Friday, April 18, 2014
Inquirer Daily News

Pennsylvania Scoreboard

Monday's Results

Boys' Basketball

NONLEAGUE

Boys' Latin 76, Roxborough 46

High School of Future 62, Kensington 60

Martin Luther King 78, Paul Robeson 34

Palumbo 69, Masterman 42

Del-Val Charter 56, West Philadelphia 54

Conwell-Egan 61, Council Rock South 42

Roman Catholic 90, Sankofa Freedom 56

Math, Civics & Sciences 57, Council Rock North 41

Valley Forge 66, Barrack Hebrew 43

Octorara 61, Pequea Valley 42

Girls' Basketball

PENN-JERSEY LEAGUE

Girard College 50, City Center 5

TRI-COUNTY LEAGUE

West-Mont Christian 47, Mercy Vocational 32

Perkiomen School 54, Del-Val Friends 8

Barrack Hebrew 45, Woodlynde 25

NONLEAGUE

Engineering & Science 49, Simon Gratz 41

Solebury School 70, N.J. United Christian 33

Mastbaum 26, Kensington 17

Math, Civics & Sciences 58, Mastery South 33

Franklin Towne Charter at Truman, ppd.

Bodine 42, Hallahan 39

Friends' Central 37, Little Flower 35 (OT)

Collegium Charter 31, Renaissance Academy 21

Wrestling

Germantown Friends 55, Conwell-Egan 12

Germantown Friends 42, Southern 18

Boys' Basketball Boxes

Nonleague

Boys' Latin 21 14 24 17 - 76

Roxborough 13 11 6 16 - 46

BL: Pasquale Brinasco 18, Jamar Brisbon 13, Leo Gardner 10, Jahmar Green 9, Presley 7, Emar Saaba 13, Gus Sephes 2, Naim Walton 4.

R: Tony Brown 15, Austin Daniels 5, Matt Harris 8, Dashon Henley 1, Romello Holland 10, Tyere Marshall 3, Keyonne Parker 3, Nyree Terrell 1.

High School of Future 16 5 27 14 - 62

Kensington 25 15 13 7 - 60

HSoF: Justin Garland 3, Nick Miles 5, Dominick Morales 25, Idriys Muhammad 16, Keyohn Palmer 4, Chancy Scott 7, Keith Tate-Sumpter 2.

K: Kendale Brisbom 4, Isaiah Hill 12, Marcus Jamison 2, Jerrell Richardson 15, Andrew Singleton 19, Brandon Young 8.

Math, Civics & Sciences 14 11 14 18 - 57

Council Rock North 4 13 9 15 - 41

MC&S: Nazeer Bostick 7, Samir Doughty 17, Keith Griffin 2, Terquin Mott 8, Lou Myers 10, Mike Watkins 13.

CRN: Kosyla 2, Madison 8, Margolis 2, Rowland 15, S.Nowmos 5, T.Nowmos 2, Nick Williams 7.

Paul Robeson 6 12 7 9 - 34

Martin Luther King 16 24 27 11 - 78

PR: Juan Clark 3, Ramond Clocuh 2, Ross Coley 3, Leron Epps 5, Jihaad Fluellen 2, Malik Harris-King 9, Jahir Lee 1, Maurice Saunders 1, Maurice Smith 8.

MLK: Zaki Al-Amin 2, Greg Bennett 17, Sammy Foreman 15, Tyheem Harmon 7, Jabri McCall 8, Brandon McNair 4, Chase Rogers 9, Rasool Samir 2, Jahmir Taylor 14.

Palumbo 14 27 19 9 - 69

Masterman 7 13 5 17 - 42

P: Shamar Campbell 2, Mike Chau 16, Samad Dawson 6, Anwar Epps 15, Jason Kinning 4, Rafik McCleary 4, Shafi Meachum 22.

M: Ahmen El-Hassan 2, Jackson Foltz 5, Justin Murray 7, Jacob Nelson 2, Liam Shanahan 12, Jesse Turkson 7, Greg Whitehorn 1, Jack Winner 6.

West Philadelphia 14 17 14 9 - 54

Del-Val Charter 17 17 12 10 - 56

WP: Bardlavens 5, Harper 12, King 2, Malone 2, Shive 10, Strand 8, Tart 15.

DC: Shahid Adams 10, Ahmad Gilliam 2, Karl Lewis 5, Kaleem Lovelace 8, Bysil Northern 6, Dwine Walls 12, Clayton Wolfe 13.

Valley Forge 7 12 28 19 - 66

Barrack Hebrew 5 11 16 11 - 43

VF: Mohammad Camara 3, Darius Daniels 23, Andrew Jackson 2, Elijah Miner 11, Daymar Rosser 16, Aaron Still-Lock 11.

BH: Corey Barnett 2, Elliot Bernstein 10, Jack Kolansky 5, Martin 5, Riech 2, Sammy Turk-Tolub 2, Ari Yosef 14, Zlotnick 3.

Conwell-Egan 17 11 20 13 - 61

Council Rock South 0 14 7 21 - 42

C: Vinny Dalessandro 4, Stevie Jordan 11, Ib Kamara 2, Sean Kelly 14, Chase Kumor 11, LaPri Pace 12, James Thompson 7.

CRS: Dean Blank 12, Will Faccenda 4, Eric Gallo 4, Gross 8, Dan Kockett 2, Mike Stock 8, Tom Townson 2, Jack Wheatley 2.

Sankofa Freedom 12 9 15 20 - 56

Roman Catholic 24 21 23 22 - 90

SF: Justin Anson 8, Naseem Brown 5, Jordan Edelen 2, Nasir Johnson 5, Ra'Shawn Ladson 3, Stephon 5, Verland Wayns 3, Anthony Wright-Downing 25.

RC: Tony Carr 6, Marquise Coleman 2, Shep Garner 16, Jamir Holbrook 15, Rashann London 12, Carnell McGirt 10, Paul Newman 3, Deandre Pilmer 4, Manny Taylor 17, TreVaughn Wilkerson 5.

Octorara 20 13 16 12 - 61

Pequea Valley 14 5 8 15 - 42

O: Tarojae Brake 15, Andrew Forman 5, Arnold Middleton 9, Jackson Ray 4, Nate Reynolds 2, Terrel Thompson 5, Devante White 21.

PV: Feltzous 6, Lindquist 10, Miller 10, Neff 13, Zimmerman 3.

Girls' Basketball Boxes

Penn-Jersey League

City Center 2 2 0 1 - 5

Girard College 14 6 14 16 - 50

GC: Capri Bellinger 2, Rashae Benvow 6, Tiyanna Brown 2, G'Mrice Davis 18, Taylor Gould 4, Kapria Powell-Stewart 8, Brianna Smith 8, Sierra Walker 2.

Tri-County League

Barrack Hebrew 6 18 13 8 - 45

Woodlynde 10 2 6 7 - 25

BH: Einhorn 2, Tali Glickman 4, Dria Guitereez 4, Oppenheimer 2, Rauter 8, Shoulson 8, Stew 4, Thevliu 13.

W: Christa Deckman 4, Nikki Goldman 2, Maya Holloway 2, Mary Pawlicki 2, Alana Phillips 2, Julia Plousis 2, Michaela Trusk 11.

Perkiomen School 25 6 8 15 - 54

Del-Val Friends 2 5 0 1 - 8

PS: Gillian Albanese 4, Destinee Ashteimer 4, Kristen Burdo 9, Hannah Chiesa 2, Meredith Davey 2, Steph Falcone 8, Mindi Gallagher 2, LauraVetter 6, Nicole Pupillo 17.

DF: Julia Ennis 5, Cordelia Faass 1, Hope Lynch 2.

West-Mont Christian 18 14 9 6 - 47

Mercy Vocational 4 2 7 19 - 32

WC: Christy Chen 2, Jocelyn Halliley 2, Sophia Halliley 6, Julia Klenska 5, Jenny Lenko 6, Julia Miller 12, Angel Palumbo 2, Kylie Stimson 12.

MV: Brittany Bucher 4, Nykia Richardson 15, Essence Shaw 13.

Nonleague

N.J. United Christian 10 6 9 8 - 33

Solebury School 21 16 24 9 - 70

NUC: K. Cointot 2, A. Donaldson 4, E. Mayberry 2, M. McKeon 24, S. Rappaport 1.

SS: Maya Brewington 14, Denia Campbell 18, Leauna Chisolm 6, Hadiyyah Graves 5, Clover Stieve 21, Carol Wright 6.

Mastery South 3 9 13 8 - 33

Math, Civics & Sciences 16 11 15 16 - 58

MS: Crooks 12, Demony 2, Deosrey 3, Figueroa 6, Howell 3, Johnson 7.

MC&S: Bianca Dunn 18, Kyesha Fields 30, Ollisha Fisher 3, Imani Kerrin 5, Nyjah Solomon 2.

Little Flower 4 8 10 8 5 - 35

Friends' Central 4 13 7 6 7 - 37

LF: Caleigh Gallagher 2, Rosemary Hannah 6, Meghan Petroski 14, Morgan Power 2, Brianna Reith 2, Colleen Trahey 4, Alaina Zeroff 5.

FC: Lisa Bernstein 6, Larissa Carroll 1, Zoe Ginsberg 3, Iyanna McCurdy 11, Avital Schweitzer 5, Mikayla Vaughn 11.

Bodine 6 7 10 19 - 42

Hallahan 11 4 10 14 - 39

B: Asazina Cooper 5, Tiana Garvin 10, Jaicquendolyn Hosey 3, Sydney Mitchell 10, Sherrie Rucker 14.

H: Alyssandra Brown 7, Dee Dupree 10, Bridget Miller 1, Alynn Phelan 10, Harriot Rowan 6, Kate Shields 2, Bridget Stermel 3.

Collegium Charter 7 10 6 8 - 31

Renaissance Academy 4 8 4 5 - 21

CC: Maimuna Kenneh 17, Lillian Rowelll 7, Khya Washington 6, Akina Wollie 1.

RA: Anna Algeo 10, Kaylah Andrews 4, Alayna Dunham 1, Liana McMahon 4, Tatyana Rucker-Henderson 2.

Simon Gratz 6 6 16 13 - 41

Engineering & Science 10 10 16 13 - 49

SG: Allen 3, Barrnetta 5, Fromster 2, Brianna Jenkins 19, Lewis 9, Mont 1, Williams 2.

E&S: SaVohn Felder 2, Shana Owen 15, Mya Patton 4, Selena Seng 2, Aaliyah Worley 26.

Mastbaum 0 8 12 6 - 26

Kensington 0 6 6 5 - 17

M: Jazlyn Chavis 6, Erika Daughtry 15, Ellana Gaines 5.

K: Sonia Cortez 5, Dajha Gladney 4, Yamaira Rivera 8.

Tuesday's Schedules

Boys' Basketball

CENTRAL LEAGUE

Radnor at Conestoga, 7

Lower Merion at Haverford High, 7:30

Strath Haven at Upper Darby, 7:30

Harriton at Ridley, 7:30

Springfield (D) at Garnet Valley, 7:30

Marple Newtown at Penncrest, 7:30

CHES-MONT LEAGUE

West Chester East at Kennett, 7:15

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

George School at Friends Select, 4

Shipley at Academy of New Church, 5:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Spring-Ford at Perkiomen Valley, 7:30

Pope John Paul II at Pottsgrove, 7:30

Owen J. Roberts at Boyertown, 7:30

Pottstown at Upper Perkiomen, 7:30

PUBLIC LEAGUE DIVISION A

Constitution at Frankford

PUBLIC LEAGUE DIVISION B

Sankofa Freedom at Southern

Boys' Latin at Freire Charter

Fels at Bartram

Sankofa Freedom at Esperanza, 3:15

Washington at Engineering & Science, 3:15

Prep Charter at Simon Gratz, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION C

Robeson at Lincoln, 3:15

Northeast at Sayre, 3:15

Overbrook (Pa.) at Olney, 3:15

PUBLIC LEAGUE DIVISION D

Kensington at Mastbaum, 3:15

Palumbo at World Communications, 3:15

Swenson at Mariana Bracetti, 3:15

New Media Charter at Bodine, 3:15

Roxborough at Edison, 3:15

Randolph at Franklin Towne Charter, 3:45

PUBLIC LEAGUE DIVISION E

Parkway Northwest at GAMP

Science Leadership at CAPA

Elverson at Rush, 3:15

Parkway West at High School of Future, 3:15

Maritime Academy at Masterman, 3:15

CAPA at Maritime Academy, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Del-Val Friends at Barrack Hebrew, 3:45

Kimberton Waldorf at Renaissance Academy, 4

NONLEAGUE

Palmer at Ben Franklin, 3:15

Friends' Central at Episcopal Academy, 3:45

Abington Friends at Penn Charter, 3:45

Collegium Charter at Moyer Academy (Del.), 4

Mastery Charter North at Mercy Vocational, 4

Devon Prep at Calvary Christian, 5

Sanford (Del.) at Westtown, 5:15

Phelps at Germantown Academy, 5:15

Interboro at Neshaminy, 7

William Tennent at Pennridge, 7

Upper Dublin at Central Bucks East, 7

Methacton at Souderton, 7

Christopher Dock at Quakertown, 7

Upper Moreland at Bonner-Prendergast, 7

Abington at LaSalle, 7

Archbishop Wood at Bethlehem Catholic, 7

Bristol at Plumstead Christian, 7

Phil-Mont Christian at Calvary Baptist, 7

Morrisville at New Hope-Solebury, 7

Jenkintown at Springfield (M), 7

Sun Valley at Academy Park, 7

Archbishop Ryan at Bishop Shanahan, 7

W.C. Henderson at Unionville, 7:15

West Chester Rustin at Downingtown West, 7:15

Hatboro-Horsham at Allentown C. Catholic, 7:30

Pequea Valley at Oxford, 7:30

Girls' Basketball

CATHOLIC ACADEMIES

Merion Mercy at Villa Joseph Marie, 5:15

Gwynedd-Mercy at Nazareth Academy, 5:15

Mount St. Joseph at Sacred Heart (Pa.), 5:15

St. Basil at Villa Maria, 5:15

CENTRAL LEAGUE

Ridley at Harriton, 7

Conestoga at Radnor, 7

Haverford High at Lower Merion, 7

Penncrest at Marple Newtown, 7

Strath Haven at Upper Darby, 7:30

Garnet Valley at Springfield (D), 7:30

FRIENDS SCHOOLS LEAGUE

Friends Select at George School, 4

Academy of New Church at Shipley, 4

INTER-AC LEAGUE

Notre Dame at Agnes Irwin, 3:45

Baldwin at Penn Charter, 3:45

Episcopal Acad. at Germantown Acad., 3:45

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Boyertown at Owen J. Roberts, 7:30

Pottsgrove at Pope John Paul II, 7:30

Upper Perkiomen at Pottstown, 7:30

NONLEAGUE

Reading at Chester

West Catholic at Penn Wood

Girard College at Jenkintown

Roxborough at Bensalem, 3:15

Martin Luther King at Germantown Friends, 3:45

W.C. Henderson at Chichester, 4

Tatnall at Westtown, 4

Calvary Baptist at Phil-Mont Christian, 4

Abington Friends at Lansdale Catholic, 5:30

Imhotep Charter at Chester, 5:30

Lower Moreland at Morrisville, 6

New Hope-Solebury at Upper Moreland, 7

Pequea Valley at Oxford, 7

West Chester Rustin at Cardinal O'Hara, 7

Downingtown West at North Penn, 7

Academy Park at Sun Valley, 7

Methacton at Cheltenham, 7

Central Bucks East at Upper Dublin, 7

Neshaminy at Central Bucks West, 7

Truman at Hatboro-Horsham, 7

Central Bucks South at Council Rock South, 7

Conwell-Egan at Council Rock North, 7

Kennett at West Chester East, 7:15

Downingtown East at Phoenixville, 7:30

Avon Grove at Interboro, 7:30

John Dickinson at Octorara, 7:30

Wrestling

CENTRAL LEAGUE

Upper Darby at Conestoga, 7

NONLEAGUE

Notre Dame at Penn Charter, 3:45

Malvern Prep at Academy of New Church, 3:45 Delco Christian at Acad. of New Church, 3:45

Glen Mills at Haverford School, 4

Pennsbury at Downingtown East, 7

Wednesday's Schedules

Boys' Basketball

BICENTENNIAL CONSTITUTION

Delco Christian at Morrisville, 7

CATHOLIC LEAGUE

Lansdale Catholic at Neumann-Goretti, 7

NONLEAGUE

Episcopal Academy at Hill School, 3:45

St. Joseph's Prep at Malvern Prep, 3:45

Boys' Latin at Haverford School, 3:45

Friends' Central at Perkiomen School, 5:30

Phil-Mont Christian at Christian Academy, 6

Acad. of New Church at St. Benedict's, 6:30

Holy Ghost Prep at Council Rock North, 7

Truman at Chichester, 7

Central Bucks West at Cheltenham, 7

Plymouth Whitemarsh at Archbishop Carroll, 7 MaST Charter at Plumstead Christian, 7

Springfield (M) at Lower Moreland, 7

Reading at Coatesville, 7:15

Lancaster McCaskey at Chester, 7:30

Girls' Basketball

BICENTENNIAL INDEPENDENCE

Christopher Dock at MaST Charter, 5:30

PIONEER ATHLETIC CONFERENCE

Perkiomen Valley at Spring-Ford, 7:30

PUBLIC LEAGUE

Mastery South at Prep Charter, 3:15

Overbrook (Pa.) at Mastery Charter N., 3:15

Mastbaum at Dobbins, 3:15

Mariana Bracetti at Engineering & Science, 3:15

Freire Charter at Bodine, 3:15

Palumbo at Franklin Learning Center, 3:15

Del-Val Charter at Rush, 3:15

PUBLIC LEAGUE AAAA

Bartram at Central, 3:15

Girls High at Franklin Towne Charter, 3:15

Southern at Lincoln, 3:15

Washington at Martin Luther King, 3:15

Fels at Olney, 3:15

Edison at Simon Gratz, 3:15

Frankford at Kensington, 3:15

TRI-COUNTY LEAGUE

Woodlynde at West-Mont Christian

Perkiomen School at Barrack Hebrew, 5

NONLEAGUE

Randolph at Roxborough, 3:15

City School at Mercy Vocational, 3:45

Penn Charter at Shipley, 4

Springside Chestnut Hill at Peddie School, 4

Springfield (M) at William Tennent, 5

Phila. Academy Charter at Hallahan, 5

Delco Christian at Baldwin, 5:15

Friends' Central at Hill School, 5:30

Plymouth Whitemarsh at Pennridge, 7

Phoenixville at Kennett, 7:15

Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected