2015 Major League Soccer national television schedule

Here's the full national television schedule for the 2015 Major League Soccer season.

This year brings unprecedented national exposure for MLS. It's the start of the league's eight-year, $720 million rights deal with Univision, ESPN and Fox. Each network gets an exclusive national broadcast window each weekend, with no other games taking place during those time periods.

Fridays belong to Univision, with prime time games on UniMás and/or Univision Deportes. Exact kickoff times are based on the time zone of the home team. Univision's games are broadcast not just in Spanish, but also in English via the SAP feed on your TV. They'll also be streamed via Univision's website, free of charge with authentication through participating cable providers.

It's the first time that Univision has ever had streaming rights to its MLS broadcasts. It's also the first time that Univision is producing its own broadcasts from on site, instead of taking a feed produced by a simultaneous local broadcast.

ESPN and Fox also all of show their respective games on their respective Spanish channels, ESPN Deportes and Fox Deportes; and through their authenticated streaming platforms, WatchESPN and Fox Sports Go.

National TV rights in Canada are held by Bell Media, which airs games on TSN in English and RDS in French. TSN carries every Vancouver Whitecaps games, as well as many Toronto FC and Montréal Impact games.

Toronto FC games not picked up by Bell go to Rogers, which airs them nationally on various Sportsnet channels. Impact games not picked up by Bell go to Québecor, which airs them (only in French) on TVA Sports.

Here's how many regular season broadcasts each channel is set to carry:

English

ESPN: 8 games
ESPN2:
 26 games
Fox Sports 1: 30 games 
Fox Sports 2: 1 game

Spanish

ESPN Deportes: 30 games
Fox Deportes: 34 games
UniMás: 25 games
Univision Deportes: 11 games (plus simulcasts of games on UniMás)

Canada

TSN channels: 94 games (some games are shown on multiple channels simultaneously)
Sportsnet main channels: 1 game
Sportsnet 360: 10 games
RDS: 17 games
RDS2: 16 games
TVA Sports channels: 21 games (split of games between TVA Sports and TVA Sports 2 not yet confirmed)

Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes, TSN1 and RDS2 televise this year's All-Star Game from Dick's Sporting Goods Park in Commerce City, Colo., home of the Colorado Rapids. ESPN, UniMás, TSN and RDS (specific channels to be determined) televise the MLS Cup Final.

As part of the new TV deal, this season's schedule includes some new initiatives at the end of the regular season.

First, the next-to-last week of the season features the first ever flex scheduling window in MLS history. ESPN and Fox have the right to pick their Sunday games from a slate of four Sunday contests.

A week later, the regular season concludes with another first: simultaneous kickoffs for the final round of matches, all played on Sunday, October 25. It follows a practice made popular worldwide by the English Premier League.

Eastern Conference games (except for one) kick off at 5:00 p.m., with a featured contest on Fox Sports 1 and Fox Deportes. Western Conference games kick off at 7:00 p.m., with a featured contest on ESPN and ESPN Deportes. Both national broadcasts have rights to cut in for live or near-live coverage of goals and other major events

Finally, every playoff game is on national television for the first time in MLS history. 

Along with the wide range of national TV games, MLS sold digital rights for for every game not nationally televsed in the United States to ESPN  But the network decided to keep going with MLS Live, the subscription streaming package that the league has run for the last few years.

Here's the full 2015 national TV schedule for the United States and Canada. All times listed are Eastern. I have included CONCACAF Champions League games involving MLS teams, National Women's Soccer League games, U.S. men's and women's national team games, and select Women's World Cup and CONCACAF Gold Cup games. 

United States

Tuesday, February 24: Pachuca vs. Montréal Impact, CONCACAF Champions League quarterfinal, 10:00 p.m. (Fox Sports 2, Galavisión)

Thursday, February 26: Alajuelense vs. D.C. United, CONCACAF Champions League quarterfinal, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)

Tuesday, March 3: Montréal Impact vs. Pachuca, CONCACAF Champions League quarterfinal, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Galavisión

Wednesday, March 4: United States women vs. Norway, Algarve Cup group stage, 2:00 p.m. (Fox Sports 1)
Wednesday, March 4: D.C. United vs. Alajuelense, CONCACAF Champions League quarterfinal, 8:00 p.m (Fox Sports 2, Univision Deportes)

Friday, March 6: United States women vs. Switzerland, Algarve Cup group stage, 12:00 p.m. (Fox Sports 1) 
Friday, March 6: Los Angeles Galaxy vs. Chicago Fire, 10:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes, Univision Deportes)

Sunday, March 8: Orlando City vs. New York City FC, 4:30 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, March 8: Sporting Kansas City vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, March 8: Seattle Sounders vs. New England Revolution, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Monday, March 9: United States women vs. Iceland, Algarve Cup group stage, 12:00 p.m. (Fox Sports 1)

Wednesday, March 11: United States women vs. France, Algarve Cup championship game, 11:30 a.m. (Fox Sports 1)

Friday, March 13: Houston Dynamo vs. Orlando City, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, March 15: New York City FC vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, March 15: Portland Timbers vs. Los Angeles Galaxy, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, March 18: Montréal Impact vs. Alajuelense, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)

Saturday, March 21: Philadelphia Union vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (Univision Deportes)

Sunday, March 22: New York Red Bulls vs. D.C. United, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, March 22: San Jose Earthquakes vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

San Jose-Chicago is the first game at the Earthquakes' new home, Avaya Stadium in San Jose, Calif.

Wednesday, March 25: Denmark vs. United States men, friendly, 3:00 p.m. (ESPN, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, March 29: Chicago Fire vs. Philadelphia Union, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, March 29: Real Salt Lake vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, March 31: Switzerland vs. United States men, friendly, 12:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Friday, April 3: Orlando City vs. D.C. United, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Saturday, April 4: United States women vs. New Zealand, friendly, 3:30 p.m. (Fox Sports 1)

Sunday, April 5: San Jose Earthquakes vs. Real Salt Lake, 5:00 p.m. (ESPN2)
Sunday, April 5: Sporting Kansas City vs. Philadelphia Union, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, April 7: Alajuelense vs. Montréal Impact, 10:00 p.m. (Fox Sports 2, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, April 12: Portland Timbers vs. Orlando City, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, April 12: Los Angeles Galaxy vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, April 15: United States men vs. Mexico, friendly, 8:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Friday, April 17: New York Red Bulls vs. San Jose Earthquakes, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, April 19: Philadelphia Union vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (ESPN2)
Sunday, April 19:
 New York City FC vs. Portland Timbers, 7:00 p.m. (Fox Sports 2, Fox Deportes)

Wednesday, April 22: Club América vs. Montréal Impact, CONCACAF Champions League final first leg, 9:00 p.m. (Fox Sports 2, UniMás, Univision Deportes)

Friday, April 24: Chicago Fire vs. New York City FC, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)
Friday, April 24: Colorado Rapids vs. FC Dallas, 10:00 p.m. (Univision Deportes)

Sunday, April 26: New York Red Bulls vs. Los Angeles Galaxy, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, April 26: Orlando City vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, April 26: Seattle Sounders vs. Portland Timbers, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, April 29: Montréal Impact vs. Club América, CONCACAF Champions League final second leg, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, UniMás, Univision Deportes)

Friday, May 1: Houston Dynamo vs. FC Dallas, 8:00 p.m. (Univision Deportes)
Friday, May 1: Real Salt Lake vs. San Jose Earthquakes, 10:00 p.m. (Univision Deportes)

Sunday, May 3: Sporting Kansas City vs. Chicago Fire, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, May 3: New York City FC vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, May 8: Orlando City vs. New England Revolution, 8:00 p.m. (Univision Deportes)
Friday, May 8: Colorado Rapids vs. San Jose Earthquakes, 10:00 p.m. (Univision Deportes)

Sunday, May 10: United States women vs. Ireland, friendly, 2:30 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, May 10: Toronto FC vs. Houston Dynamo, 5:00 p.m. (ESPN2)
Sunday, May 10: New York Red Bulls vs. New York City FC, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Toronto-Houston is the first game after the completion of renovation and expansion work at BMO Field.

Wednesday, May 13: D.C. United vs. Orlando City, 8:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)

Friday, May 15: New York City FC vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (Univision Deportes)
Friday, May 15: FC Dallas vs. New York Red Bulls, 9:00 p.m. (Univision Deportes)

Sunday, May 17: Orlando City vs. Los Angeles Galaxy, 5:00 p.m. (ESPN2)
Sunday, May 17: Philadelphia Union vs. D.C. United, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, May 17: United States women vs. Mexico, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)

Wednesday, May 20: Sporting Kansas City vs. New England Revolution, 8:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)

Friday, May 22: Columbus Crew vs. Chicago Fire, 8:00 p.m. (Univision Deportes)
Friday, May 22: Los Angeles Galaxy vs. Houston Dynamo, 10:00 p.m. (Univision Deportes)

Sunday, May 24: New York Red Bulls vs. Philadelphia Union, 5:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, May 24:
 San Jose Earthquakes vs. Orlando City, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, May 27: Toronto FC vs. Manchester City, 7:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)

Friday, May 29: Sporting Kansas City vs. FC Dallas, 9:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Saturday, May 30: United States women vs. South Korea, friendly, 4:30 p.m. (ESPN, Univision Deportes)

Sunday, May 31: Seattle Sounders vs. New York Red Bulls, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, May 31: New England Revolution vs. Los Angeles Galaxy, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, June 5: Netherlands vs. United States men, friendly, 2:30 p.m. (ESPN, UniMás, Univision Deportes)
Friday, June 5: Houston Dynamo vs. New York Red Bulls, 9:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Saturday, June 6: Canada women vs. China, World Cup group stage, 6:00 p.m. (Fox Sports 1, Telemundo)
Saturday, June 6: Netherlands women vs. New Zealand, World Cup group stage, 9:00 p.m. (Fox Sports 2)

Sunday, June 7: Norway women vs. Thailand, World Cup group stage, 1:00 p.m. (Fox)
Sunday, June 7: Germany women vs. Ivory Coast, World Cup group stage, 4:00 p.m. (Fox, NBC Universo)
Sunday, June 7: Real Salt Lake vs. Colorado Rapids, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, June 7: San Jose Earthquakes vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Monday, June 8: United States women vs. Australia, World Cup group stage, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, NBC Unverso)

Wednesday, June 10: Germany vs. United States men, friendly, 2:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Friday, June 12: United States women vs. Sweden, World Cup group stage, 7:30 p.m. (Fox, NBC Universo)

Sunday, June 14: Orlando City vs. D.C. United, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, June 16: Nigeria women vs. United States, World Cup group stage, 7:30 p.m. (Fox, NBC Universo)

Friday, June 19: Colorado Rapids vs. FC Dallas, 9:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, June 21: Brazil women vs. Australia, World Cup round of 16, 1:00 p.m. (Fox Sports 1, Telemundo)
Sunday, June 21: France women vs. South Korea, World Cup round of 16, 4:00 p.m. (Fox Sports 1, Telemundo)
Sunday, June 21: D.C. United vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, June 21: Canada women vs. Switzerland, World Cup round of 16, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)
Sunday, June 21: Real Salt Lake vs. Sporting Kansas City, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, June 24: Los Angeles Galaxy vs. Portland Timbers, 11:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)

Friday, June 26: France women vs. Germany, World Cup quarterfinals, 4:00 p.m. (Fox Sports 1)
Friday, June 26: United States women vs. China, World Cup quarterfinals, 7:30 p.m. (Fox, NBC Universo)
Friday, June 26: FC Dallas vs. Houston Dynamo, 9:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, June 28: New York City FC vs. New York Red Bulls, 4:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, June 28: Portland Timbers vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, July 3: United States men vs. Guatemala, friendly, 6:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)
Friday, July 3: Houston Dynamo vs. Chicago Fire, 9:00 p.m. (Univision Deportes)
Friday, July 3: Seattle Sounders vs. D.C. United, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, July 5: Portland Timbers vs. San Jose Earthquakes, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, July 5: TBA vs. TBA, World Cup final, 7:00 p.m. (Fox, Telemundo)

Tuesday, July 7: Panama vs. Haiti, CONCACAF Gold Cup group stage, 5:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)
Tuesday, July 7: United States vs. Honduras, CONCACAF Gold Cup group sage, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás)

Wednesday, July 8: Costa Rica vs. Jamaica, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:00 p.m. (Fox Sports 2, UniMás)
Wednesday, July 8: El Salvador vs. Canada, CONCACAF Gold Cup group stage, 10:30 p.m. (Fox Sports 2 UniMás)

Thursday, July 9: Trinidad & Tobago vs. Guatemala, CONCACAF Gold Cup group stage, 7:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)
Thursday, July 9: Mexico vs. Cuba, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás)

Friday, July 10: Honduras vs. Panama, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:00 p.m. (Fox Sports 2, UniMás)
Friday, July 10: United States vs. Haiti, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)
Friday, July 10: San Jose Earthquakes vs. Houston Dynamo, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Saturday, July 11: Jamaica vs. Canada, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:30 p.m. (Fox Sports 2, UniMás)
Saturday, July 11: Costa Rica vs. El Salvador, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:00 p.m. (Fox Sports 2, UniMás)

Sunday, July 12: New York City FC vs. Toronto FC, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, July 12: Trinidad & Tobago vs. Cuba, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:30 p.m. (Fox Sports 2, Univision)
Sunday, July 12: Guatemala vs. Mexico, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision)

Monday, July 13: Haiti vs. Honduras, CONCACAF Gold Cup group stage, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision Deportes)
Monday, July 13: Panama vs. United States, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás)

Tuesday, July 14: Jamaica vs. El Salvador, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)
Tuesday, July 14: Canada vs. Costa Rica, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:30 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Wednesday, July 15: Cuba vs. Guatemala, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)
Wednesday, July 15: Mexico vs. Trinidad & Tobago, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:30 p.m. (Fox Sports 2, Univision Deportes)

Friday, July 17: Los Angeles Galaxy vs. San Jose Earthquakes, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Saturday, July 18: 1A. United States vs. 3C. Cuba, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 5:00 p.m. (Fox, Univision)
Saturday, July 18: 2A. Haiti vs. 1B. Jamaica, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 8:00 p.m. (Fox Sports 1, Univision)

Sunday, July 19: 1C. Trinida & Tobago vs. 3A. Panama, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 4:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision)
Sunday, July 19: Columbus Crew vs. Chicago Fire, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, July 19: 2C. Mexico vs. 2B. Costa Rica, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision)

Wednesday, July 22: United States vs. Jamaica, CONCACAF Gold Cup semifinals, 6:00 p.m. (Fox Sports 1 or 2, UniMás, Univision Deportes)
Wednesday, July 22: Panama vs. Mexico, CONCACAF Gold Cup semifinals, 9:00 p.m. (Fox Sports 1 or 2, UniMás, Univision Deportes)

Friday, July 24: Real Salt Lake vs. Sporting Kansas City, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Saturday, July 25: United States vs. Panama, CONCACAF Gold Cup third place game, 4:00 p.m. (Fox Sports 2, Univision)

Sunday, July 26: New York City FC vs. Orlando City, 2:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, July 26: D.C. United vs. Philadelphia Union, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, July 26: 
Jamaica vs. Mexico, CONCACAF Gold Cup championship game, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Univision)

Wednesday, July 29: MLS All-Stars vs. Tottenham Hotspur at Commerce City, Colo., 9:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás)

Sunday, August 2: San Jose Earthquakes vs. Portland Timbers, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, August 2: Chicago Fire vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, August 7: Portland Timbers vs. Chicago Fire, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, August 9: Los Angeles Galaxy vs. Seattle Sounders, 4:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, August 9: New York Red Bulls vs. New York City FC, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, August 9: Portland Thorns vs. Chicago Red Stars, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, August 14: San Jose Earthquakes vs. Colorado Rapids, 11:00 p.m., UniMás, Univision Deportes)

Sunday, August 16: United States women vs. Costa Rica, friendly, 1:30 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, August 16:
 Seattle Sounders vs. Orlando City, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, August 16: Philadelphia Union vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, August 19: United States women vs. Costa Rica, friendly, 6:55 p.m. (ESPN2)

Friday, August 21: Houston Dynamo vs. Seattle Reign, 8:00 p.m. (Fox Sports 1)
Friday, August 21: 
Portland Timbers vs. Houston Dynamo, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, August 23: Los Angeles Galaxy vs. New York City FC, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)

Friday, August 28: San Jose Earthquakes vs. Los Angeles Galaxy, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, August 30: Seattle Sounders vs. Portland Timbers, 4:30 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, August 30: New York Red Bulls vs. D.C. United, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, August 30: Portland Thorns vs. Washington Spirit, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, September 4: United States men vs. Peru, friendly, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, UniMás, Univision Deportes)

Sunday, September 6: Columbus Crew vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Tuesday, September 8: United States men vs. Brazil, friendly, 8:00 p.m. (ESPN network TBA, UniMás, Univision Deportes)

Friday, September 11: New York Red Bulls vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, September 13: Chicago Red Stars vs. FC Kansas City, NWSL playoffs semifinal, 1:30 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, September 13:
 Toronto FC vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, September 13: Orlando City vs. Sporting Kansas City, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, September 13: Seattle Reign vs. Washington Spirit, NWSL playoffs semifinal, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Wednesday, September 16: New York City FC vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)

Thursday, September 17: United States women vs. Haiti, friendly, 7:00 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, September 18: Sporting Kansas City vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, September 20: United States women vs. Haiti, friendly, 3:00 p.m. (ESPN2)
Sunday, September 20: 
Portland Timbers vs. New York Red Bulls, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes) 
Sunday, September 20: Philadelphia Union vs. Houston Dynamo, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, September 25: New York Red Bulls vs. Orlando City, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, September 27: Sporting Kansas City vs. Seattle Sounders, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, September 27: San Jose Earthquakes vs. Real Salt Lake, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, September 27: Los Angeles Galaxy vs. FC Dallas, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednseday, September 30: Philadelphia Union vs. Sporting Kansas City, U.S. Open Cup championship game, 7:00 p.m. (ESPN2, Univision Deportes)

Thursday, October 1: Seattle Reign vs. FC Kansas City, NWSL championship game, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, October 2: D.C. United vs. New York City FC, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, October 4: FC Dallas vs. Houston Dynamo, 5:00 p.m. (ESPN2, ESPN Deportes)
Sunday, October 4: Colorado Rapids vs. Real Salt Lake, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, October 4: Seattle Sounders vs. Los Angeles Galaxy, 9:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Saturday, October 10: United States men vs. Mexico, Confederations Cup playoff, 9:30 p.m. (Fox network TBA, Univision)

There are no MLS national TV games on October 11 because it's in the middle of a FIFA window.)

Tuesday, October 13: United States men vs. Costa Rica, friendly, 6:55 p.m. (ESPN, UniMás, Univision Deportes)

Friday, October 16: Orlando City vs. New York City FC, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)
Friday, October 16: San Jose Earthquakes vs. Sporting Kansas City, 11:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Sunday, October 18: Houston Dynamo vs. Seattle Sounders, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 18: Los Angeles Galaxy vs. Portland Timbers, 7:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Wednesday, October 21: United States women vs. Brazil, friendly, 10:00 p.m. (ESPN2)

Sunday, October 25: United States women vs. Brazil, friendly, 2:30 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, October 25:
 Columbus Crew vs. D.C. United, 5:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, October 25: Sporting Kansas City vs. Los Angeles Galaxy, 7:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, October 25: Chicago Fire vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (ESPN3)
Sunday, October 25: FC Dallas vs. San Jose Earthquakes, 7:00 p.m. (ESPN3)
Sunday, October 25: Portland Timbers vs. Colorado Rapids, 7:00 p.m. (ESPN3)
Sunday, October 25:
 Seattle Sounders vs. Real Salt Lake, 7:00 p.m. (ESPN3)
Sunday, October 25: Vancouver Whitecaps vs. Houston Dynamo, 7:00 p.m. (ESPN3)

Yes, that's right: in addition to the televised Kansas City-Los Angeles game on ESPN and ESPN Deportes ESPN3 streams the other Western Conference contests and Chicago-New York. There is a local blackout restriction, which means you can't watch the game that's on local TV, but you can watch all the others.

Chicago-New York was a late addition to the 7:00 p.m. window. MLS made the move because the Red Bulls and Dallas are the main contenders for the Supporters' Shield. The title-deciding contests now kick off at the same hour. 

The quad-box viewing feature on ESPN3's website should be quite handy.

Wednesday, October 28: E4. D.C. United vs. E5. New England Revolution, MLS Cup playoffs knockout round, 7:30 p.m. (UniMás)
Wednesday, October 28: 
W4. Seattle Sounders vs. W5. Los Angeles Galaxy, MLS Cup playoffs knockout round, 10:00 p.m. (UniMás)

Comcast SportsNet New England's alternate channel and Comcast SportsNet Mid-Atlantic's alternate channel also carry United-Revolution; KZJO in Seattle and Root Sports Northwest outside Seattle also carry Sounders-Galaxy.

Thursday, October 29: E3. Montréal Impact vs. E6. Toronto FC, MLS Cup playoffs knockout round, 7:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)
Thursday, October 29: W3. Portland Timbers vs. W6. Sporting Kansas City, MLS Cup playoffs knockout round, 10:00 p.m. (UniMás, Univision Deportes)

Root Sports Northwest in Portland and Seattle and KMCI in Kansas City also carry Timbers-Sporting.

Sunday, November 1: E4. D.C. United vs. E1. New York Red Bulls, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 1: W3. Portland Timbers vs. W2. Vancouver Whitecaps, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 1: E3. Montréal Impact vs. E2. Columbus Crew, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 7:00 p.m. (Fox Sports 1)
Sunday, November 1: W4. Seattle Sounders vs. W1. FC Dallas, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 9:30 p.m. (Fox Sports 1)

Because of World Series coverage, there is no Spanish-language Fox Deportes simulcast of the two FS1 games. The feeds are exclusively streamed online through Fox Sports Go.

Sunday, November 8: E1. New York Red Bulls vs. E4. D.C. United, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 3:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 8: E2. Columbus Crew vs. E3. Montréal Impact, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 8: W1. FC Dallas vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)
Sunday, November 8: W2. Vancouver Whitecaps vs. W3. Portland Timbers, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 10:00 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Friday, November 13: United States men vs. St. Vincent & The Grenadines, World Cup qualifier, 7:00 p.m. (ESPN2, UniMás, Univision Deportes)

Tuesday, November 17: Trinidad & Tobago vs. United States men, World Cup qualifier, 6:00 p.m. (beIN Sports, NBC Universo)

Sunday, November 22: E2. Columbus Crew vs. E1. New York Red Bulls, MLS Cup playoffs conference final first leg, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 22: W3. Portland Timbers vs. W1. FC Dallas, MLS Cup playoffs conference final first leg, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Sunday, November 29: W1. FC Dallas vs. W3. Portland Timbers, MLS Cup playoffs conference final second leg, 5:00 p.m. (ESPN, ESPN Deportes)
Sunday, November 29: E1. New York Red Bulls vs. E2. Columbus Crew, MLS Cup playoffs conference final second leg, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, Fox Deportes)

Sunday, December 6: E2. Columbus Crew vs. W3. Portland Timbers, MLS Cup final, 4:00 p.m. (ESPN, UniMás)
Sunday, December 6: United States women vs. Trinidad & Tobago, friendly, 8:00 p.m. (Fox Sports 1)

Canada

Tuesday, February 24: Pachuca vs. Montréal Impact, CONCACAF Champions League quarterfinal, 10:00 p.m. (TVA Sports)

Tuesday, March 3: Montréal Impact vs. Pachuca, CONCACAF Champions Leaugue quarterfinal, 8:00 p.m. (TVA Sports)

Saturday, March 7: D.C. United vs. Montréal Impact, 3:00 p.m. (RDS)

Sunday, March 8: Vancouver Whitecaps vs. Toronto FC, 6:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, RDS2)
Sunday, March 8: Seattle Sounders vs. Sporting Kansas City, 9:30 p.m. (TSN2)

Saturday, March 14: Chicago Fire vs. Vancouver Whitecaps, 6:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4)
Saturday, March 14: Columbus Crew vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (TSN2)

Wednesday, March 18: Montréal Impact vs. Alajuelense, 8:00 p.m. (Sportsnet ONE, Sportsnet World, TVA Sports)

Saturday, March 21: New England Revolution vs. Montréal Impact, 3:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, March 21: Orlando City vs. Vancouver Whitecaps, 7:30 p.m. (TSN1)

Saturday, March 28: Montréal Impact vs. Orlando City, 4:00 p.m. (TSN3, TSN4, TSN5, RDS)
Saturday, March 28: Vancouver Whitecaps vs. Portland Timbers, 8:00 p.m. (TSN1)

Sunday, March 29: Real Salt Lake vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Sportsnet main channels)

Saturday, April 4: Chicago Fire vs. Toronto FC, 3:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, April 4: New York Red Bulls vs. Montréal Impact, 7:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, April 4: Vancouver Whitecaps vs. Los Angeles Galaxy, 10:00 p.m. (TSN1, TSN5)

Sunday, April 5: Sporting Kansas City vs. Philadelphia Union, 7:00 p.m. (TSN2)

Tuesday, April 7: Alajuelense vs. Montréal Impact, 10:00 p.m. (Sportsnet ONE, Sportsnet World, TVA Sports)

Wednesday, April 8: Vancouver Whitecaps vs. Columbus Crew, 10:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, TSN5)

Saturday, April 11: Houston Dynamo vs. Montréal Impact, 8:30 p.m. (TVA Sports)
Saturday, April 11: San Jose Earthquakes vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN2)

Sunday, April 12: Portland Timbers vs. Orlando City, 5:00 p.m. (TSN2)

Saturday, April 18: Montréal Impact vs. Chicago Fire, 3:00 p.m. (TSN1)
Saturday, April 18: FC Dallas vs. Toronto FC, 8:30 p.m. (TSN4)
Saturday, April 18: Real Salt Lake vs. Vancouver Whitecaps, 9:30 p.m. (TSN1, TSN3)

Sunday, April 19: Philadelphia Union vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, April 19: New York City FC vs. Portland Timbers, 7:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, April 22: Club América vs. Montréal Impact, CONCACAF Champions League final first leg, 9:00 p.m. (Sportsnet World, TVA Sports 2)

Saturday, April 25: Vancouver Whitecaps vs. D.C. United, 10:30 p.m. (TSN1)
Saturday, April 25: San Jose Earthquakes vs. Montréal Impact, 10:30 p.m. (TVA Sports)

Sunday, April 26: New York Red Bulls vs. Los Angeles Galaxy, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, April 26: Orlando City vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (TSN2, RDS)
Sunday, April 26: Seattle Sounders vs. Portland Timbers, 9:30 p.m. (TSN1)

Wednesday, April 29: Montréal Impact vs. Club América, CONCACAF Champions League second leg, 8:00 p.m. (Sportsnet ONE, Sportsnet World, TVA Sports)

Saturday, May 2: Philadelphia Union vs. Toronto FC, 4:00 p.m. (TSN4)
Saturday, May 2:
 Portland Timbers vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, TSN5, RDS2)

Sunday, May 3: Sporting Kansas City vs. Chicago Fire, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, May 3: New York City FC vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, May 6: Montréal Impact vs. Toronto FC, 7:45 p.m. (Sportsnet World, TVA Sports 3)

Saturday, May 9: Montréal Impact vs. Portland Timbers, 4:00 p.m. (TSN1, RDS)
Saturday, May 9: Vancouver Whitecaps vs. Philadelphia Union, 7:00 p.m. (TSN2)

Sunday, May 10: Toronto FC vs. Houston Dynamo, 5:00 p.m. (TSN1, RDS2)
Sunday, May 10: New York Red Bulls vs. New York City FC, 7:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, May 13: Toronto FC vs. Montréal Impact, Voyageurs Cup second leg, 7:30 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World, TVA Sports 3)
Wednesday, May 13: D.C. United vs. Orlando City, 8:00 p.m. (TSN5)
Wednesday, May 13: Vancouver Whitecaps vs. FC. Edmonton, Voyageurs Cup first leg, 10:00 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World)

Saturday, May 16: Montréal Impact vs. Real Salt Lake, 4:00 p.m. (TSN1, RDS)
Saturday, May 16: Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (TSN2)
Saturday, May 16: New England Revolution vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)

Sunday, May 17: Orlando City vs. Los Angeles Galaxy, 5:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, May 20: FC Edmonton vs. Vancover Whitecaps, Voyageurs Cup second leg, 10:00 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World

Saturday, May 23: Toronto FC vs. Portland Timbers, 5:00 pm. (TSN1, TSN3, TSN4, TSN5)
Saturday, May 23: Montréal Impact vs. FC Dallas, 8:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, May 23: Colorado Rapids vs. Vancouver Whitecaps, 9:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, May 27: Toronto FC vs. Manchester City, 7:00 p.m. (TSN1, TSN4, TSN5)

Friday, May 29: Canada women vs. England, friendly, 7:00 p.m. (TSN1, RDS)

Saturday, May 30: Toronto FC vs. San Jose Earthquakes, 5:00 p.m. (TSN2)
Saturday, May 30: Vancouver Whitecaps vs. Real Salt Lake, 6:00 p.m. (TSN1)
Saturday, May 30: Chicago Fire vs. Montréal Impact, 8:30 p.m. (TVA Sports)

Sunday, May 31: Seattle Sounders vs. New York Red Bulls, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, May 31: New England Revolution vs. Los Angeles Galaxy, 7:00 p.m. (TSN1)

Wednesday, June 3: Montréal Impact vs. Vancouver Whitecaps, 8:00 p.m. (TSN1, RDS)

Saturday, June 6: Canada women vs. China, World Cup group stage, 6:00 p.m. (CTV, TSN1, TSN3, TSN4, TSN5, RDS)
Saturday, June 6: D.C. United vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, June 6: Columbus Crew vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (TVA Sports)
Saturday, June 6: New Zealand women vs. Netherlands, World Cup group stage, 9:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, RDS)
Saturday, June 6: Los Angeles Galaxy vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN2)

Sunday, June 7: Norway women vs. Thailand, World Cup group stage, 1:00 p.m. (CTV, RDS2)
Sunday, June 7: Germany women vs. Ivory Coast, World Cup group stage, 4:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, TSN5, RDS)
Sunday, June 7: Real Salt Lake vs. Colorado Rapids, 5:00 p.m. (TSN2)

Thursday, June 11: Canada women vs. New Zealand, World Cup group sage, 9:00 p.m. (CTV, TSN2, RDS)

Saturday, June 20: Germany women vs. Sweden, World Cup round of 16, 4:00 p.m. (CTV, RDS2)
Saturday, June 20: New York Red Bulls vs. Vancouver Whitecaps, 7:00 p.m. (TSN2)
Saturday, June 20: Toronto FC vs. New York City FC, 7:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, June 20: China women vs. Cameroon, World Cup round of 16, 7:30 p.m. (CTV, RDS2)
Saturday, June 20: Montréal Impact vs. Orlando City, 8:00 p.m. (TVA Sports)

Sunday, June 21: Brazil women vs. Australia, World Cup round of 16, 1:00 p.m. (TSN3, TSN4, TSN5, RDS)
Sunday, June 21: France. women vs. South Korea, World Cup round of 16, 4:00 p.m. (CTV, RDS2)
Sunday, June 21: D.C. United vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, June 21: Canada women vs. Switzerland, World Cup round of 16, 7:30 p.m. (CTV, RDS2)

Saturday, June 27: France women vs. Germany, World Cup quarterfinals, 4:00 p.m. (CTV, RDS)
Saturday, June 27: Toronto FC vs. D.C. United, 5:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, June 27: Philadelphia Union vs. Montréal Impact, 7:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, June 27: United States women vs. China, World Cup quarterfinals, 7:30 p.m. (CTV, RDS)
Saturday, June 27: New England Revolution vs. Vancouver Whitecaps, 7:30 p.m. (TSN2)

Sunday, June 28: New York City FC vs. New York Red Bulls, 4:30 p.m. (TSN5)
Sunday, July 28: Portland Timbers vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (TSN2)

Saturday, July 4: TBA vs. TBA, World Cup third place game, 4:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, TSN5, RDS)
Saturday, July 4: Montréal Impact vs. New York City FC, 8:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, July 4: Colorado Rapids vs. Vancouver Whitecaps, 9:00 p.m. (TSN1. RDS2)
Saturday, July 4: Los Angeles Galaxy vs. Toronto FC, 10:30 p.m. (Sportsnet 360)

Sunday, July 5: Portland Timbers vs. San Jose Earthquakes, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, July 5: TBA women vs. TBA, World Cup championship game, 5:00 p.m. (CTV, TSN1, TSN3, TSN4, RDS)

Tuesday, July 7: Panama vs. Haiti, CONCACAF Gold Cup group stage, 5:00 p.m. (Sportsnet Workd)
Tuesday, July 7: United States vs. Honduras, CONCACAF Gold Cup group sage, 7:30 p.m. (Sportsnet 360, Sportsnet World)

Wednesday, July 8: Costa Rica vs. Jamaica, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:00 p.m. (Sportsnet World)
Wednesday, July 8: El Salvador vs. Canada, CONCACAF Gold Cup group stage, 10:30 p.m. (Sportsnet World, Sportsnet 360)

Thursday, July 9: Trinidad & Tobago vs. Guatemala, CONCACAF Gold Cup group stage, 7:00 p.m. (Sportsnet World)
Thursday, July 9: Mexico vs. Cuba, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:30 p.m. (Sportsnet World)

Friday, July 10: Honduras vs. Panama, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:00 p.m. (Sportsnet World)
Friday, July 10: United States vs. Haiti, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:30 p.m. (Sportsnet World)

Saturday, July 11: Jamaica vs. Canada, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:30 p.m. (Sportsnet East, Sportsnet Ontario, Sportsnet West, Sportsnet Pacific, Sportsnet World)
Saturday, July 11: 
Montréal Impact vs. Columbus Crew, 8:00 p.m. (TSN2, RDS)
Saturday, July 11: Canada women vs. Ecuador, Pan Am Games group stage, 9:00 p.m. (Sportsnet East, Sportsnet Ontario, Sportsnet West, Sportsnet Pacific)
Saturday, July 11:
 
Costa Rica vs. El Salvador, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:00 p.m. (Sportsnet World)

Sunday, July 12: New York City FC vs. Toronto FC, 5:00 p.m. (TSN1)
Sunday, July 12: Vancouver Whitecaps vs. Sporting Kansas City, 9:00 p.m. (TSN1)

Monday, July 13: Haiti vs. Honduras, CONCACAF Gold Cup group stage, 7:00 p.m. (Sportsnet World)
Monday, July 13: Panama vs. United States, CONCACAF Gold Cup group stage, 9:30 p.m. (Sportsnet 360, Sportsnet World) 

Tuesday, July 14: Jamaica vs. El Salvador, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:00 p.m. (Sportsnet World)
Tuesday, July 14: Canada vs. Costa Rica, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:30 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World) 

Wednesday, July 15: Cuba vs. Guatemala, CONCACAF Gold Cup group stage, 6:00 p.m. (Sportsnet World)
Wednesday, July 15: Canada women vs. Costa Rica, Pan Am Games group stage, 8:30 p.m. Sportsnet East, Sportsnet Ontario, Sportsnet West, Sportsnet Pacific)
Wednesday, July 15: Mexico vs. Trinidad & Tobago, CONCACAF Gold Cup group stage, 8:30 p.m. (Sportsnet World) 

Saturday, July 18: Toronto FC vs. Philadelphia Union, 4:00 p.m. (TSN1, RDS)
Saturday, July 18: 
1A. United States vs. 3C. Cuba, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 5:00 p.m. (Sportsnet 360, Sportsnet World)
Saturday, July 18: 
2A. Haiti vs. 1B. Jamaica, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 8:00 p.m. (Sportsnet 360, Sportsnet World)
Saturday, July 18: Canada women vs. Costa Brazil, Pan Am Games group stage, 8:30 p.m. Sportsnet East, Sportsnet Ontario, Sportsnet West, Sportsnet Pacific)
Saturday, July 18: 
Sporting Kansas City vs. Montréal Impact, 8:30 p.m. (TVA Sports)
Saturday, July 18: Portland Timbers vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN1, RDS2) 

Sunday, July 19: 1C. Trinidad & Tobago vs. 3A. Panama, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 4:30 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World)
Sunday, July 19: Columbus Crew vs. Chicago Fire, 5:00 p.m. (TSN2)
Sunday, July 19: 2C. Mexico vs. 2B. Costa Rica, CONCACAF Gold Cup quarterfinals, 7:30 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World) 

Wednesday, July 22: United States vs. Jamaica, CONCACAF Gold Cup semifinals, 6:00 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World)
Wednesday, July 22: Canada women vs. Colombia, Pan Am Games semifinals, 8:30 p.m. Sportsnet East, Sportsnet Ontario, Sportsnet West, Sportsnet Pacific)
Wednesday, July 22: Panama vs. Mexico, CONCACAF Gold Cup semifinals, 9:00 p.m. (Sportsnet World) 

Friday, July 24: Canada women vs. Mexico, Pan Am Games bronze medal game, 8:30 p.m. Sportsnet One)

Saturday, July 25: United States vs. Panama, CONCACAF Gold Cup third place game, 4:00 p.m. (Sportsnet One, Sportsnet World)
Saturday, July 25: Columbus Crew vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, July 25: Montréal Impact vs. Seattle Sounders, 8:00 p.m. (TVA Sports)

Sunday, July 26: New York City FC vs. Orlando City, 2:30 p.m. (TSN2)
Sunday, July 26: Vancouver Whitecaps vs. San Jose Earthquakes, 7:00 p.m. (TSN2, RDS2)
Sunday, July 26: Jamaica vs. Mexico, CONCACAF Gold Cup championship game, 7:30 p.m. (Sportsnet East, Sportsnet Ontario, Sportsnet West, Sportsnet Pacific, Sportsnet World)

Wednesday, July 29: MLS All-Stars vs. Tottenham Hotspur at Commerce City, Colo., 9:00 p.m. (TSN1, RDS2)

Saturday, August 1: New York City FC vs. Montréal Impact, 2:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, August 1: Seattle Sounders vs. Vancouver Whitecaps, 10:00 p.m. (TSN1, RDS2)

Sunday, August 2: San Jose Earthquakes vs. Portland Timbers, 5:00 p.m. (TSN5)
Sunday, August 2: Chicago Fire vs. FC Dallas, 7:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, August 5: Toronto FC vs. Orlando City, 8:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN4, RDS2)
Wednesday, August 5: Montréal Impact vs. New York Red Bulls, 8:00 p.m. (TVA Sports)

Saturday, August 8: Toronto FC vs. Sporting Kansas City, 4:00 p.m. (TSN1)
Saturday, August 8: Montréal Impact vs. D.C. United, 8:00 p.m. (TSN2, RDS)
Saturday, August 8: Vancouver Whitecaps vs. Real Salt Lake, 10:00 p.m. (TSN1, TSN3, TSN5, RDS)

Sunday, August 9: Los Angeles Galaxy vs. Seattle Sounders, 4:00 p.m. (TSN2)
Sunday, August 9: New York Red Bulls vs. New York City FC, 7:00 p.m. (TSN2)

Saturday, August 15: New York Red Bulls vs. Toronto FC, 7:00 p.m. (TSN2, RDS2)
Saturday, August 15: Sporting Kansas City vs. Vancouver Whitecaps, 9:00 p.m. (TSN2, RDS2)

Sunday, August 16: Philadelphia Union vs. Chicago Fire, 7:00 p.m. (TSN2)

Saturday, August 22: Toronto FC vs. Orlando City, 4:00 p.m. (TSN1)
Saturday, August 22: Montréal Impact vs. Philadelphia Union, 8:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, August 22: 
Houston Dynamo vs. Vancouver Whitecaps, 9:00 p.m. (TSN1)

Saturday, August 29: Toronto FC vs. Montréal Impact, 4:00 p.m. (TSN1, RDS)
Saturday, August 29: Houston Dynamo vs. Vancouver Whitecaps, 9:00 p.m. (TSN1, RDS)

Sunday, August 30: Seattle Sounders vs. Portland Timbers, 4:300 p.m. (TSN2)
Sunday, August 30: New York Red Bulls vs. D.C. United, 7:00 p.m. (TSN2)

Friday, September 4: Canada men vs. Belize, World Cup qualifier, 7:30 p.m. (TeleLatino Network and CanadaSoccer.com)

Saturday, September 5: Montréal Impact vs. Chicago Fire, 8:00 p.m. (TVA Sports)
Saturday, September 5: Seattle Sounders vs. Toronto FC, 10:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, September 9: Vancouver Whitecaps vs. Colorado Rapids, 10:00 p.m. (TSN2, RDS2)

Saturday, September 12: Los Angeles Galaxy vs. Montréal Impact, 10:30 p.m. (TVA Sports)

Sunday, September 13: Toronto FC vs. New England Revolution, 5:00 p.m. (Sportsnet 360)

Wednesday, September 16: New York City FC vs. Toronto FC, 7:30 p.m. (TSN1, RDS2)

Saturday, September 19: Toronto FC vs. Colorado Rapids, 2:00 p.m. (TSN1, RDS2)
Saturday, September 19: Vancouver Whitecaps vs. Seattle Sounders, 7:00 p.m. (TSN1, RDS2)
Saturday, September 19: Montréal Impact vs. New England Revolution, 8:00 p.m. (TVA Sports)

Saturday, September 26: Toronto FC vs. Chicago Fire, 2:00 p.m. (TSN1)
Saturday, September 26: Montréal Impact vs. D.C. United, 5:00 p.m. (TSN2, RDS)
Saturday, September 26: Vancouver Whitecaps vs. New York City FC, 10:00 p.m. (TSN1)

Saturday, October 3: Toronto FC vs. Philadelphia Union, 5:00 p.m. (Sportsnet 360)
Saturday, October 3:
 Orlando City vs. Montréal Impact, 7:30 p.m. (TVA Sports)
Saturday, October 3: San Jose Earthquakes vs. Vancouver Whitecaps, 10:30 p.m. (TSN1, RDS2)

Sunday, October 4: Seattle Sounders vs. Los Angeles Galaxy, 9:30 p.m. (TSN2)

Wednesday, October 7: Vancouver Whitecaps vs. FC Dallas, 10:00 p.m. (TSN1)

Saturday, October 10: Colorado Rapids vs. Montréal Impact, 9:00 p.m. (TVA Sports)

Wednesday, October 14: Toronto FC vs. New York Red Bulls, 7:00 p.m. (TSN1)
Wednesday, October 14: FC Dallas vs. Vancouver Whitecpas, 9:00 p.m. (TSN1)

Saturday, October 17: Toronto FC vs. Columbus Crew, 2:00 p.m. (TSN1, RDS2; subject to flex scheduling)
Saturday, October 17: New England Revolution vs. Montreal Impact, 7:30 p.m. (TSN2, RDS; subject to flex scheduling)

Sunday, October 18: Seattle Sounders vs. Houston Dynamo, 5:00 p.m. (TSN4)
Sunday, October 18:
Los Angeles Galaxy vs. Portland Timbers, 7:00 p.m. (TSN2)

Saturday, October 25: Montréal Impact vs. Toronto FC, 5:00 p.m. (TSN2, RDS)
Saturday, October 25: Vancouver Whitecaps vs. Houston Dynamo, 7:00 p.m. (TSN2)

Wednesday, October 28: E4. D.C. United vs. E5. New England Revolution, MLS Cup playoffs knockout round, 7:30 p.m. (TSN2)
Wednesday, October 28: W4. Seattle Sounders vs. W5. Los Angeles Galaxy, MLS Cup playoffs knockout round, 10:00 p.m. (TSN2, RDS2)

Thursday, October 29: E3. Montréal Impact vs. E6. Toronto FC, MLS Cup playoffs knockout round, 7:00 p.m. (TSN1/4/5, RDS)
Thursday, October 29: W3. Portland Timbers vs. W6. Sporting Kansas City, MLS Cup playoffs knockout round, 10:00 p.m (TSN1/4/5)

Sunday, November 1: E4. D.C. United vs. E1. New York Red Bulls, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 3:00 p.m. (TSN Go)
Sunday, November 1: W3. Portland Timbers vs. W2. Vancouver Whitecaps, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 5:00 p.m. (TSN1)
Sunday, November 1: E3. Montréal Impact vs. E2. Columbus Crew, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 7:00 p.m. (TSN1, RDS2)
Sunday, November 1: W4. Seattle Sounders vs. W1. FC Dallas, MLS Cup playoffs conference semifinal first leg, 9:30 p.m. (TSN2)

Sunday, November 8: E1. New York Red Bulls vs. E4. D.C. United, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 3:00 p.m. (TSN Go)
Sunday, November 8: E2. Columbus Crew vs. E3. Montréal Impact, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 5:00 p.m. (TSN1, RDS)
Sunday, November 8: W1. FC Dallas vs. W4. Seattle Sounders, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 7:30 p.m. (TSN1)
Sunday, November 8: W2. Vancouver Whitecaps vs. W3. Portland Timbers, MLS Cup playoffs conference semifinal second leg, 10:00 p.m. (TSN1, RDS)

Friday, November 13: Canada vs. Honduras, World Cup qualifier, 10:00 p.m. (TSN1/3/4/5, RDS2)

Tuesday, November 17: El Salvador vs. Canada, World Cup qualifier, 8:30 p.m. (beIN Sports)

Sunday, November 22: W3. Portland Timbers vs. W1. FC Dallas, MLS Cup playoffs conference final first leg, 7:30 p.m. (TSN5)

Sunday, November 29: W1. FC Dallas vs. W3. Portland Timbers, MLS Cup playoffs conference final second leg, 7:30 p.m. (TSN2)

Sunday, December 6: E2. Columbus Crew vs. W3. Portland Timbers, MLS Cup final, 4:00 p.m. (TSN1/4/5, RDS1)