

K: Nehemiah Arzeez 6, Matt Blaszczyk 4, Dave Crinite 7, Brendan Pollick 10, Colin Pollick 13, Marcus Robinson 11, Jordan Rodney 6, Nick Silva 12.

Nonleague

Maple Shade 12 11 13 5 - 41

Holy Cross 19 20 24 15 - 78

MS: Cami 2, Jared Harris 7, George Harris 7, Daquan Rogers 12, Kevin WIlliams 5, Quincy Wright 8.

HC: Brandon Anderson 16, Tymere DeShield 13, Alvin Hall 3, Greg Kousoulis 12, Justin Marshall 2, David Noworyta 5, Matt Thomas 3, Jordan Walker 24.

Frankford 10 21 15 16 11 - 73

Pennsauken 15 12 20 15 4 - 66

F: Mussa Ba 8, Odanis Betances 4, Ladji Fofana 9, Bamba Jaye 9, Aaron McFarlan 14, Rob Simmons 10, Quadire Truesdale 19.

P: Lesther Astroveza 2, Larenz Brown 8, Deion Cassell 4, Anthony Dadson 8, Zaire Davis 17, Voshon Mack 11, Travon McNair 4, Khalil Rhett 8, Jaylen Robinson 2, Rashawn Thomas 2.

Clearview 21 13 11 15 - 60

Cherry Hill West 12 8 10 19 - 49

C: Gavin Bright 11, Dan Brown 13, Mike Heim 6, Adam Herman 6, Sterling Sheffield 16, Mark Wilhelm 8.

CHW: Elijah Bey 2, Danny Buckwalter 6, Adriel Bustonera 6, Jack Goan 11, Can Oztamur 6, Rodney Williams 18.

Hammonton 12 14 15 24 - 65

St. Joseph 9 13 12 19 - 53

H: Zak Barnard 6, Mark Giberson 7, Justin Harris 13, Trey Huey 3, Kelvin Rivera 17, Brian Siligato 13, Josh Troche 6.

SJ: Laquay Brown 16, B.J. Mitchell 12, Ricardo Quiringdongo 5, Charlie Riccardi 17, Val Vadino 3.

Timber Creek 9 10 10 10 - 39

Camden 10 16 17 22 - 65

TC: Dikemba Amungo 11, C Bauser 2, Randy Bell 3, Coleman Cosby 2, Victonio Pratt 2, Mike Schlitter 4, Donovan Spencer 3, Keith Washington 8, Denzel Washington 4.

C: Brad Hawkins 11, Rasool Hinson 8, Jamal Holloway 16, Sheron Johnson 1, Jamil Maddred 13, William McCants 11, Dustin Singelton 5.

Girls' Basketball Boxes

ESPN Girls Shootout

Ocean City 5 4 8 18 - 35

Washington Township 13 16 10 20 - 59

OC: Olivia Briggs 1, Sadie Ford 3, Alexa Paone 5, Nicole Piergross 6, Taylor Price 6, Grace Sacco 10, Sierra Schoenwald 4.

WT: Brianna Capacchione 9, Torrie Eggers 5, Megan Finucane 6, Kelly Giedemann 5, Kylie Giedemann 11, Ciara Keitt 2, Jessica Monte 15, Erin Rafter 2, Bella Siravo 4.

Trenton Central 5 7 15 12 - 39

Cedar Creek 24 15 15 11 - 65

TC: Shymirra Grant 3, Jonasia Grier 6, Tatyana Jones 17, Tyquasia Peterson 10, Jhava Wilson 3.

CC: Fatima Blackwell 8, Shannon Fletcher 2, Jahneice Jaffe 9, Reeves 4, Mikila Stefanski 16, Mercina Stefanski 8, Morgan Stefanski 7, Tanko 5, Casey Thomas 6.

Lenape 11 2 14 12 - 39

Middle Township 7 10 4 6 - 27

L: Rena Carabases 3, Taylour Jones 14, Mackenzie McErlean 4, Alexis Sears 8, Alex Seedes 3, Maddie Sims 7.

MT: Lauryn Fields 21, Erin Ruskey 2, Oliva Salvo 4.

Gill St. Bernard's 15 19 16 16 - 66

Rancocas Valley 11 16 10 22 - 59

GSB: Trevena Bennett 12, Sam Kramer 8, Taylor Rooks 26, Morgan Rooks 15, Jasmine Sina 5.

RV: Deja Brown 6, Shannon Grogan 2, Sabrina Jackson 1, Jonise Ledbetter 6, Lauren Moses 21, Aaliyah Paxton 2, Kristin Smith 7, Dominique Ward 14.

Cherry Hill East 14 12 14 9 - 49

Holy Spirit 20 21 13 4 - 58

CHE: Sara Birchmeier 3, Kendall Boardman 2, Aliyah Godwin 12, Emily Reisman 2, Rachel Rivera 3, Zoe Schlessel 7, Yamalis Villegas 20.

HS: Summer Crilley 16, Cass Gallagher 2, Natalie Neiderhofer 6, Amanda Reale 13, Sarah Shields 11, Alexa Steffens 1, Audrey Wilson 9.

Central Regional 13 12 5 11 - 41

Atlantic City 14 5 9 11 - 39

CR: Brianne Allender 14, Ashley Dellapietro 4, Katelyn Kuster 14, Lindsey Mahnken 5, Samantha Wilber 4.

AC: Alyvia Essex 11, Alexis Harris 13, Nairobi Hathaway 5, Joey Nolan 2, Cassidy Shea 3, Lajerah Wright 5.

Mecca Showcase

Malcolm X Shabazz 14 19 18 17 - 68

Life Center 12 10 8 25 - 55

MXS: Abdullah 1, Butler 2, Cliney 5, Franklin 13, Jones 18, Negran 3, O'Neil 22, Robinson 4.

LC: Honesty Grayson 7, Aliyah Jeune 28, Ashley Jeune 9, Nicole Parriski 3, Grace Simmons 6, Winnie Tyobee 2.

S. Jersey Invitational

Collingswood 1 5 10 10 - 26

Eastern 8 14 15 9 - 46

C: Lauren Glaze 12, Jane Hatzell 1, Hunt 1, Krista LaMaina 3, Morgan McConnell 2, Meghan O'Neill 3, Hannah Taglang 4.

E: Emily Fendrick 3, Molly Fendrick 8, Miranda Konstantinides 14, Holly Norbury 8, Olivia Schneider 13.

Penn-Jersey League

Villa Victoria 5 11 5 9 - 30

Doane Academy 4 6 7 12 - 29

VV: Katie Hager 4, Chrisy Hager 4, Maddie Harm 3, Meghan Mertha 11, Brii Nelson 6, Jessie Rosado 2.

DA: Yasmine Ali 1, Kelsey Doell 1, Sarah Farkas 2, Carly Hall 2, Zaniya Lewis 21, Maddie Miller 2.

Tri-County Classic

Penns Grove 9 4 11 8 - 32

Gloucester 12 12 19 11 - 54

PG: Vineese Hill 6, Danica Pratta 16, Rayana Roher 4, Antoinette Winchester 6.

G: Taylor Blackiston 5, Makenzie Cooper 14, Alisha Fox 11, Kylee Hirst 14, Nikki Velez 10.

Nonleague

Shawnee 15 11 11 11 - 48

Haddon Township 13 3 13 7 - 36

S: Olivia Askin 12, Jennifer Byrne 5, Jenna Hoffner 2, Karissa Mansure 6, Taylor Ryan 6, Nikola Williams 17.

HT: Katie Burns 6, Alayxiah Carr 8, Sarah Getzinger 2, Morgan Lenahan 18, Bella Preziosi 2.

Burlington Township 9 6 5 9 - 29

Bishop Eustace 21 18 12 15 - 66

BT: Jess Aragona 2, Carin Essex-Arline 16, Darian Francisco 2, Shavonne Hubbard 6, Liana Rulli 1, Alyssa Watson 2.

BE: Natalie Alleva 8, Paulina Boyer 2, Allie Lynch 3, Clare Monaghan 5, Darby O'Kane 4, Obianuju Obianwu 12, Illana Podwojniak 6, Elizabeth Radley 12, Alexis Santarelli 11, Maureen Walsh 3.

Kingsway 13 17 8 9 - 47

Deptford 14 7 12 21 - 54

K: Allie Gallagher 16, Maddie Hahn 11, Renee Hersperger 10, Tiana Morgan 4, Kristen O'Donnell 3, Rachel Rivell 3.

D: Naonna Brown 10, Carmeecia Bryant 11, Cheyenne Clark 25, Destini Curry 5, Ayranna Steele 3.

West Deptford 10 18 8 15 - 51

Haddonfield 7 19 18 16 - 60

WD: Ivory Ajamu 6, Kelsey Brown 2, Sam Budd 8, Dai'jah Diggs 2, Tina Furfari 15, Gabby Minnite 9, Rita Prinz 9.

H: Briana Gess 8, C.C. Mooney 16, Hayley Raymond 19, Taylor Sehdev 7, Arpie Senopoulos 2, Meghan Smart 8.

Holy Cross 12 3 8 15 - 38

Westampton Tech 13 14 23 10 - 60

HC: Rachel Benson 1, Alex Hickey 2, Megan Katzmar 2, Mary Kiefner 2, MacKenzie Moran 3, Morgan Morrocco 2, Cassandra Skelton 16, Juliette Stockton 7, Jenna Turner 3.

WT: Dalazia Bailey 6, Green 5, Charde Herrington 2, D'Zhanae' Roman 21, Keina Thorpe 11, Dionna Tunstall 15.

Sunday's Schedules

Girls' Basketball

BLUE CHIP BASKETBALL

SUPER SUNDAY SHOWCASE

Cardinal O'Hara vs. Washington Township at Spring-Ford, 6:30

ESPN GIRLS SHOOTOUT

At Holy Spirit.

Mainland vs. Cherry Hill East, noon

Absegami vs. St. Joseph, 1:45

Wildwood Catholic vs. Willingboro, 3:30

Gloucester Catholic vs. Shabazz, 5:15

Holy Cross vs. Holy Spirit, 7

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville at Absegami, 5:30

Atlantic City at Egg Harbor Township, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Overbrook (N.J.) at Sterling, 5:30

Lindenwold at Audubon, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Cumberland at Glassboro, 5:30

Highland at Woodstown, 7

NONLEAGUE

Woodrow Wilson at Camden Catholic, 3:45

Winslow Township at Shawnee, 3:45

Triton at GCIT, 4

Lenape at Camden, 4

Cherokee at Seneca, 4

Vineland at Bridgeton, 4

Penns Grove at Salem, 5:30

West Deptford at Gloucester, 5:30

Lower Cape May at Wildwood, 6

Hamilton North at Burlington Township, 6:30

Doane Academy at Palmyra, 7

Girard College at Life Center, 7:30

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Millville, 4

Vineland at Bridgeton, 5:30

Egg Harbor Township at Atlantic City, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Cedar Creek at Buena, 4

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at Moorestown Friends, 4

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Winslow Township, 3:45

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Life Center, 6

NONLEAGUE

Lower Cape May at Wildwood, 4:30

Camden County Tech at Millville, 5:30

Camden County Tech at GCIT, 5:30

Medford Tech at New Egypt, 5:30

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Eastern at Gloucester Catholic, 4

Wrestling

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Mainland at Ocean City, 5:30

Absegami at Millville, 7

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Haddonfield

Collingswood at Gateway, 6:30

Sterling at West Deptford, 7

Paulsboro at Haddon Heights, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Cherokee at Shawnee, 4

Washington Township at Camden, 5

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown at Pennsville, 7

NONLEAGUE

Pennsauken at Cedar Creek

Hamilton West at Lenape, 5

Palmyra at Bishop Eustace, 6

Delsea at Triton, 6

Atlantic City at Gloucester Catholic, 7

Boys' Swimming

Eastern at GCIT, 3:30

Haddon Heights at Washington Twp., 7:30

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Riverside at Florence, 6:15

Pemberton at Medford Tech, 6:30

Holy Cross at New Egypt, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Cinnaminson at Delran, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville at Vineland, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Oakcrest at Hammonton, 5:30

Ocean City at St. Augustine, 6

Bridgeton at Middle Township, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at Buena, 4

Pleasantville at St. Joseph, 7

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Township at Collingswood, 5:30

Haddonfield at Paulsboro, 5:30

Woodbury at Haddon Heights, 5:30

Gateway at Overbrook (N.J.), 5:30

Sterling at Lindenwold, 7

Audubon at West Deptford, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Friends' Central, 5:30

TRI-COUNTY CONFERENCE

Highland at Penns Grove, 4

Clearview at Kingsway, 5:30

Gloucester Catholic at Delsea, 7

TRI-COUNTY CLASSIC

Pitman at Schalick, 7

NONLEAGUE

Camden at Eastern, 3:45

Doane Academy at Kohelet, 4

Bishop Eustace at Winslow Township, 5:15

Bordentown at Northern Burlington, 5:15

Woodstown at Salem, 5:30

Gloucester at GCIT, 5:30

Westampton Tech at Pennsauken, 5:30

Deptford at Wildwood, 6

Cherry Hill East at Shawnee, 6

Maple Shade at Burlington City, 6:30

LEAP Academy Charter at Clayton, 7

Timber Creek at Williamstown, 7

Cherokee at Paul VI, 7

Lenape at Woodrow Wilson, 7

Mainland at Holy Spirit, 7

Lower Cape May at Pennsauken Tech, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Florence at Riverside, 5:15

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Vineland at Millville, 5:30

Holy Spirit at Mainland, 5:30

Hammonton at Oakcrest, 6

COLONIAL CONFERENCE

Woodbury at Haddon Heights, 5:30

Overbrook at Gateway, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Cherry Hill East, 3:45

TRI-COUNTY CONFERENCE

Penns Grove at Woodstown, 5:30

Pitman at Highland, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Wildwood at Schalick, 5

TRI-COUNTY CONFERENCE ROYAL

Delsea at Cumberland, 5:30

Kingsway at Clearview, 7

NONLEAGUE

Moorestown Friends at Friends' Central, 4

Willingboro at Burlington Township, 5

Woodrow Wilson at Lenape, 5:15

Pemberton at Palmyra, 5:15

Cherokee at Paul VI, 5:15

Clayton at Glassboro, 5:30

Gloucester at Deptford, 5:30

Middle Township at Bridgeton, 5:30

Our Lady of Mercy at Ocean City, 6

Maple Shade at Burlington City, 6:30

Northern Burlington at Bordentown, 6:30

Central at Life Center, 7

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Timber Creek at Holy Cross, 6:30

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected