Thursday, April 17, 2014
Inquirer Daily News

S. Jersey Scoreboard

Monday's Results

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Lower Cape May 48, Cape May Tech 32

CHERRY HILL EAST TOURNAMENT

Camden 49, Williamstown 33

Cherry Hill East 57, Highland 55

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro 78, Audubon 57

NONLEAGUE

Overbrook (N.J.) 61, Vineland Prep 59 (OT)

Florence 43, Seneca 36

Haddon Township 40, Cinnaminson 36

Palmyra 66, Delran 62

Pitman 66, Gloucester Catholic 38

Rancocas Valley 66, Winslow Township 46

Doane Academy 69, Riverside 56

Holy Cross at St. Joseph, ppd.

Bishop Eustace 67, Woodbury 34

Girls' Basketball

ANDREW ALAMENO MEMORIAL GIRLS ISLAND CHAMPIONSHIP

Wildwood Catholic 48, Wildwood 39

BOARDWALK CLASSIC SHOWCASE

Timber Creek 58, Lower Cape May 48

HOLIDAY TOURNAMENT

Woodbury 59, GCIT 41

TRI-COUNTY CONFERENCE CLASSIC

Pennsville 28, Schalick 22

NONLEAGUE

Haddon Township 50, Cinnaminson 27

Woodrow Wilson 88, Camden 22

Audubon 47, Riverside 39

New Egypt 40, Camden County Tech 16

Paul VI 32, Bishop McDevitt 30

Holy Cross 68, Conwell-Egan 46

Wrestling

COLONIAL CONFERENCE

Paulsboro 55, Haddonfield 6

NONLEAGUE

Westampton Tech/BCIT 75, Willingboro 6

Rancocas Valley 44, Westampton Tech/BCIT 33

Paul VI 37, Winslow Township 33

Seneca 55, Bishop Eustace 21

Audubon 57, Sterling 18

Collingswood 54, Camden Catholic 17

West Deptford 46, Haddon Township 19

Boys' Basketball Boxes

Boardwalk Classic

Lower Cape May 17 9 10 12 - 48

Cape May Tech 2 4 12 14 - 32

LCM: Kevin Bryson 11, Dom Catanosa 6, Kyle Hood 2, Miles Kline 7, Cody Lambert 8, Jack Von Savage 4, Shane Szubski 10.

CMT: Mark Ehrhardt 6, Jahlin Harris 3, James Holmes 4, Connor Kennedy 4, Alonzo Love 6, AJ Pastor 4, Montell Pitt 5.

Cherry Hill East Tourn.

Camden 11 16 13 9 - 49

Williamstown 20 4 5 4 - 33

C: Brad Hawkins 13, Rasool Hinson 10, Jamal Holloway 15, Jamil Maddred 2, William McCants 9.

W: T.J. Booth 13, Dylan Convery 3, Faintiluf 2, Kendall Fearn 5, On-nir Kendall 10.

Highland 8 19 14 14 - 55

Cherry Hill East 24 13 6 14 - 57

H: NaQuan Council 22, Jerome Furlow 10, Akoni Henley 4, Marcus Jones 17, Christian Scafidi 2.

CHE: Phil Cunha 8, Timmy Perry 22, Jake Silpe 13, Austin Wetzler 14.

Nonleague

Doane Academy 17 19 15 18 - 69

Riverside 12 11 13 20 - 56

DA: Marcos Baez 24, Matt Czyzewski 8, Titus Flowers 4, Tyler Heupel 5, Chase Lane 4, Chris Scott 9, Jeffrey Sterling 15.

R: Dakota Fenton 10, Jake Graham 11, Josh Graham 3, Sam Guckin 2, Claudius LaFond 17, John McFadden 5, Jake Stockton 3, Brad Urwiler 5.

Gloucester Catholic 5 8 16 9 - 38

Pitman 21 14 22 9 - 66

GC: Chin Akwarandu 8, Matt Green 5, Fran Kinsey 10, Tyler Mondile 2, Matt Peoples 5, Dan Petito 2, Austin Regan 4, Alex Seccia 2.

P: Dave Collinsworth 2, Tim Delaney 18, Darnell Foreman 19, Kyle Leach 2, Matt Spicer 5, Eric Stafford 10, Tyler Wisniewski 10.

Delran 15 19 15 13 - 62

Palmyra 13 14 18 21 - 66

D: Quamir Davis 7, Tim Hunt 12, Shiv Patel 7, Collin Romero 23, Ryan Strauss 2, Deavonte Wingfield 6, Kevin Zataveski 5.

P: James Brett 8, Jomo Percell 2, Tony Perkins 2, Jaubri Shehee 13, Max Smyth 13, Sam Stephenson 3, Davon Whitfield-Gaines 25.

Winslow Township 9 9 15 13 - 46

Rancocas Valley 12 27 10 17 - 66

WT: Masner Beauplan 18, Michael Cubbage 9, Nasir Fields 2, Jaquan Hawkins 4, Judin Pierre 1, Devon Robinson 12.

RV: Vince Anfield 5, Nigel Barksdale 1, Niall Carpenter 10, Bryce Chapman 7, Nick Davidson 19, Darius Dooley 5, Keyon Dukes 2, Adam Perry 15, Brenden Ruby 2.

Seneca 9 6 10 11 - 36

Florence 8 5 13 17 - 43

S: Ryan Bradway 3, Carter Gimbel 12, Nashir Hollingshead 3, Jake Limpert 14, Alex Weightman 4.

F: Jordan Bryant 2, Marcus Lawless 7, Michael Morgan 8, Michael Muchowski 16, Javon Rankins 7, Mitchell Tanzani 3.

Cinnaminson 6 12 1 17 - 36

Haddon Township 7 11 8 14 - 40

C: Matthew Gono 7, Ryan Hanratty 1, Jack Hart 2, Brad Hawthorne 2, Jackson Merget 6, Mark Staudenmayer 4, Mason Stepnowski 12, Devin Taylor 2.

HT: Casey Boyle 5, Eric Dicresenzo 8, Jeb Howley 4, Nick Marino 10, RJ McCullough 4, Jake Mulroy 8, Andy Rust 1.

Woodbury 7 4 12 11 - 34

Bishop Eustace 26 12 19 10 - 67

W: Jeray Demby 8, Ronald Gaskins 2, Elijah Grant 4, Will Harris 2, Jamere Lynch 2, Deshean Miller 5, CJ Rochester 3, Trey Wilson 8.

BE: Anthony Biello 2, Brandon Cazan 16, Mike Cohen 20, Flo DaSilva 12, Sean Dumele 2, Conor McLaughlin 7, Eric Sobocinski 6, Isiaha Wingfield 2.

Girls' Basketball Boxes

Boardwalk Classic

Lower Cape May 18 11 5 14 - 48

Timber Creek 13 15 14 16 - 58

LCM: Maddie Gibson 18, Lauren Holden 26, Rian Young 4.

TC: Joie Brittingham 8, Celina Foxworth 2, Desiree Furbert 8, Brittany Martin 28, Summer Pierce 2, Amanda Riiff 5, Fatimah Williams 5.

Holiday Tournament

Woodbury 20 12 13 14 - 59

GCIT 2 12 11 16 - 41

W: Zeaenna Brackett 22, Taylor Graham 17, Angela Hayes 3, Daria Holmes 7, Chanel Martin 4, Maddie Stebich 6.

G: Tori Aversa 5, Brandi Chester 5, Taylor Favinger 21, Ashley McGinn 9, Nicole Morgan 1.

Alameno Memorial Girls Island Championship

Wildwood 6 9 5 19 - 39

Wildwood Catholic 6 8 17 17 - 48

W: Jillian Freeman 3, Jess Freeman 18, Mackenzie Huber 4, Mackenzie McCracken 6, Leishy Reyes 8.

WC: Becky Andress 1, Kennedy Johnson 12, Katie McCallion 9, Morgan Mulholland 2, Olivia Rulon 8, Naiy Sabb 5, Danielle Sanderlin 11.

Tri-County Conference Classic

Schalick 4 7 6 5 - 22

Pennsville 4 12 6 6 - 28

P: Jordan Beals 4, Laura Esham 2, Sydney Hackett 9, Kendall Hampton 2, Alyssa Whipkey 11.

Nonleague

Conwell-Egan 8 14 13 11 - 46

Holy Cross 18 11 23 16 - 68

C: Arianna Adrian 2, Rachel Gortez 2, Jayla Hodges 15, Savannah Jordan 13, Carly McClease 2, Morgan Petito 12.

HC: Rachel Benson 6, Alliya Butts 20, Bridget Fynan 4, Mary Kiefner 4, MacKenzie Moran 10, Morgan Morrocco 10, Cassandra Skelton 9, Juliette Stockton 4, Jenna Turner 1.

Camden County Tech 4 0 4 8 - 16

New Egypt 8 10 10 12 - 40

CCT: Nigeria Crump 11, Mariah Jones 5.

NE: Jessica Andrula 2, Rebecca Bausher 2, Ashlyn Borik 3, Bridgette Buckalew 9, Emily Davis 2, Caitlyn Hughes 10, Danelle Lewis 2, Faith Weber 10.

Riverside 10 3 10 16 - 39

Audubon 12 7 11 17 - 47

R: Damaje Anderson 10, Sammy Jalkowski 2, Joannah Lim 4, Lyndsay Micucci 6, Carley Newman 14, Alix VanSciver 3.

A: Molly Furling 4, Maddie Lord 18, Erica Lord 3, Val Pineiro 12, Makenzi Reilly 2, Young 8.

Camden 4 8 7 3 - 22

Woodrow Wilson 28 25 20 15 - 88

C: Ballance 3, Justina Brent 3, Campbell 2, Alexis Garrison 7, Tiara Maldonado 2, Artesia Owens 3, Christina Sunkett 2.

WW: Shanyah Allen 22, Ciarah Bennett 13, Blackshear 2, Bush 4, Chanelle Perry 28, Pham 3, Santiago 3, Tamara Sellers 13.

Cinnaminson 4 4 7 12 - 27

Haddon Township 14 17 13 6 - 50

C: Allison Axelrod 2, Sabrina Axelrod 2, Brittany Runyen 3, Saginano 4, Naja Treadwell 13, Vanek 3.

HT: Katie Burns 8, Alasha Carr 10, Paige Dayton 2, Sarah Getzinger 8, Morgan Lenahan 10, Bella Preziosi 10, Erin Rust 2.

Bishop McDevitt 6 5 10 9 - 30

Paul VI 15 4 10 3 - 32

PV: Kristen McShane 8, Maria Owsiak 5, Simone Small 4, Aliyah Stephens 5, Kiana Ye 10.

Thursday's Schedules

Boys' Basketball

BOARDWALK CLASSIC BRACKET A

At Wildwoods Convention Center

Atlantic Tech vs. Conrad School (Del.)

BOARDWALK GEORGE BETZ BRACKET Cherokee vs. Cedar Creek, 6

BOARDWALK JAY CRAVEN BRACKET

Pleasantville vs. Lower Cape May, 2:45

COLLINGSWOOD TOURNAMENT

Salem vs. GCIT at Collingswood, noon

New Foundations at Collingswood, 2

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Lindenwold vs. King's Christian, 2:30

Solebury School at New Egypt, 5:30

WOLVERINE TOURNAMENT

At Woodstown

Pennsauken vs. Clearview, 10 a.m.

Woodstown vs. Haddon Township, noon

Girls' Basketball

Trenton Catholic at Conwell-Egan, 6:30

ATLANTIC CITY LADY VIKING CLASSIC

Pleasantville vs. Newark East Side, 5

Cedar Creek at Atlantic City, 7

BOARDWALK RAY MARTIN

At Wildwoods Convention Center

Neshaminy vs. Ocean City, 3

CHERRY HILL EAST COUGAR CLASSIC

Gloucester Catholic vs. Williamstown, 1

Camden at Cherry Hill East, 3:30

NEW EGYPT WARRIOR CLASSIC

Pinelands vs. Westampton Tech, 1

Lindenwold at New Egypt, 4

PENNSVILLE TOURNAMENT

Cumberland Christian vs. Gateway

PITMAN CLASSIC

Moorestown Friends, 7

Overbrook (N.J.) vs. Palmyra , 5

SCORE AT THE SHORE

Oakcrest at Southern Regional, 12:45

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected