Sunday, December 21, 2014

2014-15 UEFA and CONCACAF tournament TV schedule

kHere's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, and the CONCACAF Champions League.

2014-15 UEFA and CONCACAF tournament TV schedule

0 comments
Spanish superpower Real Madrid won the UEFA Champions League last season, claiming its record 10th European Cup trophy. (Shaun Botterill/Getty Images file photo)
Spanish superpower Real Madrid won the UEFA Champions League last season, claiming its record 10th European Cup trophy. (Shaun Botterill/Getty Images file photo)

kHere's your viewer's guide to this season's TV coverage of the UEFA Champions League and Europa League, and the CONCACAF Champions League.

Almost all UEFA tournament broadcast rights in English and Spanish are held by Fox Sports. The network has sub-licensed some Champions League and Europa League rights to ESPN. CONCACAF rights are shared between Fox in English and Univision in Spanish.

Fox spreads games across Fox Sports 1, Fox Sports 2, Fox Soccer Plus, Fox Deportes and its regional sports networks. Philadelphia doesn't have a Fox RSN, but if you have a satellite dish you can pick one up from elsewhere in the country. Fox also has a partnership with DirecTV to create overflow linear channels for other simultaneous games.

This season brings a new twist that should make soccer fans quite happy. For the first time ever, Fox Soccer Plus will broadcast whip-around coverage of all simultaneous group stage games. A list of providers that carry the channel is available here.

Fox Soccer Plus is a premium channel, and it will cost you extra on top of whatever cable or satellite package you have. Most providers charge $10 to $15 per month for it.

If you don't want to stump up that much money for one channel, you might consider subscribing to the Fox Soccer 2 Go online package. It isn't cheap either - $19.99 per month or $119.99 for a year - but you get a lot more for the money than you do from Fox Soccer Plus. The online platform includes every game carried on every Fox network, the Champions League whip-around broadcast, and a lot of games that aren't televised.

Fox Soccer 2 Go's coverage includes every UEFA and CONCACAF Champions League game, every UEFA Europa League game, the Scottish Premier League and second-tier Championship, England's FA Cup and national team home games, the newly-launched Indian Super League, Australia's A-League, and some rugby and Australian Rules football. You can watch on your computer or on Fox Soccer 2 Go's tablet and mobile apps. All games are archived for seven days.

Games broadcast on Fox over the air, Fox Sports 1 and Fox Sports 2 are streamed free of charge with pay-TV authentication on the Fox Sports Go iOS app. The list of participating providers is here. Your individual pay-TV subscription must carry the channel you want to watch in order to access it.

ESPN's rights include Spanish-language coverage of 72 Champions League games and the entire Europa League on ESPN Deportes. The Champions League games will be a mix of qualifying playoff, group stage and knockout round games. Fox Deportes gets first pick for a Spanish-language game on each match day, and ESPN Deportes will make its choice after that.

The sub-license deal also includes rights to English-language online streams for 68 games via ESPN3. The package includes eight qualifying playoff and 60 group stage games. The rights are non-exclusive, which means they will be carried on both ESPN3.com and Fox Soccer 2 Go, and Fox will get to protect some games before ESPN makes its selections.

On top of all that, ESPN has an option to broadcast a few games in English on ESPN2 over the course of the season. A spokesperson told me (publicly via Twitter, to Bristol's credit) that it will have some "key matches of interest" on the network. I was also told by another source that ESPN2 has the fourth pick on each matchday. To the best of my knowledge the first three picks go to Fox Sports 1, Fox Sports 2 and Fox Sports Net affiliates, in that order.

Games streamed by ESPN are available via the WatchESPN website and apps. ESPN2 and ESPN Deportes feeds are only available if your pay-TV subscription includes the respective channels. Any feed with a ESPN3 logo next to it is open to the larger ESPN3 audience, which is based on internet service providers instead of pay-TV providers.

All games televised on ESPN Deportes are also streamed online in English via ESPN3. So if you see a game listed below as being on ESPN Deportes and you want to watch it with English commentary, you'll be able to do so online.

The only UEFA tournament rights not held by Fox are the Europa League qualifying playoffs, because those games are sold by each home team. beIN Sports bought some rights for that round. Coverage includes streaming through the network's authenticated online platform, beINSports Connect. The list of participating providers is here.

Univision will air CONCACAF Champions league games primarily on Univision Deportes. Some will also air on Galavisión and UDN 2, which is carried exclusively on Dish Network's Spanish-language tier.

The UDN schedule includes eight tape-delayed broadcasts. I am only listing live broadcasts on here, but it's worth noting that all of the tape-delayed games feature MLS teams. If you don't have Fox Soccer Plus or Fox Soccer 2 Go, that may come in handy. The schedule of those broadcasts is here.

As of now, Univision does not stream its CONCACAF Champions League games online, but that may change as the network expands its online offerings.

All times listed below indicate when broadcast windows start. UEFA Champions League games almost always kick off at 2:45 p.m. Eastern, except for those played in Russia, which kick off at 12:00 p.m.

Fox Sports 1's coverage usually starts with a pregame show at 2:00 p.m., leading into the main broadcast window at 2:30 p.m. Europa League kickoff times can vary. CONCACAF Champions League games usually kick off at 8:00 p.m. and 10:00 p.m. Eastern.

Last season, I only listed games that were televised. This season, I am including games that are only available on Fox Soccer 2 Go. As I noted above, all UEFA and CONCACAF Champions League games are available through the platform, whether they are televised or not. Some games on the schedule that are listed for Fox Soccer 2 Go coverage may have TV coverage added later, and I'll make those changes as necessary.

As I have a lot of Canadian readers, here's a quick rundown of where you can find games north of the border.

English: Rogers Sportsnet owns rights to both the UEFA and CONCACAF Champions Leagues. The network's UEFA schedule, which is set on a weekly basis, can be found here. The network's CONCACAF schedule, which includes 21 group stage games on Sportsnet World can be found here.

French: TVA Sports owns French-language rights to UEFA and CONCACAF competitions. Their UEFA schedule is set on a weekly basis and can be found here. Their CONCACAF offerings will be limited to Montréal Impact games.

I have also added in the schedule for Euro 2016 qualifying matches and warm-up friendlies. Even though I keep making this post bigger, I figure it's fair to have club and national team tournament listings in the same place.

Fox and ESPN have equal shares of a broad deal for UEFA national team tournaments, including qualifiers for the European Championships (which ESPN airs) and the World Cup (which Fox airs).

Tuesday, February 17

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

Time TBA: Paris Saint-Germain vs. Chelsea
Time TBA: Shakhtar Donetsk vs. Bayern Munich

Wednesday, February 18

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

Time TBA: Schalke 04 vs. Real Madrid
Time TBA: FC Basel vs. FC Porto

Thursday, February 19

UEFA Europa League (Round of 32 first legs)

1:00 p.m.: Aalborg vs. Club Brugge
1:00 p.m.: AS Roma vs. Feyenoord
1:00 p.m.: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Olympiakos
1:00 p.m.: PSV Eindhoven vs. Zenit St. Petersburg
1:00 p.m.: Torino vs. Athletic Bilbao
1:00 p.m.: Trabzonspor vs. Napoli
1:00 p.m.: VfL Wolfsburg vs. Sporting Lisbon
1:00 p.m.: Young Boys vs. Everton

3:00 p.m.: Ajax vs. Legia Warsaw
3:00 p.m.: Anderlecht vs. Dinamo Moscow
3:00 p.m.: Celtic vs. Inter Milan
3:00 p.m.: Guingamp vs. Dynamo Kiev
3:00 p.m.: Liverpool vs. Beşiktaş
3:00 p.m.: Sevilla vs. Borussia Mönchengladbach
3:00 p.m.: Tottenham Hotspur vs. Fiorentina
3:00 p.m.: Villarreal vs. Red Bull Salzburg

Tuesday, February 24

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

Time TBA: Manchester City vs. Barcelona
Time TBA: Juventus vs. Borussia Dortmund

CONCACAF Champions League (Quarterfinals first legs)

8:00 p.m.: Olimpia vs. Herediano
10:00 p.m.: Pachuca vs. Montréal Impact

Wednesday, February 25

UEFA Champions League (Round of 16 first legs)

Time TBA: Arsenal vs. Monaco
Time TBA: Bayer Leverkusen vs. Atlético Madrid

CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)

9:00 p.m.: Deportivo Saprissa vs. Club América

Thursday, February 26

UEFA Europa League (Round of 32 second legs)

12:00 p.m.: Dinamo Moscow vs. Anderlecht
12:00 p.m.: Zenit St. Petersburg vs. PSV Eindhoven

1:00 p.m.: Beşiktaş vs. Liverpool
1:00 p.m.: Borussia Mönchengladbach vs. Sevilla
1:00 p.m.: Dynamo Kiev vs. Guingamp
1:00 p.m.: Fiorentina vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m.: Inter Milan vs. Celtic
1:00 p.m.: Legia Warsaw vs. Ajax
1:00 p.m.: Red Bull Salzburg vs. Villarreal

3:00 p.m.: Everton vs. Young Boys
3:00 p.m.: Athletic Bilbao vs. Torino
3:00 p.m.: Sporting Lisbon vs. VfL Wolfsburg
3:00 p.m.: Club Brugge vs. Aalborg
3:00 p.m.: Olympiakos vs. Dnipro Dnipropetrovsk
3:00 p.m.: Napoli vs. Trabzonspor
3:00 p.m.: Feyenoord vs. AS Roma

CONCACAF Champions League (Quarterfinal first legs)

8:00 p.m.: Alajuelense vs. D.C. United

Tuesday, March 3

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m.: Montréal Impact vs. Pachuca

Wednesday, March 4

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m.: D.C. United vs. Alajuelense
10:00 p.m.: Club América vs. Deportivo Saprissa

Thursday, March 5

CONCACAF Champions League (Quarterfinal second legs)

8:00 p.m.: Herediano vs. Olimpia

Tuesday, March 10

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

Time TBA: Real Madrid vs. Schalke 04
Time TBA: FC Porto vs. FC Basel

Wednesday, March 11

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

Time TBA: Chelsea vs. Paris Saint-Germain
Time TBA: Bayern Munich vs. Shakhtar Donetsk

Tuesday, March 17

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

Time TBA: Monaco vs. Arsenal
Time TBA: Atlético Madrid vs. Bayer Leverkusen

Wednesday, March 18

UEFA Champions League (Round of 16 second legs)

Time TBA: Barcelona vs. Manchester City
Time TBA: Borussia Dortmund vs. Juventus


These games have already been played:

Tuesday, August 5

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Cruz Azul vs. Alajuelense
8:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Montréal Impact vs. FAS, Alpha United vs. CD Olimpia
10:00 p.m., Univision Deportes: Isidro Metapán vs. Club León

Wednesday, August 6

CONCACAF Champions League

8:00 p.m., Univision Deportes: Pachuca vs. Real España
10:00 p.m., Univision Deportes: Real Estelí vs. Deportivo Saprissa

Thursday, August 7

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Galavisión: Comunicaciones vs. Bayamón FC
10:00 p.m., Univision Deportes: Tauro vs. Waterhouse

Tuesday, August 12

UEFA Super Cup

2:00 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Sevilla

Tuesday, August 19

UEFA Champions League (Final qualifying round)

2:30 p.m.. Fox Sports 1 and Fox Deportes: Beşiktaş vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Napoli vs. Athletic Bilbao
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Sports Net affiliates: FC København vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Red Bull Salzburg vs. Malmö FF, Steaua București vs. PFC Ludogorets

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Alpha United vs. Portland Timbers
8:00 p.m., Univision Deportes: Club América vs. Bayamón FC
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Real Estelí vs. Sporting Kansas City
10:00 p.m., Galavisión: Chorrillo vs. Cruz Azul

Wednesday, August 20

UEFA Champions League (Final qualifying round)

2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Maribor vs. Celtic
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Lille vs. FC Porto
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Standard Liège vs. Zenit St. Petersburg
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Aalborg vs. APOEL Nicosia, Slovan Bratislava vs. BATE Borisov

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2: D.C. United vs. Waterhouse
10:00 p.m., Univision Deportes: FAS vs. Montréal Impact

Thursday, August 21

UEFA Europa League (Qualifying playoff)

12:00 p.m., beIN Sports Connect: Tottenham Hotspur vs. AEL Limassol*

* This is an odd one. beIN was originally going to televise it live, and now it will only be live online. beIN Sports' English feed will show the game at 8:30 p.m., and beIN Sports' Spanish feed will show the game at 9:30 p.m.

CONCACAF Champions League (Group stage)

10:00 p.m., Univision Deportes: Real España vs. Municipal
10:00 p.m., UDN2: Herediano vs. Isidro Metapán

Tuesday, August 26

UEFA Champions League (Final qualifying round)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Zenit St. Petersburg vs. Standard Liège
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Celtic vs. Maribor
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: FC Porto vs. Lille
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Sports Net affiliates: APOEL Nicosia vs. Aalborg
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: BATE Borislov vs. Slovan Bratislava

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: New York Red Bulls vs. FAS
10:00 p.m., Univision Deportes: Comunicaciones vs. Club América
10:00 p.m., Galavisión: Deportivo Saprissa vs. Real Estelí

Wednesday, August 27

UEFA Champions League (Final qualifying round)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deortes: Arsenal vs. Beşiktaş
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Athletic Bilbao vs. Napoli
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Sports Net affiliates: Bayer Leverkusen vs. FC København
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Malmö FF vs. Red Bull Salzburg, PFC Ludogorets vs. Steaua București

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Club León vs. Herediano
10:00 p.m., Univision Deportes: Municipal vs. Pachuca

Thursday, August 28

UEFA Europa League (Qualifying playoff)

2:30 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Tottenham Hotspur vs. AEL Limassol
2:30 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Astana

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Waterhouse vs. Tauro
10:00 p.m., Univision Deportes: Alajuelense vs. Chorrillo
10:00 p.m., UDN2: Olimpia vs. Alpha United

Wednesday, September 3

International friendlies

2:40 p.m., ESPNews and ESPN Deportes: Germany vs. Argentina*
2:55 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: England vs. Norway

* - ESPN Deportes' coverage begins at 2:30.

Thursday, September 4

International friendly

2:55 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. France

Wednesday, September 3

CONCACAF Copa Centroamericana (Group stage at RFK Stadium, Washington, D.C.)

5:30 p.m., Univision Deportes: Costa Rica vs. Nicaragua
9:30 p.m., Univision Deportes: El Salvador vs. Guatemala
11:30 p.m., Univision Deportes: Honduras vs. Belize (tape-delayed)*

* - I don't normally include tape-delayed games on here, but because UDN is the only outlet for games in the tournament, I figured it should be noted. The actual kickoff time for the game is 7:30 p.m.

Friday, September 6

International friendly

10:00 p.m., Univision Deportes and ESPN3: Mexico vs. Chile (at Levi's Stadium, Santa Clara, Calif.)

Sunday, September 7

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Hungary vs. Northern Ireland
11:50 a.m., ESPN Deportes and ESPN3: Denmark vs. Armenia
11:50 a.m., ESPN3: Georgia vs. Republic of Ireland
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Germany vs. Scotland
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Portugal vs. Albania
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Gibraltar vs. Poland
2:35 p.m., ESPN3: Faroe Islands vs. Finland, Greece vs. Romania

CONCACAF Copa Centroamericana (Group Stage at The Cotton Bowl, Dallas, Texas)

5:00 p.m., Univision Deportes: Costa Rica vs. Panama
7:00 p.m., Univision Deportes: Guatemala vs. Belize
9:00 p.m., Univision Deportes: Honduras vs. El Salvador

International friendlies

2:30 p.m., Fox Sports 2: Serbia vs. France

Monday, September 8

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

12:00 p.m., Fox Sports 1: Russia vs. Liechtenstein
2:30 p.m., Fox Sports 1: Switzerland vs. England
2:30 p.m., Fox Sports 2: Ukraine vs. Slovakia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Macedonia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Luxembourg vs. Belarus
2:35 p.m., ESPN3: Austria vs. Sweden, Estonia vs. Slovenia, Montenegro vs. Moldova
2:30 p.m., Fox Soccer 2 Go: San Marino vs. Lithuania

Tuesday, September 9

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:50 a.m., ESPN Deportes: Azerbaijan vs. Bulgaria
12:00 p.m., Fox Sports 1: Kazakhstan vs. Latvia
2:30 p.m., Fox Sports 1: Norway vs. Italy
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Czech Republic vs. Netherlands
2:30 p.m., Fox Sports 2: Andorra vs. Wales
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Bosnia-Herzegovina vs. Cyprus
2:35 p.m., ESPN3: Iceland vs. Turkey, Croatia vs. Malta

International friendly

10:00 p.m., ESPN2 and UniMás: Mexico vs. Bolivia (at Dick's Sporting Goods Park, Commerce City, Colo.)

Wednesday, September 10

CONCACAF Copa Centroamericana (Group stage at BBVA Compass Stadium, Houston, Texas)

6:00 p.m., Univision Deportes: Panama vs. Nicaragua
8:00 p.m., Univision Deportes: El Salvador vs. Belize
10:00 p.m., Univision Deportes: Honduras vs. Guatemala

Saturday, September 13

CONCACAF Copa Centroamericana (Championship game at the Los Angeles Memorial Coliseum, Los Angeles, Calif.)

11:59 p.m., Univision Deportes: Guatemala vs. Costa Rica

International friendly

9:30 p.m., ussoccer.com: United States women vs. Mexico (at Rio Tinto Stadium, Sandy, Utah)

Tuesday, September 16

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3 (in Spanish only): Borussia Dortmund vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports 2: Liverpool vs. PFC Ludogorets
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and
ESPN Deportes: Real Madrid vs. FC Basel
2:30 p.m., Fox Deportes, DirecTV overflow and ESPN3: Olympiakos vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: AS Monaco vs. Bayer Leverkusen, Benfica vs. Zenit St. Petersburg, Galatasaray vs. Anderlecht, Juventus vs. Malmö FF

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Waterhouse vs. D.C. United
8:00 p.m., Galavisión: Cruz Azul vs. Chorrillo
10:00 p.m., Fox Sports 1: Portland Timbers vs. CD Olimpia

Wednesday, September 17

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Bayern Munich vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2: Chelsea vs. Schalke 04
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Barcelona vs. APOEL Nicosia
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Ajax vs. Paris Saint-Germain, AS Roma vs. CSKA Moscow, Athletic Bilbao vs. Shakhtar Donetsk, FC Porto vs. BATE Borisov, Maribor vs. Sporting Lisbon

CONCACAF Champions League

8:00 p.m., Fox Sports 2: Montréal Impact vs. New York Red Bulls
8:00 p.m., Univision Deportes: Bayamón FC vs. Club América
10:00 p.m., Univision Deportes: Municipal vs. Real España

Thursday, September 18

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Qarabağ vs. Saint-Étienne

1:00 p.m., Fox Sports 1: Partizan Belgrade vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Sports 2:
Red Bull Salzburg vs. Celtic
1:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3:
Dnipro Dnipropetrovsk vs. Inter Milan
1:00 p.m., ESPN Deportes and DirecTV overflow: Borussia Mönchengladbach vs. Villareal
1:00 p.m., ESPN3: Beşiktaş vs. Asteras Tripolis, PSV Eindhoven vs. Estoril, Club Brugge vs. Torino
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Apollon Limassol vs. FC Zürich, Dinamo Zagreb vs. Astra Girgiu, FC København vs. HJK Helsinki, Panathinaikos vs. Dinamo Moscow,

3:05 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Everton vs. VfL Wolfsburg
3:05 p.m., Fox Sports 2: Napoli vs. Sparta Prague
3:05 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Sevilla vs. Feyenoord
3:05 p.m., ESPN3: Fiorentina vs. Guingamp, Rio Ave vs. Dynamo Kiev, Steaua București vs. Aalborg,
3:05 p.m., Fox Soccer 2 Go: Legia Warsaw vs. Lokeren, Lille vs. Kuban Krasnodar, Metalist Kharkiv vs. Trabzonspor, PAOK vs. Dinamo Minsk, Standard Liège vs. HNK Rijeka, Young Boys vs. Slovan Bratislava

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Sporting Kansas City vs. Deportivo Saprissa
10:00 p.m., Univision Deportes: Isidro Metapán vs. Herediano

International friendly

7:00 p.m., ESPN2: United States women vs. Mexico at Sahlen's Stadium, Rochester, N.Y.

Tuesday, September 23

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 1 and Univision Deportes: Sporting Kansas City vs. Real Estelí
10:00 p.m., Fox Sports 1: Portland Timbers vs. Alpha United

Wednesday, September 24

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2: D.C. United vs. Tauro
8:00 p.m., Univision Deportes: Pachuca vs. Municipal
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: FAS vs. New York Red Bulls
10:00 p.m., Galavisión: Herediano vs. Club León

Thursday, September 25

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Univision Deportes: Bayamón FC vs. Comunicaciones
10:00 p.m., Galavisión: Chorrillo vs. Alajuelense

Tuesday, September 30

UEFA Champions League (Group stage)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: CSKA Moscow vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 1: Manchester City vs. AS Roma
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3 (in Spanish): Sporting Lisbon vs. Chelsea
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and Fox Deportes: Paris Saint-Germain vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN Deportes: Shakhtar Donetsk vs. Porto
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: APOEL Nicosia vs. Ajax, BATE Borisov vs. Athletic Bilbao, Schalke 04 vs. Maribor

Wednesday, October 1

UEFA Champions League (Group stage)

11:50 a.m., Fox Soccer Plus, Fox Deportes and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. AS Monaco
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Arsenal vs. Galatasaray
2:30 p.m., ESPN2: Atlético Madrid vs. Juventus
2:30 p.m., Fox Sports 2: FC Basel vs. Liverpool
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: PFC Ludogorets vs. Real Madrid
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Anderlecht vs. Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen vs. Benfica, Malmö FF vs. Olympiakos

Thursday, October 2

UEFA Europa League (Group stage)

11:00 a.m., DirecTV overflow and ESPN3: Dinamo Moscow vs. PSV Eindhoven
12:00 p.m., Fox Sports 1: Kuban Krasnodar vs. Everton
12:50 p.m., Fox Sports 2: VfL Wolfsburg vs. Lille
12:50 p.m., Fox Soccer Plus: Slovan Bratislava vs. Napoli
12:55 p.m., DirecTV overflow and ESPN Deportes: HNK Rijeka vs. Sevilla
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Feyenoord vs. Standard Liège
1:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Rio Ave, Dinamo Minsk vs. Fiorentina, Dynamo Kiev vs. Steaua București, Guingamp vs. PAOK, Lokeren vs. Metalist Kharkiv, Sparta Prague vs. Young Boys, Trabzonspor vs. Legia Warsaw

3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Inter Milan vs. Qarabağ
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN Deportes: Villareal vs. Apollon Limassol
3:05 p.m., Fox Sports 1: Tottenham Hotspur vs. Beşiktaş
3:05 p.m., Fox Sports 2: Celtic vs. Dinamo Zagreb
3:05 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Torino vs. FC København
3:05 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Asteras Tripolis vs. Partizan Belgrade, Astra Girgiu vs. Red Bull Salzburg, Estoril vs. Panathinaikos, FC Zürich vs. Borussia Mönchengladbach, HJK Helsinki vs. Club Brugge, Saint-Étienne vs. Dnipro Dnipropetrovsk

Thursday, October 9

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: England vs. San Marino
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Slovakia vs. Spain
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Sweden vs. Russia
2:35 p.m., ESPN3: Belarus vs. Ukraine, Liechtenstein vs. Montenegro, Lithuania vs. Estonia, Moldova vs. Austria
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Macedonia vs. Luxembourg, Slovenia vs. Switzerland

International friendly

9:00 p.m., ESPN2 and UniMás: Mexico vs. Honduras

Friday, October 10

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Netherlands vs. Kazakhstan
2:30 p.m., Fox Sports 2: Wales vs. Bosnia-Herzegovina
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Bulgaria vs. Croatia
2:30 p.m., ESPN Deportes: Italy vs. Azerbaijan
2:35 p.m., ESPN3: Belgium vs. Andorra, Malta vs. Norway, Turkey vs. Czech Republic
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Latvia vs. Iceland, Cyprus vs. Israel

International friendlies

6:20 a.m., ESPN Deportes: Japan vs. Jamaica
6:40 p.m., ESPN and UniMás: United States vs. Ecuador (at Rentschler Field, East Hartford, Conn.)
7:50 p.m., beIN Sports Español: Colombia vs. El Salvador (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Saturday, October 11

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2: Scotland vs. Georgia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Armenia vs. Serbia
11:50 a.m., ESPN Deportes: Romania vs. Hungary
11:50 a.m., ESPN3: Republic of Ireland vs. Gibraltar
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Finland vs. Greece
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Northern Ireland vs. Faroe Islands
2:35 p.m., ESPN3: Albania vs. Denmark, Poland vs. Germany

Sunday, October 12

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Ukraine vs. Macedonia
11:50 a.m., ESPN Deportes: Estonia vs. England
11:50 a.m., ESPN3: Austria vs. Montenegro, Russia vs. Moldova
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Luxembourg vs. Spain
2:30 p.m., Fox Sports 2: Sweden vs. Liechtenstein
2:30 p.m., ESPN Deportes: Belarus vs. Slovakia
2:35 p.m., ESPN3: Lithuania vs. Slovenia

International friendlies

2:45 p.m., ESPN Deportes: France vs. Portugal
5:00 p.m., UniMás: Mexico vs. Panama

Monday, October 13

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:50 a.m., ESPN Deportes: Kazakhstan vs. Czech Republic
2:30 pm., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Iceland vs. Netherlands
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Bosnia-Herzegovina vs. Belgium
2:30 p.m., Fox Sports 2: Greece vs. Northern Ireland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Norway vs. Bulgaria
2:35 p.m., ESPN3: Malta vs. italy, Croatia vs. Azerbaijan
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Latvia vs. Turkey, Andorra vs. Israel

Tuesday, October 14

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Germany vs. Republic of Ireland
2:30 p.m., ESPN2 and ESPN Deportes: Denmark vs. Portugal
2:30 p.m., Fox Sports 2: Greece vs. Northern Ireland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Poland vs. Scotland
2:35 p.m., ESPN3: Faroe Islands vs. Hungary, Finland vs. Romania, San Marino vs. Switzerland
2:45 p.m., Fox Soccer 2 Go: Gibraltar vs. Georgia, Serbia vs. Albania

International friendlies

6:55 a.m., beIN Sports Connect: South Korea vs. Costa Rica
11:50 a.m., ESPN Deportes: Armenia vs. France
8:00 p.m., ESPN and UniMás: United States vs. Honduras (at FAU Stadium, Boca Raton, Fla.)
8:55 p.m, beIN Sports Connect: Peru vs. Guatemala
9:00 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Canada vs. Colombia (at Red Bull Arena, Harrison, N.J.)

Wednesday, October 15

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Group stage)

6:00 p.m., Fox Sports 2: Guatemala vs. Haiti (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)
8:30 p.m., Fox Sports 2:
United States vs. Trinidad & Tobago (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)

Thursday, October 16

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Group stage)

6:00 p.m., Fox Sports 2: Jamaica vs. Martinique (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)
8:30 p.m., Fox Soccer Plus: Costa Rica vs. Mexico (at Sporting Park, Kansas City, Kan.)

Friday, October 17

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Group stage)

6:30 p.m., Fox Sports 2: Haiti vs. Trinidad & Tobago (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)
9:00 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Guatemala (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)

Saturday, October 18

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Group stage)

4:00 p.m., Fox Sports 2: Costa Rica vs. Jamaica (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)
6:30 p.m., Fox Sports 2: Martinique vs. Mexico (at Toyota Park, Bridgeview, Ill.)

Monday, October 20

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Group stage)

5:00 p.m., Fox Sports 2: Guatemala vs. Trinidad & Tobago (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
7:30 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Haiti (at RFK Stadium, Washington, D.C.)

Tuesday, October 21

UEFA Champions League (Group stage)

11:30 a.m., Fox Sports 1 and ESPN3: CSKA Moscow vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Barcelona vs. Ajax
2:30 p.m., Fox Sports 2: Chelsea vs. Maribor
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: AS Roma vs. Bayern Munich
2:30 p.m., ESPN Deportes: FC Porto vs. Athletic Bilbao
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: APOEL Nicosia vs. Paris Saint-Germain, BATE Borisov vs. Shakhtar Donetsk, Schalke 04 vs. Sporting Lisbon

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Group stage)

5:00 p.m., Fox Sports 2: Martinique vs. Costa Rica (at RFK Stadium, Washington, D.C.)
7:30 p.m., Fox Sports 1: Mexico vs. Jamaica (at RFK Stadium, Washington, D.C.)

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Soccer Plus: Tauro vs. D.C. United
8:00 p.m., Univision Deportes: Club América vs. Comunicaciones
10:00 p.m., Fox Soccer Plus: CD Olimpia vs. Portland Timbers
10:00 p.m., Galavisón: Alajuelense vs. Cruz Azul

Wednesday, October 22

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Liverpool vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Anderlecht vs. Arsenal
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Olympiakos vs. Juventus
2:30 p.m., Fox Deportes and ESPN3: Atlético Madrid vs. Malmö FF
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: AS Monaco vs. Benfica, Bayer Leverkusen vs. Zenit St. Petersburg, Galatasaray vs. Borussia Dortmund,, PFC Ludogorets vs. FC Basel

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Metalist Kharkiv vs. Legia Warsaw

(This game is being played a day before all the others because it was moved from Kharkiv to Kiev due to the unrest in Ukraine.)

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Fox Sports 2 and Univision Deportes: New York Red Bulls vs. Montréal Impact
10:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Real España vs. Pachuca

Thursday, October 23

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Kuban Krasnodar vs. VFL Wolfsburg

1:00 p.m., Fox Sports 1: Lille vs. Everton
1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes (at 12:55): Standard Liège vs. Sevilla
1:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Young Boys vs. Napoli
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: PAOK vs. Fiorentina
1:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Steaua București vs. Rio Ave,
1:00 p.m., ESPN3: HNK Riejka vs. Feyenoord
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Dynamo Kiev, Dinamo Minsk vs. Guingamp, Slovan Bratislava vs. Sparta Prague. Trabzonspor vs. Lokeren

3:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Tottenham Hotspur vs. Asteras Tripolis
3:00 p.m., Fox Sports 2:
Celtic vs. Astra Girgiu
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Inter Milan vs. Saint-Étienne
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN Deportes: Villarreal vs. FC Zürich
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Partizan Belgrade vs. Beşiktaş, PSV Eindhoven vs. Panathinakos
3:00 p.m., ESPN3: Borussia Mönchengladbach vs. Apollon Limassol
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Club Brugge vs. FC København, Dnipro Dnipropetrovsk vs. Qarabağ, Estoril vs. Dinamo Moscow
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Red Bull Salzburg vs. Dinamo Zagreb, Torino vs. HJK Helsinki

CONCACAF Champions League (Group stage)

8:00 p.m., Galavisión: Club León vs. Isidro Metapán
10:00 p.m., Fox Soccer Plus and Univision Deportes: Deportivo Saprissa vs. Sporting Kansas City

Friday, October 24

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Semifinals)

4:30 p.m., Fox Sports 2: Costa Rica vs. Trinidad & Tobago (at PPL Park, Chester, Pa.)
7:30 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Mexico. (at PPL Park, Chester, Pa.)

Sunday, October 26

CONCACAF Women's World Cup Qualifiers (Final round at PPL Park, Chester, Pa.)

3:00 p.m., Fox Sports 1: Trinidad & Tobago vs. Mexico, Third place game (at PPL Park, Chester, Pa.)
6:00 p.m., Fox Sports 1: United States vs. Costa Rica, Championship game (at PPL Park, Chester, Pa.)

Tuesday, November 4

UEFA Champions League (Group stage)

11:30 a.m., Fox Soccer Plus and ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Bayer Leverkusen
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Real Madrid vs. Liverpool
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Arsenal vs. Anderlecht
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN Deportes: Juventus vs. Olympiakos
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Benfica vs. AS Monaco, Borussia Dortmund vs. Galatasaray, FC Basel vs. PFC Ludogorets, Malmö FF vs. Atlético Madrid

Wednedsay, November 5

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Ajax vs. Barcelona
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Manchester City vs. CSKA Moscow
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Maribor vs. Chelsea
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Athletic Bilbao vs. FC Porto, Bayern Munich vs. AS Roma, Paris Saint-Germain vs. APOEL Nicosia, Shakhtar Donetsk vs. BATE Borisov, Sporting Lisbon vs. Schalke 04

Thursday, November 6

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dinamo Moscow vs. Estoril, Qarabağ vs. Dnipro Dnipropetrovsk

1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Asteras Tripolis vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Sports 2: Saint-Étienne vs. Inter Milan
1:00 p.m, Fox Soccer Plus: Astra Girgiu vs. Celtic
1:00 p.m., ESPN Deportes: FC Zürich vs. Villarreal
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Panathinaikos vs. PSV Eindhoven
1:00 p.m., DIrecTV overflow and Fox Soccer 2 Go:
Beşiktaş vs. Partizan Belgrade.
1:00 p.m., ESPN3: Apollon Limassol vs. Borussia Mönchengladbach
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Dinamo Zagreb vs. Red Bull Salzburg, HJK Helsinki vs. Torino, FC København vs. Club Brugge

3:00 p.m., Fox Sports 1: Everton vs. Lille
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Sevilla vs. Standard Liège
3:00 p.m., Fox Soccer Plus and ESPN3: Napoli vs. Young Boys
3:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Fiorentina vs. PAOK
3:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Dynamo Kiev vs. Aalborg, Legia Warsaw vs. Metalist Kharkiv
3:00 p.m., ESPN3: Feyenoord vs. HNK Rijeka
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Guingamp vs. Dinamo Minsk, Lokeren vs. Trabzonspor, Rio Ave vs. Steaua București, Sparta Prague vs. Slovan Bratislava, VfL Wolfsburg vs. Kuban Krasnodar

Wednesday, November 12

International friendlies

1:15 p.m., beIN Sports: Turkey vs. Brazil
2:25 p.m., ESPN2 and UniMás: Netherlands vs. Mexico (UniMas' coverage begins at 1:30 p.m.)
2:30 p.m., ESPN Deportes: Belgium vs. Iceland
2:35 p.m., beIN Sports Español: Argentina vs. Croatia

Thursday, November 13

International friendly

6:00 p.m., GolTV: Uruguay vs. Costa Rica

Friday, November 14

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:50 a.m., ESPN Deportes: Georgia vs. Poland
2:30 p.m, Fox Sports 2 and Fox Deportes: Germany vs. Gibraltar
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Serbia vs. Denmark
2:30 p.m., ESPN Deportes: Portugal vs. Armenia
2:35 p.m., ESPN3: Hungary vs. Finland, Romania vs. Northern Ireland, Scotland vs. Republic of Ireland
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Greece vs. Faroe Islands

International friendlies

5:35 a.m., ESPN Deportes: Japan vs. Honduras
2:30 p.m., ESPN and UniMás: United States vs. Colombia (at Craven Cottage, London, U.K.; UniMás' pregame coverage begins at 2:00)
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: France vs. Albania

Saturday, November 15

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Austria vs. Russia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Luxembourg vs. Ukraine
11:50 a.m., ESPN Deportes: England vs. Slovenia
11:50 a.m., ESPN3: Moldova vs. Liechtenstein
11:50 a.m., Fox Soccer 2 Go: San Marino vs. Estonia
2:30 p.m., Fox Soccer Plus and Fox Deportes: Switzerland vs. Lithuania
2:35 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Belarus
2:35 p.m., ESPN3: Macedonia vs. Slovakia, Montenegro vs. Sweden

Sunday, November 16

UEFA Euro 2016 Qualifiers (Group stage)

11:45 a.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Netherlands vs. Latvia
11:45 a.m., Fox Soccer Plus: Cyprus vs. Andorra
11:50 a.m., ESPN Deportes: Belgium vs. Wales
11:50 a.m., ESPN3: Azerbaijan vs. Norway
2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: Italy vs. Croatia
2:30 p.m., Fox Sports 2: Czech Republic vs. Iceland
2:30 p.m., Fox Soccer Plus: Turkey vs. Kazakhstan
2:30 p.m., ESPN Deportes: Israel vs. Bosnia-Herzegovina
2:35 p.m., Fox Soccer 2 Go: Bulgaria vs. Malta

Tuesday, November 18

International friendly

11:50 a.m., beIN Sports Español: Slovenia vs. Colombia
11:55 a.m., ESPNews and UniMás: Belgium vs. Mexico
12:15 p.m., ESPN3: Slovakia vs. Finland
12:50 p.m., beIN Sports: Austria vs. Brazil
12:55 p.m., beIN Sports and beIN Sports Español: Portugal vs. Argentina
1:15 p.m., beIN Sports Connect: Romania vs. Denmark
1:45 p.m., beIN Sports Connect: Ukraine vs. Lithuania
2:15 p.m., beIN Sports Connect: Hungary vs. Russia
2:30 p.m., ESPN2 and UniMás: Republic of Ireland vs. United States (at Aviva Stadium, Dublin)
2:30 p.m., beIN Sports Connect: Poland vs. Switzerland
2:30 p.m., ESPN Deportes: Spain vs. Germany
2:55 p.m., ESPN3: France vs. Sweden, Scotland vs. England

Sunday, November 23

International friendly

10:00 a.m., Fox Sports 2: England women vs. Germany

Tuesday, November 25

UEFA Champions League (Group stage)

11:45 a.m.. Fox Sports 2, Fox Deportes and ESPN3CSKA Moscow vs. AS Roma
11:45 a.m., ESPN3: BATE Borisov vs. FC Porto
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3Manchester City vs. Bayern Munich
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox DeportesSchalke 04 vs. Chelsea 
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN DeportesAPOEL Nicosia vs. Barcelona
2:30 p.m., ESPN3Paris Saint-Germain vs. Ajax, Shakhtar Donetsk vs. Athletic Bilbao, Sporting Lisbon vs. Maribor

Wednesday, November 26

UEFA Champions League (Group stage)

11:45 a.m., ESPN Deportes: Zenit St. Petersburg vs. Benfica
2:30 p.m., Fox Sports 1 and ESPN Deportes: Arsenal vs. Borussia Dortmund
2:30 p.m., Fox Sports Net affilites and Fox Deportes: FC Basel vs. Real Madrid
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: PFC Ludogorets vs. Liverpool
2:30 p.m., ESPN3: Anderlecht vs. Galatasaray, Atlético Madrid vs. Olympiakos, Bayer Leverkusen vs. AS Monaco, Malmö FF vs. Juventus

Thursday, November 27

UEFA Europa League (Group stage)

11:00 a.m., Fox Soccer Plus: Dinamo Moscow vs. Panathinaikos

12:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Kuban Krasnodar vs. Lille

1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: VfL Wolfsburg vs. Everton
1:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: 
Feyenoord vs. Sevilla
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: Sparta Prague vs. Napoli
1:00 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: Lokeren vs. Legia Warsaw
1:00 p.m., DirecTV overflow and Fox Soccer 2 Go: Dynamo Kiev vs. Rio Ave, Guingamp vs. Fiorentina, , Slovan Bratislava vs. Young Boys
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Aalborg vs. Steaua București, Dinamo Minsk vs. PAOK, HNK Rijeka vs. Standard Liège, Trabzonspor vs. Metalist Kharkiv

3:00 p.m., Fox Sports 1: Tottenham Hotspur vs. Partizan Belgrade
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN3: Inter Milan vs. Dnipro Dnipropetrovsk
3:00 p.m., ESPN Deportes: Villarreal vs. Borussia Mönchengladbach
3:00 p.m., ESPN3: Torino vs. Club Brugge
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Asteras Tripolis vs. København, Astra Girgiu vs. Dinamo Zagreb
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Celtic vs. Red Bull Salzburg, Estoril vs. PSV Eindhoven, FC Zürich vs. Apollon Limassol, HJK Helsinki vs. FC København, Saint-Étienne vs. Qarabağ

Tuesday, December 9

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1: Liverpool vs. FC Basel
2:30 p.m., Fox Sports 2 and Fox Deportes: Real Madrid vs. PFC Ludogorets
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates: Galatasaray vs. Arsenal
2:30 p.m., ESPN Deportes: Juventus vs. Atlético Madrid
2:30 p.m., DirecTV overflow and ESPN3: AS Monaco vs. Zenit St. Petersburg, Benfica vs. Bayer, Olympiakos vs. Malmö FF Leverkusen, Borussia Dortmund vs. Anderlecht

Wednesday, December 10

UEFA Champions League (Group stage)

2:30 p.m., Fox Sports 1 and Fox Deportes: AS Roma vs. Manchester City
2:30 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Barcelona vs. Paris Saint-Germain
2:30 p.m., Fox Sports Net affiliates and ESPN3: Chelsea vs. Sporting Lisbon 
2:30 p.m., ESPN3 and DirecTV overflow: Ajax vs. APOEL Nicosia, Athletic Bilbao vs. BATE Borisov, Bayern Munich vs. CSKA Moscow, FC Porto vs. Shakhtar Donetsk, Maribor vs. Schalke 04

Thursday, December 11

UEFA Europa League (Group stage)

12:00 p.m., ESPN3: Dnipro Dnipropetrovsk vs. Saint-Étienne
12:00 p.m., Fox Sports 2 and Inter Milan: 
Qarabağ vs. Inter Milan
1:00 p.m., Fox Sports 1 and ESPN3: Beşiktaş vs. Tottenham Hotspur
1:00 p.m., Fox Soccer Plus: Borussia Mönchengladbach vs. FC Zürich
1:00 p.m., ESPN Deportes: Apollon Limassol vs. Villarreal
1:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Club Brugge vs. HJK Helsinki, Dinamo Zagreb vs. Celtic, FC København vs. Torino, Panathinaikos vs. Estoril, Partizan Belgrade vs. Asteras Tripolis, PSV Eindhoven vs. Dinamo Moscow, Red Bull Salzburg vs. Astra Girgiu

3:00 p.m., Fox Sports 1: Everton vs. Kuban Krasnodar
3:00 p.m., Fox Sports 2 and ESPN Deportes: Sevilla vs. HNK Rijeka
3:00 p.m., ESPN3: Lille vs. VfL Wolfsburg, Young Boys vs. Sparta Prague
3:00 p.m., Fox Soccer Plus: Napoli vs. Slovan Bratislava
3:00 p.m., Fox Soccer 2 Go: Fiorentina vs. Dinamo Minsk, Legia Warsaw vs. Trabzonspor, Metalist Kharkiv vs. Lokeren, PAOK vs. Guingamp, Rio Ave vs. Aalborg, Standard Liège vs. Feyenoord, Steaua București vs. Dynamo Kiev

More coverage
 
More soccer coverage from The Goalkeeper
 
Buy Philadelphia Union gear
 
UEFA Champions League TV schedule
 
English Premier League TV schedule
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
The Goalkeeper is your home for the latest news about the Philadelphia Union, Major League Soccer, U.S. national teams and the rest of the world's most popular sport. It's also a place for fans to gather and celebrate the culture of soccer and its unique place on the sports landscape.

Jonathan Tannenwald Philly.com
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected