Tuesday, July 15, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Thursday's Results

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Lower Merion 65, Springfield (D) 52

Conestoga 56, Upper Darby 39

Radnor 65, Strath Haven 43

Penncrest 62, Ridley 47

Haverford High 42, Garnet Valley 36

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin 57, Sun Valley 46

Great Valley 72, Octorara 37

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East 65, Coatesville 58

West Chester East 54, Avon Grove 46

W.C. Henderson 48, Bishop Shanahan 43 (OT)

DEL-VAL LEAGUE

Academy Park 76, Glen Mills 67

Penn Wood 82, Chichester 59

Chester 76, Interboro 56

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 46, George School 34

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 61, N.J. United Christian 27

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution 86, Frankford 52

Imhotep Charter 59, Martin Luther King 38

Phila. Electrical 64, Math, Civics and Sciences 53 (OT)

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Dobbins 76, Sankofa Freedom 48

Fels 49, Engineering and Science 43

Simon Gratz 75, Esperanza 65

Del-Val Charter 71, Southern 48

Washington 45, Franklin Learning Center 42

Boys' Latin 77, Prep Charter 45

Bartram 78, Freire Charter 35

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Overbrook (Pa.) 52, Strawberry Mansion 48

Central 69, Audenried 63

Sayre 66, Ben Franklin 51

Olney 62, Lincoln 51

Mastery Charter North 71, Palmer 53

Northeast 69, West Philadelphia 38

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Kensington 55, Randolph 44

Mastbaum 60, Edison 59

Swenson 59, Mastery Charter South 47

Palumbo 67, Bodine 54

New Media Charter 62, Roxborough 59

Franklin Towne 58, Mariana Bracetti 40

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Rush 47, Penn Treaty 37

Elverson 69, Masterman 47

New Foundations 45, CAPA 25

Maritime Academy 56, Parkway Northwest 39

Parkway West 68, Phila. Academy Charter 48

School of Future 72, Science Leadership 36

SUBURBAN ONE AMERICAN

Cheltenham 63, Springfield (M) 53

SUBURBAN ONE NATIONAL

Truman 45, Neshaminy 41

Abington 53, Council Rock South 31

TRI-COUNTY LEAGUE

Collegium Charter 61, Del-Val Friends 36

Barrack Hebrew 60, West-Mont Christian 38

NONLEAGUE

Pa. School for Deaf 52, New Jersey School for the Deaf 46 (OT)

New Hope-Solebury 55, Solebury School 48

MaST Charter 73, Faith Christian 70

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Christopher Dock 55, Morrisville 14

CATHOLIC ACADEMIES

Mount St. Joseph 57, Nazareth Academy 30

St. Basil 49, Villa Maria 43

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Wood 70, West Catholic 16

Archbishop Carroll 50, Bishop McDevitt 24

CENTRAL LEAGUE

Harriton 58, Marple Newtown 50

Garnet Valley 42, Haverford High 38

Strath Haven 47, Radnor 44 (OT)

Conestoga 48, Upper Darby 26

Springfield (D) 41, Lower Merion 21

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Great Valley 43, Octorara 17

Unionville 51, Oxford 40

West Chester Rustin 73, Sun Valley 34

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

Downingtown East 43, Coatesville 27

Bishop Shanahan 66, W.C. Henderson 38

DEL-VAL LEAGUE

Chester 50, Interboro 39

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends' Central 60, George School 34

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford 58, Pope John Paul II 40

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin 50, Wissahickon 24

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

North Penn 51, Souderton 46

SUBURBAN ONE NATIONAL

Abington 48, Council Rock South 32

William Tennent 60, Council Rock North 36

NONLEAGUE

Solebury School 52, Pennington 28

N.J. School for Deaf 41, Pa. School for Deaf 15

Phil-Mont Christian 52, MaST Charter 16

Moorestown Friends 40, Westtown 33

Lower Moreland 54, Plumstead Christian 9

Bonner-Prendergast 65, Notre Dame 39

Boys' Swimming

Moorestown Friends 99, Shipley 34

Girls' Swimming

George School 87, Moorestown Friends 64

Moorestown Friends 68, Shipley 60

Boys' Bowling

CATHOLIC LEAGUE

Roman Catholic 4, Bonner-Prendergast 0

St. Joseph's Prep 4, LaSalle 0

Boys' Basketball Boxes

Central League

Springfield (D) 16 6 17 13 - 52

Lower Merion 20 13 19 13 - 65

S(: Brian Allen 7, Derrick Aungst 6, Sean Carpenter 7, Jordan Collins 11, Nick Fox 1, Kevin McCormick 12, Chris Strawley 4, Dan Wasson 2, Quideer Wimes 2.

LM: Jule Brown 8, JaQuan Johnson 14, Nick Jones 7, Justin McFadden 16, Myles McGregor 2, Steve Pendleton 10, Corey Sherman 8.

Garnet Valley 10 6 4 16 - 36

Haverford High 13 5 5 19 - 42

GV: Concannon 2, Austin Klenotiz 7, Steve Palis 13, Joey Sweeney 11, Carl Tienabeso 3.

HH: Jack Donaghy 4, Tom Liebig 13, Chris Lyons 2, Mike O'Halloran 15, Jimmy Roe 8.

Radnor 16 21 16 12 - 65

Strath Haven 4 5 21 13 - 43

R: Nelson Blickman 13, Sam Feldman 2, Nick Kelly 12, Andrew Lundstrom 8, Terrance Quinn 12, Rashawn Reed 10, Jake Schug 3, Brice Sydnor 5.

SH: Chris Dienno 2, Nick Fender 16, Michael Fisher 5, Kyree Fuller 8, Alex Ischiropoulos 6, Eddie Sullivan 6.

Penncrest 21 14 12 15 - 62

Ridley 7 21 7 12 - 47

P: Nolan Carroll 8, Rahjee Carroll 1, Ben Casanova 21, Mike Doyle 11, Rahmi Halaby 11, Drew Hanna 7, Ethan Heller 3.

R: Czecowicz 2, Brett Foster 18, Isaiah Lester 3, Andrew Murphy 3, Ameer Staggs 5, Malcolm Strand-Young 9, Julian Wing 7.

Conestoga 12 17 15 12 - 56

Upper Darby 3 11 17 8 - 39

C: Daryl Caldwell 7, Andrew Diehl 15, Martin Dorsey 10, Tyler Knight 2, James VanDeventer 2, Dan Vila 11, Zach Yonda 9.

UD: Isheem Adams 5, Torey Green 3, Andrew Keene 12, Quadir Rice 8, Demetrius Timmons 2, Beni Toure 6, Kevin White 3.

Ches-Mont American

Sun Valley 6 8 14 18 - 46

West Chester Rustin 24 5 13 15 - 57

SV: Chandlar 16, Evens 8, Guilfoy 7, Miller 7, Weise 5, Wood 3.

WCR: Tyler Blake 6, Andrew Chobany 13, Brendan Halvorsen 2, Matt McCarrick 7, Chris Richardson 10, Ethan Ridgeway 19.

Octorara 9 6 14 8 - 37

Great Valley 21 16 23 12 - 72

O: Tarojae Brake 9, Corey Cooper 3, Jaekwon Dickson 2, Andrew Forman 1, Arnold Middleton 2, Dalton Pointeck 3, Jackson Ray 2, Nate Reynolds 5, Devante White 10.

GV: Julian Alston 1, Kyrie Ames 12, Mikal Bridges 18, Ryan Buchholz 7, Will Buzan 4, Nate Cohen 7, Blake McGlond 11, Ricky McQuay 5, Mark Miller 2, Andrew Wineinger 5.

Ches-Mont National

Bishop Shanahan 7 6 13 13 4 - 43

W.C. Henderson 9 19 5 6 9 - 48

BS: Dylan Alderman 5, Mike Booth 18, Pat Corcoran 5, Doug Costin 8, Joe Lord 5, Dan Murphy 2.

WH: Brian Armstrong 6, Jason Bady 7, Colin Costello 10, Mark DiMatteo 5, Tre Green 2, Tyler Ramirez 3, Wes Smith 10, Andy Vermeil 5.

Downingtown East 18 15 15 17 - 65

Coatesville 13 14 12 19 - 58

DE: Cary Angeline 30, Ryley Angeline 24, Marquan Gallimore 2, Brandon Seamster 5, Kyle Tucker 4.

C: Tyler Burke 9, Keenan Coleman 15, Kevin Crutchfield 16, Amir Ealey 10, John Rodriguez III 4, John Lott 2, Darren Rubincam 2.

Avon Grove 7 13 8 18 - 46

West Chester East 17 13 11 13 - 54

AG: Chris Barto 4, Andrew Colagreco 5, Mike Deitz 18, Kathore 6, Eric Ligda 4, Tyler MacCrory 3, JB Petrison 3, Nate Sottung 3.

WCE: Evan Anderson 27, Christian Chaney 2, Nate Hochstetler 2, Andrew Murphy 7, Kyle Smith 10, Zack Smith 6.

Del-Val League

Penn Wood 24 22 18 18 - 82

Chichester 11 16 14 18 - 59

PW: Coles 5, Naeem East 10, Dameen Holbrook 5, Malik Jackson 24, Landen Jenkins 7, Calvin Melton 6, Jeff Padliloni 10, Addison Scott 13, Antonio Ward 2.

C: Shah Ahmed 6, Eric Balloco 3, Jahmed Lockett 11, Greg Mills 3, Eric Montanez 17, Nelson 1, Juan Santana 12, Derek Welles 7.

Glen Mills 13 18 18 18 - 67

Academy Park 27 14 19 16 - 76

GM: Dion Bacon 1, Kaheem Brower 15, Anthony Burgos 12, Dawine Harmon 21, Anthony Johnson 6, Nathaniel Searight 4, Stephen Welsh 3.

AP: Jawan Collins 18, Terran Hamm 16, Dayjuan Henson 4, Travis Smith 23, Cyrie Spencer 3, Kaleb Taliaferro 12.

Interboro 15 17 12 12 - 56

Chester 25 13 19 19 - 76

Friends Schools League

Friends' Central 7 15 15 9 - 46

George School 4 4 7 19 - 34

FC: Jerome Allen 2, Steven Folwell 5, Max Ginsberg 3, Tre Grier 10, Jonathan Lawton 25, Antone Walker 1.

GS: Darius Brummell 2, Harrison Fritz 4, Chris Gilbert 3, Luke Haug 17, Daniel Lindsey 2, Charles Williams 6.

Penn-Jersey League

N.J. United Christian 4 7 9 7 - 27

Girard College 18 17 18 8 - 61

NJUC: Allen Baugh 6, Paul Dwyer 8, Ha 2, Parks 2, Stanley 9.

GC: Bryce Bohenek 10, John Clark 2, Jamal Davis 6, Shahid Jackson-Murphy 6, Emmanuel Oluwale 6, Anthony Rogers 2, Aaron Rogers 2, Siddeeq Tyson 6, Devon Walker 19, Omar Washington 2.

Public League A

Martin Luther King 6 13 5 14 - 38

Imhotep Charter 14 18 18 9 - 59

MLK: Greg Bennett 1, Sammy Foreman 7, Tyheem Harmon 2, Xavier Malone 11, Jabri McCall 15, Chase Rodgers 2.

IC: Jaekwon Carlyle 8, Deion Evans 2, Jakwan Jones 9, Devin Liggeons 8, Sean Lloyd 9, DeAnte Robinson 3, Daron Russell 8, Basil Thompson 7, Khalief Tinsley 5.

Phila. Electrical 14 13 12 10 15 - 64

Math, Civics and Sciences 18 12 8 11 4 - 53

PE: Jihad Barnes 12, Sophaun Brown 2, Nysir Marshburn 8, James Suber 24, Larenz Thurman 2, Devante Truitt 16.

MCaS: Donovan Barnes 3, Nazeer Bostick 2, Samir Doughty 17, Keith Griffin 4, Tyrese Hester 5, Terquin Mott 8, Lou Myers 3, Mike Watkins 11.

Constitution 16 28 26 16 - 86

Frankford 12 18 13 9 - 52

C: Chad Andrews 10, Kevin Dukes 1, Ahmad Gilbert 13, Akeem King 7, Lincoln Kpokuyou 8, Raheem Liggins 16, Floyd Preito 11, Haneef Vaughn 8, Kimar Williams 12.

F: Lowell Caple 2, Ladji Fofana 15, Aleem Griffith 4, Aaron McFarlan 12, Joe Ricketts 4, Rob Simmons 1, Quadire Truesdale 14.

Public League B

Freire Charter 10 12 5 8 - 35

Bartram 20 10 26 22 - 78

FC: Jaison Battle 8, Desmond Faison 1, Joel Grant 9, Frank Johnson 7, Jamir Poindexter 8, Thomas Spruill 2.

B: Shawn Bailey 17, Kevin Brown 10, Kameer Cryor 11, Jameel Hester-Bey 2, Todd Johnson 2, Nadeem King 10, Malik Smith 24, Stephen Stewart 2.

Washington 13 8 17 7 - 45

Franklin Learning 15 7 9 11 - 42

W: Asante Ali 6, Rasheed Black 2, Jerome Blume 10, James Cottrell 9, Khyree Hunt-Hawkins 6, Jheron Johnson 4, Joseph Randall 8.

FLC: Dante Blocker 5, Chase Davis 6, Damontay Fowler-Thomas 10, Jacory Livingston 12, Che Perry 6, Karon Snead 3.

Esperanza 9 20 11 25 - 65

Simon Gratz 15 13 22 25 - 75

E: Briheim Anthony 13, Hyking Brisbon 8, Terence Days 2, Chris Diaz 2, Robert Edwards 9, Amir Hill 17, Nyfis Humbert 3, Mohamed Sherif 11.

SG: Joseph Burnett 16, Lamar Moore 9, Malik Tyndale 24, Tahir Wharton 14, Quasim White 10, Kareem Williams 1, Shawn Williams 1.

Dobbins 23 22 23 8 - 76

Sankofa Freedom 8 14 12 14 - 48

D: Andre Cannedy 25, Darrell Ellis 12, Dashawn Gindraw 12, Devante Laws 20, Jarelle Pinckney 4, Johnathan Young 3.

SF: Sakwon Ali-Epps 2, Justin Anson 3, Braheem Bey 3, Stephon Brant 7, Naseem Brown 1, Nasir Johnson 2, Ra'Shawn Ladson 3, Luis Martinez 11, Anthony Wright-Downing 16.

Prep Charter 7 14 10 14 - 45

Boys' Latin 21 19 17 20 - 77

PC: Thomas Adams 2, Brandon Brown 15, Marcell Curry 3, Michael Diggins 2, Marquis Fisher 2, Zamir Let 2, Amari Moulton 10, Eric Taylure 1, Rahim Washington 8.

BL: Noah Abrams 1, Jamar Brisbon 13, Pasquale Dimascio 8, Leo Gardner 4, Jahmir Green 12, Jelani Mauge 6, Charles Presley 5, Isaiah Rippy 2, Umar Saaba 3, Gus Sephes 7, Naim Walton 14, Will Wilcox 2.

Southern 9 13 13 13 - 48

Del-Val Charter 16 12 25 18 - 71

S: Brandon Davenport 2, Khaid Jones 6, Kahsiaan Kay 18, Jamir Lomax 9, Latrelle Wilson 13.

DC: Shahid Adams 10, Dashon Giddings 4, Ahmad Gilliam 2, Sheldon Stroman Jr. 2, Karl Lewis 17, Bariq London 16, Kaleem Lovelace 4, Bysil Northern 3, Darius Wallace 2, Dwine Walls 5, Clayton Wolfe 6.

Engineering & Science 10 12 9 12 - 43

Fels 14 12 9 14 - 49

EaS: Larry Best 10, Shaquan Frazier 4, Eric Lewis 12, Keenan Oxner 2, Hanif Taylor 11, Evan Williams 4.

F: Sami Arrington 13, James Bishop 10, Joshua Miles 12, Tajarh Washington 5, Lamonte Williams 9.

Public League Division C

Lincoln 11 18 7 15 - 51

Olney 15 22 15 10 - 62

L: Zyhir Baker-Elam 6, Blair Bowes 21, Akquil Harrington 7, Ishmael Marshall 11, Lamar Talley 6.

O: Shafranski Auguste 2, Rasheed Baldwin 4, Paulil Campbell 2, Kadir Chisholm 4, Lopears Guy 2, Marquise Laws 4, Tyheim Monroe 13, Ryheem Parker 5, Allen Parks 4, Shakeem Stevens 16, Daquan Wilkerson 6.

Central 18 17 14 20 - 69

Audenried 15 20 21 7 - 63

C: Curtis Barker 7, Chris Bing 19, Gregory Holdsman 2, Tyler Jefferson 2, Rafiq Johnson 8, Zachary Stone 7, Jyel Thompson 6, Kahlil Williams 18.

A: Jamir Carr 5, Louis Greggs 2, Devon Jacobs 20, Eddie Lewis 11, Justin Thompson 8, Malachi Thompson 10, Raheem White 7.

West Philadelphia 11 8 11 8 - 38

Northeast 12 31 11 15 - 69

WP: Tyquaan Bardlavens 12, Lavelle Harper 15, Anthony King 2, Jabbar Shy 3, Lamar Strand 4, Quadir Tann 2.

N: Joshua Arnold 2, Darren Baggett 4, Desean Brown 10, Sydney Hugzer 1, Dalvin Johnson 6, Will Okrafo-Smart 6, Rashee Walls 3, Elmange Watson 24, Tyriq Wilson 13.

Mastery Charter North 17 13 19 22 - 71

Palmer 9 12 17 15 - 53

MCN: Eli Alvin 9, Raheen Francis 12, Isaiah Jones 14, Cananchet Jordan 12, Emmanuel Olanrewaju 5, Gerald Rolling 2, Rodney Ross 5, Shawn Ruffin 12.

P: Jon Beccles 8, Marvin Bell 5, Christopher Glover 13, Dashon Jefferson-Laws 2, Jarratt McLaurin 17, Brian Smith 3, Demetrius White 5.

Strawberry Mansion 8 7 16 17 - 48

Overbrook (Pa.) 9 9 12 22 - 52

SM: Tyron Cheeseboro 7, Derrick Gant 17, Laties Goodwin 6, David Hunter 3, Poindexter Knight 2, Quadir Norman 5, Anthony Pinkney 3, Hakeem Williams 5.

O(: Tyrek Cade 13, Zahfir Cade 14, Devin Gayle 4, Daevon Ravenell 6, Daniel Stephenson 3, Virgil Williams 12.

Ben Franklin 10 16 9 16 - 51

Sayre 16 10 16 24 - 66

BF: Hanif Alexander 7, Terron Bacon 3, Desean Johnson 3, Shyheim Saunders 4, William Taylor 18, Steve White 4, Nurideen Young 12.

S: Richard Burton 23, Bilal Haines 9, Antwan James 17, John McCloud 8, Jamiere Swann 2, Khyleil Sweat 2, Brandon White 3, Javonnta Zimmerman 2.

Public League D

Mastbaum 18 10 20 12 - 60

Edison 15 12 12 20 - 59

M: Andre Bryant 13, Craig Burroughs 2, Rhasheed Camp 16, Dashawn Hines 2, Taiquan Jones 3, Robert Lafayette 11, Sadiq Muhammad 10, Anton Smith 3.

E: Andre Brown 4, Montrell Gilliam 17, Kareem Hallman 2, Gilberto Martinez 22, Quadeer Pratt 14.

Randolph 18 13 6 7 - 44

Kensington 12 7 19 17 - 55

R: Dwayne Caldwell 6, Childs 6, Zahir Gillis 8, Donte McCrea 4, Tariq Meredith 4, Daquon Sanders 13, Jazz Walker 3.

K: Kendale Brisbon 10, Nate Cooper 4, Christofer Dantzler 2, Isaiah Hill 4, Anthony Jackson 2, Jerrell Richardson 19, Sanders 2, Andrew Singleton 10, Brandon Young 2.

Mastery Charter South 13 13 6 15 - 47

Swenson 15 13 17 14 - 59

MCS: Yasaan Betterson 8, Jahleel Brown 1, Larry Edwards 11, Dionte Falligan 2, Troy Fields 4, Nasir Muhammad 6, Za'von Richardson 11, Kasim Shaw 4.

S: Clarence Brunot 6, Reggie Davis 2, Mohammed Hammoudeh 2, Mackenson Juste 3, Jalen Marks-Allen 1, Naykwon Phillips 19, Alex Rodriguez 12, Somah Slewion 7, Jihad Warner 7.

New Media Charter 16 16 17 13 - 62

Roxborough 12 14 9 24 - 59

NMC: Jalil Boswell 4, Devin Bullock 23, Keron Cumberbatch 1, John Fieffe 8, Donte Govan 4, Tyquill McFadden 14, Chris Shields 2, Jirveese Thomas 6.

R: Tony Brown 16, Jovan Hammond 6, Matt Harris 10, Romello Holland 8, Tyere Marshall 12, Donald Robinson 3, Nyree Terrell 4.

Mariana Bracetti 11 8 12 9 - 40

Franklin Towne Charter 10 10 25 13 - 58

MB: Emmanuel Armstrong 9, Luis Graciani 12, Marc Henriquez 5, Shaqur Jones 10, Chris Reyes 3, Antonio Smith 1.

FTC: Marcel Bosket 11, Ryan Boyd 21, Stephen Callahan 13, Demetrius Frye 4, Mike Kessler 2, Ishmael Lanzo 2, Marc Lentine 3, Will Welch 2.

Bodine 5 16 15 18 - 54

Palumbo 20 13 15 19 - 67

B: Terrell Brent 2, Nasir Cheeks 3, Naim Featser 2, Derrick McLean 6, Tyron Price 11, Troy Richardson 28, Yasin Smith 2.

P: Shamar Campbell 4, Mike Chau 14, Samad Dawson 14, Anwar Epps 19, Saadiq Jones 3, Rafiq McCleary 3, Shafi Meachum 10.

Public League Division E

CAPA 4 4 9 8 - 25

New Foundations 11 13 16 5 - 45

C: Michael Adkins 2, Isaiah Hendricks 5, Damir Lewis 2, Casey Mitchell 2, Phu Nguyen 2, Bryant Turner 12.

NF: Keith Blassingale 13, Ed Cahoe 3, Matt Campbell 7, Jose Jiminez 2, Perry Mulubah 2, Victor Nyagway 1, Joey O'Boyle 6, Sean Ovack 3, Travon Williams 4, Nazir Wilson 4.

Elverson 8 9 19 33 - 69

Masterman 16 6 4 21 - 47

E: Isaiah Browne 7, Adrian Burnley 4, Samre Jones 6, Shafi Muhamad 8, Davon Perry 4, Jeremiah Steiniger 4, Wayne Stewart 29, Anthony Washington 7.

M: Ahmen El-Hassan 2, Mothafer Idres 6, Maurice Scott 9, Liam Shanahan 24, Jesse Turkson 6.

Rush 6 17 14 10 - 47

Penn Treaty 6 12 11 8 - 37

R: Munchar Cassell 3, Dieon Hammond 12, Maleek Hughes 7, Anthony Moore 4, Isaiah Riddick 21.

PT: Tony Banks 2, Taquan Carter 7, Isaiah Frazier 13, Dymier Redmond 7, Kendall Watson 8.

Science Leadership 5 12 8 11 - 36

High School of Future 15 22 19 16 - 72

SL: True Black 2, Nuri Bracey 1, Roger Bracey 13, Ibn-Haneef Nelson 13, Raekwon Smith 7.

HSoF: Kameron Gilfillian 19, Carlos Gutierrez 2, Nick Miles 7, Dominick Morales 27, Keyohn Palmer 8, Chancy Scott 7, Ronald Thomas 2.

Parkway West 11 18 18 21 - 68

Phila. Academy Charter 8 9 18 13 - 48

PW: Daniel Cooper 2, John Herndon 40, Khalif Hester 12, Nasir Madison 2, Stephon Sessoms 2, Anthony Tucker 10.

PAC: Bailey Broomhead 6, Wyatt Broomhead 2, Muhammad Laws 26, James Smith 8, Tim Tink 6.

Parkway Northwest 13 4 16 6 - 39

Maritime Academy 15 14 12 15 - 56

PN: Djuan Baucom 6, Ahanri Briggs 9, Jahmair Craig 9, Sayzon Dunn 8, Shawn Gardiner 2, Khalif Hughes 5.

MA: Devon Adams 14, Akeem Roberts 17, Zahir Stewart 13, Wendell Vann 6, Ronald Wilson 6.

Suburban One American

Springfield (M) 9 10 14 20 - 53

Cheltenham 9 22 15 17 - 63

S(: Malik Ball 8, Larry Clark 11, Ryan Daley 13, Brendan Dugan 5, Franczyk 5, Justin Hill 4, Christian Yoast 7.

C: Faatir Al-Ahad 2, Jamil Bates 2, Aaron Burton 7, Jeremiah Coleman 6, Josh Coleman 13, Tavis Frank 6, Kevin Graham 2, Brandon Mack 2, Chris Myarick 4, Justin Sutton 3, Anthony White 8, Khalil White 8.

Suburban One National

Council Rock South 5 7 14 5 - 31

Abington 18 13 16 6 - 53

CRS: Dean Blank 3, Buchnik 4, Eulajezzi 2, Eric Gallo 2, Gross 2, Mike Stock 5, Thomas 6, Tom Townsend 5, Jack Wheatley 2.

A: Mark Bond 4, Scott Brown 4, Eric Gaines 6, Amir Hilton 8, Khari Jefferson 3, Anthony Lee 8, Lazaros Mackrides 4, Jordan Neely 5, Matt Penecale 9, Robert Young 2.

Neshaminy 9 9 11 12 - 41

Truman 8 8 14 15 - 45

N: Eric Altiere 10, Matt McGinty 6, Kyree Moore 12, Jaylen Pickett 11, J.R. Stevens 2.

T: Tramere Adams 10, Zaire Brown 5, Zyese Hunt 12, Tyquan Law 6, Sachel Simpson 6, Maurice Towner 6.

Tri-County League

Del-Val Friends 15 12 2 7 - 36

Collegium Charter 20 22 15 4 - 61

DF: Aaron Abrams 5, Asher Barry 21, Barry Cross 2, Keith Franklin 8.

CC: Tyler Allen 5, Donte Campbell 2, Kevin Delarosa 1, Marquise Jones 13, Ansu Sarnor 27, Amir SIddiqui 2, Soward Snoh 11.

Barrack Hebrew 10 15 24 11 - 60

West-Mont Christian 9 9 6 14 - 38

BH: Corey Barnett 11, Jake Gordon 2, Shawn Martin 2, Marc Meltzer 20, Jacob Reich 2, Avi Soloman 2, Sammy Turk Tolub 6, Ari Yosef 12, Mike Zlotnick 3.

WC: Justin Fredericks 11, Devon Jackson 17, Jeffrey McDermott 1, Christian Palumbo 2, Kyle Stroble 1, Xio Ywang 6.

Nonleague

Faith Christian 16 14 12 28 - 70

MaST Charter 7 21 21 24 - 73

FC: Seth Brenner 3, Fritz Brown 2, Chris Clark 3, Will Diaz 11, J. Groff 2, Jon Hasson 9, Tyler Landis 12, Zeke Snowden 1, Danny Zicardi 24.

MC: Matt Carter 18, Shane Henehan 13, Shane Holmes 17, Tim Kaelin 2, Bryan Kaelin 13, Teleford 10.

NJ School for Deaf 12 10 9 15 0 - 46

Pa. School for Deaf 9 13 15 9 6 - 52

NJSftD: Clay 2, Gilmore 5, Howard 24, May 4, Taylor 3, Williams 8.

PSfD: Zakee Bess 21, Kevin Brown 10, Nasir Ford 7, Zafhun Long 14.

Solebury School 6 13 12 17 - 48

New Hope-Solebury 12 18 6 19 - 55

SS: Justin Burger 11, Malik Harvey 7, Darvin Johnson 8, Macio Sexton 15, Derick Zhang 4.

NH: Dan Doolan 7, Jack Dougherty 8, Dan Freeman 2, Andre Garabaldi 2, Mayes Lane 2, Spencer Tinkel 21, Anthony Valhovic 1, Max Wagner 8, Dalton Waterman 4.

Girls' Basketball Boxes

Bicentennial League

Christopher Dock 11 19 14 11 - 55

Morrisville 3 5 4 2 - 14

CD: Jill Bolton 12, Nicki Clements 1, Lanae Hunsberger 5, Olyvia Longacre 6, Tab Miller 4, Kereece Seuren 12, Mattasyn Shisler 10, Megan Swintosky 5.

M: Mondalaya Council 2, Gabrielle Fogg 4, Delilah Mena 5, Denise Sacco 3.

Catholic Academies

Villa Maria 6 16 15 6 - 43

St. Basil 17 8 11 13 - 49

VM: Jackie Carlin 17, Mora Fetterolf 3, Danielle Knopp 6, Katie Mooney 4, Molly Namiotka 8, Claire O'Rourke 4, Devon Tirney 1.

SB: Holly Forst 12, Kalee Fuegel 11, Molly Greenberg 9, Karen Lapkiewiecz 6, Kate Skalski 5, Allie Sloan 6.

Mount St. Joseph 22 11 13 11 - 57

Nazareth Academy 5 6 11 8 - 30

MSJ: Emily Carpenter 2, Alex Louin 12, Kristin Lucas 4, Mary Katherine Maloney 3, Carly Monzo 6, Colleen Steinmetz 2, Libby Tacka 22, Sarah Wills 6.

NA: Alex Edger 3, Katie Fagan 4, Rebcca Rhodes 3, Marissa Sylvester 11, Bridget Temple 4, Alexis Vega 1, Karli Visconto 4.

Catholic League

Archbishop Carroll 20 13 5 12 - 50

Bishop McDevitt 8 2 9 5 - 24

AC: Kearstin Crossan 2, Margaret Fillippelli 7, Julia Gantz 14, Theresa Kearney 2, Anne McKnight 5, Kristen Ryan 4, Cara Santoleri 2, Lexi Stover 12, Maddie Wallace 2.

BM: Sierra DaCosta 10, Hills 2, Julie Kostic 2, Aykirah Murray 4, Shakirah Paulhill 6.

West Catholic 0 4 0 12 - 16

Archbishop Wood 25 9 22 14 - 70

WC: Jocelyn McPhatter 10, Deja Richardson 6.

AW: Karley Brown 6, Aubree Brown 2, Julia Cummiskey 2, Rachel Day 5, Lexie Edwards 1, Bailey Greenberg 2, Jess Kaminski 2, Brittany Keyes 3, Emily Kiersnowski 2, Shannon May 15, Ashley McAfee 3, Catey McFadden 8, Morgan McGhee 1, Marissa McGlinn 2, Lizzy O'Leary 9, Cassie Sebold 4, Laura Trisch 3.

Central League

Haverford High 14 12 6 6 - 38

Garnet Valley 4 13 16 9 - 42

HH: Samantha Estes 6, Meghan Fowler 11, Rose O'Halloran 8, Mollie Reynolds 13.

GV: Megan Blair 3, Macy Goldbach 9, Maddie Ireland 1, Jordan Ireland 6, Katie Steck 6, Sam Tomasetti 10, Haley Warden 7.

Strath Haven 9 7 12 13 6 - 47

Radnor 2 12 12 15 3 - 44

SH: Beck 2, Crowley 2, Katie Fisher 9, Ami Iannello 5, Brandi Johnson 7, Penikis 4, Bridget Scott 14, Bridget Sherry 2, Rachel Vresilovac 2.

R: Katie Jordan 6, Kelsey Lally 1, Nicole Massimino 4, Lauren Pacifico 3, Myonie Williamson 30.

Harriton 6 14 20 18 - 58

Marple Newtown 15 11 13 11 - 50

H: Nadirah Anderson 8, Sophie Grady 5, Katie Melvin 20, Haley Morris 1, Christina Mullen 8, Sabrina Tabasso 7, Olivia Tevis 9.

MN: Danielle Collins 2, Carley Hamilton 16, Julia Lynch 3, Rylee Power 25, Nicole Smyth 2, Izzy Tello-Green 2.

Lower Merion 2 4 8 7 - 21

Springfield (D) 10 9 13 9 - 41

LM: Danielle Baer 10, Lizzy D'Alonzo 2, Nique Glasgow 2, S. Goldstein 5, Sakia Leach 2.

S(: Alyssa Abbonizo 3, Rebecca Bennett 9, Madison D'Ambrosio 5, Mairead McGillian 2, Maggie O'Connell 4, Clair Remy 2, Michelle Ronayne 10, Sam Tamaccio 6.

Upper Darby 11 5 7 3 - 26

Conestoga 12 8 12 16 - 48

UD: JP Gallagher 8, Fatima Sharif 3, Olivia Townsend 7, Dominique Williams 8.

C: Ellie Mack 17, Jess Monestaro 4, Kate Nalavanko 7, Shannon Sweeney 5, Maddy Tessier-Kay 13, Liana Weishaar 2.

Ches-Mont American

West Chester Rustin 24 20 15 14 - 73

Sun Valley 5 10 4 15 - 34

WCR: Simone Costin 4, Adashia Franklyn 16, Julie Griesemer 2, Katie O'Hare 6, Annie Pitts 4, Noelle Powell 14, Emily Walls 7, Casey Warley 8, Courtney Warley 12.

SV: Carson Adelberger 2, Madison Corrento 2, Brook Duncan 1, Kate Lannon 10, Shannon Savage 16, Taylor Stigale 3.

Oxford 2 13 11 14 - 40

Unionville 10 21 10 10 - 51

O: Hannah Bahls 7, Alex Fernandez 8, Melanie Kempf 14, Marissa Nadachowski 2, Devon Nask 6, Meghan O'Connor 3.

U: Kacie Breeding 4, Micayla Flores 12, Sienna McGinnis 3, Sam Pancoast 7, Maddie Shanahan 4, Taylor Thames 18, Adrianna Weaver 3.

Great Valley 8 5 13 17 - 43

Octorara 3 5 4 5 - 17

GV: Stephanie Aker 4, Megan Buettner 2, Kodi Campetti 5, Jordan Keith 1, Emilee Kirk 4, Franchesca Liberatoscioli 2, Ashlyn Smith 11, Sandy Viguers 14.

O: Emily Carrigan 2, Jaycee Dagney 1, Brielle Kirk 3, Amber Stirling 9, Brianna Walter 2.

Ches-Mont National

Coatesville 0 5 10 12 - 27

Downingtown East 11 12 12 8 - 43

C: Zada Bookman 8, Irelynn Donovan 2, Demetria Irwin 5, Nafisa Saunders 10, Samaria Turner 2.

DE: Aryah Aungst 8, Kennedi Van Eyken 11, Kaelyn Johns 13, Lindsay Kent 3, Paige Warfel 8.

W.C. Henderson 3 15 12 8 - 38

Bishop Shanahan 14 27 19 6 - 66

WH: Emma Bertrando 7, Brynn Cullinan 2, Shannon Duffy 4, Freida 6, Julie Gawrylowicz 5, Vicki Keneis 4, Jenna Maratea 9, Chynna Scott 3.

BS: Kelly Basile 8, Annie Briglia 5, Kelly Dreiling 8, Ciara Forde 7, Kristen Habbel 5, Rachel Parker 16, Grace Phillips 7, Jamie Powers 4, Trivisan 2, Kathleen Wirshup 4.

Del-Val League

Chester 16 8 16 10 - 50

Interboro 2 12 15 10 - 39

C: Camry Adams 7, Bailey Cowan 6, Dix 2, Lanaysia Dixon 14, Kah'leyah Purnsley 10, Khani Whitfield 9, Williams 2.

I: Sami Barnett 4, Stacie Hallinan 10, Amy Huddell 6, Brandi James 11, Gina McNamee 6, Becca Reifer 2.

Friends Schools League

George School 8 14 7 5 - 34

Friends' Central 21 10 20 9 - 60

GS: Ginneh Dickenson 11, Becca Hayden 10, Val LaVar 9, Dariyah McKee 4.

FC: Taylor Allen 5, Sophie Berger 3, Larissa Carroll 2, Zoe Ginsberg 2, Lorna MacFarlane 2, Iyanna McCurdy 20, Avital Schweitzer 5, Mikayla Vaughn 21.

Pioneer Ath. Conference

Pope John Paul II 18 6 8 8 - 40

Spring-Ford 17 14 10 17 - 58

PJPI: Susan Bossler 12, Ellen Chernaskey 6, Lauren Dao 5, Gabby Troisi 4, Jenna Widdicombe 13.

S: Abby Beyer 3, Hart 1, Molly Hynes 3, Maggie Locke 11, Shelby Mueller 16, Julia Roshelli 7, Amy Roth 7, Sammy Stipa 8, Emily Walker 2.

Suburban One American

Wissahickon 5 11 3 5 - 24

Upper Dublin 7 15 11 17 - 50

W: Lexi Carradorini 2, Daria Earland 9, Brittany Gelman 3, Carolina Mack 2, Jessica Steitz 3, Bridget Sweeney 3, Julie Weber 2.

UD: Demi Balasa 2, Allison Chernow 15, Julie Cross 8, Regan Gallagher 7, Larissa Leyes 8, Jackie Lillo 4, Taylor Linus 5, Cate Senior 1.

Sub. One Continental

Souderton 6 9 13 18 - 46

North Penn 11 10 14 16 - 51

S: Devon Boehm 8, Sarah Derstein 15, Allison Gallagher 12, Noelle Noble 2, Bianca Picard 9.

NP: Sam Carangi 16, Bri Cullen 9, Mikaela Giuliani 7, Erin Maher 10, Vicky Tumasz 5, Irisa Ye 4.

Suburban One National

Abington 7 12 13 16 - 48

Council Rock South 5 13 9 5 - 32

A: Bre Bermel 3, Michael Harris 10, Sammy Lochner 3, Gabby Nolan 6, Deja Rawls 17, Leah Simmons 6, Gigi Vitelli 3.

CRS: Cara Barlow 2, Shannon Boyle 7, Emily DeAngelis 4, Taylor Dillon 2, Kasey Schlupp 3, Payton Spadiccino 1, Shannon Taub 4, Allison Taub 9.

William Tennent 17 17 11 15 - 60

Council Rock North 9 3 13 11 - 36

WT: Nikki Alden 13, Alyssa Christiansen 7, Rachel Ebert 2, Kyla Gibson 17, Angie Pomponio 13, Sarah Richie 6, Emily Wasserleben 2.

CRN: Madison Attanasio 2, Katie Bundy 1, Hailey Burns 7, Tara Garfield 8, Jessica Gerber 7, Emily Mackin 11.

Nonleague

Lower Moreland 16 17 10 11 - 54

Plumstead Christian 4 2 3 0 - 9

LM: Jordan Cohen 6, Jess Dranzik 10, Erica Fleck 4, Lauren Killion 15, Rachel Millan 4, Demi Morganstein 8, Kaley Przybylinski 7.

PC: Ali Kent 2, Darla Mooney 4, Ruth Thurston 3.

Notre Dame 12 7 15 5 - 39

Bonner-Prendergast 19 16 17 13 - 65

ND: Caitlyn Clark 12, Sophia Galantino 2, Alex Kane 13, Leanne Purcell 7, Kristen Rogers 3, Rachel Ryan 2.

B: Amber Ballinger 5, Lynette Leboy 2, Shalina Miller 15, Sarah Monaghan 21, Alyssa Monaghan 19, Anna Savage 3.

N.J. School for Deaf 10 10 11 10 - 41

Pa. School for Deaf 3 4 4 4 - 15

NJSfD: Bankins 8, Bingham 16, Kabanova 2, Laquerre 9, Martinez 6.

PSfD: Hayes 7, Nguyer 4, Rios 4.

Westtown 4 11 8 10 - 33

Moorestown Friends 13 8 9 10 - 40

W: Katria Dobbins 3, Julia Furey-Bastian 14, Naomi Jimenez 16.

MF: Camille Aguilar 8, Sarah Applegate 11, Jasmine Brown 6, Emily McKeown 6, Katrina Savon 4, Noell Smith 5.

MaST Charter 4 3 2 7 - 16

Phil-Mont Christian 22 8 9 13 - 52

MC: Jess Behr 4, Jess Laychock 4, Brianna Murray 8.

PC: Michelle Chen 4, Rebekah Dolton 2, Jana Goodman 13, Sierra Green 6, Keyen Green 18, Amy Kim 3, Kathryn Olinger 4, Lauren Tipton 2.

Pennington 7 0 10 11 - 28

Solebury School 7 20 6 19 - 52

P: Kristyn Green 12, Caitlin Herbert 4, Hess 4, Tucci 8.

SS: Maya Brewington 13, Denia Campbell 19, Leauna Chisolm 2, Clover Stieve 2, Tavorsia Talley 16.

Friday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Jenkintown at Plumstead Christian, 7

Calvary Christian at Christopher Dock, 7

Morrisville at Delco Christian, 7

Phil-Mont Christian at Faith Christian, 8

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep at Lower Moreland, 7

Devon Prep at MaST Charter, 7

CATHOLIC LEAGUE

Conwell-Egan at Roman Catholic, 3:30

Father Judge at St. Joseph's Prep, 3:30

La Salle at Archbishop Wood, 7

West Catholic at Bonner-Prendergast, 7

Cardinal O'Hara at Archbishop Ryan, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Westtown at Friends Select, 4

Moorestown Friends at Shipley, 5:30

Abington Friends at Germantown Friends, 7

INTER-AC LEAGUE

Malvern Prep at Springside Chestnut Hill, 7:30

Germantown Acad. at Haverford School, 7:30

Episcopal Academy at Penn Charter, 7:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Upper Perkiomen at Perkiomen Valley, 7:30

Owen J. Roberts at Pottstown, 7:30

Boyertown at Phoenixville, 7:30

Pope John Paul II at Spring-Ford, 7:30

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Dublin at Wissahickon, 7

Upper Merion at Norristown, 7

Plymouth Whitemarsh at Upper Moreland, 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Hatboro-Horsham at Central Bucks East, 7

Central Bucks West at Quakertown, 7

Pennridge at Central Bucks South, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at Bensalem, 7

Council Rock North at William Tennent, 7

TRI-COUNTY LEAGUE

Perkiomen School at Woodlynde, 3:45

Mercy Vocational at Phelps, 3:45

NONLEAGUE

Valley Forge at Boys' Latin, 5

Christian Academy at King's Christian, 5:15

Academy of New Church at Life Center, 6

Simon Gratz at Methacton, 7

Kennett at Bishop Shanahan, 7:15

BURGER KING CLASSIC

Arch. Carroll vs. Erie Cathedral at Erie, 8:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL LEAGUE

Calvary Christian at Jenkintown, 7

CATHOLIC LEAGUE

Hallahan at Cardinal O'Hara

Archbishop Ryan at Conwell-Egan

Little Flower at Bonner-Prendergast, 6:30

CENTRAL LEAGUE

Garnet Valley at Conestoga, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Abington Friends at Germantown Fr., 5:30

Shipley at Moorestown Friends, 5:30

INTER-AC LEAGUE

Agnes Irwin at Notre Dame, 3:45

Penn Charter at Baldwin, 3:45

Germantown Acad. at Episcopal Acad., 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Pottstown at Owen J. Roberts, 7:30

Perkiomen Valley at Upper Perkiomen, 7:30

Phoenixville at Boyertown, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Kensington at Simon Gratz, 3:15

Fels at Edison, 3:15

Southern at Washington, 3:15

Lincoln at Franklin Towne Charter, 3:15

Bartram at Girls High, 3:15

Central at Northeast, 3:15

Franklin Learning Center at Rush, 3:15

Freire Charter at Palumbo, 3:15

Bodine at Engineering & Science, 3:15

Mastbaum at Mariana Bracetti, 3:15

Dobbins at Mastery Charter North, 3:15

Mastery South at Overbrook (Pa.), 3:15

Prep Charter at West Philadelphia, 3:15

Ben Franklin at Roxborough, 3:15

Masterman at Phila. Electrical, 3:15

Parkway Center City at Parkway NW, 3:15

School of Future at Science Leadership, 3:15

World Communications at Maritime , 3:15

Penn Treaty at Phila. Academy Charter, 3:15

Swenson at Imhotep Charter, 3:15

Randolph at Audenried, 3:15

Elverson at Motivation, 3:15

Math, Civics & Sciences at Sankofa, 3:15

Paul Robeson at Parkway West, 3:15

Strawberry Mansion at New Media, 3:15

SUBURBAN ONE AMERICAN

Upper Moreland at Plymouth Whitemarsh, 7

Norristown at Upper Merion, 7

Cheltenham at Springfield (M), 7

SUBURBAN ONE CONTINENTAL

Central Bucks South at Pennridge, 7

Central Bucks East at Hatboro-Horsham, 7

SUBURBAN ONE NATIONAL

Bensalem at Pennsbury, 7

NONLEAGUE

Archbishop Carroll at Springside

Friends Select at Westtown

Bristol at Christopher Dock, 3:30

Perkiomen Sch. at Acad. of New Church, 3:45

City School at Mercy Vocational, 3:45

Arch. Carroll at Springside Chestnut Hill, 4

King's Christian at Christian Academy, 4

Delco Christian at Faith Christian, 5

MaST Charter at New Foundations, 5

Lower Moreland at Morrisville, 6

Chester at Friends' Central, 6

Plumstead Christian at New Hope-Solebury, 7

Downingtown East at Pottsgrove, 7:15

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Springfield (D), 7

Conestoga at Strath Haven, 7

Harriton at Radnor, 7

Garnet Valley at Ridley, 7

Haverford High at Penncrest, 7

INTER-AC LEAGUE

Springside Chestnut at Episcopal Acad., 3:45

Germantown Academy at Malvern Prep, 3:45

Haverford School at Penn Charter, 3:45

PUBLIC LEAGUE

Lincoln at Franklin Towne Charter, 3:15

Frankford at Martin Luther King, 3:15

Edison at Northeast, 3:15

Mariana Bracetti at Washington, 3:15

Olney at Mastery Charter, 3:15

West Philadelphia at Palumbo, 3:15

SUBURBAN ONE NATIONAL

Pennsbury at Neshaminy, 7

NONLEAGUE

Academy of New Church at Solebury School, 4

Saturdday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Church Farm at Devon Prep, 7

CENTRAL LEAGUE

Conestoga at Strath Haven, 2:30

Garnet Valley at Radnor, 2:30

Penncrest at Springfield (D), 7:30

Haverford High at Marple Newtown, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

Octorara at Unionville, 2:15

MID-ATLANTIC PREP LEAGUE

Peddie School at Hill School, 7

NONLEAGUE

Parkway West at High School of Future

Upper Merion at Quakertown, noon

GAMP at Germantown Friends, noon

Boys' Latin at Doane Academy, noon

New Hope-Solebury at Christopher Dock, 1

Springfield (M) at Neshaminy, 1:30

Cheltenham at Abington, 1:30

Pennridge at Council Rock South, 1:30

Owen J. Roberts at W.C. Henderson, 1:30

Frankford at Academy Park, 1:30

Pennington at Springside Chestnut Hill, 1:30

Glen Mills at West Chester Rustin, 2:30

Coatesville at Oxford, 2:30

Pennsbury at Norristown, 3

Truman at Central Bucks South, 3

Kiski Prep at Phelps, 3

North Penn at Council Rock North, 4

Upper Dublin at Souderton, 4

Shipley at Lawrenceville, 4

Wissahickon at Bensalem, 4:30

Upper Moreland at Central Bucks West, 4:30

Hatboro-Horsham at Plymouth Whitemarsh, 7

Solebury School at Perkiomen School, 7:30

Boyertown at Downingtown East, 7:30

SCHOLASTIC PLAY-BY-PLAY CLASSIC

Great Valley vs. Scranton at Harriton

Haverford School vs. S Kent (Conn.) at Harriton

Lower Merion vs. New Castle at Harriton, 4

Martin Luther King vs. Sanford (Del.) at Harriton, 4:30

Chester vs. Imhotep Charter at Harriton, 6:15

Upper Darby at Harriton, 8

KOBE CLASSIC

Life Center vs. Westtown at Lower Merion, 4:30

READING PLAY-BY-PLAY CLASSIC

Penn Wood vs. Berks Catholic at Reading, 4:15

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

St. Basil at Gwynedd-Mercy, 2:30

CENTRAL LEAGUE

Harriton at Upper Darby

Strath Haven at Conestoga, 1

Springfield (D) at Penncrest, 1:30

Lower Merion at Ridley, 2:30

Radnor at Garnet Valley, 7

Marple Newtown at Haverford High, 7:30

NONLEAGUE

Springfield (M) at Quakertown, noon

North Penn at Council Rock South, noon

Cheltenham at Abington, noon

Central Bucks East at Pennsbury, 1

Upper Moreland at Central Bucks South, 1:30

Neshaminy at Norristown, 1:30

Springfield (M) at Souderton, 2

Willingboro vs. Imhotep Charter at Life Center, 2

Souderton at Upper Merion, 2

Merion Mercy at Phoenixville, 2:30

Tulpehocken at Pottsgrove, 2:30

Upper Dublin at Council Rock North, 2:30

Wissahickon at Bensalem, 3

Freire Charter at Wilson, 3:15

Mastery Charter North at Bronx (N.Y., 3:15

Martin Luther King at Anacostia (D.C.), 3:15

Easton at Boyertown, 5

Hatboro-Horsham at Plymouth Whitemarsh, 5:30

Peddie School at Hill School, 5:30

Kennett at Oley Valley, 6

Wilson at Spring-Ford, 6

Pennridge at William Tennent, 7

Truman at Central Bucks West, 7

Unionville at West Chester East, 7:15

Great Valley at Coatesville, 7:15

Downingtown West at Owen J. Roberts, 7:30

ABFE SHOWCASE

Methacton vs. Manheim Township at Spring-Ford, 3

BLUE STAR HIGH SCHOOL ELITE IVITATIONAL

Neumann-Goretti vs. St. Mary's (N.Y.) at Long Island Lutheran, 6

ISAA INVITATIONAL

St. Hubert vs. Abington Friends at Community College of Philadelphia, 11:30 a.m.

ROSE CLASSIC TOURNAMENT

Archbishop Wood vs. Moore Catholic (N.Y.) at Medgar Evers (Brooklyn)

Wrestling

Conestoga at Lower Moreland

Manheim Central at Spring-Ford, 2

Central Bucks East at Upper Perkiomen, 5

DENVER DUALS

Archbishop Wood vs. Elco at Cocalico High, 9 a.m.

Archbishop Wood vs. Wyomissing at Cocalico High, 10:30 a.m.

Archbishop Wood vs. Ephrata at Cocalico High, noon

Archbishop Wood vs. Red Lion at Cocalico High, 1:30

Sunday's Schedules

Boys' Basketball

CATHOLIC LEAGUE

St. Joseph's Prep at Archbishop Ryan, 2:30

NONLEAGUE

Kiski Prep at Hill School, 2

Girls' Basketball

Neumann-Goretti at Paul VI, 1

Central Bucks West at Upper Dublin, 7

HOOPS FOR HOPE CLASSIC

At Lower Merion

Archbishop Carroll vs. Shipley, 11 a.m.

Notre Dame vs. Archbishop Ryan , 12:30

Archbishop Wood vs. Bethlehem Catholic, 2

Episcopal Academy vs. North Penn, 3:30

Mount St. Joseph vs. Bonner-Prendergast , 5

Engineering & Science at Lower Merion, 6:30

Monday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Holy Ghost Prep at Church Farm, 5

CATHOLIC LEAGUE

Bishop McDevitt at Father Judge, 5:30

La Salle vs. Bonner-Prendergast at LaSalle, 7

Lansdale Catholic at Cardinal O'Hara, 7

West Catholic at Conwell-Egan, 7

NONLEAGUE

Octorara at Wilmington Christian, 11 a.m.

Smyrna (Del.) at Gospel of Grace, 2

Penn Wood vs. Phila. Electrical at Imhotep Charter, 2

BIG APPLE INVITATIONAL

Phelps vs. Wilbraham & Monson (Mass.) at Baruch College, 2

CONCORD (DEL.) TOURNAMENT

Salesianum at Constitution, 4:30

HOOPHALL CLASSIC

Neumann-Goretti vs. Mater Dei (Calif.) at Springfield, Mass., 5:30

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Nazareth Academy at St. Basil, 1:30

CATHOLIC LEAGUE

Bonner-Prendergast at Hallahan

Cardinal O'Hara at Archbishop Wood, 5:30

Lansdale Catholic at St. Hubert, 5:30

West Catholic at Archbishop Carroll, 7

Archbishop Ryan at Bishop McDevitt, 7

PUBLIC LEAGUE

Audenried at Franklin Towne Charter, 3:15

Engineering & Science vs. Northeast at Engineering & Science, 3:15

NONLEAGUE

Central at Harriton

Morrisville at Calvary Christian, 6

Merion Mercy at Ridley, 7:30

ISAA MARTIN LUTHER KING

Penn Wood vs. Freire Charter

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Phil-Mont Christian at Calvary Christian, 7

Faith Christian at Delco Christian, 7

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Lower Moreland at Bristol, 7

CATHOLIC LEAGUE

Archbishop Carroll at Archbishop Wood, 7

CHES-MONT LEAGUE

Kennett at Sun Valley, 7:15

Kennett at Octorara, 7:30

CHES-MONT LEAGUE AMERICAN

West Chester Rustin at Unionville, 7:15

Oxford at Octorara, 7:30

CHES-MONT LEAGUE NATIONAL

W.C. Henderson at Downingtown East, 7:30

Downingtown West at Bishop Shanahan, 7:30

Coatesville at Avon Grove, 7:30

DEL-VAL LEAGUE

Penn Wood at Glen Mills, 5:15

Academy Park at Interboro, 7:30

Chichester at Chester, 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at Moorestown Friends, 4:45

Friends' Central at Westtown, 5:15

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected