Saturday, December 27, 2014

Football: Week 2 Schedule

WEEK 2 SCHEDULE

Football: Week 2 Schedule

0 comments
Blog Image
Junior tailback Nyfease West and North Penn, ranked No. 14 in Southeastern Pa. by The Inquirer, host No. 17 West Catholic at 7:30 p.m. Friday at Crawford Stadium in Lansdale.

WEEK 2 SCHEDULE

Thursday, Sept. 4

Nonleague

Lincoln at Dobbins, noon

Cardinal O'Hara vs. George Washington, at Northeast, 6

KIPP DuBois vs. Boys' Latin, at Simon Gratz, 6

Friday, Sept. 5

Nonleague

Central League

Ridley at Conestoga, 7

Springfield (Delco) at Penncrest, 7

Upper Darby at Garnet Valley, 7

Radnor at Harriton, 7

Marple Newtown at Strath Haven, 7:30

Pioneer Athletic Conference

Pope John Paul II at Pottsgrove, 7

Phoenixville at Spring-Ford, 7

Boyertown at Upper Perkiomen, 7

Bicentennial Athletic League

Bristol at Calvary Christian, 3:30

New Hope-Solebury at Morrisville, 7

Nonleague

Del-Val Charter vs.  Mastbaum, at Northeast, 3

Palumbo at Roxborough, 3

Straw Mansion Mansion at Olney, 3:30

Archbishop Ryan at Haverford School, 4:45

Glen Mills at Southern 6

Bartram at West Philadelphia, 6

Father Judge at Northeast, 6:30

Council Rock North at Simon Gratz, 6:30

Frankford at Pennsbury, 7

Imhotep at Trinity (Ky.), 7

Unionville at Exeter, 7

Samuel Fels at William Tennent, 7

Bensalem at C.R. South, 7

Interboro at Episcopal Academy, 7

Quakertown at Hatboro-Horsham, 7

Academy Park vs. Bonner-Prendergast, at Upper Darby, 7

Archbishop Carroll at Upper Moreland, 7

Jenkintown at Nativity BVM, 7

Bishop McDevitt at Cheltenham, 7

Octorara at Upper Merion, 7

Oxford at Newark (Del.), 7

Norristown at Wissahickon, 7

Neshaminy at Downingtown West, 7

Great Valley at Avon Grove, 7

Owen J. Roberts at Daniel Boone, 7

W.C. Rustin at W.C. Henderson, 7

Chester at Sun Valley, 7

Abington at Plymouth Whitemarsh, 7

Coatesville at C.B. South, 7

C.B. West at Souderton, 7

Upper Dublin at Harry S Truman, 7

Pennridge at C.B. East, 7

West Chester East at Kennett, 7

West Catholic at North Penn, 7:30

Holy Spirit (N.J.) at Malvern Prep, 7:30

SATURDAY, SEPT. 6

Central League

Haverford High at Lower Merion, 2

Pioneer Athletic Conference

Pekiomen Valley at Methacton, 11

Bicentennial Athletic League

Valley Forge Military Academy at Lower Moreland, 10

Academy of the New Church at George School, 2

Nonleague

Neumann-Goretti at Penn Charter, 11

High School of the Future at Pius X, 1

Central at Springside Chestnut Hill Academy, 1

Chichester at Pottstown, 1

Penn Wood at Bishop Shanahan, 1

Prep Charter at Germantown Academy, 1:30

La Salle at Bergen Catholic (N.J.), 4:30

Overbrook at Monsignor Farrell (N.Y.), 5

Kensington vs. Ben Franklin, at Simon Gratz, 6

Don Bosco Prep (N.J.) vs. St. Joe's Prep, at Plymouth Whitemarsh, 6

Lansdale Catholic at Springfield (Montco), 7

Martin Luther King vs. Archbishop Wood, at William Tennent, 7

Archmere (Del.) vs. Conwell-Egan, at Harry S Truman, 7

Roman Catholic at Downingtown East, 7

Annapolis Christian (Md.) at Delco Christian, 7

Mastery North at Johnson Central (Ky.), 7:30

 

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected