Pa. 2018 election: Find your congressional map district and see who's running

Pennsylvania’s new congressional map had its first showing on May 15, when voters chose the Democratic and Republican nominees for U.S. House of Representatives.

In all, 59 Democrats and 35 Republicans filed to run for the 18 seats; now, the Democrats and Republicans face off in races to represent more than 700,000 residents each.

At least eight women — seven Democrats and one Republican — secured their party’s nominations for Congress. Some of the successful primary contenders were first-time candidates.

Find full election coverage here.

Use the map below to find your congressional district under the new lines, and scroll down for a list of candidates running for your vote.

The map was drawn by the Pennsylvania Supreme Court after it overturned the previous map as an unconstitutional partisan gerrymander, saying it favored Republicans in violation of the state constitution. Those court actions sparked a nasty political and legal fight, including attacks on the court as partisan and two requests that the U.S. Supreme Court intervene. The U.S. Supreme Court and a panel of federal judges denied two separate Republican challenges to the map.

Find our full coverage of the redistricting fight here.

Pa.’s new congressional map

See who is running in each district by clicking on the map below. To find out what district you live in, make the map fullscreen by clicking the icon in the top right corner and then enter your address into the search bar.
Pa. Department of State
Staff Graphic

 

First District

Covers all of Bucks County and a portion of Montgomery County: Franconia Township (in part), Hatfield Township, Horsham Township (in part), Montgomery Township, Hatfield Borough, Lansdale Borough, Souderton Borough, and the Montgomery County portion of Telford Borough.

Candidates:

  • U.S. Rep. Brian Fitzpatrick (R)
  • Scott Wallace (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Steven Adam Bacher (D)
  • Dean Malik (R)
  • Rachel Reddick (D)

Second District

Covers Northeast Philadelphia and the River Wards, including Northern Liberties, Kensington, and Fishtown.

Candidates:

  • U.S. Rep. Brendan Boyle (D)
  • David Torres (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Michele Lawrence (D)

Third District

Covers Northwest Philadelphia, West Philadelphia, Center City, and portions of South and Southwest Philadelphia.

Candidates:

  • U.S. Rep. Dwight Evans (D)
  • Bryan Leib (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Kevin Johnson (D)

Fourth District

Covers portions of Berks County and portions of Montgomery County: Abington, Cheltenham, Douglass, East Norriton, Franconia (in part), Horsham (in part), Limerick, Lower Frederick, Lower Gwynedd, Lower Merion, Lower Moreland, Lower Pottsgrove, Lower Providence, Lower Salford, Marlborough, New Hanover, Perkiomen, Plymouth, Salford, Skippack, Springfield, Towamencin, Upper Dublin, Upper Frederick, Upper Gwynedd, Upper Hanover, Upper Merion, Upper Moreland, Upper Pottsgrove, Upper Providence, Upper Salford, West Norriton, West Pottsgrove, Whitemarsh, Whitpain, and Worcester Townships, and Ambler, Bridgeport, Bryn Athyn, Collegeville, Conshohocken, East Greenville, Green Lane, Hatboro, Jenkintown, Narberth, Norristown, North Wales, Pennsburg, Pottstown, Red Hill, Rockledge, Royersford, Schwenksville, Trappe, and West Conshohocken Boroughs.

Candidates:

  • Daniel David (R)
  • Madeleine Dean (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Shira Goodman (D)
  • Joe Hoeffel (D)
  • Mary Josephine Daley (D)

Fifth District

Covers all of Delaware County, a portion of South Philadelphia, and a portion of Lower Merion Township in Montgomery County.

Candidates:

Withdrawn or lost in the primary:

Sixth District

Covers portions of Berks County, including the City of Reading, and portions of Chester County: City of Coatesville, Birmingham Township (in part), Caln Township, Charlestown Township, East Bradford Township.

Candidates:

  • Chrissy Houlahan (D)
  • Gregory Michael McCauley, Sr. (R)

Withdrawn or lost in the primary:

Seventh District

Covers all of Lehigh and Northampton counties, and portions of Monroe County.

Candidates:

  • Martin Nothstein (R)
  • Susan Ellis Wild (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Dean Napier Browning (R)
  • David Albert Clark (D)
  • Richard David Daugherty (D)
  • Gregory Edwards (D)
  • John Morganelli (D)
  • Roger Ruggles (D)

Eighth District

Covers all of Lackawanna, Pike, and Wayne counties and portions of Luzerne County.

Candidates:

  • U.S. Rep. Matt Cartwright (D)
  • John Robert Chrin (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Robert Joseph Kuniegel (R)
  • Joseph Peters (R)

Ninth District

Covers all of Carbon, Columbia, Lebanon, Montour, and Schuylkill counties and parts of Berks, Luzerne, and Northumberland counties.

Candidates:

  • Daniel Meuser (R)
  • Dennis Wolff (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • George Halcovage Jr. (R)
  • Susan Laura Quick (D)
  • Scott Uehlinger (R)
  • Gary Steven Wegman (D)

Tenth District

Covers all of Dauphin County and portions of Cumberland and York counties.

Candidates:

  • U.S. Rep. Scott Perry (R)
  • George Scott (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Shavonnia Corbin-Johnson (D)
  • Eric Feigl-Ding (D)
  • Christina Hartman (D)
  • Robert Alan Howe (D)

Eleventh District

Covers all of Lancaster County and portions of York County.

Candidates:

  • Jessica King (D)
  • U.S. Rep. Lloyd Smucker (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Chester Beiler (R)

Twelfth District

Covers all of Bradford, Clinton, Juniata, Lycoming, Mifflin, Perry, Potter, Snyder, Sullivan, Susquehanna, Tioga, Union, and Wyoming counties and portions of Centre and Northumberland counties.

Candidates:

  • Marc Friedenberg (D)*
  • Judith Herschel (D)*
  • U.S. Rep. Tom Marino (R)

*In unofficial returns, Friedenberg out-polled Herschel by 223 votes; Herschel said in a statement she is awaiting the official results.

Withdrawn or lost in the primary:

  • Douglas McLinko (R)

Thirteenth District

Covers all of Adams, Bedford, Blair, Franklin, Fulton, Huntingdon, and Somerset counties and portions of Cambria, Cumberland, and Westmoreland counties.

Candidates:

  • John Joyce (R)
  • Brent Ottaway (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Stephen Bloom (R)
  • John Eichelberger, Jr. (R)
  • Arthur Halvorson (R)
  • Benjamin Dayton Hornberger (R)
  • Douglas Vincent Mastriano (R)
  • Travis Schooley (R)
  • Bernard Washabaugh II (R)

Fourteenth District

Covers all of Fayette, Green, and Washington counties and portions of Westmoreland County.

Candidates:

  • Bibiana Boerio (D)
  • Guy Reschenthaler (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Thomas Lee Prigg (D)
  • Rick Saccone (R)
  • Adam Sedlock (D)
  • Robert Charles Solomon (D)

Fifteenth District

Covers all of Armstrong, Cameron, Clarion, Clearfield, Elk, Forest, Indiana, Jefferson, McKean, Venango, and Warren counties and portions of Butler, Cambria and Centre counties.

Candidates:

  • Susan Boser (D)
  • U.S. Rep. Glenn Thompson (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Wade Jodun (D)

Sixteenth District

Covers all of Crawford, Erie, Lawrence, and Mercer counties and portions of Butler County.

Candidates:

  • Ronald Dinicola (D)
  • U.S. Rep. Mike Kelly (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Robert David Multari (D)
  • Christian Rieger (D)

Seventeenth District

Covers all of Beaver County and portions of Allegheny and Butler counties.

Candidates:

  • U.S. Rep. Conor Lamb (D)
  • U.S. Rep. Keith Rothfus (R)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Raymond Allen Linsenmayer (D)
  • Elizabeth Tarasi (D)

Eighteenth District

Covers portions of Allegheny County, including the City of Pittsburgh.

Candidates:

  • U.S. Rep. Mike Doyle (D)

Withdrawn or lost in the primary:

  • Janis Brooks (D)