2016-17 UEFA Champions League, CONCACAF World Cup qualifiers TV schedule
Here's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, the CONCACAF Champions League and national team games from those confederations.
The Twitter handle above is for my general news reporting. My soccer handle is @thegoalkeeper. Contact me there for any questions about this post.
Here's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, the CONCACAF Champions League and national team games from those confederations.
Fox is the primary home of Europe's top club competitions in both English and Spanish.
In English, Champions League and Europa League games are spread across Fox Sports 1, Fox Sports 2, Fox Soccer Plus and Fox Sports Net regional affiliates.
Fox Soccer Plus is a premium channel that will cost you extra on top of whatever cable or satellite package you have. Most providers charge $10 to $15 per month for it.
A small package of English-language Champions League rights is sub-licensed to ESPN. Those games are usually televised on ESPN2.
On some days with many simultaneous kickoffs, Fox Soccer Plus airs a whip-around show with live coverage of the big moments from every game.
In Spanish, Champions League games are split between Fox Deportes and ESPN Deportes. Europa League rights are held by ESPN exclusively. and its regional channels.
Every UEFA club game Fox has the rights to is streamed through its Fox Soccer 2 Go paid subscription service. Televised games are also streamed through Fox Sports Go, which is free of charge with authentication through participating pay-TV providers.
You must have a given channel in your TV package to access that channel's Fox Sports Go stream. For example, you can't watch a Fox Sports 2 game online if your TV subscription does not include it.
Games sublicensed to ESPN are also streamed through the WatchESPN platform. If they're televised on an ESPN network, you usually have to have access to that network through your pay-TV package. Many games, though, are on the more widely-accessible ESPN3 streaming tier - and that includes some televised contests. Access to ESPN3 is set through internet service providers instead of TV providers.
In the meantime, CONCACAF is providing coverage by streaming games live on Facebook. Broadcasts are free of charge and available worldwide.
U.S. men's national team home game and road friendly rights are shared by ESPN and Fox in English and Univision in Spanish.
Mexico home game and road friendly rights are held by Fox in English and Univision in Spanish.
Rights to CONCACAF World Cup qualifiers played in all other countries are mostly held by beIN Sports in English and Telemundo in Spanish. beIN's streaming site is here and Telemundo's is here. There are occasional exceptions, of course, because CONCACAF is CONCACAF.
Below the senior level, Fox and Univision have a broad package of rights to CONCACAF youth national team tournaments.
UEFA World Cup qualifiers are split between ESPN and Fox.
UEFA Champions League and Europa League rights are held by Bell Media, which airs games on TSN networks in English and RDS networks in French. Some games are sublicensed to Canada's version of beIN Sports.
CONCACAF rights in Canada are split among many networks. For youth tournaments, Rogers Sportsnet holds rights in English and Québecor's TVA Sports holds them in French. Those rights do not always get used, however.
Canada's home World Cup qualifiers are televised on TSN and RDS networks. Road games are handled on a case-by-case at the moment, with some on TSN and RDS networks and others on beIN Sports.
For the CONCACAF Champions League, as is the case in the United States, live streaming on Facebook is the primary option.
TSN's broadcast schedule is here, RDS' is here, Sportsnet's is here and TVA Sports' is here.
Most times listed below indicate when game broadcast windows start. They are not kickoff times, but they also do not include separately listed pregame shows. So for example, Fox often has a pregame show at 2 p.m. Eastern, and the official broadcast window starts at 2:30 ahead of a 2:45 kickoff. All UEFA Champions League games kick off at 2:45, except for some in eastern Europe that kick off at 12:00 p.m.
Europa League kickoff times are 1:00 and 3:00 p.m. Eastern for games in central Europe, and 11:00 a.m. for some games in eastern Europe. CONCACAF Champions League games kick off a few minutes after 8:00 p.m. and 10:00 p.m. Eastern.
With that, I've kept you waiting long enough.
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Central FC vs. Vancouver Whitecaps
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Pachuca vs. Olimpia
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: W Connection vs. Pumas UNAM
8:00 p.m., Facebook and UnivisionDeportes.com: New York Red Bulls vs. Antigua GFC
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Don Bosco vs. Monterrey
10:00 p.m., Facebook and UnivisionDeportes.com: Portland Timbers vs. CD Dragon
Olympics (Group stage)
12:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Sweden women vs. South Africa women
2:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Canada women vs. Australia women
3:00 p.m., USA Network and NBC Universo: Brazil women vs. China women
5:00 p.m., USA Network: Zimbabwe women vs. Germany women
6:00 p.m., NBCSN, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: United States women vs. New Zealand women
9:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: France women vs. Colombia women
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: FC Dallas vs. Real Estelí
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Plaza Amador vs. Herediano
Olympics (Group stage)
12:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Iraq men vs. Denmark men
2:00 p.m., USA Network and Telemundo: Honduras men vs. Algeria men
3:00 p.m., NBCSN, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: Brazil men vs. South Africa men
4:00 p.m., USA Network and Telemundo: Mexico men vs. Germany men
5:00 p.m., NBCSN, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: Portugal men vs. Argentina men
6:00 p.m., USA Network: Sweden men vs. Colombia men
7:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Fiji men vs. Korea Republic men
9:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Nigeria men vs. Japan men
Olympics (Group stage)
2:00 p.m., NBC Olympic Soccer Channel: Canada women vs. Zimbabwe women
4:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: United States women vs. France women
5:00 p.m., CNBC: Germany women vs. Australia women
6:00 p.m., NBC Olympic Soccer Channel: South Africa women vs. China women
7:00 p.m., NBCOlympics.com: Colombia women vs. New Zealand women
9:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Brazil women vs. Sweden women
Olympics (Group stage)
12:00 p.m., Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: Fiji men vs. Mexico men
2:00 p.m., Telemundo: Honduras men vs. Portugal men
3:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Germany men vs. South Korea men
5:00 p.m., CNBC (second half only) and NBC Universo: Argentina men vs. Algeria men
6:00 p.m., NBCOlympics.com: Sweden men vs. Nigeria men
6:00 p.m., NBCOlympics.com: Denmark men vs. South Africa men
9:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Brazil men vs. Iraq men
9:00 p.m., NBC Universo: Japan men vs. Colombia men
UEFA Super Cup
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Sevilla
Olympics (Group stage)
3:00 p.m., NBCOlympics.com: Australia women vs. Zimbabwe women
3:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: Germany women vs. Canada women
6:00 p.m., NBCSN, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: Colombia women vs. United States women
6:00 p.m., NBCOlympics.com: New Zealand women vs. France women
9:00 p.m., NBC Olympic Soccer Channel: South Africa women vs. Brazil women
9:00 p.m., NBCOlympics.com: China women vs. Sweden women
Olympics (Group stage)
12:00 p.m., NBCOlympics.com: Algeria men vs. Portugal men
12:00 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: Argentina men vs. Honduras men
3:00 p.m., NBCOlympics.com: Germany men vs. Fiji men
3:00 p.m., MSNBC and Telemundo: South Korea men vs. Mexico men
6:00 p.m., NBC Universo: Colombia men vs. Nigeria men
6:00 p.m., NBC Olympic Soccer Channel: Japan men vs. Sweden men
9:00 p.m., NBCSN and NBC Universo: Denmark men vs. Brazil men
9:00 p.m., NBCOlympics.com: South Africa men vs. Iraq men
Olympics (Quarterfinals)
12:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: 1G. United States women vs. 3E. Sweden women
3:00 p.m., MSNBC and NBC Olympic Soccer Channel: 2E. China women vs. 2F. Germany women
6:00 p.m., CNBC and NBC Olympic Soccer Channel: 1F. Canada women vs. 2G. France women
9:00 p.m., NBCSN and NBC Olympic Soccer Channel: 1E. Brazil women vs. 3F. Australia women
Olympics (Quarterfinals)
12:00 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: 1D. Portugal men vs. 2C. Germany men
3:00 p.m., NBCSN (joined in progress at 3:15), Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: 1B. Nigeria men vs. 2A. Denmark men
6:00 p.m., CNBC (joined in progress at 6:30), NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: 1C. South Korea men vs. 2D. Honduras men
9:00 p.m., NBCSN, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: 1A. Brazil men vs. 2B. Colombia men
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Central FC vs. Sporting Kansas City
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Alianza vs. New York Red Bulls
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Olimpia vs. Police United
Olympics (Semifinals)
12:00 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: 1E. Brazil women or 3F. Australia women vs. 3E. Sweden women
3:00 p.m., NBCSN, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: 1F. Canada women vs. 2F. Germany women
UEFA Champions League (Final qualifying playoff round first legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Steaua Bucharest vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Young Boys vs. Borussia Mönchengladbach
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Dinamo Zagreb vs. Red Bull Salzburg
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Ajax vs. Rostov
2:30 p.m., ESPN3: København vs. APOEL
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Monterrey vs. Árabe Unido
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Herediano vs. Tigres UANL
Olympics (Semifinals)
12:00 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: 1A. Brazil men vs. 2D. Honduras men
3:00 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: 1B. Nigeria men vs. 2C. Germany men
UEFA Champions League (Final qualifying playoff round first legs)
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Porto vs. AS Roma
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Villarreal vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Celtic vs. Hapoel Be'er Sheva
2:30 p.m., ESPN3: Dundalk vs. Legia Warsaw, PFC Ludogorets vs. Viktoria Plzeň
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook Suchitepéquez vs. Real Estelí
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Pumas UNAM vs. Honduras Progreso
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Saprissa vs. CD Dragon
Olympics (Medal round)
12:00 p.m., MSNBC and NBC Olympic Soccer Channel: Brazil women vs. Canada women, bronze medal game
4:30 p.m., NBCSN, Telemundo, NBC Universo and NBC Olympic Soccer Channel: Germany women vs. Sweden women, gold medal game
Olympics (Medal round)
12:00 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: Honduras men vs. Nigeria men, bronze medal game
4:30 p.m., NBCSN, Telemundo and NBC Olympic Soccer Channel: Brazil men vs. Germany men, gold medal game
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Alianza vs. Antigua GFC
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Pachuca vs. Police United
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Vancouver Whitecaps vs. Sporting Kansas City
UEFA Champions League (Final qualifying playoff round second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: AS Roma vs. Porto
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: AS Monaco vs. Villarreal
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Hapoel Be'er Sheva vs. Celtic
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Viktoria Plzeň vs. PFC Ludogorets
2:30 p.m., ESPN3: Legia Warsaw vs. Dundalk
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Don Bosco vs. Árabe Unido
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Tigres UANL vs. Plaza Amador
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Real Estelí vs. FC Dallas
UEFA Champions League (Final qualifying playoff round second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Manchester City vs. Steaua Bucharest
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Rostov vs. Ajax
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Red Bull Salzburg vs. Dinamo Zagreb
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Borussia Mönchengladbach vs. Young Boys
2:30 p.m., ESPN3: APOEL vs. København
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: W Connection vs. Honduras Progreso
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: CD Dragon vs. Saprissa
UEFA Champions League
12:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Group stage draw
International friendlies
1:10 p.m., ESPN3: Czech Republic vs. Armenia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Germany vs. Finland
International friendlies
2:30 p.m., ESPN Deportes: Belgium vs. Spain
2:35 p.m., beIN Sports Connect: Netherlands vs. Greece, Portugal vs. Gibraltar
2:40 p.m., ESPN3: France vs. Italy
CONCACAF World Cup qualifying (Semifinal round)
3:20 p.m., beIN Sports and TelemundoDeportes.com: St. Vincent & The Grenadines vs. United States (beIN's Spanish channel will also carry the English-language commentary feed; pregame coverage officially begins at 2:30 p.m.; kickoff is at 3:30 p.m.)
5:00 p.m., beIN Sports Connect, NBC Universo, TSN 1/3/4/5 and RDS2: Honduras vs. Canada (joined in progress on beIN Sports when the U.S. game ends)
7:00 p.m., beIN Sports Connect and NBC Universo: Trinidad & Tobago vs. Guatemala
7:50 p.m., beIN Sports Connect and TelemundoDeportes.com: Haiti vs. Costa Rica
9:50 p.m., beIN Sports and TelemundoDeportes.com: Panama vs. Jamaica
9:50 p.m., beIN Sports, Telemundo and NBC Universo: El Salvador vs. Mexico (beIN's Spanish channel carries the English-language broadcast in its entirety; beIN's English channel joins in progress at 11:30 and might have cut-in highlights; Telemundo and NBC Universo begin coverage at 9:00 p.m.)
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Denmark vs. Armenia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Lithuania vs. Slovenia
11:45 a.m., ESPN Deportes: Slovakia vs. England
11:50 a.m., ESPN3: Kazakhstan vs. Poland, San Marino vs. Azerbaijan
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Norway vs. Germany
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Malta vs. Scotland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Czech Republic vs. Northern Ireland
2:35 p.m., ESPN3: Romania vs. Montenegro
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:45 a.m., ESPN Deportes: Georgia vs. Austria
2:30 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: Spain vs. Liechtenstein
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Ukraine vs. Iceland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Israel vs. Italy
2:35 p.m., ESPN3: Croatia vs. Turkey, Serbia vs. Republic of Ireland, Wales vs. Moldova
2:45 p.m., Fox Soccer 2 Go: Albania vs. Macedonia; Finland vs. Kosovo
CONCACAF World Cup qualifying (Semifinal round)
8:00 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: United States vs. Trinidad & Tobago (at EverBank Field, Jacksonville, Fla.; FS1's pregame coverage begins at 7:30 p.m., Univision's begins at 7 p.m.)
8:00 p.m., NBC Universo and beIN Sports Connect: Guatemala vs. St. Vincent & The Grenadines
9:30 p.m., beIN Sports Connect and TelemundoDeportes.com: Costa Rica vs. Panama
9:30 p.m., beIN Sports Connect: Jamaica vs. Haiti
10:00 p.m., Fox Sports 1, Univision and Univision Deportes: Mexico vs. Honduras
10:00 p.m., UniMás, TSN1/3/4/5 and RDS2: Canada vs. El Salvador
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Sweden vs. Netherlands
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Switzerland vs. Portugal
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Belarus vs. France
2:35 p.m., ESPN3: Faroe Islands vs. Hungary, Gibraltar vs. Greece
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Andorra vs. Latvia, Bosnia-Herzegovina vs. Estonia, Bulgaria vs. Luxembourg, Cyprus vs. Belgium
International friendly
11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Russia vs. Ghana
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Sporting Kansas City vs. Vancouver Whitecaps
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Police United vs. Pachuca
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Real Estelí vs. Suchitepéquez
UEFA Champions League (Group stage)
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Árabe Unido vs. Monterrey
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Saprissa vs. Portland Timbers
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., ESPN2: Juventus vs. Sevilla
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Sporting Clube de Portugal
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Manchester City vs. Borussia Mönchengladbach (rescheduled from Tuesday)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Tottenham Hotspur vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: Bayer Leverkusen vs. CSKA Moscow
2:35 p.m., ESPN3: Club Brugge vs. Leicester City, Legia Warsaw vs. Borussia Dortmund, Lyon vs. Dinamo Zagreb, Porto vs. København
International Friendly
8:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Thailand (at MAPFRE Stadium, Columbus, Ohio
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: New York Red Bulls vs. Alianza
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Honduras Progreso vs. Pumas UNAM
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Herediano vs. Plaza Amador
UEFA Europa League (Group stage)
10:50 a.m., Fox Soccer Plus: Qarabağ1 vs. Slovan Liberec2
12:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Feyenoord vs. Manchester United
12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Mainz vs. Saint-Étienne
12:30 p.m., Fox Soccer Plus: Viktoria Plzeň3 vs. AS Roma
12:50 p.m., ESPN3: Sassuolo4 vs. Athletic Bilbao
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Anderlecht vs. Qabala5, APOEL6 vs. Astana7, Astra Girgiu8 vs. Austria Vienna9, AZ Alkmaar vs. Dundalk10, Maccabi Tel Aviv vs. Zenit St. Petersburg, Rapid Vienna9 vs. Genk, Young Boys11 vs. Olympiakos, Zorya12 vs. Fenerbahçe
2:55 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Nice vs. Schalke 04
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: Inter Milan vs. Hapoel Be'er Sheva
2:55 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Zürich
2:55 p.m., ESPN3: Panathinakos vs. Ajax, PAOK vs. Fiorentina
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Konyaspor13 vs. Shakhtar Donetsk, Osmanlıspor14 vs. Steaua Bucharest, Red Bull Salzburg vs. Kuban Krasnodar, Southampton vs. Sparta Prague, Sporting Braga vs. Gent, Standard Liège vs. Celta Vigo
You may be wondering what all those footnotes are for. Each year, the Europa League group stage includes a wide range of teams, especially from Eastern Europe, that many American soccer fans haven't heard of. Here's a quick guide to how those teams qualified for this season's competition. Use it the next time you play Quizzo, or just to stump your friends.
1 - Finished first in Azerbaijan's league, then won a Champions League qualifying playoff round, then lost the next one, which meant they had to play a Europa League qualifying playoff, and they won that.
2 - Finished third in the Czech league.
3 - Finished first in the Czech league, then won a Champions League qualifying playoff round but lost the next one.
4 - Finished sixth in Italy's Serie A, then got a Europa League qualifying playoff berth because Juventus won the league and the Coppa Italia, then won two playoff rounds. It's also worth noting that their first ever season in Serie A was 2013-14. They had never even been in Serie B, before getting there in 2008.
5 - Finished third in Azerbaijan's league, then won four qualifying playoff rounds.
6 - Won Cyprus' league, then lost a Champions League qualifying playoff. They've been in Europe a lot in recent years, so you might have seen them at before at some point.
7 - Won Kazakhstan's league, then won a Champions League qualifying playoff round, then lost the next round, then won a Europa League qualifying playoff.
8 - Won Romania's league, then lost a Champions League qualifying playoff.
9 - Yes, that's the team's name in English; yes, there's more than one team in Vienna; yes, they're both in the Europa League this season.
10 - Won the Republic of Ireland's league in 2015, but since it's a summer league, they didn't enter European competition until this year. They won two Champions League qualifying playoffs and became the first Irish team to ever reach the final playoff round, but lost at that point and ended up in the Europa League.
11 - Finished second in Switzerland's league.
12 - Won the Ukrainian Cup. After falling in the Europa League playoffs the last two seasons, this year's edition is their first ever participation in the full tournament. It's also their first full berth in any European competition since 1974, when they reached the European Cup for the first and only time in club history.
13 - Finished third in Turkey's league; it's the first time in club history that they're in European competition of any kind.
14 - Finished fifth in Turkey's league, then won three qualifying playoff rounds. They only got in the door in the first place because Turkish Cup winner Galatasaray (which you have heard of) was banned from Europe this season for breaking UEFA's Financial Fair Play rules.
International friendly
7:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Netherlands (at the Georgia Dome, Atlanta, Ga.)
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Antigua GFC vs. New York Red Bulls
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: CD Dragon vs. Portland Timbers
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Borussia Dortmund vs. Real Madrid
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: AS Monaco vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., Fox Sports 2: CSKA Moscow vs. Tottenham Hotspur
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Leicester City vs. Porto
2:35 p.m., ESPN3: Dinamo Zagreb vs. Juventus, København vs. Club Brugge, Sevilla vs. Lyon, Sporting Clube de Portugal vs. Legia Warsaw
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Plaza Amador vs. Tigres UANL
8:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: FC Dallas vs. Suchitepéquez
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Monterrey vs. Don Bosco
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Vancouver Whitecaps vs. Central FC
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Borussia Mönchengladbach vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN2 and Fox Deportes: Atlético Madrid vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 2: Celtic vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Arsenal vs. Basel
2:30 p.m., ESPN3: Beşiktaş vs. Dynamo Kiev, Napoli vs. Benfica, PFC Ludogorets vs. Paris Saint-Germain, Rostov vs. PSV Eindhoven
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Police United vs. Olimpia
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Honduras Progreso vs. W Connection
UEFA Europa League (Group stage)
10:45 a.m., ESPN3: Astana vs. Young Boys
10:50 a.m., Fox Sports 2: Qabala vs. Mainz
12:30 p.m., Fox Sports 1: Sparta Prague vs. Inter Milan
12:30 p.m., Fox Soccer Plus: Hapoel Be'er Sheva vs. Southampton
12:45 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Schalke 04 vs. Red Bull Salzburg
12:45 p.m., ESPN Deportes: Fiorentina vs. Qarabağ
12:50 p.m., ESPN3: Ajax vs. Standard Liège, Steaua Bucharest vs. Villarreal, Shakhtar Donetsk vs. Sporting Braga
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Celta Vigo vs. Panathinaikos, Gent vs. Konyaspor, Kuban Krasnodar vs. Nice, Slovan Liberec vs. PAOK, Zürich vs. Osmanlıspor
2:55 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester United vs. Zorya
2:55 p.m., Fox Sports 2: AS Roma vs. Astra Girgiu
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: Saint-Étienne vs. Anderlecht
2:55 p.m., ESPN3: Athletic Bilbao vs. Rapid Vienna, Olympiakos vs. APOEL
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Austria Vienna vs. Viktoria Plzeň, Dundalk vs. Maccabi Tel Aviv, Fenerbahçe vs. Feyenoord, Genk vs. Sassuolo, Zenit St. Petersburg vs. AZ Alkmaar
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Italy vs. Spain
2:30 p.m., ESPN2: Republic of Ireland vs. Georgia
2:30 p.m., Fox Sports 2: Austria vs. Wales
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Kosovo vs. Croatia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Turkey vs. Ukraine
2:35 p.m., ESPN3: Iceland vs. Finland, Liechtenstein vs. Albania, Moldova vs. Serbia
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Macedonia vs. Israel
International friendly
4:00 p.m., ESPN2, UniMás and Univision Deportes: Cuba vs. United States men
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
2:30 p.m., Fox Sports 2: Netherlands vs. Belarus
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Belgium vs. Bosnia-Herzegovina
2:30 p.m., ESPN Deportes: Portugal vs. Andorra
2:35 p.m., ESPN3: France vs. Bulgaria; Hungary vs. Switzerland
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Estonia vs. Gibraltar, Greece vs. Cyprus, Latvia vs. Faroe Islands, Luxembourg vs. Sweden
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:30 a.m., Fox Deportes: Armenia vs. Romania
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Azerbaijan vs. Norway
11:45 a.m., ESPN Deportes: England vs. Malta
11:50 a.m., ESPN3: Montenegro vs. Kazakhstan
2:30 p.m., Fox Sports 2, UniMás and Univision Deportes: Germany vs. Czech Republic
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Scotland vs. Lithuania
2:30 p.m., ESPN Deportes: Poland vs. Denmark
2:35 p.m, ESPN3: Northern Ireland vs. San Marino, Slovenia vs. Slovakia
International friendly
6:00 p.m., Univision and Univision Deportes: Mexico vs. New Zealand (at LP Stadium, Nashville, Tenn.)
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Wales vs. Georgia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Ukraine vs. Kosovo
11:50 a.m., ESPN3: Finland vs. Croatia, Israel vs. Liechtenstein
2:30 p.m., Fox Sports 2, UniMás and Univision Deportes: Albania vs. Spain
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Macedonia vs. Italy
2:30 p.m., ESPN Deportes: Iceland vs. Turkey,
2:35 p.m., ESPN3: Moldova vs. Republic of Ireland, Serbia vs. Austria
Wales-Georgia and Albania-Spain were originally scheduled for Fox Sports 1, and Ukraine-Kosovo and Macedonia-Italy were originally scheduled for Fox Sports 2. The grid was upended by the postponement of a baseball playoff game set for FS1 from Saturday to 1 p.m. Sunday afternoon.
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Netherlands vs. France
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Sweden vs. Bulgaria
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Andorra vs. Switzerland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Faroe Islands vs. Portugal
2:35 p.m., ESPN3: Estonia vs. Greece, Gibraltar vs. Belgium, Latvia vs. Hungary
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Belarus vs. Luxembourg, Bosnia-Herzegovina vs. Cyprus
International friendlies
3:00 p.m., CanadaSoccer.com: Morocco men vs. Canada
8:00 p.m., ESPN and UniMás: United States men vs. New Zealand (at Robert F. Kennedy Memorial Stadium, Washington, D.C.)
10:00 p.m., UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. Panama (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
2:30 p.m., ESPN2: Slovenia vs. England
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Poland vs. Armenia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Czech Republic vs. Azerbaijan
2:30 p.m., ESPN Deportes: Germany vs. Northern Ireland
2:35 p.m., ESPN3: Denmark vs. Montenegro, Norway vs. San Marino
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Lithuania vs. Malta, Slovakia vs. Scotland
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Árabe Unido vs. Don Bosco
10:00 p.m., Galavisión and Facebook: Tigres UANL vs. Herediano
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Antigua GFC vs. Alianza
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Bayer Leverkusen vs. Tottenham Hotspur
2:30 p.m., ESPN2: Leicester City vs. København
2:30 p.m., Fox Sports 2: Sporting Clube de Portugal vs. Borussia Dortmund
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Real Madrid vs. Legia Warsaw
2:35 p.m., ESPN3: Club Brugge vs. Porto, CSKA Moscow vs. AS Monaco, Dinamo Zagreb vs. Sevilla, Lyon vs. Juventus
International friendly
9:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Switzerland (at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Sporting Kansas City vs. Central FC
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Olimpia vs. Pachuca
10:00 p.m., UnivsionDeportes.com and Facebook: Portland Timbers vs. Saprissa
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Manchester City
2:30 p.m., ESPN2: Paris Saint-Germain vs. Basel
2:30 p.m., Fox Sports 2: Arsenal vs. PFC Ludogorets
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Bayern Munich vs. PSV Eindhoven
2:35 p.m., ESPN3: Celtic vs. Borussia Mönchengladbach, Dynamo Kiev vs. Benfica, Napoli vs. Beşiktaş, Rostov vs. Atlético Madrid
CONCACAF Champions League (Group stage)
8:00 p.m., Univision Deportes: and Facebook: Suchitepéquez vs. FC Dallas
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Pumas UNAM vs. W Connection
UEFA Europa League (Group stage)
12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Inter Milan vs. Southampton
12:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Kuban Krasnodar vs. Schalke 04
12:45 p.m., ESPN Deportes: Osmanlıspor vs. Villarreal
12:50 p.m., ESPN3: Slovan Liberec vs. Fiorentina
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Celta Vigo vs. Ajax, Hapoel Be'er Sheva vs. Sparta Prague, Qarabağ vs. PAOK, Red Bull Salzburg vs. Nice, Shakhtar Donetsk vs. Gent, Standard Liège vs. Panathinaikos, Steaua Bucharest vs. Zürich
2:55 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester United vs. Fenerbahçe
2:55 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: AS Roma vs. Austria Vienna
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: Mainz vs. Anderlecht
2:55 p.m., ESPN3: Genk vs. Athletic Bilbao, Olympiakos vs. Astana, Rapid Vienna vs. Sassuolo
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: AZ Alkmaar vs. Maccabi Tel Aviv, Dundalk vs. Zenit St. Petersburg, Feyenoord vs. Zorya, Saint-Étienne vs. Qabala, Viktoria Plzeň vs. Astra Girgiu, Young Boys vs. APOEL
International friendly
1:45 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Switzerland (at U.S. Bank Stadium, Minneapolis, Minn.; pregame coverage begins at 1:00 p.m.)
UEFA Champions League (Group stage)
1:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Beşiktaş vs. Napoli
3:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of simultaneous matches
3:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Manchester City vs. Barcelona
3:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Atlético Madrid vs. Rostov
3:30 p.m., Fox Sports 2: PFC Ludogorets vs. Arsenal
3:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: PSV Eindhoven vs. Bayern Munich
3:35 p.m., ESPN3: Basel vs. Paris Saint-Germain, Benfica vs. Dynamo Kiev, Borussia Mönchengladbach vs. Celtic
UEFA Champions League (Group stage)
3:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of simultaneous matches
3:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Tottenham Hotspur vs. Bayer Leverkusen
3:30 p.m., ESPN2: Juventus vs. Lyon
3:30 p.m., Fox Sports 2: Borussia Dortmund vs. Sporting Clube de Portugal
3:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Legia Warsaw vs. Real Madrid
3:30 p.m., Fox Deportes: Porto vs. Club Brugge
3:30 p.m., ESPN3: AS Monaco vs. CSKA Moscow, København vs. Leicester City, Sevilla vs. Dinamo Zagreb
UEFA Europa League (Group stage)
11:50 a.m., Fox Soccer Plus: Astana vs. Olympiakos
1:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Fenerbahçe vs. Manchester United
1:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Austria Vienna vs. AS Roma
1:30 p.m., Fox Soccer Plus: Anderlecht vs. Mainz
1:50 p.m., ESPN3: Athletic Bilbao vs. Genk, Zenit St. Petersburg vs. Dundalk, Zorya vs. Feyenoord
1:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: APOEL vs. Young Boys, Astra Girgiu vs. Viktoria Plzeň, Maccabi Tel Aviv vs. AZ Alkmaar, Qabala vs. Saint-Étienne, Sassuolo vs. Rapid Vienna
3:55 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Southampton vs. Inter Milan
3:55 p.m., Fox Sports 2: Schalke 04 vs. Kuban Krasnodar
3:55 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Osmanlıspor
3:55 p.m., Fox Soccer Plus: Ajax vs. Celta Vigo
3:55 p.m., ESPN3: Fiorentina vs. Slovan Liberec, Gent vs. Shakhtar Donetsk, Sparta Prague vs. Hapoel Be'er Sheva
3:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Nice vs. Red Bull Salzburg, Panathinaikos vs. Standard Liège, PAOK vs. Qarabağ, Sporting Braga vs. Konyaspor, Zürich vs. Steaua Bucharest
International friendly
2:30 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Netherlands vs. Belgium
International friendlies
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: England under-21 men vs. Italy under-21s
10:00 p.m., ESPN2 and Univision Deportes: United States women vs. Romania (at Avaya Stadium, Santa Clara, Calif.)
CONCACAF World Cup qualifying (Final round)
3:00 p.m., beIN Sports and NBC Universo: Honduras vs. Panama
5:30 p.m., beIN Sports and NBC Universo: Trinidad & Tobago vs. Costa Rica
7:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision: United States men vs. Mexico (at MAPFRE Stadium, Columbus, Ohio)
Honduras-Panama kicks off at 3:35 p.m.; Trinidad & Tobago vs. Costa Rica kicks off at 6:00 p.m.; United States vs. Mexico kicks off at 8:00 p.m.
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Armenia vs. Montenegro
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: England vs. Scotland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus, UniMás and Univision Deportes: San Marino vs. Germany
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: France vs. Sweden,
2:35 p.m., ESPN3: Czech Republic vs. Norway, Northern Ireland vs. Azerbaijan
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Denmark vs. Kazakhstan, Malta vs. Slovenia, Slovakia vs. Lithuania, Romania vs. Poland
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:30 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Croatia vs. Iceland
11:30 a.m., Fox Soccer Plus: Georgia vs. Moldova
11:50 a.m., ESPN3: Austria vs. Republic of Ireland, Turkey vs. Kosovo
2:30 p.m., Fox Sports 2, UniMás and Univision Deportes: Liechtenstein vs. Italy
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Ukraine vs. Finland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Macedonia
2:35 p.m., ESPN3: Albania vs. Israel, Wales vs. Serbia
International friendly
9:30 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Romania (at StubHub Center, Carson, Calif.)
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:45 a.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Bulgaria vs. Belarus
11:45 a.m., ESPN Deportes: Luxembourg vs. Netherlands
11:50 a.m., ESPN3: Cyprus vs. Gibraltar, Hungary vs. Andorra, Switzerland vs. Faroe Islands
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Portugal vs. Latvia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Belgium vs. Estonia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Greece vs. Bosnia-Herzegovina
CONCACAF World Cup qualifying (Final round)
4:30 p.m., NBC Universo and beIN Sports Connect: Honduras vs. Trinidad & Tobago
8:00 p.m., Telemundo and beIN Sports Connect: Panama vs. Mexico
8:00 p.m., beIN Sports and NBC Universo: Costa Rica vs. United States men
Honduras-Trinidad & Tobago kicks off at 5:00 p.m.; Panama-Mexico and Costa Rica-United States kickoff at 9:00 p.m.
International friendlies
11:55 a.m., ESPN Deportes: Spain under-21 men vs. Austria under-21s
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: England vs. Spain
2:30 p.m., ESPN Deportes: Italy vs. Germany
2:25 p.m., ESPN3: Czech Republic vs. Denmark
2:40 p.m., ESPN3: Austria vs. Slovakia
2:50 p.m., beIN Sports Connect: Northern Ireland vs. Croatia
2:55 p.m., ESPN3: France vs. Ivory Coast
UEFA Champions League (Group stage)
11:50 a.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: CSKA Moscow vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1: AS Monaco vs. Tottenham Hotspur
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Borussia Dortmund vs. Legia Warsaw
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Sporting Clube de Portugal vs. Real Madrid
2:30 p.m., ESPN Deportes: Sevilla vs. Juventus
2:35 p.m., ESPN3: Dinamo Zagreb vs. Lyon, København vs. Porto, Leicester City vs. Club Brugge
UEFA Champions League (Group stage)
11:45 a.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Rostov vs. Bayern Munich
12:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: Beşiktaş vs. Benfica
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous
matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Arsenal vs. Paris Saint-Germain
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Borussia Mönchengladbach vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Celtic vs. Barcelona
2:35 p.m., ESPN3: Atlético Madrid vs. PSV Eindhoven, Napoli vs. Dynamo Kiev, PFC Ludogorets vs. Basel
UEFA Europa League (Group stage)
10:45 a.m., ESPN3: Astana vs. APOEL
10:50 a.m., Fox Sports 1: Fenerbahçe vs. Zorya
10:50 a.m., Fox Sports 2: Zenit St. Petersburg vs. Maccabi Tel Aviv
10:50 a.m., Fox Soccer Plus: Qabala vs. Anderlecht
12:45 p.m., ESPN Deportes: Zürich vs. Villarreal
12:50 p.m., Fox Sports 1: Sparta Prague vs. Southampton
12:50 p.m., Fox Sports 2: Hapoel Be'er Sheva vs. Inter Milan
12:50 p.m., Fox Soccer Plus: Schalke 04 vs. Nice
12:50 p.m., ESPN3: Celta Vigo vs. Standard Liège, Fiorentina vs. PAOK
12:50 p.m. Fox Soccer 2 Go: Ajax vs. Panathinakos, Gent vs. Sporting Braga, Kuban Krasnodar vs. Red Bull Salzburg, Shakhtar Donetsk vs. Konyaspor, Slovan Liberec vs. Qarabağ, Steaua Bucharest vs. Osmanlıspor
2:55 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester United vs. Feyenoord
2:55 p.m., Fox Sports 2: Saint-Étienne vs. Mainz
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: AS Roma vs. Viktoria Plzeň
2:55 p.m., ESPN3: Athletic Bilbao vs. Sassuolo, Olympiakos vs. Young Boys
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Austria Vienna vs. Astra Girgiu, Dundalk vs. AZ Alkmaar, Genk vs. Rapid Vienna
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Manchester City vs. Celtic
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Barcelona vs. Borussia Mönchengladbach
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Basel vs. Arsenal
2:35 p.m., ESPN3: Benfica vs. Napoli, Dynamo Kiev vs. Beşiktaş, Paris Saint-Germain vs. PFC Ludogorets, PSV Eindhoven vs. Rostov
UEFA Champions League (Group stage)
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Whip-around coverage of all simultaneous matches
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Borussia Dortmund
2:30 p.m., ESPN2: Lyon vs. Sevilla
2:30 p.m., Fox Sports 2: Tottenham Hotspur vs. CSKA Moscow
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Porto vs. Leicester City
2:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: Bayer Leverkusen vs. AS Monaco
2:35 p.m., ESPN3: Club Brugge vs. København, Juventus vs. Dinamo Zagreb, Legia Warsaw vs. Sporting Clube de Portugal
UEFA Europa League (Group stage)
10:50 a.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes (at 10:45): Villarreal vs. Steaua Bucharest
10:50 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Qarabağ vs. Fiorentina,
10:50 a.m., Fox Soccer 2 Go: Konyaspor vs. Gent, Osmanlıspor vs. Zürich, PAOK vs. Slovan Liberec, Sporting Braga vs. Shakhtar Donetsk
12:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes (at 12:45): Zorya vs. Manchester United
12:45 p.m., Fox Sports 2: Astra Girgiu vs. AS Roma
12:45 p.m., Fox Soccer Plus: Feyenoord vs. Fenerbahçe
12:50 p.m., ESPN3: Anderlecht vs. Saint-Étienne, APOEL vs. Olympiakos
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: AZ Alkmaar vs. Zenit St. Petersburg, Maccabi Tel Aviv vs. Dundalk, Mainz vs. Qabala, Rapid Vienna vs. Athletic Bilbao, Sassuolo vs. Genk, Viktoria Plzeň vs. Austria Vienna, Young Boys vs. Astana
2:55 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Southampton vs. Hapoel Be'er Sheva
2:55 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Red Bull Salzburg vs. Schalke 04
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: Standard Liège vs. Ajaz
2:55 p.m., ESPN3: Nice vs. Kuban Krasnodar
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Inter Milan vs. Sparta Prague, Panathinaikos vs. Celta Vigo
Copa Centroamericana (Round-robin)
4:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Honduras vs. Nicaragua
6:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: Costa Rica vs. El Salvador
9:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. Belize
Copa Centroamericana (Round-robin)
1:00 p.m., UnivisionSports.com and Facebook: Belize vs. Costa Rica
3:30 p.m., UnivisionSports.com and Facebook: El Salvador vs. Honduras
6:00 p.m., UnivisionSports.com and Facebook: Panama vs. Nicaragua
Copa Centroamericana (Round-robin)
4:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: El Salvador vs. Belize
6:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: Costa Rica vs. Nicaragua
9:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. Honduras
Copa Centroamericana (Round-robin)
4:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Nicaragua vs. Belize
6:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: Honduras vs. Costa Rica
9:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. El Salvador
Copa Centroamericana (Round-robin)
11:00 a.m., Univision Deportes and Facebook: Belize vs. Honduras
1:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: El Salvador vs. Nicaragua
4:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. Costa Rica
International friendly
2:00 p.m., CanadaSoccer.com: Bermuda vs. Canada men
International friendly
4:00 p.m., ESPN2, UniMás and Univision Deportes: United States men vs. Serbia (at Qualcomm Stadium, San Diego, Calif.)
International friendly
7:00 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes (at 6:30): United States men vs. Jamaica (at Finley Stadium, Chattanooga, Tenn.)
International friendly
6:00 p.m., TSN2 and RDS2: Canada women vs. Mexico (at BC Place, Vancouver, B.C.)
International friendly
9:30 p.m., UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. Iceland (at Sam Boyd Stadium, Las Vegas, Nev.)
UEFA Champions League (Round of 16 first legs)
UEFA Champions League (Round of 16 first legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Bayern Munich vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Napoli
UEFA Europa League (Round of 32 first legs)
10:30 a.m., Fox Sports 2: Kuban Krasnodar vs. Fenerbahçe
12:30 p.m., Fox Sports 1: Gent vs. Tottenham Hotspur
12:30 p.m., Fox Soccer Plus: AZ Alkmaar vs. Lyon
12:45 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Borussia Mönchengladbach vs. Fiorentina
12:50 p.m., ESPN3: Olympiakos vs. Osmanlıspor
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Astra Girgiu vs. Genk, Celta Vigo vs. Shakhtar Donetsk, PFC Ludogorets vs. København, Rostov vs. Sparta Prague
2:55 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Manchester United vs. Saint-Étienne
2:55 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Villarreal vs. AS Roma
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: PAOK vs. Schalke 04
2:55 p.m., ESPN3: Anderlecht vs. Zenit St. Petersburg, Athletic Bilbao vs. APOEL
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Hapoel Be'er Sheva vs. Beşiktaş, Legia Warsaw vs. Ajax
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (First group stage)
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (First group stage)
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (First group stage)
CONCACAF Champions League (Quarterfinal first leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Saprissa vs. Pachuca
UEFA Champions League (Round of 16 first legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Manchester City vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Bayer Leverkusen vs. Atlético Madrid
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (First group stage)
CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: New York Red Bulls vs. Vancouver Whitecaps
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Tigres UANL vs. Pumas UNAM
UEFA Champions League (Round of 16 first legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Sevilla vs. Leicester City
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Porto vs. Juventus
UEFA Europa League (Round of 32 second legs)
11:50 a.m., Fox Sports 1: Saint-Étienne vs. Manchester United
11:50 a.m., Fox Sports 2: Schalke 04 vs. PAOK
11:50 a.m., Fox Soccer Plus: Fenerbahçe vs. Kuban Krasnodar
CONCACAF Champions League (Quarterfinal first leg)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: FC Dallas vs. Árabe Unido
UEFA Europa League (Round of 32 second legs)
10:50 a.m., Fox Sports 2: Osmanlıspor vs. Olympiakos
12:30 p.m., Fox Sports 2: AS Roma vs. Villarreal
12:30 p.m., Fox Soccer Plus: APOEL vs. Athletic Bilbao
12:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Ajax vs. Legia Warsaw, Beşiktaş vs. Hapoel Be'er Sheva, Zenit St. Petersburg vs. Anderlecht
2:55 p.m., Fox Sports 2: Tottenham Hotspur vs. Gent
2:55 p.m., Fox Soccer Plus: Fiorentina vs. Borussia Mönchengladbach
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Genk vs. Astria Girgiu, København vs. PFC Ludogorets, Lyon vs. AZ Alkmaar, Shakhtar Donetsk vs. Celta Vigo, Sparta Prague vs. Rostov
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (First group stage)
3:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. Haiti
5:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: United States vs. St. Kitts & Nevis
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (Second group stage)
5:00 p.m., Univision Deportes and Facebook United States vs. Mexico
7:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. Honduras
CONCACAF Champions League (Quarterfinal second leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Pachuca vs. Saprissa
International friendlies (SheBelieves Cup at Talen Energy Stadium, Chester. Pa.)
4:00 p.m., Fox Sports Go: France vs. England
7:00 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Germany
CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)
8:00 p.m., Univision.com and Facebook: Árabe Unido vs. FC Dallas
10:00 p.m., Galavisión and Facebook: Pumas UNAM vs. Tigres UANL
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (Second group stage)
5:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: Mexico vs. El Salvador
8:00 p.m., Univision.com and Facebook: Honduras vs. Costa Rica
CONCACAF Champions League (Quarterfinal second leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Vancouver Whitecaps vs. New York Red Bulls
CONCACAF Under-20 World Cup qualifying (Second group stage)
6:30 p.m., Univision Deportes and Facebook: United States vs. El Salvador
9:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Panama vs. Costa Rica
International friendlies (SheBelieves Cup at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)
2:15 p.m., Fox Sports Go: Germany vs. France
5:00 p.m., Fox: United States vs. England
International friendlies (SheBelieves Cup at Robert F. Kennedy Memorial Stadium, Washington, D.C.)
4:00 p.m., Fox Sports Go: England vs. Germany
7:00 p.m., Fox Sports 1: United States vs. France
UEFA Champions League (Round of 16 second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Arsenal vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Napoli vs. Real Madrid
UEFA Champions League (Round of 16 second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Paris Saint-Germain
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Borussia Dortmund vs. Benfica
UEFA Europa League (Round of 16 first legs)
12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes (at 12:45): Rostov vs. Manchester United
12:30 p.m., Fox Soccer Plus: København vs. Ajax
12:45 p.m., ESPN3: APOEL vs. Anderlecht
2:55 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Schalke 04 vs. Borussia Mönchengladbach
2:55 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Lyon vs. AS Roma
2:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Celta Vigo vs. Kuban Krasnodar, Gent vs. Genk, Olympiakos vs. Beşiktaş
CONCACAF Champions League (Semifinal first leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Tigres UANL vs. Vancouver Whitecaps
TSN1 has live television coverage in Canada.
UEFA Champions League (Round of 16 second legs)
3:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Leicester Ciy vs. Sevilla
3:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Juventus vs. Porto
Europe moves its clocks forward before the United States does.
UEFA Champions League (Round of 16 second legs)
3:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: AS Monaco vs. Manchester City
3:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Atlético Madrid vs. Bayer Leverkusen
CONCACAF Champions League (Semifinal first leg)
8:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: FC Dallas vs. Pachuca
UEFA Europa League (Round of 16 second legs)
1:30 p.m., Fox Sports 2: Beşiktaş vs. Olympiakos
1:50 p.m., Fox Soccer 2 Go: Genk vs. Gent, Kuban Krasnodar vs. Celta Vigo
3:55 p.m., Fox Sports 1: Manchester United vs. Rostov
3:55 p.m., Fox Sports 2: Borussia Mönchengladbach vs. Schalke 04
3:55 p.m., Fox Soccer 2 Go: Ajax vs. København, Anderlecht vs. APOEL, AS Roma vs. Lyon
International friendlies
12:55 p.m., ESPN3: Czech Republic vs. Lithuania
3:30 p.m., ESPN Deportes: Germany vs. England
3:30 p.m., ESPN3: Scotland vs. Canada
International friendly
2:25 p.m., ESPN Deportes: Spain U-21s vs. Denmark U-21s
UEFA Women's Champions League (Quarterfinals)
2:00 p.m., Philly.com: Fortuna Hjørring vs. Manchester City
2:00 p.m., beIN Sports Connect: Bayern Munich vs. Paris Saint-Germain
CONCACAF World Cup qualifying (Final round)
6:50 p.m., beIN Sports and NBC Universo (at 6:55): Trinidad & Tobago vs. Panama
9:30 p.m., Fox Sports 2, Univision and Univision Deportes: Mexico vs. Costa Rica
10:55 p.m., Fox Sports 1, UniMás, Univision and Univision Deportes: United States vs. Honduras (at Avaya Stadium, San Jose, Calif.)
Trinidad & Tobago kicks vs. Panama kicks off at 7:00, Mexico-Costa Rica kicks off at 9:50, and U.S.-Honduras kicks off at 10:55.
Fox's studio coverage begins at 9:30 p.m. on both Fox Sports 1 and Fox Sports 2. Because the two later games are simultaneous, FS2 carries Mexico-Costa Rica, while FS1 stays with studio coverage until the U.S. game kicks off.
(The studio coverage is live from Avaya Stadium.)
Univision begins its studio coverage at 9 p.m. on Univision and UDN, heading into the Mexico-Costa Rica kickoff. UniMás' broadcast of the U.S. game begins shortly before kickoff.
While Mexico and the U.S are playing simultaneously, Univision and UDN provide split-screen coverage of the two games, with the Mexico game more prominent. UniMás carries the U.S. game in full. Once the Mexico game ends, Univision and UDN carry the remainder of the U.S. game.
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
12:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Turkey vs. Finland
12:45 p.m., ESPN Deportes: Georgia vs. Serbia
3:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Italy vs. Albania
3:30 p.m., Fox Soccer Plus: Croatia vs. Ukraine
3:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Israel
3:35 p.m., ESPN3: Austria vs. Moldova, Kosovo vs. Iceland, Republic of Ireland vs. Wales
3:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Liechtenstein vs. Macedonia
International friendly
11:50 a.m., ESPN3: Russia vs. Ivory Coast
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
12:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Sweden vs. Belarus
12:45 p.m., Fox Soccer Plus: Bosnia-Herzegovina vs. Gibraltar
12:45 p.m., ESPN Deportes: Switzerland vs. Latvia
12:50 p.m., ESPN3: Andorra vs. Faroe Islands, Cyprus vs. Estonia
3:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Portugal vs. Hungary
3:30 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Belgium vs. Greece
3:30 p.m., ESPN Deportes: Bulgaria vs. Netherlands
3:35 p.m., ESPN3: Luxembourg vs. France
UEFA World Cup qualifying (Group stage)
11:45 a.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes (at 11:50): England vs. Lithaunia
11:50 a.m., ESPN2 and ESPN Deportes (at 11:45): Azerbaijan vs. Germany
11:50 a.m., Fox Soccer 2 Go: Armenia vs. Kazakhstan
12:00 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: San Marino vs. Czech Republic
2:30 p.m., Fox Sports 2: Montenegro vs. Poland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Northern Ireland vs. Norway
2:35 p.m., ESPN3: Romania vs. Denmark, Scotland vs. Slovenia
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Malta vs. Slovakia
International friendly
2:55 p.m., ESPN Deportes: Italy under-21 men vs. Spain under-21s
CONCACAF World Cup qualifying (Final round)
4:55 p.m., NBC Universo and beIN Sports Connect (at 4:50): Honduras vs. Costa Rica
6:55 p.m, beIN Sports, Telemundo and NBC Universo: Trinidad & Tobago vs. Mexico
9:50 p.m., beIN Sports, Telemundo and NBC Universo: Panama vs. United States
Kickoff times are 5:00, 7:00 and 10:05 p.m.
Telemundo's broadcast window begins at 6:30 p.m., and includes a studio show between its two games. NBC Universo simulcasts everything once Honduras-Costa Rica ends.
International friendlies
11:50 a.m., Fox Sports 2: Russia vs. Belgium
2:35 p.m., beIN Sports: Netherlands vs. Italy
2:45 p.m., ESPN3: Austria vs. Finland
2:55 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes (at 2:45): France vs. Spain
UEFA Women's Champions League (Quarterfinal second leg)
2:00 p.m., beIN Sports Connect: Paris Saint-Germain vs. Bayern Munich
UEFA Women's Champions League (Quarterfinal second leg)
2:45 p.m., Facebook: Manchester City vs. Fortuna Hjørring
CONCACAF Champions League (Semifinal second leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Pachuca vs. FC Dallas
CONCACAF Champions League (Semifinal second leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Vancouver Whitecaps vs. Tigres UANL
TSN1 has live television coverage in Canada.
International friendlies
12:00 p.m., YouTube: Sweden women vs. Canada
8:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Russia (at Toyota Stadium, Frisco, Texas)
International friendly
2:00 p.m., ESPN: United States women vs. Russia (at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)
UEFA Champions League (Quarterfinal first legs)
UEFA Champions League (Quarterfinal first legs)
12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Borussia Dortmund vs. AS Monaco (rescheduled from Tuesday, April 11)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Atlético Madrid vs. Leicester City
UEFA Europa League (Quarterfinal first legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Anderlecht vs. Manchester United
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Ajax vs. Schalke 04
2:50 p.m., ESPN3: Lyon vs. Beşiktaş, Celta Vigo vs. Genk
UEFA Champions League (Quarterfinal second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Leicester City vs. Atlético Madrid
CONCACAF Champions League (Final first leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Facebook: Tigres UANL vs. Pachuca
UEFA Champions League (Quarterfinal second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Juventus
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Monaco vs. Borussia Dortmund
UEFA Europa League (Quarterfinal second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester United vs. Anderlecht
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Schalke 04 vs. Ajax
2:50 p.m., ESPN3: Beşiktaş vs. Lyon, Genk vs. Celta Vigo
UEFA Women's Champions League (Semifinal first legs)
9:00 a.m., ESPN3: Manchester City vs. Lyon
12:00 p.m., beIN Sports Connect: Barcelona vs. Paris Saint-Germain
CONCACAF Champions League (Final second leg)
10:00 p.m., Univision Deportes and Twitter: Pachuca vs. Tigres UANL
UEFA Women's Champions League (Semifinal second legs)
11:00 a.m., beIN Sports Connect: Paris Saint-Germain vs. Barcelona
2:45 p.m., ESPN3: Lyon vs. Manchester City
UEFA Champions League (Semifinal first leg)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Atlético Madrid
UEFA Champions League (Semifinal first leg)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: AS Monaco vs. Juventus
UEFA Europa League (Semifinal first leg)
12:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Ajax vs. Lyon
UEFA Europa League (Semifinal first leg)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Celta Vigo vs. Manchester United
UEFA Champions League (Semifinal second leg)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Juventus vs. AS Monaco
UEFA Champions League (Semifinal second leg)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Atlético Madrid vs. Real Madrid
UEFA Europa League (Semifinal second legs)
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Manchester United vs. Celta Vigo
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3 (at 2:55): Lyon vs. Ajax
UEFA Europa League (Final at Solna, Sweden)
2:45 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Ajax vs. Manchester United
International friendly
8:00 p.m., Fox Sports 1, Univision and Univision Deportes: Mexico vs. Croatia (at the Los Angeles Memorial Coliseum, Los Angeles, Calif.)
International friendly
3:25 p.m., ESPN Deportes: Italy vs. San Marino
International friendly
8:30 p.m., Fox Sports 1, UniMás and Univision Deportes: Mexico vs. Republic of Ireland (at MetLife Stadium, East Rutherford, N.J.)
International friendlies
3:00 p.m., ESPN Deportes: France vs. Paraguay
8:30 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Chile vs. Burkina Faso
UEFA Champions Leaugue (Final at Cardiff, Wales)
2:45 p.m., Fox and Fox Deportes: Juventus vs. Real Madrid
International friendlies
11:00 a.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Portugal vs. Cyprus
10:00 p.m., Fox Sports 1, Univision and Univision Deportes: United States vs. Venezuela (at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)