Saturday, July 12, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Monday's Results

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Trenton Catholic 74, Medford Tech 56

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington 59, Westampton Tech 44

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami 48, Oakcrest 39

TRI-COUNTY CONFERENCE

Delsea 66, Triton 45

NONLEAGUE

Doane Academy 78, Mercy Vocational 56

Overbrook 64, Camden County Tech 48

Woodstown 51, Camden Academy Charter 38

GCIT 59, Cape May Tech 54

Maple Shade 84, Audubon 73 (OT)

Cedar Creek 49, Lower Cape May 38

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Northern Burlington 28, Westampton Tech 25

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Absegami 38, Oakcrest 29

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Buena 71, Pleasantville 54

Wildwood Cath. 69, Atlantic County Tech 31

PENN-JERSEY LEAGUE

Villa Victoria 29, Doane Academy 27

NONLEAGUE

Paulsboro 42, Pennsauken Tech 28

Nottingham 51, Burlington Township 43

Life Center 48, Mastery Charter North 15

Kingsway 32, Mainland 28

GCIT 45, Cape May Tech 43

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Cinnaminson 55, Palmyra 14

COLONIAL CONFERENCE

Collingswood 55, Audubon 14

NONLEAGUE

Delran 37, Pennsauken 33

Westampton Tech 48, Holy Spirit 30

Sterling 46, Cherry Hill East 23

Deptford 35, Camden 33

Girls' Swimming

OLYMPIC CONFERENCE

Lenape 125, Seneca 45

Girls' Bowling

TRI-COUNTY CONFERENCE

Gloucester 4, Gloucester Catholic 0

NONLEAGUE

Northern Burlington 4, Westampton Tech 0

Boys' Bowling

OLYMPIC CONFERENCE

Gloucester 4, Gloucester Catholic 0

NONLEAGUE

Westampton Tech 4, Northern Burlington 0

Lenape 4, Hammonton 0

Boys' Basketball Boxes

Burlington Liberty

Westampton Tech 9 12 12 11 - 44

Northern Burlington 12 23 12 12 - 59

WT: Clinton Asalu 8, Malik Davis 2, Seven Flagg-Briggs 8, Lamar Morgan 14, Vladmir Sanon 5, Chris Slocombe 2, Sullivan 2, Kasun Thompson 3.

NB: Neal Baranosky 5, Parker Dortch 4, Lawrence Garner 4, Mark Granberry 1, Kendal Little 2, Jonathan Martinez 2, Marhshe Terry 15, Cameron Tucker 26.

Cape-Atlantic American

Oakcrest 6 10 8 15 - 39

Absegami 9 10 10 19 - 48

O: Jordan Brooks 10, Vernon Burch 5, Gabe Castillo 9, Hassan Fuller 2, Quaaim James-Moore 10, Trevor Little 3.

A: Abdullah Anderson 16, Justin Borders 6, Steven Ferebee 4, Matt Fetske 6, Cameron Johnson 4, Vinny Nelson 12.

Nonleague

Camden County Tech 9 16 7 16 - 48

Overbrook        9 24 18 13 - 64

CCT: Beckwith 1, Browne 3, Carson 3, Gibson 19, King 4, Mickles 2, Pino 3, Trowery 7, Young 6.

O(: Mike Black 3, Jeff Everett 2, Jordan Lowber 7, Bill Miller 24, Joel Minch 2, Ryan Rodriguez 5, Ali Shoultz 16, Tom Wyatt 5.

Mercy Vocational 10 14 15 17 - 56

Doane Academy 19 27 16 16 - 78

MV: Renaldo Askew 2, Isaiah George 5, T Gladden 15, Rafiq Griffin 5, Shareef Jackson 13, Eric Jefferson 12, Frank Poole 4.

DA: Marcos Baez 12, Matt Czyzewski 18, Tyler Heupel 9, Hayden Johnson 8, Chase Lane 8, Jeffrey Sterling 23.

Cedar Creek 13 9 13 14 - 49

Lower Cape May 4 7 13 14 - 38

CC: Jalil Burrell 2, Lavelle Davis 9, Michael Gaines 9, Jake Knight 15, Jon Newman 14.

LCM: Kevin Bryson 8, Mike Dicave 2, Miles Kline 3, Cody Lambert 2, Jack Von Savage 8, Shane Szubski 15.

Girls' Basketball Boxes

Cape-Atlantic United

Pleasantville 16 14 15 9 - 54

Buena 21 19 19 12 - 71

P: Mya Alston 22, Sabrina Brown 4, Jennifer Figueroa 4, Zyhara Lewis 17, Tashiana Matthieu 5, Lovely Octavius 2.

B: Victoria Battlelini 2, Lynn Brown 20, Jenn Cimino 18, Dani Defeo 12, Alaina Seyler 19.

Wildwood Catholic 14 19 17 19 - 69

Atlantic County Tech 6 8 7 10 - 31

WC: Grace Ann Carroll 5, Kimberly Gawarzwski 9, Katie McCallion 15, Eileen McNulty 2, Morgan Mulholland 6, Olivia Rulon 8, Naiyanna Sabb 8, Danielle Sanderlin 16.

ACT: Tekyya Harrell-James 2, Courtney Hartman 2, S. Kemmer 2, Yasmeen Nelson 20, Tamia Taylor 5.

Penn-Jersey League

Doane Academy 8 7 7 5 - 27

Villa Victoria 4 6 11 8 - 29

DA: Kelsey Doell 2, Carly Hall 2, Mona Lisa Hyppolite 10, Zaniya Lewis 13.

VV: Laura Baron 2, Chrisy Hager 1, Katie Hager 2, Meghan Mertha 6, Brii Nelson 4, Jessie Rosado 7, Melissa Simmons 7.

Nonleague

Kingsway 9 4 13 6 - 32

Mainland 8 9 5 6 - 28

K: Allie Gallagher 2, Zoe Hahn 12, Tiana Morgan 6, Rachel Rivell 12.

M: Emilee Dalessio 6, Jones 2, Megan Stafford 11.

Burlington Township 14 10 6 13 - 43

Nottingham 15 13 17 6 - 51

BT: Carin Essex-Arline 15, Darian Francisco 14, Tamecia Ransom 8, Liana Rulli 2, D'Yana Wilcox 4.

N: Dana Davies 4, Shanera Hampton 17, Liana Lugo 2, Bryanna McRae 13, Saysha McRae 2, Stephanie Williams 13.

Mastery Charter North 0 7 6 2 - 15

Life Center 16 9 16 7 - 48

MCN: Delina Adams 5, Malika Douglas 4, Stephanie Reed 4, Jean Sheared 2.

LC: Honesty Grayson 11, Aliyah Jeune 4, Ashley Jeune 22, Nicole Parriski 9, Grace Simmons 2.

Paulsboro 12 15 10 5 - 42

Pennsauken Tech 7 6 4 11 - 28

P: Shakara Burgess 18, Mykala DeBerry 2, Alexus McKeithan 4, Taylor Thomas 4, Ty'Nara Witcher 14.

PT: Amber Brown 4, Xiomara Colon 6, Jayvonne Henderson 2, Mariah Lazusky 2, Sierra Patterson 7, Michelle Rivera 7.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

New Egypt at Riverside, 6:15

Holy Cross at Burlington City, 6:30

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Westampton Tech at Burlington Twp, 3:45

Rancocas Valley at Pennsauken, 7

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Delran at Pemberton, 5:30

Cinnaminson at Bordentown, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Egg Harbor Township at Millville, 4

Absegami at Mainland, 5:30

Atlantic City at Vineland, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at Ocean City, 6

St. Augustine at Bridgeton, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

St. Joseph at Cedar Creek, 5:30

Buena at Wildwood Catholic, 7

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro at Lindenwold, 5:30

Gateway at Haddon Township, 5:30

Woodbury at Audubon, 5:30

Collingswood at Haddonfield, 7

Sterling at Haddon Heights, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Germantown Friends at Moorestown Friends, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Cherokee at Eastern, 6

Lenape at Washington Township, 7

OLYMPIC CONFERENCE NATIONAL

Bishop Eustace at Camden Catholic, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Shawnee at Cherry Hill West, 7

PENN-JERSEY LEAGUE

Doane Academy at Girard College, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Gloucester Catholic at Schalick, 5:30

Delsea at Deptford, 5:30

Glassboro at Highland, 5:30

Pitman at Clearview, 7

Cumberland at Woodstown, 7

Penns Grove at Williamstown, 7

NONLEAGUE

Seneca at Cherry Hill East, 4

Camden at St. Anthony (N.J.), 5

Northern Burlington at Willingboro, 5:15

Camden Academy Charter at Clayton, 5:30

GCIT at Pennsville, 5:30

Kingsway at Salem, 5:30

Triton at Gloucester City, 5:30

West Deptford at Overbrook, 5:30

LEAP Academy Charter at Moorestown, 5:30

Atlantic Tech at Oakcrest, 6

Maple Shade at Palmyra, 6:15

Winslow Township at Timber Creek, 7

Hammonton at Lower Cape May, 7

St. Benedict's (N.J.) at Life Center, 7:30

Girls' Basketball

BURLINGTON COUNTY FREEDOM

Holy Cross at Burlington City, 6:30

Riverside at New Egypt, 6:30

BURLINGTON COUNTY PATRIOT

Pemberton at Delran, 5:15

Bordentown at Cinnaminson, 6:15

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Vineland, 6

Mainland at Absegami, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Cedar Creek at St. Joseph, 7

COLONIAL CONFERENCE

Audubon at Woodbury, 5:30

Haddon Township at Gateway, 5:30

Overbrook at West Deptford, 7

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Washington Township at Lenape, 6

Cherokee at Eastern, 7

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT

Winslow Township at Seneca, 5:15

Cherry Hill West at Shawnee, 5:15

TRI-COUNTY CONFERENCE

Pennsville at GCIT, 5:30

Penns Grove at Triton, 5:30

Woodstown at Cumberland, 5:30

Highland at Glassboro, 5:30

Clearview at Pitman, 7

Salem at Williamstown, 7

Deptford at Delsea, 7

Gloucester Catholic at Schalick, 7

NONLEAGUE

LEAP Academy Charter at Moorestown, 4

Timber Creek at Winslow Township, 5:15

Medford Tech at Florence, 5:15

Willingboro at Northern Burlington, 5:15

Moorestown Friends at Germantown Friends, 5:30

Clayton at Camden Academy Charter, 5:30

Cherry Hill East at Seneca, 5:30

Lower Cape May at Hammonton, 5:30

Millville at Egg Harbor Township, 5:30

Palmyra at Maple Shade, 6:15

Ocean City at Middle Township, 7

Wrestling

TRI-COUNTY CONFERENCE

Woodstown at Kingsway, 6

NONLEAGUE

St. Augustine at Don Bosco Prep, 7

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

St. Joseph at Cape May Tech, 7

NONLEAGUE

Florence at Nottingham, 5:30

Camden County Tech - Sicklerville at Vineland, 5:30

Girls' Basketball

Camden County Tech at Vineland, 4

Holy Spirit at Egg Harbor Township, 5:30

Wildwood Catholic at Oakcrest, 6

Wrestling

BURLINGTON COUNTY LEAGUE

Cinnaminson at Willingboro, 4:30

Pemberton at Rancocas Valley, 6

Delran at Bordentown, 6

Holy Cross at Riverside, 6

Westampton Tech at Maple Shade, 6

Pemberton at New Egypt, 6:30

Pennsauken at Northern Burlington, 7

CAPE-ATLANTIC LEAGUE

Vineland at Oakcrest

Holy Spirit at Buena, 6

St. Augustine at Mainland, 6

Millville at Atlantic City, 7

Absegami at Oakcrest, 7

COLONIAL CONFERENCE

West Deptford at Gateway, 6:30

Lindenwold at Haddonfield, 6:30

Overbrook at Paulsboro, 7

Haddon Heights at Audubon, 7

Haddon Township at Collingswood, 7

OLYMPIC CONFERENCE

Winslow Township at Cherokee

Camden at Cherry Hill West, 5

Paul VI at Bishop Eustace, 6

Camden Catholic at Seneca, 7

Timber Creek at Cherry Hill East, 7

Washington Township at Eastern, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE

Schalick at Penns Grove, 6:30

Gloucester at Pitman, 6:30

Clayton at Pennsbury, 7

Clayton at Pennsville, 7

Gloucester Catholic at Woodstown, 7

Clearview at Delsea, 7

Cumberland at Highland, 7

NONLEAGUE

Triton at Winslow Township, 4:30

Deptford at Burlington City, 6

Triton at Lenape, 6

Hammonton at Shawnee, 6

Williamstown at Triton, 7

Lower Cape May at Cedar Creek, 7

Thursday's Boys' Basketball

Boys' Basketball

BURLINGTON COUNTY LIBERTY

Burlington Twp. at Northern Burlington, 5:15

Moorestown at Rancocas Valley, 6:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE AMERICAN

Atlantic City at Mainland, 5:30

CAPE-ATLANTIC LEAGUE NATIONAL

Middle Township at St. Augustine, 6

CAPE-ATLANTIC LEAGUE UNITED

Atlantic Tech at St. Joseph, 5:30

COLONIAL CONFERENCE

Overbrook (N.J.) at Lindenwold, 4

Collingswood at Paulsboro, 5:30

Sterling at Haddon Township, 5:30

West Deptford at Woodbury, 5:30

Haddonfield at Audubon, 7

Gateway at Haddon Heights, 7

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Moorestown Friends at Westtown, 5:30

OLYMPIC CONFERENCE AMERICAN

Washington Township at Cherry Hill East, 3:45

TRI-COUNTY CONFERENCE

Highland at GCIT, 5:30

Glassboro at Kingsway, 5:30

Schalick at Delsea, 7

Deptford at Williamstown, 7

Gloucester Catholic at Clearview, 7

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville at Salem, 5:30

Gloucester at Pitman, 7

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected