Thursday, May 28, 2015

2014-15 UEFA and CONCACAF tournament TV schedule

Here's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, and the CONCACAF Champions League.

2014-15 UEFA and CONCACAF tournament TV schedule

0 comments
Spanish superpower Real Madrid won the UEFA Champions League last season, claiming its record 10th European Cup trophy. (Shaun Botterill/Getty Images file photo)
Spanish superpower Real Madrid won the UEFA Champions League last season, claiming its record 10th European Cup trophy. (Shaun Botterill/Getty Images file photo)

Here's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, and the CONCACAF Champions League.

Almost all UEFA tournament broadcast rights in English and Spanish are held by Fox Sports. The network has sub-licensed some Champions League and Europa League rights to ESPN. CONCACAF rights are shared between Fox in English and Univision in Spanish.

Fox spreads games across Fox Sports 1, Fox Sports 2, Fox Soccer Plus, Fox Deportes and its regional sports networks. Philadelphia doesn't have a Fox RSN, but if you have a satellite dish you can pick one up from elsewhere in the country. Fox also has a partnership with DirecTV to create overflow linear channels for other simultaneous games.

This season brings a new twist that should make soccer fans quite happy. For the first time ever, Fox Soccer Plus will broadcast whip-around coverage of all simultaneous group stage games. A list of providers that carry the channel is available here.

Fox Soccer Plus is a premium channel, and it will cost you extra on top of whatever cable or satellite package you have. Most providers charge $10 to $15 per month for it.

If you don't want to stump up that much money for one channel, you might consider subscribing to the Fox Soccer 2 Go online package. It isn't cheap either - $19.99 per month or $119.99 for a year - but you get a lot more for the money than you do from Fox Soccer Plus. The online platform includes every game carried on every Fox network, the Champions League whip-around broadcast, and a lot of games that aren't televised.

Fox Soccer 2 Go's coverage includes every UEFA and CONCACAF Champions League game, every UEFA Europa League game, the Scottish Premier League and second-tier Championship, England's FA Cup and national team home games, the newly-launched Indian Super League, Australia's A-League, and some rugby and Australian Rules football. You can watch on your computer or on Fox Soccer 2 Go's tablet and mobile apps. All games are archived for seven days.

Games broadcast on Fox over the air, Fox Sports 1 and Fox Sports 2 are streamed free of charge with pay-TV authentication on the Fox Sports Go iOS app. The list of participating providers is here. Your individual pay-TV subscription must carry the channel you want to watch in order to access it.

ESPN's rights include Spanish-language coverage of 72 Champions League games and the entire Europa League on ESPN Deportes. The Champions League games will be a mix of qualifying playoff, group stage and knockout round games. Fox Deportes gets first pick for a Spanish-language game on each match day, and ESPN Deportes will make its choice after that.

The sub-license deal also includes rights to English-language online streams for 68 games via ESPN3. The package includes eight qualifying playoff and 60 group stage games. The rights are non-exclusive, which means they will be carried on both ESPN3.com and Fox Soccer 2 Go, and Fox will get to protect some games before ESPN makes its selections.

On top of all that, ESPN has an option to broadcast a few games in English on ESPN2 over the course of the season. A spokesperson told me (publicly via Twitter, to Bristol's credit) that it will have some "key matches of interest" on the network. I was also told by another source that ESPN2 has the fourth pick on each matchday. To the best of my knowledge the first three picks go to Fox Sports 1, Fox Sports 2 and Fox Sports Net affiliates, in that order.

Games streamed by ESPN are available via the WatchESPN website and apps. ESPN2 and ESPN Deportes feeds are only available if your pay-TV subscription includes the respective channels. Any feed with a ESPN3 logo next to it is open to the larger ESPN3 audience, which is based on internet service providers instead of pay-TV providers.

All games televised on ESPN Deportes are also streamed online in English via ESPN3. So if you see a game listed below as being on ESPN Deportes and you want to watch it with English commentary, you'll be able to do so online.

The only UEFA tournament rights not held by Fox are the Europa League qualifying playoffs, because those games are sold by each home team. beIN Sports bought some rights for that round. Coverage includes streaming through the network's authenticated online platform, beINSports Connect. The list of participating providers is here.

Univision will air CONCACAF Champions league games primarily on Univision Deportes. Some will also air on Galavisión and UDN 2, which is carried exclusively on Dish Network's Spanish-language tier.

The UDN schedule includes eight tape-delayed broadcasts. I am only listing live broadcasts on here, but it's worth noting that all of the tape-delayed games feature MLS teams. If you don't have Fox Soccer Plus or Fox Soccer 2 Go, that may come in handy. The schedule of those broadcasts is here.

As of now, Univision does not stream its CONCACAF Champions League games online, but that may change as the network expands its online offerings.

All times listed below indicate when broadcast windows start. UEFA Champions League games almost always kick off at 2:45 p.m. Eastern, except for those played in Russia, which kick off at 12:00 p.m.

Fox Sports 1's coverage usually starts with a pregame show at 2:00 p.m., leading into the main broadcast window at 2:30 p.m. Europa League kickoff times can vary. CONCACAF Champions League games usually kick off at 8:00 p.m. and 10:00 p.m. Eastern.

Last season, I only listed games that were televised. This season, I am including games that are only available on Fox Soccer 2 Go. As I noted above, all UEFA and CONCACAF Champions League games are available through the platform, whether they are televised or not. Some games on the schedule that are listed for Fox Soccer 2 Go coverage may have TV coverage added later, and I'll make those changes as necessary.

As I have a lot of Canadian readers, here's a quick rundown of where you can find games north of the border.

English: Rogers Sportsnet owns rights to both the UEFA and CONCACAF Champions Leagues. The network's UEFA schedule, which is set on a weekly basis, can be found here. The network's CONCACAF schedule, which includes 21 group stage games on Sportsnet World can be found here.

French: TVA Sports owns French-language rights to UEFA and CONCACAF competitions. Their UEFA schedule is set on a weekly basis and can be found here. Their CONCACAF offerings will be limited to Montréal Impact games.

I have also added in the schedule for Euro 2016 qualifying matches and warm-up friendlies. Even though I keep making this post bigger, I figure it's fair to have club and national team tournament listings in the same place.

Fox and ESPN have equal shares of a broad deal for UEFA national team tournaments, including qualifiers for the European Championships (which ESPN airs) and the World Cup (which Fox airs).

One last note: this calendar will cover U.S. men's national team games up to the start of the Gold Cup, and U.S. women's national team games up to the start of the World Cup. I have to stop it at some point.

Wednesday, May 27

UEFA Europa League final

2:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Sevilla

Saturday, May 30

International friendly

4:30 p.m., ESPN and Univision Deportes: United States women vs. South Korea (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Friday, June 5

International friendly

Time TBD, ESPN and UniMás: Netherlands vs. United States men (at venue TBD)

Saturday, June 6

UEFA Champions League final

2:00 p.m., Fox and Fox Deportes: Barcelona vs. Juventus 

Wednesday, June 10

International friendly

Time TBD, Fox Sports 1 and UniMás: Germany vs. United States men (at Rhein Energie Stadion; Cologne, Germany)

Friday, July 3

International friendly

6:30 p.m., Fox Sports 1 and UniMás: United States men vs. Guatemala (at LP Field, Nashville, Tenn.)


These games have already been played:

Tuesday, August 5

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Cruz Azul vs. Alajuelense
8:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Montréal Impact vs. FAS, Alpha United vs. CD Olimpia
10:00 p.m., Univision Deportes: Isidro Metapán vs. Club León

Wednesday, August 6

CONCACAF Champions League

8:00 p.m., Univision Deportes: Pachuca vs. Real España
10:00 p.m., Univision Deportes: Real Estelí vs. Deportivo Saprissa

Thursday, August 7

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Galavisión: Comunicaciones vs. Bayamón FC
10:00 p.m., Univision Deportes: Tauro vs. Waterhouse

Tuesday, August 12

UEFA Super Cup

2:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Sevilla

Tuesday, August 19

UEFA Champions League (Final qualifying round)

2:30 p.m.. Fox Sports 1 and Fox Deportes: Beşiktaş vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Napoli vs. Athletic Bilbao
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Sports Net affiliates: FC København vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Red Bull Salzburg vs. Malmö FF, Steaua București vs. PFC Ludogorets

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Alpha United vs. Portland Timbers
8:00 p.m., Univision Deportes: Club América vs. Bayamón FC
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Real Estelí vs. Sporting Kansas City
10:00 p.m., Galavisión: Chorrillo vs. Cruz Azul

Wednesday, August 20

UEFA Champions League (Final qualifying round)

2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Maribor vs. Celtic
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Lille vs. FC Porto
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Standard Liège vs. Zenit St. Petersburg
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Aalborg vs. APOEL Nicosia, Slovan Bratislava vs. BATE Borisov

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2: D.C. United vs. Waterhouse
10:00 p.m., Univision Deportes: FAS vs. Montréal Impact

Thursday, August 21

UEFA Europa League (Qualifying playoff)

12:00 p.m., beIN Sports Connect: Tottenham Hotspur vs. AEL Limassol*

* This is an odd one. beIN was originally going to televise it live, and now it will only be live online. beIN Sports' English feed will show the game at 8:30 p.m., and beIN Sports' Spanish feed will show the game at 9:30 p.m.

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Univision Deportes: Real España vs. Municipal
10:00 p.m., UDN2: Herediano vs. Isidro Metapán

Tuesday, August 26

UEFA Champions League (Final qualifying round)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Zenit St. Petersburg vs. Standard Liège
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Celtic vs. Maribor
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: FC Porto vs. Lille
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Sports Net affiliates: APOEL Nicosia vs. Aalborg
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: BATE Borislov vs. Slovan Bratislava

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: New York Red Bulls vs. FAS
10:00 p.m., Univision Deportes: Comunicaciones vs. Club América
10:00 p.m., Galavisión: Deportivo Saprissa vs. Real Estelí

Wednesday, August 27

UEFA Champions League (Final qualifying round)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deortes: Arsenal vs. Beşiktaş
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Athletic Bilbao vs. Napoli
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Sports Net affiliates: Bayer Leverkusen vs. FC København
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Malmö FF vs. Red Bull Salzburg, PFC Ludogorets vs. Steaua București

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Club León vs. Herediano
10:00 p.m., Univision Deportes: Municipal vs. Pachuca

Thursday, August 28

UEFA Europa League (Qualifying playoff)

2:30 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Tottenham Hotspur vs. AEL Limassol
2:30 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Astana

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Waterhouse vs. Tauro
10:00 p.m., Univision Deportes: Alajuelense vs. Chorrillo
10:00 p.m., UDN2: Olimpia vs. Alpha United

Wednesday, September 3

International friendlies

2:40 p.m., ESPNews and ESPN Deportes: Germany vs. Argentina*
2:55 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: England vs. Norway

* - ESPN Deportes' coverage begins at 2:30.

Thursday, September 4

International friendly

2:55 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. France

Wednesday, September 3

CONCACAF Copa Centroamericana (Group stage)

5:30 p.m., Univision Deportes: Costa Rica vs. Nicaragua (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
9:30 p.m., Univision Deportes: El Salvador vs. Guatemala (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
11:30 p.m., Univision Deportes: Honduras vs. Belize (at RFK Stadium, Washington, D.C.; tape-delayed*)

* - I don't normally include tape-delayed games on here, but because UDN is the only outlet for games in the tournament, I figured it should be noted. The actual kickoff time for the game is 7:30 p.m.

Friday, September 6

International friendly

10:00 p.m., Univision Deportes and ESPN3: Mexico vs. Chile (at Levi's Stadium, Santa Clara, Calif.)

Sunday, September 7

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Hungary vs. Northern Ireland
11:50 a.m., ESPN Deportes and ESPN3: Denmark vs. Armenia
11:50 a.m., ESPN3: Georgia vs. Republic of Ireland
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Germany vs. Scotland
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Portugal vs. Albania
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Gibraltar vs. Poland
2:35 p.m., ESPN3: Faroe Islands vs. Finland, Greece vs. Romania

CONCACAF Copa Centroamericana (Group stage)

5:00 p.m., Univision Deportes: Costa Rica vs. Panama (at The Cotton Bowl, Dallas, Texas)
7:00 p.m., Univision Deportes: Guatemala vs. Belize (at The Cotton Bowl, Dallas, Texas)
9:00 p.m., Univision Deportes: Honduras vs. El Salvador (at The Cotton Bowl, Dallas, Texas)

International friendlies

2:30 p.m., Fox Sports 2: Serbia vs. France

Monday, September 8

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

12:00 p.m., Fox Sports 1: Russia vs. Liechtenstein
2:30 p.m., Fox Sports 1: Switzerland vs. England
2:30 p.m., Fox Sports 2: Ukraine vs. Slovakia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Macedonia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Luxembourg vs. Belarus
2:35 p.m., ESPN3: Austria vs. Sweden, Estonia vs. Slovenia, Montenegro vs. Moldova
2:30 p.m., Fox Soccer 2 Go: San Marino vs. Lithuania

Tuesday, September 9

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:50 a.m., ESPN Deportes: Azerbaijan vs. Bulgaria
12:00 p.m., Fox Sports 1: Kazakhstan vs. Latvia
2:30 p.m., Fox Sports 1: Norway vs. Italy
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Czech Republic vs. Netherlands
2:30 p.m., Fox Sports 2: Andorra vs. Wales
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Bosnia-Herzegovina vs. Cyprus
2:35 p.m., ESPN3: Iceland vs. Turkey, Croatia vs. Malta

International friendly

10:00 p.m., ESPN2 and UniMás: Mexico vs. Bolivia (at Dick's Sporting Goods Park, Commerce City, Colo.)

Wednesday, September 10

CONCACAF Copa Centroamericana (Group stage)

6:00 p.m., Univision Deportes: Panama vs. Nicaragua (at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)
8:00 p.m., Univision Deportes: El Salvador vs. Belize (at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)
10:00 p.m., Univision Deportes: Honduras vs. Guatemala (at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)

Saturday, September 13

CONCACAF Copa Centroamericana (Championship game)

11:59 p.m., Univision Deportes: Guatemala vs. Costa Rica (at the Los Angeles Memorial Coliseum, Los Angeles, Calif.)

International friendly

9:30 p.m., ussoccer.com: United States women vs. Mexico (at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)

Tuesday, September 16

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3 (in Spanish only): Borussia Dortmund vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports 2: Liverpool vs. PFC Ludogorets
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and
ESPN Deportes: Real Madrid vs. FC Basel
2:30 p.m., Fox Deportes, DirecTV overflow and ESPN3: Olympiakos vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: AS Monaco vs. Bayer Leverkusen, Benfica vs. Zenit St. Petersburg, Galatasaray vs. Anderlecht, Juventus vs. Malmö FF

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Waterhouse vs. D.C. United
8:00 p.m., Galavisión: Cruz Azul vs. Chorrillo
10:00 p.m., Fox Sports 1: Portland Timbers vs. CD Olimpia

Wednesday, September 17

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2: Chelsea vs. Schalke 04
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Barcelona vs. APOEL Nicosia
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Ajax vs. Paris Saint-Germain, AS Roma vs. CSKA Moscow, Athletic Bilbao vs. Shakhtar Donetsk, FC Porto vs. BATE Borisov, Maribor vs. Sporting Lisbon

CONCACAF Champions League

8:00 p.m., Fox Sports 2: Montréal Impact vs. New York Red Bulls
8:00 p.m., Univision Deportes: Bayamón FC vs. Club América
10:00 p.m., Univision Deportes: Municipal vs. Real España

Thursday, September 18

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Qarabağ vs. Saint-Étienne

1:00 p.m., Fox Sports 1: Partizan Belgrade vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Sports 2:
Red Bull Salzburg vs. Celtic
1:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3:
Dnipro Dnipropetrovsk vs. Inter Milan
1:00 p.m., ESPN Deportes and DirecTV overflow: Borussia Mönchengladbach vs. Villareal
1:00 p.m., ESPN3: Beşiktaş vs. Asteras Tripolis, PSV Eindhoven vs. Estoril, Club Brugge vs. Torino
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Apollon Limassol vs. FC Zürich, Dinamo Zagreb vs. Astra Girgiu, FC København vs. HJK Helsinki, Panathinaikos vs. Dinamo Moscow

3:05 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Everton vs. VfL Wolfsburg
3:05 p.m., Fox Sports 2: Napoli vs. Sparta Prague
3:05 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Sevilla vs. Feyenoord
3:05 p.m., ESPN3: Fiorentina vs. Guingamp, Rio Ave vs. Dynamo Kiev, Steaua București vs. Aalborg,
3:05 p.m., Fox Soccer 2 Go: Legia Warsaw vs. Lokeren, Lille vs. Kuban Krasnodar, Metalist Kharkiv vs. Trabzonspor, PAOK vs. Dinamo Minsk, Standard Liège vs. HNK Rijeka, Young Boys vs. Slovan Bratislava

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Sporting Kansas City vs. Deportivo Saprissa
10:00 p.m., Univision Deportes: Isidro Metapán vs. Herediano

International friendly

7:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Mexico at Sahlen's Stadium, Rochester, N.Y.

Tuesday, September 23

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Sporting Kansas City vs. Real Estelí
10:00 p.m., Fox Sports 1: Portland Timbers vs. Alpha United

Wednesday, September 24

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2: D.C. United vs. Tauro
8:00 p.m., Univision Deportes: Pachuca vs. Municipal
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: FAS vs. New York Red Bulls
10:00 p.m., Galavisión: Herediano vs. Club León

Thursday, September 25

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Bayamón FC vs. Comunicaciones
10:00 p.m., Galavisión: Chorrillo vs. Alajuelense

Tuesday, September 30

UEFA Champions League (Group stage)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: CSKA Moscow vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 1: Manchester City vs. AS Roma
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3 (in Spanish): Sporting Lisbon vs. Chelsea
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Paris Saint-Germain vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN Deportes: Shakhtar Donetsk vs. FC Porto
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: APOEL Nicosia vs. Ajax, BATE Borisov vs. Athletic Bilbao, Schalke 04 vs. Maribor

Wednesday, October 1

UEFA Champions League (Group stage)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus, Fox Deportes and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Arsenal vs. Galatasaray
2:30 p.m., ESPN2: Atlético Madrid vs. Juventus
2:30 p.m., Fox Sports 2: FC Basel vs. Liverpool
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: PFC Ludogorets vs. Real Madrid
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Anderlecht vs. Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen vs. Benfica, Malmö FF vs. Olympiakos

Thursday, October 2

UEFA Europa League (Group stage)

11:00 a.m., DirecTV overflow and ESPN3: Dinamo Moscow vs. PSV Eindhoven
12:00 p.m., Fox Sports 1: Kuban Krasnodar vs. Everton
12:50 p.m., Fox Sports 2: VfL Wolfsburg vs. Lille
12:50 p.m., Fox Soccer Plus: Slovan Bratislava vs. Napoli
12:55 p.m., DirecTV overflow and ESPN Deportes: HNK Rijeka vs. Sevilla
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Feyenoord vs. Standard Liège
1:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Rio Ave, Dinamo Minsk vs. Fiorentina, Dynamo Kiev vs. Steaua București, Guingamp vs. PAOK, Lokeren vs. Metalist Kharkiv, Sparta Prague vs. Young Boys, Trabzonspor vs. Legia Warsaw

3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Inter Milan vs. Qarabağ
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN Deportes: Villareal vs. Apollon Limassol
3:05 p.m., Fox Sports 1: Tottenham Hotspur vs. Beşiktaş
3:05 p.m., Fox Sports 2: Celtic vs. Dinamo Zagreb
3:05 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Torino vs. FC København
3:05 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Asteras Tripolis vs. Partizan Belgrade, Astra Girgiu vs. Red Bull Salzburg, Estoril vs. Panathinaikos, FC Zürich vs. Borussia Mönchengladbach, HJK Helsinki vs. Club Brugge, Saint-Étienne vs. Dnipro Dnipropetrovsk

Thursday, October 9

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: England vs. San Marino
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Slovakia vs. Spain
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Sweden vs. Russia
2:35 p.m., ESPN3: Belarus vs. Ukraine, Liechtenstein vs. Montenegro, Lithuania vs. Estonia, Moldova vs. Austria
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Macedonia vs. Luxembourg, Slovenia vs. Switzerland

International friendly

9:00 p.m., ESPN2 and UniMás: Mexico vs. Honduras

Friday, October 10

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Netherlands vs. Kazakhstan
2:30 p.m., Fox Sports 2: Wales vs. Bosnia-Herzegovina
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Bulgaria vs. Croatia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Italy vs. Azerbaijan
2:35 p.m., ESPN3: Belgium vs. Andorra, Malta vs. Norway, Turkey vs. Czech Republic
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Latvia vs. Iceland, Cyprus vs. Israel

International friendlies

6:20 a.m., ESPN Deportes: Japan vs. Jamaica
6:40 p.m., ESPN and UniMás: United States men vs. Ecuador (at Rentschler Field, East Hartford, Conn.)
7:50 p.m., beIN Sports Español: Colombia vs. El Salvador (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Saturday, October 11

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2: Scotland vs. Georgia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Armenia vs. Serbia
11:50 a.m., ESPN Deportes: Romania vs. Hungary
11:50 a.m., ESPN3: Republic of Ireland vs. Gibraltar
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Finland vs. Greece
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Northern Ireland vs. Faroe Islands
2:35 p.m., ESPN3: Albania vs. Denmark, Poland vs. Germany

Sunday, October 12

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Ukraine vs. Macedonia
11:50 a.m., ESPN Deportes: Estonia vs. England
11:50 a.m., ESPN3: Austria vs. Montenegro, Russia vs. Moldova
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Luxembourg vs. Spain
2:30 p.m., Fox Sports 2: Sweden vs. Liechtenstein
2:30 p.m., ESPN Deportes: Belarus vs. Slovakia
2:35 p.m., ESPN3: Lithuania vs. Slovenia

International friendlies

2:45 p.m., ESPN Deportes: France vs. Portugal
5:00 p.m., UniMás: Mexico vs. Panama

Monday, October 13

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:50 a.m., ESPN Deportes: Kazakhstan vs. Czech Republic
2:30 pm., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Iceland vs. Netherlands
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Bosnia-Herzegovina vs. Belgium
2:30 p.m., Fox Sports 2: Greece vs. Northern Ireland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Norway vs. Bulgaria
2:35 p.m., ESPN3: Malta vs. italy, Croatia vs. Azerbaijan
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Latvia vs. Turkey, Andorra vs. Israel

Tuesday, October 14

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Germany vs. Republic of Ireland
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Denmark vs. Portugal
2:30 p.m., Fox Sports 2: Greece vs. Northern Ireland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Poland vs. Scotland
2:35 p.m., ESPN3: Faroe Islands vs. Hungary, Finland vs. Romania, San Marino vs. Switzerland
2:45 p.m., Fox Soccer 2 Go: Gibraltar vs. Georgia, Serbia vs. Albania

International friendlies

6:55 a.m., beIN Sports Connect: South Korea vs. Costa Rica
11:50 a.m., ESPN Deportes: Armenia vs. France
8:00 p.m., ESPN and UniMás: United States men vs. Honduras (at FAU Stadium, Boca Raton, Fla.)
8:55 p.m, beIN Sports Connect: Peru vs. Guatemala
9:00 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Canada vs. Colombia (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Wednesday, October 15

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Group stage)

6:00 p.m., Fox Sports 2: Guatemala vs. Haiti (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)
8:30 p.m., Fox Sports 2:
United States vs. Trinidad & Tobago (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)

Thursday, October 16

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Group stage)

6:00 p.m., Fox Sports 2: Jamaica vs. Martinique (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)
8:30 p.m., Fox Soccer Plus: Costa Rica vs. Mexico (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)

Friday, October 17

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Group stage)

6:30 p.m., Fox Sports 2: Haiti vs. Trinidad & Tobago (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)
9:00 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Guatemala (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)

Saturday, October 18

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Group stage)

4:00 p.m., Fox Sports 2: Costa Rica vs. Jamaica (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)
6:30 p.m., Fox Sports 2: Martinique vs. Mexico (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)

Monday, October 20

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Group stage)

5:00 p.m., Fox Sports 2: Guatemala vs. Trinidad & Tobago (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
7:30 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Haiti (at RFK Stadium, Washington, D.C.)

Tuesday, October 21

UEFA Champions League (Group stage)

11:30 a.m., Fox Sports 1 and ESPN3: CSKA Moscow vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Barcelona vs. Ajax
2:30 p.m., Fox Sports 2: Chelsea vs. Maribor
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: AS Roma vs. Bayern Munich
2:30 p.m., ESPN Deportes: FC Porto vs. Athletic Bilbao
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: APOEL Nicosia vs. Paris Saint-Germain, BATE Borisov vs. Shakhtar Donetsk, Schalke 04 vs. Sporting Lisbon

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Group stage)

5:00 p.m., Fox Sports 2: Martinique vs. Costa Rica (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
7:30 p.m., Fox Sports 1: Mexico vs. Jamaica (at RFK Stadium, Washington, D.C.)

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Tauro vs. D.C. United
8:00 p.m., Univision Deportes: Club América vs. Comunicaciones
10:00 p.m., Fox Soccer Plus: CD Olimpia vs. Portland Timbers
10:00 p.m., Galavisón: Alajuelense vs. Cruz Azul

Wednesday, October 22

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Liverpool vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Anderlecht vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Olympiakos vs. Juventus
2:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: Atlético Madrid vs. Malmö FF
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: AS Monaco vs. Benfica, Bayer Leverkusen vs. Zenit St. Petersburg, Galatasaray vs. Borussia Dortmund,, PFC Ludogorets vs. FC Basel

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Metalist Kharkiv vs. Legia Warsaw

(This game is being played a day before all the others because it was moved from Kharkiv to Kiev due to the unrest in Ukraine.)

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: New York Red Bulls vs. Montréal Impact
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Real España vs. Pachuca

Thursday, October 23

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Kuban Krasnodar vs. VFL Wolfsburg

1:00 p.m., Fox Sports 1: Lille vs. Everton
1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes (at 12:55): Standard Liège vs. Sevilla
1:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Young Boys vs. Napoli
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: PAOK vs. Fiorentina
1:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Steaua București vs. Rio Ave,
1:00 p.m., ESPN3: HNK Riejka vs. Feyenoord
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Dynamo Kiev, Dinamo Minsk vs. Guingamp, Slovan Bratislava vs. Sparta Prague. Trabzonspor vs. Lokeren

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Tottenham Hotspur vs. Asteras Tripolis
3:00 p.m., Fox Sports 2:
Celtic vs. Astra Girgiu
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Inter Milan vs. Saint-Étienne
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN Deportes: Villarreal vs. FC Zürich
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Partizan Belgrade vs. Beşiktaş, PSV Eindhoven vs. Panathinakos
3:00 p.m., ESPN3: Borussia Mönchengladbach vs. Apollon Limassol
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Club Brugge vs. FC København, Dnipro Dnipropetrovsk vs. Qarabağ, Estoril vs. Dinamo Moscow
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Red Bull Salzburg vs. Dinamo Zagreb, Torino vs. HJK Helsinki

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Galavisión: Club León vs. Isidro Metapán
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Deportivo Saprissa vs. Sporting Kansas City

Friday, October 24

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Semifinals)

4:30 p.m., Fox Sports 2: Costa Rica vs. Trinidad & Tobago (at PPL Park, Chester, Pa.)
7:30 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Mexico. (at PPL Park, Chester, Pa.)

Sunday, October 26

CONCACAF Women's World Cup qualifiers (Final round)

3:00 p.m., Fox Sports 1: Trinidad & Tobago vs. Mexico, Third place game (at PPL Park, Chester, Pa.)
6:00 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Costa Rica, Championship game (at PPL Park, Chester, Pa.)

Tuesday, November 4

UEFA Champions League (Group stage)

11:30 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Liverpool
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Arsenal vs. Anderlecht
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Juventus vs. Olympiakos
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Benfica vs. AS Monaco, Borussia Dortmund vs. Galatasaray, FC Basel vs. PFC Ludogorets, Malmö FF vs. Atlético Madrid

Wednedsay, November 5

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Ajax vs. Barcelona
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Manchester City vs. CSKA Moscow
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Maribor vs. Chelsea
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Athletic Bilbao vs. FC Porto, Bayern Munich vs. AS Roma, Paris Saint-Germain vs. APOEL Nicosia, Shakhtar Donetsk vs. BATE Borisov, Sporting Lisbon vs. Schalke 04

Thursday, November 6

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dinamo Moscow vs. Estoril, Qarabağ vs. Dnipro Dnipropetrovsk

1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Asteras Tripolis vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Sports 2: Saint-Étienne vs. Inter Milan
1:00 p.m, Fox Soccer Plus: Astra Girgiu vs. Celtic
1:00 p.m., ESPN Deportes: FC Zürich vs. Villarreal
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Panathinaikos vs. PSV Eindhoven
1:00 p.m., DIrecTV overflow and Fox Soccer 2 Go:
Beşiktaş vs. Partizan Belgrade.
1:00 p.m., ESPN3: Apollon Limassol vs. Borussia Mönchengladbach
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dinamo Zagreb vs. Red Bull Salzburg, HJK Helsinki vs. Torino, FC København vs. Club Brugge

3:00 p.m., Fox Sports 1: Everton vs. Lille
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Sevilla vs. Standard Liège
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Napoli vs. Young Boys
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Fiorentina vs. PAOK
3:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Dynamo Kiev vs. Aalborg, Legia Warsaw vs. Metalist Kharkiv
3:00 p.m., ESPN3: Feyenoord vs. HNK Rijeka
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Guingamp vs. Dinamo Minsk, Lokeren vs. Trabzonspor, Rio Ave vs. Steaua București, Sparta Prague vs. Slovan Bratislava, VfL Wolfsburg vs. Kuban Krasnodar

Wednesday, November 12

International friendlies

1:15 p.m., beIN Sports: Turkey vs. Brazil
2:25 p.m., ESPN2 and UniMás: Netherlands vs. Mexico (UniMas' coverage begins at 1:30 p.m.)
2:30 p.m., ESPN Deportes: Belgium vs. Iceland
2:35 p.m., beIN Sports Español: Argentina vs. Croatia

Thursday, November 13

International friendly

6:00 p.m., GolTV: Uruguay vs. Costa Rica

Friday, November 14

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:50 a.m., ESPN Deportes: Georgia vs. Poland
2:30 p.m, Fox Sports 2 and Fox Deportes: Germany vs. Gibraltar
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Serbia vs. Denmark
2:30 p.m., ESPN Deportes: Portugal vs. Armenia
2:35 p.m., ESPN3: Hungary vs. Finland, Romania vs. Northern Ireland, Scotland vs. Republic of Ireland
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Greece vs. Faroe Islands

International friendlies

5:35 a.m., ESPN Deportes: Japan vs. Honduras
2:30 p.m., ESPN and UniMás: United States men vs. Colombia (at Craven Cottage, London, U.K.; UniMás' pregame coverage begins at 2:00)
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: France vs. Albania

Saturday, November 15

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Austria vs. Russia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Luxembourg vs. Ukraine
11:50 a.m., ESPN Deportes: England vs. Slovenia
11:50 a.m., ESPN3: Moldova vs. Liechtenstein
11:50 a.m., Fox Soccer 2 Go: San Marino vs. Estonia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Switzerland vs. Lithuania
2:35 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Belarus
2:35 p.m., ESPN3: Macedonia vs. Slovakia, Montenegro vs. Sweden

Sunday, November 16

UEFA Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Netherlands vs. Latvia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Cyprus vs. Andorra
11:50 a.m., ESPN Deportes: Belgium vs. Wales
11:50 a.m., ESPN3: Azerbaijan vs. Norway
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Italy vs. Croatia
2:30 p.m., Fox Sports 2: Czech Republic vs. Iceland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Turkey vs. Kazakhstan
2:30 p.m., ESPN Deportes: Israel vs. Bosnia-Herzegovina
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Bulgaria vs. Malta

Tuesday, November 18

International friendly

11:50 a.m., beIN Sports Español: Slovenia vs. Colombia
11:55 a.m., ESPNews and UniMás: Belgium vs. Mexico
12:15 p.m., ESPN3: Slovakia vs. Finland
12:50 p.m., beIN Sports: Austria vs. Brazil
12:55 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Portugal vs. Argentina
1:15 p.m., beIN Sports Connect: Romania vs. Denmark
1:45 p.m., beIN Sports Connect: Ukraine vs. Lithuania
2:15 p.m., beIN Sports Connect: Hungary vs. Russia
2:30 p.m., ESPN2 and UniMás: Republic of Ireland vs. United States men (at Aviva Stadium, Dublin)
2:30 p.m., beIN Sports Connect: Poland vs. Switzerland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Germany
2:55 p.m., ESPN3: France vs. Sweden, Scotland vs. England

Sunday, November 23

International friendly

10:00 a.m., Fox Sports 2: England women vs. Germany

Tuesday, November 25

UEFA Champions League (Group stage)

11:45 a.m.. Fox Sports 2, Fox Deportes and ESPN3CSKA Moscow vs. AS Roma
11:45 a.m., ESPN3: BATE Borisov vs. FC Porto
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3Manchester City vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox DeportesSchalke 04 vs. Chelsea 
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN DeportesAPOEL Nicosia vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN3Paris Saint-Germain vs. Ajax, Shakhtar Donetsk vs. Athletic Bilbao, Sporting Lisbon vs. Maribor

Wednesday, November 26

UEFA Champions League (Group stage)

11:45 a.m., ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Benfica
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Arsenal vs. Borussia Dortmund
2:30 p.m., Fox Sports Net affilites and Fox Deportes: FC Basel vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: PFC Ludogorets vs. Liverpool
2:30 p.m., ESPN3: Anderlecht vs. Galatasaray, Atlético Madrid vs. Olympiakos, Bayer Leverkusen vs. AS Monaco, Malmö FF vs. Juventus

Thursday, November 27

UEFA Europa League (Group stage)

11:00 a.m., Fox Soccer Plus: Dinamo Moscow vs. Panathinaikos

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Kuban Krasnodar vs. Lille

1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: VfL Wolfsburg vs. Everton
1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: 
Feyenoord vs. Sevilla
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: Sparta Prague vs. Napoli
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Lokeren vs. Legia Warsaw
1:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Dynamo Kiev vs. Rio Ave, Guingamp vs. Fiorentina, , Slovan Bratislava vs. Young Boys
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Steaua București, Dinamo Minsk vs. PAOK, HNK Rijeka vs. Standard Liège, Trabzonspor vs. Metalist Kharkiv

3:00 p.m., Fox Sports 1: Tottenham Hotspur vs. Partizan Belgrade
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Inter Milan vs. Dnipro Dnipropetrovsk
3:00 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Borussia Mönchengladbach
3:00 p.m., ESPN3: Torino vs. Club Brugge
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Asteras Tripolis vs. København, Astra Girgiu vs. Dinamo Zagreb
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Celtic vs. Red Bull Salzburg, Estoril vs. PSV Eindhoven, FC Zürich vs. Apollon Limassol, HJK Helsinki vs. FC København, Saint-Étienne vs. Qarabağ

Tuesday, December 9

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Liverpool vs. FC Basel
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Real Madrid vs. PFC Ludogorets
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Galatasaray vs. Arsenal
2:30 p.m., ESPN Deportes: Juventus vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: AS Monaco vs. Zenit St. Petersburg, Benfica vs. Bayer, Olympiakos vs. Malmö FF Leverkusen, Borussia Dortmund vs. Anderlecht

Wednesday, December 10

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: AS Roma vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Paris Saint-Germain
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Chelsea vs. Sporting Lisbon 
2:30 p.m., ESPN3 and DirecTV overflow: Ajax vs. APOEL Nicosia, Athletic Bilbao vs. BATE Borisov, Bayern Munich vs. CSKA Moscow, FC Porto vs. Shakhtar Donetsk, Maribor vs. Schalke 04

Thursday, December 11

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., ESPN3: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Saint-Étienne
12:00 p.m., Fox Sports 2 and Inter Milan: 
Qarabağ vs. Inter Milan
1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Beşiktaş vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: Borussia Mönchengladbach vs. FC Zürich
1:00 p.m., ESPN Deportes: Apollon Limassol vs. Villarreal
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Club Brugge vs. HJK Helsinki, Dinamo Zagreb vs. Celtic, FC København vs. Torino, Panathinaikos vs. Estoril, Partizan Belgrade vs. Asteras Tripolis, PSV Eindhoven vs. Dinamo Moscow, Red Bull Salzburg vs. Astra Girgiu

3:00 p.m., Fox Sports 1: Everton vs. Kuban Krasnodar
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Sevilla vs. HNK Rijeka
3:00 p.m., ESPN3: Lille vs. VfL Wolfsburg, Young Boys vs. Sparta Prague
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Napoli vs. Slovan Bratislava
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Fiorentina vs. Dinamo Minsk, Legia Warsaw vs. Trabzonspor, Metalist Kharkiv vs. Lokeren, PAOK vs. Guingamp, Rio Ave vs. Aalborg, Standard Liège vs. Feyenoord, Steaua București vs. Dynamo Kiev

Wednesday, January 28

International friendly

5:30 p.m., Fox Sports 1 and UniMás: Chile vs. United States men (at Estadio El Teniente; Rancagua)

Sunday, February 8

International friendlies

11:50 a.m., ESPN2: France women vs. United States (at Stade du Moustoir, Lorient)
3:55 p.m., ESPN and UniMás: United States men vs. Panama (at StubHub Center, Carson, Calif.)

Friday, February 13

International friendly

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: England women vs. United States (at Stadium mk, Milton Keynes)

Tuesday, February 17

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Paris Saint-Germain vs. Chelsea
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Shakhtar Donetsk vs. Bayern Munich

Wednesday, February 18

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Schalke 04 vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: FC Basel vs. FC Porto

Thursday, February 19

UEFA Europa League (Round of 32 first legs)

1:00 p.m., Fox Sports 2: Young Boys vs. Everton
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: AS Roma vs. Feyenoord
1:00 p.m., ESPN Deportes: PSV Eindhoven vs. Zenit St. Petersburg
1:00 p.m., ESPN3: Trabzonspor vs. Napoli, VfL Wolfsburg vs. Sporting Lisbon
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Club Brugge, Dnipro Dnipropetrovsk vs. Olympiakos, Torino vs. Athletic Bilbao

3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Liverpool vs. Beşiktaş
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Tottenham Hotspur vs. Fiorentina
3:00 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Red Bull Salzburg
3:00 p.m., ESPN3: Ajax vs. Legia Warsaw, Celtic vs. Inter Milan, Sevilla vs. Borussia Mönchengladbach
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Anderlecht vs. Dinamo Moscow, Guingamp vs. Dynamo Kiev

Tuesday, February 24

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Manchester City vs. Barcelona
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Juventus vs. Borussia Dortmund

CONCACAF Champions League (Quarterfinals first legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univsion Deportes: Olimpia vs. Herediano
10:00 p.m., Fox Sports 2 and Galavisión: Pachuca vs. Montréal Impact

Wednesday, February 25

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Arsenal vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Bayer Leverkusen vs. Atlético Madrid

CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)

9:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Deportivo Saprissa vs. Club América

Thursday, February 26

UEFA Europa League (Round of 32 second legs)

12:00 p.m., ESPN3: Zenit St. Petersburg vs. PSV Eindhoven
12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dinamo Moscow vs. Anderlecht

1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Beşiktaş vs. Liverpool
1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Fiorentina vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., ESPN Deportes: Red Bull Salzburg vs. Villarreal
1:00 p.m., ESPN3: Borussia Mönchengladbach vs. Sevilla
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dynamo Kiev vs. Guingamp, Inter Milan vs. Celtic, Legia Warsaw vs. Ajax
 
3:00 p.m., Fox Sports 1: Everton vs. Young Boys
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Feyenoord vs. AS Roma
3:00 p.m., ESPN3: Napoli vs. Trabzonspor
3:00 p.m., ESPN Deportes: Athletic Bilbao vs. Torino
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: , Club Brugge vs. Aalborg, Olympiakos vs. Dnipro Dnipropetrovsk, Sporting Lisbon vs. VfL Wolfsburg

Fox Soccer Plus will carry MultiMatch 90 whip-around coverage of all the 1 p.m. and 3 p.m. games. It will be available online via Fox Soccer 2 Go.

CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Alajuelense vs. D.C. United

Tuesday, March 3

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Galavisíon: Montréal Impact vs. Pachuca

Wednesday, March 4

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: D.C. United vs. Alajuelense
10:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Club América vs. Deportivo Saprissa

Algarve Cup (Group stage)

2:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Norway (at Estadio Municipal, Vila Real de San Antonio, Portugal)

Thursday, March 5

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Herediano vs. Olimpia

Friday, March 6

Algarve Cup (Group stage)

12:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Switzerland (at Estádio Municipal, Vila Real de San Antonio, Portugal)

Monday, March 9

Algarve Cup (Group stage)

12:00 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Iceland (at Estádio Municipal, Lagos, Portugal)

Wednesday, March 11

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

3:45 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Chelsea vs. Paris Saint-Germain
3:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Bayern Munich vs. Shakhtar Donetsk

Algarve Cup (Championship game)

11:30 a.m., Fox Sports 1: United States women vs. France (at Estádio Algarve, Faro, Portgual)

Thursday, March 12

UEFA Europa League (Round of 16 first legs)

1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Zenit St. Petersburg vs. Torino

2:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: VfL Wolfsburg vs. Inter Milan
2:00 p.m., Fox Soccer Plus: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Ajax
2:00 p.m., ESPN3: Club Brugge vs. Beşiktaş 

4:05 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Everton vs. Dynamo Kiev 
4:05 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Fiorentina vs. AS Roma
4:05 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Sevilla
4:05 p.m., Fox Soccer 2 Go: Napoli vs. Dinamo Moscow

Tuesday, March 17

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

3:45 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: AS Monaco vs. Arsenal
3:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Atlético Madrid vs. Bayer Leverkusen

CONCACAF Champions League (Semifinal first leg)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Galavisión: Herediano vs. Club América

Wednesday, March 18

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

3:45 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Manchester City
3:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Borussia Dortmund vs. Juventus

CONCACAF Champions League (Semifinal first leg)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Montréal Impact vs. Alajuelense

Thursday, March 19

UEFA Europa League (Round of 16 second legs)

1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dinamo Moscow vs. Napoli

2:00 p.m., Fox Sports 1: Dynamo Kiev vs. Everton
2:00 p.m., Fox Sports 2: Roma vs. Fiorentina 

4:00 p.m., Fox Sports 1: Inter Milan vs. VfL Wolfsburg
4:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Sevilla vs. Villarreal
4:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Ajax vs. Dnipro Dnipropetrovsk, Beşiktaş vs. Club Brugge, Torino vs. Zenit St. Petersburg

Wednesday, March 25

International friendlies

3:00 p.m., ESPN2 and UniMás: Denmark vs. United States men (at NRGI Park, Aarhus)
3:30 p.m., ESPN Deportes: Germany vs. Australia
3:45 p.m., ESPN3: Scotland vs. Northern Ireland

Thursday, March 26

International friendlies

3:00 p.m., beIN Sports Connect: Iran vs. Chile
4:00 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: France vs. Brazil

riday, March 27

Euro 2016 qualifiers (Group stage)

3:45 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Spain vs. Ukraine
3:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: England vs. Lithuania
3:45 p.m., Fox Soccer Plus: Moldova vs. Sweden
3:45 p.m., ESPN3: Montenegro vs. Russia, Slovenia vs. San Marino
3:45 p.m., Fox Soccer 2 Go: Liechtenstein vs. Austria, Macedonia vs. Belarus, Slovakia vs. Luxembourg, Switzerland vs. Estonia

Saturday, March 28

International friendlies

4:20 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: El Salvador vs. Argentina
9:30 p.m., ESPN2 and UniMás: Mexico vs. Ecuador

Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:00 a.m., ESPN Deportes: Kazakhstan vs. Iceland
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: Israel vs. Wales
1:00 p.m., ESPN Deportes: Croatia vs. Norway
1:00 p.m., Fox Deportes: Czech Republic vs. Latvia
1:00 p.m., ESPN3: Azerbaijan vs. Malta
3:45 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Netherlands vs. Turkey
3:45 p.m., ESPN3: Andorra vs. Bosnia-Herzegovina, Belgium vs. Cyprus
3:45 p.m., ESPN Deportes: Bulgaria vs. Italy

Sunday, March 29

(Note that Europe sets its clocks ahead one hour in the Saturday-to-Sunday overnight)

International friendly

9:50 a.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Brazil vs. Chile
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: France vs. Denmark

Euro 2016 qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Georgia vs. Germany
11:45 a.m., Fox Deportes and Fox Soccer Plus: Northern Ireland vs. Finland
11:50 a.m., ESPN Deportes: Scotland vs. Gibraltar
11:50 a.m., ESPN3: Romania vs. Faroe Islands
12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Albania vs. Armenia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Hungary vs. Greece
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Portugal vs. Serbia
2:35 p.m., ESPN3: Republic of Ireland vs. Poland

Monday, March 30

International friendly

2:50 p.m., beIN Sports: Macedonia vs. Australia

Tuesday, March 31

International friendlies

11:30 a.m., Fox Sports 1 and UniMás: Switzerland vs. United States men (at Stadion Letzigrund, Zurich)
11:50 a.m., beIN Sports and beIN Sports Español: 
Estonia vs. Iceland
12:55 p.m., ESPN3: Russia vs. Kazakhstan
1:25 p.m., ESPN3: Sweden vs. Iran
2:15 p.m., ESPN3: Austria vs. Bosnia-Herzegovina
2:30 p.m., ESPN Deportes: Slovakia vs. Czech Republic
2:35 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Netherlands vs. Spain
7:50 p.m., beIN Sports Español: Argentina vs. Ecuador (tape-delayed on beIN Sports at 10:00)
7:50 p.m., beIN Sports: Peru vs. Venezuela (tape-delayed on beIN Sports Español at 10:00)
9:00 p.m. ESPN2 and UniMás: Mexico vs. Paraguay

Euro 2016 qualifier (group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Israel vs. Belgium

Saturday, April 4

International friendly

3:30 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. New Zealand (at Busch Stadium, St, Louis)

Tuesday, April 7

CONCACAF Champions League (Semifinal second leg)

10:00 p.m., Fox Sports 2 and UniMás: Alajuelense vs. Montréal Impact

Wednesday, April 8

CONCACAF Champions League (Semifinal second leg)

10:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: Club América vs. Herediano

Tuesday, April 14

UEFA Champions League (Quarterfinal first legs)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Atlético Madrid vs. Real Madrid
2:00 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Juventus vs. AS Monaco

Wednesday, April 15

UEFA Champions League (Quarterfinal first legs)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Paris Saint-Germain vs. Barcelona
2:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: FC Porto vs. Bayern Munich

International friendly

8:30 p.m., Fox Sports 1 and UniMás: United States men vs. Mexico (at the Alamodome, San Antonio)

Fox's coverage will include an on-site studio at the Alamodome that will also be used for Champions League studio shows on Tuesday and Wednesday.

Thursday, April 16

UEFA Europa League (Quarterfinal first legs)

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: VfL Wolfsburg vs. Napoli
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Sevilla
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Dynamo Kiev vs. Fiorentina
3:00 p.m., ESPN3: Club Brugge vs. Dnipro Dnipropetrovsk

Tuesday, April 21

UEFA Champions League (Quarterfinal second legs)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Paris Saint-Germain
2:00 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Bayern Munich vs. FC Porto

Wednesday, April 22

UEFA Champions League (Quarterfinal second legs)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Atlético Madrid
2:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: AS Monaco vs. Juventus

CONCACAF Champions League (Final first leg)

9:00 p.m., Fox Sports 2 and UniMás: Club América vs. Montréal Impact

Thursday, April 23

UEFA Europa League (Quarterfinal second legs)

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Napoli vs. VfL Wolfsburg
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Sevilla
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Fiorentina vs. Dynamo Kiev
3:00 p.m., ESPN3: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Club Brugge

Tuesday, April 29

CONCACAF Champions League (Final second leg)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and UniMás: Montréal Impact vs. Club América

Tuesday, May 5

UEFA Champions League (Semifinal first leg)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Juventus vs. Real Madrid

Wednesday, May 6

UEFA Champions League (Semifinal first leg)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Bayern Munich

Thursday, May 7

UEFA Europa League (Semifinal first legs)

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Sevilla vs. Fiorentina
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Napoli vs Dnipro Dnipropetrovsk

Sunday, May 10

International friendly

2:30 p.m., Fox Sports 1: United States women vs. Ireland (at Avaya Stadium, San Jose, Calif.)

Tuesday, May 12

UEFA Champions League (Semifinal second leg)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Bayern Munich vs. Barcelona

Wednesday, May 13

UEFA Champions League (Semifinal second leg)

2:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Real Madrid vs. Juventus

Thursday, May 14

UEFA Europa League (Semifinal second legs)

3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Fiorentina vs. Sevilla
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Napoli

Sunday, May 17

International friendly

9:30 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: United States women vs. Mexico (at StubHub Center, Carson, Calif.

More coverage
 
More soccer coverage from The Goalkeeper
 
Buy Philadelphia Union gear
 
2015 Philadelphia Union schedule
 
Major League Soccer national TV schedule
 
UEFA Champions League TV schedule
 
English Premier League TV schedule
 
U.S. games at Women's World Cup in prime time
Philly.com
0 comments
We encourage respectful comments but reserve the right to delete anything that doesn't contribute to an engaging dialogue.
Help us moderate this thread by flagging comments that violate our guidelines.

Comment policy:

Philly.com comments are intended to be civil, friendly conversations. Please treat other participants with respect and in a way that you would want to be treated. You are responsible for what you say. And please, stay on topic. If you see an objectionable post, please report it to us using the "Report Abuse" option.

Please note that comments are monitored by Philly.com staff. We reserve the right at all times to remove any information or materials that are unlawful, threatening, abusive, libelous, defamatory, obscene, vulgar, pornographic, profane, indecent or otherwise objectionable. Personal attacks, especially on other participants, are not permitted. We reserve the right to permanently block any user who violates these terms and conditions.

Additionally comments that are long, have multiple paragraph breaks, include code, or include hyperlinks may not be posted.

 
comments powered by Disqus
About this blog
The Goalkeeper is your home for the latest news about the Philadelphia Union, Major League Soccer, the National Women's Soccer League, the U.S. men's and women's national teams, and the rest of the world's most popular sport. It's also a place for fans to gather and celebrate the culture of soccer and its unique place on the sports landscape.

Jonathan Tannenwald Philly.com
Lauren Green Inquirer Staff Writer
Latest Videos:
Also on Philly.com:
letter icon Newsletter