Wednesday, July 23, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Saturday's Results

Boys' Basketball

CAPITAL HOOP CLASSIC

Chester 78, Capital Christian (Md.) 72

PA-NY CHALLENGE

New Hope-Solebury 64, Washington Irving (N.Y.) 56

William Tennent 59, Telecommunications (N.Y.) 58

CENTRAL LEAGUE

Harriton 44, Springfield (D) 43

Lower Merion 61, Radnor 54

CHES-MONT LEAGUE

Kennett 35, W.C. Henderson 32

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Oxford 78, Octorara 75

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Acad. of New Church 63, Germantown Friends 46

Abington Friends 65, George School 41

MID-ATLANTIC PREP LEAGUE

Hill School 58, Blair Academy 56 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Imhotep Charter 58, Math, Civics and Sciences 55

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Simon Gratz 65, Freire Charter 42

Del-Val Charter 72, Prep Charter 40

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Lincoln 72, Audenried 69

Robeson 74, Mastery Charter North 67

NONLEAGUE

Pennsbury 67, Central Bucks South 49

Morris Catholic 70, Malvern Prep 61

Jenkintown 59, Valley Forge 56 (OT)

Great Valley 71, Harrisburg 57

West Philadelphia 64, Hughesville 57

Palumbo 61, GAMP 44

Frankford 73, Pennsauken 66 (OT)

Martin Luther King 60, Friends' Central 45

Tower Hill 52, Unionville 47

Penn Charter 58, Freire Charter 41

Pottsgrove at Springfield (D), ppd.

Lancaster McCaskey 67, Penn Wood 63

Holy Ghost Prep 53, Bensalem 34

Norristown at Methacton, ppd.

Christopher Dock 43, Devon Prep 38

Plymouth Whitemarsh 55, Downingtown East 45

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil 55, Sacred Heart (Pa.) 7

Nazareth Academy 52, Merion Mercy 40

Villa Maria 63, Villa Joseph Marie 30

Mount St. Joseph 38, Gwynedd-Mercy 25

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll 52, Cardinal O'Hara 48 (OT) CENTRAL LEAGUE

Harriton 48, Springfield (D) 33

Radnor 59, Lower Merion 31

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Bishop Shanahan 40, Unionville 35

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends 65, George School 28

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Souderton 71, Hatboro-Horsham 47

NONLEAGUE

Cheltenham 66, Simon Gratz 26

Downingtown East 50, Freire Charter 30

Westtown 67, Wilmington Friends 31

Emmaus at Methacton, ppd.

Haverford High 43, Academy Park 21

Plymouth Whitemarsh 60, Mastery Charter North 47

Blair Academy 72, Hill School 38

New Hope-Solebury 37, Jenkintown 30

Boyertown 58, Red Lion 46

Wrestling

BISHOP MCDEVITT DUALS

Archbishop Ryan 42, O'Hara-McDevitt 40

Martin Luther King 51, Archbishop Ryan 27

GHOST TOWN DUALS

Pennsbury 62, Wissahickon 16

Hatboro-Horsham 42, Abington 27

Abington 53, Central 19

Abington 60, Wissahickon 24

Hatboro-Horsham 63, Salisbury Township 12

Pennsbury 40, Hatboro-Horsham 39

Hatboro-Horsham 47, Lower Moreland 26

Hatboro-Horsham 64, Wissahickon 15

Pennsbury 46, Upper Moreland 31

Pennsbury 75, Central 6

Upper Moreland 35, Lower Moreland 34

Lower Moreland 42, Wissahickon 30

Wissahickon 63, Salisbury Township 18

KONKRETE DUALS

Spring-Ford 63, Wyoming Area 6

Spring-Ford 37, Northampton 25

Spring-Ford 78, Notre Dame-Green Pond 0

Spring-Ford 42, Emmaus 21

Spring-Ford 56, West Chester Rustin 7

PANTHER DUALS

Truman 40, Northeast 16

Northeast 57, Bensalem 19

Central Bucks South 37, Northeast 31

Northeast 36, East Stroudsburg North 28

Plymouth Whitemarsh 40, Northeast 29

REDSKIN DUALS

Central Bucks West 59, Edison 24

Downingtown East 78, Phelps 3

Quakertown 62, Southern Lehigh 19

Twin Valley 75, Upper Merion 6

Downingtown East 38, Quakertown 26

Neshaminy 60, Central Bucks West 17

Upper Merion 36, Edison 33

Central Bucks West 50, Upper Merion 12

Downingtown East 60, Southern Lehigh 11

Neshaminy 40, Twin Valley 25

Phelps 36, Palumbo 27

Downingtown East 84, Palumbo 0

Neshaminy 82, Upper Merion 0

Quakertown 72, Phelps 10

Twin Valley 66, Edison 6

Neshaminy 80, Edison 0

Quakertown 78, Palumbo 6

Southern Lehigh 51, Phelps 18

Twin Valley 45, Central Bucks West 31

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood 73, Conwell-Egan 0

NONLEAGUE

Hunterdon Central 47, Camden Catholic 21

Indoor Track and Field

BOYS TFCA of GP Meet No. 6

At Glen Mills

DIVISION I

200 Meter: 1 Charles Headen, La Salle, 24.19; 2 Charlie Wells, Penn Wood, 24.28; 3 Justin Moscoe, Haverford High, 24.68.

400: 1 J'Von Jennings, Downingtown East, 53.0; 2 John Archie, St. Joseph's Prep, 53.63; 3 Kerron Holley, Bensalem, 54.05.

800: 1 Kyle Francis, Bensalem, 1:59.86; 2 Eli Mercado, Boyertown, 2:00.3; 3 Tom Fitzgerald, Downingtown East, 2:03.47.

One Mile: 1 Alex Ramirez, Bensalem, 4:44.96; 2 Sean Griswold, Council Rock North, 4:44.98; 3 Mike Boggs, Council Rock South, 4:48.24.

3,000: 1 Steve Hanna, Council Rock South, 9:36.25; 2 Jeff Montgomery, Perkiomen Valley, 9:37.79; 3 Robert Bonasia, Upper Dublin, 9:43.7.

4x200: 1 Downingtown East, 1:39.92; 2 Bensalem, 1:41.21; 3 La Salle, 1:42.32.

4x400: 1 Central Bucks West, 3:41.11; 2 Downingtown East, 3:43.3; 3 Penn Wood, 3:49.9.

4x800: 1 Central Bucks East, 8:39.84; 2 Upper Dublin, 8:42.96; 3 Council Rock South, 8:58.18.

High Jump: 1 Marquis Seamon, Father Judge, 6-0; 2 Mike Koller, La Salle, 6-0; 3 Cole Swiger, Upper Dublin, 5-8.

Pole Vault: 1 Justin Platt, Downingtown East, 11-6; 2 Ryan Byrne, Council Rock South, 11-0; 3 Isaiah Alston, William Tennent, 11-0.

Triple Jump: 1 Reshine Jackson, Upper Dublin, 41-5.5; 2 Jordan Bryan, St. Joseph's Prep, 40-3.5; 3 DJ Diakite, Haverford High, 38-11.

Shot Put: 1 Josh Ward, Boyertown, 47-10; 2 Titus Green, Upper Dublin, 45-1; 3 Adam Anastasiadis, Central Bucks West, 42-2.5.

DIVISION II

200: 1 Stuart Tweedie, Westtown, 23.39; 2 Casey Breuer, Malvern Prep, 24.19; 3 Darien Williams, Wissahickon, 24.20.

400: Elijah King, Malvern Prep, 55.16; 2 Jacob Wolfe, West Chester East, 55.21; 3 Dan Kielty, Haverford School, 55.39.

800: 1 Matt Moore, Marple Newtown, 2:04.22; 2 Brendan Stec, Malvern Prep, 2:05.26; 3 Robert McGarry, Masterman, 2:05.62.

One Mile: 1 Julian Degroot, Lutzner, Masterman, 4:39.15; 2 James Hare, Marple Newtown, 4:40.53; 3 Garret Zatlin, Great Valley, 4:45.55.

3,000: 1 Jaxon Hoey, Malvern Prep, 9:08.15; 2 Matt Willig,Great Valley, 9:28.26; 3 Ricky Waltz, WC Henderson, 9:36.45.

4x800: 1 Wissahickon; 1:38.96; 2 Great Valley, 1:39.07; 3 Simon Gratz, 1:40.55.

4x400: 1 Upper Merion, 3:46.85; 2 Friends Central, 3:47.66; 3 Great Valley, 3:50.16          4x800: 1 West Chester Henderson, 8:27.07; 2 West Chester East, 8:40.68; 3 Swenson, 8:40.76.   

High Jump: 1 Andy Pancoast, Malvern Prep, 6-03; 2 Marcell Ferguson, 2 Glen Mills, 5-06; 3 Dylan Koehler, George School, 5-4.

Pole Vault: 1 Andrew Luevve, Kennett, 12-6; 2 Gurjeet Rai, Marple Newtown, 12-0; 3 Philip Fadel, Wissahickon, 11-0.

Triple Jump: 1 Reggie Harris, Haverford School, 43-6.5; 2 Sam Pope, Episcopal Academy, 39-11.5; 3 Domonique Evans, Bishop McDevitt, 39-4.5.

Shot Put: 1 William Moat, Penncrest, 43-1.5; 2 Joe Dolan, Malvern Prep, 41-6.25; 3 Antwan Handy, Glen Mills, 38-10.

Boys' Basketball Boxes

Capital Hoop Classic

Capital Christian (Md.) 9 21 26 16 - 72

Chester 13 13 13 39 - 78

CC(: Camon 13, Christian 3, Grimsley 19, Malek 4, McClinton 6, McKoy 2, Norfelt 3, Patton 3, Reed 21.

C: Jahmi Bailey 2, Khaleeq Campbell 6, Conrad Chambers 5, Marquis Collins 6, Maurice Henry 2, Mahir Johnson 36, Tyrell Sturdivant 17, Keyonte Watkins 4.

PA-NY Challenge

Washington Irving 19 10 9 18 - 56

New Hope-Solebury 19 9 17 19 - 64

WI(: DaShawn Branch 3, Brandon Hayward 4, Brian Medina 2, Jermaine Mills 22, Jeffrey Sanchez 5, Albert Veras 20.

NH: Dan Doolan 6, Jack Dougherty 14, Spencer Tinkel 23, Max Wagner 15, Dalton Waterman 6.

Telecommunications 18 17 11 12 - 58

William Tennent 12 15 15 17 - 59

T(: Ballou 6, Couch 6, Nelson 11, Payne 12, Santiago 12, Serrano 5, Smiley 2, Strother 4.

WT: Matt Alden 27, John Ciarlante 3, Ian Drumm 4, Cory Hamlet 11, John Ryan 11, Kevin Simonson 3.

Central League

Lower Merion 6 19 20 16 - 61

Radnor 13 12 11 18 - 54

LM: Jule Brown 11, JaQuan Johnson 15, Nick Jones 10, Justin McFadden 16, Steve Pendleton 4, Corey Sherman 5.

R: Nelson Blickman 7, Nick Kelly 16, Andrew Lundstrom 6, Terrance Quinn 2, Rashawn Reed 21, Brice Sydnor 2.

Ches-Mont League

W.C. Henderson 8 9 11 4 - 32

Kennett 8 6 15 6 - 35

WH: Jason Bady 15, Colin Costello 5, Mark DiMatteo 2, Matt DiNacci 4, Wes Smith 4, Andy Vermeil 2.

K: Jackson Hyland 11, Vaughn Jenkins 11, Yohsuke Kobayashi 6, Gabe Leto 2, Sean Middleton 5.

Ches-Mont American

Oxford 22 17 18 21 - 78

Octorara 13 12 29 21 - 75

O: Miles Clarke 7, Dylan Dunn 21, Ethan Herb 3, Ryan Hubley 15, Jordan Logan 11, Musty Mahmud 20, Josh Mosley 1.

O: Tarojae Brake 14, Andrew Forman 8, Jackson Ray 24, Jiaire Rogers 5, Devante White 24.

Friends Schools League

Germantown Friends 14 15 7 10 - 46

Acad. of New Church 11 25 14 13 - 63

GF: Andrew Aldridge 14, Austin Harriott 8, Ray Leon 19, Jamal Pines-Elliott 4, Myles Wyche 1.

AoNC: Darrel Bryant 13, Carnell Harley 18, Vince Jackson 23, Payton Johnson 2, Tory Whiting 7.

George School 9 6 18 8 - 41

Abington Friends 11 17 23 14 - 65

GS: Damir Brummell 2, Mo Diop 2, Harrison Fritz 2, Chris Gilbert 5, Luke Haug 21, Timofei Kharisov 7, Daniel Lindsey 2.

AF: Jordan Baker 6, Jordan Greene 18, Yohn Hall 12, Sam Levy 2, Jack Levy 5, Ahmer Robinson 2, Joe Robinson 20.

Mid-Atlantic Prep

Blair Academy 11 3 16 17 9 - 56

Hill School 7 9 16 15 11 - 58

BA: Jolly 9, Lubreski 9, Seymour 3, Shayok 22, Silverthorn 14.

HS: Bryce Allen 10, John Carroll 20, James Fives 10, Matthew Foltz 7, Sam Norton 6, Joe Pucci 5.

Public Division A

Imhotep Charter 15 12 16 15 - 58

Math, Civics & Sciences 16 15 10 14 - 55

IC: Deion Evans 6, Jakwan Jones 4, Devin Liggeons 18, Sean Lloyd 19, DeAnte Robinson 1, Daron Russell 7, Khalief Tinley 3.

MCaS: Donovan Barnes 3, Samir Doughty 10, Keith Griffin 4, Tyrese Hester 17, Terquin Mott 3, Lou Myers 11, Kamari Peel 2, Mike Watkins 5.

Public Division B

Simon Gratz 17 14 12 22 - 65

Freire Charter 8 10 14 10 - 42

SG: Joseph Burnett 14, Chris Howser Dinkins 4, Lamar Moore 8, Malik Tyndale 17, Tahir Wharton 12, Quasim White 8, Kareem Williams 2.

FC: Jaison Battle 10, Jahmir Burton 6, Desmond Faison 4, Frank Johnson 2, Thomas Spruill 16, Edwin Wilson 4.

Del-Val Charter 15 18 16 23 - 72

Prep Charter 12 8 10 10 - 40

DC: Shahid Adams 16, Dashon Giddings 9, Ahmad Gilliam 4, Sheldon Stroman Jr. 6, Karl Lewis 11, Bariq London 4, Bysil Northern 5, Darius Wallace 2, Dwine Walls 4, Clayton Wolfe 11.

PC: Brandon Brown 8, Michael Diggins 2, Qaadir Holloman 3, Zamir Let 11, Dontaye Morris 4, Amari Moulton 7, Eric Taylure 2, Rahim Washington 3.

Public League Division C

Mastery Charter North 16 19 16 16 - 67

Robeson 18 16 17 23 - 74

MCN: Eli Alvin 13, Raheen Francis 13, Isaiah Jones 17, Emmanuel Olanrewaju 8, Rodney Ross 6, Shawn Ruffin 10.

R: Juan Clark 2, Leron Epps 22, Jihaad Fluellen 32, Maurice Saunders 3, Maurice Smith 15.

Audenried 21 14 17 17 - 69

Lincoln 13 24 22 13 - 72

A: Jamir Carr 2, Louis Greggs 4, Eddie Lewis 11, Torrence Moore 2, Kerry Scott 18, Nasim Smith 7, Malachi Thompson 10, Justin Thompson 15.

L: Kyle Bailey 3, Blair Bowes 25, Montrelle Cryor 2, Raymond Fred 12, Akquil Harrington 18, Ishmael Marshall 12.

Nonleague

Frankford 10 21 15 16 11 - 73

Pennsauken 15 12 20 15 4 - 66

F: Mussa Ba 8, Odanis Betances 4, Ladji Fofana 9, Bamba Jaye 9, Aaron McFarlan 14, Rob Simmons 10, Quadire Truesdale 19.

P: Lesther Astroveza 2, Larenz Brown 8, Deion Cassell 4, Anthony Dadson 8, Zaire Davis 17, Voshon Mack 11, Travon McNair 4, Khalil Rhett 8, Jaylen Robinson 2, Rashawn Thomas 2.

Palumbo 19 12 15 15 - 61

GAMP 8 11 8 17 - 44

P: Shamar Campbell 12, Mike Chau 11, Samad Dawson 9, Dontez Jolly 1, Saadiq Jones 3, Moussa Kesselly 2, Rafiq McCleary 2, Shafi Meachum 21.

G: David Ford 6, Dante Sanguiliano 1, Harniak Sembhi 3, Matt Ventus 12, William Whiteley 2, Jared Williford 20.

Holy Ghost Prep 10 15 15 13 - 53

Bensalem 5 11 1 17 - 34

HGP: Joe Braun 4, Tim Brennan 4, Liam Brennan 2, Andre Doleo 2, Matt England 13, Alex Hanssen 2, Mike Kirby 12, Connor Rankin 2, Zahar Watkins 12.

B: AJ Brody 3, Elijah Brody 2, Gene Clemons 4, Chris Kilcoyne 8, Nick Mulvey 5, Jeffrey News 2, Avery Nyekan 6, Neel Patel 2, Brandon Vaughan 2.

Morris Catholic 14 20 18 18 - 70

Malvern Prep 13 24 16 8 - 61

MC: Amir Allen 22, Ryan Feeney 2, Jay Flaherty 3, Amir Hamilton 2, Sean Mollahan 3, Wayne Patterson 28, Jordan Spencer 2, Andre Spruell 8.

MP: Chris Anderson 4, Jack Doherty 5, Zack Fernandez 7, Joey Fitzpatrick 18, Brent Greeley 10, Will Powers 12, Murphy Rogers 3, Nick Zarkoski 2.

Martin Luther King 17 13 12 18 - 60

Friends' Central 9 12 13 11 - 45

MLK: Greg Bennett 3, Sammy Foreman 10, Tyheem Harmon 13, Xavier Malone 6, Jabri McCall 14, Rasool Samir 2, Jahmir Taylor 12.

FC: Jerome Allen 7, Ardon Fryer 6, Jonathan Lawton 29, Antone Walker 3.

Central Bucks South 12 12 8 17 - 49

Pennsbury 10 14 19 24 - 67

CBS: Josh Brodie 8, Shane Degnan 7, Bryce Dobisch 14, Sean Gallagher 2, Chris Hones 10, Mason Kummer 1, Reimert 3, Ryan Tagliamonti 2, Tim Waddington 1, Paul Weeks 1.

P: Walter Allen 2, Mekhi Bryant 14, Steve Ciotti 1, Rob Daly 2, Nigel Johnson 11, Cameron Jones 15, Lewis Troh 5, Derrick Woods 17.

Unionville 9 22 8 8 - 47

Tower Hill 16 8 14 14 - 52

U: Atma Bery 8, Ryan Engle 11, Steve Fatzinger 4, Matt Godek 4, Dan McClaskey 7, Alex Pechin 7, Chad Rafetto 6.

TH: David Hobbs 10, Patrick Kelly 4, Samuel Murphy 4, Cole Neville 4, Zachary Nitsche 11, Peter Smith 19.

Freire Charter 13 8 12 8 - 41

Penn Charter 10 18 16 14 - 58

FC: Jaison Battle 5, Jahmir Burton 3, Nasir Debnam 2, Joel Grant 6, Frank Johnson 2, Jamir Poindexter 12, Thomas Spruill 9, Edwin Wilson 2.

PC: Malcolm Elashari-Rashed 5, Demetrius Isaac 14, Julian Johnson 6, Pat McCain 2, Sean O'Brien 24, Eric Stahlheber 2, Harrison Williams 5.

Jenkintown 12 14 14 6 13 - 59

Valley Forge 12 11 14 9 10 - 56

J: Ethan Goldman 14, Colin Mulvaney 16, Liam Mulvaney 2, J.J. Naborn 7, Frank Sobolewski 12, Greg Wagner 8.

VF: Mohammad Camara 2, Darius Daniels 17, Andrew Jackson 2, Elijah Miner 8, Daymar Rosser 21, Aaron Still-Lock 6.

Lancaster McCaskey 19 14 15 19 - 67

Penn Wood 14 12 15 22 - 63

LM: Kyaire Bynum 2, Andre Dixon 9, Kobe Gantz 16, CJ Gantz 2, Donovan Garcia 3, Tyler Owens 6, Antanle Pinkard 15, Ladetrius Sibley 2, Randolph Speller 12.

PW: Naeem East 6, Dameen Holbrook 2, Malik Jackson 22, Landen Jenkins 7, Amadou Kaba 1, Jeff Padilioni 8, Addison Scott 4, Antonio Ward 13.

Harrisburg 13 11 15 18 - 57

Great Valley 15 18 21 17 - 71

H: Carlos Balkcom 2, James Ezell 11, Jahaad Proctor 25, Dajour Williams 19.

GV: Julian Alston 5, Kyrie Ames 15, Mikal Bridges 21, Ryan Buchholz 10, Nate Cohen 7, Blake McGlond 5, Ricky McQuay 8.

Devon Prep 12 14 5 7 - 38

Christopher Dock 8 11 8 16 - 43

DP: Jack Haggerty 4, C.J. Kohlbrenner 9, Mike McKenna 8, Matt McSurdy 11, Andrew Shannon 6.

CD: Jared Armstrong 22, Sean Hinson 5, Landon Leinbach 10, Seth Strickland 2, Tarrell Willis 4.

Hughesville 18 8 14 17 - 57

West Philadelphia 13 15 14 22 - 64

H: Ethan Duff 2, Logan Henry 5, Landon Henry 5, Brady Kimble 6, Tyler Mitchelcerey 12, Freddie Newmack 2, Trey Smith 9, Clint Snyder 10, Sean Tousc 6.

WP: Tyquaan Bardlavens 13, Lavelle Harper 19, Haneef Herring 6, Anthony King Jr. 1, Quadifi Malone 7, Dominique Owens 5, Quran Phelps 4, Jabbar Shy 5, Lamar Strand 4.

Downingtown East 11 10 10 14 - 45

Plymouth Whitemarsh 15 18 7 15 - 55

DE: Cary Angeline 16, Ryley Angeline 9, Andrew Crum 3, Gary Grove 6, Brandon Seamster 4, Jake Truchan 2, Kyle Tucker 5.

PW: Manuel Herezi 2, Cameron Johnson 9, TJ Minetola 7, Andre Mitchell 15, Jimmy Murray 11, Brett Paul 11.

Girls' Basketball Boxes

Catholic Academies

Gwynedd-Mercy 7 4 4 10 - 25

Mount St. Joseph 11 13 8 6 - 38

G: Maggi Cameron 4, Jessica Campbell 2, Mary Claire Casey 2, Erica DeCandido 14, Megan Dougherty 2, Emily Sullivan 1.

MSJ: Alex Louin 16, Carly Monzo 8, Colleen Steinmetz 6, Libby Tacka 8.

Sacred Heart (Pa.) 2 1 4 0 - 7

St. Basil 17 17 13 8 - 55

SH(: Emily Cartasalsa 2, Bridie Anne MacCrory 2, Jessica McTaggart 1, Maddie Schneider 2.

SB: Caroline Buckley 4, Holly Forst 5, Kalee Fuegel 6, Molly Greenberg 5, Lindsay Joyce 2, Natalie Kucowski 4, Karen Lapkiewiecz 10, Kelly Mancini 8, Kate Skalski 7, Allie Sloan 4.

Villa Joseph Marie 8 7 5 10 - 30

Villa Maria 19 19 12 13 - 63

VJM: Shannon Coleman 4, Colleen Coleman 4, Dumsie Ebo 1, Caroline Gray 6, Darrah Morrison 6, Mary Kate Ridgway 3, Sam Schubert 4, Gillian Staudt 2.

VM: Blair Allan 4, Jackie Carlin 13, Laura Davis 3, Mora Fetterolf 8, Danielle Knopp 5, Molly Namiotka 16, Mary Kate O'Malley 5, Claire O'Rourke 2, Marissa Picinich 2, Bridget Stienetz 3, Erin Zimmerman 2.

Nazareth Academy 8 13 11 20 - 52

Merion Mercy 9 4 9 18 - 40

NA: Jacki Dollard 2, Alex Edger 8, Katie Fagan 4, Marissa Sylvester 21, Alexis Vega 7, Karli Visconto 8, Morgan Woltemate 2.

MM: Caroline Corzel 7, Tina DiGiacomo 12, Gabby Heinsinger 4, Valez Jackson 11, Elizabeth McMonagle 2, Mariah Quinn 4.

Catholic League

Cardinal O'Hara 13 9 8 14 4 - 48

Archbishop Carroll 11 11 6 16 8 - 52

CO: Sam Amicone 2, Mia Farmer 13, Kate Feehery 2, Steph Garafolo 3, Rachel Guy 15, Hannah Nihill 6, Mary Sheehan 7.

AC: Jess Carney 5, Julia Gantz 11, Anne McKnight 3, Keara McNulty 3, Cara Santoleri 2, Lexi Stover 28.

Central League

Springfield (D) 10 14 6 3 - 33

Harriton 14 16 9 9 - 48

S(: Rebecca Bennett 17, Madison D'Ambrosio 4, Maggie O'Connell 8, Jess Pearce 2, Sam Tamaccio 2.

H: Nadirah Anderson 3, Lyndsey Biebel 5, Katie Melvin 20, Christina Mullen 6, Sabrina Tabasso 8, Olivia Tevis 6.

Radnor 16 9 20 14 - 59

Lower Merion 6 8 4 13 - 31

R: Caitlin Connor 4, Kristin Hamill 2, Holst 1, Katie Jordan 2, Kelsey Lally 2, Allison Lanzone 5, Nicole Massimino 10, Lauren Pacifico 6, Puckette 4, Fallon Quinn 1, Myonie Williamson 22.

LM: Danielle Baer 7, Nique Glasgow 4, Abby Goldstein 5, Sophia Goldstein 9, Sakia Leach 4, Margo Urheim 2.

Ches-Mont American

Bishop Shanahan 7 17 5 11 - 40

Unionville 5 12 5 13 - 35

BS: Annie Briglia 5, Kelly Dreiling 3, Ciara Forde 3, Kristen Habbel 4, Nikki Juliana 4, Rachel Parker 11, Grace Phillips 2, Kathleen Wirshup 8.

U: Hayley Flores 1, Micayla Flores 9, Casey Scheuer 8, Lexi Shanahan 2, Taylor Thames 10, Adrianna Weber 5.

Friends Schools League

Abington Friends 16 18 20 11 - 65

George School 8 9 7 4 - 28

AF: Bianca Adams 10, Alyssa Denofa 5, Keira Jones 8, Alexa Middleton 20, Asia Turner 14, Bridget Warlea 4, Jade Young 4.

GS: Shannon Cunningham 2, Ginneh Dickenson 6, Natalie Hackett 2, Becca Hayden 1, Val LaVar 5, Shannon McGinnis 2, Kim Muth 2, Lexi Roberts 8.

Sub. One Continental

Hatboro-Horsham 10 12 12 13 - 47

Souderton 22 20 11 18 - 71

H: Diamond Black 7, Amanda Brett 4, Victoria Dubzak 2, Emilee Fox 4, Rachel Helton 4, Christina Maguire 6, Hannah Mallon 2, Cassidy Quattro 18.

S: Hannah Bergey 11, Devon Boehm 19, Sarah Derstein 4, Allison Gallagher 22, Noelle Noble 7, Katie O'Connor 2, Marissa Sandone 6.

Nonleague

Boyertown 15 9 13 21 - 58

Red Lion 10 10 17 9 - 46

B: Ali Bauman 6, Maria Garofolo 19, Abby Kapp 11, Dee Terry 5, Marie Valenti 12, Jordan Webb 5.

RL: Dimoff 20, Funke 2, Horka 3, Kuehne 17, Maciejewski 3, Reba 1.

Blair Academy 20 27 11 14 - 72

Hill School 10 12 9 7 - 38

BA: Belton 2, Camavan 9, Cavanaugh 16, Daniels 2, Hunter 9, Ryan 9, Sun 6, Vostol 15, Walsh 4.

HS: Jackie Anyanwu 5, Devanbria Bernard 4, Jonica Brown 12, Kennedy Gallagher 7, Ashley Gilmore 2, Brielle Smith 8.

Academy Park 5 7 4 5 - 21

Haverford High 14 7 17 5 - 43

AP: Deirriel Bennett 8, Tytianna Mobley 2, Madisonn Street 5, Alyssa Williams 6.

HH: Erin Burke 4, Samantha Estes 2, Meghan Fowler 6, Brittany Fowler 2, Kendall Hawkins 4, Katie McCunney 1, Rose O'Halloran 4, Mollie Reynolds 11.

New Hope-Solebury 6 12 6 13 - 37

Jenkintown 5 10 10 5 - 30

NH: Annie Behre 8, Annabella DeVito 2, Maggie Dougherty 2, Madison Jaronski 16, Toni Suler 9.

J: Sarah Dillon 1, Emma Dorshimer 15, Madison Kremp 3, Morrin McSherry 2, Ruby Westkaemper 9.

Simon Gratz 4 12 3 7 - 26

Cheltenham 17 13 9 27 - 66

SG: Nardaja Allen 4, Ciana Ballard 7, Tianna Barnette 1, Brianna Jenkins 2, Kira Lewis 4, Aaliyah Mont 8.

C: Aigner Brookard 5, Nashira Brown 4, Chyna 2, Kelly Graham 7, Ashley Jones 23, Monet McGorda 8, Amarri Trueheart 11, Gabrielle Wright 6.

Wilmington Friends 10 7 10 4 - 31

Westtown 20 16 20 11 - 67

WF: Natalie DePaulo 13, Sydney Gardner 4, Meryl Gatti 8, Kumar 2, Margaret Sullivan 3, Veale 1.

W: Sarah Cassaway 2, Maggie Cattone 2, Annika Cole 2, Katria Dobbins 8, Julia Furey-Bastian 2, Eunice Jimenez 6, Naomi Jimenez 38.

Mastery Charter North 8 15 11 13 - 47

Plymouth Whitemarsh 19 14 15 12 - 60

MCN: Delina Adams 3, Malika Douglas 4, Shaquaya Matthews 9, Stephanie Reed 8, Nyeelah Rousseau 3, Jean Sheared 6, Ci'Lah Womack 14.

PW: Asia Baker 18, Rachel Konowal 11, Chrissie Mesunas 7, Cara Sweeney 6, Alynna Williams 18.

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

La Salle vs. Cardinal O'Hara at LaSalle, 2:30

Lansdale Catholic at Archbishop Carroll, 2:30

Conwell-Egan at Archbishop Wood, 2:30

Neumann-Goretti at Bonner-Prendergast, 2:30 Father Judge at Archbishop Ryan, 2:30

LEHIGH VALLEY SHOWCASE

Roman Catholic vs. The Patrick School (N.J.) at Parkland, noon

Westtown vs. Wilbraham & Monson (Mass.) at Parkland, 5

Girls' Basketball

BLUE CHIP BASKETBALL SHOWCASE

At Spring-Ford

Episcopal Academy vs. St. Elizabeth, 9:30 a.m.

Notre Dame vs. Ursuline Academy, 11 a.m.

Bonner-Prendergast vs. Roland Park, 2

Christ The King (N.Y.) at Spring-Ford, 3:30

Archbishop Carroll vs. Notre Dame, 5

Cardinal O'Hara vs. Washington Township,, 6:30

Archbishop Wood vs. West Chester Rustin, 8

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Faith Christian at Delco Christian, 7

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Archbishop Wood, 7

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Sun Valley, 7:15

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Unionville, 7:15

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

W.C. Henderson at Downingtown East, 3:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Spring-Ford, 7:30

Methacton at Pottstown, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Frankford at Phila. Electrical, 3:15

Constitution at Imhotep Charter, 5:30

Martin Luther King at Math, Civics and Sciences, 6

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Bartram at Southern, 3:15

Sankofa Freedom at Washington, 3:15

Boys' Latin at Dobbins, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Overbrook (Pa.) at Olney, 3:15

Palmer at West Philadelphia, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

World Communications at Mastbaum, 3:15

Roxborough at Bodine, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Masterman at GAMP, 3:15

Penn Treaty at Science Leadership, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Norristown at Upper Dublin, 7

Cheltenham at Plymouth Whitemarsh, 7

Wissahickon at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Quakertown at Central Bucks East, 7

Central Bucks South at North Penn, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

William Tennent at Pennsbury, 6

NONLEAGUE

West Catholic at St. Joseph's Prep, 5

Christian Academy at Cumberland Christian, 5:15

Calvary Christian at MaST Charter, 5:30

Bristol at Morrisville, 7

Ben Franklin at Delco Christian, 7

Girard College at Life Center, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Calvary Christian at Christopher Dock, 3:30

CATHOLIC ACADEMIES

Villa Maria at Mount St. Joseph, 5:15

Merion Mercy at Sacred Heart (Pa.), 5:15

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Lansdale Catholic, 7

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Sun Valley at Kennett, 7:15

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Avon Grove at Coatesville, 7:15

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at Moorestown Friends, 4

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Life Center, 6

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Methacton, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Lincoln at Olney, 3:15

Central at Kensington, 3:15

Girls High at Edison, 3:15

Frankford at Northeast, 3:15

Bartram at Simon Gratz, 3:15

Fels at Franklin Towne Charter, 3:15

Southern at Martin Luther King, 3:15

Palumbo at Overbrook (Pa.), 3:15

Prep Charter at Rush, 3:15

Del-Val Charter at West Philadelphia, 3:15

Mastery S. at Franklin Learning Center, 3:15

Freire Charter at Mastery Charter North, 3:15

Mastbaum at Engineering & Science, 3:15

World Communications at Roxborough, 3:15

Science Leadership at Phila. Acad. Charter, 3:15

Imhotep Charter at Parkway Northwest, 3:15

Phila. Electrical at Swenson, 3:15

Penn Treaty at Ben Franklin, 3:15

Masterman at Maritime Academy, 3:15

H.S. of Future at Parkway Center City, 3:15

Strawberry Mansion at Audenried, 3:15

Parkway West at New Media Charter, 3:15

Math, Civics & Sciences at Paul Robeson, 3:15

Sankofa Freedom at Motivation, 3:15

Elverson at Randolph, 3:15

New Media Charter at Northeast, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Merion at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Quakertown, 7

North Penn at Central Bucks South, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at William Tennent, 4

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at West-Mont Christian, 3:45

Renaissance Academy at Del-Val Friends, 3:45

Barrack Hebrew at Kimberton Waldorf, 5

NONLEAGUE

MaST Charter at Franklin Towne Charter, 3:15

Girard College at Mercy Vocational, 4

Hatboro-Horsham at Nazareth Academy, 5:15

Penn Wood at Imhotep Charter, 5:30

Interboro at Marple Newtown, 7

Jenkintown at Bristol, 7

Emmaus at Pottsgrove, 7:30

Wrestling

CHES-MONT LEAGUE

Downingtown West at Avon Grove, 7:15

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Methacton at Owen J. Roberts, 6:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Norristown, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Pennridge at Souderton, 7

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

Neumann-Goretti at Archbishop Carroll, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at George School, 5:30

Acad. of New Church at Friends' Central, 5:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

FLC at Engineering and Science, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Edison at Swenson, 3:15

Palumbo at Franklin Towne Charter, 3:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

High School of Future at CAPA, 3:15

Parkway West at Maritime Academy, 3:15

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks East at Central Bucks West, 8

NONLEAGUE

Phelps at Hill School, 3:45

King's Christian at Christian Academy, 5:15

Girls' Basketball

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East at W.C. Henderson, 4:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown at Friends' Central, 4

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Owen J. Roberts at Boyertown, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Fels at Southern, 3:15

Franklin Towne Charter at Simon Gratz, 3:15

Frankford at Bartram, 3:15

Northeast at Kensington, 3:15

Central at Edison, 3:15

Girls High at Olney, 3:15

Washington at Lincoln, 3:15

Freire Charter at Mastbaum, 3:15

Mastery Charter North at FLC, 3:15

Del-Val Charter at Mastery South, 3:15

West Philadelphia at Rush, 3:15

Palumbo at Prep Charter, 3:15

Overbrook (Pa.) at Bodine, 3:15

Mariana Bracetti at Dobbins, 3:15

Roxborough at High School of Future, 3:15

Maritime Acad. at Parkway Center City, 3:15

Penn Treaty at Masterman, 3:15

Swenson at Ben Franklin, 3:15

Phila. Electrical at Imhotep Charter, 3:15

Parkway NW at Phila. Acad. Charter, 3:15

World Comm. at Science Leadership, 3:15

Audenried at Paul Robeson, 3:15

Sankofa Freedom at New Media Charter, 3:15

Elverson at Strawberry Mansion, 3:15

Randolph at Parkway West, 3:15

Math, Civics & Sciences at Motivation, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Plymouth Whitemarsh at Cheltenham, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks West at Central Bucks East, 6

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Barrack Hebrew, 3:45

Mercy Vocational at Perkiomen School, 4

NONLEAGUE

Friends' Central at Springside Chestnut Hill, 3:45

Christian Academy at Cumberland Christian, 4

Pope John Paul II at Merion Mercy, 5:15

Pennridge at Lincoln Leadership Academy (Allentown), 5:15

Agnes Irwin at Hill School, 5:15

Strath Haven at Notre Dame, 5:45

Council Rock South at Gwynedd-Mercy, 7

Council Rock North at Conestoga, 7

Wrestling

BICENTENNIAL LEAGUE

Lower Moreland at Church Farm, 3:45

Phil-Mont Christian at Delco Christian, 5

New Hope-Solebury at Bristol, 7

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Marple Newtown, 7

Strath Haven at Penncrest, 7

Springfield (D) at Radnor, 7

Garnet Valley at Lower Merion, 7

Harriton at Haverford High, 7

Conestoga at Ridley, 7

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Oxford, 6:30

Octorara at Unionville, 6:45

West Chester East at Downingtown West, 7

Sun Valley at Great Valley, 7:15

Coatesville at Downingtown East, 7:15

DEL-VAL LEAGUE

Chichester at Glen Mills, 3:30

Interboro at Academy Park, 7

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Perkiomen Valley

Pottsgrove at Methacton, 6:30

Pottstown at Owen J. Roberts, 6:30

Phoenixville at Pope John Paul II, 6:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Springfield (M) at Upper Moreland, 7

Wissahickon at Norristown, 7

Norristown at Upper Merion, 7

Upper Dublin at Plymouth Whitemarsh, 7

Cheltenham at Upper Merion, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham at Quakertown

North Penn at Central Bucks West, 7

Souderton at Central Bucks South, 7

Pennridge at Central Bucks East, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman at Bensalem, 7

Council Rock South at William Tennent, 7

Abington at Pennsbury, 7

Neshaminy at Council Rock North, 7

NONLEAGUE

Westtown at Sanford (Del.), 4

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected