Friday, April 18, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Thursday's Results

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Florence 50, Palmyra 19

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Moorestown 55, Northern Burlington 48

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Mainland 69, Egg Harbor Township 63

Atlantic City 62, Holy Spirit 46

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

St. Augustine 76, Lower Cape May 26

COLONIAL CONFERENCE

Haddonfield 87, Overbrook (N.J.) 45

Woodbury 61, Haddon Township 42

Sterling 41, Collingswood 40

Paulsboro 84, Audubon 62

Lindenwold 60, Gateway 46

West Deptford 64, Haddon Heights 59

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherry Hill East 56, Eastern 54

Cherokee 52, Washington Township 49

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace 91, Woodrow Wilson 52

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee 48, Seneca 36

Cherry Hill West 67, Winslow Township 51

PENN-JERSEY LEAGUE

Doane Academy 60, N.J. United Christian 50

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pitman 68, Delsea 59

Gloucester Catholic 54, Cumberland 37

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Wildwood 47, Pennsville 44

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Woodstown 66, Deptford 40

NONLEAGUE

Rancocas Valley 54, Willingboro 43

Buena 34, Camden County Tech 33

Holy Cross 63, Delran 41

Burlington Township 53, Northwest Prep 50

Trenton Catholic 81, Pennsauken 55

Girls' Basketball

COLONIAL CONFERENCE

Haddon Heights 57, West Deptford 39

Haddon Township 52, Woodbury 37

Haddonfield 65, Overbrook (N.J.) 36

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Washington Township 49, Cherokee 34

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee 58, Seneca 35

PENN-JERSEY LEAGUE

N.J. United Christian 52, Doane Academy 48

TRI-COUNTY CONFERENCE

Highland 28, Schalick 24

Pitman 25, Triton 21

Salem 50, Delsea 39

Gloucester 40, Williamstown 39

GCIT 41, Clayton 39

NONLEAGUE

Moorestown Friends 58, Princeton Day 23

Eastern 54, Cherry Hill East 45

Atlantic County Tech 44, Pennsauken Tech 26

Woodrow Wilson 66, Bishop Eustace 43

Trenton Catholic 47, Cinnaminson 31

Sterling 31, Collingswood 14

Lenape 51, Timber Creek 38

Palmyra 55, Medford Tech 24

Pemberton 49, Westampton Tech 43

Paul VI 56, Freire Charter 45

Bordentown 33, Riverside 31

Delran 30, Holy Cross 28

Wrestling

St. Augustine 63, Oakcrest 6

Girls' Swimming

Cherry Hill West 107, Lenape 63

Bishop Eustace 96, Haddonfield 74

Cherry Hill East 100, Eastern 70

Girls' Bowling

Washington Township 3, Lenape 1

Eastern 3, Cherokee 1

Pennsauken 3, Maple Shade 1

Gloucester Tech 3, West Deptford 1

Boys' Bowling

Lenape 4, Washington Township 0

Cherokee 3, Eastern 1

Maple Shade 4, Pennsauken 0

Boys' Basketball Boxes

Burlington Liberty

Northern Burlington 13 10 10 15 - 48

Moorestown 10 12 16 17 - 55

NB: Parker Dortch 25, Lawrence Garner 9, Kendal Little 5, Marhshe Terry 6, Cameron Tucker 3.

M: Dan Dyer 8, Treston Ellis 15, Colin Francisco 12, Yuseth Green 4, Seth West 16.

Cape-Atlantic American

Mainland 18 19 15 17 - 69

Egg Harbor Township 18 11 21 13 - 63

M: Drew Dalzell 16, Dean Deveney 4, Darius Jerkins 26, Ben Kleva 3, Matthew McLaughlin 2, Ken Randall 15, Drew Riska 3.

EHT: Quanif Ames 7, Omar Dixon 7, Estrada 7, Carmine Fiore 10, Keyshawn McMahon 5, Normil 8, Jonah Surman 17, Shemar Williams 2.

Cape-Atlantic National

Lower Cape May 6 9 8 3 - 26

St. Augustine 24 20 16 16 - 76

LCM: Dom Catanoso 9, Mike Dicave 4, Kyle Hood 4, Miles Kline 2, Cody Lambert 4, Andrew Negro 3.

SA: Bill Birmingham 1, Ryan Brown 2, Warren Burich 6, Steve Corbo 5, Walt Harvey 2, Zach Karbasian 7, Austin Kennedy 3, Justyn Mutts 8, Sa'eed Nelson 8, Nate Segal 16, Brian Seward 10, Mike Vasturia 8.

Colonial Conference

Overbrook (N.J.) 12 2 10 21 - 45

Haddonfield 21 24 22 20 - 87

O(: James Alber 2, Mike Black 11, Malik Hickson 18, Jordan Lowber 2, Bill Miller 4, Joel Minch 3, Tom Wyatt 5.

H: Abby Bah 10, Rich Bond 8, Nick DePersia 13, Robby Depersia 11, Matt Fell 2, Tommy Kadar 11, Tyler Klaus 4, Luke Leverick 4, Jake Robinson 16, Ted Stavetski 8.

Woodbury 9 21 15 16 - 61

Haddon Township 13 10 10 9 - 42

W: Kapone Brown 10, Jalen Bundy 9, Jeray Demby 7, Elijah Grant 15, Will Harris 16, CJ Rochester 2, Trey Wilson 2.

HT: Casey Boyle 3, Eric Dicresenzo 10, Nick Marino 6, RJ McCullough 14, Jake Mulroy 3, Robert Preziosi 3, Andy Rust 3.

Gateway 5 15 14 12 - 46

Lindenwold 15 12 11 22 - 60

G: RJ Blanton 9, Spencer Fallon 2, Justin Fredhoff 10, Jeremy Hellyer 3, Joel Melendez 2, Matt Spissell 5, Dan Teschko 15.

L: Rakim Bryant 2, Myles Council 17, Bryce Hill 5, Eric Hughes 15, Malik Muldrow 15, Ernest Schuler 6.

Paulsboro 34 16 17 17 - 84

Audubon 19 14 14 15 - 62

P: Deshaun Burgess 4, Cassius Carter 20, Brandon Hamilton 9, Theo Holloway 15, Tyrque King 8, Saleem Little 10, John Pellegrini 5, Cherron Quarles 7, Keenan Williams 6.

A: Brian Furlong 12, Eli Lapp 4, Nick May 2, Shawn McKee 6, Eric Schorr 4, Dillon Tassi 24, Zack Thomas 10.

Sterling 2 15 10 14 - 41

Collingswood 8 10 8 14 - 40

S: Kevin Gilligan 4, Jelani James 5, Meyer 3, Jarod Mullica 9, Tommy Sheehan 5, Ryan Smith 7, Devon Tuten 8.

C: Steve Copeland 2, Isac Deskin 7, Steve Earl 4, Ibrahim Kargbo 6, Tyree Mann-Barnes 13, Malik Muhommad 6, Jordan Wallace 2.

West Deptford 20 14 16 14 - 64

Haddon Heights 15 19 10 15 - 59

WD: Justin Hansen 15, Preston Harcum 6, Tyler Leonhardt 4, Luke McKeown 21, Marquise Owens 10, Isaiah Worthy 8.

HH: Tre Broadway 10, Lucian Brownlee 12, Kwame Dokes 8, Kyle Pierce 2, Bilal Qadar 9, Nick Smith 11, Robert Tindley 7.

Olympic American

Eastern 6 22 9 17 - 54

Cherry Hill East 7 21 12 16 - 56

E: Alex Barr 15, Justin Fendrick 3, Tom Flacco 5, Matt Klinewski 20, Malik Sanders 9, John Scalindro 2.

CHE: Josh Brown 1, Phil Cunha 16, Timmy Perry 4, Jake Silpe 13, Tommy Smerciak 4, Austin Wetzler 18.

Cherokee 8 18 9 17 - 52

Washington Township 6 15 7 21 - 49

C: Paul Bellamy 11, Kevin Brown 2, Ben Handel 14, Kyle Kahriger 9, Marcus Lewis Marshall 5, Jake Powell 4, Kevin Wixted 7.

WT: Spencer Cook 3, Julian Jastrzebski 11, Savoy Jones 2, Brett Lawrence 22, Christian Maiden 2, Dom Nastasi 7, Jerry Thompson 2.

Olympic National

Bishop Eustace 19 24 23 25 - 91

Woodrow Wilson 13 12 11 16 - 52

BE: Anthony Biello 6, Brandt 6, Brandon Cazan 16, Mike Cohen 17, Flo DaSilva 16, Sean Dumele 4, Keller 2, Conor McLaughlin 9, Max Raiken 7, Eric Sobocinski 2, Jack Walter 6.

WW: Tymere Carter 25, Tyrelle King 6, Tarre Plowden 15, JQuan Ragin 3, Nigel Sanchez 3.

Olympic Patriot

Shawnee 9 14 13 12 - 48

Seneca 10 10 6 10 - 36

S: Eric Aita 9, Dean Austin 16, Mike Caples 1, Luke Cooper 8, Sam Portner 5, Mike Shinske 3, Alec Warren 6.

S: Ryan Bradway 2, Connor Egan 1, Jake Ferrell 5, Carter Gimbel 4, Nashir Hollingshead 6, Jake Limpert 6, Mike Mulvihill 4, John Rebori 4, Alex Weightman 4.

Cherry Hill West 15 15 14 23 - 67

Winslow Township 16 13 15 7 - 51

CHW: Joe Ajike 2, Elijah Bey 3, Adriel Bustinera 4, Jack Goan 2, Can Oztamur 19, Williams 16.

WT: Masner Beauplan 28, Michael Cubbage 5, Nasir Fields 6, Olicee Jones 2, Kenton Munn 5, Devon Robinson 5.

Penn-Jersey League

N. J. United Christian 5 8 13 24 - 50

Doane Academy 19 15 9 17 - 60

NJUC: Allen Baugh 14, Paul Dwyer 10, Parks 7, Stanley 19.

DA: Marcos Baez 21, Matt Czyzewski 7, Titus Flowers 4, Tyler Heupel 3, Hayden Johnson 4, Chase Lane 2, Sam Punzi 2, Chris Scott 3, Jeffrey Sterling 14.

Tri-County Conference

Delsea 12 7 15 25 - 59

Pitman 15 19 12 22 - 68

D: Keith Braxton 22, Dan McDuffie 4, Kwame Morton 14, Kaleb Morton 6, Ronnie Russell 13.

P: Dave Collinsworth 3, Tim Delaney 25, Darnell Foreman 16, Matt Spicer 3, Eric Stafford 17, Tyler Wisniewski 4.

Gloucester Catholic 10 14 19 11 - 54

Cumberland 7 5 13 12 - 37

GC: Chin Akwarandu 9, Matt Green 15, Keanu Kelii 6, Fran Kinsey 1, Tyler Mondile 13, Austin Regan 10.

C: Bryant Banks 6, Joseph Boose 4, Chris Burch 14, Josh Marinduque 2, Jules Marinduque 5, Casey Ordille 6.

Tri-County Classic

Wildwood 10 13 10 14 - 47

Pennsville 13 11 6 14 - 44

W: Jahnire Coleman 14, Dave Flanders 8, Tyler Gentek 5, Gerald Gibbs 4, Mikal Poteat 6, Jose Valentin 10.

P: Kyle Craner 10, Marcus Denson 2, David Nichols 6, Colin Rieger 21, Robbie Saulin 5.

Tri-County Diamond

Woodstown 14 17 20 15 - 66

Deptford 6 7 8 19 - 40

W: Nick Battle 15, Andrew Blaszczyk 1, Jayson Hankins 12, Francis Mulligan 1, Samuel Nowicki 4, Trevor Rosenbaum 16, Tariq Thomas 13, Semaj Thomas 2, Ian VanAtta 2.

D: Glenn Abbott 17, Nate Blackwell 1, Zack Chapman 3, Shane Kelly 1, Kris Mooring 2, Jathen Vereen 7, Ron Whittaker 9.

Nonleague

Burlington Township 18 10 11 14 - 53

Northwest Prep 18 9 7 16 - 50

BT: Kenny Davis 24, Nijewel Holliday 6, Dominique Joseph 3, Shelby Parris 17, Curtis Thompson 3.

NP: Hasiz Daniels 6, Hasson Hill 10, Evin Jimznaz 18, Mallik Kamara 3, Aaron Robinson 8, Al-Tarik Rushing 3, Dorian Somter 2.

Delran 7 13 13 8 - 41

Holy Cross 11 23 16 13 - 63

D: Quamir Davis 2, Tim Hunt 8, Brenden Kennedy 2, Robinson 2, Colin Romero 20, Ryan Strauss 4, Kevin Zataveski 3.

HC: Brandon Anderson 3, Tymere DeShield 16, Greg Kousoulis 14, Justin Marshall 4, David Noworyta 8, Jack Shontz 8, Matt Thomas 7, Jordan Walker 3.

Buena 8 6 10 10 - 34

Camden County Tech 8 12 7 6 - 33

B: Shawn Agosto 3, Jordan Aikens 3, Raesean Cruz 3, Love Scott 8, Makhvan Singh 2, Jamal Tilman 5, Daniel Velazquez 10.

CCT: Beckwith 7, Carson 4, Gibson 14, Streater 2, Trowery 2, Young 4.

Rancocas Valley 15 10 13 16 - 54

Willingboro 10 11 12 10 - 43

RV: Vince Anfield 11, Nigel Barksdale 4, Niall Carpenter 2, Nick Davidson 19, Darius Dooley 2, Jalen Freeman 13, Adam Perry 3.

W: Jeff Haddock 6, Awwal Reid 14, Terique Robinson 14, Carey Saturne 6, Joey Taylor 3.

Trenton Catholic 17 19 28 17 - 81

Pennsauken 11 13 12 19 - 55

TC: Richmond Arirguzoh 2, Marquise Bell 2, Myles Powell 26, Malachi Richardson 21, Garrison Wilson 7, James Wright 23.

P: Larenz Brown 10, Deion Cassell 2, Anthony Dadson 10, Zaire Davis 4, Voshon Mack 3, Gilberto Reyes 11, Khalil Rhett 13, Jaylen Robinson 2.

Girls' Basketball Boxes

Colonial Conference

Haddonfield 25 13 13 14 - 65

Overbrook (N.J.) 6 6 16 8 - 36

H: Briana Gess 4, Lizzie Hammon 2, Juliana Kadar 2, Ali LaMaina 2, C.C. Mooney 11, Hayley Raymond 17, Taylor Sehdev 15, Arpie Senopoulos 2, Meg Shroeter 2, Meghan Smart 8.

O(: Joann Bodanza 1, Alyssa Cavallaro 3, Raquel Harris-Scott 4, Rachael McClaskey 2, Imani Peterson 2, Shainazia Peterson 15, Jade Pinto 2, Taylor Vanore 6.

West Deptford 8 11 14 6 - 39

Haddon Heights 18 9 13 17 - 57

WD: Ivory Ajamu 2, Kelsey Brown 2, Sam Budd 10, Dai'jah Diggs 11, Tina Furfari 8, Gabby Minnite 4, Rita Prinz 2.

HH: Myranda Christy 2, Alex Pease 2, Tyler Raysor 16, Ashley Reynolds 12, Nadja Riggs 25.

Haddon Township 19 11 11 11 - 52

Woodbury 6 8 5 18 - 37

HT: Katie Burns 15, Alayxia Carr 6, Sarah Getzinger 13, Morgan Lenahan 8, Bella Preziosi 10.

W: Zeaenna Brackett 8, Geena DiRugeris 4, Taylor Graham 4, Dacia Holmes 13, Chanel Martin 3, Sabrina Pantoja 5.

Olympic American

Washington Township 8 10 23 8 - 49

Cherokee 3 11 11 9 - 34

WT: Brianna Capacchione 13, Torrie Eggers 2, Megan Finucane 1, Kylie Giedemann 16, Kelly Giedemann 2, Ciara Keitt 1, Jessica Monte 12.

C: Sammy Debicki 3, Cailey Gibson 4, Shaye McGoey 7, Leah Reistle 7, Isabella Therien 13.

Olympic Patriot

Seneca 9 4 11 11 - 35

Shawnee 15 10 16 17 - 58

S: Sam Andrews 1, Lauren Bogardus 4, Megan Drum 2, Rachel Jankowski 1, Emily Metzger 5, Maddy Schulte 4, Erica Snow 5, Doni Tejada 8, Adriana Tirado 3, Jordan Wahrenberger 2.

S: Hannah Aita 1, Olivia Askin 13, Jennifer Byrne 5, Kristine Cugliotta 2, Taylor Gilligan 2, Jenna Hoffner 6, Karissa Mansure 4, Taylor Ryan 10, Nikola Williams 15.

Penn-Jersey League

Doane Academy 2 7 15 24 - 48

N.J. United Christian 22 6 9 15 - 52

DA: Yasmine Ali 2, Sarah Farkas 2, Mona Lisa Hyppolite 12, Zaniya Lewis 26, Maddie Miller 6.

NUC: Kylie Cointot 11, Amber Donaldson 5, Aleah Laforce 3, Emily Mayberry 3, Abbie Mayberry 2, Megan McKeon 20, Shannon Rappaport 8.

Tri-County Conference

GCIT 15 7 8 11 - 41

Clayton 14 8 13 4 - 39

G: Brandi Chester 6, Nina Daniels 2, Taylor Favinger 13, Ashley McGinn 6, Kathleen Parker 2, Brooke Pietrzak 2, Brooke Schiesser 10.

C: Catherine Copeland 8, Ceciley Joynes 8, Kamonah Praul 8, Francesca Shipe 4, Jada Simon 11.

Gloucester 16 9 6 9 - 40

Williamstown 13 6 8 12 - 39

G: Taylor Blackiston 2, Makenzie Cooper 9, Alisha Fox 21, Kylee Hirst 5, Nikki Velez 3.

W: Amber Anderson 3, Taylor Bynoe 7, Cianni Carter 15, Julia Dixon 12, Karla Johnson 2.

Salem 15 9 11 15 - 50

Delsea 10 10 13 6 - 39

S: Azure Brittingham 3, Kayla Chapman 16, Colleen Parris 4, Kayla Robinson 12, Gayle Sanders 4, Tiasia Tatem 11.

D: Asya Alba 14, Autumn Ingram 10, Shelby McCarty 11, Jess Monteleone 2.

Highland 6 7 12 3 - 28

Schalick 1 7 4 12 - 24

H: K'yana Brown 6, Devon Graf 2, Erin Looby 9, Jasmine Miranda 1, Morgan Reid 4, Tyler Stokes 6.

S: Kelsey Hoffman 7, Taylor Ismail 2, Cassidy Long 4, Superia Ryan 5, Tiernny Wiltshire 6.

Pitman 7 9 3 6 - 25

Triton 0 6 13 2 - 21

P: Annie Beato 7, Anna Hopkins 1, Brenna Lindner 2, Beth Patrick 11, Stephanie Polo 4.

T: Gina Ayusa 2, Alexis Fetuao 2, Kelsey Funk 2, Teyla Joseph 8, Layne Olsen 2, Danielle Steen 4, Samantha Stone 1.

Nonleague

Sterling 3 10 4 14 - 31

Collingswood 2 6 2 4 - 14

S: Dominique Budd 2, Brennah Lambert 2, Ke'alohi Naone-Carter 8, Leilani Naone-Carter 7, Latasha Sparrow 7, Jordan Wallace 5.

C: Lauren Glaze 4, Hunt 2, Shauna LaMaina 2, Krista LaMaina 4, Hannah Taglang 2.

Bordentown 11 1 17 4 - 33

Riverside 11 11 4 5 - 31

B: Carter 2, Ellison 1, Hudik 4, Cait Nitschmann 7, Samantha Pagnani 6, J Schench 11, Danielle Schenk 2.

R: Damaje Anderson 7, Lyndsay Micucci 7, Carley Newman 14, Alix VanSciver 1.

Freire Charter 4 19 17 5 - 45

Paul VI 14 16 13 13 - 56

FC: Zahkeyah Allen 2, Sabrina Heines 1, D'niya Mealy 14, Chelsea Woods 28.

PV: Celine Assi 2, Emily Barbera 2, Isabel Caruso 3, Emahni Laws 4, MaryKate McLaughin 2, Kristen McShane 9, Simone Small 5, Aliyah Stephens 12, Kiana Ye 17.

Holy Cross 13 10 3 2 - 28

Delran 10 4 9 7 - 30

HC: Bridget Fynan 2, Megan Katzmar 4, MacKenzie Moran 2, Morgan Morrocco 11, Cassandra Skelton 7, Juliette Stockton 2.

D: Nicole Bayer 14, Brenna Cloud 8, Courtney Fitzpatrick 2, Gabriel Gizzi 2, Gena Gizzi 2, Brianna Taylor 2.

Trenton Catholic 6 13 12 16 - 47

Cinnaminson 14 0 12 5 - 31

TC: Meshaylah Blue 9, Amaya Brown-Humphrey 3, Erin Garner 21, Deja Ingram 2, Deja King 4, Meaurie Pickett 2, Sexton 6.

C: Allison Axelrod 2, Marissa Dileo 4, Alex Kane 2, Brittany Runyen 11, Naja Treadwell 12.

Timber Creek 5 8 7 18 - 38

Lenape 15 13 11 12 - 51

TC: Kirsten Flournoy 2, Celina Foxworth 2, Desiree Furbert 7, Brittany Martin 21, Summer Pierce 3, Amanda Riiff 2, Fatimah Williams 1.

L: Rena Carabases 5, Taylour Jones 7, Mackenzie McErlean 7, Alexis Sears 20, Maddie Sims 12.

Bishop Eustace 10 12 4 17 - 43

Woodrow Wilson 15 25 13 13 - 66

BE: Natalie Alleva 7, Monaghan 5, Obianwu 7, Elizabeth Radley 8, Alexis Santarelli 16.

WW: Shanyah Allen 12, Ciarah Bennett 16, Chanelle Perry 21, Tamara Sellers 2, Lyayshia Stevens 15.

Palmyra 15 10 24 6 - 55

Medford Tech 4 8 1 11 - 24

P: Sharmaine Belton 6, Mariah Best 21, Sierra Forman 14, Ally Gross 2, Damaris King 10, Amber Orfe 2.

MT: Zuri Alston 6, Julia Bachman 6, Kiele Cruse 6, Naja Henderson 2, Tanya Saunders 2, D'Aisha West 2.

Atlantic County Tech 11 6 13 14 - 44

Pennsauken Tech 2 8 8 8 - 26

ACT: Courtney Hartman 6, Alex Herod 2, Duke James 8, Lily Kinman 2, Yasmeen Nelson 26.

PT: Amber Brown 4, Xiomara Colon 6, Jayvonne Henderson 5, Mariah Lazusky 3, Melanie Maldonado 2, Sierra Patterson 2, Georgiann Randall 4.

Cherry Hill East 6 10 9 20 - 45

Eastern 19 14 5 16 - 54

CHE: Sara Birchmeier 2, Aliyah Godwin 7, Julia Presant 7, Rachel Rivera 7, Zoe Schlessel 20, Yamalis Villegas 2.

E: Hannah Baruch 14, Emily Fendrick 11, Molly Fendrick 7, Miranda Konstantinides 6, Holly Norbury 1, Olivia Schneider 15.

Princeton Day 10 0 5 8 - 23

Moorestown Friends 15 18 10 15 - 58

PD: Hope Anhut 4, Alexis Davis 11, Jacquelyn Hart 2, Isabel Meyercord 4, Shayla Stevenson 2.

MF: Camille Aguilar 6, Sarah Applegate 13, Jasmine Brown 2, Sarah Henig 2, Emily McKeown 11, Katrina Savon 2, Alaina Shivers 14, Noell Smith 4, Olivia Sowa 4.

Boys' Swimming Results

SJISA Jim Roach 11-Dive Championship

Qualifying Score 228 points for state meet

1. Logan McHenry, Atlantic City, 523.00

2. Ethan O'Neill, Cherry Hill East, 441.45

3. Andrew Richman, Williamstown, 365.35

4. Nick Cianci, Washington Twp. 301.15

5. Chad Shire, Kingsway,279.50

6. Evan Scott, Clearview, 260.95

Girls' Swimming Results

SJISA Jim Roach 11-Dive Championship

Qualifying score 228 points for state meet

1.Sophia Peifer, Haddonfield, 443.80

2. Jenna Santora, Maninland, 373.10

3. Gabbie Accorsi, Clearview, 329.65

4. Taylor Nelson, Eastern, 316.50

5. Abby Biddulph, Absegami, 289.80

6. Madeline Kemner, Cherry Hill West, 259.25

7. Zoe Shannon, West Deptford, 246.65

8. Emily Drees, Clearview , 236.40

9. Kassi Dobson, GCIT, 220.40

10. Alex Schwab, Haddonfield, 193.30

Friday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Medford Tech at Bordentown, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Cape May Tech at Wildwood Catholic, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Academy of New Church at Moorestown Friends, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pitman at Salem, 5:30

Clayton at Wildwood, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE DIAMOND

Woodstown at GCIT, 5:30

NONLEAGUE

Overbrook (N.J.) at Pennsauken Tech, 3:45

Bridgeton at Millville, 4

Gateway at Camden Academy Charter, 4

Deptford at Triton, 5:30

Glassboro at Woodrow Wilson, 5:30

Lower Cape May at Mainland, 5:30

Middle Township at Egg Harbor Township, 5:30

Camden County Tech at Audubon, 5:30

King's Christian at Doane Academy, 5:45

Oakcrest at Vineland, 6

Northern Burlington at Cinnaminson, 6:15

Camden Catholic at Camden, 6:30

St. Augustine at Absegami, 7

Ocean City at Atlantic City, 7

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Florence at Burlington City, 5:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville at Bridgeton, 5:30

Vineland at Oakcrest, 6

Atlantic City at Ocean City, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pennsville at Highland, 5:30

Triton at Schalick, 5:30

GCIT at Woodstown, 5:30

Salem at Pitman, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Wildwood at Clayton, 6

NONLEAGUE

Penn Charter at Bishop Eustace, 3:45

Cinnaminson at Northern Burlington, 5:15

Pennsauken Tech at Overbrook (N.J.), 5:30

Camden Academy Charter at Gateway, 5:30

New Egypt at Medford Tech, 5:30

Sterling at Clearview, 7

Mainland at Lower Cape May, 7

Egg Harbor Township at Middle Township, 7

Absegami at Our Lady of Mercy, 7

MECCA SHOWCASE

Life Center vs. New Hope Christian (N.C.) at Bronx, NY

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Winslow Township at Willingboro, 4

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Holy Cross at Moorestown, 10 a.m.

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Lindenwold, 6:30

Haddonfield at West Deptford, 7

Collingswood at West Deptford, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Lenape at Seneca, 6

TRI-COUNTY CONFERENCE

Highland at Deptford, 7

NONLEAGUE

Paulsboro at St. Augustine, 6

Boys' Swimming

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown at Gloucester Catholic, 3

Girls' Swimming

Woodstown at Gloucester Catholic, 3

NONLEAGUE

Gloucester Catholic at GCIT, 3

Cherokee at Shawnee, 5:30

Saturday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Florence at Burlington City, noon

COLONIAL CONFERENCE

Collingswood at Haddon Heights, 5

TRI-COUNTY CONFERENCE

Cumberland at Kingsway, 5:30

NONLEAGUE

Frankford at Pennsauken, noon

Lindenwold at Hillside, noon

Maple Shade at Holy Cross, noon

Clearview at Cherry Hill West, 12:30

Shawnee at Haddon Township, 2

Keansburg at New Egypt, 2:30

Hammonton at St. Joseph, 3:30

Timber Creek at Camden, 5

JEFF CONEY TOURNAMENT

At Rancocas Valley

Cinnaminson vs. Cherry Hill East, 11:30 a.m.

Williamstown vs. Moorestown, noon

Medford Tech vs. Paulsboro, 1

Washington Twp vs. Burlington Townshi, 1:30

Haddonfield vs. Wildwood Catholic, 2:30

Sterling vs. Winslow Township, 3

Eastern vs. Holy Spirit, 4:15

Schalick vs. Ewing, 4:30

Trenton Catholic vs. Bishop Eustace, 6

Delsea vs. Pemberton, 6:15

Paul VI at Rancocas Valley, 7:15

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Riverside at Palmyra, noon

TRI-COUNTY CONFERENCE

Kingsway at Deptford, noon

NONLEAGUE

Moorestown at Trenton Catholic, 11 a.m.

Holy Cross at Westampton Tech, noon

Seneca at Williamstown, 1

Shawnee at Haddon Township, 2

St. Joseph at Hammonton, 2

Penns Grove at Gloucester, 2

New Egypt at Keansburg, 2:30

Burlington Township at Bishop Eustace, 3

Delsea vs. Gateway at Villanova, 7:15

ESPN SHOOTOUT

At Holy Spirit

Atlantic City vs. Central Regional, noon

Cedar Creek vs. Trenton Central, 1:45

Middle Township vs. Lenape, 3:30

Rancocas Valley vs. Gill St. Bernard's, 5:15

Washington Township vs. Ocean City , 7

MECCA SHOWCASE

Life Center vs. Malcolm X Shabazz at Bronx, NY, 7:45

SOUTH JERSEY INVITATIONAL

Collingswood at Eastern, noon

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

New Egypt at Burlington City, 10 a.m.

Willingboro vs. New Egypt at Burlington City, 10 a.m.

Willingboro at Burlington City, 10 a.m.

Willingboro vs. Pennsauken at Burlington City, 10 a.m.

COLONIAL CONFERENCE

Overbrook (N.J.) vs. Sterling at Cedar Creek, 10 a.m.

NONLEAGUE

Lenape vs. Toms River South at Allentown

Seneca at Millville

Seneca vs. Pennsville at Millville

Shawnee at Clearview

Shawnee vs. St. Augustine at Clearview

Overbrook (N.J.) at Cedar Creek

Overbrook (N.J.) vs. St. Joseph at Cedar Creek

Ocean City at Pemberton, 9 a.m.

Gloucester at Pemberton, 9 a.m.

Oakcrest at Pemberton, 9 a.m.

Northern Burlington at Clearview, 9 a.m.

Cumberland at Timber Creek, 9 a.m.

Williamstown at Timber Creek, 9 a.m.

Eastern at Schalick, 10 a.m.

Eastern vs. Delsea at Schalick, 10 a.m.

Eastern vs. Woodstown at Schalick, 10 a.m.

St. Augustine at Clearview, 10 a.m.

St. Augustine vs. Northern Burlington at Clearview, 10 a.m.

Egg Harbor Township at West Deptford, 10 a.m.

Cherry Hill East at Haddon Heights, 11:30 a.m.

Haddonfield at Northern Burlington, noon

Maple Shade at Pitman, 2

Maple Shade vs. Clayton at Pitman, 2

Lenape at Allentown, 6

Absegami at Paulsboro, 7

JACK WELCH DUALS

Riverside at Moorestown, 4

MOORESTOWN CLASSIC

Delran at Moorestown, 9 a.m.

Sunday's Schedules

Girls' Basketball

BLUE CHIP SUPER SUNDAY

Cardinal O'Hara vs. Washington Township at Spring-Ford, 6:30

ESPN SHOOTOUT

At Holy Spirit

Mainland vs. Cherry Hill East, noon

Absegami vs. St. Joseph, 1:45

Wildwood Catholic vs. Willingboro, 3:30

Gloucester Catholic vs. Shabazz, 5:15

Holy Cross at Holy Spirit, 7

Monday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Millville at Absegami, 5:30

Atlantic City at Egg Harbor Township, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Overbrook (N.J.) at Sterling, 5:30

Lindenwold at Audubon, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Cumberland at Glassboro, 5:30

Highland at Woodstown, 7

NONLEAGUE

Woodrow Wilson at Camden Catholic, 3:45

Winslow Township at Shawnee, 3:45

Triton at GCIT, 4

Lenape at Camden, 4

Cherokee at Seneca, 4

Vineland at Bridgeton, 4

Penns Grove at Salem, 5:30

West Deptford at Gloucester, 5:30

Lower Cape May at Wildwood, 6

Hamilton North at Burlington Township, 6:30

Doane Academy at Palmyra, 7

Girard College at Life Center, 7:30

Girls' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami at Millville, 4

Vineland at Bridgeton, 5:30

Egg Harbor Township at Atlantic City, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Cedar Creek at Buena, 4

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at Moorestown Friends, 4

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Winslow Township, 3:45

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College at Life Center, 6

NONLEAGUE

Lower Cape May at Wildwood, 4:30

Camden County Tech at Millville, 5:30

Camden County Tech at GCIT, 5:30

Medford Tech at New Egypt, 5:30

Wrestling

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Mainland at Ocean City, 5:30

Absegami at Millville, 7

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Haddonfield

Collingswood at Gateway, 6:30

Sterling at West Deptford, 7

Paulsboro at Haddon Heights, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Cherokee at Shawnee, 4

Washington Township at Camden, 5

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown at Pennsville, 7

NONLEAGUE

Pennsauken at Cedar Creek

Hamilton West at Lenape, 5

Palmyra at Bishop Eustace, 6

Delsea at Triton, 6

Atlantic City at Gloucester Catholic, 7

Boys' Swimming

Eastern at GCIT, 3:30

Haddon Heights at Washington Twp, 7:30

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected