S. Jersey Scoreboard
Yesterday's Results Wrestling JACK WELCH DUALS Championship Delran 42, Schalick 33 Other Rounds Delran 37, Lower Cape May 21 Delran 42, Newton 24
Yesterday's Results
Wrestling
JACK WELCH DUALS
Championship
Delran 42, Schalick 33
Other Rounds
Delran 37, Lower Cape May 21
Delran 42, Newton 24
Schalick 49, Moorestown 22
Moorestown 36, Whitehall 32
Moorestown 36, Christian Brothers Ac. 28
Haverford 43, Wilmington Friends 33
Highland 39, Nottingham 37
Hamilton West 36, Palmyra 28
Highland 57, Hamilton West 21
Haddonfield 51, Haverford 24
Whitehall 37, Lower Cape May 30
Riverside 48, Wilmington Friends 36
Newton 34, Christian Brothers Ac. 30
Christian Brothers Ac. 37, Lower Cape May 29
Haddonfield 46, Highland 27
Wilmington Friends 56, Palmyra 18
Nottingham 56, Riverside 25
Nottingham 51, Haverford 29
Haddonfield 69, Palmyra 11
Newton 36, Williamstown 26
Schalick 40, Williamstown 22
Riverside 42, Hamilton West 28
Williamstown 42, Whitehall 21
BURLINGTON COUNTY LEAGUE
Burlington Township 45, Bordentown 27
Burlington City 37, Pemberton 27
Bordentown 48, Pemberton 25
Burlington Township 52, Burlington City 20
Bordentown 39, Burlington City 31
Burlington Township 53, Pemberton 12
Holy Cross 64, Trenton Catholic 3
Holy Cross 38, Willingboro 36
COLONIAL CONFERENCE
Collingswood 44, Sterling 18
OLYMPIC CONFERENCE
Triton 46, Washington Township 22
Triton 57, Paul VI 12
Triton 66, Camden 15
Camden Catholic 65, Lenape 9
Lenape 51, Winslow Township 24
Timber Creek 32, Cherokee 28
Cherokee 43, Pennsauken 25
Eastern 40, Seneca 30
Seneca 57, Cherry Hill West 18
Eastern 61, Cherry Hill West 9
TRI-COUNTY CONFERENCE
Overbrook 66, Glassboro 6
Clayton 38, Overbrook 36
Clayton 53, Glassboro 17
CAPE-ATLANTIC LEAGUE
Egg Harbor Township 39, Vineland 30
Hammonton 51, Mainland 19
Hammonton 34, Middle Township 21
Middle Township 44, Mainland 29
NONLEAGUE
Shawnee 54, Haddon Heights 24
Kittatinny 38, Kingsway 25
Northern Burlington 36, Delsea 30
Pennsville 47, Millville 21
Collingswood 48, Vineland 20
Sterling 48, Vineland 24
Egg Harbor Township 44, Sterling 24
Hammonton 55, Bishop Eustace 15
Mainland 50, Bishop Eustace 30
Holy Cross 40, Ocean City 35
Paulsboro 57, Absegami 13
Seneca 48, Buena 18
Eastern 37, Buena 24
Cinnaminson 33, Clearview 24
Buena 65, Cherry Hill West 11
Overbrook 48, Willingboro 26
Clayton 60, Lindenwold 9
Glassboro 42, Lindenwold 30
Overbrook 57, Lindenwold 21
Swimming
COED
Deptford 101, Gloucester 75
(D: Carissa Branson won the 200 IM and 500 freestyle; Christian Nate won the 50 freestyle and 100 freestyle)
GIRLS
Washington Township 130, Cherokee 55
(Cassie Cregar won the 100 fly in 1:02.68 and 500 free in 5:15.26; Jamie Noonan won the 200 IM in 2:15.62 and 100 back in 1:03.23)
Cherry Hill East 122, Rancocas Valley 64
(CHE: Hailey Shore won the 50 free in 26.27 and 100 back in 1:05.58; Lauren Faykes won the 200 IM in 2:18.09 and 500 free in 5:30.19)
Fencing
BOYS
Moorestown Friends 18, Lawrenceville Prep 9
(MF: John Chierici and Ryan Kirkpatrick each went 3-0 in the saber; Philip Butler and Andrew Malik each went 3-0 in the foil; Paul Gray went 2-0 in the foil)
GIRLS
Lawrenceville Prep 15, Moorestown Friends 12
(MF: Alicia Gurrieri went 3-0 in the saber)
Boys' Basketball Line Scores
N.J. CLASSIC
Washington991712-47
Cherokee21161514-66
W: Naheem Anderson 9, Miguel Bocachica 16, Andrew Goodman 7, Damon Harper 7, Will McFillin 5, Andrew Porter 3.
C: Clarence Jackson 21, Christian Jordan 2, Lynell Payne 6, Ronson Quick 12, Scott Spieker 15, Richie Tarr 10.
SPBPN NEW JERSEY CLASSIC
Pemberton22181230-82
Schalick11192019-69
P: Rodney Brown 5, Tyquan Curtis 30, Thorn Felder 18, Casey Greene 12, David Thompson 4, A.J. Vasvari-Toke 3, Chris Walker 10.
S: Andrew Badger 3, Terry Boone 2, Justin Breaker 13, Timmy Breaker 17, Matt Kates 10, Anthony Reese 2, Howie Ryan 12, Jeremy Simkins 10.
Camden Academy Charter10111214-47
Burlington City24252622-97
CAC: Eric Bailey 2, Giverson Colon 9, Tariq Deeds 3, George Dobbs 12, Matthew Martinez 1, Donald Owens 6, Rivera 5, Robert Robertson 6, Arryn Trader 3.
BC: Zakiee Chatmon 11, Conaway 5, Kris Corry 14, Julian Corry 2, Xavier Ferguson 9, Max Hay 4, Taron Ingram 10, Andrew Kasper 6, Raven McCurry 14, Najee Mitchell 5, Irvin Nunez 2, Derrick Price 13, Dana Tull 2.
BURLINGTON COUNTY LEAGUE
Delran215416-37
Riverside1116919-55
D: Anthony Carter 2, Ryan Gaven 5, Brady Halligan 12, Will Murray 16, Nick Scaramazza 2.
R: Brandon Canty 20, Tony Caruso 6, A.J. Drewke 2, David Laury 15, Jeremy Leek 4, Tom Schultice 2, Scott Snow 3, Mike Wasco 3.
CAPE-ATLANTIC LEAGUE
Atlantic City1612722-57
Holy Spirit14141021-59
AC: Darnell Davis 25, Jamal Edwards 15, Leavander Jones 2, John White 15.
HS: B.J. Bailey 15, Ryan Brooks 10, Brian Crilley 17, Matt DeSouza 3, Eric Farber 2, Preston Smith 2, Cliff Spiller 8, Anthony Taylor 2.
COLONIAL CONFERENCE
Gateway96712-34
Collingswood1030167-63
G: Paul Belcher 10, Sam Carchidi 5, Billy Gaskill 2, Tom Ippolite 8, Justin King 4, Baron Lewis 2, Kevin Quirk 1, Evan Sienkiewicz 2.
C: Tawan Austin 8, Jason Brogsdale 12, Justin Brogsdale 5, Mitchell Carsillo 3, Tyrone Mann-Barnes 15, Darnell McCargo 10, Derrick Scott 4, Cameron Walker 3, Keith Whittington 3.
TRI-COUNTY CONFERENCE
Woodstown14171112-54
Pennsville185812-43
W: Michael Gray 7, Brett Harkins 14, Erik Hollinger 4, Brian Lewis 6, Kris Schulze 12, John-Paul Swoyer 6, Carlucci Upshur 5.
P: Anthony Cafano 2, Ryan Karr 6, Mark Mecholsky 13, Joel Rios 16, Taylor Smith 6.
Gloucester Catholic891614-47
Gloucester11677-31
GC: Mike Calzonetti 3, Ryan Cass 11, Anthony Chrzanowski 2, Terence McPeak 2, Matt Riding 2, Shumeek Scott 13, Nick Shoppy 12, Kyle Wildermuth 2.
G: Wes Bucher 3, Jeremy Collins 4, Robert Filer 3, Liam James 13, Shaun Roch 8.
Haddon Heights116107-34
Williamstown1713197-56
HH: Paul Blocker 3, Kai Massaquoi 6, Rob Palmer 4, Mike Selby 2, Shawn Tindley 2, A.J. Toliver 8, Jared Vogues 6, Mike Wilson 3.
W: Justin Abraham 15, Tramar Beaman 19, Adam Biedron 3, Kevin Booth 5, Justin Chaney 2, Marcus Hampton 2, Brian Kelly 3, Mike Kohlborn 2, Fred Powell 3, Collin Whipple 2.
Wildwood1481320-55
Cape May Tech97136-35
W: James Bevins 21, Kevin Fetsick 4, Ryan Hall 5, Anthony Rivera 7, Matt Schiff 16, Marcus Wright 2.
CMT: James Coleman 9, Robby Davis 6, Tim Durstewitz 4, Gary Farrow 2, Nick Ranalli 4, Rich Thomas 2, Zach Yaroschuk 8.
Kingsway10151013-48
West Deptford1371610-46
K: Jared Flynn 5, Clifford Innis 15, Ryan Juhring 9, R.J. Page 17, Stephen Pigford 2.
WD: Pat Dougherty 5, A.J. Greenwald 14, Charlie McShane 4, Joe Melendez 2, Joey O'Neill 3, Sean Page 11, E.J. Phelps 7.
Deptford1181316-48
Timber Creek10161420-60
D: Fred Battee 6, Erv Ezell 2, Brandon Fox 15, Marcus Kersey 6, Hershal Phillips 15, Jarred Winningham 4.
TC: Jamere Briggs 2, Prince Darden 2, Charles DeWalt 2, Tyler Hines 15, Colon Johnson 2, Brien Leahey 4, Michael Martin 13, Nick Palumbo 6, Marquis Smith 13, Ron Spencer 1.
Triton76107-30
Ocean City17101814-59
T: Josh Boyd 2, Rob Coleman 2, Chaz Dyer 8, Tom Gleason 5, Doug Gleason 8, Bob Seeberger 2, Ronald Zanetich 3.
OC: John Fogarty 3, Zach French 3, Shane Gilson 4, A.J. Harris 6, Brandt Heininger 5, Brett Johnson 3, Bud Johnson 2, Devon Scioli 13, Rich Screnci 2, Trey Severs 17, Zach Wilezol 1.
Oakcrest1622810-56
Atlantic Christian1212154-43
O: Jamiel Davis 5, Jason Matthews 10, Justin Matthews 3, Alex Nelson 17, Ross Toth 17, Shavak Walker 4.
AC: Myles Coleman 4, Rob Gibbs 8, Colin Horsch 13, Marcus Hughes 2, Kelsey Jackson 10, Rob Puhalski 6.
Northern Burlington5111512-43
Haddonfield22171722-78
NB: Adeshina Adeyemo 2, Derrick Brown 6, Jarrett East-Brown 2, Ryan Gauze 16, Anthony Malvaso 8, Chrystopher Sims 3, Zak Sotomayor 4, Joe Washington 2.
H: Dave Campbell 5, Greg Console 4, Keith Hurley 12, Spencer Reed 14, Dennis Sobolewski 8, Greg Steinberger 32, T.J. Zaleski 3.
Holy Cross19101118-58
Hammonton761710-40
HC: Andorko 2, Tim Porter 2, Tony Santino 1, Karl Schmid 4, Mark Singer 4, Justin Swidowski 22, Devon Williams 23.
H: Anthony Barone 3, Mike Bertino 7, Josh Frith 7, Brandon Horsley 8, Kevin Kohr 2, Travis Washington 13.
GAMP617109-42
Cherry Hill East22171312-64
G: Laron Byrd 14, Joe Conner 4, Eric Funaro 4, Vershawn Thompson 6, Stefan Thompson 14.
CHE: Drew Berlinsky 5, Cory Gosik 18, Logan Marro 4, Ben Neehemia 2, Ali Rishad Noorzad 27, Nickolas Toloso 8.
Academy Charter (N.J.)6121324-55
Cherry Hill West2318724-72
AC(: Artis 14, Arthur Coleman 6, Fowler 4, Ludner Innocent 14, Nate Pacius 14, Abdius Pacius 3.
CHW: Sikander Ali 11, Ian Davis 25, Ernest DiBiase 2, Chris Gebhart 8, Kevin Noon 2, David Schmotzer 3, Marko Smojver 21.
Math, Civics & Science9121624-61
Lawrenceville20182119-78
MC&S: Kenny Adams 5, James Gregory 12, Eric Johnson 11, Justin Nixon 4, Tahir Royster 7, Zaahir Smith 22.
L: Braimon 8, Porter Braswell 8, Campaign 10, Galloway 13, Kelly 2, Laloda 12, Melvis Langyintuozozo 13, Vonderschmidt 12.
Northwest Prep8111322-54
Camden Catholic17131613-59
NP: Samuel Alston 6, Quavon Burrell 10, Lamont Middleton 8, Mills 5, Rodney Phelps 6, Ronnie Rodriguez 17, Kevin Williams 2.
CC: Jahseer Bronson 9, Tyler DeLecce 13, Sean Gallagher 6, Anthony Jeune 23, Mike McElhatton 4, Bob Mitchell 2, Chris Richardson 2.
Overbrook 910913-41
Lindenwold4201521-60
O: Rick Harris 4, Reggie Jackson 4, Desmond Johnson 14, Ivan Presscott 4, A.J. Seternus 8, John Velez 3, Jesse Weast 3, Greg Woodward 1.
L: Justin Aguirara 2, Tyrone Harrison 4, Ahmad Martin 6, Dwayne Pickett 6, Terrence Thorne 25, Marquel Watkins 14, Marquise Watkins 3.
Girls' Basketball Line Scores
BLUE CHIP SUPER SATURDAY SHOWCASE
Archbishop Wood12131413-52
Woodrow Wilson1010109-39
AW: Samantha Greenfield 2, Jen Maxwell 2, Alyssa Parsons 15, Taylor Peltzer 13, Ashley Robinson 9, Lisa Strack 11.
WW: Shinaa Cross 8, Kwaiyera Davis 3, Deree Fooks 16, Ossiera Monroe 2, Ebony Sellers 2, Ashley Thompson 8.
BURLINGTON COUNTY LEAGUE
Riverside41295-30
Delran12181519-64
R: Brittany Beatty 2, Erin DiMiero 10, Meghan Donnelly 4, Sarah Gorbe 5, Bridget Rossi 6, Caitlyn Schultice 2, Amanda Smith 1.
D: Lindsey Atzert 2, Ashley Austin 8, Casey Burk 12, Colleen Davis 2, Vanessa Hejnas 5, Caitlin Mahan 8, Ally Rodolico 22, Kate Simmons 2, Mary Jo Stolte 3.
Holy Cross9141519-57
Northern Burlington981025-52
HC: Steph Deisley 6, Suzanne Gilbride 5, Taylor Gilbride 2, Kara Hinkelmon 12, Michelle Lubrano 23, Steph Maurer 7, Bert Ruland 2.
NB: Jill Asay 16, Katie Carty 16, Christin Funk 9, Danielle Funk 1, Mauss 4, Kylie Walton 6.
Pemberton128513-38
New Egypt611914-40
P: Ashley Benson 5, Caitlin Bourque 1, Brittany Boyle 2, Torsha Collins 9, Jasmine Rae Francis 4, Hartman 4, Joyce Royal 13.
NE: Kelly Cameron 3, Robynn Frank 7, Carol Ann Goff 1, Kristi Martino 4, Cindy Murray 11, Stephanie Partyka 14.
OLYMPIC CONFERENCE
Cherokee1514616-51
Bishop Eustace121499-44
C: Maura Gillespie 17, Shante Graves 8, Laura Sweeney 18, Stacy Wixted 8.
BE: Stephanie Browne 6, Danielle Claybrook 9, Lindsey Hudspeth 10, Ashley Margraf 6, Ifeoma Obianwu 8, Jackie Schluth 1, Victoria Sobocinski 4.
TRI-COUNTY CONFERENCE
Cumberland81487-37
Kingsway1661212-46
C: Kayla Erianne 9, Tequila Jimenez 8, Courtney Lake 2, Jamie Matlock 2, Judy Wright 6, Lauren Wuzzardo 10.
K: Georgia Boles 2, Jessica Fromm 2, Jessica Gerald 23, DiJuana Green 6, Lacey Smith 3, Alyssa Wiggins 10.
Pennsville51095-29
Woodstown1613816-53
P: Dawn Curry 14, Kaitlyn Gaskill 2, Ashley Minch 5, Lindsay Minch 8.
W: Ashley Engel 19, Jessica Humenik 1, Beth Humenik 22, Lauren Kramme 4, Anna Perrino 6, Jackie Sayer 1.
Gloucester18101265-51
Gloucester Catholic101312116-52
G: Kelly Cerrone 9, Marisa Cooper 10, Marci Hutchinson 8, Tiffany Lewis 1, Erin MacAdams 22, Bernadette Malone 1.
GC: Chelsea Azzari 6, Kerri Corrado 2, Susie Kelly 13, Kristen Loeffler 6, Dominica Navone 2, Megan Pierman 3, Megan Shounessey 10, Alyssa Zweigle 10.
NONLEAGUE
Timber Creek1581182-44
Haddon Heights12101464-46
TC: Tasia Farmer 14, Tiffany Jones 11, Leonetti 1, Takia Matthews 3, Megan Skedzielewski 7, Lindsay Steele 8.
HH: Samantha Carter 4, Joslyn Eppright 2, Caitlin Fetter 4, Meredith Kennedy 18, Kelly Madiraca 5, Casey Orlando 9, Bridget Roney 4.
Delsea1010217-48
Woodbury1061219-47
D: Arielle Garbarino 9, Sara Gardenhire 15, Jenna Jablow 9, Stephanie Krauss 9, Aubrey Orlandini 4, Erin Shover 2.
W: Jamie Avent 2, Michelle Doran 10, Shannon Gantt 29, Sparkles Jones 1, Jasmine McHugh 2, Pipolo 3.
Haddonfield4131011-38
Camden Catholic1042217-53
H: Barrett Boychuck 11, Michalla Devlin 2, Emily Grabiak 2, Annie Maloney 11, Rheanna Oakley 4, Rachel Oakley 2, Meredith Sabatini 6.
CC: Jasmine Crew 14, Serifat Junaid 7, Allison Lane 14, Christine Matera 18.
West Deptford6926-23
Deptford4686-24
WD: Jaimie Dechen 1, Ryan Galaton 5, Jenna Lindsay 5, Kate McFetridge 5, Marlee Schramm 1, Audrey Weatherby 6.
D: Cara Bennett 5, Lauren Giles 6, Tiandra Jones 3, Samantha Morris 8, Brittany Neal 2.
Williamstown75920-41
Washington Township13161012-51
W: Grace-Ann Charles 7, Christen Glutz 4, Jen Kelly 17, Rachael Matreale 2, Ciera Moore 2, Denay Morrison 9.
WT: Allie Bassetti 2, Sheri Fort 2, Ashley Giedemann 10, Erica Jalio 4, Alyse Maiden 2, Kate Montgomery 11, Shawna Wert 9, Dana Wert 11.
Camden Academy Charter0243-9
Cherry Hill East1911129-51
CAC: Cruz 2, Dews 2, Vasquez 4, Villafane 1.
CHE: Marianna Boguski 2, Carol Desrochers 3, Melissa Dibartolomeo 4, Tori Rossi 13, Stephanie Scarpa 4, Kelly Schmitt 12, Jenny Sisholtz 4, Cat Tajeda 4, Vianca Tejada 5.
Egg Harbor Township811136-38
Clearview11958-33
EHT: Baum 12, Garrett 3, Klock 3, E.Rassman 2, T. Rassman 8, Shaner 2, Wachter 6, Wargo 2.
C: Core 2, Hogan 2, Mahan 11, Meyer 2, Teesdale 1, Toczylowski 13, Van Wagner 2.
Cape May Tech66613-31
Wildwood19291813-79
CMT: Carbone 12, Culbertson 6, Toland 2, Waddington 11.
W: Bishop 13, Bottoms 11, Connolly 2, Dozier 4, Elam 10, Green 3, Kelly 7, McNeal 14, McWade 12, Roper 3.