Sunday, September 21, 2014
Inquirer Daily News

ESPN's World Cup schedule and commentary teams

ESPN has released its World Cup TV and radio crew pairings and the schedule of games they'll be working through June 21.

ESPN's World Cup schedule and commentary teams

ESPN has released its World Cup TV and radio crew pairings and the schedule of games they'll be working through June 21. That encompasses the first two group stage games for each team.

Martin Tyler and John Harkes will call the United States vs. England match on June 12. Ian Darke and Harkes will call the U.S.-Slovenia game on June 18 and the U.S.-Algeria game on June 23.

All of ESPN's TV broadcasts will be streamed online at ESPN3.com. Select matches will also be broadcast on TV in 3D; the schedule is here. There will also be replays during the evening and late-night hours on ESPN Classic on ESPN2; that schedule is here.

Here's a full list of all the people you'll see on TV and hear on ESPN Radio:

Television play-by-play: Ian Darke, Adrian Healey, Jim Proudfoot, Derek Rae, Martin Tyler
Television color analysts: Efan Ekoku, John Harkes, Roberto Martinez, Ally McCoist, Robbie Mustoe

Television studio hosts: Chris Fowler, Bob Ley, Mike Tirico
Television studio analysts: Shaun Bartlett, Ruud Gullit, Jurgen Klinsmann, Alexi Lalas, Steve McManaman, Roberto Martinez

Radio play-by-play: Glenn Davis, J.P. Dellacamera, Ross Dyer
Radio color analysts: Kyle Martino, Shep Messing, Tommy Smyth

All the radio broadcasts until the quarterfinals will be called off monitors in Bristol. Dellcamera and Smyth will go to Johannesburg from then on, while Davis and Martino will turn to calling Major League Soccer games on ESPN2.

Some of you may also be wondering about Univision's Spanish-language broadcasts. Their commentary teams are Pablo Ramirez and Jesús Bracamontes; Jorge Pérez Navarro and José Luis Chilavert; and Jorge Ottati and Diego Balado. Fernando Fiore will be the studio host.

We don't know which crews will call which matches, but Ramirez and Bracamontes are the top team. They'll certainly be at the mic for matches involving the United States, Mexico and Honduras.

Univsion will air all matches except half of the simultaneous kickoffs during the last round of the group stage. Those matches will air on Telefutura.

For the first time, Univsion and Telefutura's broadcasts will air in high definition. They will also be streamed online at Univision's website. Telefutura and Galavision will replay select matches at 7:00 and 9:00 p.m., respectively.

Below, you'll find the entire World Cup TV schedule, with ESPN's announcers for the games where we know them. I'll update this post as more information is released, so you might want to bookmark it.

I am also waiting for word on the number of games that will air on 97.5 The Fanatic, our local ESPN Radio affiliate.

Friday, June 11

South Africa vs. Mexico, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Uruguay vs. France, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing

Saturday, June 12

South Korea vs. Greece, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Ross Dyer and Shep Messing
Argentina vs. Nigeria, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and Efan Ekoku, Glenn Davis and Kyle Martino
United States vs. England, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Martin Tyler and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Sunday, June 13

Algeria vs. Slovenia, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John harkes, Ross Dyer and Shep Messing
Serbia vs. Ghana, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and Efan Ekoku, Glenn Davis and Kyle Martino
Germany vs. Australia, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Martin Tyler and Ally McCoist, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Monday, June 14

Netherlands vs. Denmark, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John Harkes, Glenn Davis and Kyle Martino
Japan vs. Cameroon, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Ross Dyer and Shep Messing
Italy vs. Paraguay, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Tuesday, June 15

New Zealand vs. Slovakia, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John Harkes, Ross Dyer and Shep Messing
Ivory Coast vs. Portugal, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Brazil vs. North Korea, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Ally McCoist, Glenn Davis and Kyle Martino

Wednesday, June 16

Honduras vs. Chile, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John Harkes, Glenn Davis and Kyle Martino
Spain vs. Switzerland, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
South Africa vs. Uruguay, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing

Thursday, June 17

Argentina vs. South Korea, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Greece vs. Nigeria, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and Efan Ekoku, Glenn Davis and Kyle Martino
France vs. Mexico, 2:30 p.m. (ESPN2, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino

Friday, June 18

Germany vs. Serbia, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino
United States vs. Slovenia, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
England vs. Algeria, 2:30 p.m. (ESPN2, Univision): Martin Tyler and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing

Saturday, June 19

Netherlands vs. Japan, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Ghana vs. Australia, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John Harkes, Glenn Davis and Robbie Mustoe
Cameroon vs. Denmark, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Ian Darke and Efan Ekoku, Ross Dyer and Shep Messing

Sunday, June 20

Slovakia vs. Paraguay, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John Harkes, Ross Dyer and Shep Messing
Italy vs. New Zealand, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and Ally McCoist, Glenn Davis and Kyle Martino
Brazil vs. Ivory Coast, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Monday, June 21

Portugal vs. North Korea, 7:30 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and John Harkes, Ross Dyer and Shep Messing
Chile vs. Switzerland, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino
Spain vs. Honduras, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Ally McCoist, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Tuesday, June 22

Mexico vs. Uruguay, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
France vs. South Africa, 10:00 a.m. (ESPN2, Telefutura): Ian Darke and Efan Ekoku, Glenn Davis and Kyle Martino
Greece vs. Argentina, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing
Nigeria vs. South Korea, 2:30 p.m. (ESPN2, Telefutura): Derek Rae and Robbie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino

Wednesday, June 23

United States vs. Algeria, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Slovenia vs. England, 10:00 a.m. (ESPN2, Telefutura): Martin Tyler and Efan Ekoku, Ross Dyer and Shep Messing
Ghana vs. Germany, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino
Australia vs. Serbia, 2:30 p.m. (ESPN2, Telefutura): Adrian Healey and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing

Thursday, June 24

Slovakia vs. Italy, 10:00 a.m. (ESPN, Telefutura): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Paraguay vs. New Zealand, 10:00 a.m. (ESPN2, Univision): Jim Proudfoot and Roberto Martinez, Glenn Davis and Kyle Martino
Denmark vs. Japan, 2:30 p.m. (ESPN, Telefutura): Adrian Healey and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing
Cameroon vs. Netherlands, 2:30 p.m. (ESPN2, Univision): Derek Rae and Robbie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino

Friday, June 25

Portugal vs. Brazil, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Ivory Coast vs. North Korea, 10:00 a.m. (ESPN2, Telefutura): Adrian Healey and Ally McCoist, Ross Dyer and Shep Messing
Chile vs. Spain, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and Efan Ekoku, Glenn Davis and Kyle Martino
Switzerland vs. Honduras, 2:30 p.m. (ESPN2, Telefutura): Derek Rae and Robbie Mustoe, Ross Dyer and Shep Messing

Saturday, June 26

Match 49, Round of 16: Uruguay vs. South Korea at Port Elizabeth, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Adrian Healey and Robie Mustoe, Glenn Davis and Kyle Martino
Match 50, Round of 16: United States vs. Ghana at Rustenburg, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Sunday, June 27

Match 51, Round of 16: Germany vs. England at Bloemfontein, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth
Match 52, Round of 16: Argentina vs. Mexico at Johannesburg Soccer City, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Ian Darke and John Harkes, Ross Dyer and Shep Messing

Monday, June 28

Match 53, Round of 16: Netherlands vs. Slovakia at Durban, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Derek Rae and Ally McCoist, Glenn Davis and Kyle Martino
Match 54, Round of 16: Brazil vs. Chile at Johannesburg Ellis Park, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Tuesday, June 29

Match 55, Round of 16: Paraguay vs. Japan at Pretoria, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and John Harkes, Glenn Davis and Kyle Martino
Match 56, Round of 16: Spain vs. Portugal at Cape Town, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Friday, July 2

Match 57, Quarterfinal: Netherlands vs. Brazil at Port Elizabeth, 10:00 a.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, Ross Dyer and Shep Messing
Match 58, Quarterfinal: Uruguay vs. Ghana at Johannesburg Soccer City, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Saturday, July 3

Match 59, Quarterfinal: Argentina vs. Germany at Cape Town, 10:00 a.m. (ABC, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, Ross Dyer and Shep Messing
Match 60, Quarterfinal: Paraguay vs. Spain at Johannesburg Ellis Park, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Tuesday, July 6

Match 61, Semifinal: Netherlands vs. Uruguay at Cape Town, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Ian Darke and John Harkes, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Wednesday, July 7

Match 62, Semifinal: Germany vs. Spain at Durban, 2:30 p.m. (ESPN, Univision): Martin Tyler and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth

Saturday, July 10

Third Place Game: Uruguay vs. Germany or Spain at Port Elizabeth, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Ian Darke and John Harkes, Glenn Davis and Kyle Martino

Sunday, July 11

Championship Game: Netherlands vs. Germany or Spain at Johannesburg Soccer City, 2:30 p.m. (ABC, Univision): Ian Darke and Efan Ekoku, J.P. Dellacamera and Tommy Smyth, Pablo Ramirez and Jesus Bracamontes

Jonathan Tannenwald Philly.com
About this blog
The Goalkeeper is your home for the latest news about the Philadelphia Union, Major League Soccer, U.S. national teams and the rest of the world's most popular sport. It's also a place for fans to gather and celebrate the culture of soccer and its unique place on the sports landscape.

Reach Jonathan at jtannenwald@phillynews.com or 215-854-2330.

Jonathan Tannenwald Philly.com
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected