Friday, July 25, 2014
Inquirer Daily News

Temple's Khalif Wyatt, La Salle's Ramon Galloway on U.S. Basketball Writers Association's All-District team

The U.S. Basketball Writers Association's All-District teams have been announced, and as you would expect, the Big 5 is well-represented in the district that includes our region.

Temple's Khalif Wyatt, La Salle's Ramon Galloway on U.S. Basketball Writers Association's All-District team

(Ron Cortes/Staff Photographer)
(Ron Cortes/Staff Photographer)

The U.S. Basketball Writers Association's All-District teams have been announced, and as you would expect, the Big 5 is well-represented in the district that includes our region.

I am a member of the USBWA, and though I've voted for All-District honors in the past, I didn't this year because I don't feel I've watched enough live games to cast a well-informed ballot. Still, there are hundreds of USBWA members across the country, so I have a lot of respect for these awards.

Here are the honorees for District II, which includes Pennsylvania, New Jersey and Delaware, as well as New York, D.C. and West Virginia:

Player of the Year

Otto Porter, Georgetown

Coach of the Year

John Thompson III, Georgetown

All-District Team

Michael Carter-Williams, Syracuse
C.J. Fair, Syracuse
Ramon Galloway, La Salle
Ian Hummer, Princeton
Lamont Jones, Iona
Mike Muscala, Bucknell
Otto Porter, Georgetown
Devon Saddler, Delaware
Travon Woodall, Pittsburgh
Khalif Wyatt, Temple

Other honorees from across the nation include:

District I (Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont)

Player of the Year

Shabazz Napier, Connecticut

Coach of the Year

Bill Coen, Northeastern

All-District Team

Ryan Anderson, Boston College
Kadeem Batts, Providence
Ryan Boatright, Connecticut
Bryce Cotton, Providence
Alex Francis, Bryant
Xavier Munford, Rhode Island
Shabazz Napier, Connecticut
Wesley Saunders, Harvard
Kyle Vinales, Central Connecticut
Chaz Williams, Massachusetts

District III (Maryland, North Carolina, South Carolina, Virginia)

Player of the Year

Mason Plumlee, Duke

Coach of the Year

Mike Krzyzewski, Duke

All-District Team

Reggie Bullock, North Carolina
Lorenzo Brown, N.C. State
Seth Curry, Duke
Erick Green, Virginia Tech
Joe Harris, Virginia
Richard Howell, N.C. State
Alex Len, Maryland
James Michael McAdoo, N. Carolina
Stan Okoye, VMI
Mason Plumlee, Duke

District IV (Alabama, Georgia, Florida, Kentucky, Mississippi, Tennessee)

Player of the Year

Kentavious Caldwell-Pope, Georgia

Coach of the Year

Jim Larranaga, Miami

All-District Team

Kenny Boynton, Florida
Kentavious Caldwell-Pope, Georgia
Isaiah Canaan, Murray State
Marshall Henderson, Ole Miss
Joe Jackson, Memphis
Shane Larkin, Miami
Jordan McRae, Tennessee
Nerlens Noel, Kentucky
Trevor Releford, Alabama
Russ Smith, Louisville

District V (Illinois, Indiana, Michigan, Minnesota, Ohio, Wisconsin)

Player of the Year

Trey Burke, Michigan

Coach of the Year

Tom Crean, Indiana

All-District Team

Jared Berggren, Wisconsin
Trey Burke, Michigan
Rotnei Clarke, Butler
Aaron Craft, Ohio State
Tim Hardaway Jr., Michigan
Trevor Mbakwe, Minnesota
Victor Oladipo, Indiana
Brandon Paul, Illinois
Deshaun Thomas, Ohio State
Cody Zeller, Indiana

District VI (Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska, North Dakota, Oklahoma, South Dakota)

Player of the Year

Doug McDermott, Creighton

Coach of the Year

Bruce Weber, Kansas State

All-District Team

Markel Brown, Oklahoma State
Will Clyburn, Iowa State
Doug McDermott, Creighton
Rodney McGruder, Kansas State
Ben McLemore, Kansas
Romero Osby, Oklahoma
Phil Pressey, Missouri
Marcus Smart, Oklahoma State
Jeff Withey, Kansas
Nate Wolters, South Dakota State

District VII (Arkansas, Louisiana, Texas)

Player of the Year

Pierre Jackson, Baylor

Coach of the Year

Michael White, Louisiana Tech

All-District Team

Isaiah Austin, Baylor
Fred Hunter, Nicholls State
Pierre Jackson, Baylor
Johnny O'Bryant III, Louisiana State
Marshawn Powell, Arkansas
Taylor Smith, Stephen F. Austin
TaShawn Taylor, Houston
Elston Turner, Texas A&M
B.J. Young, Arkansas
Joseph Young, Houston

District VIII (Colorado, Idaho, Montana, Nevada, New Mexico, Wyoming, Utah)

Player of the Year

Andre Roberson, Colorado

Coach of the Year

Steve Alford, New Mexico

All-District Team

Anthony Bennett, UNLV
Brandon Davies, BYU
Spencer Dinwiddie, Colorado
Tyler Haws, BYU
Colton Iverson, Colorado State
Alex Kirk, New Mexico
Michael Lyons, Air Force
Anthony Marshall, UNLV
Andre Roberson, Colorado
Kendall Williams, New Mexico

District IX (Alaska, Arizona, California, Hawai'i, Oregon, Washington)

Player of the Year

Kelly Olynyk, Gonzaga

Coach of the Year

Mark Few, Gonzaga

All-District Team

Jahii Carson, Arizona State
Allen Crabbe, California
Matthew Dellavedova, Saint Mary's
James Ennis, Long Beach State
Carrick Felix, Arizona State
Solomon Hill, Arizona
Mark Lyons, Arizona
Brock Motum, Washington State
Shabazz Muhammad, UCLA
Kelly Olynyk, Gonzaga

About this blog
Soft Pretzel Logic is Philly.com's college sports blog, with a primary focus on the University of Pennsylvania. You'll also see coverage of the Big 5, other major college sports events in the region, and the annual Penn Relays track and field meet.

Jonathan Tannenwald Philly.com
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected