Plymouth Whitemarsh's Bond named AP Class AAAA POY

Jaylen Bond of Plymouth Whitemarsh is the Associated Press Class AAAA player of the year and led a Southeastern Pennsylvnia sweep.

Juan'ya Green of Archbishop Carroll (AAA), Amile Jefferson of Friends' Central (AA) and Rakeem Christmas of Academy of the New Church (A) were also named players of the year.

Larry Yarbray of Chester was named AAAA coach of the year and Imhotep Charter's Andre Noble is coach of the year in AA.

The All-State Teams

The Associated Press' Pennsylvania all-state boys' basketball teams, as chosen by a statewide panel of sportswriters. Includes school, height, class and scoring average.

CLASS AAAA

First Team

Ryan Arcidiacono, Neshaminy, 6-4, Jr., 20.4

Jaylen Bond, Ply. Whitemarsh, 6-7, Sr., 19.0

Aaron Brown, Penn Wood, 6-5, Sr., 19.0

Darrun Hilliard, Beth. Liberty, 6-5, Sr., 19.8

Kelvin Parker, York, 6-4, Sr., 19.7

Devin Thomas, Central Dauphin, 6-8, Jr., 21.4

Player of the Year: Jaylen Bond, Plymouth Whitemarsh

Coach of the Year: Larry Yarbray, Chester

Second Team

Cory Blake, W.C. Rustin, 6-4, Sr., 16.0

Jalen Cannon, Allentown Allen, 6-5, Sr., 20.0

Devon Cottrell, Gateway, 6-7, Sr., 18.1

Anthony Dallier, North Allegheny, 6-6, Jr., 24.0

Eddie Mitchell, La Salle, 6-0, Sr., 16.1

Aaron Morgan, Council Rock North, 6-0, Jr., 14.6

Terry Turner, Scranton, 6-7, Jr., 17.1

Third Team

Tynell Fortune, Pocono Mt. West, 5-9, Sr., 20.0

Four McGlynn, Dallastown, 6-1, Sr., 23.8

Maurice Nelson, Chester, 5-11, Sr., 13.8

Jordan Swauger, Hollidaysburg, 6-3, Sr., 19.3

Geno Thorpe, Shaler, 6-3, Soph., 17.5

Erikk Wright, Chester, 6-3, Jr., 10.8

Mike Zangari, Red Land, 6-91/2, Jr., 18.7

CLASS AAA

First Team

Lamin Fulton, Neumann-Goretti, 5-9, Sr., 15.5

Juan'ya Green, Archbishop Carroll, 6-3, Sr., 20.8

Mike Lamberti, South Fayette, 6-6, Sr., 18.9

Micah Mason, Highlands, 6-3, Jr., 34.0

Andrew Nicholas, Eastern York, 6-6, Sr., 21.4

Jerrell Wright, Dobbins Tech, 6-8, Sr., 20.0

Player of the Year: Juan'ya Green, Arch. Carroll

Coach of the Year: Adam Kaufman, Montour

Second Team

Muhammad Ali Abdur-Rahkman, Allentown Central Catholic, 6-3, Fr., 14.0

Peter Alexis, Holy Redeemer, 6-11, Sr., 20.5

John Davis, Neumann-Goretti, 6-4, Soph., 13.4

A.J. Dean, Susquehanna Twp., 6-4, Sr., 21.0

Joe Getz, Archbishop Wood, 6-0, Sr., 21.0

Brendan Kilpatrick, Malvern Prep, 6-5, Jr., 16.2

Josh Valentic, Trinity, 6-5, Sr., 30.3

Third Team

Lamont Clark, Octorara, 5-10, Sr., 15.5

Luke Gallaher, Forest Hills, 6-0, Sr., 24.2

Derrick Stewart, Neumann-Goretti, 6-5, Jr., 11.7

Austin Tillotson, Eastern York, 6-0, Sr., 13.9

Phil Wenger, Lancaster Catholic, 6-1, Sr., 12.6

Devin Wilson, Montour, 6-3, Soph., 12.6

Pat Zedreck, South Fayette, 6-0, Sr., 15.5

CLASS AA

First Team

David Appolon, Imhotep Charter, 6-3, Sr., 10.3

Devin Coleman, Friends' Central, 6-3, Sr., 15.6

Amile Jefferson, Friends' Central, 6-8, Jr., 17.7

Sheldon Jeter, Beaver Falls, 6-7, Jr., 24.9

Daniel Ochefu, Westtown, 6-9, Jr., 16.0

Ameen Tanksley, Imhotep Charter, 6-5, Sr., 12.7

Player of the Year: Amile Jefferson, Friends' Central

Coach of the Year: Andre Noble, Imhotep Charter

Second Team

Erik Copes, Imhotep Charter, 6-8, Sr., 7.8

Jimmy Hammer, Germantown Ac., 6-2, Sr., 19.5

Ky Howard, Shipley School, 6-3, Sr., 18.9

Cam Johnson, Monessen, 6-6, Sr., 12.5

Jerry Kincel, Riverside, 6-2, Jr., 22.3

Kevin Montminy, Penns Valley, 6-3, Sr., 21.5

Jesse Reed, Greensburg C. Cath., 6-5, Sr., 18.5

Third Team

Tommy Armillay, Riverside, 6-3, Sr., 15.3

Tyler Bogaczyk, Loyalsock, 6-5, Sr., 18.0

Matt Brozewicz, Seneca, 6-4, Sr., 27.7

Brady Burke, Pine Grove, 6-5, Sr., 14.8

Rich Hoskins, Comm. Tech, 6-1, Jr., 14.2

Zach Vigneault, Central Cambria, 6-1, Sr., 28.5

Pete Yingst, Hanover, 5-10, Sr., 22.8

CLASS A

First Team

Rakeem Christmas, Ac. New Church, 6-9, Sr., 9.4

Savon Lloyd-Goodman, Ac. of New Church, 6-5, Jr., 13.4

Donovon Jack, Reading C. Catholic, 6-9, Jr., 16.2

Chaquille Pratt, Lincoln Park, 6-3, Sr., 22.7

Jabril Trawick, Abington Friends, 6-5, Sr., 20.4

Damien Williams, Phelps, 6-5, Jr., 16.1

Player of the Year: Rakeem Christmas, Academy of the New Church

Coach of the Year: George Yokitis, Vincentian

Second Team

Warren Dogan, Math, Civics & Sciences, 6-2, Sr., 12.5

Dylan Gravatt, Rocky Grove, 6-4, Sr., 21.9

Xavier Harris, Constitution, 6-5, Sr., 14.6

Wes Lyons, Millville, 6-5, Sr., 27.6

Daiquan Walker, Constitution, 6-1, Jr., 17.7

Devontae Watson, Lincoln Park, 6-10, Jr., 16.0

Jeremiah Worthem, Math, Civics & Sciences, 6-6, Soph., 14.8

Third Team

Luke Berguson, Mansfield, 6-3, Sr., 18.1

John Bray, Vincentian, 6-4, Sr., 19.2

Craig Ciranni, Homer-Center, 6-4, Sr., 23.9

Marcus Dawkins, Reading C. Cath., 6-3, Sr., 14.2

Cameron Hinkel, Greenwood, 6-3, Sr., 15.0

Markeith Mont, World Comm., 6-5, Sr., 17.1

Howard Sellars, Church Farm, 6-0, Soph., 15.0